GROTE CRISISKANSEN. De Tabak weer vrij! Wedloop met de tijd. r Oproep tot de inwoners van Soest. Koperen Huwelijk van het Koninklijk Echtpaar, Waaruit bestaat het geschenk? Hoe kan ik mijn bijdrage geven Officiële mededelingen. SOEST. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE I DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. per kwart fl-50 - p. post fl.75 DINSDAG 21 JUNI 1949. Bureau: Van W eedestraat *5 - Telefoon 2566 - Giro 126156 25e JAARGANG No. 47. Het bericht, dat op 1 Juli De tabak weer vrij zal zijn, Vinden allen, die graag roken, Inderdaad geweldig fijn. Geen gezanik meer met bonnen, Geen gezeur met rokerskaart, Voor tabakbeluste lieden Is die tijding heel wat waard. Geen gescharrel met rantsoenen En geen koperij in het zwart, Want in Juli krijgt een ieder Weer zijn eerlijk rokerspart. Ook de dames zullen blij zijn, Want de sigaret komt vrij; Veel misère voor de smokers Is dus binnenkort voorbij. Vrij te leven is een voorrecht In ons vrije Nederland; Vrij en blij steken de dampers Straks hun rokertje in brand! Langzaam aan herstelt zich alles En de mens krijgt zijn gemak; Wij als rokers hebben danig Van tabaksrantsoen... tabak. Als de prijzen nu nog dalen, Komt het beter voor elkaar, Want als de tabak zo duur blijft, Zijn we toch nog de... sigaar! E. van Ei Verschillende mensen, die in Nederland op verantwoordelijke posten staan, zowel in re geringsfuncties als in het bedrijfsleven, kij ken nu en dan schichtig om of zij soms aan de horizon een spook zien opdoemen, n.1. het spook van de werkloosheid. In Amerika en België is dit spook reeds lang geen spook meer, maar grimmige werkelijkheid en de hardnekkigheid, waarmee het monster stand houdt in die landen, maakt ons wat ongerust. Het is immers in het geheel niet ondenkbaar, dat ook in ons land weer werkloosheid zal gaan optreden. Dat kan bijna niet anders, wanneer alle landen tegelijk proberen hun uitvoer te bevorderen en hun invoer te ver minderen; dat moet spaak lopen. De Engelsen bijv. ondervinden deze terugslag reeds heel sterk en zo is om maar een enkel verschijnsel te noemen daar de uitvoer van tractoren dit jaar reeds een 5006 achter-bij vorig jaar. In ons land gaat het tot nü toe goed, al hadden we in de afgelopen winter wat meer werk loosheid dan in 1948. Wij laten hieronder en kele cijfers volgen, waaruit het verloop blijkt. Aantal werkloze mannen in 1947 1948 1949 Januari 78.300 58.600 77.400 Februari 80.500 58.600 77.400 Maart -69.900 40.400 63.200 Juni 27.700 29.400 September 24.700 24.200 December 50.200 66.800 Uit deze cijfers blijkt, dat in de afgelopen winter de werkloosheid 20.000 personen gro ter was dan een jaar daarvoor, maar de cij fers van begin 1948 waren ook wel buiten gewoon laag. Waarvoor men thans vreest is dat de arbeids gelegenheid zich niet snel genoeg zal uitbrei den om de bevolkingsaangroei op te vangen. Zoals wij vorige week reeds meldden, is er in de industrie een investering van ongeveer 18.000.per arbeidskracht nodig, een be drag, dat wij op het ogenblik niet kunnen op brengen. In de afgelopen jaren is het niette min gelukt vier vijfde van de vereiste som men bij elkaar te brengen, wat een opmerke lijke prestatie is geweest. Men vreest echter, dat in de naaste toekomst toenemende moei lijkheden zullen optreden. In de eerste plaats denkt men daarbij aan de beëindiging van de Marshall-hulp in 1952, want dan moeten wij alle in te voeren machines en grondstoffen weer zelf betalen. Ook is het gevaar niet on denkbaar, dat de uitvoer moeilijker zal wor den, doordat alle landen tegen elkander gaan opbieden. Wat Nederland thans doet is een poging om deze gevaren te ontlopen. Daartoe is o.a. een Dienst voor de Industrialisatie ingesteld, waarvan men echter in het bedrijfsleven wei nig nuttig effect verwacht. Meer hoop heeft men op de uitwerking van de Benelux-plan- nen, waardoor een ruimer binnenlands afzet gebied voor onze producten kan worden ver kregen. Een andere factor, die in ons voordeel werkt is het herstel van de productiviteit van West-Duitsland, waardoor het handelsverkeer met West-Duitsland belangrijk kan toenemen. Van zeer grote betekenis zal het ook zijn, dat de Nederlandse landbouw dit jaar weer het productiepeil van vóór de oorlog bereikt heeft en er zelfs bovenuit gaat. Alles tezamen zijn er voldoende gunstige factoren om te durven hopen, dat Nederland de wedloop met de tijd zal winnen; dat dus onze bestaansmiddelen zich voldoende snel zullen uitbreiden en zich tevens zullen aanpassen bij de behoefte van de wereldhandel. Binnenslands zijn de voor uitzichten vrij gunstig; de bouwnijverheid zal nog voor jaren volop werk hebben, terwijl ook de textielmarkt nog geenszins verzadigd is. De chemische industrie breidt zich snel uit, dank zij plactics en kunstvezel. De metaalnij verheid daarentegen begint te voelen, dat verdere uitbreiding van de markt op moei lijkheden kan stuiten. Nog slechts enkele weken scheiden ons van de dag, waarop 't Konink lijk Paar Zijn Koperen Huwelijks feest zal vieren. Het Nederlandse volk maakt zich op om op die dag een geschenk aan te bieden, om uiting te geven aan de vreugde over deze gedenkdag. Ik doe een beroep op alle Soester inwoners daadwerkelijk mede te werken, als goede Nederlanders en als goede buren, aan de verwezenlij king van de gemaakte plannen, waarover U hieronder nadere me dedelingen vindt. Laat iedereen, van hoog tot laag, door het schenken van 'n bijdrage blijk geven van zijn aanhankelijk heid aan onze geliefde Koningin en Haar Gemaal, als bewijs van de band, welke door de eeuwen heen Oranje met het Vaderland heeft verbonden. Mr. S. P. Baron BENTINCK, Burgemeester van Soest. A. Een nieuwe parkaanleg bij het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage. B. Voor feestelijk gebruik bestemd ser vieswerk in de meer huiselijke kring van het Vorstenpaar. 1. Door storting op gironummer 80 ten name van het „Comité Koperen Bruilofts viering Konnkilijk Echtpaar" te 's-Gra venhage. 2. Door storting op de speciaal voor dit doel geopende bankrekening op de vol gende banken te Soest: Coöp. Boerenleenbank, Steenhoffstr. 52- Ned. Middenstandsbank, v. Weedestr. 11. Ned. Handel-Mij. N.V. v. Weedestr 5. Rotterdamse Bankver., Soesterbsrgsestr. 3. Door Uw bijdrage in de bij dit blad gevoegde enveloppe te sluiten. Deze wordt dan in de loop van de komende week bij U opgehaald. Mocht dit onver hoopt door een vergissing niet zijn ge schied, dan kan de enveloppe afgegeven worden op het Raadhuis, afd. Sociale Za ken (ingang achterzijde). De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij ver hinderd is om op Woensdag, 22 Juni a.s., zijn gewone wekelijkse spreekuur te hou den. In plaats daarvan zal spreekuur wor den gehouden op Vrijdag 24 Juni a.s. van 11-12 uur. JONGETJE AANGEREDEN. Zonder zich om het drukke verkeer te bekommeren stak Zaterdagmiddag op de Kerkstraat, ter hoogte van het benzine station, een 8-jarige knaap de rijweg over. Hij werd door een uit de richting Amers foort komende personenauto gegrepen én tegen het wegdek geslingerd. Het knaap je werd bij omwonenden binnengedragen, maar kon later op medisch advies naar de ouderlijke woning aan de Veldweg worden Overgebracht. Vermoedelijk door het snel en krachtig remmen van de be stuurder bleek de knaap, na van de schrik te zijn bekomen, maar weinig let sel te hebben opgelopen. PRACHTIG DEBUUT VAN EVERT GRIFT. Onze plaatsgenoot, Evert Grift, die Zon dag voor het eerst als professional mee reed om het kampioenschap wielrijden op de lange afstand, welke wedstrijden op de Cauberg te Valkenburg werden verre den, bezette daarbij de 5e plaats. „EEN CLOWN TREEDT OP". De toneelvereniging „Soestdijk" sloot j.1. Zaterdagavond het seizoen met de opvoe ring van het drama in drie bedrijven „Een clown treedt op" van Rosita Peters. De zaal van Eemland was goed bezet, toen de heer J. P. Kronemeijer, de leideï van genoemde vereniging, de aanwezigen welkom heette. Tot zijn vreugde kon spreker constateren, dat het niet noodza kelijk is een bal te organiseren om de nodige publieke belangstelling te trekken. Het traditionele „bal na" zou trouwens niet passen in de sfeer, die het dramati sche toneelspel van Rosita Peters om geeft. De medewerkende dames én heren heb ben met de opvoering van dit zeer moeiJ lijke toneelstuk de roep welke van deze vereniging uitgaat niet beschaamd. Alle rollen werden op uitstekende wijze ver tolkt en vooral de kleine vNetty", uitge beeld door de 8-jarige Truusje van Dijk, verdient een bijzonder complement. Als we tevens bedenken, dat men hier te doen had met zuiver amateur-toneel, dan is een Woord van lof zeer wel op zijn plaats. De aanwezigen leefden geheel met de opvoering mee en tijdens verscnillen- de dramatische scenes zagen wij menig een een traan wegpinken. Ditmaal ontwaren wij geen gedenkteken in de vorm zoals wij dit beschreven. Integen deel. Men is er meer dan ooit van overtuigd, dat ook op economisch terrein de crisiskan sen zeker niet gering zijn en met alle midde len tracht men een herhaling van de afslui- tingspolitiek van voor de oorlog te voorko men. Niets schijnt echter moeilijker. De eens te hulp geroepen staatsleiding in het economisch leven is alom zo ver doorgedrongen, dat de weg terug schier geen einde kent. Zelfs de grootste voorstander der oude „laissez faire"- politiek zou schrikken wanneer de in de loop van een halve eeuw gesmede economische banden thans ineens werden geslaakt. Daar naast moet de vraag gesteld worden of een liberale economische politiek zoals die in de vorige eeuw werd toegepast, in de wereld van heden als de juiste moet worden beschouwd. Maar uiteindelijk dienen wij wel te streven naar de grootst mogelijke vrijheid op econo misch gebied, waarbij wij de lessen in prak tijk moeten brengen, die wij in het verleden dienaangaande hebben geleerd. Het principe blijve daarbij de vrijheid. De wereld ontwik kelt zich langzaam in een richting waar in die drang naar meer vrijheid tot uiting komt. Er is een tendenz naar meer internationale samenwerking. Wij zien een voorbeeld in de komende Benelux. Meer van dergelijke eco nomische unies staan op stapel. Bijvoorbeeld in de Balkan, in Scandinavië en tussen Frank rijk en Italië. Dit zijn verbanden, die boven de natie uitgaan. Niet uit ideële overwegin gen, maar uit economische noodzaak. In het verleden bleek, dat een land niet in staat is zichzelf te redden. Ook niet wanneer dat land groot is. Een rijk als het Britse Ge menebest kan zich zelfs niet van de rest der planeet afscheiden zonder schade voor ande ren en uiteindelijk voor zichzelf. Deze ge dachte namelijk, dat de wereld één grote keten vormt waarin geen enkele schakel de andere kan missen, vindt thans in grote de len van de wereld weerklank. Verbreiding van deze gedachte houdt de mooiste beloften in voor de toekomst; verwerping daarentegen de grootste gevaren. Daarbij dient er de aandacht op te worden gevestigd, dat het vormen van economische groepen als de Benelux geen eindstadium be tekent, maar een eerste schrede op de weg naar internationale economische samenwer king, uiteindelijk de weg der vrijheid. Na de vorming van een aantal economische groeperingen zal er intensiever samenwer king tussen deze gi'oepen moeten volgen om zo mogelijk tenslotte tot een samensmelten te geraken. Wij zijn er daarbij van overtuigd, dat deze weg een lange en moeizame zal zijn, maar de vele moeiten zullen bij de glans van het eindresultaat verbleken. Terloops kunnen wij opmerken, dat deze drang naar internationalisme slechts door economische overwegingen worden gevoed, zodat hieruit geenszins een volkomen staat kundige samensmelteing behoeft voort te vloeien. Teveel andere factoren spelen hierbij een rol; men denke bijv. aan de verschillen in de cultuur bij de volkeren, dan dat wij de illusie mogen koesteren dat wij tenslotte in een wereld bestaande uit één staat zullen ein digen. Hiervan is o.i. geen sprake. Het gevaar van de thans gevolgde politiek moet ons wel voor ogen staan. De staats- groeperingen op economisch gebied zullen on getwijfeld door samenwerking op andere ter reinen der maatschappij gevolgd worden, te meer daar deze dikwijls nauw met het eco nomische samenhangen. Wij denken daarbij bijv. aan een militaire samenwerking. De on derhandelingen tussen groepen over economi sche vragen zullen dikwijls over zeer belang rijke kwesties gaan. Hoe licht zullen deze groepen hun argumentatie trachten kracht bij te zetten met wapengekletter. Dit gebaar, een beproefd middel, kan de oorzaak worden, lei dend tot ineenstorting van het trotse gebouw der grotere welvaart, die men met de aange geven middelen hoopt te verkrijgen. Gezien deze moeilijkheid zal slechts met zeer veel tact en staatsmanswijsheid het gestelde doel kunnen worden bereikt. Nog altijd is daarbij gebleken dat er tekort aan aanbod bestaat op de markt waar gevraagd wordt naar waarlijk grote mannen. Als het waar is, wat een vooraanstaand Amerikaan enige tijd geleden zei, dat het een misdaad is zich bij verkiezingen van stemming te onthouden, heb ik 't idee morgen onder de misdadigers te moeten worden gerekend. De leuzen en belofter»„ dje ik tot nu toe te horen en te lezen kreeg, waarom ik vooral deze of gene Heer of Dame moest kiezen, hebben op mij niet de minste indruk gemaakt. Het is misschien wel gezellig en goed gemeend, wanneer je leest, dat die me neer of mevrouw voor onze belangen zal opkomen, maar ik heb altijd de akelige gewoonte er bij te denken: wat kost me dat? Het is niet zo'n kunst de uitgaven to renhoog op te voeren op rekening van de belastingbetaler. Een veel grotere kunst is het de uitgaven zo te doen, dat zij een beetje meer in overeenstemming zijn met ons Nationale inkomen. Wij zijn, (hiermede doel ik niet op ons mooie Soest), met ons huidige ambtenaren-apparaat in hevige mate top zwaar. De uitgaven van één enkel depar tement zijn op het ogenblik vaak meer dan vroeger van alle departementen te- samen. Er wordt wel vaak gezegd, dat dit on vermijdelijk is, maar tot die hoogte heb ik mij nog niet kunnen opvoeren. Ik kom nog wel eens op Rijksbureaux en Departementen en het is een sport van mij om aan de frequentie op de „toi letten" de importantie van het groot aan tal tewerkgestelden te meten. Dat is volgens sommigen misschien niet *Pan*er» hiaar ik geef LI op een brief je, dat het voor een particuliere werkge ver een pracht peilschaal is om vast te stellen, welke mensen hij in dienst heef* om te werken en welk percentage er alleen is om salaris te ontvangen en dienovereenkomstig handelt. Neen, ik wacht op de Partij, die de ho ge landsuïfgaven te lijf gaat, zodat ik, wanneer ik mijn zoveelste „aanmaning" "1? krijg, met wat meer liefde en toe wijding m'n zuurverdiende centen In die ondempbare put smijt. H. OEKMAN. De regisseur, de heer Kronemeijer, komt een bijzonder woord van lof toe voor de vlotte en gevoelige wijze, waarop dit drama voor het voetlicht werd gebracht. Aan het slot hadden de medewerkenden een uitbundig applaus in ontvangst te nemen en de dankwoorden, welke de heer C. de Vries na afloop sprak, wa ren meer dan verdiend. De dames ont vingen bloemen. TENNISCLUB „SOEST" DEGRADEERT, Voor het spelen van de promotie-degra-i datiewedstrijden was „Soest" Zondag te Velzen op bezoek bij de kampioen van de 4e klasse, Rooswïjk 2. De Soestera moesten met 7—1 de meerderheid van hun tegenstanders erkennen. Door deze nederlaag degradeert Soest 1 naar de 4e. klasse. De totaal-uitslag was: Heren enkelspel: Soeters—v. Breukelen! 5-7, 6-0, 6-8. Reitsema—Barendsen 6-3; Dames enkelspel: Mevr. C. Vreeling—i xl' C' Wilmink 6-4, 6-0- Mevr. T. Bruina Mej. Poot 6-4, 6-1. Gemengd dubbelspel: Mevr. Vreeling en V. Walth Meijer-Mej. C- Wilmink en V. Breukelen 6-3, 6-4. Mevr. Bruins en Soeters—V. Breukelen en Barendsen 6-3, Heren dubbelspel: Walth Meijer en Soe- ter—v. Breukelen en Barendsen 6-4 6-3 Dames dubbelspel: Dames Bruins en Vreeling dames Poot en Wilmink 6-2 6-4. DE VRIJZINNIG CHR JEUGD TE SOEST. Reeds verschillende malen heeft dé vrij zinnig Christelijke ieugd in Soest van zich doen spreken, door het opvoeren van lekenspelen met religieuze inslag. Vrijdag 24 Juni a.s. zal in hef gebouw van de Ned. Prot Bond aan de Rem- brandtlaan, in verband met de zomer- sluiting van de clubs, een lekenspel, ge naamd „Zuster Goud" worden opge voerd, waarbij alle belangstellenden har telijk welkom zijn. „Zuster Goud" is een uit het Engels vertaald lekenspel, dat ons iets laat beleven van de geest, waaruit Franciscus van Assisïe leefde. Een leken spel, dat ons iets te zeggen heeft, temeer nu het door onervaren, maar enthousiaste jongeren wordt gespeeld. POST VOOR HET TROEPENTRANSPORTSCHIP „KOTA INTEN". Aan de opvarenden van het troepentrans portschip „Kola Inten", op weg van In donesië naar Rotterdam, kan te Port Saïd post uitgereikt worden, mits deze uiterlijk op 26 Juni op de bus wordt gedaan.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1