De Prins Verjaart. Onze belastingen. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. per kwart, f 1-50 - p. post f 1.75 Officiële mededelingen. SOESTER COURANT DINSDAG 28 IUNI 1949^ Bureau: Van Weedestraat M - Tclcloon 2566 - Giro 126156 25e JAARGANG No. 49. Morgen zal er feest zijn in ons Witte Pa leis: Prins Bernhard viert zijn 58ste ver jaardag. Over de geboortedatum van de Prins is wel eens verschil van mening geweest en als men zich aan de acte zou houden, die de ambtenaar van de Burgerlijke Stand te Jena, de geboorteplaats van de Prins, opmaakte, danhadden wij van daag, 28 Juni, reeds feest gevierd. Op die acte toch staat vermeld, dat op 28 Juni 1911, des ochtends kwart voor drie werd geboren: Bernhard Leopold Fried- rich Eberhard Julius Kurt Karl Gottfried Peter, zoon van Prins Bernhard, prins zur Lippe en van Armgard, Baronesse von Cramm. Het gebeurde meer, dat er bij de aangif te van een geboorte dergelijke vergis singen worden gemaakt, doch in dit ge val was net, dank zij de negende naam van de Prins, gemakkelijk te bewijzen, dat de juiste datum niet op 28, doch op 29 Juni viel- In die tijd toch was het in Duitsland algemeen gebruik, dat ook een naam werd gegeven van de heilige op wiens dag het kind werd geboren en Petrus en Paulus valt op de 29e. Toen de wet van 24 November 1936 in gediend moest worden, waarbij aan de Prins het Nederlanderschap werd ver leend, heeft men zich dan ook terecht aan de juiste feiten gehouden en ver meld, dat de Prins op 29 Juni, tien minuten na middernacht, werd geboren. De wet op het Nederlanderschap- Van het eerste ogenblik af heeft dé Prins zich als een ware Nederlander doen kén nen. De meesten onzer zullen zich nog herinneren, hoe hij bij de eerste kennis making met ons volk, voor de radio, zich in onze eigen taal tot ons richtte. „Nu zal Berhard enige woorden tot U zeggen", kondigde zijn gelukkige verloof de, Prinses Juliana aan en heel Neder land hoorde met ontroering, dat die woorden in onze eigen taal werden ge sproken. Met één slag had de Prins ook het hart van ons volk gestolen1. Door z'n prettige persoonlijkheid, door zijn sympathieke optreden heeft de Prins het vertrouwen van ons volk in alle opzichten verkregen. Wij zien hem als een der onzen; wij erkennen, dat hij bij ons hoort; wij weten, dat hij zijn gro te gaven van hart en hoofd ten volle in dienst heeft gesteld van zijn tweede Va derland, waarvan hij, naast de Konin gin, de eerste burger is. Wij merken niet, dat zijn positie, als echtgenoot van de Koningin in feite moeilijk is en wij geloven gaarne, dat de Prins dit zelf ook niet merkt In velerlei opzicht verlicht hij de taak van Hare Majesteit en in zonderheid bij de representatieve plichten vervangt hij onze Koningin op voortreffelijke wijze. Geen terrein van ons maatschappelijke leven is te noemen, waarop Prins Bern hard zich niet met gemak en met ele- gance beweegt; zijn belangstelling gaat uit naar alles, waarin ons volk belang stelt. Hij is de sportieve figuur, die zich op verschillend terrein een meester toont; hij ïs de prettige mens, die een ieder, die met hem in aanraking komt, voor zich inneemt; hij is de leuke vader voor zijn kinderen, voor onze prinsessen. Veel, heel veel deed en doet de Prins voor de Nederlandse zaak, zo veel, dat het niet te doen is hiervan ook maar een opsomming te geven. Herinneren wij slechts aan zijn jongste opwekking aan de werkgevers, om de jongens, uit Indonesië teruggekeerd, aan het werk te zetten en als wij even verder teruggaan in de tijd, herinneren wij ons, dat het Prins Bernhard was, die de lei ding nam van de Binnenlandse Strijd krachten. Het was de Prins, die te Wage- ningen voor Nederland, in hotel „De Wereld", aan generaal Blaskowitz de eis stelde van onvoorwaardelijke overgave. Reeds voor de oorlog deed Prins Bern hard zich kennen als een beminnelijk mens; in de oorlog streed hij metterdaad voor de goede zaak; na de oorlog heeft hij bevestigd te zijn „the right man in the right place. Morgen ïs de verjaardag van onze Prins, In het paleis zal het de verjaardag van vader zijn. Morgen gaan onze vlaggen uit en mor genavond zullen we met muziek jen vuur werk Prins Bernhard dank brengen voor alles wat hij Nederland gaf, voor alles wat hij voor ons land betekent. Vermogensaanwasbelasting en vermogensheffing ineens. (III) De wetten op de Vermogensaanwasbe lasting en Vermogensheffing ineens hangen zeer nauw samen. Deze samen hang betreft zowel de waardering van de bezittingen en schulden als de rege ling van hoger beroep, het doen van aangifte, strafrechterlijke bepalingen, enz. Desondanks is er tussen deze twee wel enig verschil. Met name de van de belastbare som af te trekken vrijstel lingen zijn geheel verschillend geregeld. Zulks zou ook moeilijk anders mogelijk zijn, omdat de wet op de V.A.B. de aan was treft over de oorlogsjaren en de wet op de V.H.I. datgene wat er na be taling van de V.A.B. nog aan vermogen overgebleven is. De vrijstellingen voor de V.A.B. zijn de vorige keer ter sprake gekomen. Daarbij is gebleken, dat bij deze belasting geen rekening gehouden wordt met het kindertal (zie noot) - De wet op de V.H.I. nu kent wel kinder aftrek. Deze kinderaftrek kan zelfs zeer belangrijk zijn. Kinderaftrek wordt ver leend voor alle per 1 Januari 1946 tot de huishouding van de belastingplich tige behorende minderjarige kinderen en de meerderjarige kinderen, die op die datum studerend waren en jonger dan 25 jaar. Deze vrijstellingen gelden ook voor pleegkinderen. De vraag wat nu precies een pleegkind is en wat niet, moet van geval tot geval bezien wor den. Zeer belangrijk zijn ook de vrijstelhngen voor de V.H.I. wegens Uchamelijke en geestelijke gebrekkigheid. Speciaal voor de kleinere vermogens is dienaangaande een tamelijk tegemoetkomende regeling getroffen. Soortgelijke tegemoetkomin gen worden ook verleend aan de belas tingplichtigen ouder dan 40 jaar, die slechts een klein inkomen hebben. Bij deze regeling is met name gedacht aan de renteniers, die van een betrekkelijk klein vermogen moeten leven. Een an dere vrijstelling, die speciaal aange vraagd moet worden, is de vrijstelling terzake van polissen, die op 1 Januari een enigszins beduidende waarde had den. Deze aftrek kan gaan tot een be drag van 20.000.van de waarde van de polissen. Bijzondere vermelding daar bij verdient het feit, dat ingeval op deze aftrek aanspraak gemaakt wordt, de algemene vrijstelling ad. 2000.voor ongehuwden, resp. 300.voor gehuw den, vervalt. Van geval tot geval dient dus bekeken te worden, wat voordeliger is: aanspraak maken op de bijzondere vrij stelling óf aanspraak op de algemene vrijstelling. Nog enige losse opmerkingen: 1. De waarde van vruchtgebruiken en blote eigendommen wordt gewoonlijk berekend door middel van kapitalisatie op basis van 4% rente per jaar. Voor de Vermogensheffingen dient echter ge kapitaliseerd te worden op basis van 3% per jaar. 2. Geblokkeerde tegoeden dienen voor het volle bedrag tot het vermogen ge rekend te worden. Slechts voorzover deze tegoeden niet gebruikt kunnen worden voor betalen van belastingen, mag lager gewaardeerd worden, n.1, op 97% van het nominale bedrag. 3. Degenen, die in de oorlogsjaren be langrijke schade hebben geleden, wor den bij de extra heffingen enigszins ont zien. Zij hebben recht op een extra vrij stelling ten bedrage van het bedrag waarmede de verleende schadevergoe ding de waarde van de beschadigde be zittingen per 1 Mei 1940 overtreft. 4. Huisraad, kleren e.d. worden voor de V.H.I. slechts tot het vermogen ge rekend voorzover de waarde daarvan vóór de oorlog hoger was dan 15.000.-. Als waarde geldt dan de verkoopwaarde in de handel. Dus wat een opkoper er voor gegeven zou hebben. Voor derge lijke bezittingen, aangeschaft in de oor logsjaren, geldt echter een andere rege- Na enige malen het een en ander ver meld te hebben over de wel uiterst in gewikkelde en diepin-grijpende mar.erie van de extra heffingen, is het de bedoe ling een volgend maal een ietwat popu lairder onderwerp te behandelen, n.1. de Loonbelasting. NOOT: Een keine uitzondering op deze regel belastingplichtigen, die oudere kinderen in hun bedrijf werkzaam hadden, welke voor hun arbeid niet normaal betaald werden, kunnen aan die omstandigheid een kleine extra-vrijstelling ontlenen. Deze extra-vrijstelling moet speciaal aangevraagd worden. UITSLAG VERKIEZINGEN. De voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Soest maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd het besluit van dat stem bureau, waarbij de uitslag der verkiezing in vastgesteld. KOPEREN HUWELIJKSFEEST KONINKLIJK ECHTPAAR. Reeds eerder wezen wij er op, dat het koperen huwelijksfeest van H.M. de Ko ningin en Z.K.H» Prins Bernhard voor Soest en Baarn van grote betekenis is, doordat de viering van deze dag voor het gehele land eigenlijk op Soestdijk plaats heeft. Voor deze viering is gekozen Zaterdag 9 Juli, omdat men het Koninklijk «Gezin in de gelegenheid wilde stellen het feest op de eigenlijke dag, Donderdag 7 Juli, in de huiselijke kring te vieren. Het nationaal karakter zal tot uiting ko men in twee defilé's, welke ten paleize zullen worden gehouden, waaraan verte- woordigers van landelijke bonden en ver enigingen zullen deelnemen. Des morgens zullen de sport, de weten schap, de volksgezondheid, industrie en handel enz. vertegenwoordigd zijn op de meest representatieve wijze. Zo zullen b. v. de kruisverenigingen vertegenwoordigd zijn door religieuse en lek en verpleegsters en kraamverzorgsters. Het défilé op de namiddag zal gekarak teriseerd worden door de hulde van de jeugd in al haar geledingen. In de viering in de avonduren zal meer het locale ka rakter tot uiting komen. Het voetbalelftal K.P.S. speelt o.m. een ere-wedstrijd tegen „Spakenburg" op het sportterrein aan de betonweg naast de paleistuin. Aanvang te 7 uur. De harmonie „Prins Hendrik" uit Apel doorn, bestaande uit 63 personen, ver zorgen bovendien een gevarieerd pro gramma onder leiding van haar dirigent J. van Reeuwijk. Het openingsconcert vangt aan te 17.45 uur. Verder zullen aan deze muziekavond drie Spakenburgse ko ren medewerken, met 250 leden, jn natio nale klederdracht. Deze koren zijn het vrouwenkoor „Der Vrouwe Vreugd", on der leiding van dir. L. Heuvelïng; het ge mengd koor „Sursum Corda", onder di rectie van Jac ter Haar .en het gemengd koor „Hosanna" met de heer J. Coljée als dirigent. Door H.M. de Koningin en Z-K.H. Prins Bernhard zijn prijzen beschikbaar gesteld De prijsuitreiking zal door Z.K.H* Prins Bernhard persoonlijk geschieden. De opbrengst van dit avondfeest zal be stemd zijn voor de NIWIN, jn het kader van de Rimboekisten-actie. DE DRINKWATERVOORZIENING IN HET GEDRANG. De drinkwatervoorziening in onze ge meente is niet zodanig geregeld, dat elk huis is aangesloten aan de waterleiding. Dit kan ook moeilijk, gezien de grote uitgestrektheid van de gemeente. Men kan nu eenmaal niet in elke weg of pad, waaraan slechts enkele woningen staan, een dure leiding leggen. Toen bovendien in het verleden dé moge lijkheid op aansluiting bestond, we den ken hierbij o.a. aan de Birktstraat, werd deze maar matig geaccepteerd. Dit is zeer begrijpelijk, want de boeren bedrijven beschikken in het algemeen over een behoorlijke watervoorziening. Dit geldt ook voor de bevolking in het Soester Veen, al klaagt men daar soms wel over de kwaliteit van het water. Thans is de situatie zo, dat meerdere inwoners te kampen hebben met de drinkwatervoorziening. Vooral de afgele gen woningen op zand- en bosgrond zijn hierbij betrokken. De stand van het grondwater schijnt mo menteel zeer laag te zijn, zodat de pom pen niet meer functioneren. Als deze toestand bestendigd blijft, zal op groter Op een opr na zal in het najaar dan toch eindelijk de distributie-ellende zijn gevild. Vorige week, nadat we al waren verblijd met de mededeling, dat per 1 Juli de tabaksdistributie zou worden op geheven, ontvingen wij, als extra ver kiezingspresentje, nog de tijding, dat Bo ter en vet vrij waren gegeven en waar alle goede dingen uit drie-en bestaan, werd er bij verteld, dat in het najaar alles, op de brandstoffen na, bonvrij te krijgen zou zijn. Op het vrijgeven van vlees ben ik in tussen niet zo erg gerust, maar dat zal wel aan mij liggen omdat ik zo'n onge lovige Thomas ben. Al ben ik' ook zeer in m'n sas met het vrijgeven van de rokerij per 1 Juli, ik kan er toch met mijn boerenverstand niet bij, waarom in dit geval niet de gebrui kelijke weg werd bewandeld. Ik bedoel, waarom de rookartikelen niet met ingang van de volgende dag werden vrijgegeven, zoals ook geschiedde met boter en vet Dit vrijgeven op lange termijn heeft tot allerlei geharrewar gelleid en dat die laat ste bonnen nodig zijn voor „bevoorra ding" is zo volkomen knots, dat het een kind moest opvallen. Een enkele win kelier kreeg hierdoor nog een laatste kans om een extra slaatje uit de bon nen te slepen. Gelukkig hoorde ik van de meeste winkeliers gunstiger berichten; die stonden niet te zeuren over bonnen als hun cliënt ze niet had. De eerstbe doelde winkelier liet zich ongezellig jn zijn kaart kijken en rekende, naar ge lang het in zijn kraam te pas kwam, een halve gulden of drie kwartjes voor een bon. Het prijsverschil zat *m ïn de meer of mindere moeite, die hij had moe ten doen om een pakje zonder bon te verkopen. Enfin, het is voorbij. We praten er niet meer over. Vrijdag kan ik weer op nor male wijze bij m'n „sigarettenboer" te recht en behoef ik niet meer binnen te komen met een gezicht, waarop iedere „kenner" op een kilometer afstand al kan zien, dat ik1 geen bonnen meer heb en dus kom om te schooieren. U kent dat wel uit eigen ervaring. Normale tijden gaan gelukkig weer ko men en aanstonds k'an het gebeuren, dat u een sïgarettenwinkelier peinzend over z'n sigarenkistjes ziet staren. Als het dan die knaap is, die ik hierboven be doelde, gelooft u dan maar, dat hij denkt aan die mooie, goeie ouwe tijd, toen hij niet alleen voor rokerij, maar ook voor bonnen geld in z'n laad je kreeg. H. OEKMAN. diepte moeten worden aangeboord. In sommige omstandigheden kunnen re genwaterputten, met in achtneming van de nodige maatregelen, van dienst zijn. Hoewel de schaarse regenval in de laatste tijd de regelmatige toevoer van Water ver hinderd, moet men ook bedenken, dat dé Utrechtse Waterleiding Mij. het water uit de Soester duinen betrekt. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat hierdoor pp den duur teveel water aan de bodem wordt onttrokken, zodat de lage grond waterstand ook hiermede verband kan houden. Laten we ons aan de zijde der optimisten scharen, in de hoop, dat jde bestaande moeilijkheden slechts van korte duur zul len zijn. TERUG UIT DE TROPEN. Met het troepentransportschip „Kota In- ten, welke boot 13 Juli te Rotterdam ver wacht wordt, keren uit de tropen terug: A. P. v. d. Deijssel, Torenstraat 2É. A Docter, Beethovenlaan 8. W. A* Rasch, Van Straelenlaan 29. De volledige passagierslijst ligt aan ons bureau gratis ter inzage. SPEELTUIN „WEST" HEROPEND. Zaterdagmiddag werd onder grote be langstelling, vooral van de zijde der jeugd, de speeltuin van de Buurtvereni ging „West" aan de Klaarwaterweg, door de wethouder van onderwijs, de heer K. de Haan, heropend. De voorzitter van de Buurtvereniging, de heer Priem, heette de aanwezigen, w.o. wethouder De Haan, de gemeentesecreta ris, de heer J. G. A. Batenburg, en de in specteur van politie, de heer Scholtmeij- er, welkom en sprak vervolgens zijn gro te bewondering uit voor de speeltuin- commissie, waardoor deze speelplaats wederom met enige fraaie speelwerktui- gen kon worden uitgebreid. Een speciaal woord van dank richtte spreker tot hen, die het mogelijk hadden gemaakt, dat deze uitbreiding tot stand kwam. Vervolgens voerden de wethouder De Haan, namens het gemeentebestuur en de heer Batenburg als voorzitter van de V.V.V. „Soest-Vooruit" het woord. Onder het gejuich van ruim een honderdtal kin deren stelde de wethouder met 't door knippen van een lint de speeltuin open, waarna de speel werktuigen direct aan een zware proef werden onderworpen.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1