Rimboekisten uit Soest, W. N. NIEUWENHUIS RHENEN Hypotheek verkrijgbaar tegen J. LENSSEN, MAKELAAR Ook voor OiSiciêle nraetfedeüaitfeii. SOEST. V acantiesluiting. 1, 2 en 4 Juli is onze zaak GESLOTEN. Juwelier J. TH. VOSKUILEN SOESTERBERG. Loodgieter Electriciën VOOR ONZE DAMES. Esperanto-nleuws. SOEST. 311 «i ]2 0 Van Weedestraat 59 - Te'efoon 2169 - Soestdijk Levensverzekering en Lijfrenten. Uit Indonesië gerepatrieerde militairen uiten nogal eens de klacht, dat juist de jongens aan wie de moeilijkste taken worden opgedragen, het minste profijt van de diverse NIWIN- acties hebben. Dit zijn de jongens in de rimboe, voor wie maar zelden een Niwin-gezelschap optreedt en die vaak al te lang moeten uitzien naar cantinewagens, naar sportartikelen, enz. En het zijn toch vooral deze militairen, die snak ken naar wat afleiding en ontspanning. Met het doel om de soldaten die in de bin nenlanden vertoeven meer geestelijke en lichamelijke ontspanning te schenken, wordt door de NI WIN en de Thuisfronten (Prot. Interkerkelijk Thuisfront, Kath. Thuisfront en Band Nederland-Indonesië) een rimboe- kisten-actie gevoerd. Als de opzet slaagt, zullen alle buitenposten een of meer rimboekisten ontvangen. De waarde van één zo'n kist komt op 410. De inhoud bestaat uit: een koffergramofoon met 25 platen, 2 pakjes naalden, een gasoline- lamp met onderdelen, een complete voetbal met reserve binnenbal, een volleybal, even eens met reserve binnenbal, een tafeltennis spel met 4 slaghouten, 12 ballen, net en 2 standaarden, een badmintonspel met 4 ra ckets, net en 12 shutlle-cocks, 2 gezelschaps spelen (monopoly en goal), 3 gecombineerde dam-, schaak- en dominospelen, een voetbal- pomp met nippel, reserve netten voor volley bal en voorts een boek „Hersengymnastiek". Het comité of de organisatie, die het bedrag voor een rimboekist bijeenbrengt, krijgt zijn haar naam als schenker/ster op de kist ge schilderd. De verkoop wordt geregeld door middel van coupons in de waarden van 0.50, 1.2.50 en 5. In een boekje, dat een totaal bedrag van 41.dus 1/10 van de prijs van een rimboe- kist vertegenwoordigt, bevinden zich 1 cou pon van 5.1 van 2.50, 15 van ƒ1. en 37 van 0.50. De kopers van deze coupons kunnen mee doen aan een interessante wedstrijd. De Ni- win stelt een eerste prijs van 500.be schikbaar voor het beste 4-regelige puntdicht of opstel van maximaal 150 woorden, of de aardigste limerick met als onderwerp: „Wat denkt u van het Niwin-werk?" Vports kun nen prijzen van 250.100.en van la gere bedragen gewonnen worden. „Nikaproba", waarin zoals bekend de plaatselijke afdelingen der Thuisfronten, Band Nederland-Indonesië en de Niwin zijn opgenomen, heeft in onze gemeente de Rimboekisten-actie ingezet én het ligt in haar voornemen zoveel mogelijk kis ten, beschilderd met de plaatsnaam Soest naar onze jongens te zenden. Een aantal dames en heren zullen u de zer dagen de coupons aanbieden en hét is nu aan U blijde gezichten te maken en het leven onzer jongens in de rimboe zoveel mogelijk te veraangenamen. „Nikaproba" en de jongens rekenen op U. Het is gebleken, dat verschillende detail listen en enkele bankinstellingen door bijzondere omstandigheden verzuimd heb ben tijdig d.w.z- vóór 20 Maart 1949 resp. 3 April 1949 de in hun bezit zijnde waardebonnen van het Consumen- tencrediet te verzilveren. Het Centraal Bureau voor het Consumen- tencrediet maakt thans bekend, dat als nog tot 1 Augustus 1949 de gelegenheid wordt geboden verzoeken tot verzilvering van deze waardebonnen in te dienen. De verzoeken zullen alleen worden ingewil ligd, indien de belanghebbende kan aan tonen, dat hij deze waardebonnen reeds in zijn bezit had, vóór de voor hem gel dende uiterste inleveringsdatum was ver streken. Na deze datum ingenomen waar debonnen worden onder geen voorwaarde verzilverd. De belanghebbende detaillisten dienen zich te wenden tot de plaatselijke Dis- strictsraad voor het Consumentencrediet. De bankinstellingen zullen van het Cen traal Bureau nadere mededelingen ont vangen. t Eén en ander heeft betrekking op de waardebonnen genummerd 02, 03, 04, 05, 06. 09. 10, 11,'13, 14, 15, 17, 18, 21, 22 en 23. NOTARIS A. O. DAMMERS OVERLEDEN. Zaterdagnacht te ongeveer 12 uur, is, in de ouderdom van 70 jaar, plotseling overleden de heer A. O. Dammers, oud notaris alhier, nadat hij een uur te voren nog familieleden aan de trein had ver welkomd, vanwaar hij op weg naar huis onwel werd. De heer Dammers werd in 1905 benoemd tot candidaat-notaris op het kantoor van de toenmalige notaris Prillevitz, na wiens overlijden, in 1923, de overledene bij Kon. Besluit werd benoemd tot notaris al Uier. De overledene was in onze gemeente n zeer geziene persoon, niet alleen door zijn aangenaam karakter, maar mede door dc vooraanstaande plaats welke hij in het Soester gemeenschapsleven innam. Hij was o.m. jaren lang voorzitter van de Muziekvereniging „P.V.O." en daarna voorzitter der advies-commissie dezer vereniging, voorzitter van „Soest-Voor uit'', raadslid, voorzitter Maatschappelijk Hulpbetoon, penningmeester Crisis-comi té, vice-voorzitter Ver. Vrijz. Godsdiensti- gen, bestuurslid Rode Kruis en penning meester Commissie van Weldadigheid van H.M. de Koningin, waarvan hij meer dere functies tot zijn dood waarnam. EEN TROUWE WACHTER. Dat tot nu toe de brandweer er telkens in is geslaagd de dagelijks voorkomende bos- en heidebranden in een minimum van tijd t e blussen is op de eerste plaats te danken aan de brandwacht op de toren van de Oude Kerk, die «elke dag uur aan uur op wacht staat voor het behoud van het Soester natuurschoon. Deze man ver dient 'n pluim, zo deelde men ons van politionele zijde mee, vooral ook, omdat hij altijd precies weet aan te geven, waar het begin van brand is, .zodat men altijd recht op het doel kan afgaan en er dus geen tijd verloren behoeft te gaan met het zoeken naar de brand. Zo konden de heidebranden van Vrijdag, Zaterdag en Zondag, dank zij het bewon derenswaardige oriëntatievermogen van de wachter op de toren in een oogwenk geblust worden. AANGEHOUDEN. R. B., wonende te Utrecht is alhier door de politie aangehouden en naar Utrecht overgebracht. De officier van justitie al daar had zijn opsporing en voorgeleiding gevraagd. Van Weedestraat 8 - Telefoon 2458 EEN EERSTE STAP? Op het Volksconcert in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, als onderdeel van het Holland Festival, waren ook een zestig tal inwoners van onze gemeente aanwezign Op zichzelf is dat niets belangrijks; er zullen wel vaker Soesters naar een con cert in Amsterdam gaan. Toch is het in dit geval wel de moeite waard hiervan melding te maken, omdat het hier een initiatief betreft van bijzonder karakter. We hebben al meerdere malen gecon stateerd, dat de organisaties, die zich of geheel of gedeeltelijk op cultureel ter rein bewegen, in vele gévallen met elkaar overleg zouden dienen te plegen. Dit is nu gebeurd. Soest-Vooruit, het Nut en de Volksuniversiteit kwamen overeen geza menlijk de organisatie ter hand te nemén. Wij menen, dat deze tocht .naar Amster dam uitstekend geslaagd mag heten. Het vervoer per bus van de firma Tensen was comfortabel en voorkwam eindeloos wachten op de na zo'n concert overvolle trams. (Er waren een kleine 20.000 be zoekers, naar men ons meedeelde). Over het algemeen was het orkest, dat onder leiding stond van Erich Kleiber, duide lijk te volgen. Nu de eerste stap gedaan is op het pad van samenwerking, zullen er nog wel meer volgen, hopen wij. IN DE KNEL. Juist op het moment, dat de bestuurder van een personenauto op de Koninginne- laan een rechts van de weg geparkeer de militaire auto zou passeren, .zette de chauffeur van de militaire wagen deze in beweging en haalde daarbij iets naar links uit, waardoor een zijdelingse bot sing volgde en het rechter spatbord van de personenauto werd vernield. NIEUW BANKGEBOUW. Naar wij vernemen zijn de plannen voor het nieuw te bouwen bankgebouw aan de Steenhoffstraat voor de Coöp. Boe renleenbank zover gevorderd, dat aan de plaatselijke architecten A. Brouwer en P. Beekman opdracht is gegeven de nodi ge ontwerpen te maken. HOE DE DUIVEN VLOGEN. De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield Zaterdag 25 Juni een wedvlucht vanaf Chateauroux (Er.), afstand 651 k.m. In concours waren 46 duiven, die te 6 uur met N.W.-wind werden gelost. De eerste duif arriveerde om 17 uur, 33 min. 4 sec. en bereikte een snelheid van 939.8 meter per minuut. Aankomst laat ste prijswinnende duif, 18 uur 45 min. 5 sec. De gedetailleerde uitslag is: N. Baltus 1. Sj« Rijksen 271011—12. J. Rausch 3—13. W- Grift 4—8—9. J. Stalenhoef 5. J. Vink 6. JH- Gorissen 13. J. Rijksen 14. BOS- EN HEIDEBRANDEN. Tengevolge van de aanhoudende droogte ontstonden verschillende bos- en heide branden, waardoor de brandweer her haaldelijk moest uitrukken. Het noncha lant wegwerpen van brandende sigaar of sigaret alsmede vonken uit passerende treinlocomotieven waren meestal oorzaak van deze branden. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot F. A. Mobach slaag de dezer dagen voor het doctoraal exa men Indisch Recht. KNIP DIRECT UW HAAG. Tijdens een in de gemeente door de po litie gehouden controle werd geconsta teerd, dat veel heggen op hoeken van lanen en wegen een zodanige hoogte heb ben bereikt, dat het uitzicht ter plaatse volkomen wordt belemmerd. Aangezien door het slechte uitzicht ernstige ver keersongevallen kunnen ontstaan, wordt aan eigenaren der desbetreffende perce len nog enige dagen gelegenheid gegeven hun heggen fe knippen. Daarna zal ver baliserend worden opgetreden. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Vrijdagnamiddag had op de Steenhoff straat, ter hoogte van de Kruisweg, een ernstig verkeersongeval plaats, dat voor het betrokken slachtoffer nog betrekke lijk gunstig is afgelopen. De bejaarde mevrouw G., wonende aan de Waldeck Pyrmontlaan, reed per jrlj- wiel ter rechterzijde van de Steenhoff straat en stak plotseling, zonder blijkbaar op het verkeer te letten, de rijweg over. Op dat moment naderde uit de richting Baarn een autobus van de fa. Tensen, waardoor een aanrijding onvermijdelijk werd. De autobus-chauffeur B. week jnet grote behendigheid naar links uit en bracht de auto terstond tot stilstand, doch kon niet verhinderen, dat de dame tegen de autobus botste. Zo hard kwam dit aan, dat de bus werd ingedeukt en 'n koplamp werd vernield. De vrouw bleef roerloos liggen. Leden van de E-H.B-O. en dokter Don ker waren spoedig aanwezig. Met een hersenschudding en meerdere kneuzingen werd het slachtoffer naar haai' woning overgebracht. Het verkeer ondervond door dit ongeval ernstige stagnatie, maar de politie was spoedig aanwezig om hierin orde te bren gen. TAFELTENNIS. Donderdagavond speelde de tafeltennis- cïub „Soest-Zuid" een vriendschappelij ke wedstrijd tegen de Amersfoortse ten nisclub Noack, aldaar. De resultaten wa ren als volgt: Noack 2Soest-Zuid 1 2-8; Noack 3Soest-Zuid 2 19. WARSCHAU CONCERTO. In het City-Theater wordt Woensdag en Donderdag de bekende film „Waschau Concerto" vertoond. De hoofdrollen worden vertolkt door An- ton Walbrook en Sally Gray, een nieu we talentvolle ster, die wij nog maar wei nig in Nederland gezien hebben, doch met haar gevoelvol spel een belofte voor de toekomst is. Het spel van Walbrook doet ons vertrouwd aan. Zijn gemakke lijke wijze van spelen maakt zijn rol, van een bekend Pools pianist en oorlogs vlieger, die zijn geheugen kwijt is, vol komen aanvaardbaar. Een op zeer kun dige wijze verfilmd stuk oorlogs-tragïek, vol prachtige muziek, dat velen diep ont roeren zal. OP Of GRE«9tBE»0 O, DIE SPOORWEGEN. Door het te laag hangende waarschu wingsbord (Aanraken der draden le vensgevaarlijk) boven de spoorwegover gang te Soestdijk, werd een rijwiel, dat boven op een voer hooi van een passe rende vrachtauto lag, totaal vernield. GEVONDEN VOORWERPEN. Boodschappentas inh. 5 pakjes margarine en 2 pakjes roomboter, bouvier, huissleu tel, kihderriem met portemonnaie, gou den schakelarmband, rechter dames sportschoen, zwart hondje, zilver ringe tje, 2 rollen kippengaas, gymnastieksch., zwarte portemonnaie inh. tabakskaart, le vensmiddelenkaart en vacantiebonnen, zw. lederen dameshandschoen, houten rek, heren polshorloge met riem, zijden sjaal, hondenriem, vulpenhouder, ceintuur, bl.- grijs herenvest, onderbroek met grijze sokken en een paar gymnastiekschoenen, welpenpet met ster, een gulden en drie kwartjes, zilv. armband. Inlichtingen op het bureau van politie alléén des Woensdags en Zaterdags van 14 tot 16 uur. BEROEP AANGENOMEN. Ds. A. Brouwer alhier, die een beroep had ontvangen naar de Geref. .Gemeente te Barneveld, heeft dit beroep aanvaard. Dsi Brouwer aanvaardde het predikambt op 16 Augustus 1942 te Nes op Ameland en kwam vandaar op 20 October 1946 naar Soestdijk. EEN EERVOLLE OPDRACHT. Onze plaatsgenoot, de heer A. Tammer, is wederom aangezocht om als jurylid op te treden van de Internationale Bakkerij tentoonstelling te Breda. De heer Tam mer heeft deze eervolle opdracht aan vaard. WEER VOOR HET PUBLIEK OPENGESTELD. Het openbare rijwielpad Kampweg-Ri- chelleweg, dat enige weken geleden tén onrechte door de aldaar gelegen militai- Van Weedestr. 23 - Tel. 2577 JURKJE MET STROOKJES-GARNERING. Het hierbij afgebeelde jurkje kan zowel voor feestjurk als voor schooljurk wor den gebruikt. Dit hangt van de stof af, waarvan het wordt gemaakt- Wij sturen onze meisjes b.v. niet met een zijden jurk naar school. Daar kunnen we beter wat steviger stof voor nemen. Het jurkje heeft geen andere garnering dan strookjes van dezelfde stof. Het is zo leuk als .moeder zelf iets voor de kinderen maakt en de kleinen zijn er zo trots op als moeder zelf een jurkje voor hen heeft gemaakt, dat het zeker de moeite van het werk wel waard is. Wij rekenen er bij het knippen op, dat aan de onderkant van het rokje een gro te zoom wordt aangeknipt. De kinderen groeien hard en als we de zoom met de hand zomen, dan is het jurkje als het nodig is, heel gemakkelijk te verlengen. Bij het naaien gaan we als volgt te werk: De zijnaden worden met 'n Engels naad je dichtgestikt. De ruimte aan voor- en rugpand wordt ingehaald. De schouder naden van het voor- en rugpandje worden gestikt. Het pasje wordt nu aan de ver keerde kant op het rokje gestikt. Vervol gens wordt het pasje op de goede kant platgeregen en opgestikt. Het dubbele stiksel voorkomt het afkerven van het pasje. De strookjes worden ingerimpeld. Dit kan men het beste op de naaimachine doen; de steek moet dan zo grof mogelijk worden gezet. Aan de onderkant van het biesje wordt een smal zoompje gestikt Het halsstrookje wordt nu tussen het halsbiesje gestikt en de sluiting .in het rugpasje afgemaakt. De mouwtjes worden aan de onderkant ingerimpeld en in het smalle mouwboord- je gezet. Daarna worden pas <fe mouwna den dichtgestikt. De mouwtjes worden met ruimte aan de kop ingezet Als de zoom klaar is wordt de rokstrook eerst aan de verkeerde kant van het strookje en later op de goede kant nog eens overgestikt Het patroon van dit modelletje is voor de leeftijd van 2-4, 4-6, 6-8 jaar a f0.80 verkrijgbaar bij het „Paironenhuis", Mid denweg 200, Amsterdam-O. Na ont vangst van een postwissel, waarop ver meld is: No- 4691, leeftijd wordt het patroon per omgaand toegezonden. ren werd afgesloten, is wederom, door bemiddeling van het Gemeentebestuur, voor de burgerij open gesteld. Ook de openbare toegangswegen naar bo ven genoemd pad, waaronder de Oude Tempellaan, Korndorferlaan en Richellle- weg, zijn wederom vrij gegeven. Het is nu zó, dat we elke dag Radio-uit-* zendingen in Esperanto kunnen beluis teren. Natuurlijk van buitenlandse sta tions, want hier gaat het nog wat schoor voetend. Kan er niet eens ,eên kwartier tje „Samba" af? Het derde Italiaanse congres voor een Europees Federalistische Beweging (van 23-25 April in Firenze), van .mening, dat een internationale taal noodzakelijk is voor het contact tussen de volken, heeft een besluit goedgekeurd tot aansporing van het gebruik van Esperanto voor het doel van deze beweging. In Elisabethstad (Belgisch Congo) wordt voor leerlingen van het Koninklijk Athe neum een Esperanto-cursus gegeven na de schooluren. In dezelfde school krij gen Zondags volwassenen les in Espe ranto. In Radom, (Polen), een flinke industrie stad, volgden reeds meer dan 300 per sonen een Esperanto cursus. JAARVERGADERING „SOEST-VOORUIT". Gisterenavond hield de V.V.V. „Soest- Vooruit" haar jaarvergadering in hotel Eemland. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer J. ,G. A. Batenburg, het plotseling overlijden van de heer A. O. Dammers en memoreerde het vele wat de overledene in vroeger jaren als voor zitter van „Soest-Vooruit" heeft verricht, waarna de vergadering enige minuten stilte in acht nam. Nadat de heer Batenburg nog zijn teleur stelling had geuit over de slechte op komst der leden, gaf de secretaris, de heer J. M. Hoppen brouwers, een uitvoe rig overzicht van de werkzaamheden der vereniging over het jaar 1948. Uit het jaarverslag bleek, dat het vreem- delingenbezoek in 1948 zeer bevredigend is geweest. Wil dit echter in de toekomst ook het geval zijn, dan zal de V.V.V- in staat gesteld moeten worden haar acties grootscheepser te voeren. Ook al door het bedanken van leden en mede door de grote onkosten, die de feesten ter ere van het regeringsjubi leum van H. M. Koningin Wilhelmina en de inhuldigingsfeesten ter ere van H. M. Koningin Juliana met zich brachten, sloot de exploitatierekening met een na delig saldo van f 354,72, terwijl ook het reservefonds oranjefeesten ad f2318,39, als sneeuw voor de zon verdween. Het bestuur zal zich dan ook genood zaakt zien, evenals dit in de meeste plaatsen gebeurt, bij eventuele festivitei ten een beroep te doen op de burgerij. Zoals steeds had ooi: in het afgelopen jaar het verkeershuis hef groofste aan deel in net verenigingswerk. Meer dan 10.000 inlichtingen werden over Soest ver strekt. Ook de resultaten van het Open luchttheater waren niettegenstaande de vrij slechte zomer niet ongunstig. Dit is hoofdzakelijk te danken aan de uitvoerin gen tijdens de jubileumfeesten. Aan de penningmeester, de heer L. Mook, werd decharge verleend nadat de heer P. H. Segers namens de financiële com missie mededeelde, dat de bescheiden in orde waren bevonden. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende leden, de heren E: P. Goedkoop, L. Mook en C. J* Schadde- lee bij acclamatie herkozen. De kascom- mïssie voor 1949 zal bestaan uit de he ren P. H. Segers, J- Brouwer en H- van Harten. Wat de plannen voor deze zomer betreft werd nog het volgende meegedeeld. In samenwerking met het landbouwcomité organiseert de V.V.V- dit jaar op 27 Augustus een groot concours hippique, waaraan de kampioenschappen van de provincie Utrecht verbonden zijn, terwijl een twaalftal verenigingen met ruim 100 paarden zullen deelnemen. In de maanden Juli en Augustus zullen in het Openluchttheater wederom ver schillende uitvoeringen worden gegeven. In zake de benoeming van een bezoldigd directeur deelde de voorzitter aan het einde van de vergadering nog .mee, dat de hoop gewettigd is, dat ook hiervoor binnenkort, dank zij de reeds toegezegde steun van div. Soester middenstanders, een oplossing gevonden zal worden. Ook de plannen van een nieuw verkeershuis verkeren in een vergevorderd stadium. Betreffende de ijsbaan kon de voorzitter geen optimistisch geluid laten horen, daar de onderhandelingen met de eigenaar nog niet tot de gewenste resultaten had den geleid. VERGADERING MOTORCLUB „SOEST". Maandagvaond kwam de automobiel en motorclub „Soest" in de zaal van „Zon- neheuvel" in vergadering bijeen, onder leiding van de heer P. Olyslager. Uit de ingekomen stukken bleek, dat te Bunschoten een Motorclub was opgericht. Besloten werd vier avond-ritten te hou den, waarvan de eerste zal plaats hebben op Woensdag 6 Juli, te 8.30 uur, een afstand van 50 k.m. met een gemid delde van 36 k.m. per uur- De rijder, die tijdens drie ritten de beste prestaties levert, komt in aanmerking voor de wis- selfceker. Start en finish zijn bij renstal „Zonneheuvel". Tenslotte werd besloten in het najaar een vossenjacht ,te houden. IS ER KWAADWILLIGHEID IN HET SPEL. In de laatste dagen moet de brandweer soms vier tot vijt maal per dag uitrukken voor het blussen van heidebranden. Met het kleinste brandje is minstens een uur gemoeid, maar meermalen zijn de mannen, die hun tijd vrijwillig geven, uren in touw om het kwaad te bedwin gen. Naast de voorgaande dagen moest ook gisteren wederom enige malen wor- worden uitgerukt- Te ongeveer zes uur trok men weer naar de bekende terrei nen achter Zonnegloren en nadat rncj1 daarvan na enige uren was teruggekeerd, werden de mannen te omstreeks half twaalf weer uit hun bed geroepen voor een brand in de omgeving van de blok hut. Toen de brandweer arriveerde waren militairen van de L.S.K- te Soestduinen reeds bezig de vlammen te doven en met vereende krachten gelukte dit ook nu. Het achteloos wegwerpen van een stukje sigaret of anderszins is meermalen oor zaak van zo'n vuurhaard, maar de bran den zijn in de laatste weken zo talrijk, dat men zich begint af te vragen of er in meerdere gevallen geen kwaadwillig heid in het spel is.

Soester Courant | 1949 | | pagina 2