Weckglazen Vuurwerk 29 Juni 1949 VUURWERK Het dagelijks leven in Finland. SOEST. D. van de Broek LUVA LOTEN 60 cent Verkoop in TOÏle gang; Zekere Trekking Giro 241.000 M.v.J. 26-10-482al506,151)7,1508 Trekt 3 Verlotingen A.B.C. ieder hoofdprijs w. 10.000 v.n* 'j/d KLM, Lissone, Kiosken LU VA-LOTEN 60 cent te SOESTDIJK: coif Driever-Everink, Kaaijk, boekh ESED, HOOGLAND: coif Brundel, SOEST: sig v d Broek, Smit. coif Rade maker, v Rouwendaai, SOESTDUINEN: stationskoffieh, SOESTERBERG: sig de Piloot, tabakh Struve 268 JAARVERGADERING „SOEST-VOORUIT". Gisterenavond hield de V.V.V. „Soest- Vcoruit" haar jaarvergadering in hotel Eemland. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer J. «G. A. Batenburg, het plotseling overlijden van de heor A. O. Dammers en memoreerde het vele wat de overledene in vroeger jaren als voor zitter van „Soest-Voor uit" heeft verricht, waarna de vergadering enige minuten stilte in acht nam. Nadat de heer Batenburg nog zijn teleur stelling had geuit over de slechte op komst der leden, gaf de secretaris, de heer J. M. Hoppenbrouwers, een uitvoe rig overzicht van de werkzaamheden der vereniging over het jaar 1948. Uit het jaarverslag bleek, dat het vreem- delingenbezoek in 1948 zeer bevredigend is geweest. Wil dit echter in de toekomst ook' het geval zijn, dan zal de V.V.V- in staat gesteld moeten worden haar acties grootscheepser te voeren. Ook al door het bedanken van leden en mede door de grote onkosten, die de feesten ter ere van het regeringsjubi leum van H. M. Koningin Wilhelmina en de inhuldigingsfeesten ter ére van H. M. Koningin Juliana met zich brachten, sloot de exploitatierekening met een na delig saldo van f 354,72, terwijl ook het reservefonds oranjefeesten ad f2318,39, als sneeuw voor de zon verdween. Het bestuur zal zich dan ook genood zaakt zien, evenals dit in de meeste plaatsen gebeurt, bij eventuele festivitei ten een beroep te doen op de burgerij. Zoals steeds had ook in het afgelopen jaar het verkeershuis het grootste aan deel in net verenigingswerk. Meer dan ÏO.OCO inlichtingen werden over Soest ver strekt. Ook de resultaten van het Open luchttheater waren niettegenstaande de vrij slechte zomer niet ongunstig. Dit is hoofdzakelijk te danken aan de uitvoerin gen tijdens de jubileumfeesten. Aan de penningmeester, de heer L. Mook, werd decharge verleend nadat de heer P. H. Segers namens de financiële com missie mededeelde, dat de bescheiden in orde waren bevonden. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende leden, de heren E. P. Goedkoop, L. Mook en C. J- Schadde- lee bij acclamatie herkozen. De kascom- mïssie voor 1949 zal bestaan uit de he ren P. H. Segers, J- Brouwer en H. van Harten. Wat de plannen voor deze .zomer betreft werd nog het volgende meegedeeld. In samenwerking met het landbouwcomité organiseert de V.V.V- dit jaar op 27 Augustus een groot concours hippique, waaraan de kampioenschappen van de provincie Utrecht verbonden zijn, terwijl een twaalftal verenigingen met ruim 100 paarden zullen deelnemen. In de maanden Juli en Augustus zullen in het Openluchttheater wederom ver schillende uitvoeringen worden gegeven. In zake de benoeming van een bezoldigd directeur deelde de voorzitter aan het einde van de vergadering nog mee, dat de hoop gewettigd is, dat ook hiervoor binnenkort, dank zij de reeds toegezegde steun van div- Soester middenstanders, een oplossing gevonden zal worden. Ook de plannen van een nieuw verkeershuis verkeren in een vergevorderd stadium. Betreffende de ijsbaan kon de voorzitter geen optimistisch geluid laten horen, daar de onderhandelingen met de eigenaar nog niet tot de gewenste resultaten had den geleid. VERGADERING MOTORCLUB „SOEST". Maandagvaond kwam de automobiel en motorclub „Soest" jn de zaal van „Zon- neheuvel" in vergadering bijeen, onder leiding van de heer P. Olyslager. Uit de ingekomen stukken bleek, dat te Bunschoten een Motorclub was opgericht. Besloten werd vier avond-ritten te hou den, waarvan de eerste zal plaats hebben op Woensdag 6 Juli, te 8.30 uur, over een afstand van 50 k.m. met een gemid delde van 36 k.m. per uur- De rijder, die tijdens drie ritten de beste prestaties levert, komt in aanmerking voor de wis- selfceker. Start en finish zijn bij renstal „Zonneheuvel". Tenslotte werd besloten in het najaar een vossenjacht .te houden. IS ER KWAADWILLIGHEID IN HET SPEL. In de laatste dagen moet de brandweer soms vier tot vijt maal per dag uitrukken voor het blussen van heidebranden. Met het kleinste brandje is minstens een uur gemoeid, maar meermalen zijn de mannen, die hun tijd vrijwillig geven, uren in touw om het kwaad te bedwin gen. Naast de voorgaande dagen moest ook gisteren wederom enige malen wor- worden uitgerukt. Te ongeveer zes uur trok men weer naar de bekende terrei nen achter Zonnegloren en nadat men daarvan na enige uren was teruggekeerd, werden de mannen te omstreeks half twaalf weer uit hun bed geroepen voor een brand in de omgeving van de blok hut. Toen de brandweer arriveerde waren militairen van de L-S.K- te Soestduinen reeds bezig de vlammen te doven en met vereende krachten gelukte dit ook nu. Het achteloos wegwerpen van een stukje sigaret of anderszins is meermalen oor zaak van zo'n vuurhaard, maar de bran den zijn in de laatste weken zo talrijk, dat men zich begint af fe vragen of er in meerdere gevallen geen kwaadwillig heid in het spel is. WANDELWAGENTJE te koop, in goede staat. Vredehofstraat 28. 1 Liter 34 cent. P/s Liter38cent. Koninginnelaan 103. ITALIË HEEFT TOCH PETROLEUM De reden, waarom Mussolini indertijd Albanië bezette, was het voorkomen van olie in de Albaanse bergen. Italië zelf bezit n.1. of beter bezat n.1. geen steen kool en geen olie. Aan de andere kant van de Adriatische Zee komen die delf stoffen wel voor. Dat was een doorn in het oog van de Duee, niet alleen omdat hij het niet kon verkroppen, dat zijn land achter zou staan hij de geminachte buren, maar nog meer omdat hij dien tengevolge van het buitenland afhanke lijk was voor de olievoorziening van luchtmacht en vloot. Het Albaanse avontuur is tenslotte uit gelopen op de Italiaanse aanval op Grie kenland, waarvan het fiasco vervolgens Duitsland dwong op de Balkan in te grijpen. Het hele Duitse oorlogsplan kwam daardoor in de war, wat een der oorzaken is geworden van de Duitse ne derlaag. Thans blijkt, dat dit gehele overhaaste avontuur van Mussolini overbodig is geweest, want in de nabij heid van Cremona in Noord-Italië heeft men in het dal van de rivier de Po pe troleum aangboord met een benzinege halte van 37 tot 40%. Men boorde eigen lijk naar aardgas en trof tegelijk met dit gas petroleum aan. De gasbron le- De samenwerkende Comité's Baarn- Soest dringen aan op vooraankoop van toegangskaarten Vuurwerk. Bezoekers moeten in het bezit zijn van kaarten ad f 0.25 per persoon. Aan het terrein is de toegangsprijs f 0.40 per persoon. Zie verdere toelichtingen in dit blad. DE COMITÉ'S. De Parijzenaar, die kersvers per vliegtuig landt op een van de Finse vliegvelden, komt al spoedig tot de ontdekking, dat dit land een geheel op zichzelf vormt, Scandinavisch noch Slavisch, waar negen van de tien voor bijgangers Fins spreken, een taal, die een Zweeds-Finse grondslag heeft. De Russische invloed meent hij echter terug te vinden in de oude gouvernements-gebouwen, waar tsaristische versieringen hem het gebouw van de Admiraliteit van Petersburg in de herinnering roepen. Ook de grote orthodoxe kerk, van Byzantijnse stijl, met zijn peer vormige koepels en die enorme houten he renhuizen met dubbele vensters en zuilen galerij wijzen die richting uit. Toch vergist men zich deerlijk! Het ware Finland vindt men terug in het machtige Parlementsge bouw van rose graniet, in die verbazingwek kende en toch sierlijke infanterie-kazerne, die door een vrouw werd gebouwd. Ook de kapel bij het kerkhof van Turku, die gelijkt op een wintertuin in Hollywood en de forse ultra-moderne flatpaleizen, die met hun twaalf verdiepingen zich ver verheffen boven de met tedere zorg gekoesterde bomen in de omgeving leggen getuigenis af van het ware Finland. Geen werkpauze voor de maaltijd. De familie Aylrapaa, vooral in de lange win termaanden, staat niet vroeg op. Om half negen komt de familie in de huiskamer bij een, die meer salon dan eetkamer is en waar klimplanten hun stengels gevlochten hebben in een onzichtbaar zijden web, die wanden en deurvlakken bedekt. Overal potplanten, die met uiterste zorgzaamheid Worden be handeld. Men moet eten om te leven, maar men moet met vreugde eten. Hier is lucht, netheid, symetrie, licht berkenhout en de ge zelligheid van een goed huishouden. In Fin land kent men niet, wat men bij ons „bedie nend personeel" noemt. Terwijl men de „Hel- singin Sanomat" met zijn vier en twintig pa- ginas' doorkijkt, wordt de copieuze „aamiai- nen" naar binnen gewerkt. Dit is de belang rijkste maaltijd van de gehele dag eieren, vis, kaas, ham, havermout met melk die door de dochters om de week een ander worden klaargemaakt in een model-keu ken, waar alles blinkend email en nikkel is en waar ijskast, electrische braadoven, va- tenafwasmachine, wasmachine en electrische vuilnisverbrander aanwezig zijn. Voor een flat op de achtste verdieping bestaande uit vier kamers en van alle gemakken voorzien, maakt de huur 27 pet van het huishoudbud get uit. Kiitos! Hyvasti! Tot ziens! Bedankt! De Finnen hebben de gewoonte, om te bui gen en te bedanken, wanneer men afscheid neemt van de verzorgster van de maaltijd, ook al is dat het jongste dochtertje. Meneer Aylrapaa is ingenieur, maar ook ka merlid. Door middel van een lift, die door een onzichtbaar oog" in beweging wordt ge zet, begeeft hij zich naar zijn werk. Hij komt niet eerder dan vijf uur naar huis voor het diner. In de koffiekamer van de Kamer ge- verde 600.000 kub. meter per dag op, welke productie men later om techni sche redenen teruggeschroefd heeft tot 200.000 kub. meter. Al zijn deze petro- leumvondsten niet zo groot als eerst verteld werd, er worden toch reeds 30 ton ruwe olie geproduceerd per 24 uur, terwijl de aanduidingen talrijk zijn, dat in de nabijheid nog veel grotere voorra den liggen. De laag, die men thans heeft aangeboord, ligt tussen 1500 en 1600 meter diepte, is 12 km lang, 4 km breed en 13 meter dik. Op 1583 meter is men op een geweldig harde hindernis ge stuit, die men nog niet heeft kunnen doorboren, doch waaronder men nog grotere olierijkdom vermoedt. Heel Ita lië leeft nu in spanning over de vraag of het land straks voor een belangrijk deel in eigen oliebehoefte zal kunnen voorzien. LUCIFERS EN WERELDMACHT Een van de meest geruchtmakende fail lissementen in de crisisjaren van om streeks 1930 was het ineenstorten van de Zweedse luciferstrust van Ivar Kreu- ger. Kreuger pleegde zelfmoord en het bleek, dat zijn enorme onderneming door schulden was verpletterd. In 1932 kon een sanering van het bedrijf wor den ingeleid met afschrijving van hon derden millioenen kronen verlies en eerst thans, 17 jaar later, is de lucifer trust voor het eerst weer in staat divi dend uit te keren. Het systeem van de heer Kreuger bestond hierin, dat hij overeenkomsten sloot met industrieel laag-ontwikkelde en kapitaal-arme sta ten, zoals Polen, Joego Slavië en Roe menië. Daarbij kreeg Kreuger het al leenrecht om lucifers te produceren in deze landen, waartegenover hij grote le ningen aan de regeringen verstrekte; ook aan Duitsland leende hij belangrijke bruikt hij om twee uur een stukje cake en een glas melk. Om tien uur vertrekken de oudste twee meisjes, nadat zij eerst de kamer hebben opgeruimd. Zij gaan naar de univer siteit. Jussi, die zeventien is, en op haar ze ventiende jaar met Pasen zal worden aan genomen, moet nog naar de kleermaker, om de smoking van haar vader voor zichzelf pas klaar te laten maken in verband met de aanstaande ceremonie. Dit is de vereiste kle ding om te worden aangenomen, evenals in Mei de witte pet en het einddiploma van het gymnasium. In de stad evenals in de provincie of op de eilanden wordt hard gewerkt. Om hun schulden te betalen, hebben de Finnen de mouwen opgestroopt. Ze doen dit met de eenvoud, de discipline en de gezonde kracht, die hun ras eigen is. Twee oorlogen hebben zij achter de rug, gevolg van een verkeerde politiek. In Finland zijn 450.000 vluchtelin gen (op iedere negen inwoners één), ontel baar veel invaliden (een op de zestien) en evenveel oorlogsweduwen in een land van vier millioen inwoners, waar men op de dui zend mannen 1470 vrouwen telt. Maar dit volk is vrij en maakt, door hard te werken, zijn lei weer schoon. Enige maanden geleden heeft de Sovjet-Unie een kwart van de verpletterende oorlogs schuld kwijtgescholden. Een soort levens vreugde, ondanks alles, straalt af van de ge zichten, die men in de luxueus met rood- leder beklede autobussen opneemt; er schijnt een soort waardige kameraadschap te bestaan tussen de conductrice, die zetelt achter een miniatuurloket en de een of andere bank- directrice of actrice of de vrouw met haar onbewogen gelaat, die mevrouw Sillanpaa blijkt te zijn, acht maal minister is geweest, en zich iedere morgen, ondanks haar 82 ja ren, naar haar werk begeeft. In ieder Fins huis staat een weefgetouw, in de keuken en in de zitkamer. Iedere Finse is daar trtos op. Mevrouw Ayralpaa verliest haar tijd niet met het bekijken van de win kelétalages. Zij weet, dat hier op handige wijze de leegte van de magazijnen wordt ge maskeerd. De slagerijen daarentegen puilen uit met het prachtigste vlees. De melk wordt thuisbe zorgd, boter en kaas zijn niet op de bon en eierenworden per kilo verkocht. Groen ten, aardappels uitgezonderd, zijn zeldzaam. Ze worden in mooie rode, groene en witte kleuren, keurig netjes schoongemaakt, gesne den in pyramides in glazen stolpen tentoon gesteld. Op het plein van de Republiek zijn ■p schragen zalm, patrijzen, paling, gezoute*' komkommers opgestapeld, die luide worden aangeprezen, ondanks 30 gr. onder nul door koopvrouwen, die als beren zijn weggedoken in haar pels, terwijl hun voeten tot aan de kuit zijn weggestoken in vilten laarzen. Als mevrouw Ayralpaa haar inkopen gedaan heeft, gaat ze, met haar boodschappentas boordevol, professor Peltonen consulteren, die, op zijn beurt het ziekenhuis zal betre den volbeladen met allerlei pakjes. Woensdag 29 Tuni, des avonds 10,30 uur. De samenwerkende comité's Baarn-Soest gevoelen zich genoodzaakt, in het belang van een goed verloop aan de ingang var. het vuurwerkterrein, ter kennis te bren gen, dat de bezoekers van het vuurwerk bij aankomst aan het terrein in het bezie moeten zijn van toegangskaarten. Bezit- ters van kaarten kunnen van onmiddellij ke doorgang verzekerd zijn, zodat het uit dit oogpunt voor een jeder van be lang is, dat van de voorverkoop algemeen gebruik wordt gemaakt. De voorverkoop van kaarten is sterk uitgebreid en wei aan .onderstaande plaatsen en adressen. Bovendien zijn de kosten der toegangsbe wijzen om deze redenen vastgesteld: Bij voorverkoop 25 et. per persoon. Aan de ingang terrein 40 ct. per persoon. Ook op grond van de kosten is het aar. te bevelen vooraf kaarten ad 25 ct. te kopen. De voorverkoop geschiedt: Gedurende Woensdag a.s. doorlopend: Verkeershuis, Van Weedestraat 4, L. Mook, Soesterbergsestraat 24, Het Modehuis, Steenhoffstraat 15, W. Priem, Klaarwaterweg 13. Voorts zal op Woensdagavond, van 19 tot 22 uur, kaartverkoop zijn aan de volgende adressen en plaatsen: Verkeershuis, Van Weedestraat 4, L. Mook, Soesterbergsestraat 24, Het Modehuis, Steenhoffstraat 15, W. Priem, Klaarwaterweg 13, Th. Scheurwater, Eikenlaan 11 en voorts op de volgende punten aan de toegangswegen naar het vuurwerkterrein. Hoek Beetzlaan-Nieuwstraat Nieuwer - hoekplein Hoek Korte Brinkweg-Van Weedestraat Wilhelmïnalaan. HET COMITé. bedragen. Daartoe moest hij zelf gele opnemen bij verschillende banken, maai toen de banken hem de eredieten opzeg den, liep hij vast, want de staten, aar wie hij geleend had, konden niet aar hun verplichtingen voldoen. Het verlier op zijn leningen bedroeg destijds 550 millioen kronen. Na de oorlog was het bedrijf weer goeci op orde, doch er kwam een nieuw-, streep door de rekening, toen de landen, waar de Kreuger-fabrieken staan, on der communistische invloed kwamen. Joego Slavië heeft nog een zekere scha deloosstelling betaald, maar de Poler: verzinnen allerlei chicanes om de Zweed se rechten te ontgaan, terwijl de Roe menen de bedrijven eenvoudig in beslag genomen hebben. Niettemin keert de on derneming over 1948 5% winst uit. He', feit, dat deze winst niet alleen is be haald op lucifers, maar ook op verschil lende staatsleningen, die de luciferstrus*. nog steeds heeft lopen, maakt, dat dc economische positie van dit grote li chaam toch in de grond niet gezond is. HORLOGE OP KOGELLAGERS De Zwitserse uurwerkfabriek Eterna heeft een horloge op de markt gebracht, waarin voor het eerst een kogellage: wordt toegepast. Dit horloge bevat in het geheel geen steentjes, doch alleei kogellagertjes, waardoor de wrijving to een minimum is teruggebracht. Op deze kogellagertjes loopt de rotor, die dooi zijn zwaaiing met iedere slag de veei weer opwindt, waardoor het horloge eer onbeperkte looptijd heeft. Ieder lagertjt bevat 5 microscopisch kleine kogeltjes, waarvan er 1000 in één gram gaan. Na tuurlijk moet het horloge na verloop van tijd weer opgewonden worden, maai het gebruikt zo weinig energie, dat het bijna zou kunnen gelden als de beste benadering van de eeuwig durende be weging. HOE GUMMI-SPONS GEMAAKT WORDT Het maken van sponsachtig materiaal uit rubber wordt van steeds meer bete kenis, omdat de toepassingsmogelijk heid voor deze poreuze en zacht-veren- de stof zo buitengewoon groot is. Voor al voor het vullen van kussens en dus voor verwerking in auto's, vliegtuigen, treinen, passagiersschepen, kampeer- materiaal enz. blijkt het bijzonder ge schikt te zijn. Deze sponsrubber wordt verkregen door de vloeibare latex te vermengen met een zeepoplossing, waar na de vloeistof bewerkt wordt als slag room. Op precies dezelfde wijze ontstaat dan een schuimachtige massa, waarbi men het door sterker of minder sterk roeren in de hand heeft of de luchtbel letjes groter of kleiner worden, waar door de spons-rubber grover of fijne: wordt. Het rubbersehuim wordt vervol gens na vermenging van een zwak zuur in vormen gegoten, waarin het onder in vloed van het zuur in vaste vorm over gaat. Daarna wordt het geheel gevulca niseerd door verhoging van de tempera tuur. Na afkoeling wordt het materiaa' langdurig gewassen om er de chemische toevoegingen weer uit te krijgen. Hier na is alleen nog maar droging nodig om de sponsrubber te kunnen gebruiken.

Soester Courant | 1949 | | pagina 3