7 ^Etiuarï Bij het koperen huwelijksfeest van ons Koninklijk Echtpaar. Bij de foto's. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK VRIJDAG 1 JULI 1949. 25e JAARGANG No. 50. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Bureau: Van Weedestraat 85 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, f 1-50 - p. post f 1.75 De Koningin en Prins Bernhard zijn van mening, dat hun 12i/9-jarig huwelijksfeest een feest is van de huiselijke haard, een familiefeest. Ziehier de sumiere mededeling, die de Nederlandse pers enige tijd geleden ter publicatie werd gegeven, een mededeling, die de verhouding van ons volk tot z'n geliefde vorstenhuis ten volle karakteri seert. Een huiselijk feestIs het niet, of een paar doodgewone mensen hun vrienden vragen: „maak er alstublieft geen drukte van"? Wij moeten eerlijk bekennen, dat de wens van de Koninklijke bruid en brui degom, hoe begrijpelijk men deze ook vindt, bij vele Nederlanders een gevoel van teleurstelling heeft gegeven. Men grijpt zo gaarne elke gelegenheid aan om te tonen, hoe zeer Koningin en Prins en ook de Prinsesjes jn de harten van ons volk leven. En welke gelegenheid was daarvoor schoner dan dit Koninklij ke feest? Geen volk ter wereld toch, dat zo in tens medeleeft met de heugelijke en ook met de huiselijke gebeurtenissen ten ho- ve. Aan de grote genegenheid, die het Ne derlandse volk voor zijn regerend Oran je vorstenhuis heeft, aan de .liefde, die het Koningin Juliana toedraagt, een lief de, welke reeds dateert uit de tijd, dat Zij nog „Juliaantje" was, wil men van tijd tot tijd op ondubbelzinnige wijze uiting geven. Daarom betreurt men de wens van H. M. de Koningin en van Z.K-H. Prins Bernhard, dat hun „koperen huwelijks feest" in soberheid zal worden gevierd. Ondanks de vele ingrijpende gebeurte nissen, die wij hebben meegemaakt in die 12i/o jaar, kunnen wij ons niet goed indenken, dat het reeds zo lang is ge leden, dat een onbekende prins het hart van onze Kroonprinses won en, dadelijk daarna, de harten van alle Nederlanders. Een sprookje werd werkelijkheid! Nu staan we er bij stil, hoe ons Konink lijk gezin veel lief en ook veel leed me- demaakte. Wij denken bij dit laatste b.v. aan het ongeluk, dat de Prins bij Diemen overkwam en hoe de eerste inlichtingen, die de geneesheer-directeur van het Am sterdamse Burgerziekenhuis verstrekte, zeer verontrustend waren. Maar dan denken wij ook aan de vreug de en dankbaarheid, die ons bezielden, toen de Prins, dank zij de voortreffelijke behandeling der doktoren, geheel gene zen het ziekenhuis kon verlaten. Wij denken aan de geboorten van de prinsessen Beatrix en Irene, hoogtijdagen voor ons volk, dat in alles wat ons prin selijk gezin betrof, zo hartelijk .meeleef de. Wij denken aan de spannende Meidagen van 1940, toen ook het geliefde Prin selijk gezin als bannelingen het vader land moest verlaten. Gelukkig, dat wij in de bezettingsjaren de radio nog had den, waardoor wij toch op de hoogte wa ren van de geboorte van prinses Margriet. Als een bange droom zijn deze dagen aan ons voorbij gegaan, maar de vreugde van het weerzien was er te intenser door. Het aantal regerende vorsten in Euro pa is niet groot meer, doch vast staat, dat ons Oranjehuis, waarvan Koningin Juliana een waardige vertegenwoordigster is, zó vast in ons volksbestaan is ver ankerd, dat er hier te lande eenvoudig niet aan de mogelijkheid van een an dere regeringsvorm wordt gedacht. Oranje en Nederland zijn één en het Ko ninklijk gezin leeft te midden van ons. De kleine prinsessen gaan ter school, zoals andere kinderen naar school gaan. Onze vorstin winkelt, zoals andere Ne derlandse vrouwen winkelen en al is daarbij wel eens het bezwaar, dat het publiek zich al te nieuwsgierig of har telijk betoont, ook dit is er een bewijs voor, dat „de grote men" zijn vorsten huis diep vereert. Twaalf-en-een-half jaar getrouwd... een huiselijk feest. Straks zullen de prinsesjes in intieme kring dit feest met vader en moeder vieren en zoals andere, „gewone" Ne derlandse vaders en moeders, dié dank baar op een rijk gezegend huwelijksleven künnen terugzien, zal het een mooi feest worden. Op die heuglijke dag zullen de gedachten van alle Nederlanders uitgaan naar het Witte Paleis, met de wensen, dat ons ge lukkige Koninklijke Gezin nog vele ja ren voor ons volk gespaard zal mogen blijven. Midden boven: Nog maar amper is op 8 September 1936 de verloving tussen H. K.H. Prinses Juliana der Nederlanden en Z-K.H- Prins Bernhard van Lippe Bies- terfeld bekend geworden of de burgerij van 's-Gravenhage verzamelt zich bij duizenden voor het Paleis Noordeinde om het jonge paar toe fe juichen. Prins Bernhard verovert in die dagen .met zijn joviaal optreden spoedig het hart van al len, die het Huis van Oranje genegen zijn. Daaronder: „Geeft elkaar de rechter hand". De oude hofpredikant, ds. Wei ter zegent het huwelijk van het kroon prinselijk paar in. Links bovenaan: Op 31 Januari 1938 werd prinses Beatrix geboren. Een golf van blijdschap ging door ons land. De jonge ouders tonen enkele maanden later de jongste Oranjetelg aan het Nederlandse volk. Recht bovenaan: Het rampjaar 1940 voer de het prinselijk gezin in ballingschap. Daar werkten zowel prinses Juliana als pring Bernhard voor de nationale zaak. Hier brengen zij een bezoek aan een op leidingskamp voor vliegers van het Ko ninklijk Nederlands Indische Leger. Link midden: Z.K.H. Prins Bernhard, op perbevelhebber van de Binnenlandse Strijdkrachten, arriveert met z'n jeep jn de juist bevrijde stad Maastricht. Hij wordt er met enthousiasme begroet. Rechts midden: Het prinselijk gezin landt in Mei 1945 op het vliegveld Teuge bij Apeldoorn en neemt daarna zijn .intrek op Het Loo. De drie kleine prinsesjes brachten zelf hun lievelingspoppen mee. Midden onder de trouwfoto: Op 19 Fe bruari 1946 was er op nieuw reden tot vreugde en dankbaarheid voor vorsten huis en volk: prinses Marijke werd ge boren. Hier zien we de Benjamin op 2- jarige leeftijd spelend in de kinderkamer. Rechts onder: Prinses Juliana wordt ko ningin Juliana. Haar moeder doet hiervan mededeling in een korte toespraak vanaf het balkon van het paleis op de Dam in Amsterdam. „Leve koningin Juliana!" Midden onder: „Zo nelpe mij God al machtig". In de Nieuwe Kerk te Amster dam wordt de jonge koningin ingehul digd als vorstin van het nederlandse volk. Links onder: Het sprookje van de gouden koets. Door een juichend Amsterdam trekt een lange feeststoet, waarvan de gouden koets het belangrijkste onder deel vormt. Bijna een jaar js dit thans ge leden. Wij gaan, naar de woorden van prinses Wilhelmina, „met opgeheven hoofd de toekomst tegemoet, schouder aan schouder met Juliana".

Soester Courant | 1949 | | pagina 1