Het Nederlandse volk huldigt het Koninklijk Echtpaar* f - -- Verboden toegang voor ouderen. Officiële mededelingen. Imposante en kleurrijke defilé's ten paleize* De Koningin en de Prins bezoeken het avondfeest. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE t DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Abonn. per kwart. fl«50 - p. post f 1.75 DINSDAG 12 JULI 1949. BureauVan Weedestraaf 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 25e JAARGANG No. 52. Wie bij een wandeling telkens stuit op een bordje „Verboden toegang", ergert zich mis schien wel eens, maar kan zich altijd troosten met de gedachte, dat men ook een andere weg kan nemen. Wanneer men echter op zijn levensweg op een dergelijk bordje stuit, is het heel wat erger. En dit is het geval wan neer bijv. in advertenties, waarin personeel gevraagd wordt, al dadelijk staat: „Beslist niet ouder dan 40 jaar," want dat betekent een absoluut verbod van toegang voor een ieder, die deze fatale grens heeft overschre den. Men wordt nu eenmaal wel ouder, maar niet jonger. De invloed van die voorkeur voor 'jonge krachten kan men ook duidelijk aflei den uit de leeftijdgegevens van werklozen, want terwijl de werkende bevolking bijna 40% ouder is dan 40 jaar, telt men onder de werklozen 53%% mannen, die deze leeftijd overschreden hebben. Werkloosheid komt dus meer voor onder de ouderen, dan onder de jongeren. Maar een goede reden daarvoor is niet aangegeven; integendeel is reeds dikwijls gebleken, dat de beste prestaties juist gele verd worden door ouderen. De Stichting van de Arbeid en het Rijksbu reau hebben zich over deze uitsluiting van oudere krachten tot de werkgevers gewend met een gezamenlijk uitgegeven folder. Daar in wordt met kracht aanbevolen de oudere werkkrachten meer in ere te houden, zij ver dienen dat! Enkele voorbeelden van goed werk door ouderen worden in die publicatie aangehaald, waarvan wij er hier twee over nemen: „Een enquête van prof. MacFarland, socio loog aan de Harvard-Universiteit, bij 140 fa- brieksdirecties, toonde aan, dat de gemid delde leeftijd van de als „eerste-klas werk krachten" beschouwden, 49 jaar was. Deze geleerde berekende eveneens, dat in we verijen en spinnerijen het aantal bedrijfson gevallen, dat bij arbeiders boven de 60 voor komt, slechts de helft is van dat bij arbeiders onder de 30. Evenzo bleken chauffeurs tussen de 50 en 60 jaar minder ongevallen te veroorzaken dan hun jongere collega's". En een citaat uit een ander Amerikaans rap port: „De oorlogsjaren, toen vele ouderen werden opgeroepen om de taak der jongere, gemobi liseerde arbeiders over te nemen, brachten verrassende resultaten. De ervaringen met 60- jarige en 70-jarige arbeidskrachten waren zeer goed. Het inzicht heeft zich baan gebro ken, dat de tevoren gangbare praktijk ver keerd was en zeer verkwistend met de be schikbare werkkracht is omgesprongen. Bij Ford zijn thans 30% der werklieden boven de 50 jaar, terwijl het er voor de oorlog nau welijks 15% waren. Thans zijn er in dat con cern zelfs ongeveer 1000 boven de 70 jaar." Vele goede eigenschappen. Wanneer men ouderen met jongeren verge lijkt, zegt de folder, vallen vooral op: min der verloop, rijper oordeel, ervaring, gelijk matigheid, doorzettingsvermogen en grote plichtsbetrachting. De bezwaren tegen oudere krachten berusten dan ook grotendeels op vooroordeel. Natuurlijk zijn er mislukkelin gen, die op latere leeftijd nog steeds zoeken de zijn, maar die herkent men gemakkelijk genoeg. Talrijk zijn echter de goede krachten, die op middelbare leeftijd naar een andere werkkring moeten uitzien, zonder dat zij daartoe zelf aanleiding gegeven hebben. Het spreekt vanzelf, dat iemand, die op la tere leeftijd in een bedrijf wordt opgenomen, geen aanspraken kan laten gelden op volle dig pensioen, maar iets is beter dan niets, terwijl bovendien de pensioenrechten meer en meer ook worden berekend over alle ja ren, die men werkzaam is geweest. Ook vori ge betrekkingen kunnen dus aanspraken op leveren. Tenslotte waarschuwt de folder, dat wanneer de werkloosheid onder de oudere werkne mers mocht toenemen, maatregelen moeten worden verwacht, waarbij tewerkstelling van valide oudere krachten verplicht wordt ge steld. Wil men het gevaar van die verplich ting ontgaan, dan is het dringend nodig, dat de werkgevers uit vrije wil de oudere werk krachten niet boycotten. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde bij de artikelen 5 en 7 der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van H. J. M* Pieper, Noor- derweg 9, Soest, om vergunning tot het oprichten van een metaaldraaierij met 2 electromotoren van gezamenlijk 4 P.K., in perceel Hartweg 30, kad. bekend in sectie H. nr. 7220- Op 19 Juli 1949 zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek jn te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secretarie zit ting worden gehouden. De twee defilé's, die Zaterdag voor het paleis plaats vonden, droegen het ken merk van een grootse nationale hulde aan ons Koninklijk Bruidspaar. Reeds de eerste treinen, die vanuit de richting Utrecht op het station Soestdijk aankwamen, voerden talrijke deelneem sters en deelnemers aan, hetgeen een grote belangstelling deed verwachten. Ver voor het tijdstip van aanvang van het ochtend-defilé, had zich reeds in de om geving van het paleis een duizendkoppige menigte verzameld. Onder hen vielen op die groepen, welke zich kenmerkten door hun bijzondere klederdrachten en blijkbaar aan het défilé gingen deelne men. Friezen, Zeeuwen, Alkmaarse kaas dragers, Drentse boeren enz. mochten dan al verschillen in klederdracht, de Jiefde voor het vorstenhuis en de vreugde met het koninklijk huwelijksjubileum bracht hen als gelijkgezinden op deze plaats te samen. Zij, die aan het défilé zouden deelne men, kregen bij de ingang van de paleis tuin een plaats aangewezen, waarbij de eeuwenoude bomen langs de Amsterdam se straatweg, die genummerd waren, goede diensten bewezen. Klokslag half elf ving het défilé aan. De Koninklijke Mari nierskapel opende het défilé met mu ziek, welke zich tegenover het bordes van het paleis opstelde, alwaar intussen H.M. de Koningin, Prins Bernhard, de drie oudste prinsesjes en leden van het comité Nationaal Huldeblijk hadden plaats genomen, terwijl prinses Marijke, onder bescherming van Mevrouw Pen ning, op 't balcon boven 't bordes het kleurrijk schouwspel mede bewonderde. Dan volgde een lange stoet van pl.m. 80 deputaties van de gehele Nederlandse be volking en elke groep droeg haar ei gen vaandels en banieren mede. Voorbij het bordes gekomen scheidden de vaan deldragers zich af, om zich op te stel len achter de muziekkapel, terwijl de overige deputaties doormarcheerden naar de tuin achter het palein. Tijdens het défilé scneerden vliegtuigen van de natio nale Luchtvaartschool enige keren over het paleis. Ongeveer halverwege het défilé werd de Koninklijke Marinierskapel afgelost door de Koninklijke Militaire Kapel. Onder de opgewekte tonen van dit muziekcorps had het défilé verder voortgang. Aan het slot werden 20-000 postduiven losgelaten en brachten de vaandeldragers gezamenlijk de vaandelgroet. Een indruk wekkend moment, dat deze bijzondere plechtigheid nog meer relief gaf. Het samenzijn in de paleistuin daarna droeg een zeer geanimeerd karakter. Aan alle deelnemers werden verversingen aan geboden, terwijl de Koningin, Prins JBern- hard en de Pinsesjes zich ongedwongen onder de gasten bewogen en met menig groepje een praatje maakten. De mu ziekvereniging „Crescendo" uit Baarn luisterde deze bijeenkomst met muziek op. Voor het Koninklijk Gezin de paleistuin verliet, gav,en een groep vendelzwaaiers uit Elfen nog een demonstratie, welke door de aanwezigen met interesse werd gevolgd. Onder overweldigende publieke belang stelling ving te "half drie het middag- defilé aan van de vertegenwoordigers van de Nederlandse jeugd. Op het gazon voor het bordes stonden enige honderden vrouwelijke gymnasten van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond opgesteld, die, toen de Koninklijke Familie en de .reeds eer der genoemde comité-leden op het bor des hadden plaats genomen, een zeer ge slaagde demonstratie van rythmische dansen gaven. Ook nu weer was Marijke op het balcon deelgenote van het schouw spel. Voorafgegaan door de Band van het Ne derlandse Padvindstersgilde te Haarlem, gekleed in hun sportieve uniformen, nam het défilé van de jeugd een aanvang. Di rect aansluitend volgde een jeugdgroep uit Suriname, gevolgd door de Kajotters en talrijke andere groeperingen in to taal pl.m. 40, met hun onderscheidings tekens, vaandels en vlaggen. In vergelijking met het ochtend-defilé was deze demonstratie veel meer onge dwongen. Zij droeg het stempel van jeugdig enthousiasme, dat zich o.a. spon taan uitte als de deputaties voorbij het Koninklijk Gezin trokken. Tijdens het deiflé werd de Band der Ne derlandse Padvindsters afgelost door de Harmonie „Prins Hendrik" uit Apel doorn, terwijl deze op haar beurt weer door cTe Band van de Padvinders uit Enschede werd vervangen. Na het gezamenlijk brengen van de vaan delgroet, volgde wederom een samenzijn in de tuin achter het paleis. Ook nu wer den verversingen aangeboden en vertoef de de Koninklijke Familie geruime tijd onder de jeugdige gasten. De aanbieding van een reusachtige ge denkpenning, welke zeer tot de verbeel ding van de jeugd sprak, omdat zij zelf met koperen spijkers er het randschrift „Wij willen spijkers met koppen slaan" in mocht slaan, was een bijzondere ge beurtenis, waaraan ook de prinsesjes .niet hun „steentje" maar hun spijkertje bij droegen. Ook prinses Marijke, die met behulp van haar Vader 'n spijkertje be vestigen mocht, deelde in de algemene vreugde. Het was een heerlijke dag zowel voor het Koninklijk gezin als voor ons Nederland se volk, dat door zijn deputaties eigen lijk in zijn geheel vertegenwoordigd was. Het feest ten paleize werd Zaterdagavond besloten met een feest, georganiseerd door het paleispersoneel, met muziek, zang en sport op het fraaie K.P.S.-terrein aan de betonweg. De hoofdschotel van het programma vormde de voetbalwedstrijd van een ver sterkt K.P.S.-elftal tegen het eerste .elftal! van „Spakenburg". Deze wedstrijd werd voorafgegaan door een concert door de Chr. Spakenburgse zangverenigingen „Sursum Corda" en „Hosanna" en de Harmonie Prins Hen drik" van 't Loo (Apeldoorn). Vele belangstellenden, waaronder wij o. m. opmerkten de heer M. A- Reinalda, Commissaris der Koningin hl de provin cie Utrecht; Mr. S. P- Baron Bentinck, burgemeester van Soest; de heer ,D. v. d. Berg, burgemeester van Spakenburg en de heer K. Lotzy, voorzitter van de K.N.V.B., omzoomden het voetbalveld, toen om precies half zes het concert een aanvang nam en naar mate het tijdstip van het sportgebeuren naderde, nam ook de belangstelling nog rijkelijk toe. Na de zang marcheerde, in keurige for matie, het harmonie-orkest Prins Hen drik over het terrein en vergastte de aanwezigen op goede marsmuziek. Klokke zeven floot scheidsrechter D. C. van Rhenen uit Utrecht de elftallen bin nen de krijtlijnen en nadat het Volkslied ten gehore was gebracht, nam de wed strijd een aanvang. Reeds dadelijk was te zien, dat de Spa kenburgers een beter geheel vormden en ook technisch hun tegenstanders verre de baas waren. De paleismannen wier pen zich echter enthousiast in de strijd en het duurde nog een kwartier eer de rechtsbuiten der Spakenburgers er in slaagde met een goed schot de K.P.S.- doelman te passeren en daarmede zijn club de leiding te geven. De K.P.S.-voorhoede trachtte met snelle uitvallen het getij te doen keren, maar de trapvaste Spakenburgse verdediging wist steeds elk gevaar in de kiem te smoren. Nog voor het verstrijken van de eerste speelhelft wist de mia voor der be zoekers, na op fraaie wijze enige tegen standers te zijn gepasseerd, met een on houdbaar schot de stand op 0—2 te brengen, met welke stand ook de rust aanbrak. Tijdens de pauze liet de harmo nie „Prins Hendrik" weer pittige mars muziek horen. De eerste aanval der Spakenburgers na hervatting van de strijd had direct succes, toen met fraai samenspel de K-P.S.-ver- dediging uit elkaar gespeeld werd en een uitstekende voorzet van rechts bij de ongedekt opgestelde linksbinnen terecht kwam, die van dichtbij keeper Koedam met een laag schot het nakijken gaf. 0-3. Even daarna arriveerden H.M. de Konin gin en Z.K.H. Prins Bernhard .met gevolg, w.o. Jhr. C. Dedel, intendant; J. C Baron Boud, particulier secretaris; Majoor C. C. Geertsema, adjudant van Z.K.H. Prins Bernhard; Kapitein R. Zinnick Bergmann, hofmaarschalk e.a. Nadat de Koninklijke Familie en de le den van het gevolg op het gereserveerde gedeelte voor het clubhuis hadden plaats genomen, werd de wedstrijd, welke bij de komst van de hoge gasten was onderbro ken, voortgezet en alsof de aanwezigheid van de Koningin en de Prins de paleis mannen moed gaf, kregen wij een geheel ander spelbeeld te zien. De aanvallen van K.P.S. werden veelvuldiger en gevaarlij ker en linksbuiten B. Hoogeveen ,had be paald pech, toen hij een hard schot, door hem gelost, buiten bereik van de Spa kenburgse doelman, door de doellat zag gekeerd. Even later zagen wij de K.P-S.- midvoor een prachtkans missen, toen de ze, met alleen de doelman voor zich, ra kelings over de lat schoot. Luid aangemoedigd door het publiek be hield K.P.S. enig overwicht en een hard schot van Dissel wist do:!:nn De Graaf Van een onzer vele trouwe lezers kreeg ik een briefje. Ach meneer Oekman, zo schreef hij, gaat U eens naar de Veld maarschalk Montgomeryweg. Het stinkt daar als de je weet wel en schrijf daar eens over. Nou ben ik de beroerdste niet, al heb ik wel eens prettiger uitnodigingen gehad, dus ging ik trachten een neus vol te ha len. Ik heb alle streken van het kompas af- gesnuffeld, om de Zuid en om de Noord en ik moet wel een gekke verschijning zijn geweest op de Montgomeryweg. Hoe ik mijn best ook deed en hoezeer het me ook spijt voor de briefschrijver, ik rook niets. Mogelijk ben ik op de verkeerde dag ge weest, misschien ook wel, dat het kwam doordat ik achter het gemeentebestuur aanreed op zijn ontdekkingstocht door ons dorp en deze heren reeds de geur voor mijn neus hadden weggepikt. Hoe het zij, ik kan nu eenmaal niet een verontwaardigd stukje schrijven over iets, dat ik niet „rook". Maar maakt dit eigenlijk wel verschil lieve mensen? Ik neem zonder meer aan, dat het daar stinkt en al had ik het zelf geroken ener dus beter over kunnen schrijven, het zou niets hebben uitgemaakt. Denkt U maar eens aan het stankfestijn vorig jaar aan de Schrikslaan. Dat bleef ook rus tig liggen stinken tot het was uitgeston- ken. Er werd niets aan gedaan. Integen deel. Het leek nog erger te worden, na dat ik er op deze plaats iets over had ge zegd. We zijn er in Soest blijkbaar sterk in om de gemeentenaren maar te laten zwammen en geen „draadje" te geven. Ze vergeten het immers vanzelf wel weer. Ik vind het daarom jammer, dat de heer Lichthart een verontwaardigd ingezonden stukje schreef over de drinkwatersitua tie op Hees, wanf nu is de kans groot, dat er niets gaat gebeuren. Zoals de situatie nu is, bestaat ze al zo lang en over een paar .maanden gaat het wel weer regenen hoor. Trouwens, er is, naar ik meen, in de laat ste gemeenteraadsvergadering juist „con form besloten" om een nieuwe pomp te slaan. Waarom dus al dat gehaast. Hebben jullie toch wat geduld daar op Hees. We hebben zó 1975..- Als jullie dus nog even wachten, kan het tappen van het eerste emmertje water uit de nieuwe pomp gelijk worden gevierd met .het in gebruik stellen van de flikkerlichten op onze onbewaakte overwegen en het slo pen van het laatste hekje jn de Steen- hoffstraat, Middelwijkstraat enz. Als we dan nog een beetje geluk hebben maar nee, meer maar niet. Ik had nog iets willen zeggen over de riolering en de straatverlichting, maar een mens kan niet alles tegelijk willen hebben. Terwijl ik dit schrijf bereikt mij uit welingelichte bron het bericht, dat het op de Montgomeryweg toch lekker stinkt. H. OEKMAN. van Spakenburg nog net uit de hoek van het doel te grabbelen. Enige hoekschop pen op het doel der gasten brachten evenmin voor K.P.S. succes en even la ter zagen we aan de andere zijdé doel man Koedam een onverwacht schot met een duiksprong keren. Wat beide partijen ook probeerden om nog verandering in de stand te brengen, de verdedigers wisten niet van wijken en toen tenslotte de uitstekend leidende ar biter het einde van deze sportieve ont moeting aankondigde, had Spakenburg verdiend met ,03 gewonnen en daarme de beslag gelegd op de fraaie medaitlé, beschikbaar gesteld door H.M. de Konin gin. Toen na afloop van de wedstrijd de beide elftallen met de muziek en de Spa kenburgse zangkoren zich voor het ge reserveerde gedeelte met de Koninklij ke familie opstelden, bood een dochtertje van de voorzitter van Spakenburg, de heer Van Diermen, H.M. de Koningin een fraaie tuil anjers aan. Hierna zongen de Koren op plechtige wij ze het Wilhelmus, dat door allé aanwe zigen staande werd aangehoord. Vervolgens nam de voorzitter van K.P.S., de heer B. Hoogeveen, het woord. Spre ker dankte de Koningin en de Prins voor hun aanwezigheid en stelde tevens op ho ge prijs, dat de heer K. Lotzy, voorzit ter van de K-N.V-B., aan de uitnodiging van K.P.S* had gehoor gegeven om deze avond aanwezig te zijn en volgens spre ker kon de heer Lotsy er op rekenen, dat wanneer hij de spelers van K.P.S- uitno digde in liet stadion te komen, ook zij aldaar present zouden zijn. Vervolgens nam de organisator van deze geslaagde sportavond, de heer J. A. Paans, het woord. Ook deze spreker dankte de Koninklijke familie, dat Zij door haar aanwezigheid kleur aan deze feestavond had willen ge ven. Het doel van deze avond, de NIWIN ervolg op bladzijde 3.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1