f n Eventjes terzijde Tien Millioen Nederlanders in 1950 en 12.000.000 in 1980. W. N. NIEUWENHUIS Hypotheek verkrijgbaar tegen J. LENSSEN, MAKELAAR Ook voor RHENEN SOEST. HUIZEN TE KOOP J. LENSSEN Loodgieter Electriciën VOOR ONZE DAMES. Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Levensverzekering en Lijfrenten. Het bevolkingsvraagstuk is een netelig vraag-, stuk. Het is onjuist om te menen, dat de be volkingscijfers alleen de statistici aangaan. In de afgelopen maanden zijn dan ook in tal rijke persorganen de verschillende aspecten van het bevolkingsprobleem door mensen van de meest uiteenlopende vakgebieden onder de loLipe genomen. Tegelijkertijd treden de gro te onderlinge verschillen in godsdienstige op vatting en wereldbeschouwing bij de behan deling dezer materie pijnlijk aan het licht. Het is daarom nuttig de cijfers waar het om gaat zonder al te uitvoerige beschouwingen te vermelden, opdat een ieder eens rustig de gelegenheid heeft de getallen, die al deze be roering hebben verwekt, op zijn gemak te bestLideren. Natuurlijk is noch het bevolkingsvraagstuk van de wereld, noch dat van Nederland een probleem van vandaag of gisteren. Het ligt er al veel en veel langer en de „insiders" zijn zich dit welbewust. De aanleiding dat dit vraagstuk in ons land thans „herontdekt" is, komt door het feit dat Nederland dit jaar 10 millioen inwoners zal herbergen. De bevolking van Nederland is snel gegroeid, ook dat is niet iets van de laatste jaren. In 1829 was het inwonertal 2.613.000. in het jaar 1899 bedroeg het aantal zielen 5.104.000. Nu bekend geworden is, dat de bevolking van 1 Januari 1948 tot 1 Januari 1949 is toegeno men van 9.716.000 tot 9,870.000, waaruit men mag concluderen, dat vóór 1 Januari 1950 een inwonertal van 10.000.000 bereikt zal zijn, heeft men de consequenties van deze snelle bevolkingstoename weer eens onder het oog gezien. Sterfte- en geboortecijfers. Uit de aard der zaak wordt het groter of klei ner worden van een bevolking beheerst door de sterfte- en de geboortecijfers. Het sterftecijfer is in Nederland, in vergelij king tot andere landen, altijd zeer laag ge weest. In het jaar 1948 stiervan er in ons land 72.379 personen, dat komt neer op een sterftecijfer van 7,4 per 1000 inwoners. Pre cies honderd jaar geleden, dus in 1948, was dit getal 31 per 1000 inwoners. Het sterfte cijfer van 7,4 is het laagste dat ooit in ons land werd bereikt en het is tevens het laagste ter wereld. Alvorens de geboortecijfers aan een nadere beschouwing te onderwerpen, is het van be lang een ogenblik stil te staan bij het aantal gesloten huwelijken. In de vooroorlogse jaren 19361939 werden per jaar gemiddeld 69.179 huwelijken ingeschreven; het huwelijkscijfer voor die jaren is 8.0 per 1000 inwoners. Kort na de oorlog is er een sterke stijging: in 1946 werden 107.221 huwelijken voltrokken, het geen een huwelijkscijfer van 11,4 per 1000 inwoners oplevert. Hierna is een geleidelijke daling waar te nemen: de aantallen voor 1947 en 1948 zijn resp. 98.689 en 78.680 huwelij ken. zodat het huwelijkscijfer voor deze ja ren 10,2 resp. 9,0 per 1000 inwoners bedroeg. De lijn der geboortecijfers vertoont een ge lijkvormig beeld. In de periode van 1936 1939 werden per jaar gemiddeld 174.910 kin deren geboren; het geboortecijfer voor die ja ren is 20,3 per 1000 inwoners. Het sterfte cijfer, dat op diezelfde periode betrekking heeft, is 8,7 per 1000 inwoners, zodat er ook voor de oorlog in ons land een aanzienlijk geboorteoverschot was. In 1946 stijgt het geboortecijfer tot 30,2 per 1000 inwoners, doordat in dat jaar 284.456 kinderen het levenslicht aanschouden. De be rekende geboortecijfers voor de jaren 1947 en 1948 zijn resp. 27,8 en 25,3 per 1000 inwoners. De sterfte van kinderen beneden het jaar is ten allen tijde in alle landen betrekkelijk hoog geweest. Ook wat zijn zuigelingensterfte betreft heeft Nederland echter niet in de laatste plaats door zijn voortreffelijke zuige lingenzorg en zijn goede hygiënische omstan digheden een bijzondere plaats in de we reld ingenomen. Voor 1948 bedroeg dit cijfer voor ons land 28,5 per 1000 levend gebore nen, slechts Zweden komt in dit opzicht met een lager cijfer, daar stierven slechts 25 per 1000 kinderen in het eerste levensjaar. Een blik in de toekomst. Wanneer er zich geen zeer bijzondere om standigheden voordoen, zal deze fantastisch snelle bevolkingstoename ook verder voort gang vinden. In zijn praeadvies voor het con gres over bevolkingsvermeerdering, dat on langs te Amsterdam is gehouden, berekende ir Angenot, dat binnen 30 jaren gerekend moet worden op een inwonertal van 12 mil lioen. Het spreekt vanzelf, dat zulk een bevolkings aanwas moeilijkheden van verschillende aard met zich meebrengt, vooral op het gebied van de voedselvoorziening en op dat van de huis vesting, om slechts twee dadelijk in het oog springende vraagstukken te noemen. Ook ruimtelijk zullen zich problemen voor doen. Nederland behoort immers thans reeds tot de dichtst bevolkte landen ter wereld. Het totale grondgebied van 33.000 vierkante kilo meter is praktisch niet voor uitbreiding vat baar. Omstreeks 1800 woonden daarop 64 mensen per vierk. km. In 1900 was dit getal gestegen tot 158 en in 1947 had ons land een bevolkingsdichtheid van 292 inwoners per vierk. km. Straks, bij een inwoneraantal van 12 millioen, zullen er gemiddeld 365 mensen per vierk. km in Nederland wonen. Hierbij doet zich het merkwaardige feit voor, dat de bevolking niet gelijkelijk over alle delen van het land is verspreid. In 1947 woonde in de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht, dat is op 2/9 van de op pervlakte van het totale Nederlandse grond gebied, 47,8% van de bevolking. Deze pro vincies hebben steeds een grotere bevolkings dichtheid gekend dan de andere delen van het land, maar waar het geboortecijfer hier hoger is dan het landsgemiddelde en waar de trek van het land naar de grote bevolkings centra ongetwijfeld voortgang zal vinden, is het te verwachten, dat het zwaartepunt steeds meer naar dit gebied zal worden verplaatst. In een provincie als Zeeland bijv. steeg de bevolking in de laatste 100 jaar van 90 op 147 inwoners per vierk. km, in Zuid-Holland vond in diezelfde tijd bijna een viervoudiging van de bevolkingsdichtheid plaats; honderd jaar geleden woonden er 193 mensen per vierk. km, thans 788! Zo kan men voorzien, dat er omstreeks het jaar 2000, dus over 50 jaar, wanneer Neder land 13 millioen inwoners zal tellen, in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht de helft of meer dan de helft der be volking zal wonen; voor Zuid-Holland zou dit een bevolkingsdichtheid van 1100 mensen per vierkante kilometer betekenen! Zo is het niet ten onrechte, dat men spreekt over het bevolkingsvraagstuk, want er zijn moeilijkheden te over, die opgelost dienen te worden. o^oe GRïeateenG SNELHEID BETROUWBAARHEID. In deze snelle, over alles heenlopende tijd moet ook de berichtgeving' der kran ten in een reuze tempo geschieden. Dat verbeelden de dagbladen zich tenminste. Heet van de naald moet het nieuws de krant in en als we in ons avondblad niet lezen, dat er een paar uur geleden iets belangrijks is gebeurd, dan deugt het niet. Opschieten is de boodschap. Laten we dadelijk erkennen, dat onze dagbladen van opschieten weten. Een te lex, die het laatste nieuws doorratelt is al weer verouderd, sinds een der bla den een mobilofoon in een auto heeft, waardoor de verslaggever tot het aller laatste ogenblik hetgeen hij hoort en ziet telefonisch kan doorgeven. Zo pro beren ze tegen de radio op te boksen. U kent de tele-foto's? Dank zij fotocel, aan een ingenieus apparaat, is .het moge lijk zo'n kiek in een .minimum van tijd over te seinen en al vindt u de afdruk in de krant nog niet je dat, al zou u misschien liever de volgende dag, des noods de volgende week, een .minder streperige en duidelijke opname zien ze hébben het toch maar Twee uur geleden gebokst, de overwin naar nu reeds ten voeten uit in uw krant je. Mooi werk niet? We denken er maar niet aan, dat straks de televisie de krant ook nog de baas wordt, evenals de radio thans reeds een knauw is voor een vaak kostbbaar razend snelle krantenbericht geving. Jammer is, dat wie de dingen niet kun nen publiceren, vóórdat ze zijn ge beurd. Ofschoon Heeft u de redevoering gelezen, die te Genèvc werd gehouden, maardie, o noodlot, helemaal niet was uitgesproken? Daar kan mobilofoon noch telefoto te gen op. Prachtig: een redevoering vooruit. Smijt hem in de krant vóór een ander hem heeft. Ja, ja, dat krijg je met al die haast, de degelijke bezonnenheid wordt eraan ten offer gebracht. Ofschoonwe herinneren ons gevallen van jaren her. Een afscheidsrede van een prof was te vroeg in de krant gezet. De studenten volgden de rede met het blad in de hand. We weten van een brug, die volgens de krant haarfijn met toespraken en al werd geopend, ofschoon de volgende dag de plechtigheid nog moest gebeuren. We denken aan een openluchtuitvoering, die door regenweer werd uitgesteld, doch niettemin volledig was verslagen. Tegen die dingen kunnen mobilofoon, radio en ook later de televisie vast en zeker niet op. OPENLUCHTTHEATER SOEST. Wij zijn deze week eens een kijkje we zen nemen in ons mooie Openluchtthea ter. Men was er druk aan het werk om het geheel weer in goede staat te bren gen. Aangebrachte vernielingen werden hersteld. Er wordt gemaaid, geschoffeld en gewied dat het een lust is. De licht voorziening werd nagezien en gecontro leerd en naar wij vernamen komen er dit jaar drie grote schijnwerpers in plaats van zoals andere jaren twee. Kos ten noch moeiten worden gespaard om het theater van alle daaraan te stellen eisen te voorzien. Verdrietig is 't voor het stichtingsbestuur, dat de vernielzucht speciaal in het openluchttheater wordt botgevierd. Ondanks vriendelijk verzoek dit na te laten, beschouwt met het nog steeds (vooral Zondags) als een bij uit stek geschikte gelegenheid voor kinder speelplaats. Het publiek vergeet, dat het stichtings bestuur het geheel met prikkeldraad kan laten afzetten, doch dit zolang mogelijk wil voorkomen, indien het publiek dan ook medewerkt het theater als een soort plantsoen te beschouwen en het .te ont zien. Wij geven dan ook graag aan het verzoek van het bestuur gehoor het publiek nog maals beleefd te verzoeken alle mede werking te verlenen om het openlucht theater in goede staat te houden en dit geldt ook voor de kleedtent. Op 16 Juli a.s. heeft de eerste voor stelling plaats en zullen er grote turn- demonstraties en wedstrijden van de Stichtse Turnkring worden gehouden, welke georganiseerd worden door de Soester Turnclub. Op 27 Juli geeft de plaatselijke Gym nastiekvereniging „Olympia" een demon stratieavond, terwijl tevens P.V.O- zal concerteren. Dinsdag 2 Augustus is er de eerste kin dervoorstelling, terwijl 's avonds het be kende „Scapino-ballet" zal optreden. Dinsdag 9 Augustus komt er een groot Zwitsers gezelschap de „Union Suisse Folklorique" met Zwitserse volksdansen, muziek enz. Het gezelschap, dat geheel in de nationale Zwitserse klederdracht is ge kleed, heeft vorig jaar met groot succes een tournée gemaakt door Engeland en is daar ook opgetreden voor het Engelse Koningspaar. Woensdag 17 Augustus is er weer een kindervoorstelling, n.1. „Pinokkio", ter wijl 's avonds het Zuid-Nederlands To neel een opvoering zal brengen van „De Getemde Feeks" van Shakespeare. Zoals u ziet een programma, dat er zijn mag en hopelijk zal het Soester publiek de vele moeiten, die het kost om derge lijke programma's hier te kunnen geven, waarderen en dit doen blijken door een druk bezoek aan de voorstellingen. DIERENBESCHERMING. Aan het rapport van de inspecteur over de maand Juni wordt het volgende ont leend. Procesverbaal is opgemaakt tegen een boer, die schapen, welke hij langs de weg vervoerde, hard en opzettelijk en zonder doel met een stok tegen de achterpoten sloeg en schopte. Ook een voerman, wiens paard oogklep pen droeg, kreeg een procesverbaal. Niet alleen was hij in overtreding tegen het oogkleppenverbod, doch deze oogkleppen waren bovendien nog slecht aangebracht, zodat ze drukten tegen de ogen van het dier en veel pijn veroorzaakten. Een kettinghond, vastgemaakt aan een te korte ketting, had tot enige schuil plaats een ijzeren afdakje; een andere een ijzeren vat zonder stro; een derde had in het geheel geen beschutting en lag in het zand, ook al weer aan een ket ting korter dan de voorgeschreven mini mumlengte van li/9 meter. Eén ketting hond kon worden bevrijd. Een bedroevende mentaliteit vertoonde de 18-jarige K., die jonge vogels uit het nest haalde en van het dak af naar op straat passerende meisjes wierp. voor zelfbewoning en geldbelegging. Makelaar, v. Weedestr. 29, Soestdijk R.K. OPENBARE LEESBIBLIOTHEEK- NIEUWE BOEKEN. Romans: J. van Arkel Zegwaard, Vrou wen om Dr. Beijlard A. den Doolaard, De grote verwildering. R. Franken, Claudia en David (Vervolg op Claudia). Havank, De versierde bedstee. E. van Hemelvonck, Land van belofte. P- Henion, Marie Chapdelaine. G. Mulder, Er kraait een haan. J. Nab- ben, De overspelige vrouw. P. Nea- goe, Als de zon rijst. R. Overland, Woestijnratten. L. Zara, De ontgoche- cheling van een Imperator. Jeugd: F. Fransen, Puk en Muk en Schob bejak. Kruseman, Idealisten. |R. Lenbinck, Evie's happy end in Londen. E- Perochon, Zo leven de dieren. E. Stelli, Jolly weet hef. Studie: W. J. van Balen, Zoeklicht op Zuid Amerika. Charivariurs, Is dat goed Nederlands. J. van Kampen, Zei len voor beginners. Met de heiligen het jaar rond. Deel 3. Mindszentv, De Moeder. E. Nicolas, En nu sol daat. Onderdrukking en Verzet. DL 1. „ONS GENOEGEN'' GAF EEN BONTE AVOND. Mede ter gelegenheid van het twaalf en een half jarig huwelijksfeest van het Ko ninklijk Echtpaar gaf de toneelgroep „Ons Genoegen" Zaterdag een bonte avond in de zaal van Eemland, welke goed bezocht was. In zijn openingswoord riep de voorzit ter, de heer W. de Langen, in 't bijzonder welkom toe aan enige officieren uit Soes- terberg, die de wens te kennen hadden gegeven deze avond gaarne te willen bij wonen. Allereerst bracht de toneelgroep hierna een huldigingslied ten gehore, waarvan hef refrein door alle aanwezigen werd Van Weedestr. 23 - Tel. 2577 KORTE OF LANGE MOUW. Bij zon en bloemen behoren ook luch tige fleurige japonnetjes. De stoffenfabri- kanten proberen steeds met iets nieuws te komen. In de winkels is hef een bon te parade van allerlei stoffen .in een gro te verscheidenheid van dessins. Grote bloemen hangen naast een dito effen om, wanneer U zelf niet over voldoende fantasie of combinatievermogen besc'likt, te laten zien, hoe mooi een en ander samen te verwerken is. Er is weer keus, en zijn weer goedkope en dure stoffen te krijgen, doch bij de .goedkope stoffen, prijkt nog maar al te dikwijls een cas- sabon, als bewijs, dat die .lap verkocht is. Dit geldt in hoofdzaak voor de grote steden. Op de kleinere plaatsen kent de winkelier zijn klanten en ook hun smaak- Hij zal dus voor een betere verdeling kunnen zorg dragen. Of u goedkope of dure stof heeft, doet er voor het model, dat wij hier afbeelden niet toe, mits het maar soepel is. Maakt u dit model van gebloemde stof, dan heeft u geen gar nering nodig. U kunt dan een wit kraag je en gekleurde knoopjes gebruiken, doch nodig is het niet. Er is echter op het ogenblik een soort linnen in .mooie ef fen tinten in de handel, dat alleraardigst met wit of gekleurd zigzagband kan wor den afgewerkt. Gebruikt U deze stof b.v. voor dit model, dan .zou dit band op de rok gestikt kunnen worden op on geveer 20 c.m. van de rokzoom. Ook langs kraagje en mouwen staat garnering leuk. De ceintuur wordt dan in de kleur van de garnering gekozen. Oudere dames vinden dit model mis schien wel aardig, doch geven wellicht de voorkeur aan een lange mouw. .Die kan bij dit model zonder bezwaar worden aangebracht. Klaar geknipte patronen met een korte ^Ü^Rree.n *an£e mouw kunnen onder no- 4866 in de maten 40, 42, 44, 46, bij „Het Patronenhuis", Middenweg 200, Am sterdam-O. worden besteld. Na ontvangst van de postwissel volgt onmiddellijke toezending van het gevraagde patroon. medegezongen. Een nieuwigheid op deze avond was het optreden der zingende zusjes, die, jn hun groen-witte costuumpjes, met de zingende broertjes een keurig geheel vormden. Dok de Hawaiian-Romancers lieten zich van hun beste zijde zien en horen. De toneelgroep bracht twee éénacters ten tonele, waarvan inhoud en spel de ene lachsalvo na de andere deed oplaaien. De muzikale omlijsting werd verzorgd door „The Spredero's*'. Naast de dank, welke aan de leiders en de medewerkenden werd gebracht, kregen de dames bloemen aangeboden. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen Ambacht school Hilversum, slaagde Wim Paerel, leerling der Chr. Nat. School, Driehoeks- weg 16, Soest.

Soester Courant | 1949 | | pagina 2