ZOMER-OPRUIMING. O Vroom Dreesmann Amersfoort N.V. Vrijdag 15 Juli begint onze Zie de annonce in het nummer van Vrijdag a.s. Hef Nederlandse volk huldigt het Koninklijk Echtpaar. Officiële mededelingen. SOEST. SOESTERBERG. Vervolg van bladzijde 1. te steunen en daardoor aan onze jon gens overzee enige ontspanning te bezor gen» heeft ook de sympathie van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard en daarom bood K.P.S. deze avond als cadeau voor uw huwelijksfeest aan, aldus spreker. Met een hoera voor het Vorste lijk Gezin, waarmede alle aanwezigen in stemden, besloot spreker zijn enthousias te rede. Vervolgens reikte Z.K.H- Prins Bernhard de door H.M. de Koningin uitgeloofde medaille uit aan de aanvoerder van Spa kenburg en complimenteerde daarna alle Spakenburgse spelers persoonlijk met het behaalde succes. Ook H.M. de Koningin wenste de aanvoerder van Spakenburg geluk met de overwinning. Op de vrolijke tonen van de Harmonie Prins Hendrik voerden de Spakenburgse zangeressen en zangers daarna een vrolij ke rondedans uit, zeer tot genoegen van de Koninklijke bezoekers en de duizend koppige menigte. Na dit enthousiaste en ongedwongen in termezzo verlieten H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, onder grote toe juichingen van het publiek, het terrein. K.P.S- en de organisator, de heer Paans, kunnen op een geslaagde avond terugzien. Ook het doel werd bereikt, want, zoals wij vernamen, kunnen uit de opbrengst 3 rimboekisten aan de jongens overzee wor den gezonden. Een fraai resültaat. Ons verslag zou niet volledig zijn als wij geen bijzondere hulde brachten aan de Soester en Baarnse politie, die niet alleen tijdens dit sportgebeuren voor een soe pele maar uitstekende regeling zorg droegen, maar ook de gehele dag bij het paleis en in het dorp door een prima verkeersregeling alles in goede banen wist te houden. INLEVERING' VAN VUURWAPENEN EN MUNITIE. Het Hoofd van Plaatselijke Politie jn de zin der Vuurwapenwet 1919 der gemeente Soest maakt hierbij het volgende bekend: A. Verplichte kennisgeving van het on bevoegd voorhanden hebben van ontplof bare voorwerpen. Op grond van d'e Vuurwapenwet 1919 is het verboden bommen, mijnen, handgra naten, projectielen, munitie of onderde len daarvan onbevoegd voorhanden te hebben. In verband daarmede gelast ik de inwo ners van mijn gemeente, die dergelijke voorwerpen onbevoegd voorhanden heb ben, daarvan onverwijld kennis te geven aan het politiebureau, Van Weedestraat 3 of aan de politiepost fe Soesterberg. Aangezien het vervoer van projectielen, munitie enz. zeer gevaarlijk kan zijn, dient men te volstaan met het kennisge ven van de eventuele aanwezigheid van bovenbedoelde voorwerpen. In geen geval moet men de voorwerpen zelf gaan vervoeren. Zij. zullen zo spoe dig mogelijk door deskundigen worden afgehaald. De gelegenheid tot bovenbedoelde ken nisgeving bestaat tot 18 Juli 1949- Wanneer na die datum mocht blijken, dat desondanks nog voorwerpen onbevoegd voorhanden worden gehouden, waarvan het bezit krachtens de Vuurwapenwet 1919 is verboden, zal een strafvervolging terzake van overtreding dier wet worden ingesteld, met alle gevolgen van dien. B. Inbewaringgeving van vuurwapenen. Aangezien zich eveneens vele vuurwape nen in handen bevinden van perso nen, die daartoe niet bevoegd zijn, wordt de aandacht er op gevestigd, dat het on bevoegd voorhanden hebben van vuur wapenen eveneens een overtreding der Vuurwapenwet 1919 vormt- In verband daarmede gelast ik de inwoners van mijn gemeente, die vuurwapenen onbevoegd voorhanden hebben, deze binnen «la gen, dus vóór 18 Juli ,1949 bij het Poli- litiebureau, Van Weedestraat 3 of aan de politiepost te Soesterberg, in bewaring te geven. De aandacht zij er op gevestigd, dat de mogelijkheid is geopend, dat leden der voormalige verzetsbeweging, mits vol doende aan bepaalde voorwaarden, na aanvrage, in aanmerking kunnen komen voor een bijzondere machtiging ingevolge de Vuurwapenwet 1919 voor net vuur wapen, hetwelk zij thans wellicht onbe voegd voorhanden hebben. Wanneer na het verstrijken van de ter mijn, binnen welke de inbewaringgeving kan plaats hebben, mocht blijken, dat aan dit bevel geen gevolg as gegeven, zal tot strafvervolging terzake van over treding der Vuurwapenwet 1919 worden overgegaan. Het Hoofd van plaatselijke Politie voornoemd, S. P. BENTINCK. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat bij be schikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetensohappen van 29 Juni 1949, No. 108.614 I, Afd. O.K.N- de Ned. Herv. Kerk te Soest aan de Kerkstraat, alsmede de toren van die kerk zijn aan gewezen als gebouwen, bedoeld onder j van artikel 5 van het K.B. van 30 De cember 1924 (Stbl. No. 620), houdende bepalingen ter voorkoming van brandge vaar voor 'gebouwen en getimmerten. GEVONDEN VOORWERPEN. Zilverbon van f 2.50. Gouden zegelring, witte gehaakte dames handschoen, hand doek met zwarte zwembroek, geel da- mesvest, zilveren gulden, rozenkrans in rood etui, blauwe ceintuur, licht grijze sjaal, paar dameshandschoenen, groene ceintuur, bruine schoudertas, koperen af tapsleutel van melkbus, 2 sleuteltjes, wit te alpinomuts, grijze jas met motorkap, zilv. schakelarmband, teddybeer, zonne bril. Inlichtingen politiebureau, v. Wee destraat, 's Woensdags en Zaterdags van 14 tot 16 uur. j IN ARREST. Door de politie werd een zekere O. A. alhier, als verdacht van verduistering, in arrest gesteld en later ter beschikking gesteld van de Officier van Justitie te Utrecht. AANGEHOUDEN. Op verzoek van de politie te Hilversum werd alhier een persoon aangehouden, die verdacht werd van oplichting. Hij werd ter beschikking gesteld van de Hil- versumse recherche. AVOND VAN DE JEUGD. Zaterdagavond had in „Religie en Kunst" een bijzondere bijeenkomst plaats, waar in verschillende protestantse jeugdver enigingen aanwezig waren. De Gereformeerde, Vrijzinnige en Her vormde jeugd was hier broederlijk bijeen en dat men blijk gaf te beseffen, dat de ze bijeenkomst voor Soest zeer belangrijk was, bleek wel uit de opkomst, die, on danks de Oranjefeesten in de omtrek, zeer goed was te noemen. Na gebed en het zingen van Gezang 112 vers 1 en 4, werd de avond geopend door een gereformeerde vertegenwoordi ger, die deze avond zeer geschikt achtte, om het jeugdleven op een hoger peil te brengen. De bekende jonge schrijver Th. Booïj, die door een groot gedeelte van West-Europa heeft gereisd en over zijn belevenissen een boek schreef, sprak hierna over: „Jeugd in West-Europa". Hij sprak o.a. over: de werkeloosheid, het verdrag van Munchen, de concentra tiekampen, Neurenberg, de bevrijding, het ontwaken van Azië, de atoombom, het los van de kerk komen jn alle landen van Europa enz. De achteruitgang van de christelijke moraal in West-Europa stempelt dit werelddeel niet meer alis christelijk, maar als heidens. Met ver schillende boeiende voorbeelden, welke hij persoonlijk op zijn reizen had be leefd, schilderde spr. de naoorlogse toe stand in het oude Europa. Volgens spr. zal in de toekomst Europa de tafel worden, waaraan de twee grote machten, Amerika en Rusland, gezeten zijn, om de wereld te besturen. Spr. besloot zijn boeiend betoog met de wens uit te spre ken, dat de Europese jeugd en in de eerste plaats de gehele Nederlandse jeugd zal beseffen, dat door het vormen van een christelijke eenheid, aan vele moei lijkheden het hoofd zal kunnen worden geboden. Met gezang 121, 1, 2 en 3 en declamatie door een Vrijzinnig vertegenwoordiger werd het eerste gedeelte van de avond besloten. Na de pauze werden door Thijs Booij ve le schriftelijk gestelde vragen beant woord, waarbij hij de gelegenheid te baat nam om op verschillende problemen die per in te gaan. Met gezang 293 1-6 en een kort slui tingswoord door een Ned. Herv. verte genwoordiger werd deze zeer geslaagde avond besloten. LUCHTPOST NAAR INDONESIë. Met ingang van 11 Juli a.s. is het weer mogelijk monsters en zgn. „gesproken brieven" tot een maximum-gewicht van 500 gram per luchtpost naar Indonesië te verzenden. De P.T.T.-kantoren geven nadere inlichtingen over de fëirieven. MISHANDELING. Een tragisch geval van mishandeling vormde de zaak tegen A. V.-de G- alhier, die zich Maandag voor de Utrechtse Politierechter had te verantwoorden. Verdachte had twee pleegkinderen bij zich in huis, een jongen en een meisje. Volgens haar eigen verklaringen had zij geen moeilijkheden met de kinderen tot aan het ogenblik, dat de jongen haar huis verlaten moest. Vanaf die tijd ge droeg het 7-jarig meisje zich onhandel baar, waartegen verdachte optrad door het kind hardhandig aan te pakken. Op 28 September van het vorig jaar sloeg en schopte zij de kleine, terwijl zij haar in drift zodanig aan de armen trok, dat de polsjes van het kind gebroken werden. De Politierechter vond dit een zeer ern stig misdrijf, doch gezien het over ver dachte uitgebrachte psychiatrisch rap port, kwam verdachte er met een voor waardelijke veroordeling af, n.1. twee maanden met een proeftijd van drie jaar alsmede onder toezïchtstellïng van de Chr. Reclassering. EXCURSIE NAAR „DE BIEëNHOF". Vrijdag j.1. kreeg „De Bieënhof" achter eenvolgens bezoek van een tweetal groe pen van imkers, in hoofdzaak leden van vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, respectievelijk uit Limburg en Zeeuws Vlaanderen. Hierbij rondge leid door de heer v. d. Broek werd de moderne bijenstand bezichtigd, die een voorbeeld is van de vernuftige wijze nu de kostelijke honing gewonnen wordt, re sultaten ener wetenschappelijke ervaring van tal van jaren. Ook van interesse voor de toeschouwer, die slechts leek is op dit gebied, doch hem nader brengt tot het belangwekkende leven der bijen. Zo word eerst een zonnewassmelter be zichtigd,. een bak, aan de bovenzijde van dubbel glas voorzien, die in de richting van de zon gedraaid kan worden. De ra ten, in smalle stroken op hun kant ge zet, smelten goed uit, terwijl pen gaasbo dem het gesmolten was door laat, dat in een bakje wordt opgevangen. Heel eenvoudig zal men wellicht zeggen, maar het heeft toch vele jaren geduurd, alvo rens men op het idee kwam de zonne warmte op deze wijze aan fe wenden. Interessant was ook de glazen observatie- kast, waar we de koningin in een cel juist een eitje zagen leggen. Vervolgens zagen we de korvenstand met zijn verschillende typen, de vaste bouw beneden, de losse bouw van boven. In 't bijzonder viel in deze stand op het keurige, sterke bind werk van „de bisschopsmuts", een prak tische soort korf, waarvan cr vele hun weg naar 't buitenland vinden. In de hoofdbijenstand ontmoetten we de Krainer kastjes, een type, dat .reeds van 1655 dateert en nog altijd gebruikt wordt. Geschilderde tafereeltjes aan de voor zijde dezer kasten, zijn door kleur en vorm dikwijls orïënteringspunten voor de bijen. Dezelfde stand, van binnen be keken, vertoonde ons de verschillende af delingen ener Kuntsch kast, als broed ruimte, honingruimte en die voor de ko ninginneteelt. In de bovenafdeling, de broedruimte, wordt door het volk over winterd. Aan elke kast bevindt zich een kaart; voorts wordt er een kweek- en 'n stamboekje voor de koningin aangelegd, dat niet bij de kast blijft, maar met de koningin mee verhuist. Ook zagen iwe een volk in een kast van dubbel spie-: gelglas, dat 2elf zijn raten bouwt en goed de winter is doorgekomen; dit wellicht in strijd met verschillende theoriën hier omtrent. In een simplexkast met dek- plank kon men een volk jn al zijn doen en laten volgen. Een aardige demonstra tie was het openmaken van een Krainer kast, waarbij duizenden krioelende bij tjes ons niets deden, niettegenstaande door handbewegingen vlakbij getracht werd de diertjes onrustig te maken. Nog zagen we een electrische broedmachine voor koninginnen, met prachtige exem plaren; voorts verzendkastjes voor Krai ner volken, koninginnen enz. Het was een interessant en leerzaam be zoek. DE KOSTBARE ENGELSE GEZONDHEIDSZORG De moeilijkheden, waarmee Engeland op het ogenblik te kampen heeft, spruiten voor een deel voort uit de omvangrijke en kostbare sociale voorzieningen, die in dit land na de oorlog plotseling zijn ingevoerd. Jarenlang bleef Engeland in dit opzicht zeer ver ach ter, in het bijzonder wat betreft de medische hulp, doch het vorige jaar is de toestand radi caal veranderd. Sindsdien geniet iedereen volkomen kosteloze doktershulp in de meest uitgebreide zin, zelfs de kosteloze verschaf fing van pruiken voor kaalhoofdige oude dames valt er onder! De vraag is echter of het land zich deze roya liteit kan veroorloven. De uitkomsten van de eerste negen maanden tonen aan, dat de kos ten op ongeveer 75.-per hoofd der bevol king en per jaar komen. Dat is bijna drie maal zoveel als in Nederland, waar de ziekte verzekering op het ogenblik 26.60 per ver zekerde kost. Wel moet men daarbij in aan merking nemen, dat doktoren en tandartsen in Engeland altijd inkomens genoten hebben van tienduizenden guldens; een pond sterling voor een visite (ruim 10.—) was heel nor maal. Maar sinds de nieuwe regeling zijn b.v. de kosten van ieder recept met 50% toegeno men, terwijl het aantal recepten verdubbeld is. Voor de komende twaalf maanden worden de kosten van de gehele Nationale Gezond heidsdienst begroot op niet minder dan 352 milloen pond, wat overeenkomt met ongeveer 3800 millioen gulden. Voor een volk, dat bijna onoverkomelijke moeite heeft om zijn noodzakelijke invoer te betalen,, is dit een bijna ondragelijke last. MARKEN INPLAATS VAN DOLLARS BIJ HANDEL OP DUITSLAND? Te Frankfort heeft prof. Ludwig Erhard me degedeeld, dat het niet onmogelijk is, dat binnen afzienbare tijd de mark ook voor de buitenlandse handel, weer de plaats van de dollar zal innemen. Op het ogenblik wordt de gehele Duitse im- en export nog in dol lars berekend, wat bij de dollarnood van ge heel West-Europa buitengewoon hinderlijk is. Wanneer de mark weer in het internationaal verkeer komt, zal voor deze munt een wissel koers moeten worden vastgesteld, maar prof. Erhard wilde er zich niet over uitlaten, of deze hoger of lager zou moeten zijn dan de omrekeningskoers van 30 dollarcent, die op het ogenblik als maatstaf wordt gebruikt. Het herstel van de mark als internationaal gangbare munt zou samen moeten vallen met de op handen zijnde herziening van alle Euro pese muntwaarden. Men verwacht, dat de handel in ons werelddeel daardoor belangrijk bevorderd zal kunnen worden. Het ziet er inderdaad wel naar uit, dat zeer belangrijke financiële beslissingen op komst zijn, waar van het thans bereikte accoord over de Marshall-„trekrechten" nog maar een voor loper is. RUMOER OVER HET SCHELDE-RIJNKANAAL De Belgische pers is niet te spreken over een uitlating van mr Ooyevaar, de Nederlandse directeur-generaal van de Scheepvaart, die op een vergadering in Duitsland stelling nam tegen het Dortmund-Ems-kanaal. Mr Ooye vaar noemde dit kanaal en soortgelijke kana len kunstmatige aftappingen van de natuur lijke weg van het Roer-Rijngebied naar zee. want die natuurlijke weg is de Rijn zelf met zijn grote haven Rotterdam. De Belgische bla den zagen daarin een zijdelingse aanval op het kanaal, dat Antwerpen zou moeten ver binden met de Rijn en dat door het westelijk deel van Noord-Brabant zou moeten lopen. Het kanaal door Zuid-Beveland en de ver binding over de Oosterschelde beschouwen de Belgen als totaal onvoldoende. Antwerpen hoopt bij zijn actie voor dit kanaal op de steun van het Zuiden van Nederland, omdat de aanleg door het westen van Brabant in die streek de mogelijkheid van vestiging van in dustrieën zou brengen. Toch zal een kanaal nooit de open rivier kunnen vervangen en daarom zal Rotterdam altijd de enige zeeha ven van grote betekenis blijven voor het in dustriegebied in het Duitse Rijnland. UW SCHULD BEDRAAGT 813 DOLLAR Misschien wist u het niet, maar u hebt. evenals iedere andere Nederlander van groot tot klein, een schuld van 813 dol lar. Dat is n.1. de staatsschuld. We zou den dat bedrag natuurlijk ook in gul dens kunnen uitdrukken en dan komen tot een som van een dikke 2000. per persoon, maar dan kunnen we onze staatsschuld niet zo gemakkelijk verge lijken met die van andere landen. In België bedraagt de staatsschuld bijv. 707 dollar, in Frankrijk 297 dollar en in Italië 70 dollar. Dat deze twee laatste landen eoveel minder staatsschuld heb ben komt door de devaluatie van het geld, waardoor er veel meer francs en lires in een dollar gaan. Maar dat be tekent niet, dat een land op een goed kope manier van zijn staatsschulden af kan komen door zijn munt te deva lueren. Dat is wel voordelig voor de staat, maar een ramp voor hen, die geld aan de staat geleend hebben. Staats schulden worden voor het grootste deel geplaatst in het eigen land en de staat is dus de schuldenaar van zijn burgers. Het gevolg van devaluatie is dan ook alleen, dat de staat zijn schulden ver mindert ten koste van zijn burgers. De volkshuishouding in zijn geheel wordt er dus geen steek beter van, maar iedereen, die de staat in moeilijke tijden geholpen heeft door hem zijn spaargeld te lenen, wordt de dupe. Daarom moet men in de hoge Nederlandse staats schuld geen gevaar zien, maar alleen het bewijs, dat onze Staat zo fatsoenlijk is zijn financiële plichten na te komen. Overigens is de stijging van het totale bedrag (in eigen munt uitgedrukt) in Nederland niet onrustbarend hoog. On ze staatsschuld is nl. thans vijf maal zo hoog als voor de oorlog, terwijl de Franse schuld 7 maal zo hoog is en de Italiaanse 13 maal. Onze 813 dollar schuld kunnen wij dus met gerustheid dragen.

Soester Courant | 1949 | | pagina 3