if Turnfeest toch goed geslaagd. Soest Vooruit krijgt een directeur* 3't "I. W. N. NIEUWENHUIS RHENEN MIJNHARDTJES De Soester Raad bijeen. Visbakken in de modelboerderij. De overweg bij Soestdijk en de Minister. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE AUTORIJSCHOOL A. VAN NIE -1 Hypotheek verkrijgbaar tegen J, LENSSEN, MAKELAAR Ook voor Levensverzekering en Lijfrenten. Loodgieter - Electriciën Last van fceiftrwen W Alle verzekeringen. Laat Fa. v. d.WIJNGAARTadvlseren Hoe U zich moet assureren I Te laat om hiervan in ons laatste num mer mededeling te doen, bereikte ons het bericht, dat onze gemeenteraad Woens dagavond bijeen zou komen ter afdoe ning van een 16-tal punten. In de agenda meenden wij een 14-tal hamerstukken te ontdekken en tijdens de behandeling bleken al deze punten werkelijk klein goed te zijn. Alleen een verzoek tot vestiging van een visbakkerij in de Modelboerderij op de Eng en de door „Soest-Vooruit" gevraag de subsidie, mede ter aanstelling van een directeur, maakten de tongen los en met de behandeling van nagenoeg uit sluitend deze twee punten wist de raad de avond vol te praten. De heer Tolman was met kennisgeving afwezig. Na de gebruikelijke opening met gebed kwam de navolgende agenda in behan deling. V.WE EDESTR 36* SOESTDIJK TELEF.2792 1. Vaststelling notulen van de vergade ring van 22 Maart en 2 Mei 1949. Zonder bemerkingen goedgekeurd. 2. Onderzoek geloofsbrieven van nieuw gekozen raadsleden. Op verzoek van de Voorzitter belastten zich hiermede Mevr- Landweer en de heren Clemens en Kruijff. Alle beschei den werden in orde bevonden. 3. Ingekomen stukken. a. Rapport van de Raadscommissie, wel ke tot taak had te adviseren omtrent oprichting en instandhouding van een Soester Gemeenschap met voor stel aan de commissie dank te zeggen voor haar bemoeiingen. De heer SCHAAFSMA heeft bezwaar tegen de slotconclusie in het rapport. Wel is spr. voor samenwerking en hij vraagt wat B. en W. in deze zaak thans denken te doen. De VOORZITTER zegt, dat de raad in deze aangelegenheid geen taak heeft. Er zal nu iemand moeten komen, om de kat de bel aan te binden en B. en W- zullen hieraan gaarne hun steun verle nen. Indien nodig zal spr. zich hiervoor 7elf inzette^ af of door middel van de Hinderwet de vestiging wel kan worden belet. De heer OOMS hecht aan de gehouden demonstratie geen waarde. Het verwek ken van stank kan pas worden gecon stateerd, wanneer grote hoeveelheden vis worden gebakken. Bovendien is in dit gebouw nog een be drijf gevestigd, waarin een praeparaat wordt gefabriceerd, dat een nadelige in vloed van de stank zal ondergaan, waar door de eigenaar verplicht zal worden zijn bedrijf te verplaatsen. Verder is de kans groot, dat in het kas teeltje een groot hotelbedrijf wordt ge vestigd. hetgeen b5j vestiging van een visbakkerij in de directe omgeving, na tuurlijk geen doorgang zal hebben. De heer NOODER neemt niet aan, dat dit bedrijf geen stank' zal veroorzaken, maar dit is z.i. in nog erger mate het geval met het fokken van varkens, het geen thans ook in de boerderij plaats heeft. De heer SCHAAFSMA zegt, dat we be lust zijn op industrie en dit bedrijfje, waarin pl.m. 10 personen werk zullen vinden, niet mogen weren. De heer A. P. HILHORST wil wel de vestiging van industrie steunen, maar zou gaarne zien, dat dit bedrijf werd on dergebracht in een ander perceel, het welk aan B. en W. bekend is. Daar zal het minder last veroorzaken. Mevr. BUNGENER steunt de gedachte van de heer Hilhorst- De VOORZITTER zegt, dat de door sprekers aangevoerde argumenten ook door B. en W. zijn bezien. Hoewel dit bedrijf slechts werkgelegenheid biedt aan 5 tot 6 personen, wensen B. en W. alle medewerking te verlenen tot vestiging in onze gemeente, maar de hier bedoel de plaats van vestiging achten B. en W- wel het meest ongeschikte punt. Wanneer wij nu goedgunstig beslissen, is het practisch uitgesloten, dat dit be drijf daar nog eens verdwijnt- Or oe GREBBE BEUG B. en W. doen alles om de Eng ongerept te houden en niemand onzer zou er sie wordt het rapport aanvaard. tegen doorzitten bij wielrijden en stuklopen b. Vragen van de heer Nooder met be antwoording van burgemeester en wet houders. Voor kennisgeving aangenomen. c. Rapport van de Directeur van het Gasbedrijf inzake wijziging gastarieven. Voor kennisgeving aangenomen. Mevr. POLËT acht het niet juist, dat de scholen geen evenredige gasprijsver- hoging krijgen opgelegd, waarop Weth. VAN DE AREND antwoordt, dat hierin thans geen verandering kan worden ge bracht- d. Mededeling van Gedeputeerde Staten dat de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1949 bij besluit van 5 Juli 1949 zijn goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Adres van D- Schaap te Nieuw-Loos- drecht, verzoekende ontheffing van het verbod om in de kom der gemeente 'n inrichting, vallende onder de Hinderwet te mogen oprichten. Rijlessen kunnen ook besproken worden bij Sigarenmagazijn Smit, Steenhoffstraat 15a, Telefoon 2761 LESSEN IN NIEUWE STUDEBAKER. De heer CLEMENS zegt zich niet te kunnen verenigen met het afwijzend advies van Burgemeester en Wethouders. Zij die deze morgen de de monstratie in de boerderij hebben mee gemaakt, zullen moeten getuigen, dat buiten het gebouw nagenoeg geen bak lucht was waar te nemen. Wij moeten de industrie bevorderen. Aan de Fino- fabrieken werd indertijd ook medewer king onthouden. Harderwijk is met deze fabriek thans niet weinig ingenomen. Mevr. LANDWEER zou ook aan het verzoek van adressanten willen voldoen. Het afval, dat in gesloten tonnen wordt bewaard, zal om de andere dag worden weggehaald, terwijl adressanten de even tuele schade, welke door het vervoer aan de weg zou worden toegebracht» voor hun rekening nemen. Ook de heer KRUIJFF wil aan de tot standkoming van dit bedrijf medewer ken, omdat niet verwacht mag worden, dat het zich in de toekomst sterk zal uitbreiden. De reuk welke dit bedrijf zal verwekken, zal, in verhouding tot di verse fabrieken in de steden, zeer klein zijn. Mevr. POLET zou slechts zolang ver gunning tot vestiging willen verlenen tot bouw op het industrieterrein mogelijk is. In het uitbreidingsplan is dft gebouw bestemd om te verdwijnen, waarom van een blijvende vestiging geen sprake kan zijn. Mevr. VAN DER SWAN spreekt zich ook uit voor vestiging en vraagt zich 10. Adres van het bestuur van de afde ling Soest van de Aartsdiocesane Boe ren- en Tuindersbond, verzoekende ten behoeve van de te geven landbouwwin- tercursus 1949-1950 een gemeente subsi die te verlenen, met voorstel van Bu- gemeester en Wethouders. B. en W. stellen voor wederom een sub sidie toe te kennen van f90-hetgeen wordt goedgekeurd. 11. Voorstel tot toekenning van een sub sidie aan de wijkverpleging van de Ned. Herv. Gemeente te Soest voor 1949- B. en W. stellen voor een subsidie te verlenen van f 1000. Zonder bespreking goedgekeurd. 12. Belastingreclames. Wordt in geheime zitting behandeld. Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk trie toe te laten. Het gebouw is een onding, ook als boerderij, maar laten wij er tenminste voor waken, dat het niet meer aanstoot gaat geven. Voorlopig heeft alleen het bakken plaats, maar later zal in dit bedrijf ook' het schoonmaken van vis geschieden. Weth. VAN ZADELHOFF zegt, dat men bij dit punt hoofdzakelijk ziet naar de Hinderwet- Spar- meent, dat het Uitbrei dingsplan meer in het oog moet worden gehouden. Mevr. VAN DER SWAN doet hierna het voorstel dit punt voorlopig aan te houden en te trachten een andere oplos sing te zoeken. Hiertoe wordt besloten. 5- Verzoek van de P.U.E.M. tot vestiging van een zakelijk recht tot het leggen van een kabel in de berm van de Soes- terbergsestraat, met voorstel van Burv gemeester en Wethouders. Zonder bespreking goedgekeurd. 6. Vaststelling besluit tot verlenen van medewerking ex artikel 72 der Lager- Onderwijswet 1920 inzake aanschaffing leerboeken Vaderlandse Geschiedenis ten behoeve van de R.K. Jongensschool. Zonder bespreking goedgekeurd. 7. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot beschikbaarstelling van f 2250. voor aanschaffing van leermiddelen voor het onderwijs in de lichamelijke oefening in het gymnastieklokaal in de Kerke- buurt- Zonder bespreking goedgekeurd. 8. Voorstel benoeming onderwijzeres aan de o.l.school in de Kerkebuurt. De voordracht van B. en W. luidt als volgt: 1. Mej- M. F. Olde te Hoogeveen. 2. Mej- B. Wibbelink te Deldenerbroek. Mevr. LANDWEER acht het een be zwaar in deze benoeming een beslissing te moeten nemen zonder iets van de persoon te weten. Spr- informeert of bij volgende gevallen de mogelijkheid niet kan worden geopend b.v. een proefles bij te wonen. De heer NOODER: Maar dan moeten we deskundigen aanwijzen. De heer OOMS steunt de gedachte van Mevr. Landweer. Dit is van belang voor de onderwijs-commissie. De heer DE KRUIJFF: Gaat de commis sie zich dan ook bemoeien met de benoe mingen bij het bijzonder onderwijs? Weth. DE HAAN acht het bijwonen van proeflessen niet wenselijk. De commissie is een commissie van bijstand, niet van voorbereiding. Alleen voor belangrijke benoemingen zou iets voor deze gedach te te zeggen zijn. De raad moet niet op de stoelen van be voegde personen willen zitten. Mej. M- F. Olde wordt hierna met 15 van de 18 stemmen benoemd. 9. Voorstel van burgemeester en wethou ders inzake verhoging subsidie fröbel onderwijs- B. en W. stellen voor de subsidie te ver hogen van f10.op fló-per kind. Zonder bespreking goedgekeurd. 13. Behandeling van hetJfvetfzoek der Ver- V.V.V. „Soest-Vooruit", strekkende tot verhoging van de gemeentelijke subsidie onder aanbieding van de door de Raad verlangde en door de Vereniging yer- strekte aanvullende gegevens met toe lichting, alsmede prae-advies van burge meester en wethouders. B. en W. stellen voor toe te kennen een subsidie gelijk aan de van de leden te ontvangen contributies, vermeerderd met f500.tot ten hoogste f2000.en een bedrag van f1500.als bijdrage in het salaris van een aan te stellen directeur. Mevr. POLET meent, dat voor 't in de begroting genoemde bedrag geen goede kracht als directeur is te verkrijgen. De heer OOMS acht de f1500.weg gegooid geld. Zeer veel gasten verblijven op het ogenblik in Soest. Hiervoor is dus geen directeur nodig. Daar het door de middenstand toegezegde bedrag voor volgende jaren geen zekerheid inhoudt, acht spr. de benoeming van een direc teur gevaarlijk. De heer R. HILHORST juicht de benoe ming van een directeur toe. Het zal zijn taak zijn de trek naar hier er in te houden. De heer KRUIJFF wil, nu hij de be groting heeft gezien, Soest-Vooruit een kans geven. Voor een directeur is meer weggelegd dan gasten trekken. Zie naar de tentoonstellingen in Ede, Apeldoorn en Arnhem. Een goede directeur moet zijn kost kunnen verdienen. De heer NOODER meent, dat wij niet moeten zien naar Ede, Apeldoorn en Arnhem. Daarvoor zijn wij te klein en missen wij grote hotels. Door dit laatste zijn de pensionprijzen hier niet hoog, hetgeen de oorzaak is van de vele gasten. De heer CLEMENS meent, dat de steun der middenstanders zal blijven als er Van Weedestr. 23 Tel. 2577 De Stichtse Turnkring van het K-N.G.V. besloot op haar jaarvergadering, ter ge legenheid van het zesde lustrum, o.m. een „Kringparade" te houden in „Tivo- li" te Utrecht. Op verzoek van „De Soes ter Turnclub" die dit jaar haar 20-ja- rig bestaan viert, werd dit plan echter gewijzigd en zou j.1. Zaterdagmiddag en -avond de „Kringparade" gehouden wor den in het Openluchttheater te Soest. De weergoden blijken helaas de Stichtse Turnkring dit jaar niet goed gezind te zijn. De adspirantenkringdag te Laren moest op Hemelvaartsdag wegens de ré gen worden afgelast en ook Zaterdagmid dag regende het pijpestelen, zodat de middag-uitvoering moest vervallen. Plu- vius toonde daarna echter medelijden en zo kon, bij prachtig zomerweer, te zeven uur de gala-uitvoering voor een uitver kocht Openluchttheater aanvangen. In de vrije oefeningen dames kwam wel het meest W-V-G.V. uit Weesp naar voren; de Soester Turnclub gaf, naast de verplichte vrije oefening van de kringdag te Laren, nog een tweede, terwijl D.O-O. uit Utrecht een eenvoudige en weinig, .ge varieerde oefening liet zien. Veel beter van gehalte waren de gereed schapsoefeningen. Hierin stonden Kracht en Vlugheid uit Utrecht en Bilthoven vrijwel gelijk aan de spits. Rhythmïsch was Attila uit Utrecht het beste en „Keizer Otto" uit Naarden was heer en meester aan de toestellen. Het dames keurcorps verkreeg van het publiek de meeste aandacht bij haar verrichtingen aan de evenwichtsbalk en de keus-vrije oefeningen. De demonstra tie van de dames Gerritsen en Ross op de evenwichtsbalk brachten het publiek in extase. Als afscheidsnummer kregen De vlaggenparade tijdens het Turnfeest. Links de Soester Turnclub en geheel rechts de heer J. v. d. Linden, directeur van deze club en leider De VOORZITTER, de sprekers beant woordende, zegt, dat de raad thans niet kan beoordelen of een goede kracht te vinden zal zijn. Het vreemdelingenver keer houdt meer in dan pensions vullen. Voor welvaart moet met energie en fan tasie gewerkt worden. Soest-Vooruit meent, dat, wanneer geen directeur aan gesteld wordt, de gemeente kansen mist, welke later niet meer kunnen worden ingehaald. Spr- is dankbaar voor het vele werk door het bestuur van Soest-Vooruit steeds verricht en ook dankbaar voor 't initiatief, dat dit bestuur durft nemen. Het voorstel tot toekenning van de ver hoogde subsidie met f 500.wordt goed gekeurd met algemene stemmen, terwijl de bijdrage in de kosten van aanstelling ener directeur, ten bedrage van f1500.-, met 10 tegen 8 stemmen wordt aange nomen. 14a. Voorstel tot wijziging der gemeente begroting 1948 en bijbehorende wijzi gingen der begroting voor het Wegen fonds, Gasbedrijf en Bedrijf van Ge meentewerken. De heer OOMS verklaart zich tegen een post van f125*zijnde het salaris van de plaatsvervangende burgemeester voor de laatste oorlogsdagen. De gemeente was dit bedrag schuldig aan het Rijk en niet aan bedoeld persoon, omdat het Rijk op zijn gehele bezit beslag had ge legd. Mij n hard t's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Mevr. POLET informeert of het vermo gen van bedoeld persoon verbeurd ver klaard is; in dit geval zou ook dit bedrag hem niet toekomen. De VOORZITTER zegt, dat het Rijk wel een beheerder over zijn bezit heeft aangesteld, maar dat alles steeds zijn eigendom is gebleven. Als gevolg hiervan komt hem ook dit bedrag toe. Het voorstel om dit bedrag te schrappen wordt verworpen met de stemmen van Mevr. Bungener en de heren Ooms en Burgwal vóór. b. Voorstel tot wijziging der begroting 1949. Conform besloten. 15- Vaststelling verordening verlening' gratificatie aan gemeentepersoneel voor 1949. Conform besloten. 16. Vaststellen van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t.w«: a. tot verhuur van het garagegebouw met loods van de buitenplaats „Braamhage" aan J. G- H. Veenstra. van het Turnfeest. Na de opmars en het spelen van het Bondslied verwelkomde de voorzitter van de Stichtse Turnkring, de heer Van der Woord, de zeer talrijke aanwezigen, jn het bijzonder onze burgemeester en diens echtgenote en vele gemeente lijke autoriteiten. Hij dankte het bestuur van de Soester Turnclub voor de orga nisatie van deze dag, waarbij speciaal de heren Ekel Sr. en Jr. genoemd werden. Na de plechtige overdracht van het Stichtse vaandel aan „Bato" te Utrecht, werd de heer Ch. Imhoff, de oud-voor zitter der technische commissie van de Stichtse Turnkring, die Zich vele jaren vooral op technisch gebied zeer verdien stelijk gemaakt heeft, onder applaus de ere-speld van de Stichtse Turnkring uit gereikt en zijn benoeming tot ere-lid oeKen<T~genTHankt> - Uit het werk, dat verschillende vereni gingen met hun hoofdafdelingen op de ze avond demonstreerden, bleek weder om welk een dominerende plaats het vrouwenturnen in het K.N.G.V. inneemt, niet alleen in kwantiteit, doch ook in kwaliteit. Alleen het herenwerk der grote afdeling van „Kracht en Vlugheid" uit Utrecht vormde een goede uitzondering. Het keurcorps der heren moest het glans rijk afleggen tegen dat der dames, er werd o.i. nonchalant en lang niet vlek keloos gewerkt aan brug en rek. Voor de brug kan nog het excuus gelden, dat het aanwezige toestel minder geschikt was, doch dit bezwaar bestond niet voor het rek. (Foto „Astra", Soest.) ii j we van de heren keurploeg een rek- demonstratie te zien, welke technisch op hoog peil stond. De voorzitter van Stichtse Turnkring besloot deze avond met een kort woord, waarin hij dank bracht aan de hoofdlei der, de heer J. J. van de Linde, voor diens goede organisatie. De verlichting en geluidsweergave lieten niets te wen sen over. ,,n Tijdens het genoeglijke tuinfeest, dat na afloop voor de deelnemers(sters) in de tuin van het aangrenzende hotel „Duin hof" werd gehouden, maakte de heer v. d. Woord onderstaande uitslagen be kend, waarbij hij mededeelde, dat over de toekenning van de twee ere-prijzen, een plaquette van Z.K.H. Prins Bern- hard en een plaquette^ van het gemeente- Tufcsiuur van r ïjr—w» - sing genomen zal worden. De uitslagen luiden als volgt: Dames: Vrije oefeningen naar keuze: W.V.G.V., Weesp, 14.5 punten- 2, Soes ter Turnclub, 14 punten. 3- D.O.O., Utr 13 punten. Dames: Gereedschapsoefeningen: 1. Kracht en Vriendschap, Culemborg, 17.5 p. 2. G. V. Bilthoven, 16,5 3, D.O.S., Bussum, 15 p. 4 Unitas, Doorn, 15 p. 5- Longa, Woudenberg, 13.5 p. Dames: Rythmische oefeningen: 1. Attila, Utrecht, 19 punten. Dames: toesteloefeningen: 1. Keizer Otto, Naarden, 17-5 p. Heren: Vrije oefeningen: 1. Kracht en Vlugheid, Utrecht, 16-5 p. Maximum te behalen punten 20. Als pijnen U kwellen Conform besloten. b. tot overname van grond tot verbreding van de Heideweg van de Stichting „On ze Lieve Vrouwe Stichting" te Amers foort. Conform besloten. c. aankoop en ruiling van gronden aan de Noorderweg en het geven van be stemming van de gronden in eigendom verkregen. Conform besloten. d. voorstel van burgemeester en wethou ders tot afkoop van het recht van erf pacht verleend aan A. Knoops fe Soes* terberg. Conform besloten. e. voorstel van burgemeester en wet houders tot aankoop van grond van de N.V. Drinkwaterleidingmaatschappij te Utrecht- Conform besloten. f. verzoek van J. G. A. Dorrestein, Beu kenlaan 14, tot het treffen van een bil lijke regeling inzake overname van op stallen en grond als gevolg van de rech telijke uitspraak tot vernietiging van het eeuwigdurend erfpacht op die percelen met voorstel van burgemeester en wet houders. Conform besloten. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om beschikbaarstelling van een crediet voor bijzondere voorzieningen aan de gemeentelijke woningen te Soester- berg. B. en W. vragen een crediet van f8875. voor het in de 71 woningen alsnog aan brengen van betonemaille in de keukens, gangen en tropopgangen en het doen be hangen der slaapkamers. De heer BURGWAL wijst er op, dat er thans 6 weken zijn verlopen sinds in de vorige vergadering het besluit werd genomen tot onderhandse aanbesteding van de 27 woningen te Soesterberg. Er is thans nog spade in de grond gestoken, zodat een openbare aanbesteding, waar op hij toen heeft aangedrongen, zeer goed mogelijk was geweest- Weth. VAN ZADELHOFF wijst er op, dat voor deze onderhandse aanbesteding belangrijke gronden waren, n.1. de goede en vlotte bouw en het feit, dat de prijs f 0.80 per M3. lager ligt dan is toegestaan door het Rijk. De nu voorgestelde verbeteringen zullen de huurprijs slechts met 10 cent per week verhogen. RONDVRAAG. Mevr. VAN DER SWAN dringt aan op verbetering der afwatering in de lanen van het Vosseveld, het opsnoeien der bo men aan de Hartmanlaan en de hoofd weg, verbetering der voetpaden der Prins Bernhardlaan en Julianalaan, verbetering van het wegdek van de Veldweg, terwijl spr. tevens informeert hoe het nu staat met de Wandel- en rijwielpaden langs de hoofdweg. Weth. VAN ZADELHOFF deelt hierop mede, dat, nu de begroting is aangeno men, er gelegenheid bestaat tot het ver beteren van wandelpaden langs verschil lende wegen tot een oppervlakte van 7000 M2. Spr. zou dit bij voorkeur wil len doen met tegels en vraagt machtiging dit te doen in overleg met de commis sie voor O.W. Voor wat de aanleg der paden langs de hoofdweg betreft,, zegt spr-, dat thans aan hen, die tot nu toe weigerden grond af te staan, een voorstel js gedaan tot verkoop van de grond. Als gevolg hiervan zullen zij, die toezegden gratis de grond af te staan, ook betaling ontvangen. Die percelen, waarover geen overeenstem ming kan worden bereikt, zullen ontei gend worden. De heer CLEMENS informeert of nu ook de voetpaden op Soesterberg wor den verbeterd. De heer BURGWAL verzoekt alsnog uit betaling der overbruggingssteun op de verjaardag van „ons Staatshoofd" en ver zoekt alsnog enige scheidingsmuurtjes te plaatsen bij een aantal woningen in de Laanstraat en Koekoekweg. Heideweg 29 Soest Telefoon 2084

Soester Courant | 1949 | | pagina 2