Het hoge woord is er uit. Ze hadden het kunnen winnen» De ronde van Soest» IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. per kwart. fl«50 - p. post f 1.75 DINSDAG 26 JULI 1949. Bureaa: Van Weedestraat S5 Telefoon 2566 - Giro 126156 25e JAARGANG No. 55. Het hoge woord is er eindelijk uit de Franse Minister van Financiën, Pet- sche, heeft verklaard, dat de dollar te duur is. Zoals wij in deze rubriek reeds herhaaldelijk schreven, wordt het groot ste deel van de financiële moeilijkheden van na de oorlog veroorzaakt, doordat de dollar te duur is ten opzichte van het goud. Dat wil zeggen, dat men te weinig dollars geeft voor een kilo goud en deze ongunstige verhouding werkt rechtstreeks door op alle Europese muntsoorten. Deze zijn n.1. tegelijk met de bepaling van de goudprijs in 1944 vastgelegd bij de internationale finan ciële overeenkomsten op de conferen tie van Bretton Woods. Daarbij werd bepaald, dat een Engels ons (ongeveer 29 gram) fijn goud 35 dollar zou kos ten. Men voorzag toen nog niet, dat on middellijk na de oorlog een geweldige prijsstijging in Amerika zou optreden. Slechts een enkele journalist op econo misch terrein heeft die stijging voor zien, doch geen van de economische kop stukken, die op Bretton Woods de toon aangaven. Toen men echter na beëindi ging van de vijandelijkheden de prijsbe- heersing in Amerika afschafte, vlogen de prijzen met enorme vaart omhoog. Dit betekent dus, dat men voor één dol lar steeds minder kon kopen, dus in feite was dit een devaluatie van de dol lar. Doch deze waardevermindering van het Amerikaanse geld kon niet naar buiten blijken, omdat alle wisselkoersen plus de prijs van het goud vast waren gelegd op een onverantwoordelijk aan tal dollars. Alle prijzen konden dus stij gen, behalve die van het goud en die van de buitenlandse munten. Daardoor werd niet alleen het winnen van goud onrendabel, maar veel erger was nog, dat dientengevolge de Europese landen steeds meer dollars moesten uitgeven om eenzelfde hoeveelheid goederen te omvangen. De koopkrachtdaling van de dollar had niet het normale gevolg, dat de dollar goedkoper werd bij omreke ning in guldens, ponden, franes, enz., doch alleen maar, dat Europa steeds meer ponden, guldens en francs moest uitgeven. Dit is een der voornaamste oorzaken van het geweldige dollartekort dat Europa teistert. Wanneer men dit in aanmerking neemt, dan blijkt, dat de prijsstijging der Ame rikaanse goederen een veel grotere schade aan Europa heeft veroorzaakt, dan thans in de vorm van Marshall door Amerika wordt goedgemaakt. Van verschillende kanten is reeds ge bleken, dat deze verhouding van de Europese muntsoorten tot de dollar en van de dollar tot het goud onmogelijk gehandhaafd kan blijven. Daardoor is bijv. Zuid-Afrika reeds begonnen met het verkopen van goud voor industriële doeleinden voor 42 dollar per Engels, ons inplaats van voor 35. Thans komt minirrter Petsehe met het radicale voor stel om de goudprijs van 35 dollar op 55 dollar te brengen. Door een derge lijke officiële devaluatie van de dollar zouden Amerikaanse goederen gemak kelijker - dat wil zeggen met minder dollars door West-Europa gekocht kunnen worden. De uitvoer van Europa naar Amerika zou daardoor wel moei lijker worden, doch de invoer, die veel en veel groter is, daarentegen veel ge makkelijker. Het is geen wonder, dat de Amerikanen het met de plannen van Petsehe hele maal niet eens zijn. Zij zullen de laat- sten zijn om toe te geven, dat de koers van de dollar het grootste struikelblok is voor het financieel-economisch her stel van West-Europa. Zij dringen juist met grote kracht aan op devaluatie van de Europese muntsoorten, hoewel een dergelijke devaluatie de moeilijkheden, zowel voor Europa als voor Amerika zou vergroten. Wanneer immers de West-Ëuropese landen hun geld goed koper moeten maken ten opzichte van de dollar wordt de Amerikaanse import nog duurder, waardoor Europa een nog groter dollartekort zou krijgen. Dit zou de reeds beginnende crisis in Amerika in hevige mate doen aanwakkeren. De valuatie van de dollar daarentegen zou de afzet van Amerikaanse producten bevorderen. Het is daarom te hopen, dat in leidende Amerikaanse kringen het nuchter economisch inzicht de over hand zal krijgen over de nationale trots. Verscherping van de verhouding tussen Europees en Amerikaans geld door de handhaving van de goudprijs en deva luatie in Europa zou de handel lamleg- gen, het herstel van Europa vertragen en in Amerika een onoverzienbare ellen de van werkloosheid en faillissementen achter zich aanslepen. Door een derge lijke crisis zou tenslotte als resultaat van al die narigheid bereikt worden, wat een vrijwillige vermindering van de goudwaarde van de dollar zou brengen: meer goederen voor minder dollars. Het is echter de vraag of de mensheid in dit opzicht iets kan leren zonder eerst voor rede vatbaar te zijn gemaakt door de hardhandige klappen, die economi sche wetten plegen uit te delen, wanneer men met hen in strijd komt. Van al de mythes, die Hitier op de we reld bracht, is wel de machtigste ge weest die inhield, dat het Duitse leger in de eerste wereldoorlog eigenlijk nooit verslagen werd. Het was alles de schuld van de Joden en Pacifisten, die te elfder ure het Duitse leger in de rug aanvie len. Wat spreekt er meer bij een natie aan, die dan nog steeds spijtig is over de nederlaag, dan die Joden en Pacifis ten uit te roeien? Hitier was het die deze mythe verwerkelijkte, maar hij verzon hem niet. Vóór Hitier op het toneel verscheen, werd dit sprookje uitgevonden door de Pruisische officieren, die hun sociale en militaire macht weer wilden terug krij gen. Zij vormden in 1919 de geheime genootschappen en zij pleegden de moordaanslagen, teneinde de veronder stelde „verraders" te elimineren. Thans staat het Duitse volk in de rij voor de boekwinkels om de rechtvaar diging voor de nederlaag van het Duitse leger in de 2e wereldoorlog te weten te komen. Er is n.1. een boek verschenen: „Hitier ais oorïogsleider", geschreven door generaal Franz von Halder, chef van de Duitse generale staf van 1938 tot 1942. Zijn doel in dit werk is, Hitier van zijn „glorie" te ontdoen en zijn on bekwaamheid als militair strateeg aan te tonen. Het gevolg is, dat de mythe van het onoverwinnelijke Duitse leger nieuw leven krijgt en dat thans Hitier en de Nazi's de schuld van de neder laag krijgen. Generaal Halder is thans in dienst van het Amerikaanse leger te München, zo schrijft het Britse Labourblad „Rey nolds News" dit artikel verder. De correspondent zegt verder: de eerste oplaag van het boek was binnen een paar dagen uitverkocht en de tweede druk was al uitverkocht vóór hij ver schenen was. Ik las het boek en ik stond verstomd over de Amerikaanse naieviteit. Halder doet niets dan het Duitse leger en de Duitse officieren ver heerlijken. De boodschap die er voor het Duitse volk in verscholen ligt is: het Duitse leger had het beter gekund! Hitier vertelde de Duitsers, dat de eer ste wereldoorlog verloren werd door het verraad van binnen uit. Generaal Halder vertelt nu dat de tweede wereld oorlog verloren werd omdat de Führer niet naar de generaals heeft willen luis teren. Nergens wordt in dit boek de oorlog veroordeeld, nergens wordt ge constateerd dat de zaak waar de Duit sers voor vochten een misdadige zaak was, men vindt slechts de kreet: „Als Hitier maar op de generale staf had vertrouwd!" Halder zegt voorts, dat Hitier het militaire apparaat te snel heeft doen opbouwen en dat de solda ten te weinig geoefend waren, maar hij veroordeelt in dit boek niet de Nazi bui tenlandse politiek, die een dergelijke snelle ontwikkeling inhield. Hij ontzegt Hitier zelfs de uitvinding van de „Blitzkrieg" en zegt dat deze theorie reeds ontwikkeld en uitgewerkt was door de Duitse officieren vóór Hit- Iers tijd. De VI en V 2 wapenen waren in 1939 al uitgevonden. Hitier was zo jaloers over deze vinding, dat hij het gebruik <ervan en de vervolmaking een paar jaar liet uitstellen. Ja, de Duitse officieren hadden het wel geweten Halder verwijt Hitier, dat hij bij Duin kerken niet de gehele Engelse vloot tot zinken heeft gebracht. Hitiers grootste blunders werden volgens Halder aan het Oostfront gemaakt. Ook hier had hij niet geluisterd naar zijn officieren, die hem voor Ruslands kracht hadden gewaarschuwd. Halder is toch van me ning, dat Moskou genomen had kunnen worden en dat de Russen door de bezet ting van de Oekraine en Wit-Rusland tot de overgave hadden kunnen worden gedwongen. Hitier verwierp dit plan; dit was volgens hem een politieke oorlog en hij wilde tot elke prijs het „Bolsje wisme vernietigen" door Leningrad en Stalingrad te grijpen. Dit alles ging bo ven de capaciteiten van het Duitse leger en toen de generaals om versterkingen vroegen, zei de Führer, dat de Russen al verslagen waren en dat de rest alleen afhing van de „ijzeren wil" van de Duit se generaals. Nadat Hitier zelf het bevel aan het Oostfront op zich had genomen en de Russen tal van succesvolle tegenaan vallen hadden gedaan, kwamen de ver sterkingen wel, die hij de generaals had ontzegd. Zij kwamende SS-ers, die echter, aldus Halder, niets wisten van de grote Duitse militaire tradities en die bovendien in bontjassen liepen, ter wijl het huiverende leger deze luxe niet kreeg. Maar het was te laat, het zesde leger werd buiten Stalingrad omsingeld. Volgens Halder had dit leger gered kun nen worden als Hitier maar had toege stemd tot terugtrekken. Hij weigerde dat bevel te geven en offerde duizenden van zijn soldaten, iets wat volgens Hal der „de Duitse generaals met hun Chris telijk ethische beginselen nooit gedaan zouden hebben." Zodra Duitsland een tweefrontenoorlog voerde (waarvoor de generaals weer hadden gewaarschuwd) had een poli tieke oplossing gevonden moeten wor den, of door een overeenkomst met het Westen tegen Rusland óf met Rusland tegen het Westen. Hitier slaagde hierin niet (Molotof ver wierp Ribbentrop's verzoek en Enge land zette Hess in de gevangenis) en de tweefrontenoorlog was een gevolg van Hitiers amateurschap, zo zegt Halder. Dit boek had op mij de volgende uit werking, aldus de correspondent: Laten we God voor Hitier danken. Maar wat is het effect op de duizenden en duizenden Duitsers die het lezen? Zij zullen Hitier vervloeken en wat zullen ze denken over die prachtkerels, die' ge neraals, die bijna de oorlog voor hen gewonnen, hadden?aldus David Raymond in „Reynolds News". Onder ideale 'weersomstandigheden en grote publieke belangstelling werd Za terdagnamiddag de eerste wielerronde van na de oorlog, georganiseerd door de Gooise Wielerclub „De Adelaar", op 't Hart verreden. Het parcours liep over Koninginnelaan, Beckeringhstraat en Kor te Hartweg en was precies 1 k.m. lang. Precies te half vijf werd het vertrek sein gegeven aan 42 deelnemers voor de wedstrijd van amateurs en nieuwelingen over een afstand van 30 k.m. Er ontwikkelde zich direct een flink tempo. Verschillende uitlooppogingen hadden echter geen succes, maar had den wel tot gevolg, dat een 9-tal renners, die meer dan een ronde achterstand op liepen, door de jury uit de strijd wer den genomen. Het resultaat was tenslot te, dat A. Voorting uit Haarlem, in een felle sprint, voor H. Zwiers uit Eind hoven als eerste de finish passeerde. De totale uitslag was: 1. A. Voorting, Haarlem (44 min. 59 sec.); 2. H. Zwiers, Eindhoven; 3. A. Klein, Zaandam. De Soestenaar K. Verschoor bezette de 7e plaats. Premies Werden gewonnen door Klein, Zwiers en Verschoor. De prestatie-prijs, een fraaie beker, werd toegekend aan P. van Heusden te Am sterdam. De strijd van de profs en onafhankelij- ken ging over een afstand van 75 k.m. De rijders bleven lange tijd in gesloten formatie bijeen. Na 27 ronden nam een tweetal renners de vlucht en wisten 19 sec. uit te lopen, maar na een viertal ronden waren de vluchtelingen weer door de hoofdgroep achterhaald. Op ongeveer de helft van de strijd ging onze Evert Grift er op zijn eentje van door, waarop de overige renners in het geheel niet reageerden. Grift wist zijn voorsprong tot 22 a 23 sec- te vergroten. Na 60 ronden ging Grift nog steeds met dezelfde voorsprong aan de kop, toen onder aanvoering van Spenkeling uit Hengelo 'n achtervolging werd ingezet, hetgeen tot gevolg had, dat het hoofd- peleton uit elkaar werd getrokken. In de 66e ronde slaagde een vijftal renners er in met Grift aansluiting te krijgen. Vorige week is in de Van Weedestraat een ongeval gebeurd, dat wonder boven wonder goed is afgelopen. In het half duister zag een op weg naair haar kampeerplaats fietsende Amster damse te laat het inderdaad stomme, nog enige hekje, dat in die straat plotse ling het mooie fietspad onderbreekt. Er werd even gegild, er kraakte iets en in de ontstane verwarring zwenkte een van de volgende dames, om een bot sing te voorkomen, links tussen de bo men door op de hoofdweg af. Een op hetzelfde mome.it passerende au tobus greep de verschrikte wielrijdster en smakte haar weer tussen de bomen. Met een pijnlijke enkel en een verbogen stuur liep het gevalletje af, maar voor het zelfde geld had zij onder 't reusachtige achterwiel tot haché verwerkt kunnen worden. Er werden in onvervalst Amsterdams dingen gezegd over Soest en de eigenaar van het tuinhekje in het bijzon der, die ik maar niet zal herhalen. Met een klein beetje fantasie kunt u zich dat trouwens wel voorstellen. Vleiend was het in ieder geval niet. Ik zou dit voorval niet hebben aange haald, omdat op nagenoeg iedere dag dergelijke ongevallen in ons dorp ge- beuien door de middeleeuwse toestand van het grootste gedeelte van onze hoofd weg, ware het niet, dat onze wethouder in de laatste gemeenteraadszitting een hoopvol geluid had laten horen over de hekjes langs de hoofdweg. Bij de halstar- rigen zal tot onteigening worden overge gaan Ik zeg hoera, maar nog niet uitbundig. Dat er onteigend zou worden wisten we wel, maar wat van het grootste belang is, is het tijdstip, waarop het zal gebeu ren. En dan zeg ik, liefst niet „binnen afzienbare tijd" want „binnen afzienba re tijd*' zouden al zoveel zaken, waarop wij reeds lang wachten, tot oplossing zijn gebracht. Ik wil nog niet zo ver gaan, als ik dezer dagen nog hoorde beweren, n.1», dat eerst iemand van betekenis „tot snippers moet worden gereden'', voor er wordt in gegrepen. Maar toch ga ik overhellen tot de mening, dat er véél waars in die woorden schuiltH. OEKMAN. In een straftempo ging het toen met z'n zessen op het einddoel af, op onge veer 15 sec. gevolgd door het hoofdpe- leton. Bij het ingaan van de laatste ron de lag het zestal nog steeds bij elkaar en in hevige sprint viel ten slotte de be slissing ten gunste van K. Bijl uit Den Haag; op een half wiel afstand door Evert Grift gevolgd, die daarmede de 2e plaats bezette. Premies werden in de wacht gesleept door Tolen, Zwiers en Spengeling. De uitslag van deze uitstekend gereden race was: 1 K. Bijl, Den Haag (1 uur, 44 min. 15 sec.); Z Evert Grift; 3. C. v. d- Star, Den Haag; 4. Nic. Tolen, Amsterdam; 5. Spenkeling Hengelo; 6. G. Blauw, Zaan dam, 7. Evers, Wormerveer; 8. A. Kuil man, Beverwijk. De organisatie van de wedstrijd was per fect verzorgd en de uitstekend functio nerende geluidsinstallatie hield het tal rijke publiek met het verloop van de race goed op de hoogte. De medewerking van het publiek viel te loven, alleen was 't jammer, dat de bewoners van 't Hart plotseling zoveel logé's op bezoek hadden. MOOI SUCCES. Er hebben nu twaalf leerlingen van de R K. U.L.O.school alhier examen gedaan voor het volledige UJ..O.-diploma A en allen rijn ruim geslaagd. Dit resultaat is des te fraaier als men bedenkt, dat de ze candidaten opgeleid zijn in slechts drie jaar. Het waren: S. Bakker, B. Dorrestein, B. van Dijk. K. van Hees, H. Hilhorst, T. Koens. G. Peek, F. Rademaker, E. Sta lenhoef, A. Sukkel, M- Uyland, T. v. d. Valk. PUZZLE-RIT WIELRIJDERS. Vrijdagavond hield de onlangs opgerich te Soester Wielerclub „De Lekke Band" haar eerste puzzle-rit, over een afstand van 27 k.m., door de bosrijke omgeving van Soest-Zuid en Soestduinen. Van de 48 inschrijvers verschenen er 42 aan de start- De volgende prijzen wer den toegekend: 1. H. Th. Brandt, met 17 strafpunfen; 2. M. Rouwendaal, met 22 strafpunfen; 3. J. C. M. Smit, met 22 strafpunfen; 4. A. Schaddelee met 22 strafpunfen; 4. L. J. van Munster met 23 strafpunfen; 6. J. F. Groart met 23 strafpunfen. De voorzitter dür vereniging, de heer J. van Straten, reikte in de zaal van „Zonneheuvel" de prijzen met enige toe passelijke Woorden uit en dankte de ju ry en de H. H- controleurs voor hun medewerking.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1