yf F RHENEN W. N. NIEUWENHUIS Is de vliegerij wel zo veilig als de reclame voorgeeft J. LENSSEN, MAKELAAR Vergeet hen niet* SOEST. VOOR ONZE DAMES. ••0 Loodgieter - Electriciëu Daarover zijn we het allen eens: de toekomst van de luchtvaart is, naar menselijke bere kening, verzekerd, maar we leven op het ogenblik nog ver boven de stand van haar veiligheid. Toen er van een burgerluchtvaart nog geen sprake was en de mensen bij „demonstra ties" met vliegtuigen te hoop liepen, in die dagen heb ik vrij veel gevlogen. Dan werd je in een speciaal pak gehesen, een valhelm gespte je met banden onder de kin en op je zitplaats werd je met banden vast gesjord. In die dagen maakte ik van alles mee. We kwamen een keer in een onweers bui met storm terecht, een andere maal wer den we boven de Belgisch-Nederlandse grens beschoten en in de buurt van Valkenswaard gebeurde het, dat op 800 meter boven bebost terrein de motor afsloeg', omdat de benzine op was. In glijvlucht kwamen we in een ge rooid aardappelveldje terecht de machine nam toen onmiddellijk de kopstand aan. Maar morgen aan de dag ga ik weer vliegen, als het moet, schrijft Dixi in de Gecom bineerde. En wil dat nu zeggen, dat ik me zelf zo'n flinke kerel vind? Neen, ik ben bang in een vliegtuig en in zo'n ding zal ik steeds bang zijn. Ik weet, dat er massa's luchthelden zijn, mensen, wier hart niet één slagje méér maakt, als ze, op een paar duizend meter boven de grond zweven, maar tot dezulken hoor ik niet. En heel veel anderen evenmin. Onder dezen zijn waarlijk groten der aarde, Abe Lenstra b.v. Slechts een enkele van de Russische diplomaten reist nu en dan per vliegtuig, de anderen prefereren een boot reis, als ze zich van Europa naar Lake Suc- cess, of omgekeerd, moeten begeven. Als er geen enkel belang dan dat van mijn plezier mee gediend is, krijgen ze me niet in een vliegtuig. Ook op de grond kan er van alles gebeuren, maar daar zijn ook vele mo gelijkheden om je zelf te redden en talrijk zijn mede de mogelijkheden van hulpverle ning door anderen. Als een vliegtuig op een paar honderd me ter of belangrijker hoogte „iets krijgt", dan zijn de inzittenden reddeloos verloren. Nu blijft ieder vrij om het risico te aan vaarden, dat hij verkiest, maar we vinden het onjuist, dat luchtvaartdirecties en enthousiaste promotors en bewonderaars van de luchtvaart een mate van veiligheid sug gereren, welke onwaar is, althans niet in overeenstemming met de werkelijkheid. De simpele en droeve feiten wijzen dat dui delijk genoeg uit. Men kan wel goochelen met afstandskilometers en zo, maar toen de Roermond in Bari naar beneden was gedo ken, had daarmee ook het honderdste slacht offer van de Nederlandse luchtvaart binnen de duur van de laatste elf maanden de geest gegeven. Als men dan vergelijkt, hoeveel mensen in die elf maanden in Nederlandse vliegtuigen stapten en hoevelen in treinen of op boten, dan zullen daarnaast de respec tievelijke verliescijfers heel veelzeggend zijn. Hypotheek verkrijgbaar tegen Van Wssdcsiraat 29 - Telefaon 2169 - Snestdijk Ook voor Levensverzekering en Lijfrenten. Er zijn omstandigheden, welke de grootst mogelijke snelheid tot een belang van de eerste orde maken. Zo kan ik me indenken, dat ministers „met spoed" heen en weer naar Indië moeten kunnen reizen. Waarom echter honderden typisten en lagere ambtenaren door de lucht naar Indonesië moesten wor den geëxpedieerd, terwijl ze daar na aan komst wekenlang werkeloos rond liepen, om dat niemand wist, wat hij met ze moest aan vangen, kijk, dat is me een raadsel. Waarom repatriërende moeders met kleine kinderen in een vliegtuig worden gezet voor de reis naar het vaderland, terwijl ze veilig en geriefelijk per boot kunnen reizen dat snap ik niet. Mij benauwt het beeld van de vrouwen, die in de Roermond haar kinderen in de armen klemden en zó duizenden meters omlaag schoten naar het worgende water der zee. Waarom werd zoiets niet voorkomen? Niet alleen de dienst van de K.L.M., maar die van heel de internationale luchtvaart, is geschoeid op een leest, welke onwezenlijk en onredelijk groot is. De concurrentie, de vrees om de economische aansluiting op „de toekomst" te missen, drijft de maatschappijen tot het nemen van steeds meer risico's met grotere vliegtuigen, snellere typen en sug gestieve reclames. Vóór de oorlog kostte de K.L.M. hopen gelds aan het land en als het bedrijf bevredigende na-oorlogse uitkomsten kan tonen, dan is dat alleen, omdat elk vliegtuig op Oost of West wordt volgestopt met ambtenaren, mi litairen, politiemannen en typisten, die „voor rijksrekening" reizen. Op deze wijze betaalt het land nóg de grote tekorten, welke een normale exploitatie zou opleveren. Schrijnend vinden we de dood van de 45 slachtoffers van de „Franeker", die gedeel telijk op andere wijze op hun gemak en veilig thuis konden komen, maar nu per snelste gelegenheid in de eeuwigheid te recht kwamen. Men mag niet suggereren, dat de moderne luchtvaart reeds even veilig is als het verkeer per boot of per trein. In luchtvaartkringen wéét men dat ook wel, dat deze suggestie niet juist is. De veiligheid der luchtvaart is een nog onopgelost pro bleem, dat men openlijk niet onder de ogen durft te zien. Toen na een vorig ongeluk een journalist de vraag stelde, of valschermen de veiligheid der passagiers niet zou verhogen, werd dat ronduit toegegeven, maar voerde men te vens aan als men de passagiers een val scherm zou omdoen en hun aanwijzingen zou verstrekken omtrent het gebruik, dan zou dat zó bezwarend inwerken op de psyche van vele adspirant-passagiers, dat zij zich van hun luchtreis zouden laten afhouden. Wat dus practisch betekent, dat het belang van de luchtvaartondernemingen veilig ge steld wordt ten koste van de veiligheid der genen, die zich aan de luchtvaartonderne mingen toevertrouwen. Wat is een simpeler karweitje dan het plakken van een postzegel op een brief? En zelfs met deze eenvoudige bezigheid kunt u thans een goed werk doen! U kunt daarmee, voor slechts enkele cen ten extra, helpen het lijden te verzachten van zo ontelbaar velen, hier in Neder land en vooral ook in het verre Indone sië, die op enigerlei wijze in moeilijkhe den, zorgen of leed verkeren. Zeg niet, dat die paar centen bij zoveel leed nog niet eens als de bekende „drup pel 00 een gloeiende plaat" zijn, want de geschiedenis kent talloze, even blij de als beschamende, voorbeelden van die sterke macht van het kleine. Voor U is het inderdaad een kleinigheid en daar om behoeft vrijwel niemand zich hier aan te onttrekken; maar in het grote geheel worden al die kleinigheden teza men een onoverwinnelijke macht van medeleven. Als een kleine 10 millioen Nederlanders in de maanden Augustus en September gemiddeld per hoofd slechts in totaal 10 onnozele centen méér betalen voor al de postzegels, die zij in die maanden gebruiken, dan be tekent dit 'n bedrag van niet minder dan bijna 1 millioen gulden voor het Comité Postzegelactie „Vergeet-hen-niet". De opbrengst daarvan komt gelijkelijk ten goede aan het werk van het Rode Kruis, de N.I.W.I.N. en de Stichting „Ne derland helpt Indië". Trachten ieed te verzachten... ten bate van Nederland en Indonesië En rekent U nu eens uit, welk bedrag er voor deze organisaties, die op het gebied van leniging van alle nood in Nederland en Indonesië hun sporen verdiend heb ben, beschikbaar zou komen, indien al die bijna 10 millioen Nederlanders in de maanden Augustus en September eens iedere week per hoofd gemiddeld 10 on nozele centen op hun postzegels méér betalen? Dat zou in ieder geval heel wat meer zijn dan de simpele druppel op de gloei ende plaat van het leed. En omdat een goed begin nog altijd het halve werk is, spreken we af, dat de eerste brief of kaart, die U na het le zen van dit stukje verzendt, gesierd zal zijn meteen „Vergeet-hen-niet"-zegel, aan alle postkantoren en vele belangeloze verkoopadressen in waarden van' 5 c. (2 plus 3), 10 c. (6 plus 4), 13 c- (10 plus 5), 40 c. (30 pl. 10) verkrijgbaar. SPORT- EN MUZIEKAVOND. Reeds eerder hebben wij bericht, dat door de Christelijke Gymnastiekvereni ging „Olympia" en de Muziekvereniging „Patiëntia Vincit Omnia" hedenavond in het Openluchttheater een sport- en mu ziekavond wordt gegeven. Het navolgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Sons of the Brave, mars, T. Bidgood. 2. Mornïng, noon and night in Vienna, ouverture, F. von Suppé- 3. Largo van Handel, arr. P. J. Molenaar. 4. In a Persian Market, Intermezzo-scene, Alb. W. Ketelbey. 5. Zum Défilé, mars, W. Leneker. Optreden van „Olympia". 6. Con Brio, mars, P. B. Bisselink. 7. Dans Le Jardin d'un Monastère, Inter mezzo Caracteristique, A. W- Ketelbey. 8. Tschaïkowsky Herinneringen, arr. Alb. Meijns. 9. Les Roses du Midi, Grande valse de Johan Strauss, arr. Jules Blan- genois. 10- Officer of the day, mars, R. B. Hall- AFSCHEID MEJ. VAN DEN BERG. Onder grote belangstelling had Vijdag- m ld dag het afscheid plaats van de leid ster der Van der Hucht-Kleuterschool, Mej. j. v. d. Berg. Nadat de kinderen onder leiding van de helpsters een toe passelijk zangspelletje hadden opgevoerd,, getuigden afscheidswoorden van be stuursleden en het hoofd namens de collega's van de grote waardering, die men voor haar werk heeft- Tal van ge schenken werden aangeboden. De ouders gaven haar een mooie armstoel. Tenslot te werden de aanwezigen door Mej. v. d. Berg getracteerd. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot A. Camphuis slaagde dezer dagen voor het eerste ge deelte der hoofdacte. GEVONDEN VOORWERPEN. Rode ceintuur, voetbal, geruite pet, pad- vindersriem waaraan portemonnaie met inhoud, huissleutel, nikkel dameshorloge met grijs plastic bandje, 2 sleutels aan ijzerdraadje, koper Lips-hangslot, pad- vïndershoed, witte kip, portefeuille met inhoud, jongensjas, 2 huissleutels aan 'n touwtje, zak met 42 k.g. veekoekjes, zw. ceintuur, hooivork, rieten koffer dou blé broche, zilverbon a f 2.50, zonnebril in etui postduif gem. DAN- met gum- miring 12, kettinkje met kruisje, paar witte handschoenen, zwembroek met handdoek, licht bl. damesmantel met portemonnaie, huissleutel, zilverbon a f2.50, oud herenrijwiel, zonnebril, rijwiel- handpompje, zonnebril, bruin windjack. Inlichtingen Woensdag en Zaterdag van 14-16 uur, politiebureau. ZEEPOST NAAR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Naar Indonesië vertrekt op 30 Juli a-s- het m.s- „Blitar". Met dit schip kan post worden meegezonden, mits deze uiterlijk 28 dezer op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt 5 Aug. het s.s. „Hersilia". Uiterlijk posten 3 Augustus. O? Of CBE69E 8E»0 SPEL- EN WEDSTRIJDMIDDAG. ..OLYMPIA". De door deze gymnastiekvereniging ge organiseerde spel- en wedstrijdmiddag voor haar jeugdafdelingen .beneden de 12 jaar is Zaterdag een groot succes ge worden. Is op zich zelf een verzameling van 200 kinderen in turn- of zomercostuumpjes reeds een fleurig gezicht, dit alles werd nog verhoogd door 't vrolijk gewapper van kleine en grote vlaggen op het sport terrein aan de Lange Brinkweg. De keuze der gehouden spelen toonden bij de eindresultaten aan, dat ze met kennis van zaken gekozen en samenge steld waren, want soms kwam een klei ne als de gewiekste, als eerste naar vo ren. Het moet immers zo zijn, dat niet van te voren kan gezegd worden, die wordt nummer een. Het was een lust de jeugd op deze speel weide aan de gang te zien, vooral voor de ouders, die zich rondom het geheel hadden neergezet. In ruim twee en een half uur was al les afgewerkt; de limonade en koek op gemaakt, de prijzen uitgereikt, terwijl de kleintjes van 6-7 jaar allen een troostprijs je ontvingen. Voor de directeur van Olympia, de heer Egberts en zijn staf van helpsters en helpers, was deze middag een groot succes, want de organisatie was in orde. De uitslagen waren: Stokjes prikken: Meisjes 6-7 jaar: 1. Hermietje v. d. Wal; 2. Paula Schif- fert; 3. Janny Altena. Bal en lepelspel. 6-7 jaar: Meisjes: 1. Tiny Olmen; 2. Mary Rick- sen; 3. Janny van Es. Jongens: 1- Victor Veldhuijzen; 2. Her man Pureveen; 3. Rudi de Liefde- Zaklopen. Jongens en Meisjes 10-12 jaar: Meisjes: 1. Marjo Ebbers; 2. Jopie Boe kei; 3- Tiny Brink. Jongens: 1- Henk Kremer; 2. FokkeLete. Hindernïsbaan: Jongens 8-9 jaar: 1. Gerrif Starink; 2. Andries Smit. Meisjes 10-12 jaar: 1. P- van Soeren; 2. Truus Hogeboom; 3. Ankie Eijkelen- stam. Jongens 10-12 jaar: Merijn Heinen; 2. Sietse de Vries; 3. Henk Kremer. Koekhappen: Meisjes 8-9. jaar: 1- Corry Verweij; 2. Roelie Wiersema; 3. Nanny Endendijk. Jongens 6-7 jaar: 1. Rudi de Liefde; 2- Frans Spank; 3. Rich Hey. Verspringen. Jongens 8-9 jaar: 1. Gerrit Starink; 2. Hans Kooij; 3. Leo Vliek. Vlugge bediening. Meisjes 8-9 jaar: 1. Beppie Kremer; 2. Nanny Endendijk; 3. Henny Duinkerken. POGING TOT INBRAAK. In de nacht van Donderdag op Vrijdag j.1. werd bij de fam. D? V. aan de v. Lenneplaan een poging tot inbraak ge daan. De bewoners, dodr het gerucht gewekt, gingen op onderzoek uit, waarop de da der de vlucht nam. Een afdruk van ge maakte voetsporen kon door de poli tie worden opgenomen. Het onderzoek duurt voort. GESLAAGD. Voor het te Hilversum gehouden examen prhetijk diploma boekhouden, slaagde de heer W. F- H. Busch, alhier. EEN ]ASJE VOOR JONGENS OF VOOR MEISJES. Het geeft altijd voldoening wanneer uit een oude mantel van moeder of uit de oude jas van vader een keurig jasje voor onze kleinen gemaakt js. Het hierboven afgebeelde modelletje kleedt de kleuters altijd goed. Pittig staat het ceintuurtje, dat alleen op de rug wordt gemaakt. Het voorpand is glad. doch in het rugpand is een uit springende plooi gemaakt- li ziet hier het modelletje als jasje af- afgeheeld. Voor uw dochtertje kunt li het echter ook maken. Het enige verschil is dan de sluiting, die dan van rechts over links moet vallen. Prettig van dit jasje is, dat er allerlei stof voor kan worden gebruikt, mits de ze niet te dik is. Dan zou de plooi in de rug niet mooi zitten. Voor de zomer vervaardigd van dun ne linnen stof zal het jasje of man teltje heel aardig staan. Voor een meis je kunt U dan op de hoekjes van het kraagje een fleurig motiefje aanbrengen. Op de mouw maakt u dan een smal manchetje, waar dat zelfde motiefje op wordt aangebracht. Ditzelfde geldt voor de zakklepjes- Vindt u het erg lastig om ingezette zak ken te maken, stikt u dan de zak op het jasje. U zult merken, dat het mo delletje gemakkelijk is :.e maken en geen moeilijkheden biedt. Voor de leeftijd van 1-2, 2-4 en 4-6 jaar zijn voor onze lezeressen onder No. 4621 a f 0-95 klaargeknipte patronen ver krijgbaar bij het Pafronenhuis, Midden weg 200. Amsterdam-O. Na ontvangst van postwissel met duide lijke vermelding van nummer en leef tijd wordt het gevraagde per ommegaan- toegezonden. Van Weedestr. 23 - Tel. 2577 CONTACT-AVOND WIT-GELE KRUIS. Maandagavond hield het bestuur van de Utrechtse Bond van het Wit-Gele Kruis een aistrictsbijeenkomst in het St. Jo- sephgebcuw. Tot deze bijeenkomst waren- alle afdelingsbesturen uit de omtrek uit genodigd, terwijl het doel was onderling verschillende kwesties, op het Wil-Gele Kruiswerk betrekking hebbende, te be spreken en het contact te bevorderen. Uit de besprekingen kwam sterk tot ui ting hoe verstrekkend de bemoeiingen van het kruiswerk zijn. De praenatale zorg, de kleuterzorg, de kinderuitzending, de zorg voor de geestelijke gezondheid enz. vroegen de aandacht- Voor de ene afdeling was de subsidie ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding een pro bleem. De besprekingen hierover brach ten aan het licht, dat uniformiteit in dit opzicht nog ver te zoeken is- De houding van diverse gemeentebesturen kan be vorderend, maar ook remmend werken. Voor de andere afdeling was de stichting van een goed geoutilleerd wïjkgebouw dringende noodzaak, maar de finan ciële achtergrond bleek niet zo gemakke lijk te regelen. Zelfs, al is de mogelijk heid om met rijkssubsidie te bouwen aanwezig, dan nog legt de bouw hiervan een te zware last op de desbetreffende afdeling, tenzij men over een behoor lijke reserve beschikt. In zijn geheel was het een zeer leerza me avond, die geheel aan 't gestelde doei beantwoordde. OPBRENGST COLLECTE. De collecte, welke Zaterdag j.1. ten bate van „Herwonnen Levenskracht" is gehou den, heeft te Soest en te Soesterberg de som van f717,10 opgebracht. De commissie dankt allen, die tot het verkrijgen van dit mooie resultaat heb ben medegemaakt.

Soester Courant | 1949 | | pagina 2