Met de hakken over de sloot* Officiële mededelingen. SOEST. SOESTERBERG. Voetbal. Het lied van de soep. Hoe ons land reilt en zeilt. In de in de vorige week gehouden ge meenteraadsvergadering kwam „Soest Vooruit" met haar aanvrage om een bij drage in de kosten, welke zullen ont staan door de aanstelling van een direc teur, maar juist met haar hakken over de sloot. Met 10 tegen 8 stemmen (de heer ToL= man was niet aanwezig) kreeg „Soest- Vooruit" het gevraagde toegewezen, na dat de aanvrage in een reeds eerder ge houden vergadering was aangehouden. Als deze uitslag de waardering uitdrukt voor het werk, dat „Soest-Vooruit" in de jaren van haar bestaan en vooral in de laatste jaren voor de gemeente heeft verricht, dan zou het treurig met haar gesteld zijn. We weten echter beter. Wat dan wel de reden kan zijn, dat de raad niet met meer enthousiasme en al- algemene instemming de gelden toewees? Bijna zouden we zeggen, omdat er geen belangrijker punten op de agendaston den en daardoor te veel aandacht aan dit punt werd besteed. Dit laatste lijkt ons vooral het geval, om dat zou mogen worden verwacht, dat men over een bedrag van f1500.voor een der belangrijkste aangelegenheden voor onze gemeente, hetgeen „Vreemdelingen verkeer" ongetwijfeld is, niet lang spreekt. Jarenlang reeds zien wij uit naar de vestiging van industrie in onze gemeen te en met uitzondering van enkele be drijven, die op enige bestaande gebouwen beslag konden leggen, zijn wij in dit op zicht nog even ver. Op zichzelf is dit zeer begrijpelijk. Be langrijke bedrijven plant men niet over of vestigt men niet in gemeenten, waar de arbeidskrachten voor het bedrijf niet te vinden zijn en hieronder is in de laatste plaats Soest te rekenen. Waar de vooruitzichten met betrekking tot de vestiging van industrie wel zeer klein zijn, zullen we er daarom goed aan doen onze gemeente vooral te zien als woon- en vacantïe-oord en daarvoor voor al te werken. Jarenlang deed dit „Soest-Vooruit" en evenveel jaren heeft de gemeente van dit werk geprofiteerd. Een ieder zal ech ter begrijpen, dat dit werk niet intens kan worden verricht door personen, wel ke reeds in hun bedrijf of beroep een volle dagtaak hebben en vooral niet, nu in de laatste jaren het V.V-V.-werk zich zo belangrijk heeft uitgebreid. We betreuren het, dat slechts 10 leden van de raad blijkbaar inzien, dat een goedwerkende vereniging in velerlei op zicht van groot nut voor de gemeente is en een speciaal voor dit doel werkend persoon alleen maar meer voordeel kan brengen. Meermalen hebben wij er op gewezen, dat er, zowel naar binnen als naar buiten, te weinig actie in onze gemeente is en we juichen het daarom toe, dat daarin thans verandering kan komen. Wanneer „Soest Vooruit" de beschikking krijgt over een kracht met veel ener gie '"en fantasie, zoals de Burgemeester in de raadsvergadering zeidc, dan zijn wij op de goede weg en zal ook aan de nïet-voorstanders in de raad wel spoe dig blijken, dat de gemeente in deze persoon een kracht bezit, die meer bin nen brengt dan hij kost. Burgemeester en Wethouders van Soest, gelei op artikel 75 der Lager Onderwijs wet, brengen ter algemene kennis, dat doe de raad dier gemeente in zijn ver gadering van 20 Juli 1949 is besloten de wettelijk voorgeschreven medewerking te verlenen ten aanzien van het verzoek van het R.K- Schoolbestuur te Soest tot aan schaffing van een methode voor vader landse geschiedenis ten behoeve van de R.K. Jongensschool aan de Steenhotfstr. ONOPLETTENDE SPOORWEG BEAMBTE STOND TERECHT. Toen op zekere namiddag de 25-jarige spoorwegbeambte G- B- alhier de spoor bomen vanuit station Soestdijk wegens nadering van een trein wilde neerlaten, wegeride het stoplicht hij de noordelijke afsluitboom te branden, hoewel dit licht precies een half uur geleden nog functio neerde. Vanuit zijn bedieningsplaats had de be- amfcte het kunnen en moeten zien, doch sloeg er geen acht op, waarschijnlijk door liet feit, dat het licht "n half uur tevo ren nog in orde was. Terwijl de noordelijke afsluitboom naar beneden werd gedraaid, naderde er een vrachtauto, wiens bestuurder geen stoplicht zag branden, zodat hij doorreed en met de afsluitboom in aanraking kwam, welke werd vernield. Wegens vernieling van de afsluitboom moest B. zich Maandagmiddag voor de Utrechtse Politierechter verantwoorden, die hem tot f 15-— boete subs. 10 dagen hechtenis veroordeelde. GESLAAGD. Als leerling van de Middelbare Techni sche Radioschool Rens Rens te Hil versum, slaagde dezer dagen onze plaats genoot R- J- H. van 't Land, voor dè examens radio-technicus en radio-mon teur. ONDERDAK VOOR PADVINDERS. G. W. alhier, was eigenaar van een loods, die hij liet inrichten als verblijf voor padvinders, daar hij verschillende aan vragen van deze zijde had ontvangen. Hij verkeerde in de mening, dat hier voor geen vergunning nodig was van het College Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw en vroeg geen toestem ming voor dit eenvoudige karweitje aan. Wegens overtreding van art. 21 besluit Wederopbouw, stond W. Maandag voor de Utrechtse Politierechter terecht, die hem tot een boete van f15.subs- 10 dagen hechtenis veroordeelde. ZOMERCONCERT. Morgenavond (Woensdag), te 8 uur, geeft de Soester Harmonie „Patiëntia Vincit Omnia" een z.g. ruilconcert in de muziektent aan de kampweg. Het navolgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Sons of the Brave, mars, T. Bidgood. 2. Morning, noon and night in Vienna, ouverture, F. von Suppé. 3. In a Persïan Mark et, Intermezzo-scene, A. W. Ketèlbeij. 4. Espana, suite de valse, E. Waldteufel, Andrieu- 5. Zum Défilé, mars, Leneker. 6. Officer of the day, mars, R. B. Hall. 7. Tschaikowsky Herinneringen, arr. A. Meijns Wzn. 8. Largo Handel, arr. P. J. Molenaar. 9. Les Soses du Midi, grande valse, Joh. Strauss. 10. Dans le jardin d'un Monastè- re. A. W. Ketelbey. 11. Con Brio, mars, P. B. Bisselink. i INTERNATIONALE CONFERENTIE VAN VRIJZ. CHR. JEUGD. In het Bondshuis van de Ned. Protes tantenbond te Soesterberg, had Zondag middag de officiële opening plaats van de confeientie der International Relegious Fellomshïp, de internationale organisatie voor vrijzinnige Chr. jeugd. Circa 150 personen, onder wie 100 buitenlanders, afgevaardgiden uit zes verschillende lan den, nemen daaraan deel. Tot de Hol landse deelnemers behoren o.m. vertegen woordigers van de Ned. Vrijz. Jeugdorga nisaties en van de jonge Hollandse Qua kers. De afgevaardigden uit Hongarije en Tsjecho-Slowakije waren niet verschenen. De eerste spreker, de heer G. M- Spel berg, algemeen conferentie secretaris, verwelkomde de gasten en sprak hier bij de hoop uit, dat het niet alleen vro lijke, maar ook vruchtbare dagen mogen worden, waarbij men ondanks alle ver schillen in landaard en levensstijl el kaar innerlijk zal mogen verstaan. De volgende spreker, Mr. Fr. Johnson uit Manchester, bracht als le vice-prési- dent namens het executieve comité der I.R.F. de groeten over aan allé leden der verschillende landelijke groepen, die daarna elk afzonderlijk een wedergroet uitbrachten, waarna spreker een schets gaf van de betekenis dézer conferentie; die reeds in Amsterdam wérd voorbereid en die haar bijdrage moge leveren voor een zekere Eenheid onder de deelne mers ondanks alle verscheidenheid. Daarna komt Dr. F- Burri uit Basel, lid van het executieve comité der I.V.V.C. de groeten van het congres te Amster dam overbrengen, waarna hij wees op de taak der Vrijz. Chr. jongeren" om het licht van het vrije Christendom aan de wereld te brengén. Een volgende spreker was Rev. John Kielty, ook lid van het executieve Comi té der I.V.V.C.die erop wees, dat de wereld haar hoop en verwachting gesteld heeft op de jongeren, die nog de moed en de kracht bezitten om te strijden voor de zaak van het licht. Na hen voerden nog het woord: Rev. J- Kuebler, director van een Unitarisch op voedingsinstituut in de Verenigde Staten; Ds. Thoden van Velsen, secretaris Ned. Prot. Bond; de heer C. Beukmans na mens de V.CJ.C. en Ds. G- Ligthart na mens de V.P.R.O. Behoudens een enkele uitzondering wer den alle toespraken in het Engels ge houden. VOETBALWEDSTRIJD. Ten bate van de Niwin wordt a.s- Don derdag 28 Juli, 's avonds 7 uur, op het voetbalterrein der V.A.V. „Soêsterberg" aan de Kampweg een voetbalwedstrrijd gehouden tussen een militair elftal uit de Boskamp en „Soesterberg". TENTOONSTELLING CHR. KLEUTERSCHOOL- Donderdagavond werd in de Chr. Kleu terschool een tentoonstelling van het handwerk der kinderen gehouden. Er was buitengewoon veel té zien en het geheel gaf 'n duidelijk overzicht van de leer gang, te beginnen met het prik-, vouw en plakwerk der kleintjes van drie en een half jaar, die ook met blokkenbouw be ginnen, tot het allengs iets meer inge wikkelde handwerk der 2e en 3e klas, waarbij ook vlechtwerk, afzonderlijk voor jongens en meisjes, allés naar voor beelden van nuttige gebruiksvoorwerpen en andere dingen uit het dagelijkse leven, waarbij soms al rekening gehouden wordt met de ontwakende kinderfantasie. In dit opzicht vormde ook de vrije te keningetjes een alleraardigste afdeling, waaruit vaak iets omtrent aanleg ien nei gingen valt op te maken. Uit het tentoongestelde, waarvoor de on derwijzeres, Mej. v. d. Hoek, alle lof toe komt, bleek bovenal, dat de kindéren niet alleen nuttig worden bezig gehouden, maar dat zij ook leren zichzelf nuttig bezig te kunnen houden. Er was veel belangstelling, vooral van de zijde der ouders. Ook onze burge meester behoorde tot de belangstellen den. VOETBAL VOOR DE N.I.W.I.N. Voor de rimboekistenactie van de Niwin speelden SEC en Holland uit Utrecht Zondagmiddag een wedstrijd, waarvoor gezien het doel en het vertoonde spel, de belangstelling van het publiek groter had kunnen zijn. Er werd in een snel tempo gespeeld en hoewel de beide doelverdedigers nogal eens op de proef werden gesteld, slaag den voor de rust geen der partijen er in het net te vinden. Een kwartier na de hervatting nam SEC door haar midvoor de leiding, maar de stand was weer spoedig gelijk, toen de dcelverdediger van S.E.C. een hard inge zonden schot van de Holland-linksbin nen liet glippen. 11. Enige minuten later nam S.E.C. weer de leiding toen de linksbuiten een snelle aanval niet een hard diagonaal schot be sloot en buiten bereik van de verkeerd opgestelde Holland-keeper de bal in de touwen verdween. Een minuut voor het einde profiteerde de midvoor der Oran jehemden van een misverstand in de S.E.C.-verdediging om van dichtbij do partijen op gelijke voet te brengen. 22. Met deze stand kwam ook het einde,! een stand, die de spelverhouding goed! weergaf. We zien ze staan in hele troepen: de ècht- Amerikaanse soepen, gedroogd, in zakjes en in pakjes, maar ook in parafine-bakjes, in glazen potten en in blikken O hart, mijn hartwat gaat gij snikken? Ja, inderdaad, ik kreeg 't te kwaadik zag de Gulden zwaar geschaad, omdat wij zaken importeren, die wij hier ruimschoots produceren; zo stroomt daar uit de Dollar- landen, een zee van soep naar lager stranden, en klagelijk zit ik te kniezen: moet men dat voor deviezen kiezen? En is toch (o Import instantie!) wel iets van groter importantie, dat ons Amerika moet zenden, dan soep, (de ons zo wèlbekende). Stil-mij merend kreeg ik visioenen, van de bedreiging voor millioenen, de dreiging, voor de ganse Natie, de Gulden-daling, de inflatieEn door een soort auto-suggestie (wat ik nu achteraf heel bést zie), zag ik mij staan op een Con gres, ik hield een rede (met succes), de in houd was een klacht, een bede, ik deel die rede kórt hier mede: „Soepfabrikanten aller merken! Verenigt u, gaat samenwerken! Het gaat niet enkel om UW welzijn, al moge dat ook zéér in tel zijn, het gaat om 't Volk en om de Gulden, om nodeloze dollarschulden. Het gaat niet enkel om uw hachie, om Fino, Zwanenberg of Maggi. De nood is geen fata morgana, dat wéét gij, Honig en Nefana, dus, Linthorst, Tieleman en Dros, en Hoogstraten, de boeien los!" Zo sprak ik voort, vrij, ongestoord, in nooit- gehoord, bezielend woord, en de suggestie was zó sterk, dat ik, na machtig sprekers- werk, mij ijlings, in gestrekte draf, na^ onze redacteur begaf. Ik sprak: „Meneer! Een pracht-primeur! Wees stilnee, wijs me niet de deur. Er is een Soep-Trust opgericht, er is een Syndicaat gesticht, een soort kartel, dat bliksemsnel, een einde maakt aan het gekwèl, het doet een allerlaatst appèl, op de Regering, en deelt méé: „Ga mee in zee met 't N.B.B."en de betekenis is zó: het Na tionaal Bouillon-Bureau." Enfin, ik heb mijn plicht gedaan, en gaf mijn waarschuwend vermaan, en wordt de Gulden minder flink -besèf, minister Van den Brink, u stopte niet die Soep-Fontein, die Bron, die zo funest kan zijn, en zolang u nog deze bron duldt, was ik mijn handen nog in onschuld! Een hoger geboortecijfer en een lager sterfte cijfer, dat is het waarmee ons land de toon aangeeft bij de bevolkingsstatistiek van de gehele wereld. Voor West-Europa en Noord- Amerika beschikken wij over goede vergelij- kingscijfers, die de voorsprong van Neder land duidelijk aantonen. Hoe het in minder ontwikkelde landen er voor staat is moeilij ker te beoordelen, omdat die gewoonlijk niet over nauwkeurige statistieken beschikken. In ons land wordt in ieder geval nauwkeurig boek gehouden van de loop der bevolking en dat is wel nodig opk, want ons land is zo klein en de bevolking groeit zo hard, dat de overheid niet kan nalaten zich daarover zor gen te maken. Aan de éne k^nt zijn we trots op onze mooie cijfers, maar aan de andere kant wordt de toenemende volte ons ook wel een beetje benauwd. Blijkens een algemeen statistisch overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek was het geboortecijfer per 1000 inwoners in 1948 voor Nederland 25,3; daarop volgden de Ver. Staten met 24,4, Frankrijk met 20,8, En geland met 18,1, België met 17,5 en West- Duitsland met 16,4. Ongeveer dezelfde ver schijnselen, maar in omgekeerde volgorde, zien we bij het aantal sterfgevallen. Ook daarbij staat Nederland vooraan, maar nu met het laagste cijfer, n.1. 7,4 per 1000 inwo ners. De tweede plaats wordt weer ingenomen door de Ver. Staten met 9,9 en vervolgens West-Duitsland met 10,2, Engeland met 10,9. Frankrijk met 12,2 en België met 12,6. Ter wijl de Belgische bevolking nagenoeg nie meer groeit, nam het aantal Nederlanders var. 1939 tot 1948 toe van 8.800.000 tot 9.800.000 Wij moeten wel een zeer optimistisch volk zijn, dat wij jaar in, jaar uit zo'n talrijke kinderschaar verwelkomen, terwijl onze be staansmiddelen nog maar uiterst krap zijn. Geen geld voor beleggingen. Hetzelfde rapport geeft ook enkele cijfers over ons inkomen en over de besteding daar van. Jammer genoeg hebben die alleen be trekking op 1947, toen de toestand nog be langrijk slechter was dan op het ogenblik. Voor dat jaar berekent het C.B.S. ons natio nale inkomen op 12.142 millioen gulden, waarvan 8.987 millioen nodig was voor ons aller dagelijks onderhoud, 2.086 millioen wa ren nodig voor de uitgaven van de regering en zo schoot er nog maar heel weinig over voor verbetering en vernieuwing van onze fabrieken, handelsvloot, landbouw, transport enz. In feite was daar nog precies 69 millioen gulden voor beschikbaar. Dat bedrag was na tuurlijk lang niet toereikend en in werke lijkheid hebben we dan ook in dat jaar een bedrag van 1.631 millioen gulden geïnves teerd. We bezaten uit eigen zak maar 69 mil lioen, en het restant, ruim anderhalf milliara gulden, moest uit het buitenland komen. Voor een deel, een klein deel, kon het geld worden verkregen uit verkoop van bezittingen in het buitenland, maar de rest moesten we lenen. Gelukkig is sindsdien de toestand al weer verder verbeterd, want de productie van zo wel de landbouw als de industrie namen sindsdien aanzienlijk toe. Daardoor konden we weer meer uitvoeren en dus ook meer kopen. Terwijl in 1947 maar 44% van onze invoer door uitvoer was gedekt, steeg deze dekking tot 54% en is in de eerste drie maan den van dit jaar een dekkingspercentage van 62 bereikt. Voor de oorlog was 73% van de invoer door uitvoer gedekt, maar toen kon het ontbrekende betaald worden door de op brengsten van buitenlandse beleggingen, de scheepvaart, enz. Bijv. de transitohandel op Duitsland leverde destijds grote sommen op. terwijl deze binnenscheepvaart in aansluiting op de zeevaart thans nog maar betrekkelijk weinig betekent. Toch moeten we ons niet te veel zorg maken, want de indexcijfers van de productie tonen nog steeds stijging aan. De voortbrenging van steenkool bijv., die in 1947 75% van 1938 beliep, steeg in 1948 tot 82% en bereikte in Maart j.1. 91%. Baksteen steeg van 69 op 104%, kleding van 59 op 90%, schoenen van 110 op 149%. Nu bovendien de landbouw dit jaar* de vooroorlogse productie zal benaderen en op sommige punten zal overschrijden, mogen we samenvattend zeg gen, dat we tevreden mogen zijn. Maar we zullen hard moeten blijven aanpakken om te zorgen, dat ons geweldige aantal kinderen in een redelijke welstand kan worden opge voed. BELGISCHE PRIJZEN ZIJN NIET HOGER Een studie, gepubliceerd in de Economische Statistische Berichten maakt een einde aar de algemeen in ons land verbreide mening, dat de prijzen in België belangrijk hoger zijn dan in ons land. Het is niet zo eenvoudig om prijzen te vergelijken, omdat de kwaliteiten der p2'oducten en de eisen van het publiek in beide landen niet dezelfde zijn. Maar men is er toch in geslaagd enkele tientallen produc ten van dagelijks gebruik met elkander te vergelijken en toen bleek, dat over het alge meen genomen de prijzen ongeveer gelijk uit kwamen. Het een was wat duurder en het ander wat goedkoper, maar in geen geval is er een duidelijk hoger prijsniveau in België Als dat zo is, vraagt men zich af, hoe het dan wel mogelijk is dat in België hogere lonen worden betaald?Of zal misschien een volgende berekening aantonen, dat ook op dit punt de schijn erger is dan het wezen? NYLOTEX COMBINEERT WOL MET NYLON Als we nog eens ooit het eind van de textieldistributie beleven, hopen we in Nederland ook kennis te maken met een Nederlandse vinding op textielgebded, de nieuwe stof Nylotex. Dit product van een Tilburgse fabriek wordt op het ogenblik nog geheel voor de export be stemd. Het moet een stof zijn van heel bijzondere eigenschappen. Het weefsel bestaat voor 80% uit wol en voor 20% uit nylon. Op het Tilburgse textielinsti- tuut is het aan langdurige proeven on derworpen en bleek het niet alleen on gewoon sterk te zijn, (n.1. tweemaal zo sterk als wol), maar het kreukte ook niet, het was waterproof en vertoonde veel minder krimp dan gewone wol. Nylon, dat vervaardigd wordt als een bijproduct van steenkool, is onder be paalde omstandigheden sterker dan staaldraad en de combinatie met wol schijnt een ideaal soort weefsel op te leveren. Naar verluidt zou Nylotex niet meer kosten dan de gewone ingevoerde wollen stoffen. REIZEN IN FRANKRIJK Hollanders, die inlichtingen over reizen in Frankrijk willen hebben, kunnen deze ver krijgen bij de Hollandse reisbureaux, die hierover door de vertegenwoordigers van de Franse Spoorwegen zeer uitgebreide docu- mentaties hebben ontvangen. Mochten de aldaar te verkrijgen inlichtingen niet voldoende zijn, dan kan men zich per soonlijk wenden tot het bureau van de Franse Spoorwegen (S.N.C.F.) te Brussel, 25/27 Bou levard Adolphe Max, telefoon 17.40.90, die per ommegaande alle vragen uit Holland zal beantwoorden.

Soester Courant | 1949 | | pagina 3