NIEUW LEVEN IN ARTIS. Onze jarige Prinses, Na vier jaren* Het grote bevel* UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Glliciêle mededelingen. SOEST. GROOT ALPENFEEST IN HET OPENLUCHTTHEATER. IN DE HOEK. VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1949. 25e JAARGANG No. 57. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. BureauVan Weedestraat SS - Teleloon 2566 Giro 126156 Abonn. per kwart, f 1-5Q - p. post f 1.75 Er is weer feest in ons paleis. Prinses Irene viert heden haar tiende verjaardag. Prinses Irene, de prinses met de zinrijke naam; de prinses, die in haar naam kreeg omsloten wat wij allen zo vurig wen sen en waarnaar wij indertijd zo hevig verlangden: Vrede. Als een blij, jong koningskind, waarvan wij hierbij een foto brengen tussen de bloemen in de paleistuin, viert de prin ses temidden van ons volk haar tiende verjaardag. Het moge waar zijn, dat „Ireentje", le vend naast onze kroonprinses Beatrix, voor velen een weinig op het tweede plan staat, er zijn ook dingen, waarbij de jarige haar oudere zusje de baas is. Prinses Irene is wat stilleir van Beatrix. Zij treedt uit zichzelf niet zo op de' voorgrond, doch als er in haar jonge meisjesleven dingen voorkomen, waarbij behendigheid voorop staat, dan is Irene vaak Trix de baas. Zo is de jarige nu reeds een uitstekend paardrij'dster. In dit verband herinneren wij ons het hachelijke avontuur, dat rij, nu al waar enige jaren geleden, beleefde. Een paar vrachtauto-chauffeurs, die toe vallig met hun wagen in de omgeving van het paleis stonden, werden opge schrikt door een hollend paard, dat uit de paleistuin de grote weg kwam op rennen. Op de rug van het paard zat een klein meisje, Prinses Irene, en er achter liep, zo bard bij lopen kon, een man. De chauffeurs aarzelden geen ogenblik. Ze brachten het paard tot stilstand en tilden het meisje er af. „Ik had geen schone handen; de afdruk ervan stond op het meisje d'r rug," zei- de een hunner ons later. De man, die achter het paard had aan gedraafd, nam hoogst ontdaan het nog trillende dier ovetr en bracht Prinses Irene, die huilend om haar moeder riep, terug. Misschien zal de kleine tienjarige nu lachen om „het grote avontuur", dat ze ker minder goed zou zijn afgelopen, als die eenvoudige jongens het paard niet tot stilstand hadden gebracht. Even later kwam de Koningin, toen nog Prinses Juliana, persoonlijk naar de gro te weg om de redders van haar kind te bedanken. Die waren toen al weg, maar ten pa- leize Soestdijk rustte men niet, voor men de chauffeurs had opgespoord en hun met een bedankbrief een geurig rook- offer had gezonden, hetgeen in die toen nog betrekkelijk „rookloze tijd" op ho ge prijs werd gesteld. Nu is er feest op Soéstdijk. In een gelukkig gezin wordt een ver jaardag gevierd, zoals die in elk Neder lands gezin wordt herdacht. Irene is nu het middelpunt van alle wensen en van het huiselijk feest. Zij is deze dag ook het middelpunt in de ge dachten van allen, die met ons Vor stenhuis medeleven. Irene Emma Elisabeth, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe Bies- terfeld. Moge het ons gegeven zijn, nog menig maal de verjaardag van haar, wier naam de vrede draagt, met blijde opgewekt heid te herdenken. Houdt hem in de gaten» Het was een goede gedachte van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken, zo maar tussentijds, eens een boekje open te doen over de stand van Zaken tussen ons land en Duitsland. Buitenlandse Zaken is altijd een depar tement geweest, dat slechts node ant woordde als bij Kamerdebat of Begro ting iets over het buitenlandse beleid werd gevraagd. Daarbij moet gezegd, dat de belangstelling voor buitenlandse za ken van de andere zijde ook niet bij zonder groot was. Maar goed, we zijn in de internationale politiek geraakt. Op een zeer onzachte wijze en we zullen er wel niet weer uit komen vóórdat er geen internatio nale politiek meer bestaan kan, om de eenvoudige reden, dat er dan in de he le wereld maar één land méér is. Het doet intussen sympathiek aan, dat de minister zo maar, niet alleen aan de Kamers, maar via deze aan hét hele volk, eens vertelt hoe de zaken er eigen lijk voorstaan en wat de regering er van denkt. Zoiets moesten ze meer doen in Den Haag. Om met een van dé belangrijkste din gen te beginnen een van de minst- beJangrijke tegelijkertijd, omdat we het allemaal wel wisten wé hebben nog maar een schijntje terug gekregen van wat Duitsland ons ontroofde en veel zal het ook wel niet worden als ze in Duits land zelf weer op de been zijn. Dan is er nog een ding, dat wel Duits land, maar niet de Duitsers raakt. Dé vele verschepingen naar het bezette ge bied gaan voor 90 procent via Duitse havens, terwijl, werd de natuurlijke weg gevolgd, dit pencentage zeker eerder aan de Benelux-havéns zou toekomen dan aan de Duitse. Maar dat hebben de bezettende mogend heden op hun kerfstok. Eén overeen komst, die wat meer rekening zou hou den met onze belangen, is wel aangegaan, maar in de practijk is er weinig van terecht gekomen. Het interessantst is de nota, wanneer de toekomstige status van Duitsland aan een beschouwing wordt onderworpen. Men weet, dat in de industriële kringen van Engeland de laatste tijd steeds meer vrees tot uiting komt voor de Duitse concurrentie. Een van de redenen, die Engeland er op doen aansturen de ont- mantelingspolitiek in Duitsland voort te zetten. Een andere reden is, dat een industrieel krachtig Duitsland een vat vol allerlei rare verrassingen kan worden; de periode tussen de eerste en tweede Wereldoorlog heeft dat wel doen zien en West-Europa is dan ook niet erg ge brand op een herlevende Duitse zwa re industrie. Amerika daarentegen wil onder die ont manteling graag een streep zetten. Hier demonteren en daar weer in elkaar zet ten kost mij mijn dollars is hun rede natie ongeveer en die zware industrie heren hou ik' Wel in dé hand als ze gék1 willen doen. En Nederland? Het is het eens met Amerika. Niet omdat het de illusie koes tert, dat het de „Heren" wel in de hand zal houden, maar omdat het meent, dat een achterland dat kopen kan altijd voordeliger is dan een berooide buur man waaraan niets te verdienen valt. Intussen zijn we nu ook weer niet zo gek, om alles „te vérgeten en te ver geven''. De eisen, die we op het einde van 1949 stelden ten aanzien van ge biedsuitbreiding èn economische zegging schap, handhaven we, al vrezen we, dat het wel bij het handhaven van die eisen zal blijven. Het komt alles met alles hierop neer, dat we graag de rekening met Duitsland glad willen hebben. Welke schuldeiser wil dat niet graag van zijn schuldenaar? Maar daarnaast wil men hem graag doen deelnemen aan de organisatie voor de Europese Economische samenwerking, die te Parijs zetelt. Een land immers, dat in het ge lid loopt, om eens een uitdrukking te ge bruiken, die bij de manieren van ons burenland past, geeft minder last dan 'n land, dat achter anderén aan bungelt. „Je kunt hem dan beter in de gaten houden" zegt de minister met ietwat an dere woorden. Staakt het vuren, staakt het vuren, Klinkt op nieuw nu het signaal; Als 'k het goed heb bijgehouden Klinkt het voor de derde maal. Bij een kopje thee in D jok ja Kwam dan eind'lijk het aocoord, Maar we zouden willen vragen: Houden ze nu ook hun woord? Wordt het straks weer een debacle? 'n Kwestie van vermeende moed? Moet men straks de eer wee*" redden? Vloeit er straks wéér kostbaar bloed? Zal de oorlogsgesel zwepen Over 't schone Indisch land? Is de hand, nu toegestoken, Werkelijk een vriendenhand? Laat men één ding slechts bedenken, Al zijn de zaken zeer verward, Vrede is nooit een verstandszaak Vrede komt slechts uit het hart. REGELING VRIJSTELLING BROEDERDIENST LICHTING 1950. Vrijstelling wegens broederdienst wordt verleend aan de ingeschrevene voor de lichting 1950, die ten minste drie broe ders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hébben bij de landmacht, bij de zeemacht of de overzese krijgsmacht. In één van deze gevallen wordt geacht te verkeren de broeder die vóór 1 Novem ber 1949: a. ten minste 30 dagèn in werkelijke dienst is geweest; b. tengevolge van een na 31 December 1945 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werke lijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pensioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf in werkelijke dienst ?s overleden. Als broederdienst blijft buiten aanmer king: a. dienst als vrijwilliger bij de Nationale Reserve; b. dienst als vrijwilliger bij dé Reserve- Grensbewaking. Voor vrijstelling wegens broederdienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en halfbroeders. Als werkelijke dienst wordt ook be schouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te werk gesteld bij een burgerlijke tak van Staats dienst. De aanvraag moet door of vanwege de ingeschrevene worden ingediend bij de burgemeester van de gemeente van in schrijving. De aanvraag moet worden gedaan vóór 15 Augustus 1949. Ontstaat het recht eerst na 14 Augustus 1949, dan moet de aanvraag binnen 14 dagen na het ont staan worden gedaan. Bewijsstukken betreffende vervulde dienst, verleend uitstel, enz. dienen bij de aanvrage te worden getoond. Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in dezelfde tijd in dienst te treden en twee andere broe ders reeds dienen of gediend hebben, kunnen belanghebbenden aan de Minis ter van Oorlog een verzoek richten om vrijstelling van de dienstplicht wegens aanwezigheid van een bijzonder geval van één of meer hunner, teneinde te voorko men, dat meer dan drie broeders zouden behoeven te dienen. Hebt li al plannen gemaakt voor een bezoek aan Artis in de vacantietijd? Vooral daar ziet men, dat het nu volop zomer is geworden, ïn ieder geval, dat de zomer reeds lang „volwassen" is! Ondanks de tegenwerking der „vorstreu- zen" werd het ook ditmaal voorjaar, len te en zomer en dat zijn drie periodes, die in elke dierentuin belangrijk zijn. Er is thans weer jong leven. De ooievaars werd het weer gemakkelijk gemaakt. De oppasser had enige prachtige nesten ge bouwd en ma Langpoot kon zo maar haar eieren in het zorgvuldig opgemaakte bedje leggen, waarna er druk werd ge broed. Artis heeft ook langs andere wegen kort geleden een flinke uitbreiding ondergaan. O.m- uit Mombassa in Kenya, aan de Oostkust van Afrika, kwam een belang rijke zending dieren voor de hoofdste delijke dierentuin. Het vrouwelijke nijlpaard kreeg een vol waardige echtgenoot, terwijl een nieuwe struisvogel het tweede paar vol maakte. Ook de groep Zebra's werd uitgebreid. Artis bezit nu drie Chapman-zebra's, een grof gestreept soort en drie Grevy-^e- bra's, een heel fijn gestreept type. Verder aitrivêerden er twee beisa-anti- lopen of spiesbokken en twee wratten zwijnen. I Jong leven in Artis. Langs de struisvogels, waarvan er nu twee paren zijn, wandelen we naar het vogelhuis. Ook hier tal van pasgebore nen, die wij kunnen bewonderen bij hun eerste vliegpogingen. Wat treft ge hier in de dierentuin ver der al niet aan. Jonge schaapjes, jonge leeuwtjes, de steenbok en nog veel meer. Zelfs onze vriend de olifant is blij haar rondwandelingetje door de tuin te kun nen maken. Als wij de dierentuin gaan verlaten en afscheid nemen, verwaardigt een der def tige en altijd komische pinguïns zich 'n eindje mét ons mee te wandelen. „Kom je nog eens aan?" schijnt ze te vragen. Een bezoek aan Artis is altijd een feest, maar nu, met zoveel jong en nieuw le ven is het bezoek een dubbel genot. Reserveer daarom één vacantiedag voor een bezoek aan Artis. Een zeer bijzondere voorstelling heeft Dinsdagavond, 9 Augustus, te 20.15 uur, plaats in het Openluchttheater. Een gezelschap van 45 Zwitsers, allen gekleed in de nationale klederdracht, zal dan een programma verzorgen, geheel ge wijd aan de Zwitserse folklore, muziek, zang, jodelen, volksdansen, demonstra ties met grote alpenhoorns enz., kortom een Zwitsers nationaal programma, dat dat ruim 2i/.? uur zal duren. Het betreffende gezelschap, dat geheel Europa bereist, is o.a. het vorige jaar met groot succes opgetreden voor het Engelse Koningspaar en het Engelse hof en dat het stichtingsbestuur er in ge slaagd is om deze Zwitsers in het Open luchttheater te krijgen, zal wel v.n.1. te danken zijn aan het feit, dat het Paleis Soestdijk in de nabijheid ligt. Ook voor de Franse regering zijn zij opgetreden en in geheel Europa hebben zij een uitbundig succes. Onze pensiongasten en onze inwoners zijn dus nu in de gelegenheid deze unie ke en bijzondere voorstelling mede te maken, in een omgeving, welke zich daar wel zeer goed toe leent. Vanzelfsprekend zijn er grote kosten ver bonden aan een dergelijke exclusieve voorstelling en alleen een massale op komst van het publiek kan de kosten dekken. Dus, al gaat u dit jaar niet naar Zwit serland, U kunt dan toch, door Dinsdag avond naar het Openluchttheater te gaan, kennis maken met een echt stukje Zwit serland. Dus op naar de „Alpenweide". Men zie ook de advertentie in dit blad en de reclamebiljetten. AUTOBOTSING. Maandagmorgen botste een met stenen beladen vrachtauto op dè Birktstraat op een vrachtauto, beladen met stukgoede ren, toen de bestuurder van deze auto, zonder zich te overtuigen of de weg vrij was en zonder behoorlijk' richtingveran dering aan te geven, links afsloeg om de Eikenlaan in te rijden. De vrachtauto werd in de flank aangereden en ernstig beschadigd, terwijl hét verkeer ter plaatse werd gestagneerd. TERUG VAN DE VIERDAAGSE. Onder meer dan gewone belangstelling keerden de Soester deelnemers aan de Vierdaagse te Nijmegen Zaterdagmiddag in onze gemeente terug. Door familieleden, collega's en belang stellenden werden zij opgewacht aan het station Soest. Elke deelnemer ontving bij aankomst bloemen en daarna ging het in optocht, met de Soester Harmonie P.V.O. voorop, naar het politiebureau, alwaar de officiële ontvangst zou plaats vinden. De belangstelling steeg naarmate men het politiebureau naderde. Van het politiecorps volbrachten 8 van de 9 de afstandsmarsen. De Wandelsportvereniging „De Eemkan- ters" startte met dertien deelnemers, waarvan zes dames. Ook waren er, die op eigen gelegenheid de afstandsmarsen hadden verricht. De heer P. Rénooij, die reeds voor de elfde maal mee liep, heeft het zelfs gepres teerd té voet naar Nijmegen te wande len, waardoor deze er een vijfdaagse van Wethouder W. G. van Zadelhof f sprak als loco-burgemeester de wandelaars toe en feliciteerde hen met het succesvol be ëindigen van de sportieve prestatie. Van uit Soest, aldus spr., heeft men da gelijks met belangstelling de verrichtin gen gevolgd en een gevoel van trots is zeker niet misplaatst nu een zo groot aantal gemeentenaren, deze zware mars heeft volbracht. De wandelsportvéreniging „De Eemkan- ters" heeft door de prestaties van haar leden tevens bewezen, dat zij recht van bestaan heeft. Na vervolgens de individuele wandelaars hulde gebracht te hebben, richtte spr. zich tot de leden van de Politie Sport vereniging, waarbij spr. er op wees, dat de sportieve geest onder het corps zich uit op verschillende manieren. Een van de beste was wel de groepsverrichting bij het jaarlijkse wandelsportevenement, dat „Vierdaagse" heet. Namens „De Eemkanters" sprak de heer W- Groart, die de wethouder dankte voor de hartelijk ontvangst en de Politie Sportvereniging voor de verzorging der leden tijdens de marsen en wel in het bij zonder de heren Scholtmeyer eti Hou- kes. Ook mevrouw Meurs dankte spr. hartelijk, die geheel belangloos de ver- Terwijl ik dit „Hoekje'' schrijf, wordt in Indië aan beide kanten het commando staakt het vuren" gegeven. Ieder weldenkend mens zal zich hier over verheugen, vooral, omdat het hier historisch met elkaar vergroeide volke ren betreft. Daar zijn we het dus wel over eens, al zijn er velen, die zeggen, dat er alleen maar mee bereikt zal wor den, dat de kogels een „éénrichtingver- keer" gaan houden. Met de uitkomsten van de verdragen van Linggadjatti, Renville en Kalidjatti voor ogen, is er wel aanleiding toe, om ook deze overeenkomst een beetje wantrou wend te bekijken. Waarom b.v- moeten we tot de 11e van deze maand wachten vóór het comman do van kracht wordt? Het lijkt er veel op of aan sommigen nog gauw een vol le week de gelegenheid moet worden gegeven, om er straffeloos op los te brandschatten en te moorden. Ik wil graag geloven, dat dit niet de opzet van die wachtweek is, maar waar om dit commando niet uitgevaardigd met onmiddellijk van kracht worden? Er zullen wel technische bezwaren aan verbonden zijn, maar het doet zo gek aan, met iemand af te spreken, dat we over een week elkaar geen haal uit de mok meer zullen verkopen, maar in de lopende week elkaar nog van Jetje zul len geven, als we er de kans maar voor krijgen. Het zal wel aan mij liggen, maar ik vind het maar een vreemde boel. Maar wat nu, heren van de diverse com missies, wanneer het na de 11e nog geen fclotertje tot de boom is? Als er na de 11e nog uit hinderlagen wordt geschoten, trekbommen worden gelegd, planters in stukken worden gehakt en Nederlands bezit in de as wordt gelegd? Wanneer iemand „per ongeluk" om met een In disch dagblad te spreken, inplaats van „caese fire", „please fire" heeft door gegeven? Wat Dan? Gaan we dan, ondanks overvallen en plunderingen, tóch „rondetafel-confere ren"? Ons ietwat in de luren laten leg gen en concessies laten afdwingen on der chicanes van grote mogendheden? Of zal er dan een flinke Nederlander opstaan, met z'n vuist op tafel slaan en zeggen: „Nu is het genoeg! We de den alles wat we konden doen. We deden méér dan welk land ter wereld ook kan zeggen. Wij gunnen Indië zelfbestuur en zullen dat geven ook, maar we voelen ér vanaf dit ogenblik niets meer voor om onder leiding van de Unci, Uno en hoe ze verder mogen heten, voor Pierre Snot te staan en al onze afspra ken door een tegenpartij, die geen woord gestand kan doen, aan hun voetzolen te zien lappen". H- OEKMAN- zorging van de dames op zich had ge nomen. Namens het politiecorps dankte Adju dant De Raadt voor de ontvangst en de belangstelling en tevens het gemeente bestuur, dat het mogelijk had gemaakt, dat een dêel van het corps aan deze Vier daagse" heeft kunnen deelnemen. De navolgende personen hebben ditmaal de mars volbracht. Het tussen haakjes geplaatste cijfer geeft aan hoeveel maal reeds met succes werd deelgenomen. De dames M. Jurg (3), A. de Bruin (2), H. Stuyvenberg (2), W- Klein (1), W- Huver (1), B. Bunt (1) en de heren J. Th- A. van Noesel (3), H- Schlebaum (4), J. F. Groart (4), C. v. d. Lugt (2), J. van Ee (1), A- Radstok (1), D. v. Slo ten (1), alle leden van de Wandelsport vereniging „De Eemkanters". W. le Clercq (4), J. W. Kaspers (4), T. v. d. Meulen (4), C. de Bruin (3), A. de Raadt (3), W. den Hartog (2), A. de Liefde (1) en J. G. Mantjes (1), alle leden van de Soester Politie Sportver. P. Renooy (11), J- van Arkel (4), B- J. Koppen (3), G. v- d. Valk Bouwman (2), B. Veldhuizen (2), H- E. v. Goor den Oosterlingh (1), C. Schut, (1) en A- Frankena (1), alle persoonlijke leden van de Ned. Wandelsport Bond. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutel, licht grijs damesjasje, paar zwarte dameshandschoenen, katje, zwar te ballpoint-pen, 2 sleutels, kinderpor- temonnaie met inhoud, zilveren dames potlood, zilverbon van fl.broche, handtasje van blauw grijze stof, rozen krans, blauw windjack, zilveren broche, wit kinderschoentje, ruigharige foxter- rier, sleuteltje, witte keeshond, zonne bril, padvindersriem, kruiwagentje, kin dertasje met inhoud, deken, armband van Zeeuwse knopen, mondharmonica in etui, leesboek. Inlichtingen politiebureau, 's Woensdags en 's Zaterdags van 14 tot 16 uur. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest dijk", Van Weedestraat 46. GYMNASTIEKVER. „OLYMPIA". De collecte, gehouden tijdens de uitvoe ring in het Openluchttheater, ten bate van het te vormen tamboers- en pij percorps, heeft de som van f52.— op gebracht. ïn een der collectebussen werd een Lips- sleutel No. 5733 aangetroffen, welke is terug te bekomen Schrikslaan 23.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1