SPORTDAG SOEST-BAARN. Iets over belastingen. De Rijn geen slagboom, maar slagader. IN DE HOEK. SOEST. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. per kwart f 1-50 - p. post f 1.75 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1949. Bureau: Van Weedestraat SS - Teleloon 2S66 - Giro 126158 25e JAARGANG No. 58. Na enige malen het een en ander vermeld hebben over extra heffingen, is thans de beurt aan een meer populair en niet zo dui zelingwekkend onderwerp, n.1. de loonbelas ting. Het is de bedoeling voornamelijk stil te staan bij de kinderaftrek en de posten, die op het loon, voor toepassing van de loonbe lastingtabel in mindering gebracht kunnen worden. Om te beginnen dan de kinder aftrek. Hecht op kinderaftrek heeft de werknemer in de navolgende gevallen: a. Voor zijn minderjarige kinderen, die tot zijn huishouding behoren. En dat ongeacht het feit of ze zelf inkomsten hebben of niet. b. Voor zijn minderjarige kinderen, die met zijn toestemming tijdelijk elders verblijven voor het verkrijgen van onderwijs of voor op leiding voor een beroep. Voor de R.K. lezers is het van belang hierbij op te merken, dat voor een kind, dat verblijf houdt in een juve naat, recht op kinderaftrek blijft bestaan. Verblijft het kind echter in een noviciaat, dan is het recht op kinderaftrek verloren. Voor alle lezers is het aardig om te weten, dat b.v. de ouders van een minderjarige leerling-ver pleegster geen recht op kinderaftrek heb ben. De fiscus vindt haar n.1. voornamelijk verpleegster en maar een klein beetje leer ling. Vleiend voor deze dames, nadelig echter voor de ouders. c. Voor zijn minderjarige kinderen, die als militair onder de wapenen zijn. Of een min derjarig meisje, dat als Marva of iets derge lijks in dienst is getreden, beschouwd moet worden als een „militair onder de wapenen" durf ik u niet te zeggen. Het zou wellicht aardig zijn om daarover eens een beslissing uit te lokken. d. Voor zijn minderjarige kinderen, die tot de huishouding van zijn gewezen echtgenote behoren, mits deze kinderen grotendeels op zijn kosten worden opgevoed. In derge lijke gevallen hebben beide ouders recht op kinderaftrek. Vermeldenswaard is hierbij nog, dat als „gewezen echtgenote" ook geldt de echtgenote, waarvan men duurzaam geschei den leeft zonder officieel gescheiden te zijn, mits een der echtgenoten of beiden niet van zins zijn de samenleving ooit te hervatten. e. Voor zijn meerderjarige studerende kin deren van 21 tot en met 24 jaar, die groten deels op zijn kosten worden onderhouden. Deze kinderen behoeven niet tot zijn huis houding te behoren (ook dus voor deze kin deren behorend tot de huishouding van zijn gewezen echtgenote), terwijl hun afwezigheid voor studie niet een tijdelijk karakter behoeft te dragen. Over de onderhavige kinderen is in de loop der jaren een zondvloed van juris prudentie uitgestort. Ik zal u er iets van noe men. Deze catagorie van kinderen moet aan twee voorwaarden voldoen: le. Grotendeels door hun vader worden on derhouden. „Grotendeels" moet volgens de algemene opvatting, in dit verband, gelezen worden als „voor meer dan de helft". 2e. Onderwijs genieten of worden opgeleid voor een beroep. Als „onderwijs" geldt in dit verband alleen onderwijs, dat het betreffende kind een volledige dagtaak geeft, zoals mid delbaar onderwijs, huishoudschool, ambacht school, enz. Het feit, dat uw meerderjarige dochter, die bij haar moeder thuis is, piano lessen volgt zonder dat het haar bedoeling is om pianiste te worden, geeft u dus geen recht op kinderaftrek. Als opleiding voor een be roep geldt ook de omstandigheid, dat uw zoon als volontair werkzaam is. Zijn werkzaamheid moet er dan echter wel op gericht zijn om voor zijn toekomstige positie kennis en erva ring op te doen. Krijgt hij voor zijn volon- tairschap een beloning, dan komt de kinder aftrek in gevaar. Hoe groter de beloning, hoe groter het gevaar, dat de- kinderaftrek u ge weigerd wordt. Enige uitspraken van rechterlijke colleges: Voor een kwekeling met akte, die 5.per week verdiende en studeerde voor de hoofd akte werd kinderaftrek toegestaan. Een doctorandus, die bezig was met het schrijven van een proefschrift, zonder daar naast een beroep uit te oefenen, werd even eens als „studerend" aangemerkt. Zelfstudie geldt niet als „onderwijs" of als het „opgeleid worden voor een beroep". Dit laat ste lijkt weinig democratisch. De oorzaak ligt in de bewoordingen van het besluit op de loonbelasting. f. Voor zijn meerderjarige kinderen, ouder dan 25 jaar, die hun studie tengevolge van de oorlogsomstandigheden of t.g.v. oproe ping in militaire dienst hebben moeten on derbreken. Deze kinderaftrek, die door de Minister bij wijze van tegemoetkoming is verleend, is natuurlijk niet eeuwigdurend. Is het punt in de studie bereikt, dat op het 25e jaar bereikt had kunnen zijn, indien de studie niet onderbroken was, dan houdt de tege moetkoming op. Deze laatste voorwaarde klinkt wellicht een beetje ingewikkeld, rede lijk is het echter wel. Voor de volledigheid is het gewenst hierbij nog aan te tekenen, dat het niet noodzakelijk is voor deze kin deren aftrek te verzoeken. Het verzoek om toepassing van een z.g. „Buitengewone Last" is vaak voordeliger dan kinderaftrek. Het is dus facultatief en een kwestie van uitrekenen. g. Voor zijn pleegkinderen, die in een der hierboven onder a t.m. f genoemde gevallen verkeren. Als pleegkind geldt ieder kind, dat als een eigen kind wordt onderhouden en op gevoed. Het is dus niet beslist noodzakelijk, dat zo'n.kind ook wettelijk als eigen kind is „aangenomen". Een werknemer b.v. die een nichtje, dat onverzorgd achtergebleven was, op een kostschool geplaatst had, kreeg daar voor kinderaftrek. Het nichtje werd dus als pleegkind beschouwd, hoewel een „pleegkind" in het algemene spraakgebruik toch wel iets anders is. Wat helaas maar al te onbekend was, is het feit, dat ook jeugdige Joodse en soortgelijke onderduikertjes in de oorlogsja ren als pleegkind beschouwd konden worden en dus recht gaven op kinderaftrek. Na de bevrijding is er ruimschoots" gelegen heid geweest om de belasting, die men in ver band daarmede teveel betaald had, terug te vragen. Met het bovenstaande zijn de meest voorko mende gevallen van kinderaftrek behandeld. Er zijn nog vele gevallen, waarin iemand een kind moet onderhouden, zonder dat hij recht heeft op kinderaftrek. Denkt u b.v. aan het meerderjarige invalide of geestelijk onvol waardige kind. Of aan het kind, dat een bij zonder lange en zware studie moet volgen om klaar te komen voor een beroep. Ook voor dergelijke gevallen is er echter een mogelijk heid om op grond daarvan vermindering van belasting te krijgen. Bij wijze van „Buiten gewone Last" kan de Inspecteur n.1. toestaan, dat een bepaald bedrag voor die uitgaven van het loon wordt afgetrokken, voordat de loonbelastingtabel wordt toegepast. De In specteur zal dit echter slechts kunnen toestaan indien de extra uitgaven per jaar meer dan 10% bedragen van het jaarsalaris, vermin derd met de beroepsonkosten en 10% aftrek voor ieder kind waarvoor men kinderaftrek geniet. Volledigheidshalve zij ten slotte vermeld, dat bovenstaande regeling voor kinderaftrek in grote lijnen ook geldt voor de Inkomstenbe lasting. Uit goede bron wordt ons medegedeeld, dat tegen begin September de oprich ting tegemoet kan worden gezien van een maatschappij, gewijd aan de belan gen van het Rijndal en zijn bewoners. Onder Rijndal moet men dan verstaan de gehele loop van de rivier van Zwit serland tot Hoek van Holland en met inbegrip van de oeverlanden en zijrivie ren. De nieuwe maatschappij zal heten De door de verenigingen S.E-C. en Baarn georganiseerde jaarlijkse sportdag, wel ke Zaterdag en Zondag voor het eerst plaats vond, heeft geheel aan de verwach tingen beantwoord. De zes gespeelde wedstrijden werden in een sportieve geest gespeeld, terwijl de belangstellenden van goed voetbal getuige zijn geweest. Ook aan spanning neeft het niet ontbroken, hetgeen het uiteindelijk resultaat, n.1. S.E-C. 6 winstpunten en Baarn 6 winst punten, wel uitwijst. Zaterdag wisten de Baarn-adsp- met 60 van de S-E-C.-adspiranten te win nen, terwijl de junioren-elftallen van de beide clubs met 22 gelijk speelden. De ontmoeting tussen de elftallen van oud spelers was het aanzien ten volle waard. Het was een gelijk opgaande strijd, maar SEC beschikte over betere schutters en de 52 overwinning van de SEC-ploeg was dan ook alleszins verdiend- Na de eerste dag hadden beide clubs dus elk drie winstpunten veroverd, zodat de spanning voor de tweede dag er nog volop in zat. Zondagmiddag werd begonnen met de ontmoeting S.E-C. 3Baarn 3, dat na een enerverende strijd een 23 over winning voor Baarn opleverde. Daarna volgde de hoofdstrijd van het tournooi, de ontmoeting tussen de beide eerste elftallen. De talrijke aanwezigen zijn van een pittige wedstrijd getuige geweest. De eerste aanvallen waren voor SEC en het was de SEC-rechtsbuiten Belt, die een voorzet van links oerhard rakelings naast schoot. Na enige hoekschoppen op het Baarn-doel, die niets opleverden, werkte Baarn zich los en kregen we een snelle, van doel tot doel gaande strijd te aan schouwen. Voorlopig bleven beide ver dedigingen de baas en zetten beurtelings met verre trappen de voorhoede aan het werk. E»" was zowat een kwartier ge speeld, toen bij een Baarn-aanval, links binnen Van Diermen een hard schot loste, dat door aanraking door een der SEC-achterspelers van richting verander de en onhoudbaar voor de S.E-C.-doel- man in de touwen verdween. 0—1* Aan gemoedigd door dit succes werd SEC enigszins in de verdediging gedrongen en kregen de Soester achterhoede en mid denlinie het hard te verantwoorden. Het was de Baarn-midvoor Spijkerman, die ,,Rhine Development Company" en in het bestuur zal men o.a. verschillende zeer bekende Rotterdammers aantref fen. Met de stichting van deze maatschappij zijn zeer grote Nederlandse belangen gemoeid, want het doel, dat men zich stelt, omvat veel meer dan alleen de be langen van de Rotterdamse haven of van de Rijnvaart. Transport zowel als industrie kunnen door de activiteit van deze maatschappij krachtig bevorderd worden, want de bedoeling van de RDC is, de belangen van alle streken, waar voor de Rijn de grote waterweg is, als één geheel te doen behandelen. Men stelt zich min of meer een taak voor ogen als die welke in Amerika is opgedragen aan het beheer van de Tenessee Vally. In de dertiger jaren werd dit rivierdal door een geweldige crisis geteisterd en toen men de oorzaken daarvan nader onder zocht, bleek o.a. de veronachtzaming van de bodem een ontstellende omvang te hebben aangenomen. Daarop werd een streekbestuur ingesteld, dat uitge breide bevoegdheden kreeg voor land- bouwherstel, bouw van stuwdammen en industriële ontplooiing. Het resultaat is boven verwachting goed geweest, de Tenessee Vally is van een armoegebied herschapen in een bloeiende streek; en dat in niet meer dan tien jaar. De vergelijking gaat natuurlijk niet he lemaal op, want bij de Rijn is het niet de roofbouw op de oeverlanden, die de schade heeft toegebracht, maar de oor log en de staatkundige versnippering. Daarom ook zal het veel moeilijker zijn bij de Rijn tot een algemene gedragslijn te komen, waarmee Zwitserland, Frank rijk, Duitsland, de Benelux en boven dien de Brits-Amerikaanse bezettings autoriteiten zich kunnen verenigen. Nog lastiger zal het zijn een lichaam te scheppen, dat inderdaad over voldoen de autoriteit kan beschikken. Grote beloften. Niettemin zal het nieuwe initiatief grote perspectieven openen. Nemen we alleen maar de gevolgen voor Nederland. Als het gehele Rijngebied als één geheel wordt beheerd, krijgen onze havens, en vooral Rotterdam, voor het eerst in de geschiedenis hun volle kans. Onze land-' en tuinbouw sluiten dan zonder belem- in deze periode met een fraai schot de stand op 20 voor z'n club bracht. Niet ontmoedigd trachtte SEC deze ach terstand te verkleinen en hoewel de Baarn-keeper nogal handelend moest op- trreden, b.v- bij een mooi en overwacht schot van linksbuiten Maassen, voor de rust kwam er geen verandering meer in de stand. Direct na de hervatting zette SEC een offensief in en reeds spoedig verkleinde Maas Maassen met een schitterende kop bal uit een goéd genomen hoekschop de achterstand tot 1 2. Enthousiast speel den beicte elftallen verder en van enig overwicht van een der partijen was nu geen sprake. Toch gelukte het SEC de achterstand te nivelleren toen bij een scrimmage bij het Baarn-doel het de rechtsbuiten Belt gelukte de bal in het verlaten doel te plaatsen. 22- Weer werd S.E-C- hierna enigszins in de verdediging gedrongen en werd nogal eens gemist door de SEC-achterhoede, waardoor er verschillende gevaarlijke si tuaties ontstonden voor het SEC-doel. Toen bij een Baarn-aanval de SEC-recht- achter de bal weer eens half raakte en deze bij de ongedekt opgestelde Baarn- midvoor belandde, loste deze een hard schot, dat juist in de rechter bovenhoek over de handen van de doelman in de touwen verdween. Weer had Baarn dé leiding, maar SEC gaf zich niet gewonnen en viel onstuimig aan. Voorlopig hield Baarn stand, maar nadat een keer de staander van het Baarn-doel een Soester doelpunt had voorkomen, was het de SEC-midvoor WestervCld, die een afgemeten voorzet van rechts ineens onhoudbaar wist in te schieten cn daarmede de stand op 33 bracht. Met deze stand kwam tenslotte het einde, een uitslag, die de verhou dingen goed weergaf. De laatste wedstrijd, die tussen de bei de reserve-elftallen, werd een gedeci deerde 41 overwinning voor SEC 2, na dat de rust was ingegaan met 11. Door deze uitslag eindigde zowel SEC als Baarn elk met zes winstpunten. De voorzitter van SEC reikte aan het einde van deze geslaagde sportdag het fraaie Koningin Emma-monument aan Baarn, als bezoekende vereniging, met enige toepasselijke woorden uit. Ik heb vacantïe. Dat wil zeggen ik behoef niet naar m'n „baas". Nu komt m'n „baas" naar mij. Getrouwde mannen zullen wel weten wat ik bedoel. 'k Had me voorgenomen te vergeten, dat de morgenstond goud in de mond heeft en iedere ochtend net te doen of de heie wereld van mij was. Dat goud in de mond van de ochtendstond is trou wens nogal onzinnig in een tijd met een minister van financiën, die Lieftinck heet. In ieder geval, mij niet gezien zo vroeg op de ochtend, goud of geen goud. Ik zou iedere ochtend m'n kop thee op bed laten brengen, m'n sigaretten on der m'n bereik hebben en dan nog heer lijk doorgonzen tot er iemand met kof fie kwam. Scheren zou ik me alleen als ik zin had en voor het overige was ik niet van plan me moe te maken. Vooral niet moe en maar languit liggen in m'n tuin. Ja, de plannen waren aanlokkelijk ge noeg en het geheel nogal aan m'n de- viezenpositie aangepast. Maar dit geheel klopt niet. Het lijkt nergens op- Er zijn duizend en een dingen thuis te doen, die m'n vrouw heeft opgespaard voor m'n vacantie. Kolenhokken vertim meren, omdat we misschien cokes krij gen; de kinderen hebben zo'n zoodje op zolder gemaakt en pappie kan zo net jes opruimen; de kippen moeten beter behuisd worden, want die vreten alleen maar en vergeten eieren te leggen. En nog zo het een en ander. Een buurjon gen maakt me gek door van het moment, dat hij opstaat tot hij weer naar bed gaat, op z'n pas gekregen padvindersfluit te blazen; via de radio der buren ben ik verplicht mee te luisteren naar knip- en naailessen en meer van die opwekkende programma's, terwijl ik door de kinderen in de buurt tot Indianen-opperhoofd ben benoemd. Wat heb ik een rust, wat heb ik een prettige vacantie. Ik verlang weer intens naar nTn werk en ga vast niet weer met vacantie, al vorens mijn geldbuidel me weer toe staat m'n huis en dit onvolprezen dorp te verlaten. Wanneer zal dat zijn? H. OEKMAN- meringen aan op hun natuurlijk econo misch achterland, terwijl handel en ook transport geen gevaar meer zouden lo pen afgesneden te worden van het grote Duitse industriegebied. Een dergelijk Rijnbeheer zou de economische activi teit van geheel West-Europa op buiten gewone wijze versterken en men zou kunnen zeggen, dat eerst daarmee de juiste grondslag, voor een blijvende wel vaart in onze streken verzekerd zou zijn. Een nog groter plan, maar een, dat veel vager is, heeft Mr Oyevaar, de Direc teur-generaal van de Scheepvaart, on langs naar voren gebracht, toen hij de mogelijkheid opperde van een nieuw Hanze-verbond tussen de West-Europs- se havens. Daarmee zouden de Duitse Noordzeehavens een belangengemeen schap krijgen met de havens van het Rijn-Maas-Scheldegebied. Tot een ver dere uitwerking is deze gedachte echter nog niet gekomen. Tot nu toe is de Rijn min of meer een slag boom geweest tussen de verschil lende West-Europese staten, met als ge volg, dat deze streken herhaaldelijk tot slag veld werden. Het streven van de R.D.C. is de Rijn te laten beantwoorden aan zijn natuurlijke bestemming, d.w.z. aan die van slag ader van West-Euro pa. Dit is van zo enorme betekenis voor de toekomst van heel Europa, dat een dergelijk streven aller sympathie en steun verdient. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST. Naar Indonesië vertrekt op 17 Augustus a.s. het s.s. „Zuiderkruis". Met dit schip kan post worden meegezonden, mits deze uiterlijk 14 Aug. op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt op 19 Augustus het m.s. „Bonaire. Uiterlijk posten 16 Aug. AUTOBOTSING. Zonder richting aan te geven zette de bestuurder een op de Nieuweweg ge parkeerde vrachtauto in beweging en haalde daarbij naar links uit- Op 't zelf de moment zou juist een andere vracht auto passeren, zódat een botsing onver mijdelijk bleek. Beide auto's liepen ma teriële schade op. OPGEPAST. In het padvinderskamp aan hét einde van de Sparrenlaan werden tussen de daar aanwezige bosjes 2 handgranaten gevonden.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1