De crisis en de Duitse concurrentie. Niets geleerd* W.N,NIEÏlWENHlIIS Het lied als Kwatrijn. Hypotheek verkrijgbaar tegen J- LENSSENt MAKELAAR Ook voor r>y .J SOEST. VOOR ONZE DAMES. Electriciën Loodgieter ai-deling soest. Officiële mededelingen. SOEST. 31| o (2 0 Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Levensverzekering en Lijfrenten. Twee spookbeelden van het huidige Engeland. Politici uit het Westen beginnen in te zien, dat het verwaarlozen van economische feiten aanleiding kan zijn tot een gevaarlijk spel. Vandaar dan ook dat Fransen, Engelsen en Amerikanen er de voorkeur aan geven, de deur open te laten en op zijn minst de eerste stappen te doen tot volledig herstel va* de internationale handel in Duitsland, waardoor hun moeilijkheden alleen opgelost kunnen worden. Harold Lasky, die de laatste jaren de Sovjet-Unie herhaaldelijk heeft aangeval len, heeft de verschillende factoren van het Anglo-Amerikaanse dilemma in een artikel in een Schots weekblad uiteengezet: „Ik geloof niet, dat de schepping van een Westelijk Duitsland de positie van de Atlan tische mogendheden heeft versterkt of ver- eenvoLidigd. Hij gaf daar twee redenen voor: ten eerste: omdat het échec van de anti-kar- telpolitiek en de agrarische hervorming en de Constitutie van Bonn niet tot een ware democratie hebben geleid. Ten tweede: om dat Amerika vijandig tegenover iedere han del tussen West-Duitsland en Oost-Duitsland staat. Duitsland moet zich dus herstellen, ten zij door West-Europa te beconcurreren en dan vooral Engeland tenzij door het fabri ceren van wapens met zijn zware industrie. Eén van beide kanten zal men uit moeten gaan, anders zal er in West-Duitsland massa le werkloosheid te verwachten zijn." Lasky had hieraan toe kunnen voegen, dat Franse economen er nooit in zullen toestem men, dat de Duitse wapenindustrie weer le vensvatbaarheid zal krijgen. Hij zou ook heb ben moeten verklaren, dat de werkloosheid in Duitsland in de Amerikaanse zone reeds zijn entree heeft gedaan. In Mei was het aan tal werklozen tot 1.211.000 opgelopen, een aantal, zes maal groter dan in het vooraf gaande jaar. Zij, die. nog werken, kunnen met hun salaris de steeds stijgende prijzen niet bijhouden. Bijna iedereen in Oost-Duitsland, die familie heeft in West-Duitsland, ontvangt brieven, waarin wordt geschreven over werkloosheid, iets waar het Duitse volk nog een grotere angst voor heeft dan het Engelse. Alle pro paganda, die men te Berlijn, te Londen of te New-York veert ten aanzien van de econo mische moeilijkheden in de Oostelijke zone, kan aan het Duitse volk het feit niet ver helen, dat in de Sovjet-zone de werkloosheid onbetekenend is en de lonen toereikend zijn om de steeds in aantal toenemende artikelen aan te schaffen. Huishoudelijke artikelen wor den tegen vooroorlogse prijzen verkocht. Ra diotoestellen b.v. zijn kortgeleden 50% in prijs verlaagd. De kinderen krijgen melk en kleding wordt verstrekt. De Westelijke mo gendheden zien zich dan ook geplaatst voor een dilemma. Oost-Duitsland, hoewel gebukt gaande onder de kunstmatige verdeling van het land, handhaaft zijn traditionele handels politiek: export van afgewerkte producten naar Oost-Europa en import van voedings- artikelen en grondstoffen. West-Duitsland daarentegen kan niet buiten de Oostelijke markten, wanneer het Enge land, Frankrijk en zelfs Amerika van be paalde vitale sectoren van de wereldmarkt verdringt. De Duitsers voelen dit dilemma nog sterker aan, want terwijl de Oostelijke zone een even wichtige handelsbalans heeft, zijn in West- Duitsland de schulden aan de U.S.A. tot een bedrag van 3.150 millioen dollar opgelopen. De Amerikanen zouden met gerustheid een situatie onder de ogen kunnen zien, die hun in staat stelt hun overtollige koopwaar naar West-Duitsland te sturen. Wanneer deze maatregelen de komst van een crisis zouden vertragen, maarzo is hét nu eenmaal niet. Voor Engeland is de toestand nog gevaarlij ker. Engeland weet, dat in Amerika reeds maatregelen zijn genomen met de opzet, de crisis in Duitsland de kop in te drukken. Men hoopt dit te bereiken, door de Duitse export in te schakelen, juist op het terrein waar En geland zich hoopt te rehabiliteren. Het Amerikaanse State-Department en het Britse Foreign-Office hebben zich nog niet volledig gerealiseerd wat er in het Oosten en in het Westen van Duitsland gebeurt. Maar een steeds stijgend aantal West-Duitsers be gint er achter te komen. Fritz Selbmann b.v., onderdirecteur van de economische commissie van de Oostelijke zone, richtte zich kort ge leden tot 300 vertegenwoordigers uit het za kenleven te Frankfort. Hij verklaarde, dat 70 a 80% van de handel in de Oostelijke zone direct gericht was op de landen van Oost- en Zuidoost-Europa, en dat de ervaring had bewezen, dat deze landen niet alleen de natuurlijke afzetgebieden van de Duitse handel waren, maar ook bijna on gelimiteerde markten waren voor machines en andere producten, die in Duitsland ver vaardigd worden. Logischerwijze waren practisch alle Duitsers, uit de Westelijkze zone, die aan de discussie deelnamen, het met Selbmann eens. Zapp, een industrieel uit het Rijnland, ver klaarde, dat hij in 1930 nooit weigerde om zaken te doen met de Sovjet-Unie, ook al kon hij zich met de daar gevoerde politiek niet verenigen. Verschillende industriëlen kondig den aan, dat, wanneer zij geen nieuwe mark ten zouden vinden, zij tot verlaging van de productie zouden moeten overgaan. Een ver tegenwoordiger van de Henschel-Locomotief- fabriek verklaarde, dat hij 1200 arbeiders had moeten ontslaan. De politici uit de Westelijke zone zullen zich er rekenschap van moeten geven, dat ze hun positie moeilijk kunnen handhaven naarmate het begrip van de ware toestand steeds dui delijker wordt in West-Duitsland. Ze zullen ook tot de ontdekking komen, dat de Duitsers in het Westen vast besloten zijn om geen per manente verdeling van Duitsland te accep teren, en dat zij zich steeds meer zullen ver zetten tegen een West-Duitse staat, wanneer zij begrepen hebben dat de splitsing van Duitsland de toestand eerder zal verslechte ren dan verbeteren. De beslissingen, die te Parijs zijn genomen, kunnen deze gedachtengang slechts verster ken. Zij kunnen leiden tot de opheffing van de interzonale handelsbelemmeringen en het geleidelijk leggen van de grondslagen ener economische Unie van het gehele land. De verwezenlijking van dit programma hangt voor een belangrijk gedeelte af van de druk die in de Westelijke landen door de publieke opinie wordt uitgeoefend. Er zijn nog altijd elementen in Engeland en Amerika, die er de voorkeur aan geven om het spelletje van oorlogsdreiging voor te zet ten. Zij doen dit liever dan hun pogingen, om Duitsland in tweeën te delen, op te geven, aldus Gordon Schaffer in „La Tribune des Nations." Of 06 gréobsbeog De redacteur van een Apeldoorns weekblad verfeit in een van zijn num mers zijn volgende recente belevenis: Een keurig geklede dame stapte met hem eèn autobus binnen en vroeg de conductrice in gebroken Duits om een retourtje. Zij wenste 87 cent te betalen, omdat ze de verschuldigde 90 ct. niet op zak had en haar tientje niet wilde wisselen om geen overvolle beurs te krijgen. De conductrice hield vol, dat zij 90 cent moest betalen en zij het tientje zo goed mogelijk wilde wisselen. De reizigster snauwde, dat de con ductrice enkele jaren geleden, „toen wij hier de baas waren'', wel gewilli ger zou zijn geweest. De conductrice meende te moeten opmerken, dat de vijf Duitse bezet tingsjaren ons volk wel gebogen, maar niet gebroken hadden. De Duitse: „Wij hadden hier een jaar langer moeten blijven, dan was het met jullie allemaal gedaan ge weest." Dé conductrice: „Bij de volgende halte gaat U even vlug de bus uit als de Duitsers in 1945 over onze grens vluchtten." De Duitse: „Ik zal me bij de direc tie beklagen." Een passagier, dié zich niet langer beheersen kon, vloog op de Duitse toe, die zich hierop ijlings uit de juist stilstaande bus repte. HET EERSTE NATIONALE LUCHTVERKENNERSKAMP. VAN SPEL TOT WERKELIJKHEID. Een bezoék aan een padvinderskamp heeft zijn aparte bekoring. De verkenners gevoelen zich met recht de gastheren, die niet zonder trots de bezoeker rond gelei den door hun kleine rijk, waarin alles volgens een zekere soberheid geordend en gerégeld is. Voor de bezoeker is een kennismaking met het kampleven, dat zich afspeelt in de ongerepte natuur van bos en heide, een verademing en ver pozing. Om ons een b'eeld te vormen van wat de luchtverkennerij beoogt en hoe er naar gestreefd wordt het padvinders-ideaal ook hierin te verwezenlijken, brachten wij Zaterdagmiddag een bezoek aan het eerste nationale luchtverkennerskamp, dat tot 10 Augustus in de nabijheid van het vliegveld Soesterberg wordt gehou- De heer W. J- Stumpel, secretaris van de nationale padvindersraad, die wij temid den van zijn troep, die zich tegoed deed aan een zelf bereid middagmaal, aantrof fen, heeft ons iets over de verkenne rij in 't algemeen en de luchtverkennerij In het bijzonder, verteld. Tegenwoordig kan men drie soorten van verkennerij ontscheiden. De landver- kennerij heeft de oudste papieren en voltrekt zich in de woudloperssfeer. De zeeverkenners gevoelen zioh op het wa ter in hun element. De luchtverkenners zijn het meest geïnteresseerd bij de luchtvaart. Met uitsluiting van het schootse element leert hij al spelende en experimenteren de met zijn vliegtuigmodellen, wier con structie niet alleen een zekere techni sche vaardigheid vergt, maar ook inzicht en eindeloos geduld, de meest elemen taire beginselen van de aviatiek kennen. Hoewel dé luchtverkennerij van betrek kelijk recente datum is, heeft hij niette min een belangrijke geschiedenis. Kort voor het Uitbreken van de tweede wereldoorlog, het was in 1939, ontstond deze tak van verkenners. „De Vliegende Hollander" te Amsterdam, was de eerste padvindersgroep, die uiting gaf aan het geen in dit opzicht onder de jeugd leefde. Toen kwam de oorlog, die ook de pad vinderij, tengevolge van maatregelen van de bezetter, lam legde. Toch ging deze periode, waarin het vliegwezen zo'n be langrijke plaats innam, niet ongemerkt aan de jeugd voorbij. Zij zag de moge lijkheden, die sterk tot de verbeelding spraken en dit had tot gevolg, dat de belangstelling terstond na de bevrijding algemeen was gewekt. De nationale pad vindersraad begreep zijn taak en reeds in 1946 was de belangstelling voor het vliegwezen ïn de padvinderij georgani seerd. Het resultaat hiervan is te aan schouwen in dit internationale luchtver kennerskamp, waaraan ruim 130 padvin ders en verkenners uit alle delen van het land deelnemen. Dat men intussen ook van overheidswege belangstelling is gaan tonen voor het luchtverkennerswerk, behoeft niet te ver wonderen. Het is een bekend feit, dat b.v- de K-L.M. zeventig percent buiten landse employé's in dienst heeft. Verschillende prominente persoonlijkhe den brachten reeds een bezoek aan dit kamp. O-a. overste Nicolai, vertegen woordiger van de luchtstrijdkrachten. Ook oud-minister Neher was dezer da gen aanwezig en liet zich uitvoerig in lichten over dit verkennerswerk. Nog wordt verwacht de heer Van Ulsen, chef vlieger van de K.L-M- en een instructeur- vlieger van het vliegveld Twente. Een zeer attractieve gebeurtenis was het, toen Vrijdag een tweepersoons lesvlieg- tuig van de Nat. Luchtvaartschool een landing maakte en een van de verken ners, die zijn luchtdoop nog niet had ondergaan, door het lot daartoe aange wezen, meenam in het luchtruim. Een Rotterdamse jongen was de gekikkige. Onder leiding van dé heer Stumpel maakten wij daarna nog een rondgang door het kamp. Het kamp is verdeeld door een z.g- luchtbrug, een hoog steï- gerwerk met hoog in top een zwart-witte windzak, met, daarnaast bevestigd, een aantal zwarte en oranje seinvlaggen. Bij onze komst was een oranje vlag gehesen ten teken, dat de ravitailleringsauto was aangekomen en mondvoorraad kon wor den afgehaald. Zo heeft elke vlag of combinatie van vlaggen een bijzondere betekenis voot de kampeerders. Het ene kampgedeelte is „Le Bourget" gedoopt en wordt bewoond door Katholieke verkenners; het ande re „Croydon", waar de andere padvin ders bivakkeren. Men kampeert dus ge zamenlijk, terwijl het individueel karak ter van de groep bewaard blijft. Ook namen we een kijkje in een vlieg tuigtent. Tientallen modellen werden ons getoond. Zondag zouden allen aan de start verschijnen, omdat dan vliegwed strijden zouden plaats vinden. Zaterdagavond vond op het vliegveld Soesterberg nog een bijzondere plechtig heid plaats, n.1. een kranslegging bij het monument, dat ter nagedachtenis van de gevallen vliegers aldaar werd opgericht. Namens de padvinders en verkenners voerden hierbij het woord Ds. Kranen burg en Pater Prinsenhagen. Daarna stond een groot kampvuur op hef programma. We behoeven er niet aan te twijfelen, dat dit eerste nationale verkennerskamp, hoewel nog niet beëindigd, ten volle ge slaagd is. De interesse, die in luchtvaartkringen voor de luchtverkennerij wordt getoond, zomede van overheidswege, doet ver wachten, dat wat met spel begonnen is, zich in de werkelijkheid van de aviatiek zal voltooien. Trachten leed te verzachten... ten bate van Nederland en Indonesië DRONKEN BESTUURDER. Tijdens de ïiablussing van de hooiberg- brand op Vrijdagavond reed een met pl.m. 60 k.m. vaart rijdende luxe auto op de Lange Brinkweg de aan de water leiding gekoppelde standpijp van de brandweer sfuk, niettegenstaande door de aldaar dienstdoende politieagent het stopteken was gegeven. Door snel op zij te springen redde de politieagent zijn le ven. De bestuurder van de auto, een ze kere V. w. uit Baarn, bleek onder de invloed van sterke drank te verkeren. Hij werd ter ontnuchtering in verzekerde bewaring gesteld, terwijl 'de auto in be slag werd genomen. EEN JAPON VOOR IEDEREEN. De toonaangevende modeontwerpers heb ben dit seizoen de mode niet veel in grijpende veranderingen doen ondergaan. Gelukkig maar. De overdreven lengte en wijdte der rokken is tot meer normale proporties teruggebracht en de onprac- tische vleermuismouwen zijn verbannen. Het mouwenprobleem is voor dit sei zoen niet zo groot, omdat men zowel een ingezette als een aangeknipte of rag- lanmouw kan nemen. Bij afhangende schouders kan een heel dun vullinkje voor de goede lijn zorgen. De hierbij afgebeelde japon kan welhaast door iedere vrouw worden gedragen. Jon gere dames zullen voor dit model graag een lichte effen of gebloemde linnen stof kiezen met een brede witte ruche van organdie of katoen, terwijl de oude re dames een gedekte kleur linnen of dunne wollen stof aantrekkelijker zul len vinden. Misschien zullen sommigen van haar de halsgarnering wat te pom peus vinden. Zij kunnen dan volstaan met een smalle witte of gekleurde ruche zoals aan de mouwen is afgebeeld dat dan alleen langs de bovenkant van de hals wordt gezet. Het geheel wordt dan veel eenvoudiger en krijgt voor ou dere dames zeker een smaakvoller effect. De rok, die uit vijf banen bestaat, kleedt evenals het detailleerde lijfje slank af. Een voordeel dus, wanneer wij tot de meer gezette figuren behoren. Het klaargeknïpte patroon van dit model is onder No. 4863 ïn de matén 40, 42, 44 en 46 a f 1.05 bij het Patronenhuis, Middenweg 200, Amsterdam, verkrijg baar. Na ontvangst van postwissel, waar op duidelijk nummer en maat staan ver nield, wordt het patroon onze lezeressen per ommegaande toegezonden. Van Weedestr. 23 - Tel. 2577 I.V. „PHILATELICA", De zomervergadering, welke 29 Juli werd gehouden, was goed bezocht en werd be- langrijk door de aanwezigheid van twee leden van het hoofdbestuur en een be stuurslid van de afd. Utrecht- De agenda was uitgebreid, omdat vele mededelingen werden gedaan, waardoor de nodige gedachtenwisseling ontstond- De hoofdbestuursleden konden voor de nodige toelichting zorgen. Op 30 September a-s- is er een causerie over een expositie van „Spoorweg-jubile um- en herdenkingszegels'', op 21 Oct. is er een rayonvergadering te Utrecht en een tentoonstelling van een interes sante verzameling „Japanse bezettingsze gels in de Oost". Deze collectie werd op dc laatste internationale tentoonstellin gen in Zwitserland, Frankrijk en België telkenmale bekroond. De inzender, tevens lid van het hoofd bestuur, zal een rondleiding en een cau serie houden. De verloting van zegels werd door schen kingen der aanwezige gasten behoorlijk aangevuld en wérd zodoende 'n belangrijk deel dér avond. Een nieuw lid kon worden ingeschreven. Dc veiling moest worden uitgesteld tot Augustus. Na een propagandistisch woord door het bestuurslid van de afd- Utrecht sloot de voorzitter deze gezellige verga dering. (Uit een bespreking van het tijdschrift „Het Boek van Nu": „Wij vermelden nog de Zig-Zag rubriek van J. Greshoff, die hierin o.a. een tot nu toe onbekend kwatrijn van A. Ro land Holst aan de openbaarheid prijs geeft, luidende: Ik zit - en pruts - zei Smith - tot Smuts." Er zijn maar weinig stervelingen, die iets van Vondel erven gingen, (een geestelijke er fenis, wat toch in feite 't mooiste is)) Maar allen kennen wij zijn grapjes, zijn letterkun dig-fijne hapjes, waarmee hij op de Muider- kring, zo menig lieve lach ontving, van een Maria Tesselschadeenfin, wie duidt hem dat ten kwade?! Hij was daar geestig tot-en- met, en zei bijvoorbeeld eens: Vet Smet! Dat woord werd door ons nooit vergeten, en op examens steeds gewéten, zo gaat het ook met Roland Holst. Al klinkt het wellicht al lerdolst, zo'n grapje, om 't humeur te ster ken, dat kunnen we nog wel verwerken, maar zie nu eens „Een Winter aan Zee"daar hebben we méér moeite mee! Wil men zich niet van geest ontblotenonthoude men slechts anecdotende anecdote, 't geestig woord, leeft eeuwen na de dood nog voort! Ook ik wou graag, door Lied, Kwatrijn, eens écht, écht Letterkundig zijn. Ach, waarom altijd klein te blijven, en nóóit eens een k w a t r ij n te schrijven? In 't Rolandholste van de Nacht, heb ik hierover nagedacht, en toen de Dageraad ging gloren, was inderdaad 't Kwatrijn geboren! Het was het fijnste van het fijne: tien pure, reine, pracht-kwatrijnen! De Wijn Is op Zei Trijn Tot Job. Maar is er hier nu dis plezier? Weineen! Blijf fier'. Ga heen! Haal bier Kop-óp Vertrok dus Job voor slok Niet vér van. hier 1 was Her bergier. Ziehier de strop: Het bier was óp De waard zei toen: (bedaard) „Citroen?" „Proef, man, hoe rein, Mijn bran dewijn!" Daar kwam succes, Job nam een fles. Dit was Kwatrijn door Kas telein. Nu ben ik een uitbundige! Nu wordt ik let terkundige! Reeds zie ik een benoeming ko men, waarvan ik nooit had durven dromen, een hulde, die mij ieder gunde, een onver valste, onverdunde: „Lid Maatschappij voor Letterkunde!" Nu ga ik, tussen de bedrijven, ook vaak op muur of schutting schrijven, niet „Piet is gek" of „Gerrit vrijt!"o neen, Kwatrijnen, vol beleid! En n t zoals men Rembrandts vindt, op plankjes, met iets zwart doortint, zo zal men dan van m ij ont dekken, een vers met droge Mussenvlekken. Mijn nageslacht zal vol van dank zijn, mijn erfenis vol zilver-klank zijn. Want Opa (door dat rare plankje) verdient nu waarlijk een bedankje. Wat Opa zélf nooit kreeg (die vlegel!) tienduizend gulden voor één regel! krijgt 't nageslacht zeer hoffelijk (greshoffe- lijk en stoffelijk!) Ofschoon ik zélf niet bij 1t succes bófmijn kleinzoon krijgt het goeddoor Greshoff! Want (rijkgeworden) nageslacht! Hij heeft me op 't idee gebracht! HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van. Soest brengen, overeenkomstig bet bepaalde bij de artikelen 5 en 7 der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd de ver zoeken met bijlagen van: le. E. Kareisen, Smitsweg 3, Soest, om vergunning tot het oprichten van een timmerwerkplaats met 3 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 61/2 P.K-, in perceel Smitsweg 3, kadastraal bekend in sectie G., No- 3902. 2e. N-V. „Eerste Nederlandse Voedsel- productiefabriek" E-N-V. te Hilversum, om vergunning tot het oprichten van een inrichting tot automatische oliebol- lenberéiding, waarin zullen worden ge plaatst 3 electromotoren met een geza menlijk vermogen van 4i/9 P.K-, in per ceel Bïrktstraat 83a, kadastraal bekend in sectie C., No- 2707- Op 19 Augustus 1949 zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags 10-30 uur, ter secre tarie zitting worden gehouden. PROV. KAMPIOENSCHAPPEN DER K.N-M-V. Onder ideale weersomstandigheden w^f" den Zaterdagmiddag op dc Stompert de motorferreinwedstrijden om het kampi- pioenschap der provincie Utrecht van de KNMV voor senioren en junioren gehou den. Deze wedstrijden, georganiseerd door de M C- „Soesterberg". waren tevens be doeld om de Niwin te steunen in haar streven, om onze jongens in de rimboe het leven enigszins te veraangenamen. Het prachtig geaccentueerde terrein, daarvoor welwillend afgestaan door de minister van defensie, leende zich uitste kend voor deze wedstrijden en de kern achtige aankondiging „door Rimboe voor Rimboe" kon niet beter zijn geko zen. Duizenden belangstellenden omzoomden het prachtig uitgezette parcours, lang 2,6 k.m. dali zam van cies 125 Dezi loop Barf juisi Buri De 125 Mas ronc over In d de 1 zich ook de kum In h 125 span tinei van de v de e ge r strijt en r felle verw door kers en f moei orde verai Leen De 1 Junk 1. G. 2. A. 3. G sink. Junk L M Bran Sloo Senït Vier< van van den bij. Na Cenl king

Soester Courant | 1949 | | pagina 2