De derde Wereldoorlog Iets over belastingen. De prijzen van levensmiddellen in Indonesië. De ronde tafel conferentie* Een familiegeschiedenis. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. VRIJDAG 12 AUGUSTES 1949. 25e JAARGANG No- 59- SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag- Bureau s Vu Weedestraat SS Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, f 1-50 - p. post f 1.75 Het is al weer vier jaar geleden, dat er een einde kwam aan de tweede wereld oorlog en het wordt dus zo langzamer hand* weer eens tijd om over de derde wereldoorlog te gaan praten. We schijnen er zo nu en dan behoefte aan te hebben om eens' van gedachten te wisselen op wat voor manier we straks van dit ondermaanse zullen verdwijnen, of waarom we het zullen betreuren er op te zijn gebleven. Maar goed, dat is onze zaak. Als we het over de oorlog hebben met deszelfs strategie, met deszelfs tactiek, met zijn kansen, mogelijkheden, vermoe delijk verloop en waarschijnlijke afloop, dan voelen wé ons meer generaals en po litici, wien toch niets gebeuren kan dan doodgewone stervelingen, die wél iets kan gebeuren. Zoals bijv. dat ezeldrijvertje in Hiro- shima, wiens schaduw nu nog in het as- phalt staat geëtst. Toen de eerste atoom bom daar viel, waren de dodende stra len zo hevig, dat ze de contouren van de schaduw van dat mannetje en zijn lastdier in het wegdek vastbrandden. Van het tweetal zelf bleef niets meer over. Of zoals die jonge mensen, die even de straal van de vlammenwerper over zich heen voelden gaan, of zoals die vliegers, die wel het leven er af brachten maar niet meer vliegen zullen omdat hun af grijselijk verminkte gezichten zijn opge borgen in een sanatorium. In onze sa menleving van „normale" mensen zouden we er maar van schrikken en er mis schien van dromen. En wij dromen lie ver, dat we stafchef of zoiets zijn en we horen graag hoe die échte vaklui er over denken. Welaan dan, die van het Amerikaanse landleger, Omar Bradley, heeft er een boekje over open gedaan naar aanleiding van de senaatsdebatten daar over de mi litaire steun aan West-Europa. En zie hier wat hij zei. De strategische bombardementen zullen worden uitgevoerd door de Amerikaanse luchtmacht. Die uitdrukking „strategische bombardementen" is een vakterm voor het platgooien van steden en het afwer pen van atoombommen. De V.S. beschik ken momenteel over vliegtuigen die, on bemand, naar ieder punt van de aarde kunnen vliegen en terug. Het werk van - de ^nathemaÜGiTS- met -rekenmachine-, radiokoersen enz. is dus in eerste in stantie gereserveerd voor Amerika. De zeewegen zullen worden opengehou den door de vloten van de V.S. en de landen van West-Europa. Wat de laat- sten betreft wil dat in hoofdzaak zeggen de zeemacht van Engeland- En te land? Daar mogen de landen van West-Europa beginnen met op eigen kracht de spits af te bijten. Zoals ten ontzent in 1940 de troepen in onze Noor delijke en Oostelijke Provincies er de spits af moesten bijten. Of het ook op dezelfde manier zal gaan? Wij vragen het. Niet ten onrechte is er herhaaldelijk' sprake van geweest, dat de serieuze ver dediging van West-Europa aan de an dere kant van de Pyreneeën zou be ginnen. Het is wel steeds ontkend, maar als die ontkenning waar is, houdt dat alleen maar in, dat aan de serieuze ver dediging helemaal niet wordt gedacht. Want onze zelfde stafchef vertelde aan een vertegenwoordiger van de Franse krant „Le Monde", dat een invasie in Engeland gemakkelijk genoeg te verhin deren is met een paar atoombommen op de invasievloot. Al met al is het nu niet bepaald een situatie voor West-Europa om er zich erg prettig bij te gevoelen. En vooral niet als we dan lezen, dat het congres in Was- hiington er tegen sputtert om militaire steun aan Europa te geven. Truman had een milliard dollar voorgesteld, dat is ongeveer een vijfde deel van de geza menlijke oorlogsbegrotingen der landen van het Atlantische Pact, maar vele af gevaardigden meenden, dat de helft wel voldoende was. Intussen, de militaire leiders van West- Europa hebben druk met elkaar en met hun Amerikaanse collega's gepraat, waarover we wél wat aan de weet zijn gekomen. Engeland is n.1. niet erg in zijn nopjes met de rol van West-Eu ropa in het algemeen en die van hem zelf in het bijzonder. Het meent, dat een verdediging van ons Westen niet een herhaling mag worden van dé geschie denis van 1940. Een bezetting van het vasteland en voor het land zelf een douche onder granaatscherven. En het heeft daarbij ook nog troeven in de hand. De uranium gebieden in Canada en Zd. Afrika n.1-, waar Engeland een grote ma te van zeggenschap in heeft en die van de Belgische Congo, waar het wel geen directe invloed heeft, maar waar waar schijnlijk wel zo gemanoeuvreerd kan worden, dat België met England mee gaat- Inderdaad, wil men de ellende van een bezetting en wat daarmee samenhangt tegengaan en wil men daarvoor offers brengen, goed. Maar dan gelde dit voor allen, die die offers brengen. Een stuk, dat nu eenmaal allerongeluk kigst ligt, mag men niet aan zijn lot overlaten om dan later maar eens te zien hoe of het loopt. Loonbelasting. (Vervolg). Welke bedragen kunnen nu feitelijk van het loon worden afgetrokken, alvorens de loon belasting berekend wordt? Deze vraag vol ledig beantwoorden is uiteraard niet mogelijk. Toch is het van belang, dat de werknemer met de meest voorkomende aftrekposten op de hoogte is. Vandaar, dat ik hierbij een bloemlezing laat volgen. Stellig zullen er on der u zijn, die daar nog enig profijt van heb ben. Vooropgesteld zij nog, dat voor bijna al deze aftrekposten de toestemming van de In specteur nodig is. Iemand, die een eerlijke opgave verstrekt van de stand van zaken, zal echter niet bang behoeven te zijn, dat zijn verzoek afgewezen wordt. Aftrekpost no. 1 is een tegenwoordig maar al te veel voorkomende post. Het is de post van de reiskosten. Iemand, die in een andere plaats woont dan hij werkt, heeft recht op aftrek, mits hij meer dan 2.reiskosten per week moet uitgeven. Rij wiel vergoedingen (mits de af te leggen afstand langer dan 15 km. is), kledingvergoedingen en dergelijke uitkeringen, kunnen helemaal buiten beschou wing gelaten worden bij de berekening van de loonbelasting. De hierboven bedoelde reiskosten worden dus beschouwd als „kosten van verwerving". Andere kosten van verwerving zijn b.v. con tributies van vakverenigingen, uitgaven voor beroepskleding, gereedschappen, vaklitera tuur e.d. De verhuiskosten van een overge plaatste ambtenaar (d.w.z. wat hij redelijker wijs méér moet uitgeven dan de eventueel ontvangen toelage) en de kosten van studeer kamer voor de leraar zijn ook van die ver wervingskosten, die nogal eens over het hoofd gezien worden. Wat de leraar in vreemde talen betreft, is er nog een grappige uitspraak van 1935, dat hij de kosten van een reis naar het betreffende land als beroepskosten mag aanmerken. Mocht er dus een leraar met der gelijke plannen rondlopen, dan haaste hij zich naar de Inspecteur om van zijn voor nemen kennis te geven. Mocht hij meer dan 4000.per jaar verdienen, dan kan hij ech ter rustig thuis blijven zitten, want dan komt de zaak bij zijn inkomstenbelastingaangifte wel in orde. Bovengenoemde kosten zijn slechts van belang, indien zij tezamen meer dan 100.per jaar bedragen. Behalve bovengenoemde „kosten van verwer ving" zijn er nog andere aftrekposten, n.1. de z.g. „persoonlijke verplichtingen" en de „bui tengewone lasten". Van beiden enige voor beelden. Lijfrente-premiën, rente van schulden (géén hypotheekrente echter), uitkeringen aan een echtgenote, van wie men duurzaam geschei den leeft, zijn zo de voornaamste gevallen van persoonlijke verplichtingen. Nadere toelich ting daarop kan wel achterwege blijven. Veel belangrijker en veel vaker vergeten zijn de .buitengewone lasten". Een iets ruimere toe lichting volge daarom hierbij. Als buitenge wone lasten zijn vaak aftrekbaar de kosten van levensonderhoud van meerderjarige kin deren, van broers, zusters, ouders en schoon ouders. Voor deze familieleden uitgegeven bedragen voor ziekte, noodzakelijke extra voeding, kosten voor begrafenis en invalidi teit mogen eveneens veelal afgetrokken wor den. Zoals u ziet, is dit een ruim begrip, dat naar vele zijden zelfs nog uit te breiden is. Is b.v. een huisvrouw wegens ziekte opge nomen in een ziekenhuis, dan mogen niet alleen de verplegingskosten afgetrokken wor den, maar ook de kostën om haar te bezoe ken in het ziekenhuis en ook de kosten, die nodig zijn om haar te vervangen, dus b.v. van een tijdelijke dienstbode of huishoudster. De kosten, die door een Ziekenfonds of Be grafenisfonds gedragen worden, zijn vanzelf sprekend niet aftrekbaar. Mocht iemand ter betaling van dergelijke bijzondere uitgaven geld geleend hebben, dan zijn ook de terug betalingen van zo'n schuld aftrekbaar. Wat helemaal onbekend is, is het feit, dat ook de uitgaven voor het aanschaffen van huisraad en kleren, ter vervanging van de t.g.v. de oorlog tenietgegane of beschadigde goederen, aftrekbaar zijn. D.w.z., voorzover er geen schadevergoeding voor verleend is. Menigeen zal, als hij dit leest, wel spijt hebben, want voor de meeste gevallen is het waarschijnlijk nu te laat om de dientengevolge te veel be taalde belasting terug te vorderen. Zij die in de Inkomstenbelasting vallen, zijn echter ge lukkiger af, omdat zij nog wel eens een po ging tot aftrek zouden kunnen wagen. De hierboven genoemde „Buitengewone las ten" komen alleen dan voor aftrek in aan merking, indien zij per jaar meer bedragen dan 10 pet. van het jaarinkomen. Voor ieder kind wordt één procent afgetrokken. Iemand met 1 kind behoeft dus slechts 9 pet. van zijn inkomen uitgegeven te hebben, om voor aftrek in aanmerking te komen, iemand met twee kinderen slechts 8 pet., enzovoort. Al de hierboven genoemde aftrekposten zijn, wat de loonbelasting betreft, slechts van belang voor mensen met een inkomen van minder dan 4000.Zij, die hoger inkomen hebben, worden n.1. in de Inkomstenbelasting aan geslagen. Voor hen is het dus eenvoudiger deze aftrekposten maar in hun I.B.-aangifte te verwerken. inhalen... Maar wat is dat? Zijn plaats aan tafel is bezet door een ander en Vader zegt: „De pot is leeg en wij heb ben niets meer voor je Een ongelooflijk verhaalEen ver schrikkelijk verhaal! Zoiets is onmoge lijk. Ja, in het gewone leven wel. Het Nederlandse gezinsleven staat te hoog en is te zuiver, dan dat een dergelijke schreeuwende onrechtvaardigheid zou kunnen voorkomen. Maar: er is nog een ander gezin: ons nationale gezin en daar bestaat gevaar, dat wij wel zulk een gruwelijk onrecht moeten aanschou wen. Onze jongens zijn naar Indonesië vertrokken, zij hebben niet alleen een lastig karweitje moeten opknappen, ze hebben hun hachje gewaagd, ver- scheidenen hunner keerden niet meer te rug. Maar zij, die thans weer in het va derland komen en hun plicht hebben gedaan, vinden de tafel bezet: de be trekkingen zijn ingenomen, de baantjes verdeeld. Verleden jaar en twee jaar geleden kon iedereen nog terecht, maar nu, nu gaat het niet zo gemakkelijk meer. In het bijzonder bij het admini stratief personeel, bij het mannelijk ad ministratief personeel, is de markt ver zadigd. Och, de wet verplicht wel om terug te nemen, maar hoe velen zijn weg gegaan zonder dat ze een baas hadden. Ook zij zijn toch leden van het Neder landse gezin. Hier moeten offers wor den gebracht. En wie moeten voor het baantje zorgen? De werkgevers. Zolang immers nog „private enterprise" het economisch leven beheerst en wij willen toch allemaal, dat dit zo blijft heeft ook de private enterprise alleen de gelegenheid om de jongens uit Indo nesië een baantje te bezorgen. De werkgeverscentrales in Nederland verstaan hun plicht! Ik ben zo maar een profeet, Die z'n daag'lijks broodje,eet. Ik heb heus niet de pretentie, Dat ik iets bijzonders weet Over deze conferentie. Gaat het strakjes in Den Haag Extra vlug of extra traag? Krijgt de vrede assistentie? Dat is ook voor mij de vraag Omtrent deze conferentie. Wordt er straks iets gepresteerd? Wordt er dan geconfereerd Echt naar eer en conciëntie? 't Is de tijd, die dat ons leert, Ook van déze conferentie. 'k Geloof, dat het toch heus wel kan; 'k Hoop er maar het beste van, Ook van deze conferentie. 'k Wens, dat 'k na een poosje dan Hiervan ook een happy end ziel Het gezin zit aan tafel, de maaltijd zal juist beginnen, maarde lucht be trekt, slecht weer dreigt, een storm steekt op en nu moeten er gauw een paar karweitjes worden opgeknapt. De ramen dienen te worden gesloten, de deuren moeten worden gecontroleerd, achter uit de wei moet nog wat vee ge haald. Het is heus geen pretje, in dat dreigende duister en misschien zelfs wel wat gevaarlijk. Eén uit de gezellige kring zal eraan moeten geloven. Het is de zoon van twintig jaar, want die is sterk en flink. Hij schikt zich in zijn lot, hij verstaat zijn plicht en doet, wat hem opgedragen wordt. Het duurt langer dan hij dacht. Er was nog zoveel anders dat hij op zijn weg ontmoette en de storm was heviger dan zich eerst liet aanzien. Maar tenslottena een uur ingespannen arbeid, moe, bezweet, de kleren een beetje vuil, komt Jan weer in de kamer, natuurlijk met een flinke honger. Hij zal zijn schade eens gaan Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 4 Augustus 1949 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van W. Maasland, van be roep kamphoudster, wonende te Soest, om een verlof B in de conversatie-zaal van het perceel, plaatselijk gemerkt 110. 9 en gelegen aan de Parklaan. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij B. en \Y- Inbrengen. In een rondschrijven aan de bladen zeg gen de Nederlandse Spoorwegen, dat de onbewaakte overwegen niet zo gevaarlijk zijn als er steeds wordt beweerd. Wan neer het publiek maar beter uitkijkt, kunnen er geen ongelukken gebeuren. Nou, heb ik het niet gezegd? Als u maar zorgt niet op de rails te staan, wanneer een trein passeert, kunt LI niet ver kreukeld worden. i Volgens opgave dér Ned. Spoorwegen wa ren er in het eerste halfjaar van 1949, let wel, in zes maanden, 37 ongevalllën op onbewaakte overwegen, waarvan 11 met dodelijke afloop. Alweer volgens opgave der N.S- waren van die 11 dode lijke gevallen 5 zelfmoorden. Blijft dus „slechts" over 32 ongevallen. Hoeveel gewonden er bij deze 32 onge vallen vielen vermeldt het rondschrijven niet, zodat we dus ook niet weten, hoeve- len er voor hun leven verminkt werden. Het hele verweer der N-S- ademt naar mijn smaak een geest, die alleen te ver klaren is uit het feit, dat de Ned. Spoor wegen een Staatsinstelling is, met alle „voordelen" van dien. Je hebt het te ac cepteren en uitkijken is de boodschap. Zo in de trant, waarmede de Ontvanger der Belastingen Uw verzoek om uitstel tot betaling afwijst. Nu beweer ik helemaal niet, dat de weg gebruiker geen schuld treft bij ongeval len, maar m.i. kan een kind zien, wat er bij de onbewaakte èn bij de bewaakte overwegen moet geschieden om de vei ligheid voor het publiek zo hoog moge lijk op te voeren. Ik wees hier al eens meer op. Dacht u, gesteld dat de Spoorwegen eens in parti culiere handen zou zijn, dat die moord dadige onbewaakte overwegen en in een paar seconden omlaag zwaaiende afsluit bomen der bewaakte overwegen toegela ten zouden worden? Gelooft U maar gerust van niet. Het zou mogen kosten wat het kost, maar een particuliere spoorwegmaatschappij zou wel zeer deugdelijke maatregelen moe ten nemen, om te mogen blijven rijden, zonder mens en dier duizenden malen per dag met vernietiging te bedreigen. Ik stel me niet voor, dat het hoofdkan toor der N.S- in Utrecht na dit „Hoek je" zich iets méér gelegen zal laten lig gen aan de overwegen. Waarom zouden ze ook? Maar iedere voorKomende geiegenheki zal ik aangrijpen, om op het moordadigè van -de overwegen te wijzen. Vooral als de N.S. beweren, dat het toch zo erg nog niet is. 37 Ongevallen, waarvan 11 dodelijk', in clusief 5 zelfmoorden in een half jaar. 't Mag eigenlijk geen naam hebben. H. OEKMAN. PRIJZEN VAN VOEDINGSMIDDELEN IN INDONESIË (Indexcijfers) 5000 5000 4000 4000 BATAVIA BANOOENG SEMARANG SOERAB AJA 3000 3000 2000 7 000 [I93dz100\ J»n. Apr. Juli Oct. Jan. Apr Juli Oct. Jan. Apr |<932 1947 1948 1949 [vpcltpa De prijzen op de vrije markt in Indonesië zijn weliswaar sterk gedaald, doch zijn nog steeds het 10-voudige van 1938. Om een juiste vergelijking te kunnen maken, zijn de prijzen van 1938 op 100 gesteld. Daarna is verhou dingsgewijze het cijfer berekend voor een pakket bestaande uit ongeveer 20 verschil lende soorten levensmiddelen. Het gemiddelde van de vier markten: Batavia, Bandoeng, Semarang en Soerabaja is wel kenmerkend te noemen voor geheel Indonesië. Over de prijsontwikkeling zelf valt het vol gende op te merken. Door schaarste en onre gelmatige levering van het achterland stegen de prijzen tot begin 1947 tot een onrustbaren de hoogte. In onze berekening gold voor 1938 100, terwijl begin 1947 was gestegen tot 3000- 5000. In het tweede halfjaar van 1947 zette een sterke prijsdaling in, die zich in 1948 wist te handhaven. Dit is voornamelijk te danken aan een sterk ontwikkelde productie. Plaat selijke prijsstijgingen konden bedwongen worden, zodat het ernaar uitzag, dat uitzon derlijk grote prijsstijgingen waren overwon nen. In het tweede halfjaar van 1948 werd Indonesië geteisterd door een langdurige droogte. Een prijsstijging was een niet te ver mijden gevolg, doch begin 1949 trad opnieuw een gezonde daling in, die naar men verwacht geleidelijk aan zal doorzetten. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. Op Woensdag 17 Augustus 1949 zal in deze gemeente kosteloos gelegenheid worden gegeven: a. tot eerste inenting tegen pokken van kinderen beneden 2 jaar; b. tot herinenting van oudere personen- Herinenting behoeft niet plaats te heb ben indien dit korter dan 3 jaar gele den heeft plaats gehad. TE SOEST des voormiddags van 11-12 uur, in de Openbare Lagere School Ker- kebuurt aan de Middelwijkstraat; des namiddags van 3—4 uur, in de R.K- Mariaschool aan de Beetzlaan hoek Ma- riastraat; des avonds van 7-8 uur wederom in de Lagere School Kerkebuurt aan de Mid delwijkstraat. TE SOESTERBERG des namiddags van 2-3 uur en des avonds van 7-8 uur, bel de keren ten huize van dokter A. Th. M- Splinter, Amersfoortsestraat 3. Naar aanleiding van het constateren van een geval van Pokken op het Troepen transportschip „Groote Beer", op weg van Indonesië naar Nederland, dreigt het gevaar van binnenkomen van deze ernstige ziekte in ons land. Bij de te rugkeer van vele duizenden militairen uit Indonesië en in het algemeen bij het intensieve verkeer tussen Indonesië en Nederland kan dit gevaar geen ogenblik uit onze gedachten zijn. Het zijn werkelijk niet alleen de familie leden van repatriërenden, die kans lo pen te worden besmet.Wil het gehele Nederlandse volk zich niet aan besmet ting blootstellen, dan dient het zich daar tegen te wapenen door vaccinatie. Met klem wordt er dan ook op aange drongen van deze gelegenheid tot inen ting en herinenting gebruik te maken. PRACHTIGE UITVOERING IN HET OPENLUCHTTHEATER. EEN ECHO UIT DE ALPEN. De Union Folklorique Suisse, die overal in de landen, waarin zij uitkwam, grote successen behaalde, gaf Dinsdagavond in het Soester Openluchttheater een voor stelling. Koos Speenhof vormde in het rijk gevarieerd programma de verbinden de schakel met het publiek en deed zijn werk' op waarlijk voortreffelijke wijze. De faam was dit gezelschap blijkbaar reeds vooruit gegaan, want nimmer tevo ren was de belangstelling voor een op treden in het openluchttheater zo groot Geen zitplaats was onbezet en talrijke bezoekers namen gaarne genoegen met een plaatsje tussen de struiken en zelfs aan weerskanten van het „toneel". Het programma, uitgevoerd in deze be boste omgeving, kwam bijzonder goed tot zijn recht. Heel de omgeving werkte mee om zich gemakkelijk in te leven in en zich een voorstelling te maken van het Alpenlandschap, waarvan de jodel- groep en volksdansgroep een zeer ge slaagde karakteristiek gaven. Het zou ons te ver voeren heel het pro gramma te bespreken. Er werd gejodeld en gezongen op een wijze, dat het publiek herhaaldelijk met luide toejuichingen en applaus aan zijn bewondering en waarde ring uiting gaf. Hetzelfde kan gezegd worden van de volksdansen. Alpenhoorns van reusach tige afmetingen gaven aan deze uitvoe ring een bijzonder cachet. De nationale klederdracht droeg niet weinig bij tot het prachtige geheel- Het was een programma vol afwisseling, dat de Zwitsers ons voorzetten en vanaf de veelkleurige entree tot aan de taptoe wisten zij de toeschouwers ademloos te boeien. Soest zal aan dit optreden de prettig ste herinneringen bewaren. TERUG UIT DE TROPEN. Met het tro£pentransportschip „Groote Beer'', dat, bijzondere omstandigheden voorbehouden, Donderdag 25 Augustus te Amsterdam wordt verwacht, kéren uit de tropen terug: J. v. d. Brink, Koninginnelaan 94a, Soest- dijk. G« van Deijl, Luitenant Koppenlaan 1, Soesterberg. J- A. J- Elders, Soester- bergsestraat 97a, Soest. J* Haage, Molen weg 12, Soest* G- van Ooijen, Braamweg 80a, Soest. R* Ronnenbergh, Gallenkamp Pelsweg 8, Soest- M. van Schaik, Molen straat 130, Soest. „DE KLEURVOGEL". „De Kleurvogel" is de naam van de Vo gelliefhebbersvereniging, welke te Baarn is opgericht en reeds aangesloten is bij de Ned. Bond van Vogelliefhebbers. Het is de bedoeling dezer vereniging alle vogelliefhebbers van Baarn en Soest bij een te brengen. Er is reeds besloten in October een gro te propaganda-tentoonstelling te houden, waarin een prachtige collectie tropische vogels en kleurkanaries bijeen gebracht zal worden. Vogelvrienden, die inlichtingen wensen, worden verzocht zich in verbinding te stellen met het bestuur, dat uit de navol gende personen bestaat: J. J. Knoops, voorzitter. Rozenstraat 31; E. Fieszen, secretaris, Tromplaan 23 en J. G. Koffrie, penningmeester, Sparren laan 51, allen te Baarn.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1