Eventjes terzijde De vrachtrijders van Europa. SOES f. VOOR ONZE DAMES. Hypotheek verkrijgbaar tegen J. LENSSEN, MAKELAAR Ook voor Voetbal. 31| \2 ;o Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Levensverzekering en Lijfrenten. GOED GEPRAAT Ik behoor niet tot degenen, die altijd weer flauwe grapjes verkopen op Minis ter Lieftinck en op alles wat belasting heet. Niks hoor, ik weet, dat we hard moeten werken, dik moeten betalen en braaf moeten sparen. Ik heb er vrede mee, dat meneer-de- fiscus van alles wat ik doe om wat te verdienen, dik het zijne vraagt en krijgt. Het is een prettig idee, dat er enige amb tenaren zijn, die, mede dank zij mijn bijeengeschreven belastingpenningen een schamel stukje brood verdienen. M'n zure buurman is anders. Die knaap heeft altijd wat op de belastingen af te geven en sinds hij een meneer heeft ge had, die bij hem vanwege de Omzetbe lasting in z'n boeken kwam snuffelen, is-ie helemaal niet meer te houden. Onredelijk is hij gewoon. „Wat ik je brom, buurman", zei hij me somber. „Een mens weet niet, hoeveel diensten je wel volgens die heren be wijst. Je kan, als zelfstandige werker geen vinger in de as steken of je moet er belasting voor betalen. Noem jij me nou eens één ding dat vrij is!" „De lucht'\ antwoordde ik dadelijk. Hij keek mij ernstig aan. „Daar is over te praten'', zei hij. „je mag nog vrij adem halen, als je dat tenminste nog kan. Maar misschien valt het wel onder de Omzetbelasting. Natuurlijk, het valt er dubbel onder. Je bewijst je longen een dienst door ze luc'ht te geven én je zet zuurstof om inne... innenou ja, in wat anders. Ik denk, dat ze de lucht heb ben vergeten. Maar voor de rest, overal moeten ze geld van hebben. Nou mag je niet eens meer met twee liter jajem de straat over!" „Mocht je nooit zonder geleide-biljet", antwoordde ik rustig. „Een Nederlander dient de wet te kennen. Als je meer dan een liter jenever vervoert, ben je straf baar". „Dat wist jij eerst óók niet", sprak m'n zure buurman schamper. „Dat weet je door die soldaat, die de pineut werd en een ambtenaar op z'n motor zag verdwij nen, omdat hij toevallig twee liter van dat spul bij zich had. Nou zou ik van jou wel eens willen we ten, hoe jij zo'n dienstklopper noemt", eindigde buurman dreigend. „Een bovenste beste ambtenaar", ant woordde ik ernstig. „Waar zou het heen gaan, als we allemaal maar met halve vaatjes jenever in de zak mochten lo pen?" M'n buurman liep blauw aan. Ik zag hettot mijn genoegen en daarom ging ik verder: „Die ambtenaar had gelijk. Hij hield zich aan de wet- Het mag niet. Punt. Basta- Op de bon met die kerel! Hier die motor!" Boos keerde buurman zich om. Met zo'n gekke kerel als ik ben, kon hij niet pra ten. En hij was het hek al uit, toen hij me toeriep: „Die motor.dat zal wel een dienstmotor zijn geweest!" Zo'n galgen-humorist. Ik had er, eerlijk gezegd een beetje spijt van, dat ik buurman zó kwaad had ge maakt endat ik hem m'n ware opinie over die aanhoudende-en-motor-pikkende ambtenaar niet had gezegd. Er is een tijd geweest, dat de Neder landers bekend stonden als „de vracht vaarders van Europa" en al heeft onze vrachtvaart in de Europese wateren nog altijd een grote betekenis (onze kust vaarders in het bijzonder vormen een klasse op zichzelf)het vervoer langs de weg begint ook een danige betekenis te krijgen. En weer zijn het de Neder landers, die daarbij de andere landen voorgaan iedere vorm van transport schijnt ons volk goed te „liggen". Of het nu scheepvaart is, of luchtvaart dan wel auto-transport, wij staan ons man netje. Reeds vóór de oorlog had zich een groot aantal vrachtauto-bedrijven ontwikkeld waarvan zowel de ondernemers als het personeel met de ware geest was be zield. Ze lieten zich door geen enkele moeilijkheid terneerslaan, ze reden over dehoogste bergpassen en werden niet afgeschrikt door de voor ons meest on begrijpelijke talen. Hoe die chauffeurs het steeds weer „voor mekaar boksten" was vaak onbegrijpelijk, maar ze kwa men er niet alleen met hun vrachten door, maar brachten ook hun wagens weer in goede staat thuis. Na de oorlog heeft dit bedrijf zich met grote kracht hersteld. Er is een tijd ge weest, dat men meende, dat dit vracht auto- en autobusbedrijf vrijwel geheel onder oppertoezicht van de Spoorwegen zou komen, maar thans is wel gebleken, dat de particuliere ondernemingen een vitaliteit bezitten, die haar een blijven de plaats in onze samenleving verzekert. Wat niet wegneemt, dat met de vracht- autobelangen van Spoorwegen en Ato terdege rekening moet worden gehou den. Gelukkig is men langzamerhand zover gekomen, dat de wederzijdse belangen erkent en gecoördineerd zijn, in tegen stelling bijv. met België, waar de Spoor wegen oppermachtig zijn en het rail- vervoer altijd moet voorgaan bij het wegvervoer. Dit coördineren van de verschillende groepen van ondernemingen, die belan gen hebben bij het internationaal weg vervoer, is de taak van de N.I.W.O., de Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie, waarin zowel regering en semi-overheidsbedrijven als particulie ren zijn vertegenwoordigd. Deze orga nisatie is het, die steeds op de bres staat voor dit snel groeiende bedrijf, dat zowel deviezen verdient als deviezen spaart en daardoor een belangrijke steun is voor onze internationale positie. Deze Europese vrachtrijderij brengt talrijke millioenen in buitenlands geld op. Natuurlijk is er ook wel critiek op de N.I.W.O. geweest, hoe zou dat ook an ders kunnen bij een organisatie, die zo'n 450 ondernemingen van de meest uit eenlopende aard moet helpen de talloze moeilijkheden van het huidige interna tionale wegverkeer te overwinnen. Bo vendien melden zich steeds weer nieu we ondernemingen aan, die niet steeds voor een erkenning in aanmerking ko men. Ook zijn er misbruiken opgetre den, waartegen de N.I.W.O. maatrege len moest nemen. Maar als op het ogen blik het vervoer van grote massa's groenten naar Duitsland ook bij grote hitte en ondanks velerlei vormen van bezettings-bureaucratie vlot verloopt, dan is dat voor een groot deel aan deze organisatie te danken. Ons internationaal wegvervoer heeft thans tussen 1800 en 2000 door-en-door ervaren chauffeurs in dienst; mannen, die gezamenlijk een geheel gemotori seerd leger zouden kunnen vervoeren. Per jaar leggen zij thans tegen de 15 millioen km. af tot diep in Scandinavië, Tsjecho-Slowakije, Italië, Spanje zelfs. Dat is bijna vijftig maal de omtrek van de aarde. En deze mensen zijn zelden bij hun gezin en bijna altijd langs de weg, maar zij timmeren niet aan de weg. Misschien is dat een reden te meer om hulde te brengen aan deze mannen, wien geen vermoeienis te groot is om hun taak te vervullen. CONCERTEN BUITEN SOEST. Het initiatief van het Concertgebouw om muziekliefhebbers buiten Amsterdam in de gelegenheid te stellen enige concerten van het Concertgebouworkest bij te wo nen, heeft in alle delen van het land weerklank gevonden. Het Concertgebouw gaat dan ook op de ingeslagen weg voort en stelt zich voor het concert van Zater dag 17 September 1949, om 8.15 uur n-m- in de eerste plaats voor concertbezoekers buiten Amsterdam toegankelijk te stellen. Onder leiding van Eduard van Beinum zal het Concertgebouw-Orkest, met als solist de le concertmeester Jan Damen, het volgende programma ten gehore bren gen: Berlïoz, Ouv. Benvenuto Cellini. Beethoven, Vioolconcert. Solist J- Damen. R. Strauss, Don Juan. Ravel, Rapsodie espagnole. Zoals bekend werden de beide vorige concerten in het R.A-I.-gebouw gehouden. Het voordeel hiervan was, dat men de beschikking had over een zeer groot aan tal plaatsen. Voor de muziekliefhebbers waren hieraan echter ook bezwaren ver bonden. Het zal dezen dan ook verheu gen, dat het thans aangekondigde con cert in het Concertgebouw wordt uitge voerd. Het doet de besturen van de V.V.V. „Soest Vooruit", de Volksuniversiteit en het Nut genoegen, dat zij ook nu weer haar leden in de gelegenheid kunnen stel len zich voor dit concert op te geven. Dit kan geschieden, met gelijktijdige be taling van het verschuldigde bedrag, bij het Verkeershuis, Van Weedestraat 4, tussen 9 en 12.30 en 14 en 16.30 uur (Za terdags van 9-12.30 uur)- Laatste dag van aanmelding Donderdag 1 September. De kosten van net concert bedragen fl.75 per persoon (alle rechten en kos ten inbegrepen). Indien hiervoor voldoende belangstelling bestaat zal een extra bus naar Amster dam rijden. Voor hen, die hiervan ge bruik willen maken, bedraagt de totale orijs f4.15 per persoon- Bij een vorige gelegenheid is aan alle leden van de genoemde organisaties een kennisgeving verzonden. Dit bracht uiter aard vrij hoge kosten met zich mee. Men wil dit in het vervolg voorkomen en toch de muziekliefhebbers onder de leden op de hoogte houden van de „buiten de stad- concerten" van 't Concertgebouw-orkest. Deze muziekliefhebbers (dus ook zij, die nu om een of andere reden het aangekon digde concert niet bezoeken), kunnen zich opgeven bij 't Verkeershuis, tel. 2886- Zonder enige verplichting tot het bijwo nen van een bepaald concert, wordt hun dan in het vervolg de service geboden, dat zij van elk „buiten de stad-concert" bericht krijgen. DE GEMEENTE STELT SPORTVELDEN BESCHIKBAAR. De voetbalvereniging BDC heeft aan de gemeente financiële steun verzocht voor verbetering van haar sportterrein aan de Ferd. Huijcklaan- De algemene toestand voor de beoefening van een zo belangrijke volkssport als voetbal, is in de gemeente Soest ongun stig te noemen. Het voetbalveld gelegen aan de Rijksweg naar Bilthoven buiten beschouwing la tend, daar dit uitsluitend ter beschikking staat van het Paleispersoneel, heeft men slechts de beschikking over het gemeen telijk voetbalveld aan de Schrikslaan. Weliswaar voorziet het uitbreidingsplan in hoofdzaak in een sportpark, maar de uitvoering van dit plan zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Overi gens zal toch de behoefte blijven bestaan aan een speelterrein in het Zuidelijk deel van de gemeente. Inwilliging van het verzoek van BDC ach ten B. en W- daarom billijk en in het belang van de volksgezondheid. Voorgesteld wordt om het terrein aan de Ferd. Huijcklaan te huren van de eige naresse, de wed. M- Wantenaar, voor de duur van 5 jaren tegen een huurprijs van f 600.'s jaars en onder te verhuren aan BDC, voorlopig voor drie jaren en dan te gebruiken voor bepaalde dagen. De gemeente zal daardoor in de gele genheid zijn het terrein ook aan andere clubs te verhuren of in gebruik te geven. Gedacht is aan schoolvoetbal, politie-elf- tal, gymnastiekverenigingen e.d- Het normale onderhoud van de voetbal velden, de stichting van 'n kleedgelegen heid, blijft voor rekening van BDC. Deze vereniging heeft aangeboden de kleed gelegenheid voor andere clubs beschik baar te stellen, mits de gemeente zich aansprakelijk stelt voor beschadigingen. Hiertegen bestaat bij B. en W- geen be zwaar, evenmin als tegen het beding, dat dat een van de beide sportvelden zonodig behoorlijk bespeelbaar zal worden ge maakt door de gemeente. Het voetbalveld, gelegen aan de Schriks laan, dat eigendom is van de gemeente en op haar kosten dit jaar in orde is ge maakt o.a. door het aanbrengen van 'n nieuwe grasmat door inzaaiing, zal 1 Oef. a.s- v/eer bespeelbaar zijn. De vorige huurster, de voetbalvereniging S.E.C., is bereid het terrein wederom in te huren voor het tijdvak van 1 October 1949 tot en met 31 Maart 1950 voor de som van f 150.en wel voor één speeldag per week. TERUG UIT DE TROPEN. Met het troepentransportschip „Water man", dat aanvankelijk Woensdag 7 Sep tember in Rotterdam werd verwacht, doch, door het ontstaan van enige ge vallen van pokken, wel enige dagen la ter zal arriveren, keren uit de tropen terug: A. de Beer, Molenstraat 88- P. Berlijn, Kerkdwarsstraat 5- G. de Ruig, Smitsweg 10A. De volledige passagierslijst ligt aan ons bureau gratis ter inzage. BIJNA TACHTIG JAAR EN TOCH KAMPEREN. Een mens is nooit te oud om te kam peren; dat bewijzen de heer en mevrouw Clemens, die zich nu al 23 jaar met deze sportieve liefhebberij amuseren. De heer Clemens werd deze week 78 jaar, mevrouw Clemens telt 73 lentes. Niettemin zijn ze vast van plan nog me nig jaartje hun vacantie in een tentje in de Soestduinse bossen door te bren gen. Toen ze 24 jaar geleden eens 'n keer tje van de tent van hun zoon gebruik mochten maken, kregen ze er de smaak van te pakken. Mevrouw sloeg een flin ke voorraad wit katoen in, zette zich ach ter de naaimachine en stikte een flinke tent met een dubbel dak in elkaar. Van die tijd af hebben ze elk jaar (be halve de oorlogsjaren) hun tent opgesla gen; eerst in Zeist en later in Soestdui- nen en niet maar voor een paar weken, maar als het goed weer is van Mei tot October. Voor de oude heer Clemens, die voor driekwart blind is, is dit vertoe ven in de vrije natuur een uitkomst. Op zijn 37e jaar ai werd hij na een mislukte oogoperatie, als sergeant bij het Indische leger afgekeurd en op pensioen gesteld. Jarenlang zat hij zijn dagen te slijten op zijn bovenhuisje aan de Zwaanshals kade te Rotterdam, omdat hij vanwege zijn ogen niet alleen op straat durfde. Totdat dan zijn vrouw de genoegens van het kamperen ontdekte. Zo'n lang verblijf in de bossen komt zijn gezondheid, die niet al te best is, zeer ten goede en gezellig is het er ook wel, tussen al de Rotterdamse en Amsterdam se families, die op het Soestduinse kam peerterrein hun tenten hebben opgesla gen. De kampeergelegenheid te Soestdui- nen is momenteel zeer in trek; meer dan 100 tenten zijn er thans opgeslagen, het is een dorp op zichzelf. Je behoeft geen belet te vragen om ergens een praatje te gaan maken en een kopje koffie te gaan drinken. Dank zij de ondernemingsgeest van Me vrouw Clemens, die men haar hoge leef- EEN LEUK SPEELPAK1E. Als een vrouw niet zo gelukkig is, dat zij er een meisje of naaister op na kan houden, dan is voor haar de vacantie maar een korte pauze tussen twee extra drukke periodes. Vóór de vacantie moet er nog van alles aan de garderobe, die mee moet, worden gedaan. Het ene kind heeft nog een nieuw jurkje nodig en het andere moet er een broekje bij hebben. Als het even kan doet U er goed aan, zo weinig mogelijk mee te nemen. Het meest practische voor de kinderen is een trainingspak of wollen trui voor de koelere en 'n katoenen jurk of speel- pakje voor de warme dagen. Het speelpakje dat wij deze week geven is gauw in elkaar gestikt en heel gemak kelijk te wassen en te strijken- Öok al bent u niet erg handig met de naald, dan kunt u dit pakje toch zelf maken. Het voordeel van dit zelf maken is, dat U dit pakje van een oude japon van uzelf kunt vervaardigen. U kunt er ook heel goed twee verschillende kleuren stof voor gebruiken. Bijv- het broekje bruin en de blouse beige of geel. De bies, die langs de blouse is gestikt kan dan in de kleur van de broek worden genomen. Het geknipte patroon voor dit model is voor de leeftijd van 2 tob 4, 4 tot 6 en 6 tot 8 jaar a f0.80 verkrijgbaar- Be stelling onder no. 4735, maatop post wissel te richten aan „Het Patronenhuis", Middenweg 200, Amsterdam-O., met ver melding van de maat. Het aangevraagde model wordt onze lezeressen na ont vangst van postwissel p.o- toegestuurd. tijd ook niet aanziet, hebben die twee daar, al kamperende, een genoeglijke oude dag. Zelf trekt ze er nog dikwijls met de fiets op uit, terwijl de oude baas in zijn gemakkelijke stoel heerlijk van de natuur geniet. Zo moet men zich, ook in moeilijke om standigheden, het leven weten te veraan genamen. MOTORCLUB SOEST WINT TEAMPRIJS. In de te 's-Graveland gehouden betrouw- baarheidsrït behaalde de M-C. Soest de eerste teamprijs. De heren G- Wassenaar en P. Floor behaalden bovendien de le en 3e prijs in de tourklasse. AANBESTEDING. Door architect A. Brouwer is aanbesteed .Tieuw" en verbouw van twee boer derijen te Leusden. De laagste inschrij ver was H. van Asch alhier voor f 33.200. GEVONDEN VOORWERPEN. Zilveren lepeltje, binnenband, br- lede ren portemannaie met inhoud, zilver arm bandje, kleine portemonnaie met 32 ct., handdoek met badpak enz., gevlekte haan, donker bruine portemonnaie, zw. langharige hond, blauw babymutsje, huis sleutel aan ring, kinderblouse, grijze suè- de handschoen, portemonnaie met fl.56, huissleutel „Graham", portemonnaie met ritssluiting, rode bal, gekleurde kralen, 2 sleutels aan touwtje, zonnebril, rijks daalder, R.K. draagpenning met lint, ge le kinderportemonnaie met inhoud, ny lonkous, bril m. hoorn montuur, z-g.a.n. grijze colbertjas, groen gevlekte vulpen, ,2 badhanddoeken en 2 zwembroeken, grij ze suède linker handschoen,^contactsleu tel en parapluïe. Inlichtingen elke Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur aan het politiebureau- OPENBARE AANBESTEDING. Ten kantore van de directeur van Ge meentewerken alhier werd Maandagmor gen in het openbaar aanbesteed het bou wen van een garage met 10 boxen op het terrein van Gemeentewerken aan de Lange Brinkweg, achter de bestaande brandweercentrale. Slechts vier inschrij vingen waren ingekomen en wel van: W. Kleijn, te Heemstede, voor f23182- J- Hendriks, Hoogland, voor f29490- L. M- Visser, te Soest, voor f31400.—. k J-. Mets, te Soest, voor f32980-—. De gunning zal later bekend gemaakt worden. S.E-C. WINT DERDE PRIJS. Met veel aanhangers trok S.E-C. Zon dagmiddag naar Laren om in de tweede ronde van het Spinnewiel-tournooi Allen Weerbaar uit Bussum te ontmoeten. Het is een spannende en vlugge wedstrijd ge worden, die uiteindelijk met 2—1 door de Bussummers werd gewonnen. Jammer was het, dat SEC weer met een drietal invallers in het veld verscheen, hoewel wij daar aïrect aan moeten toevoegen, dat deze invallers voortreffelijk werk hebben verricht. De eerste aanvallen waren voor SEC en na een kwartier was het linksbuiten O. Maassen, die een keurige voorzet van rechts in het A.W--doel wist te plaatsen. A.W- kwam daarop, goed samenspelend, opzetten en een hard schot tegen de lat behoedde S.E-C. voor 'n tegendoelpunt. Even later werd het toch 11, toen links back Denooy miste en de A.W--linksbin- nen daardoor een vrije schietkans kreeg, die hij dan ook prompt en hard benutte. Na de doelwisseling weer een gelijk op gaande strijd- Er waren tien minuten in de tweede helft gespeeld, toen A.W- op de rand van het strafschopgebied een vrije trap kreeg toegewezen, die ineens keihard in de linkerbovenhoek van het SEC-doel werd geschoten. 21- Verkeerd opstellen der spelers, waardoof doelman Van Zoghei het uitzicht werd belemmerd, was o.i- de oorzaak van dit doelpunt. Niet ontmoedigd speelde S.E-C. verder en A.W. werd geneel op eigen helft teruggedrongen. De Bussumse kee per Kreeg handen vol werk en in deze periode werd bij S.E-C. de midvoor Westerveld terdege gemist- Verscheide ne corners op het A.W--doel leverden wel veel spanning, maar geen doelpun ten op en wat SEC ook probeerde, het bleef 21 voor A.W- Door deze nederlaag kwam SEC in de verliezersronde om de 3e en 4e prijs. In volgende wedstrijd verloren De Zebra's met 21 van Hilversum, zodat in de namiddag SEC de strijd aanbond met de gestreepte Hilversumse ploeg en wat niemand had verwacht, S.E-C bracht De Zebra's een verdiende en gevoelige 4-0 nederlaag toe. In 't begin ging de strijd vrijwel gelijk op, maar toen kort achter elkaar Èvert v. d- Horst en Belt met fraaie doelpunten SEC een 20 voor sprong hadden bezorgd, speelden De Zebra's een verloren partij. Na de rust trachtten de Hilversummers (de achterstand nog wel in te lopen, maar toen bij een snelle SEC-aanval M. Maassen onhoudbaar de 3e goal voor SEC scoorde, was het met de Hilversum mers finaal gedaan. Na een snelle rush maakte Belt er met een geweldig hard schot nog 40 van, met welke stand ook het einde kwam. JEUGDTOURNOOI S.E-C Op het terrein aan de Kostverlorenweg vond Zaterdagmiddag het eerste gedeel te plaats van het door SEC georganiseer de jeugdtournooi. Deze middag was bestemd voor de ad- spiranten, terwijl Zaterdag 27 Augustus a.s- de junioren van de deelnemende ver enigingen elkaar zullen bekampen. De wedstrijden hadden een sportief en geanimeerd verloop- De resultaten waren: A.WBaarn 0-1- Amersf. Boys—SEC 10. Amersf- BoysA-W. 00. S.EC, —Baarn 1—2. Baarn—Amersf- Boys 0—4. A.W—SEC 0—0. De resultaten waren: 1. Amersfoortse Boys met 5 punten- 2. Baarn, 4 punten- 3- Allen Weerbaar met 2 punten. 4. S-E.C. met 1 punt. B.D.C OP DE GOEDE WEG. De vele Soesters, die Zondag de bult naar Soesterberg over getogen zijn, be hoeven hiervan geen spijt te hebben. Hun moeite is meer dan beloond geworden. Ze hebben kunnen genieten van een mooi, stevig partijtje voetbal, spannend van begin tot eind- Vooral BDC maakte 'n pracht indruk en al mag men een bekerwedstrijd, ook al vormt een zilveren vliegtuig de inzet, niet vergelijken met een competitiewed strijd, wanneer de Soesters het a.s- sei zoen op dezelfde wijze voor de dag ko men als Zondag, tegen de vierde klasser „De Stichtse" uit Utrecht, dan kunnen de BDC-ers al bij voorbaat van 'n gun stig verloop van de competitie verzekerd zijn. Beide ploegen startten al direct in een snel tempo, dat ondanks de branden e zon, tot het einde der wedstrijd werd vol gehouden. Na 10 minuten werd Utrechtse achterhoede in het nauw ge bracht- Uit een mooie voorzet van rechts kreeg Ben Rademaker dicht voor doel de bal vrij, waarna hij onhoudbaar laag inschoot. 1-0- BDC bleef in de meer derheid, maar de Soesters wilden e te mooi doen; er werd te weinig gescho ten, waardoor enkele mooie kansen ver loren gingen. In het begin van de tweede helft zyn de Utrechtenaren in de meerderheid. Ue achterhoede van BDC zit echter solide in elkaar. De backs Van de Berg en Ro land en spil Simons ruimden, dat het een lieve lust was- En achter dit trio stond doelman Epskamp, die gelegenheid genoeg 'kreeg zijn kwaliteiten te tonen. 'Talrijke ballen dook hij er prachtig uit, waarbij wij speciaal willen vermelden n hard schot van de Utrechtse linksbuiten. Volkomen onverwacht kreeg G. v. d- Der^

Soester Courant | 1949 | | pagina 2