DE BRIEVENBUS* SOEST. SOESTERBERG. VOOR ONZE DAMES. .210.— icente. voor- t van :n van huisje ringn- ceurd. nog poor- }ZIT- •d. staaf Dlaat- en is nede, van zaak ai. er al ver- igoed chie- heeft 1 aan P bij laats d in •amp - de geen i de welk 3 rvan HL— niet de :sch. te Haarlem zijn goedgekeurd en de On- derl. Brandweerverzekering is bereid f2000.— in de kosten bij te dragen. Dergelijke pompen zijn reeds te Hoog land en omgeving geslagen en voldoen goed. De heer DORRESTEIJN juicht dit voor stel toe, maar zou gaarne zien, dat in dit opzicht ook aandacht werd geschon ken aan andere delen der gemeente. In verband met de urgentie zou de VOORZITTER deze zaak gaarne direct ter hand nemen en verzoekt de raad een bedrag van f3100.— toe te staan, hetgeen wordt goedgekeurd. De VOORZITTER wijst er hierna op, dat deze vergadering de laatste is van de raad in zijn oude samenstelling. Sprekende tot de vier raadsleden, die in de nieuwe raad niet meer zullen terug keren, zegt spr-, dat de heer Nooder steeds grote belangstelling heeft gehad voor de gemeentezaken en ook nog al eens zorg droeg voor de vrolijke noot in de vergadering. De raad verliest in hem een van de oude garde en de geestelijké vader van het Natuurbad. Spr. is over tuigd, dat hij de zaken der gemeente met grote belangstelling zal blijven volgen. Ook Mevr. Bungener was steeds met veel animo bij de zaken der gemeente. Spr- heeft haar wel eens tot de orde moeten roepen, maar het heeft spr. steeds goed gedaan, dat ook zij op de bres stond voor de gemeente en haar inwoners. De heer Tolman had in het bijzonder veel zorg voor de Soester Natuur, als ge volg waarvan hij een verordening nalaat tot bescherming van het natuurschoon. Ook de heer Van Klooster was als ou de Soester en met zijn kennis van de Soester toestanden in de raad op zijn plaats. Spr. dankt de scheidende en de andere raadsleden voor hun werk in de afgelo pen periode, waarin veel werk werd ver zet- De stemming in de fracties was nog al eens verdeeld, hetgeen een bewijs is, dat men een eigen oordeel had en men over de zaken had nagedacht- Ook dankt spr. de heren wethouders voor de goede samenwerking, welke niet be ter had kunnen zijn. Tot slot zegt de heer NOODER, dat hij arm van geest zijn intrede in de raad deed, maar nu in veel opzichten verrijkt gaat vertrekken. Wij hebben elkander, aldus spr-, steeds gevonden en dit is een wijs, dat het goed ging. Spr. dankt de voorzitter voor zijn lei ding en de leden voor ae samenwerking, waarna hij de hoop uitspreekt, dat het de gemeente goed moge gaan. DENKT OM UW LICHT. Op de naleving van de verlichting van auto's, motorrijwielen en fietsen werd 'n intensieve controle gehouden met het gevolg, dat enige tientallen personen be keurd werden. Ook in de komende dagen zal met deze controle worden voortgegaan en de di verse weggebruikers zullen dus zorg moe ten dragen, dat zowel hun voor- ais ach'erverlichting goed functioneert en dat de rijwielen van een wit achterspat- scherm. zijn voorzien. GOED GESLAAGDE WANDEL TOCHTEN TE SOEST. Begnustigd door fraai weer vonden Za terdagmiddag en Zondag de traditionele wandeltochten door onze mooie Soester omgeving plaats, georganiseerd door de wandelsportvereniging „De Eemkanters" en de „Soester Politie Sport Vereniging". Waarschijnlijk door het reeds vergevor derde seizoen viel de deelname ons iets tegen. Zo zagen wij geen enkele politie- sportvereniging, wat niet wegneemt dat het geheel op uitstekende wijze is ge slaagd. Ruim 600 wandelaars namen aan dit sportfestijn deel en allen waren vol lof over het uitgezette parcours- De jury, bestaande uit de heren Boudewïjn, Ekel, Van Es en De Raadt, had geen gemak kelijke taak, daar de deelnemende ploe gen op uitnemende en gediciplineerde wijze hun parcours liepen. De prijzen werden tenslotte aan de vol gende verenigingen toegekend: Zaterdag 27 Augustus: le prijs 'n fraaie beker, beschikbaar gesteld door de di rectie van de Tempo-fabriek te Soes terberg: „De Vechtkanters" te Maarssen. 2e prijs, zilveren lauwertak van de VVV „Soest Vooruit'': N-T-V- te Zeist. Afdeling Militairen: le prijs, zilveren lauwerkrans van de V.V-V. „Soest Voor uit'': Marine Opleidingskamp „Loos- drecht''. 3e prijs, medaille van de Ge meente Soest: Kamp „Almère", Huizen. Zondag 28 Augustus: Afdeling adspiran- tenjeugd: 2e prijs, zilveren lauwertak van de V.V-V. „Soest-Vooruit", *>De Duinkan- ters" te Den Helder- Afdeling jeugd: le prijs, zilveren lauwer tak: S.Ö.S. te Amersfoort. Afdeling senioren: le prijs, beker, be schikbaar gesteld door de Dalco-fabrie- ken te Soestduinen: „Noad" te Gorin- chem. 2e prijs, zilveren lauwertak van de V.V.V. „Soest Vooruit": W.W.V. te Utrecht. 3e prijs, medaille van het Soes ter gemeentebestuur: „De Duinkanters te Den Helder. Voorts ontving elke wandelaar, die de tocht had volbracht, als herinnering een keurig vaantje in de Soester kleuren. Verder waren er nog tal van individu ele prijzen, waaronder tal van nuttige gebruiksvoorwerpen beschikbaar gesteld door de Anker Emaillefabriek te Soest duinen. In de grote zaal van Eemland, alwaar de prijsuitreiking plaats vond, dankte de voorzitter van „De Eemkanters", de heer W. Groart, allen, die aan het welslagen van dit tweedaags sportfestijn hadden medegewerkt en het bijzonder de afde ling Soest van het Ned. Rode Kruis, welke de lichamelijke verzorging van de wandelaars op uitnemende wijze had be hartigd. Ook de voorzitter van de jury, de heer Boudewïjn uit Baarn, complimen teerde de wandelaars met de behaalde successen en voor de keurige wijze waar op de tochten waren volbracht. GROOT WATERFEEST. Een in dit nummer opgenomen adver tentie kondigt een groot waterfeest aan in de Jachthaven „Bestevaer", aan de Eem, te Baarn, op morgen 31 Augustus, de verjaardag van Prinses Wilhelmina. Het programma vermeldt een concert op het water, een gondel vaart en tot slot een groot vuurwerk met 12 hoofdnummers. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar bedoelde advertentie. ZOMERCONCERT. Muziekliefhebbers denken natuurlijk aan het zomerconcert, dat P.V.O. morgen avond geeft in het Openluchttheater. De toegang is vrij. INLICHTINGEN VERZOCHT. In de nacht van Woensdag op Donderdag j.1- werd in deze gemeente een inbraak gepleegd. Het vermoeden bestaat, dat 'n tweetal personen, dat zich in de nabijheid van de betrokken woning heeft opge houden, zich hieraan heeft schuldig ge maakt- Signalement: Leeftijd pl.m. 23 tot 30 jaar, bloodhoofds, golvend haar, lengte pl.m- 1.75 meter. Een van deze personen was gekleed ïn een bruin en de andere ver moedelijk in een grijs jasje. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze personen Woensdag in deze ge meente hebben gevent. In verband hiermede verzoekt de Hoofd- Inspect 'ir van Politie alhier een ieder, die meent hierover inlichtingen te kun nen verstrekken, zich te wenden tot de afdeling recherche der gemeentepolitie alhier. AANRIJDING. Een militaire vrachtwagen, komende uit de richting Soesterberg, wilde op de V. Montgomeryweg de Luit. Koppenlaan inclaar., zender vooraf de richting te heb ben aangegeven. Op datzelfde moment passeerde er een personenauto, even eens uit de richting Soesterberg. Een aanrijding was onvermijdelijk, waarbij de luxe wagen belangrijke schade opliep. Tegen de bestuurder van de vrachtauto werd procesverbaal opgemaakt- VERDUISTERING. Wegen verduistering van een lap heren- stof met voering v. .rd tegen een kleer maker alhier procesverbaal opgemaakt. SIMAVI-COLLECTE. Zaterdag 3 September a-s- wordt alhier de Simavi-collecte gehouden. Wie iets meer wil weten van dit zegenrijke me dische werk onder de leiders aan fram- boesia ïn de tropen, raden we aan de desbetreffende etalages te bezichtigen ïn het winkelpand van de heer G. G- van den Berg, Rademakerstraat 5a, al hier, welke in haar aangrijpende sober heid voor zichzelf spreekt. Voetbal. S.E C. WINT TE HUIZEN VAN ZUIDVOGELS. Zaterdagavond speelde S.EG de return- wedstrijd tegen het naar de derde klasse van de Zaterdagmiddag-competitie van de K.N.V.B. gepromoveerde Zuidvogels. Het groot aantal toeschouwers is van een goede wedstrijd getuige geweest- Reeds spoedig na het begin wist Zuidvogels de leiding te nemen met een onhoudbaar schot voor de reserve-S.E-G-doelman. Aangemoedigd door dit succes wisten de Huizers S.EG geheel in de verdediging te dringen, maar de S-E-G-keeper stond succes voor de thuisclub in de weg. Na een half uur wist S.E-G zich los te wer ken en spoedig lag de gelijkmaker ïn het doel der Zuidvogels. Tot de rust volg de een gelijk opgaande strijd. Gesteund door de wind zette S.E-G na de doelwisseling een heftig offensief in, maar het succes kwam juist aan de an dere zijde, toen, bij 'n snelle uitval, de gastheren er in slaagden de stand op 21 in hun voordeel te brengen. S-E.C. kwam er echter hoe langer hoe beter in en de Zuidvogels moesten alle zeilen bijzetten om S-È-C. het scoren te beletten. Zij slaagden daarin niet, want nog voor het verstrijken van de speeltijd wist S-E-G nog tweemaal te doelpunten en daar mede de wedstrijd met 23 te winnen. JUNIORENTOURNOOI S.E-C. Zaterdagmiddag werden de door S-E-C. georganiseerde jeugdwedstrijden met het juniorentournooi beëindigd. De resulta ten waren: SEC-Baam 1-0. A.W.-Amersf. Boys 3—0. BFCBaarn 1-0- A.W-SEC 11. BFC—Amersf- Boys 00- A.W.— Baarn 00. SEC—Amersf. Boys 10- A.W.BFC 20- BaarnAmersf. Boys 2-0. SEC—BFC 1—0. Het eind-resultaat was: 1- SEC, 7 punten* 2. A-W., 6 p. 3. Baarn, 3 p. 4BFC, 3 p. 5 Amersf* Boys! 1 p. De voorzitter van SEC, de heer v. Wijn gaarden, reikte de prijzen uit en dankte allen, die aan het welslagen van deze sportieve en kameraadschappelijke wed strijden hadden medegewerkt. B.D.C. JUNIOREN OP DREEF. B.D.C. heeft het Zondag in Maarssen niet tot een overwinning kunnen brengen. Met de oneven goal werd verloren. Het tragische van dit doelpunt is wel, dat het door een der BDG-ers zelf ge scoord werd. Bij de Soesters blonken de middenlinie en de achterhoede (met kee per Epskamp in topvorm) uit. De voor hoede, die het zonder G. v. d. Berg moest doen, viel erg tegen. Ook de reserve-elftallen van BDC en Maarssen speelden tegen elkaar, maar dit mag eigenlijk geen naam hebben, er werd zelden „echt" gevoetbald. Maarssen 2 won met 31. De A-junioren van BDC hielden deze keer de eer van hun club hoog. In de voorronde van het Zilveren Vliegtüig- tournooï voor de jeugd, sloegen zij de junioren van C.D-N. met 31. Zaterdag komen zij in de demi-finale tegen de jongens van Soesterberg uit- De brievenbus, de overvolle, gedraagt zich als een dwaas, een dolle, het klepje maakt de landen, geraken in zijn ingewanden. Het mensdom is naar verre streken, als vluchte lingen uitgeweken, omdat het hier niet ar tistiek is, omdat het buitenland zo sjiek is, omdat men pas door de Ardennen, of door de Alpen rust leert kennen, omdat men graag wil imponeren, met foto's van zeer verre meren, waar ook een speelzaal, heel apart is, met iets wat rood en iets wat zwart is, met éven en oneven dingen, veel heerlijker dan Scheveningen, zodat haast elke briefkaart zweemde, naar 't exclusieve en het vreemde Nicht Ina schrijft uit Ponte Résina: „Gegroet van mij en tante Mina, en op de kaart van deze Tante, zie men een fles Asti Spumante, en Coba schrijft uit Casa Sana: ,,'t Is hier een heerlijk panorama, salutos! Viva la Espana!" En Bella seint uit Aix les Bains, met veel entrain: „Mon cher Cousin! Le temps fait bien, enfin, cousin, sois embrassé avec deux mains!" Jaja, die Bella kent geen vrees, voor 'n mondevol écht Europees, en schrijft dan nogmaals uit Deauville. aan u, van 't leger der schlemiele Het echtpaar O. W. Pack de Biezen, kreeg Noorse kronen als deviezen, zodat we nu ge zegend worden met kaarten, bóórdevol van fjorden. Oom Peter zit in een Casino, hij draagt geen hoed, maar een alpino, en laat zich reeds bij 't ochtendkrieken, in alle stan den daarin kieken, nicht Bertha zit in de Vo gezen, en stort daar uit haar ganse wezen, en zij beweert nadrukkelijk: „De lucht is hier verrukkelijk!" Voor hèn, die tussen de bedrijven, genood zaakt zijn om thuis te blijven, heb ik, in zwaar-doorwoelde nacht, het volgende recept bedacht.' Laat van uw huis een foto maken, kijk hierbij niet op een paar knaken, maak van zo'n foto uw hotel, met goede inkt ge lukt dat wel; laat deze foto fraai clicheren, en tot een kaart reproduceren. U hebt dan, vol intelligentie, een sieraad voor correspon dentie, en hoeft dan thuis niet te verleppen, maar kunt geweldig óp gaan scheppen. U schrijft maar op de vensterruiten (zodat het zichtbaar is naar buiten), van boven- of be nedenhuis, etage, zolderraam incluis, van kel der, sousterrain-gewelf: „Hotel-Pension van Ikke Zelf." U schrijft van een complete Thee, van een diner, en déjeuner, en van een tochtje naar de zee. En heren, die nog vol van min zijt, en niet het hoofd van een gezin zijt, volgt nu mijn raad en weest paraat, en als een Man tot Daad in staat. Schrijft aan uw liefste raak en snel, zo'n kaart uit uw privé-hotel: „Het uit zicht is hier om te stelen, vol bloemen, vo gelso zo velen! In dit hotel, het eigen- knusse, zie ik geraniums en mussen, en zend jou, liefste, ondertussen, een groet met zeven duizend kussen!" Maar neen! Het is veel handiger, veel flinker en verstandiger, hier niet de Postbode te stu ren, maar zélf dat salvo af te vuren. Waarom een postzegel verknoeien? Neen, zoiets schrüf je niet. Dat doe je! UIT DUIZEND KILO COKES De Duitse chemische industrie, die weer op krachten begint te komen, is nog wel zwaar gehandicapt door het verbod van vervaardiging van synthetische benzine. Hoe logisch het ook is, dat de geallieer den de herleving van deze industrie be letten, omdat zij een oorlogsindustrie bij uitnemendheid is, is ook het verzet van de Duitsers verklaarbaar. Tijdens de oorlog heeft de Duitse industrie n.1. de winning van synthetische producten enorm verbeterd, o.a. door het Fischer- Tropsch procédé. Dit is een zeer inge nieuze aanwending van cokes in combi natie met andere stoffen, waardoor uit 1000 kilo cokes verkregen kunnen wor den: 52 kg benzine, 51 kg wasmiddelen, 33 kg oplossende stoffen, die in allerlei industrieën gebruikt kunnen worden, 26kg bijtende stoffen, 22% kg die selolie, 15 kg vetzuren, 13 kg eetbare vetten, 11% kg van een vloeibare brand stof, die nog vluchtiger is dan benzine en 10% kg harde was. Het is natuurlijk wel zuur, wanneer een dergelijke knap- Indien we u vertelden, dat wij u hierbij de afdeeling van een avondjapon geven, waarschijnlijk zoudt u het grif geloven. Deze avondjapon is echtereen dames nachthemd, zoals onze tekenares dit op een der laatste modeshows te Amsterdam zag. Voor dames-nachtkleding is de ouder wets-degelijke nachtjapon dan ook offici eel weer teruggekeerd. Officieus hééft „de pon" ons nimmer verlaten en me nige vrouw, die een damespyama wel aardig vond in modetijdschriften of aan een etalagepop, bleef zelf het nachthemd trouw. Zoals uit onze tekening mede blijkt, staat het nachthemd veel „gekleder" en is ook heel wat vrouwelijker dan de da mespyama. Inzonderheid onze meer cor pulente zusteren zullen liever dan de pyama het nachthemd dragen. Dames die over stof beschikken, zullen dit elegante model zeker willen nama ken. De nieuwe mode heeft ook haar invloed op de nachtkleding doen gelden: de japon heeft een lengte, die velen van ons nog misschien wat overdreven voor komt. Doch dat is - een kwestie van wennen. Voor dames die het patroon wensen na te maken, zij gemeld, dat het voorpand eerst wordt ingehaald, waarna de mid den-voorbaan op het voorpand wordt ge stikt. De ceintuur stikken direct tussen beide naden ïn. De hals wordt met een schuine bies afgewerkt- Wij werken het hemd af met Engelse naden. Patronen van dit model zijn voor onze lezeressen beschikbaar in de maten 40, 42, 44 en 46 a fl.25 bij „Het Patronen- huis", Middenweg 200, Amsterdam-Oost. Na ontvangst van een postwissel, waarop vermeld: No- 4792, maat-*., wordt het patroon omgaand toegezonden. pe vinding uitgeschakeld moet worden, maar eerst wanneer men geheel zeker is van Duitsland, zullen de geallieerden ermee accoord kunnen gaan, dat derge lijke bedrijven weer onder Duitse leiding worden gesticht. HOE RADIUM VERVOERD WORDT Enige tijd geleden bracht een vracht boot een kist uit Amerika naar Zweden, die 500 kg woog. Dat is op zichzelf niets bijzonders, maar wel bijzonder was, dat de gehele inhoud van die kist niet meer bedroeg dantwee gram! Namelijk twee gram radium. De gehele rest van de 500 kg was verpakking, zodat de emballage 250.000 maal zo zwaar was als de inhoud. Het radium was verdeeld over 20 kleine glazen buisjes, die ieder 1/10 gram radium bevatten. Deze buis jes waren, omgeven door kleine katoe nen kussentjes, in koperen houders ge sloten. Deze koperen cylinders waren weer met dikke loodplaten afgeschermd en het geheel verpakt in een solide kist. Deze wijze van verpakking is noodza kelijk om ongewenste uitstraling van het radium te voorkomen. Wegens het gevaar van straling had men het ook niet aangedurfd de zending per vlieg tuig te vervoeren, omdat men vreesde voor stralingsinvloeden op de instru menten. Tenslotte is nog interessant te weten, dat deze twee gram radium de oogst waren uit de verwerking van niet minder dan een millioen kg radiumhou- dend erts.

Soester Courant | 1949 | | pagina 3