3» Met een zeilboot de wereld rond* W. N. NIEUWENHUIS J. LENSSEN, MAKELAAR WERELDTAAL. SOEST. Loodgieter - Electriciën VOOR ONZE DAMËs! <4~y Officiële mededelingen. Voetbal. Jack Bilbo, met vrouw en een beman ning van twee koppen, maakt met een zeilbarkas van 10 meter lengte een tocht om de wereld, waarmede hij een nieuw wereldrecord hoopt te vestigen. „Reynold News" verzorgt de publicatie van zijn scheepsjournaal, waarvan hier het eerste gedeelte volgt: In den beginne ging alles verkeerd. De Theems was een beetje ruw. De kade- meester bij de Towerbridge wilde ons niet laten meren. Hij had 't te druk met zijn water-taxi's en het rondleiden van nieuwsgierigen op de grote vliegboot van de BOAC. We gingen dus maar ver der en meerden aan de Harpy-kade, het domein van de belastingambtenaren, 's Nachts mochten we daar niet blijven en daarom koerste de Bambula terug naar Chelsea. Hier lag geen enkel schip aan de kade; toch wilde de kademeester ons niet toestaan aan te leggen, want een grote schuit was volgens hem op komst. Ik vertelde hem rustig, dat ik zou blijven liggen tot die grote schuit was gearriveerd. Zolang dat niet het ge val was, kreeg hij mij niet weg. Ik h;eld voet bij stuk. De rivierpolitie werd er bij gehaald. De politie van Chelsea kwam er aan te pas. De Bambula bleef liggen. De volgende morgen werd de kademees- ster vriendelijker. We kregen zelfs heet water van hem om thee te zetten. Hij vertelde me, dat hij hield van een door zetter, die voet bij stuk hield en dat hij niets liever deed, dan een zaak tot het uiterste uitvechten. Diezelfde morgen werd de bemanning van de Bambula" met een nieuw lid verrijkt: zijn naam is Frank. Frank is 23 jaar en weet alles; hij weet werkelijk wel iets, maar toch niet zo veel, als hij zelf wel denkt. Hij was van mening, dat het roerblad te smal was. Midden in de Theems dreven twee prachtige stukken eikenhout; we voeren er heen en ondanks mijn 240 pond gewicht, boog ik over de verschan sing en haalde ze naar binnen. Frank en onze passagier Duncan werkten als be zetenen aan het roer en in vier uur was het werk klaar. Op een scheepswerf zou den we voor dezelfde job zeker drie da gen loon moeten betalen, na drie weken wachttijd. We hadden veel bekijks tij dens die reparatie. Toen het getij gunstig was, begaven we ons naar een andere kade. Hetzelfde spelletje werd nog eens herhaald. De kademeester riep de politie. Ze kwamen, maar kenden ons reeds en lieten ons met rust. Tien minu ten later arriveerde een prachtig luxe- jacht met Lord X aan boord. De kade meester ging er zelfs voor in de houding staan. Maar goed ook. Een boot, die 12.000 pond sterling heeft gekost, is eerder welkom dan een JacK Balbo, auteur en artist. Ik voelde me gedron gen, de kademeester op zijn nummer te zetten, maar deze, zoals alle menselijke wezens, werd menselijk en we scheidden als beste vrinden. Maandagmorgen begon dan de eigen lijke tocht; onderweg pikten we een compas-corrector op, Tower bridge. De laatste brug van Londen. Ik wil ruiter lijk bekennen, dat mijn hart me in de schoenen zonk. Het valt niet mee. om Londen vaarwel te zeggen. Nu geen bruggen meer; de mast kon worden op gezet. Gelukkig maar, dat we Johnson, de compas-corrector bij ons hadden; het was geen gemakkelijke taak en zijn hulp was onontbeerlijk. Wij meerden naast 'n zolderschuit en te laat ontdekten we, dat het vermaledijde ding op drift was. Nu moest ik niet alleen de Bambula in koers houden, maar bovendien nog een schuit, die drie maal zo lang was. Die arme Johnson was op de zolderschuit achter gebleven en we hadden een half uur nodig om hem in de Bambula te krijgen. Johnson stelde daarna het compas bij en bij Gravesend zetten we hem aan wal. Die nacht meerden we in een heerlijk kreekje, waar een allerhartelijkste ka demeester ons verwelkomde. We vertel den hem van onze narigheden met Lon- dense kademeesters. „Dat kan uitkomen", zei hij. „Maar bij ons ben je al op zee." De volgende dag om 11 uur zeilden we weg. Ons doel was Ramsgate. Een goed plan, maar het zou anders uitkomen. De zee werd al ruwer en ruwer. Een Noord ooster storm joeg de golven meters hoog op. Ik voelde me niet gerust, toen ik grote schuiten zag omkeren en ik nam het ze niet kwalijk ook. Grote zwaar-beladen coasters, van Nederland se, Deense, Zweedse en Noorse nationa liteit passeerden ons, hevig stampende in de woelige baren. Grote zeeën sloe gen over de Bambula. Ook wij besloten, ergens beschutting te zoeken. En nu begon de eigenlijke el lende. Passagier Duncan werd groen. Kapitein Bilbo werd doodziekzijn vrouw Owo had plezier; Rog en Frank gedroegen zich manhaftig. Als een vaat doek hing ik over de helmstok. Ik weet niet meer of ik alleen maar hing of ook nog stuurde. Ik verwelkomde de golven, die me tenminste afkoelden. Tegelijker tijd vervloekte ik ze, omdat ze de Bam- bua als een notendopje heen en weer slingerden. Plotseling kwam er rook uit de machi nekamer. Ik deed de deksel open en zwarte rookkolommen stegen op. Rog greep een brandblusapparaat, Frank liet in ijltempo de zeilen neer. Ikzelf ging weer aan het roer staan. Nog juist op het nippertje waren we erbij; nog een paar minuten en de hele boot had in lichte laaie gestaan. De motor function- neerde niet meer. Wij zetten koers naar Sheerness op Sheppy eiland. Ik moest daarvoor de steven wenden en het ge volg was, dat we in de golven kwamen te liggen, die van achteren ons belaag den en over de lengte van de hele schuit heensloegen. Ik mag gerust zeggen, dat we letterlijk een vuur- en waterdoop hebben ondergaan. De vissers op Sheerness waren zeer har telijk. Een fijn volk. Ze zijn ons bij alles behulpzaam geweest. De scheepswerf werd geraadpleegd en nu bleek na een nauwkeurig onderzoek, dat de oliepijpen van meer dan slechte kwaliteit waren. Ze lekten overal en de Diesel-olie was tot diep in de vullings gelopen en werd door het vliegwiel gespoten op de hete uitlaatpijp, waardoor die zwarte rook was ontstaan. Nog maar een paar se conden en we hadden brand aan boord gehad met misschien nog een explosie erbij en we zouden er alle vijf het leven bij ingeboet hebben. Passagier Duncan nam het besluit, verder niet mee te gaan. Op het ogenblik, dat ik dit schrijf, lig gen we gemeerd aan de Sheernesskade. We hebben niet over eenzaamheid te klagen. Iedere dag is onze kajuit vol met kers-verse vrienden, vissers, en de stuurlui van grote schepen. Het is een genot om naar hun verhalen te luisteren en de wijsheid van één zo'n pikbroek is me meer waard, dan tien boeken over stuurmanskunst. Ouwe Dick kan ons precies vertellen, wat voor weer we die dag zullen krijgen; dat kan ik van de BBC niet zeggen. Zodra de reparaties zover zijn zeten we koers naar Rams gate. Hypotheek verkrijgbaar tegen 31| Of \2 i0 Van Weedestraat 28 - Telefoon 2169 - Soestdijk Ook voor Levensverzekering en Lijfrenten. III. We spoedden ons naar het hotel Haw- thorns Hotel aan de West Cliff Road, een comfortabel gebouw met 150 kamers. Na een verfrissend bad wandelden wei naar het „akceptejo", de ontvangzaal, in welker hal een compleet postkantoor was geïmproviseerd met drie Espetanto- sprekende postbeambten. Het was daar een gekrioel van mensen uit alle vijf werelddelen. Daar troffen we mannen en vrouwen uit de U.S.A., uit Canada, Bra zilië, Argentinië, uit Noord-Afrijta, uit Palestina, ja zelfs was er ook een Chinees, voorts drie Australiërs, dan uit ons eigen werelddeel Noren, Zwe den, Denen, enkele Duitsers, doch niet uit de Russische Zone, want die krij gen geen permissie, enkele Tsjechen, die voorzover ze gehuwd waren, hun vrouwen als garantie moesten thuis la ten, een paar Italianen, een twintigtal Zwitsers, ruim honderd Fransen, één Joegoslaaf-Titoïst, vele Belgen, een 40- tal Nederlanders, twee Ieren en ruim 600 Engelsen. i Alle deelnemers droegen een speciaal congresinsigne, dat hun het recht gaf, van alle autobussen gratis gebruik te maken, alsmede van de badstoelen aan het strand. In dat opzicht kunnen wij nog veel van de Engelsen leren, evenals ten opzichte van het verkeer. In het centrum der stad stond met grote witte letters op het plaveisel te lezen „look left" of „look right". En als er gens bij een straatovergang wat veel pu bliek stond te wachten, stopten de auto's zonder enige aanwijzing geheel uit zich zelf om de voetgangers te laten over steken. Daar moet ge bij ons om komen; we moeten in dat opzicht nog worden op gevoed. De Zaterdagavond was bestemd voor kennismaking. In twee grote café's moes ten de 1500 "worden ondergebracht. Tel kens als een der leidende figuren in de Esperantobeweging binnenkwam, werd hij of zij onmiddellijk' op de gevoelige plaat vastgelegd. In de week van het congres werden vriendschapsbanden gelegd en zelfs banden voor het leven, want de seksen zijn in de wereld der Esperantis ten niet verschillend van de andere. In de loop der 60 jaren van de Esperanto beweging zijn dan ook vele internatio nale huwelijken gesloten, waarvan wel het merkwaardige is, dat de kinderen als moedertaal het Esperanto kregen. De volgende morgen woonden we de H- Mis bij, waaronder preek in Esperanto door Prof. A. Beckers uit België. De H. Mis werd opgedragen door Prof. Mo- desto Carolfi uit Rome. Des namiddags werd een Protestantse godsdienstoefening gehouden, waar de Esperantopreek ge houden werd door Rev. W- J. Downes uit Londen. Des morgens tien uur werd het congres officieel geopend in tegenwoordigheid van de Councillor Lieut-Commander J. H- Turner, bergemeester der stad. Het bleek, dat hij reeds vele jaren geleden het Esperanto had geleerd. Uit elk land kwam één vertegenwoordi ger voor de microfeen om het congres namens zijn land de groeten en beste wensen over te brengen. Alleen de ge noemde Dr. Lapenna riskeerde het even de neutraliteit prijs te geven en te spre ken over het ijzeren gordijn. Hij gewaag de er echter niet van, wat daar gebeurt, doch dat wist ook iedereen wel. Na afloop werd het gehele congres op 'n foto gezet van meer dan een meter lang. P. H. KONINKLITKE MARECHAUSSEE BESTAAT 135 JAAR. Op 26 October a.s- zal het Wapen der Koninklijke Marechaussee, waarvan ook in onze gemeente een onderdeel is ge legerd, de dag herdenken, dat het bij bij Besluit van 26 October 1814 werd opgericht. Het ligt in de bedoeling dit 135-jarig bestaan te herdenken op ge paste wijze. Op de dag zelf zal in de morgen een gedenkteken worden onthuld ter nagedachtenis aan de in de oorlogs jaren gevallen leden van het Wapen en van het voormalige corps Politie troepen, welks vooroorlogse taak thans weder wordt verricht door de Koninklijke Ma rechaussee. Het zal zeer op prijs worden gesteld, indien familieleden van hen, die het Wapen met dit monument hoopt te eren, aanwezig zullen willen zijn. Na dere hieromtrent gewenste inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Commandant der Koninklijke Marechaussee, Raamweg 4 te 's-Gravenhage. Het voornemen bestaat voorts om op 27 October een défilé te houden voor auto riteiten en genodigden te 's-Gravenhage. Hieraan zullen een groot aantal mare chaussees van alle Korpsen deelnemen. Zij zullen defileren zowel te voet, per motorrijwiel als met pantserwagens, ter wijl het standaardeskadron gekleed zal zijn in de blauwe uniform. Dit meer massale optreden naar buiten zal voor het eerst na de oorlog voor velen in den lande de gelegenheid bieden kennis te maken met de herboren Koninklijke Marechaussee, dan wel de oude banden te verstevigen. In de namiddag zal de Commandant van het Wapen een receptie houden te Den Haag, waarop een ieder, die hier aan behoefte gevoelt, in de gelegenheid zal zijn zijn of haar gelukwensen aan te bieden. De dag zal worden besloten met een feestavond voor officieren, onderof ficieren en marechaussees met hun da mes in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage^ MISHANDELING G. v. B. alhier, die al meer veroordelin gen achter de rug heeft wegens mishan deling, houdt er eigenaardige manieren op na, Zo trok hij op 25 April j-1- de hem passerende fietser A. van S- plot seling van zijn rijwiel, terwijl hij hem nog een schop tegen het linker been toe gaf. Dit onhebbelijk optreden zal de man echter heugen, want toen v. B- zich Vrij dagmiddag voor de Utrechtse Politierech ter moest verantwoorden, hoorde hij zich veroordelen tot een week gevangenisstraf, overeenkomstig de eis van de Officier van Justitie. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. A.s- Zaterdag, 17 September, wordt in onze gemeente, ook in Soesterberg, een huis- en straatoollecte gehouden voor 't T.B.C.-bestrijdingsfonds van het Christ. Nat. Vakverbond „Draagt elkanders las ten". Reeds meerdere malen hebben wij er op gewezen, hoe de 1.B-C. weer om zich heen grijpt en het is dan ook nodig, dat een ieder zich inspant om deze ge vreesde ziekte te helpen bestrijden "en degenen, die hierdoor worden getroffen zo nodig financieel bij te staan. Zaterdag a.s. kunt gij uw medewerking verlenen, door met milde hand te geven in de collectebus, welke u dan zal wor den voorgehouden. HUMANISTISCH VERBOND. De Soester Gemeenschap van het Huma nistisch Verbond hield een goed bezochte ledenvergadering ten huize van de voor zitter, de heer J. de Vries. In het definitieve bestuur werden naast de heer De Vries als voorzitter, gekozen de heren N. Feis, penningmeester en W- Andriessen, secretaris, Eigendomweg 104. Het programma voor het eerste deel van het winterseizoen werd vastgesteld. Op 16 September a.s. zal Dr. J. C. Brandt Corstius uit Utrecht een lezing houden over „De toenemende betekenis van het moderne Humanisme in het Nederlandse leven". 20 October komt het hoofdbe stuurslid H. Lïps uit Amersfoort spreken Van Weedestr. 23 Tel. 2577 EEN GEKLEDE MEISJESJURK. Wij geven ditmaal een afbeelding van een practische geklede jurk, zoals onze meisjes van 8 tot 16 jaar gaarne zullen dragen. Is het een minder zonnige dag, dan kan uw dochter deze jurk ook zonder mantel aan hebben, terwijl het geheel toch een goed gekleed geheel is. Hoewel de drang de mantel uit te laten bij meisjes niet zo sterk leeft als bij de jongens, die dadelijk de jas uitlaten, als het ook maar even wat warmer is, zulien ook de meisjes daarom deze jurk waarderen. Dit zeer aparte modelletje is toch niet moeilijk zelf te vervaardigen. De garne ring van de knoopjes is het aardigst, als men er de pic-pac-knoopjes voor neemt, die met dezelfde stof als het japonnetje worden overtrokken. Bij het maken van het rokje lette men er op, dat het mid denvoorbaantje aan de klokstukjes ge stikt wordt- De ruimte aan de bovenkant van de klokstukjes moet men inhalen, waarna men er de heupstukjes opzet. De naad middenachter sluiten, dan de zijnaden van voor- en achterpand aan el kaar stikken. Bij het aan elkaar zetten van het voorpand laat men aan de lin kerkant van het middenvoorstukje onge veer 15 c.m- open voor de sluiting. Ach terpand en voorpand aan elkaar stikken, de ruimte aan de taille inhalen en aan het rokje zetten. Voor onze lezeressen stellen wij ook van dit model weer knippatronen beschik baar. Men zende daartoe een postwissel ad 95 cent aan het Patronenhuis te Am sterdam, Middenweg 200, met vermelding van het nummer 4810, waarbij men te vens dient op te geven, voor welke leef tijd (8 tot en met 16 jaar) men het pa troontje wenst. Toezending geschiedt dan omgaand. over „Jeugd en Humanisme". Voor November is de heer L. van Gel der uit Amersfoort uitgenodigd te spre ken over een opvoedkundig onderwerp, terwijl in December een Kerstbijeen komst zal worden gehouden. Uitvoerig werden de mogelijkheden van publiciteit en propaganda besproken. Een bibliothecaris werd benoemd, zodat het voor ieder lid mogelijk is goede boe ken van andere leden ter lezing te krij gen. Bespreking over het sociale werk moest wegens tijdsgebrek tot een volgende vergadering worden uitgesteld. WANDELTOCHT K.N.G.V GAAT NIET DOOR. Mede in verband met een soortgelijke tocht in de naaste omgeving en het feit, dat organisatorische moeilijkheden van landelijke aard een vlotte gang van za- belemmeren, heeft het Bestuur van de Soester Turnclub besloten, dat haar wan deltochten, in 't kader van de officiële Bondswandeldag van het K.N-G.V., op Zaterdag 17 en Zondag 18 September geen doorgang zullen vinden. Dg WEG TERUG. Als verdacht van illegale grensoverschrij ding arresteerde de politie een Duitse juffrouw, die in deze gemeente werd aangetroffen. Zij is naar de Heimat te ruggebracht. Tegen de betrokken per soon, die haar onderdak verleend heeft, werd procesverbaal opgemaakt- NEDERLANDERSCHAP. De burgemeester der gemeente Soest vestigt de aandacht van belanghebbenden op de wet van 12 Dec. 1892, S- no- 268, op het Nederlanderschap en het ingeze tenschap, zoals die sindsdien is gewijzigd, inzake het behoud, het verlies, of de verkrijging van de hoedanigheid van Ne derlander. Bovendien wordt gewezen op de bepa lingen van de termijnenwet Nederlander schap. Voor de kennisgeving ingevolge een der bovenvermelde wetten, zijn formulieren ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. L.V-V.—S.E.C. 1-1 Daar het hoofdterrein van S.E.C- aan de Schrikslaan nog niet bespeelbaar is, kon de vastgestelde competitiewedstrijd S.E-C.L.V.V. geen doorgang vinden Op het laatste moment is deze wedstrijd om gezet in een uitwedstrijd tegen dezelf de vereniging te Laren. Daar echter ook voor de andere Larense voetbalclub een thuiswedstrijd op het programma stond, had de ontmoeting L.V-V--S.E.C. eerst te 5 uur plaats. Na enig terrein verkennen kwam S.E-C- langzamerhand in de meerderheid en de ene na de andere aanval golfde op het LVV-doel af. Enige hoekschoppen op 't L.V-V.-doel leverden voor de gastheren wel enige benauwde ogenblikken op, maar geen doelpunten voor S.E.C. Er waren ongeveer 15 minuten gespeeld, toen de S.E*C.-linksbuiten O. Maassen een snelle ren met een goede voorzét besloot, die door zijn broer, M. Maassen, die de rechtsbuitenplaats inneemt, keu rig in het L.V-V.-doel werd geplaatst. 0-1. Lang plezier beleefde S.E.C- van deze voorsprong niet, want toen bij een aan val van de L-V-V.-linker vleugel de S.E-C--rechtshalf de bal onvoldoende op zijn doel terugspeelde, benutte de L.V-V-- midvoor dankbaar de hem geboden kans om doelman Van Zoghei van dichtbij te passeren en daarmede de partijen op ge lijke voet te brengen. 1-1- Enthousiast speelden beide partijen ver der en weer werd L.V.V. geheel op eigen helft teruggedrongen. De L-V-V.-achter- hoede stond echter uitstekend opgesteld en er was voor S-E-C. geen doorkomen aan. De rust kwam met de stand 11- Het verloop van de tweede helft was zeer eentonig. Steeds een aanvallend S.E.C- en een verdedigend L.V.V. De L.V.V.-doelman heeft in deze periode zijn club voor een nederlaag behoed. De ze keeper verrichtte werkelijk wonderen. Tientallen schoten kreeg hij te verwer ken en hij deed dit op bewonderenswaar dige wijze. Wel trachtte de L-V.V.-de- fensie met verre trappen het spel zo nu en dan te verplaatsen, maar de uit drie man bestaande L.V-V.-voorhoede kon te gen het Soester verdedigingsblok niet veel uitrichten. Talrijke corners op het L.V-V.-doei brachten wel veel spanning, maar het winnende doelpunt voor S-E-C. bleef uit. Het einde kwam met een 1—1 gelijk spel. S.V.M.M.—SOESTER BOYS 2-2. De Soester Boys hebben onze verwachtin gen niet beschaamd en de competitie met een gelijk spel ingezet- Voor de 3e klasse van de KNVB, afd. Utrecht, waren de Boys Zondag te Maarn op bezoek bij S.V-M-M. Direct na het beginsignaal zat de spanning er volop in en de strijd ging snel van doel tot doel. Met de rust leidide de gastheren met 21. De Boys gaven zich echter niet gewonnen en kwamen meer en meer in de aanval. Een kwartier voor 't einde kregen de Boys een straf schop toegewezen, waaruit E. Strumpel de partijen op gelijke voet bracht- 2 2- Beide partijen zetten er de laatste mi nuten alles op om alsnog de overwinning uit het vuur te slepen. Het mocht even wel niet lukken, daar de verdedigingen van beide elftallen wisten stand te hou den. Het einde kwam met een 22 ge lijk spel, hetgeen de verhouding goed weergeeft. VOLOP SPANNING BIJ B.D.C.—E.M.S. In een spannende, maar aan weerszijden slecht gespeelde wedstrijd heeft BDC Zondag de eerste puntjes van de com petitie binnengehaald en wanneer ook nu het aloude spreekwoord „een goed begin is het halve werk" nog steeds van kracht is, dan is BDC dus dit jaar wel zeer goed gestart en daarom zuilen we ons deze keer nog maar niet gaan verdiepen in het vraagstuk, hoe het mogelijk is, dat BDC in de voorgaande wedstrijden in het veld verscheen met een voorhoede, die het beste beloofde voor de toekomst en hoe deze zelfde voorhoede, en dat nog wel in de competitie, een zo onsamenhan gend spel vertoonde, alsof deze 5 spelers nog nooit met elkander hadden gespeeld. Voetballen is en blijft iets wisselvalligs en dat is misschien maar goed ook, want anders stond reeds elke keer bij voorbaat vast wie er winnen zou en daarmee zou een van de meest essentiële kenmer ken van de competitie, n.1- de spanning, verloren gaan. En deze laatste was er Zondagmiddag op het BDC-veld volop, meer dan sommige toeschouwers feitelijk wel konden verdragen. Vanaf de eerste minuut, toen de Soesters uit 'n corner de score wisten te openen, tot enkele

Soester Courant | 1949 | | pagina 2