John Buil en zijn belagers* Het vlot niet met de particuliere woningbouw. SOEST. IN DE HOEK. Olüciële mededelingen. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. per kwart, fl-50 - p. post f 1.75. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1949. Bureau: Vao Weedestraat SS - Telefoon 2566 - Giro 126156 25e JAARGANG No. 69. „Men stampvoet, blikoogt, vloekt en zweert, de vriendschap was in grim verkeerd Staring. Hel botert niet tussen Engelsen en Amerika nen. Dat is niet van vandaag of gisteren. De Yankees hebben hun vrijheid bevochten op Engeland. Daar blijft altijd wel wat van hangen. De Amerikanen voelen zich verre su perieur boven de Engelsen, maar niet van ganser harte; ze weten maar al te goed, dat ze in vele opzichten, vooral cultureel, vèr achter Engeland aankomen. En de Engelsen voelen zich eveneens superieur boven de Amerikanen, en dat wèl van ganser harte; maar bemerken aan de lijve, dat ze bij de Verenigde Staten in materieel opzicht verre achterstaan. Nu heeft Engeland Amerika nodig, en dat is altijd een vervelend geval. Vooral omdat de Amerikanen niet behoren tot het mensenslag, dat helpt volgens het christelijk beginsel, waarbij de linkerhand niet weet wat de rech ter doet. Ze laten het Engeland terdege voe len, steken hun neus in Britse zaken en zou den eigenlijk het liefst willen, dat men daar iedere morgen even Washington opbelde om te vragen, wat er vandaag alzo gedaan moest worden. Tegen Truman. Vooral is dit het geval met de republikeinse, door-de-wol-geverfde voorstanders van „free enterprise", van het ongebreidelde particulier initiatief. Zij zien met grote ergernis het so cialistisch experiment in Engeland aan. Die ergernis wordt nog te groter, omdat zij zelve hun vrijheid bedreigd zien door de op vattingen van president Truman en zijn de mocratische aanhangers. Truman toch, hoe wel niet volkomen gaande in de voetstappen van Roosevelt met zijn „New Deal", stuurt toch zeer bepaald aan op een „Fair Deal". Hij wil dat werkgevers en werknemers gelijkelijk delen in voor- en tegenspoed. Hij ziet het gevaar dat altijd dreigt wanneer het parti culier initiatief ongehinderd door wetten en voorschriften zijn gang kan gaan; dat in een tijd van hoogconjunctuur alles goed gaat, maar dat, zodra de zaken gaan verslappen, de werknemer, zonder enige protectie, op straat wordt gezet, dat werkloosheid en ellen de hun intocht doen, met als gevolg dat op de staat zware lasten worden gelegd in een tijd, waarin juist de inkomsten uit de belas tingen verminderen. Hoe sterk het verzet tegen die opvattingen van Truman en de zijnen is, bleek wel uit het feit, dat de wetten, die het recht van vak organisatie (de Taft-Hartley-act) welke Tru man wilde wegwerken, gehandhaafd zijn door de samenwerking van Republikeinen en Zui delijke Democraten (die met Truman over hoop liggen op grond van zijn opvattingen ten aanzien van het negerprobleem). Rood etiket. Evenals in Nederland, houdt men in de V.S. veel van etiketteren. Wat de heren niet zint, wordt al spoedig gedoodverfd als „communis me" en dan is de kous af. „Socialisme" is daar een zusje van, al kan men er niet zo sterk tegen van leer trekken. Maar dan neemt men zijn toevlucht tot an dere practijken en wijst er op, welk een vol komen bankroet het socialisme betekent, vooral in economisch opzicht. En dan heeft men het voorbeeld bij de hand: het door La- bour geregeerde Engeland! Vooral uit Amerikaanse bron stammen de berichten, dat het in Engeland hopeloos mis is. Engeland zit aan de grond. Het kan niet meekomen. Ondanks de „austerity", de strenge rantsoenering, de schaarste-politiek der regering, blijft het daar armoe. En de schuld daarvan is natuurlijk het, volgens de Amerikanen tot mislukking gedoemde, en reeds principieel mislukte, socialistische expe riment. Nu behoeft men helemaal geen socialist te zijn, om nochtans te onderkennen, dat deze suggesties van Amerikaanse belanghebben den er in ieder geval grotendeels naast zijn. Zó lang is Labour nog niet aan de regering, dat de invloed van zijn maatregelen zich thans al in die mate zou doen gevoelen. De erfenis. Daarbij komt, dat de Labour-regering een min of meer desolate boedel te redderen kreeg. Engeland heeft er thans alle nadelen van, dat het vroeger pionier geweest is het zit met verouderde installaties op allerlei gebied, en het geld ontbreekt om die te mo derniseren. Terwijl Amerika tijdens de oorlog een hoogconjunctuur beleefde en daar zelfs geen ruit is gesprongen^ heeft Engeland op een wijze, die geschiedenis heeft gemaakt, de verschrikkingen van de oorlog doorstaan. Dat ditzelfde moedige, onverschrokken volk na de oorlog de onvermijdelijke reactie beleefde, dat het teleurgesteld was, toen niet onmid dellijk een tijd van welvaart aanbrak, wie zal het niet begrijpen? Dat de arbeiders, die ja renlang, omdat het nu eenmaal oorlog was, zich tot het uiterste ingespannen hadden, nu eindelijk wel eens zékerheid wilden hebben, wie mag het hen euvel duiden? Zéker niet de Amerikanen, die daarvoor niet in de laatste plaats verantwoordelijk waren, door op het aller-ongunstigste moment de leen- en pacht overeenkomst op te zeggen! Nu Churchill en zijn conservatieven hun hef tige aanvallen richten op de Labour-regering, omdat het verkiezingstijd is, ontlenen de Yan kees aan dit offensief nieuwe wapens voor het hunne. Maar merkwaardig: zelfs de conservatieven, tuk op een Labour-nederlaag, kunnen dit niet verkroppen. Non tale auxilioniet deze hulp! zeggen zij. Zij begrijpen, hoe het de Amerikanen niet gaat om het socialisme in Engeland. Het is hen in de eerste plaats be gonnen om Engeland nog verder in discrediet te brengen, omdat het een lastige concurrent is of kan worden en voorts om president Tru man met z'n Deal-programma in het nauw te drijven. Gelijk of ongelijkmijn land! En nu zijn het eerbiedwaardige conservatieve bladen, die in feite de regering van Attlee te hulp snellen. Ook wij, zeggen zij, zien heil in de experimenten der regering. Maar jullie Amerikanen moet je allereerst buiten onze zaken houden, en voorts bedenken, dat zéker de regering niet aansprakelijk gesteld kan worden voor de toestand, waarin het land zich, na jarenlange bovenmatige inspanning, bevindt. Het botert niet tussen Engelsen en Ameri kanen. En wanneer het er op aankomt, kruipt het bloed waar 't niet gaan kan. Dan handelen èn socialisten èn conservatieven, hóe fel ze el kaar ook mogen bestrijden, naar het aloude beginsel: Right or wrongmy country! Wel worden op het ogenblik in ons land vrij veel woningen gebouwd, maar het aandeel, dat de particuliere bouwondernemers daarin hebben, is nog steeds gering. De voornaamste opdrachtgevers van bouwwerken zijn gemeen ten, verenigingen en industriëlen, welke laatsten woningen laten bouwen voor hun personeel. Er wordt echter naar verhouding nog maar heel weinig gebouwd voor rekening van particulieren. Dat is ook niet te verwon deren, omdat voor de oorlog woningen kon den worden gebouwd als belegging, terwijl thans nieuwe woningen volkomen afhanke lijk zijn van de mate, waarin de regering een bijdrage in de huur geeft. Het gevolg is, dat op het ogenblik niet meer dan 10 tot 15% van alle woningen worden gezet voor reke ning van particulieren, terwijl dit percentage in normale tijden 80% bedroeg. Behalve de moeilijkheid van de hoge bouwkosten, is er ook nog de moeilijkheid met de verhuring. Wanneer een ondernemer een aantal wonin gen bouwt, mag hij ze niet zelf verhuren. De toewijzing geschiedt door, of althans na tus senkomst van de gemeentelijke huisvestings diensten. Daartegen hebben de meeste onder nemers grote bezwaren. Zij zouden liever, tenminste een deel der woningen, zelf wil len verhuren. Het is echter duidelijk, dat de overheid daarin niet kan toestemmen. Een eerlijke en onpartijdige toewijzing van de wo ningen is bij de huidige schaarste alleen mo gelijk, wanneer alle beschikbare woningen worden uitgegeven door een centrale instel ling. Dit is inderdaad een belemmering voor de particuliere bouw, doch schaarste maakt distributie nu eenmaal onvermijdelijk. Tot 1 Juli van dit jaar zijn na de bevrijding in totaal ruim 67.000 nieuwe woningen opge leverd, terwijl er op die datum 37.600 in aan bouw waren. Van dit totaal waren omstreeks 16.000 woningen gebouwd met hulp van de rijksfinancieringsregeling voor particuliere huizen. Van de zijde van de bouwindustrie pleit men thans voor een wijziging van deze financiële regeling. Men meent, dat het uit keren van een rijkspremie, waardoor de wer kelijke bouwkosten verlaagd zouden worden, veel meer resultaat zou hebben dan een sub sidie op de huren, waarmee de huurwaarde ondanks hoge bouwkosten tot een betaalbaar peil worden teruggebracht. Een premierege ling zou, zo betoogt men, het bouwen moge lijk maken voor beleggers met beperkte ka pitalen, waardoor men ook zekerder zou zijn van de werkelijke huuropbrengst. Het is dui delijk, dat een dergelijke premieregeling voor de staat zware lasten zou meebrengen, aan gezien deze weer geld zou moeten lenen om als premie aan de bouwers te verstrekken. Het woningbouwvraagstuk blijft ingewikkeld, hoe men het ook aanpakt. LEZING OVER HET HUMANISME. In hotel „De Schouw" hield de Soester gemeenschap van het Humanistisch Ver bond een bijeenkomst, alwaar Dr. J- C. Brandt Cortius uit Utrecht een inleiding hield over de toenemende betekenis van het moderne humanisme in het Neder landse leven. Als uitgangspunt van zijn beschouwing wees spr. op de resultaten van de in 1947 gehouden volkstelling. 17 van de Nederlanders bleek niet tot een kerkelijk genootschap te behoren. Dit percentage wijst er volgens sommigen op, dat er een achteruitgang zou bestaan in het geestelijke leven. Spr- betwistte dit ech ter. In het Humanistisch Verbond heb ben de buitenkerkelijken zich aaneenge sloten om het christelijke in het leven te bereiken. Men ontkent de waarde van het humanisme als men zou beweren, dat er een nieuwe leer is ontstaan. Het gaat er om op welke basis zich men stelt voor het persoonlijke geestelijke leven. Het Verbond richt zich allereerst tot hen, die los staan van godsdienst en kerkelij ke vormgeving. Daarna is het van be lang, dat gelijkgezinden elkaar zoeken en op een zelfde basis elkaar vinden. Voor hen geldt het standpunt niet, dat als er iets tot stand moet worden ge bracht, dit persé gebeuren moet op Christelijke grondslag. Het aantal onker- kelijken toont zelfs aan, dat het eigen geestelijke leven niet wordt bevredigd. Het gaat nu om de erkenning van het humanisme als levensbeschouwing. In tegenstelling met de kerk is het Huma nistisch Verbond door mensen gemaakt. Er is een strijd voor gelijkstelling. Het moet zo zijn, dat de humanist ook daar toegang heeft waar men deze ook ver leent op grond van andere, religieuse gedachten. Dit geldt evenzeer voor pro blemen, die andere geestelijke groeperin gen interesseren. Met verschillende voor beelden versterkte spreker zijn betoog. Het Humanistisch Verbond telt thans 5000 leden; op een aantal van 1.600-000 buitenkerkelijken is dit veel te weinig. Daar het een groot belang is, dat het geestelijk peil van hen omhoog gaat, is het te hopen, dat velen de weg naar het verbond zullen vinden. Van de gelegenheid om over het gespro kene van gedachten te wisselen, werd door verscheidene toehoorders gebruik gemaakt. DIEF AANGEHOUDEN. Als verdacht van diefstal van een rood koperen ketel, ten nadele van een be woner aan de Dorresteinweg, waarvan wij enige dagen geleden melding maakten, iwerd een Hiilversummer gearresteerd. Na verhoor legde hij een volledige bekente nis af. HOE DE DUIVEN VLOGEN. De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield j.h Zondag een wedvlucht vanaf Mons (B.), afstand 213 k-m- In con cours waren 253 duiven, die te 9.15 uur met Z.W. wind werden gelost. De le duif arriveerde te 11 uur 59 min. 48 sec- en bereikte een snelheid van 1295,62 meter per minuut. Aankomst laatste prijswin nende duif 12 uur 11 mini. 2 sec- De totale uitslag is: W. Grift 1- H- v. d. Broek 2—11—33—43. Sj. Rijksen 3-5— 6-15—26—41-42—48-50. J. Wïjnands 438. A. Waaijenberg 7—2147. H. Westerveld 8. C. van Brienen 92946. G. Haks 10* J« Kamerbeek 12161823 3749. G. Roeten 132463. T. van Slooten 14. C- van Soest 17405154 55—59—6162. A. Dorrestein 19—22—34 52-53—56—57. P. Grift 20-30. N. Bal- tus 253558. G. van Geijtenbeek 27 28. P. Duijst 31* R. Burgstede 32,44- J. v. d. Belt 39. A. Rijksen 45. F- J, Leïjenhorst 60. ERNSTIGE AANRIJDING. In de bocht van de Birktstraat, ter hoog te van de Hartmanlaan, raakten twee auto's bij het elkaar passeren in bot sing, waardoor van een der auto's het linker voorwiel totaal werd afgerukt en deze wagen tegen een boom botste. Ge lukkig deden zich geen persoonlijke on gelukken voor, maar beide auto's liepen ernstige schade op. BAARNSE WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. De afd. Baarn van de Ned- Ver. van Weer- en Sterrenkunde heeft voor het seizoen '49-'50 het winterprogramma vast gesteld. Het bestuur heeft een aantal sprekers bereid gevonden voor de le den, waarvan er zich ook een aantal in onze gemeente bevinden, een voordracht te komen houden. Begonnen wordt met een excursie naar de Utrechtse Stenre- wacht op Zaterdag 1 October a.s. De lezingen en voordrachten, welke zoals ge woonlijk in het Baarns Lyceum gehouden worden, zijn op de volgende data vast gesteld Woensdag 26 Oct. '49, Dr. C Levert, de Bilt, over Weerregels en hun be trouwbaarheid. Vrijdag 25 Nov. *49, Ir. J. F« Roest, Baarn, over Stralingsver- schijnselen in de natuur. Vrijdag 16 Dec. '49, Dr. H- Groot, Laren» over Tijd en eeuwigheid in de kosmos. Vrijdag 13 Jan. '50, Dr- J- Houtgast, Den Dolder, over Radiostraling van de zon. Vrijdag 17 Fehr. '50, Dr- A- BlaauW, Leiden, over Amerikaanse sterrewachten in 't bijzonder: Mount Palomar. Vrijdag 17 Maart, '50, Prof. Dr. F- A. Vening Meinesz, Amersfoort, over Breu ken in de aardkorst door poolverplaat- sing. Vrijdag 21 April '50, Jaarvergadering en daarna Mevr. Dr- J- C. Proost-Thoden van Velzen, Blaricum, over het uitdijen de heelal. Wanneer ik aan een bepaalde soort men sen een grondige hekel heb zonder ze ooit te hebben gezien of gesproken, is het wel aan die categorie commentaar leveranciers, die andermans boeken vol kliederen met allerlei beschouwingen, onderstrepingen en zelfs doorhalingen- Het zijn lieden, die op onbeschaamde manier bezit van anderen verknoeien, vaak onderschriften leveren of zij de wijsheid in pacht hébben en de grootste stommiteiten verkondigen, zonder noch- thans hun naam onder het geklodder te durven zetten. Wat bezielt die mensen toch, die zo graag een rood of een inkt potlood hanteren? Waarom of waardoor voelen zij zich geroepen om op de meest onverwachte ogenblikken in een boek iets te onderstrepen, door te halen of een eigen verklaring van een zin te ge ven- Denken zij, dat andere lezers stom mer zijn dan zijzelf? Oi is het alleen maar de zucht zich te doen gelden op een wijze, welke niet al te veel kans op weerstand of tegenspraak biedt? Klodderaars; doorstrepers van woorden, die U niet aanstaan; commentaar leve ranciers, weest U zo vriendelijk of held haftig bij Uw volgende werkstukken in een boek uit de bibliotheek waarvan ik lezer ben, Uw naam en adres er onder te zetten, Dan kunnen wij er eens over praten. Mogelijk kan ik u aan uw ver stand brengen hoe misselijk U mij maakt met uw betweterij. En dan nog dit, voor het geval u het nog niet wist. Vernieling van andermans goederen, waaronder óók te rekenen zijn boeken van een uitleenbibliotheek, is 'n strafbaar feit. Stelt u zich eens voor, dat u in het openbaar ter verantwoording zou worden geroepen voor uw vaak zo ezelachtige bijvoegsels. Dat zou heus niet leuk zijn hoor. H. OEKMAN- Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat geen wijziging is gebracht in de verdelijng van de werkzaamheden van hun college. De spreekuren zijn als volgt vastgesteld: Burgemeester: Iedere Woensdag van 11 tot 12 uur ten Raadhuize en de eerste Woensdag van elke maand van 3 tot 4 uur ter hulpsecretarie te Soesterberg. Wethouder W. G- van Zadelhof: Iedere Maandag van 11 tot 12 uur ten kantore van het bedrijf Gemeentewerken aan de Lange Brink weg nr. 49b. Wethouder J. van den Arend: Iedere Dinsdag van 9 tot 9.30 uur ten Raadhuize- Wethouder K. de Haan: Iedere Dinsdag van 9 tot 9.30 uur ten Raadhuize- ZENDINGS—OOGSTFEEST. In verband met het jaarlijkse Zendings- Oogstfeest van het Leger des Heils te Baarn, zal ook te Soest een Bazar wor den gehouden bij de familie Werkhoven aan de nieuweweg (manufacturenzaak). Voortbrengselen van de oogst, alsmede artikelen van nut en smaak worden op deze bazar verkocht voor de arbeid van het Leger des Heils, ter plaatse en voor de zending. RIJWIEL PUZZLERIT. Door de adspiranten-afdeling van de Motor Club Soest was Zaterdagmiddag j.1- een rijwiel puzzlerit georganiseerd, waarvoor de belangstelling, dank zij het buiige weer ver onder de verwachtingen bleef. Slechts 19 rijders verschenen aan de start, die echter het fraaie 23 km. lange parcours door de mooie omgeving van Baarn, Lage Vuursche en Soest allen volbrachten. De prijzen vielen ten deel aan 1. B. van Kooij, Soest, 4 strafp. 2. J. G. M- Smit, Soest, 5 strafp. 3. J. van Kooij, Soest, 7 strafp. 4. A- van Kooij, Soest» 9 strafp. 5. A. Keus, Soest, 10 strafpP 6. Noordlïjk, te Utrecht 11 strafp. 7- Luneschlorf, Soest, 11 strafpunten. De heer C. A. den Bliek uit Zandvoort, verwierf een extra prijs vooir de verstko- mende deelnemer. De voorzitter van de adspiranten-afdeling der M.C-S., de heer J. v. Straten, reikte in het clublokaal „Zonneheuve!" de prijzen uit en dankte de H. H- contro leurs voor de spontane medewerking. Te vens maakte hij bekend, dat het volgen de seizoen vijf rijwiel-puzzleritten zul len worden gehouden, waarvoor fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld, o.a. 'n wisselbeker voor die rijder, die over vier van de vijf ritten de beste prestatie le vert. - GEEN ZORGEN. Een zekere W. W-, die nog drie maanden in een Rijks-Werkinrichting moest door brengen en twee weken hechtenis te goed had, werd aangehouden en naar Utrecht overgebracht.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1