ANDORRA W. N. N1EUWENHU1S ~SÖËSTË J- LENSSEN, MAKELAAR VOOR ONZE DAMES. Loodgieter - Eleetriciën Officiële mededelingen. WERELDTAAL. Hypotheek verkrijgbaar tegen 311 o, |2 0 Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Ook voor Levensverzekering en Lijfrenten. David Raymond, die met als enige ba gage een rugzak, een zwerftocht maakt door Europa, geeft in „Reynolds News" een gedetailleerde beschrijving van het kleine vorstendom Andorra. Meer dan zeshonderd jaar heeft het vorstendom Andorra, dat daar is gelegen in het hart van de Pyreneeën, geen oorlog gekend. Een politiemacht van zes man is vol doende om er de orde te handhaven. Er is geen leger, geen regering, geen par lement, geen politieke partij, geen eigen munt (Frans en Spaans geld zijn beide geldig)geen inkomstenbelasting, geen handelsbalans ener is geen dollar tekort. Als er ooit een crisis geweest is, was daar toch niemand van op de hoogte, want er zijn geen kranten en Radio An dorra is er trots op, geen nieuwsberich ten uit te zenden. Tussen het laatste Franse dorp 1'Hos- pitalet en de grens van Andorra liggen dertig kilometer van steile beklimming tot een hoogte van 2.000 meter. Bij Hos pitaiet kan men een kortere weg vol gen, een bijna onbegaanbaar muilezel pad langs diepe ravijnen en gevaarlijke hoogtesdit is het pad der smokkelaars, die Andorra een minder fraaie naam hebben bezorgd. In Pas de la Casa verliet ik de autobus, waar mijn pas door de Fransen werd nagekeken. Deze plaats is een samen raapsel van lelijke Wild-West-barak- ken, gelegen op een barre rots. Hier kocht ik mijn eerste prentbriefkaart, waarop een typische Andorraanse smokkelaar was afgebeeld: een schil derachtig uitgedoste knaap met wilde blikken, die zijn smökkellast op zijn rug had gebonden, terwijl hij een steile hel ling beklimt. De boeken, die ik over An dorra had gelezen, hadden mij er op voorbereid, dat ik een wild en primitief land zou betreden met net zulke wilde kerels als op mijn briefkaart. Kunt u zich mijn teleurstelling inden ken, toen ik aanlandde in een plaats, waar electrisch licht brandde, de water leiding perfect funcionneerde. Mijn ver bazing werd nog groter, toen ik in de stad Andorra, zo groot als een middel matig Nederlands dorp, betere hotels vond, dan in de buurt van Parijs. De hoofdstraat en die van het naburige dorp Escaldos waren bezaaid met dure Amerikaanse en Franse auto's, alle voorzien van Andorraanse nummerbor den. Winkels, die met de beste zaken in do Europese hoofdsteden kunnen wedijva- ren, brachten mijn vertrouwen aan ro mantische reisbeschrijvingen aan het wankelen. Een bioscoopaffiche kondig de Danny Kaye aan in „La Vie Secreda de Walter Mitty". Buiten op de terras sen van de café's zaten jonge lieden met glimmende haren in de nieuwste Amerikaanse confectiepakken en nipten aan hun glaasje Anisette of kopje kof fie, terwijl ze mij met een blik vol ver bazing aanstaarden in mijn shorts, als of ik uit de diepste binnenlanden van Engeland was ontsnapt. Ik heb enige dagen in Andorra zoekgebracht met het zoeken naar de wilde smokkelaar van de prentbriefkaart. Tevergeefs; de smokkelaar uit de oude doos, hoewel nog niet helemaal uitgestorven, is toch al een museumstuk geworden. Een nieuwe generatie met betere methodes en verder reikende ideeën is daarvoor in de plaats gekomen. Het nieuwe type smokkelaar is wel wijzer, om zich met een paar slecht ingepakte balen over le vensgevaarlijke paden te begeven. Hij gaat niet met zijn bepakte muilezel over geheime passen of waagt zich in een dichte mist met als beloning enige pe- setas. De smokkelhandel in Andorra heeft zich aan de tijd aangepast. Men doet hier big business met dure auto's, luxueuse taxi's en die opzichtige jonge mannen. Bij drie gelegenheden heeft deze handel een hausse medegemaakt. De eerste was de Spaanse burgeroorlog, de tweede de Duitse bezetting in Frank rijk en de derde het afsluiten van de Frans-Spaanse grens. Auto's, die volkomen legaal in Frank rijk gekocht zijn, vinden hun weg wel in Spanje. Olijfolie, waarvan men in Frankrijk tekort heeft, wordt vanuit Spanje gesmokkeld. Nylons, koelkas ten, auto-onderdelen, tabak, deviezen deze moderne smokkelaars voorzien in ieder tekort en voor iedere smaak. Het smokkelen van mensenmateriaal neemt hier geen geringe plaats in. Vluchtelingen uit Spanje passeren re gelmatig Andorra op weg naar Frank rijk. Onderweg had ik een Spanjaard ontmoet, verbannen sedert de burger oorlog, die toen zijn twee poging waag de, om Andorra te bereiken en zijn zoon te ontmoeten, die uit Barcelona was ge komen, na een afwezigheid van elf jaar, om hem mee naar Frankrijk te nemen. Hoe dat afgelopen is, weet ik niet. In Andorra verrijzen overal de nieuwe gebouwen uit de grond. Dat zijn de be huizingen van de O.W.-ers en hotels voor het toenemend verkeer. Zij zijn het eigendom van Andorrezen, maar het kapitaal komt dikwijls uit Frankrijk of Spanje. Deze beleggingen zijn hoogst winstge vend voor Franse en Spaanse specu lanten, omdat hier geen directe belas tingen zijn. De deviezen worden wel binnengesmokkeld en er wordt een maatschappij opgericht op de naam van de een of andere Andorrees, die daar voor rijkelijk schadeloos gesteld wordt met iedere dag koffie nippen en- niets doen. Onder die. omstandigheid verliest An dorra snel zijn middeleeuws cachet en zijn Castellaanse cultuur. Dat ontdekte ik tijdens mijn bezoek aan een vierdaag se „fiesta" van traditionele volksdan sen in Escaldos. De eerste dag was een mislukking, omdat er geen violen te vinden waren en de band uit Barcelona nog niet was gekomen. De volgende dag arriveerden de musici uit Barcelona, een moderne dance-band met geste ven hemden men kon dansen tegen een entreeprijs van twee gulden Ik vertelde reeds, dat er in Andorra geen regering is. Maar er is een be stuur, dat hoofdzakelijk wordt gevoerd door de twee vorsten, die voor dit vor stendom aansprakelijk zijn. Eén van die vorsten is de president van Frankrijk (mr Auriol is de eerste socialist, die te vens feodaal vorst is) en de kerkelijke vorst, de bisschop van Urgel in Spanje. Ik bracht een bezoek aan monsieur An- dré Bertrand, de Franse vertegenwoor diger, die hier de titel van vicaris van Frankrijk voert. Glimlachend gaf hij de smokkel toe en het bendewezen, die zo veel welvaart aan Andorra gebracht hebben, maar hij verzocht me, dit ver schijnsel niet te zwart af te beelden. Toen monsieur Bertrand hier kwam, werd er reeds veel gespeculeerd. Andorra is een arm land, waar weinig groeit, waarbij nog komt, dat het zeer schaarse voedsel nog in handen van de zwarthandel terecht komt. Op het ogenblik zendt Frankrijk genoeg voedsel naar Andorra met zijn 5000 in woners; de heer Bertrand verkoopt dit voedsel tegen de kostende prijs aan de winkeliers. Vandaar, dat de voedings middelen goedkoop zijn. Voor vijf gul den per dag heb ik een prettige kamer in een rustig hotel en een avondmaal met vier zware gangen. Daar er hier geen begroting bestaat en inkomstenbelasting, verkrijgt mr Ber trand zijn geld voor de aanleg van de nieuwe wegen door de heffing van een lage luxe-belasting. Inderdaad kan deze belasting niet hoog zijn, want hier, in het hart van de Pyreneeën, kan men te levisietoestellen, eleetrische wasmachi nes en juwelen kopen beneden alle be staande prijzen. De artikelen zijn na tuurlijk niet voor de Andorrezen, die men bezig ziet op hun schamele akkers. Ze werken dag en nacht, als er geen sneeuw valt, met het opwerpen van wallen, die met aarde worden opgevuld, uitgehouwen in de rotsen. Soms heeft ook hier de natuur 't goed voor met ze. Sommige dorpen hebben stromend heet water in de straten, dat wordt aange voerd van de hete, sterk ruikende zwa- vel-bronnen, die hier veelvuldig voor komen. In een van de bronnen waste ik mijn hemd, maar ik heb het idee, dat ik de lucht van bedorven eieren bij me draag Voetbal. S.E-C. KLOPT KAMPONG MEI SPREKENDE CIJFERS. De verwachtingen waren niet zo hoog gespannen, daar SEC met twee inval lers, resp. voor Koster en De Minck, de reis naar Utrecht moest maken, ter wijl de kracht van de Utrechtse ploeg nogal hoog was aangeslagen. De S-E-C.- ers hebben zich echter daardoor niet la ten intimideren en een uitstekende wed strijd gespeeld- De hechte verdediging en de snelle vleugelspelers hebben de ze middag veel tot het grote succes bij gedragen. S.E-C., dat tegen de vrij sterke wind af trapte, ondernam direct enige snelle aanvallen op de Kampong-veste, waar van er één reeds na vijf minuten tot succes leidde. Linksbuiten O- Maassen omspeelde handig enige tegenstanders en besloot zijn ren met een fraaie voor zet, welke door de naar binnengekomen rechtsbuiten M. Maassen, onhoudbaar langs de Kampong-doelman werd gekopt. Aangemoedigd door dit succes volgdjen, met goed samenspel, direct daarop eni ge stormlopen op het Utrechtse doel, met het gevolg, dat weer vijf minuten later, na slecht wegwerken van de Kam pong-verdediging, de S.E.C—linksbuiten Maassen een vrije schietkans kreeg, wel ke hij op fraaie wijze benutte. Juist on der de deklat verdween de bal langs de verraste Kampong-keeper in de touwen en S.E-C- leidde met 20- Na dit doelpunt slaagde Kampong erin zich los te werken en ondernam, met fraai open spel, enige aanvallen. De trapvaste S-E-C-achterspelers bleken echter niet te passeren. Vooral de rechts buiten der gastheren bezorgde S.E-C- met zijn uitstekende voorzetten veel last, maar zijn medespelers wisten er niet van te profiteren. Een hard schot van de Kampong-midvoor, hoog in de hoek, wist doelman Van Zoghei al vallende keu rig tot hoekschop te verwerken. Een vrije trap, even buiten het straf schopgebied van Kampong, werd hard door linkshalf Karelse tegen de deklat gekogeld. De rust kwam met een 02 voorsprong voor S.E-C- Met de wind in de rug opende S.E-C. de tweede helft direct met een heftig offensief. De snelle buitenspelers waren steeds een doorlopend gevaar en reeds na acht minuten wist Maas Maassen uit een voorzet van links met een hard schot de stand op 03 voor S.E-C- te brengen. Niet ontmoedigd trachtten de Utrechtenaren het spel te verplaatsen en hoewel op het middenveld fraai werd gecombineerd, verder dan de S.E.C.-acn- terhoede brachten zij het niet. Het werd zelfs 04 voor S.E-C., toen linkshalf Pureveen de bal hoog voor de Kam pong-veste plaatste en de naar binnen- gezwenkte Maas Maassen kans zag de bal keihard langs enige Kampongspelers in het Utrechtse doel te koppen. Weer komt S.E-C- terug. Er ontstaan voor het Kampong-doel veel hachelijke situaties en als er dan tussen de Kampong-verde- digers een misverstand ontstaat, plaatst hun linkshalf de bal in eigen doel en het is 03 voor S-E-C. De laatste minuut tracht Kampong nog de eer te redden, maar de S-E-C.-achterhoede kent geen pardon en retourneert onverbiddelijk el ke bal. Het einde komt met een verdien de 05 overwinning voor S.E-C- SOESTER BOYS-HAMERSVELD 2-3. Tegen de verwachtingen in hebben de Soester Boys j.1- Zondag van het bezoe kende Hamersveld verloren. Reeds spoe dig na het begin namen de bezoekers de leiding, maar een kwartier later wist Campert voor de Soesters gelijk te ma ken. Er volgde een gelijkopgaande strijd, maar de aanvallen van Hamersveld wa ren zeer gevaarlijk, met het gevolg, dat de rust met een 13 voorsprong voor Hamersveld inging. In de 2e helft wa ren de Soesters wel sterker, maar verder dan een doelpunt van R. Koster brach ten zij het niet, daar Hamersveld fana tiek verdedigde. Het einde kwam met een kleine 23 nederlaag voor de Boys. BDC STELDE TELEUR. Ook in de wedstrijd tegen Fortissimo heeft de voorhoede van B.D-C. wederom zwaar teleurgesteld en het zal nu toch wel voor iedereen duidelijk zijn, dat, wil B.D-C. in deze competitie nog een hartig woordje meespreken, de voorhoe de radicaal gewijzigd zal moeten worden. Een wijziging echter, die niet ten koste van achterhoede en middenlinie mag geschieden, want de tegenwoordige ver dediging cn middenlinie is de sterkste, die BTLC. ooit in het veld heeft gebracht. Ook Zondag is het aan het uitstekende spel van de Soester verdediging en mid denlinie, waarin Henk v. Asch en vooral Goos Huurdeman uitblonken, te danken, dat een 11 gelijk spel uit het vuur kon worden gesleept. Toch is het gelijke spel in zoverre verdienstelijk, wanneer men bedenkt, dat de Soester doelman, Bep Epskamp, reeds na 10 minuten, nadat hij juist te voren 'n oerhard schot van de Fortissimo-linksbuiten op onverbeterlijke ke wijze tot corner had gestompt, de strijd moest staken, wegens 'n trap bo ven zijn rechter oog. Piet v- d. Berg verhuisde nu van de rechtsback-plaats naar het doel en al gauw bleek, dat hij zich op deze voor hem totaal vreemde plaats goed op zijn gemak gevoelde. In de eerste helft was B.D-C- het meest in de aanval- Verschillende mooie kan sen werden evenwel niet benut. Tot 3 maal toe wist de Soester midvoor door te breken, maar telkens was de aalvlug- ge Fortissimo-doelman hem te snel af. Ook de voorhoede van Fortissimo kreeg ettelijke opgelegde kansen, maar ook de- De tweede helft begon met 'n serie aanvallen voor de thuisclub. Dat er in deze periode geen doelpunten gevallen zijn is te danken aan het eerder ge noemd goed verdedigen van de backs en door de binnenspelers versterkte mid denlinie. Er werd geen kans tot schieten gegeven of het moest al van heel ver zijn en dan wist de oerkalme Piet v. d. Berg er heus wel weg mee. Langzamerhand wist B.D-C. zich wat los te werken, maar de enige werkelijk gevaarlijke man in de voorhoede, Ge- rard v. d. Berg, geniet een speciale stren ge bewaking en ondervindt bovendien zo goed als geen steun van zijn medespe lers. Toch weet hij 20-minuten voor het eind op magnifieke wijze de bal voor de voeten van Ben Rademaker te spe len, die onhoudbaar doelpunt. Lang ple zier hebben de B.D-C.-ers niet van hun ELEGANT DEUX-PIÈCES. Het deux-pièces is ook dit seizoen nog een graag gedragen kledingstuk. Juist in de nazomer en herfst is zo'n deux-pièces een prettig bezit. Vindt u de plooien onder de zakken en in de rok een bezwaar, dan kunt u deze gewoon in ruimte verwerken. De rok kan eventueel iets nauwer worden geknipt. De driekwart mouw is nog steeds mo dern. Deze kan echter eventueel naar eigen smaak worden veranderd in een korte of lange mouw. Gebruikt u be werkte stof voor de japon, dan staat het heel aardig, wanneer de revers van ef fen stof in een harmoniërende kleur ge maakt worden. Ook de zakklepjes en manchetten kunt U dan van effen stof maken. De rok wordt op een tailleband gestikt. Dit voorkomt het opdragen in de taille. Kunt li volgens dit model zelf geen patroon maken dan kunt u het klaar geknipte patroon onder No. 4799 in de maten 40, 42, 44 en 46 a f 1.05 bij het Patronen- huis, Middenweg 200, Amsterdam-O., be stellen. Na ontvangst van postwissel, waarop duidelijk naam en nummer ver meld staat, wordt het patroon u qmgaand toegezonden. Van Weedestr. 23 - Tel. 2577 voorsprong. Enkele minuten later brengt Verkerk van Fortissimo de partijen weer op gelijke voet. Aan beide zijden wordt nog verwoed gevochten om de winnende goal, evenwel zonder succes, zodat het einde kwam met een 1—1 gelijk spel. Nogmaals, in aanmerking genomen, dat er zonder „echte'' keeper moest worden gespeeld, een verdienstelijk resultaat. Ge let op het zeer zwakke spel van de thuis club echter een resultaat, dat toch geen bevrediging kan schenken. GYMNASTIEKVER. „OLYMPIA"- De gymnastiekvereniging „Olympia", uit gaande van de Ned. Herv- en Geref. Jeugdraden, legt een bewonderenswaardi ge activiteit aan de dag, welke zich niet alleen manifesteert in een groot aantal leden, maar ook bevorderd wordt door schriftelijk contact in een z-g- clubbrief. In het afgelopen seizoen is hard gewerkt en de uitvoering in het Openluchttheater was in zekere zin een bekroning hiervan- Nu de vacantietijd achter de rug is zijn de lessen weer aangevangen. De vele lesuren zijn voor de directeur, de heer W. Egberts, een puzzle geworden, daar één persoon het werk hieraan verbonden nlet^ meer aan kan. Een voorlopige op lossing is reeds gevonden. In het winterseizoen zullen vaardigheids- proeven en onderlinge wedstrijden wor den gehouden. Het ligt niet in in de be doeling in Februari 1950 een uitvoering te geven. Wel staat deelname aan 't Bondsjubileum van het Ned- Chr- Gym nastiek Verbond, dat in Juni 1950 wordt gehouden, op het programma en een uit voering in het openluchttheater. In 't verre verschiet zal 'n tamboer- en pijpercorps worden gevormd. Voor dit doel wordt een spaarbussen -actie ge voerd. een vereniging vol leven en en daardoor tot opmerkelijke prestatie in staat. i HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de verzoeken van: le. E. Kareisen, alhier, om in perceel Smitsweg 3, een timmerwerkplaats te mo gen oprichten; - 2e. N.V. „Eerste Ned. Voedselproductie- fabriek'' E.N-V., Hilversum, om in per ceel Birktstraat 83a een inrichting tot automatische oliebollenbereiding te mo gen oprichten door hen zijn verdaagd. DODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Gisterenavond rapporteerde de wagen bestuurder van de eleetrische trein No. 3457, welke vanuit Utrecht te 20.26 uur te Soest arriveert, dat hij bij het passeren van een onbewaakte overgang aan 't ein de van de Heideweg een klap had ge hoord en vermoedde iets te hebben over reden. f Bij het direct ingestelde onderzoek op de aangeduide plaats bleek het vermoe den van de wagenbestuurder juist te zijn. Nabij de genoemde overweg werd het zwaar verminkte lichaam van de 66-jari- ge Soester ingezetene A. Bult, wonende aan de Den Blieklaan, alsmede zijn be schadigd rijwiel aangetroffen. Daar het slachtoffer met de situatie ter plaatse zeer goed bekend was, tast men omtrent de oorzaak van dit dodelijk ongeluk in het duister. BALDADIGE JEUGD. Bij de weduwe W., wonende aan de Mo lenstraat, was enige dagen geleden een nieuwe voordeur aangebracht. Dit was bepaald een doom in het oog van de baldadige jeugd, -waarom zij de nieu we deur met een kei totaal vernielde. De politie is de dader op het spoor. OP VERBODEN TERREIN. Wederom moest tegen een aantal per sonen procesverbaal worden opgemaakt wegens het lopen langs de spoorbaan van halte Soest-Zuid-Nieuweweg. FLIMAVOND. A.s- Maandag worden in de Gereformeer de Kerk aan de Julianalaan twee prach tige en bekende filmen vertoond. Het „Zonnehuis'' komt dan met het veel besproken werk „Doortje Verkerk" een film met een evangelische strekking en de documentaire film „Draag zorg voor hem". Ds. Groeneveld zal de avond openen ter wijl het slotwoord wordt gesproken door Ds. A. Brouwer. In alle plaatsen, waar een vertoning van deze filmen plaats had, was de vertoning steeds overweldigend en we zijn er van overtuigd, dat dit in onze gemeente niet minder zal zijn. Voor bijzonderheden zien men de adver tentie in dït nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Vulpenhouder, blauw kinderjasje, porte- monnaie met inhoud, huissleutel, rech ter laars, grijs jongensjasje, Zeeuwse broche, beige ceintuur, deksel van melk bus, rood vulpotlood, drie jonge var kens (schrammen), bakkerssloof» dames sjaal, zilverbon van fl. Inlichtingen elke Woensdag en Zaterdag tussen 14 en 16 uur aan het politiebur. IV Lezer, stelt u voor een grote zaal met 1500 mensen uit 33 landen bijeen; op het podium een bestuur van zeven personen uit zeven verschillende landen. De vijf werelddelen zijn vertegenwoordigd. Voor de opening der vergadering is het een ge krioel en gezoem van je welste. Daar staat een Egyptenaar uit Cairo druk te praten met een Noor, ginds doet de eni ge aanwezige Chinees zijn best een Zweedse schone het hof te maken, vro lijk koutend nemen de congressisten plaats, terwijl het bestuur de laatste be sprekingen houdt en regelingen treft. De Chinees is wat blij, dat er geen tolk aan te pias behoeft te komen De vergadering wordt geopend, de voor zitter spreekt, rapporten worden uitge bracht, discussies gevoerd; ook de humor ontbreekt niet. Hier is nu eens geen tol- kenbond, maar een echte volkenbond; allen spreken één taal- Prof. G. Waringhien van de universiteit te Tours houdt een interessante voor dracht over de detective-roman. Daarna zou spreken Prof. St- Gucev uit Soïfia over het onderwerp „Hoe talen groeien en zich verspreiden". Maar de professor was niet verschenen en gebleven achter het ijzeren gordijn. Ook hij mocht eens niet willen terugkeren, als hij de Wes terse vrijheid had gezien. Ongetwijfeld was de meest indrukwek kende bijeenkomst die der blinde Es perantisten. Wie menen mocht, dat de blinden zich ongelukkig zouden voelen te midden van zoveel zienden, vergist zich. Als het gelaat de spiegel der ziel is, moeten zij wel de allergelukkigsten zijn. Al mogen zij één zintuig missen, de an deren zijn zo volmaakt, dat zij zelfs veel opvangen van hetgeen de anderen ont gaat. Voor de blinden is het Esperanto ge worden de sleutel tot opening van ver re horizonten, want de uitgebreide lite ratuur in Braille-schrift maakt het hun

Soester Courant | 1949 | | pagina 2