ALBERT HEIJN Hoe ik op Norfolk kwam. U plukt het geld toch óók niet van de boom! rïSint*'joligs-g Officiële mededelingen. hinderwet. WERELDTAAL. MIJNHARDTJES pion'- *hiZZ°""°"nd gram-23 wTttehaISPieCU^asP°&rom' 42 Engthêto'ff 15 MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de verzoeken van: le. E. Kareisen, alhier, om in perceel Smitsweg 3, een timmerwerkplaats te mo gen oprichten; j 2e. N.V. „Eerste Ned. Voedselproductie- fabriek'' E.N-V., Hilversum, om in per ceel Birktstraat 83a een inrichting tot automatische oliebollenbereiding te mo gen oprichten; door hen zijn verdaagd. DODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Gisterenavond rapporteerde de wagen bestuurder van de electrïsche trein No. 3457, welke vanuit Utrecht te 20.26 uur te Soest arriveert, dat hij bij het passeren van een onbewaakte overgang aan 't ein de van de Heideweg een klap had ge hoord en vermoedde iets te hebben over reden. f Bij het direct ingestelde onderzoek op de aangeduide plaats bleek het vermoe den van de wagenbestuurder juist te zijn. Nabij de genoemde overweg werd het zwaar verminkte lichaam van de 66-jari- ge Soester ingezetene A. Bult, wonende aan de Den Blieklaan, alsmede zijn be schadigd rijwiel aangetroffen. Daar het slachtoffer met de situatie ter plaatse zeer goed bekend was, tast men omtrent de oorzaak van dit dodelijk ongeluk in het duister. BALDADIGE JEUGD. Bij de weduwe W., wonende aan de Mo lenstraat, was enige dagen geleden een nieuwe voordeur aangebracht. Dit was bepaald een doorn in het oog van de baldadige jeugd, waarom zij de nieu we deur met een kei totaal vernielde. De politie is de dader op het spoor. OP VERBODEN TERREIN. Wederom moest tegen een aantal per sonen procesverbaal worden opgemaakt wegens het lopen langs de spoorbaan van halte Soest-Zuid-Nieuweweg. FLIMAVOND. A.s- Maandag worden in de Gereformeer de Kerk aan de Julianalaan twee prach tige en bekende filmen vertoond- Het „Zonnehuis'' komt dan met het veel besproken werk „Doortje Verkerk" een film met een evangelische strekking en de documentaire film „Draag zorg voor hem". Ds. Groeneveld zai de avond openen ter wijl het slotwoord wordt gespróken door Ds. A. Brouwer. In alle plaatsen, waar een vertoning van deze filmen plaats had, was de vertoning steeds overweldigend en we zijn er van overtuigd, dat dit in onze gemeente niet minder zal zijn. Voor bijzonderheden zien men de adver tentie in dit nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Vulpenhouder, blauw kinderjasje, porte- monnaie met inhoud, huissleutel, rech ter laars, grijs jongensjasje, Zeeuwse broche, beige ceintuur, deksel van melk bus, rood vulpotlood, drie jonge var kens (schrammen), bakkerssloof, dames sjaal, zilverbon van fL Inlichtingen elke Woensdag en Zaterdag tussen 14 en 16 uur aan het politiebur. IV Lezer, stelt u voor een grote zaal met 1500 mensen uit 33 landen bijeen; op het podium een bestuur van zeven personen uit zeven verschillende landen. De vijf werelddelen zijn vertegenwoordigd. Voor de opening der vergadering is het een ge krioel en gezoem van je welste. Daar staat een Egyptenaar uit Cairo druk' te praten met een Noor, ginds doet de eni ge aanwezige Chinees zijn best een Zweedse schone het hof te maken, vro lijk koutend nemen de congressisten plaats, terwijl het bestuur de laatste be sprekingen houdt en regelingen treft. De Chinees is wat blij, dat er geen tolk aan te pas behoeft te komen De vergadering wordt geopend, de voor zitter spreekt, rapporten worden uitge bracht, discussies gevoerd; ook de humor ontbreekt niet. Hier is nu eens geen tol- kenbond, maar een echte volkenbond; allen spreken één taal- Prof. G. Waringhien van de universiteit te Tours houdt een interessante voor dracht over de detective-roman. Daarna zou spreken Prof. St- Gucev uit Sofia over het onderwerp „Hoe talen groeien en zich verspreiden". Maar de professor was niet verschenen en gebleven achter het ijzeren gordijn. Ook hij mooht eens niet willen terugkeren, als hij de Wes terse vrijheid had gezien. Ongetwijfeld was de meest indrukwek kende bijeenkomst die der blinde Es perantisten. Wie menen mocht, dat de blinden zich ongelukkig zouden voelen te midden van zoveel zienden, vergist zich. Als het gelaat de spiegel der ziel is, moeten zij wel de allergelukkigsten zijn. Al mogen zij één zintuig missen, de an deren zijn zo volmaakt, dat zij zelfs veel opvangen van hetgeen de anderen ont gaat. Voor de blinden is het Esperanto ge worden de sleutel tot opening van ver re horizonten, want de uitgebreide lite ratuur in Braille-schrift maakt het hun mogelijk, kennis te nemen van buiten landse werken, die anders voor hen ge sloten boeken zouden blijven. P. H. Waar eens de muiters van de „Bounty" aan land gingen... K. G. Tuck, een Engels bootbouwer, heeft zich gevestigd op het eiland Nor folk, gelegen in de Stille Zuidzee, tus sen Australië en Nieuw-Zeeland. In „Reynold News" geeft hij een ent housiaste beschrijving van zijn beleve nissen. Wanneer ik hier, vanuit men venster, de prachtige natuur van mijn paradijs eiland beschouw, gaan mijn gedachten terug naar een koude winternacht in 1947, toen ik plotseling tot het besluit kwam, dat hier de plek lag, waar ik mijn huis wilde bouwen. Herinnert u zich de sneeuwstorm in 1947? Ik was toen thuis in Oulton Broad, dicht bij Lowestoft. De rivier was met een dikke laag ijs bedekt, en de radio-berichten brachten na het weerbericht nieuws over de koude oor log. Ik zat er toen over na te denken of mijn jongen van zeventien voorbe stemd zou zijn om in wereldoorlog no. drie een rol te spelen. Ik zette de radio af, bladerde gedachteloos in een of an der boek. Toen viel mijn oog op een be paald hoofdstuk „Merkwaardig Eiland" en mijn besluit was genomen: Norfolk zou mijn toekomstige woonstee worden. Zo kwam ik op Norfolk aan. Waar schijnlijk zal wel niemand ooit van dit eiland gehoord hebben. Het is 7 kilo meter lang, 5 kilometer breed, en is ge legen op een afstand van 1400 kilome ter van Sydney en 800 kilometer van Auckland op Nieuw-Zeeland. De tem peratuur zakt er zelden onder de 50° en gaat ook niet dikwijls de 85 graden te boven. Het vriest hier nooit en in het jaar, dat ik hier nu ben, zijn er niet meer dan vier slechte dagen achter el kander geweest. In de sub-tropische dalen groeien ro zen, anjers, viooltjes en bijna iedere an dere West-Europese bloem, maar bo vendien nog perziken, bananen, sinaas appelen, citroenen, ananas en andere zuidvruchten. Toen ik eenmaal mijn besluit had ge nomen, had ik nog heel wat tegenstand te overwinnen. Mijn vrouw verklaarde me voor gek en wilde mijn plan in 't eerst niet au sérieux nemen. Ik zette door, dreigde en soebatte, en, toen men ons verteld had, dat we de eerste twee jaar toch geen overtocht zouden vin den, ging ze ermee accoord dat onze namen op een passagierslijst werden ingeschreven. Maar zo lang wilde ik niet wachten en ik vond een reisbureau, dat erin toe stemde, me uit te zenden na 1 Juli 1948. Ik moest mij er nu op voorbereiden, mijn meubelen te verkopen, mijn betrek king op te geven, en binnen de twee dagen onze koffers te pakken, wanneer dat nodig zou zijn. Toen, op 18 Juni van het vorig jaar, kreeg ik het telegram. De boot vertrok op 27 Juni. Ik gaf het telegram aan mijn vrouw en bereidde me op een uitbarsting voor. Die kwam dan ook prompt. „Dat kan ik onmoge lijk voor elkaar krijgen. Je zei, dat we niet voor 1 Juli zouden gaan." Ik smeekte haar, toe te geven en be loofde, de was te zullen doen, alles te zullen strijken en alle familieleden te schrijven. Toen dreigde ik ten slotte, al leen te gaan... en dat hielp. Toen volgde een prachtige reis van bij na twee maanden en op 23 Augustus hoorden we de ankerkettingen ramme len en in het half-schemer zagen we de contouren van een klein eiland, waar voor ik een tocht van 20.000 kilometer had gemaakt. De volgende morgen za gen we het liggen in zijn volle schoon heid. Het gras op de rotsen was groe ner dan ik ooit in Engeland ontwaard had. De zee was van een diepe saffieren tint, statige palmen verhieven hun top pen tot 50 meter boven de grond en in de verte ontwaarde ik vee, dat tevreden graasde bij een waterval. De dokter kwam ons van boord halen. Hij was ver gezeld van een eenzaam politieman, die daar in z'n eentje recht en orde over duizend inwoners moet handhaven. An dere formaliteiten vonden niet plaats en vijf minuten later stonden we aan wal. Een Ford 1948 bracht ons naar het logement, waar we plaatsen hadden be sproken. Laat ik nog mededelen, dat er één vrachtauto is op iedere tien inwo ners. Inkomstenbelasting wordt hier niet betaald. De kosten van levenson derhoud zijn ongeveer dezelfde als in Engeland. Het enige onaangename is, dat er geen gas en electriciteit zijn en de petroleumlamp de rol van gloeilamp vervult. Maar zelfs in het paradijs moet men ergens wonen en ik vond een prach tig gemeubileerd huis met twee slaap kamers, een badkamer, een flinke keu ken, waranda en tuin voor twintig gul den per week, wat wordt beschouwd als een tamelijk hoge huur. Toen ik nog in Engeland was, had ik mij voorgenomen, voor mijzelf te gaan werken. Ik begon naar werk uit te zien. Het viel me in, dat mijn eerste probleem hier mijn huis vesting was geweest. Waarom zou ik niet beginnen met het bouwen van een paar huizen? Hier zijn geen beperkende bepalingen, zodat de zaak dood-eenvou- dig was; alleen, hoe kon ik aan bouw materiaal komen? Daar ik was opgeleid, voor jacht- en bootbouwer, voelde ik mij volkomen tegen mijn taak opgewas sen; ik had mijn gereedschapkist uit Engeland meegenomen. Toen vernam ik, dat een van de bewo ners, die van plan was geweest, om zelf zijn huis te bouwen, ziek was geworden. Ik zocht hem op en hij was bereid, om mij genoeg materiaal te leveren voor de bouw van twee huizen. Nu was mijn zorg alleen nog maar een geschikt stuk land en een hulp. Ik vond beiden en met een eerste-klas timmerman als compagnon begonnen we te bouwen. Mijn eerste huis is sedert dien gereed gekomen en ik durf in alle bescheidenheid verklaren, dat het een van de best gebouwde en gerieflijkste huizen van het eiland is. Ja, het leven is hier geheel anders; hier geen lawaai en zenuwachtig tempo, geen treinen en autobussen. Wij vastelanders dit om ons te onderscheiden van de afstammelingen van de muiters van de „Bounty" zijn tot de conclusie ge komen, dat de mensen op dit eiland het ideale leven leiden. Wij vormen inderdaad een vreemd alle gaartje, wij vastelanders. Er is een Rus bij, die in zijn jeugd naar Amerika ging, vervolgens zijn fortuin maakte op Nieuw-Zeeland en zich hier vestigde op zijn zeventigste jaar. Een gepension- neerd kolonel, over de tachtig, was eens een beroemdheid aan het West-Indische front. Een Londense kunsthandelaar, die zijn zaak verkocht heeft om de we reld om te reizen en overal verkondigt, dat hij niets meer van het leven ver langt dan wat hij hier gevonden heeft. We hebben hier drie gepensionneerde marine-officieren. Generaal-majoor Sir Charles Rosenthal, een held van Galli- poli, die vroeger resident van het eiland geweest is, woont rustig in een kleine geprefabriceerde woning, die hij vanuit Australië importeerde. Een majoor uit Nieuw-Zeeland, met zijn vrouw, beiden boven de zestig, kamperen in een tent, terwijl ze een eigen huis bouwen. Ik ben met verschillende afstammelin gen van de Bounty in contact gekomen. Zij, die de geschiedenis van de muiterij kennen, zullen zich de naam van „Chris- tian" herinneren. Er zijn hier thans do zijnen Christians. Ike Christian, een knappe oude baas, rijdt nog dagelijks paard, ondanks het feit, dat hij half blind is. Pat Adams, een afstammeling van Adams van de Bounty, is dominee van de Methodisten-kerk. Op 8 Juni wordt ieder jaar de dag ge vierd, dat de voorouders van deze eilandbewoners hier in 1856 kwamen en van Koningin Victoria ieder 4 h.a. land kregen. Waar leven wij hier van? We eten meestal producten uit eigen tuin. terwijl er verschillende veeboerderijen zijn. In het seizoen gaan verschillende eilandbewoners op walvisjacht en we zijn heel trots op onze laatste aankoop van een automatische harpoen. Het zal mij benieuwen of wij dit paradijs kun nen behouden. De Australische regering heeft een plan goedgekeurd om hier een hotel te bouwen. Er wordt ook een nieuw schip gebouwd om de verbinding met het eiland te verbeteren en ons vliegveld is voorbestemd, een rol te spe len bij de uitbreiding van het Pacific- vliegnet. Toch... ik heb mijn paradijs gevonden. Ik ben benieuwd, of ik nog eens de bevlieging zal krijgen, verder te trekken. wekken op bij geestelijke en lichamelijke vermoeidheid en verdrijven allerlei pijnen. GEEN VIS MEER VEILtG De diepten van de zee bieden niet langer be scherming aan de yissen. Tot nu toe was het vissersberoep een uitermate wisselvallig be-* staan. Soms trok men onverwacht rijke vangsten en andere dagen kon het gebeuren, dat men vrijwel niets in de netten kreeg. Dit schijnt nu totaal te veranderen door een nieu we uitvinding, die het midden houdt tussen een echo-lood en een radar-toestel. Bij een echo-lood zendt het schip een geluidstrilling uit onder water, die door de bodem van de zee wordt teruggekaatst. Dit geluid wordt weer opgevangen en uit de tijd, die verlopen is tussen uitzending en terugkeer van de echo kan men de diepte van het water be rekenen. Iets soortgelijks geschiedt nu bij het uitzenden van electrische signalen, die terug gekaatst worden, wanneer zij op voorwerpen onder water stuiten. Komen deze trillingen op een school vissen terecht, dan wordt dit door het toestel geregistreerd. Daardoor is het thans mogelijk met volkomen zekerheid de netten op het juiste moment uit te werpen. Reeds zijn verscheidene schepen in Amerika, in de Middellandse Zee en in Noorwegen met dergelijke apparaten uitgerust, waardoor in veel korter tijd veel meer kon worden ge vangen. Op die wijze moeten de kosten van het vissen belangrijk dalen en kan de vis dus ook goedkoper worden verkocht. AH U het geld voor het plukken hebt, sla dit dan over. Zolang dat niet het geval is, vergelijk dan neven staande geldsporende prijzen met hetgeen U nu besteedt. Het loont de moeite, want kopen bij A. H. be tekent voor iedere huisvrouw een steeds terugkerende,belang rijke besparing op haar huishoudgeld. Neemt een maand de proef en U wordt vaste klant bij Albert Heijn. TafT?elIi 2V> gTam- 24 et f p' or^Sfam. is 1 fpeciilaas p" ï7 i,!'Ufl wii 0"1'- 55 et 'k"ok^ 2óct -C i0°gWffl. 25ct

Soester Courant | 1949 | | pagina 3