DE TROONREDE. Het grote nieuws. De Volksuniversiteit. Rusland strijdt tegen de woestijnen UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOEST. IN DE HOEK. Burgerlijke stand. VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949. 25e JAARGANG No,. 70- SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Bureau: Van Weedestraat SS - Teleloon 2566 - Giro 126X56 Abonn. per kwart, f 1-50 - p. post f 1.75. iWie van de Troonrede 1949 mocht heb ben verwacht, dat zij groot nieuws zou brengen dat zij een uitvoerig beeld zou geven van de internationale verhou dingen dat zij volledige inlichtingen zou verschaffen over Indonesië en over het tweede punt dat ons volk thans het meest bezig houdt: over de devaluatie, die moet wel met een gevoel van teleur stelling van dit staatsstuk hebben ken nis genomen. Wat ons volk door middel van de Troon rede werd medegedeeld, maakte ons niet veel wijzer, ook al werden in keurig Nederlands verscheidene, belangrijke ^ge schiedenis punten" even aangestipt. Het belangrijkste van deze Troonrede is echter naar onze mening, dat zij de zaken niet mooier voorstelt dan ze in werke lijkheid zijn. Nederland is een spiegel voorgehouden: zó staan de zaken. .Wij zijn straatarm; er zal hard moeten w'ojr- den gewerkt, omdat er op de internatio nale markt, die van verkopers- tot ko persmarkt is geworden, fel wordt ge concurreerd. Om bij die concurrentie mee te kun nen doen, is de uiterste krachtsinspan ning van ons allen geboden. De wijziging op monetair gebied (de gulden gaat met het pond mee en devalueert 30i/2' pro cent) zal ook zeer zeker deze concur rentie beïnvloeden. De productie opvoe ren, de efficiëncy opvoeren is voor onze industrie nodig. Ten aanzien van de landbouw zal de re gering er naar streven, dat de productie op eigen grond en met eigen arbeid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd, waar bij de boer op lange termijn zijn bestaan ziet verzekerd. Voortgaande verbetering van productie- en marktonderzoek, van het onderwijs en van de voorlichting zul len mede mogelijk moeten maken, dat de landbouw zich in stijgende lijn be weegt. Bracht de Troonrede dan ook geen nieuws zij gaf verscheidene punten aan waaruit bleek, dat de regering op de eenmaal ingeslagen weg zal voortgaan, hoe zeer zij er zich van bewust is, dat op veler lei terrein de moeilijkheden niet kun nen worden verheeld. Moeilijkheden ten opzichte van de Bene lux, welke moeilijkheden door de mo netaire veranderingen eer zullen toe- dan afnemen Moeilijkheden met Indonesië, waarover de Troonrede slechts de hoop uitspreekt, dat de Ronde Tafel Conferentie erin mo ge slagen, de partijen tot een bevredi gende oplossing te brengen, zodat een souverein en vrij Nederland met een vrij en souverein Indonesië zegenrijk'zal kunnen samengaan. Moeilijkheden ook voor Suriname en de Antillen. De Troonrede hoopt ervan, dat die gere zen moeilijkheden ook spoedig uit de weg zullen zijn geruimd, zodat de inte rim-regeling, welke deze gebieden vol ledige autonomie garandeert, spoedig in werking zal treden. Wij kunnen al die wensen slechts onder schrijven. Neen, veel optimistische klanken zijn in deze Troonrede niet te horen. Het enige prettige geluid was, dat de Rijksbegroting voor het eerst na de be vrijding sluitend zal zijn, zij het ook, dat op deze verheugende mededeling dade lijk moest volgen, dat het tot bezorgd heid stemt, dat het niveau, waarop dit sluitend maken gelukte, abnormaal hoog moet worden genoemd. De betalingsbalans wijst daarentegen nog een groot tekort aan, welk tekort slechts door de Marshall-hulp kon worden over brugd. Na de sanering van het geld wezen en de begroting, is de sanering' van de betalingsbalans het eerst geboden. Dat de arbeidsvrede kon worden behou den, was mede een teken tot verheu genis. Om dit in de toekomst zo te doen blijven, zial de goede samenwerking tus sen overheid en werkgever en arbeids- Mister Cripps: Geen devaluatie. l-9-'49. Mister Cripps en Mister Bevin Zijn gelukkig weergekeerd Met het daverende nieuwtje, i Dat het pond devalueert. „Kijk1'» zei Cripps» „voordat we gingen .Wisten w'er reeds alles van, Uncle Sam stond reeds te wachten Met 'n devaluatieplan. Ik heb jullie voorgelogen, Dat het niet gebeuren zou, Maar een Excellentie neemt het Met de waarheid niet zo nauw. We moeten extra zuinig wezen, Want daar dient het eig'lijk voor, Alleen 't bewapenings-programma Gaat op 't oude voetje door. Eén ding vind ik wel gezellig, Want we „zakken'' niet alleen» Nu we todh devalueren Is 't zo'n beetje algemeen. Houd je haaks hoor, oud Europa, Samen delen we de strop. Eerst gezellig samen zakken En straks saam' er boven op. Leggen jullie je voorlopig Bij dit Kleinigheidje neer, Als ik later weer ga liegen 1 Nou, dan merk je het wel weer" organisaties gehandhaafd dienen te blij ven. Wij hebben de idee, dat dit voor de naaste toekomst geen overbodige wens is. Al bracht dan deze Troonrede geen nieuws, zij hield ons een spiegel voor en daaruit bleek ons onomstotelijk, dat wij en de gehele wereld met ons nog zit ten met een oorlogserfenis, die niet in een paar jaar kon worden geliquideerd. Zullen wij eerst thans de gevolgen van de oorlogstijd „goed" ondervinden?.. In een tijd als deze is het van grote be tekenis, dat "er naast de verenigingen, die opkomen voor de materiële en maat schappelijke belangen van hun leden, ook instellingen zijn, wier doel is de minder tastbare, culturele goederen voor ons volk toegankelijk te maken. De mens kan van brood alleen niet leven. Dit is ook' een der grondgedachten', die het werk' der Volksuniversiteit bepaalt. Het is voor de mens onmogelijk' zich op den duur uitsluitend bezig te houden met de voorzieningen voor het bestaan van alle dag. Zelfs al zou voor ieder de mogelijkheid bestaan, om door zijn dagelijkse arbeid geheel in de noodzake lijke behoeften voor zichzelf en zijn ge zin te voorzien, er dus geen werkelijke stoffelijke nood zou bestaan, dan zouden slechts zeer weinigen daarin volkomen bevredigd zijn. Juist dan zou wel eens kunnen blijken, hoezeer de mens be- fcehoefte heeft aan andere dingen. Welke deze dingen zijn hangt van veel af. In ieder geval heel veel van de omgeving waarin de mens voornamelijk verkeert en van de invloed van de opvoeding wel ke hij ontvangt. Want een mens taalt niet naar het volkomen onbekende. Zijn verlangen gaat uit naar de dingen, waar van hij de smaak geproefd heeft. Dit geldt voor het leven der zinnen zo goed als aan de behoefte aan kunstgenot, zo wel voor de dorst naar kennis als voor de drang naar religieus beleven. Daarom is het van ontzaglijk belang, met welke dingen de mens in aanraking komt en welke de gids is, die hem; voorlicht. De Volksuniversiteit stelt zich niet in het minst voor deze gids te kunnen zijn. Maar wel beschouwt zij het als een deel van haar taak, een weinig de tekorten aan kennis aan te vullen omtrent de vele zaken, waarmee men in het dagelijks leven, in krant en radio in aanraking kómt. Er zijn zoveel gebieden, waarvan de te genwoordige mens weinig of niets weet, of waarvan hij zelfs het bestaan niet vermoedt. Dat is niet alleen het geval met degenen, wier schoolse vorming ein digde bij gewoon lager onderwijs, het geldt in mindere, maar toch belangrijke mate voor hen, die voortgezet onderwijs genoten hebben en zelfs voor de be voorrechten, die de hoogste trap: de Uni versiteit konden doorlopen. De vèr- doorgevoerde specialisatie, die het nood zakelijke gevolg is van de ongeëvenaar de toename der wetenschappelijke ken nis in de laatste halve eeuw, bracht wel grote vakgeleerdheid, maar veroorzaak te, dat ook de geleerde grote gebieden van kennis zo goed als afgesloten ble ven. Daarbij komt nog een ander nadeel: de zware studie, die de aandacht van de studerende zo volkomen opeist, onttrekt ook vaak diens aandacht van andere, voor het volle mensenleven zo waarde volle culturele goederen. Om al deze redenen is het nodig, dat een Volksuniversiteit in haar program ma's een grote veelzijdigheid nastreeft, maar daarbij nimmer uit het oog verliest, dat verscheidenheid niet behoeft te be tekenen gescheidenheid. Voortdurend zal men zich rekenschap moeten geven van het feit, dat wetenschap, kunst en tech niek uitingen zijn van de menselijke geest en in deze hun eenheid vinden- Hoezeer de mens ook geneigd moge zijn, een dezer uitingsvormen te beschouwen als de voor hem meest waardevolle, hij zal nimmer een volwaardig mens zijn, wanneer hoofd of hart of hand alleen regeren. Eenvoudiger gezegd: de mens is niet alleen gebaat bij kennis, ook zijn gevoelsleven moet worden gevoed en hij moet leren het verworvene op de juis te wijze te hanteren. Als men de opzet der Volksuniversiteit in het algemeen zo ziet, zal men al licht tot de conclusie komen, dat het er hier in Soest nog niet veel op lijkt. En men neeft gelijk ook. Het Bestuur der Volksuniversiteit verbeeldt zich dan ook' niet, in de practijk hieraan te heb ben voldaan, óf ooit te kunnen voldoen. Maar men zal moeten toegeven, dat in het afgelopen jaar, dat toch in feite als een proefstomen te beschouwen is, niet temin een tochtje gemaakt is, waarvan verscheidenen in onze gemeente hebbén genoten. De interessante reis, die voor dit seizoen is uitgestippeld, zal hopelijk reden zijn voor honderden anderen om zich zo spoedig mogelijk als passagier te laten boeken. 1 Het zou niet aardig zijn, van het plan reeds nu alle bijzonderheden bekend te maken. Maar enig begrip van de aard van het reisplan moet men toch wel hebben. I Wie niet al te huiverig is om van boord te gaan in een haven van Oost-Europa, die zal onder het veilig geleide van een gids uit het land zelf wat meer begrip kunnen krijgen van het geheimzinnige Rusland en zijn zo anders dan in West- Europa geaarde bevolking. Wie zich meer thuisvoelt in een tropisch klimaat, kan de tocht meemaken van een onderzoeker van weinig bekende landen en volken in de buurt van de evenaar. Blijft men lie ver rustig aan boord, dan kan men ook daar van velerlei genieten. Men kan dan luisteren naar het spel van een onzer bekende pianisten en met diens toelich ting op de muziek zijn muzikale ken nis en inzicht verrijken. Ook zij, die menen voldoende te hebben gezien, maar liever in stilte genieten van de schoonhe den welke taalkunstenaars ons hebben nagelaten, vinden een gids gereed, die hen meeneemt naar het rijk van de kunst. Anderen zoeken het weer in beschou wing van de verborgenheden van het zie- leleven van kind en volwassene. Er zal iemand iljn, die een tipje oplicht van de sluier, die dit leven verbergt. 1 De verscheidenheid der mensen brengt ook mee verscheidenheid in belangstel ling. Daarom is er gedacht aan hen, die het liefst de schoonheden bewonderen van het leven in plant en dier of zich verdiepen in de raadselen van de kos mos. De eersten zullen een excursie kun nen volgen, die door een bekend natuur liefhebber-fotograaf op de film is vast gelegd, de laatsten kunnen, indien zij er althans niet tegen op zien een tocht van enkele weken mee te maken in 'n modern raket, daarmee een speurtocht maken door het heelal. Maar daarvoor moeten zij zich wel zeer tijdig opgeven, want de plaatsruimte in zo'n ding is uiteraard beperkt. Genoeg met deze onvolledige en nog vage aanduidingen. Wie voor deze kruis tocht door en om de wereld voelt, hij leze de advertentie in dit blad en han- dele spoedig. TERUG UIT DE TROPEN- Met het troepentransportschip „Kota In- ten", keren uit de tropen terug: W. A. Brouwer, Soesterbergsestraat 11. K. Mobach, Verlengde Talmalaan 23. W. J« v. d. Stoep, Pr. Hendriklaan Met het troepentransportschip „Sibajak" keert terug J. Th. van Weeren, Amers- foortsestraat 87, Soesterberg. Beide boten worden 1 October a.s- te Rotterdam verwacht. De volledige passagierslijsten van beide boten zijn gratis aan ons bureau ter inzage. OPHALEN AS EN VUILNIS. In verband met blijkbaar heersende mis verstanden, brengt de Directeur van Ge meentewerken het navolgende ter ken nis van de inwoners aangesloten bij de ophaaldienst van as en vuilnis. 1. De vuilnis moet worden aangeboden in geen grotere emmers dan 60 Liter. De gezamelijke inhoud van meer dan één emmer mag niet meer dan 100 L. be dragen. 2. De vuilnis moet worden aangeboden in behoorlijk hanteerbare metalen bak ken, emmers of vaten, die zich naar bo ven niet vernauwen of waarvan de ope ning aan de bovenzijde niet volledig is- 3. De vuilnis mag in de bakken niet zijn aangestampt, zulks ter voorkoming dat de lediging bij het omkeren van de bak stag neert of geheel uitblijft. Ter voorkoming van verwondingen aan eventueel in de bakken aanwezige scher pe voorwerpen en uit nygiënisch oog punt, kan van het personeel der vuilnis- dienst niet worden verlangd, dat de bak ken met de hand worden geledigd. 4. Tuinvuil wordt slechts in geringe hoe veelheid (max. 30 L.) opgehaald en al leen dan wanneer het behoorlijk bijeen is verzameld of bijeen is gebonden. 5. Voor bescherming van de emmers en ter bevordering van een gemakkelijke le diging wordt geadviseerd na elke lediging de bodem met een krant te bedekken. Klachten betreffende de ophaaldienst moeten schriftelijk worden ingediend bij de dienst van Gemeentewerken, Lange Brinkweg 49b. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a-s. is geopend apotheek „Soest- dïjk", Van Weedestraat 46. BOERENLEENBANK FILMAVOND. Het gouden jubileum van de Centrale Boerenleenbank te Utrecht ligt nog vers in het geheugen. Bij de viering hiervan konden slechts enige afgevaardigden van diverse plaatselijke boerenleenbanken aanwezig zijn. Er werd echter een jubi leumfilm vervaardigd, die iedereen in staat stelt met het werk' van deze Bank op expressieve wijze kennis te maken. Het bestuur van de Boerenleenbank al hier heeft naar aanleiding van dit feit het plan opgevat om medio October, in het St. Jozefgebouw, enige filmavonden te organiseren voor genodigden en be langstellenden. De jubileumfilm „Het geld van de Boer" zal de hoofdschotel vormen van dit filmfeest. Hieraan zal een korte inleiding voorafgaan. Voorts zullen vertoond wor den de filmen „Boeren vechten voor de toekomst", een documentatie van de oor logsschade op agrarisch gebied in Zee land, in de Wieringermeer en in de Be tuwe. Verder wordt vertoond „Het fatale bord je", "n opwekking voor de boeren om hun dieren te laten immunineren tegen mond en klauwzeer, terwijl als nagerecht een Amerikaanse film „De Wondervallei" op gediend wordt. Een woord van aanbeveling om deze films te gaan zien is wel overbodig, te meer, daar de Boerenleenbank zich ook op andere wijze een gulle gastvrouw wil tonen. DIERENBESCHERMING. De afd. Soest van de Ned- Ver. tot Bescherming van Dieren geniet een ge zonde belangstelling, welke o.a. tot uiting komt in de gestage groei van het leden tal. Dezer dagen werd het 500ste lid in geschreven. Dit heugelijk feit werd dik omlijnd in de annalen der vereniging op getekend en namens het bestuur werd aan deze dierenvriend een herinnering aangeboden in de vorm van een boek werk, handelend over dieren. De dierendag, 4 October, is aanstaande. Het is traditie geworden, dat op deze dag, ten behoeve van de dierenbescher ming, een collecte wordt gehouden. Vergeet de dieren niet en helpt dezé collecte slagen. HOE DE DUIVEN VLOGEN. De Postduivenliefhebbersvereniging „De Vrienschap" hield j.1. Zondag eveneens een wedvlucht van Mons (B.af, afstand 213 km. In concours waren 116 duiven, die te 9.15 uur met Z-W. wind werden ge lost. De le duif arriveerde om 11 uur 58 min. 18 sec. De laatste prijswinnende duif om 12 uur 9 min. 13 sec- De totale uitslag is W. Nieuwenhuis 1246—1920—24 25—27. W- Roest 3—5. G. v. d. Broek 7—28—29. J. Mets 8—12. C. Dijkman 9-n 17—23. J- Rijnders 10—16—21-22. R. Koster 1115. G* Sukkel 13 E- Daatse- laar 14. G Teeken 18. Gcbr. Blom 26- SOESTER WINKELIERS-VER. A.s. Dinsdagavond te 8 uur, houdt de Soester .Winkeliers-Vereniging ip „De Gouden Ploeg" een belangrijke leden vergadering. Naast de meer algemene punten als jaarverslagen van secretaris en penningmeester, bestuursverkiezing enz., vermeldt de agend anog zeer be langrijke punten. In bespreking komt o.m« uitbreiding van het bestuur, samen werking met de plaatselijke Midden standsverenigingen, 'n te houden Winkel actie ter gelegenheid van St. Nicolaas, vaststelling van de datum der tweede Waar ik nu, door die devaluatiegeschie denis, maar over in zit is hoe het zal zijn, wanneer ik aanstonds in die loterij waarin ik meespeel, de prijs van „een jaar gratis leven" win. .Want er wordt nu wel gezegd, dat de prijzen voor het levensonderhoud niet zullen stijgen, al thans dat het mee zal vallen, maar als ik' aanstonds inplaats van een jaar maar 10 maanden van m'n prijs kan rondko men, voel ik mij niet gering in m'n nek gekeken. Wanneer ik maar even had kunnen bevroeden, dat Minister Lïeftinck er met zijn hoge hoed naar stond te gooien, toen hij bij zijn vertrek' naar Washington zei, dat de Nederlandse Gul den goed op weg was om „hard money" te worden, had ik geen halve gulden aan die loterij gewaagd, maar er goud voor gekocht. Nu kan Minister Lieftinck z'n handen wel in onschuld wassen omdat een gro tere broer in het vak, Sir Stafford Crips, te voren had beweerd, dat slechts „over zijn lijk" gedevalueerd zou worden, het blijft niettemin jammer, dat het gezegd is. U weet hoe het gewoonlijk gaat. De gro te Hansen laten zich door dat soort ba kerpraatjes geen zand in de ogen strooi en. Die zorgen toch wel, dat ze op de goede kant van de wip zitten wanneer er gedevalueerd wordt. Alleen de kleine luiden en trekkers van kleine pensioe nen klampen zich vast aan een sussend woord van een autoriteit en als dank voor hun goed vertrouwen mogen zij -straks als de prijzen stijgen, de klappen opvangen. Zij krijgen door de radio hoogstens een opwekkend woord mee, dat ze de handen ineen moeten slaan en gezamenlijk de moeilijkheden het hoofd moeten bieden en meer van dat soort leuzen. Het kleine beetje vertrouwen in mensen, waartegen ze nog op zien, is weer foetsie. Enfin, we zullen wel zien wat het weer gaat worden. De grootste economen be weren het nog niet te weten. Van mijl behoeft U dus, buiten een beetje zure critiek, helemaal niets te verwachten. We zullen onze ziel maar wöer in lijd zaamheid bezitten en aanstonds voor dit één centje en voor dat twee centjes meer betalen, totdat we geen centjes meer voor dit en dat hebben. H. OEKMAN- Winkelbeurs enz. Daar deze vergadering uitsluitend toe gankelijk is voor leden en ongetwijfeld vele winkeliers belangstelling zullen heb ben voor meerdere op deze vergadering te behandelen punten, wijzen wij er op, dat men zich voor het lidmaatschap kan melden bij de heren R. G- v. Essen, Birkt- straat 2 en J. ten Berge, Gallenkamp- pelsweg 11 of Dinsdagavond voor de vergadering in „De Gouden Ploeg". MUZIKALE RONDGANG. De Soester Muziekvereniging „P.V.O." houdt Zaterdag 24 September een mu zikale rondgang door Soest-Zuid voor 't aanwerven van nieuwe donateurs en te vens uit dankbaarheid voor het schenken van een bedrag aan geld voor het instru menten-fonds van de ontbondein Mu-i ziek'-vereniging „Beatrix". OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor „Draagt elkanders las ten", welke j.k Zaterdag gehouden werd, heeft opgebracht f807.09, waarvan in Soest f 731.09 en in Soesterberg f76-- Aan allen die medegewerkt hebben tot het welslagen van deze collecte wordt hartelijk dank gebracht. GEBOREN. Aletta, d. v. R. de Jong en A» v. Garderen, Hartweg 16a- Richardus Ni colaas, z. v- L- A. vj. den Berg en A* E. van Doorn, Lange BrinkWeg 53a- Margaretha Caroline, dochter v. W- G. J. Callenbach en E- v. der Toorn, Amersf. str. 118. René z. v. J. A. Huisman en P N. v. den Berg, Vinkenweg 15- Hendri- ka Margaretha, d. v- H. E. Kok en Et M. Bons, Steenhoffstr. 65- Alida Maria, d- v. C. A- van Logtenstein en M. G. v. d. Ho ven, P. v- cL Breemerweg 1. Elisab'eth Me- ta, d. v* P. Floor en A. Lagemaat, Soes- terb.str. 72- Cornelis Hendrikus, z. v. P. A. Wantenaar en M. W. Schimmel, Birkstr. 71- ONDERTROUWD. O E- v. dv Veen, 30 jr., opperman, Eikenl- 7 en Z- J. Heid- man, 25 jr., Nieuwstraat 42- P- v. d. lol, 21 jr., metaalbew-, SoesterengW. 52 en G. Honing, 22 jr. Baarn- A- A. W(. Hilhorst, 21 jr. landb- Hoogland en W- G. y. Burg steden, 20 jr. P- v. d. Breemerw]. 5. F D. J- Keus, 31 jr. ass. accountant Ossien- damw. 8 en J- Diekerhoff, 31 jr. Ossen- damweg 8. GEHUWD. L- U- Doudart de la Grée, 29 jr., kantoorbed- en G A. Nool, 27 jr., Hil versum. W- Ruitenberg, 66 jr- aannemer en M. Wille, 53 jr., Amersfoort. H. Pos thumus, 26 jr., machinemonteur en W- A. 't Lam, 23 jr. Kerkpad NZ- 39a- H- Jj. Gasille, 31 jr. z- b- en G. H- Martens, 29 jr. Wald- Pyrmontlaan 8. R. Ar v. Leeuwen, 24 jr. expediteur en M. A- Bee- mer, 24 jr. Eemnes- G- Baks, 23 jr. stoker en C. de Zoete, 22 jr- Amersfoort. OVERLEDEN. Cornelis G- v. Schaik, 27 jr. geh-. nu H. Westerhout, Ijsselstein* RUSLAND STRIJDT TEGEN DE WOESTIJNEN fflj W0.LGA W0UD/UJKE\ PTTl NIEUWE yyX BOSAANPLANT CENTRAA^, PUTEAU--Jjjgyg PLATEAU]*/ \-vro Luj» fKscnoiiiij /gr wft'' Wo.-^ val KIROIEEEN STEPPE SALSK STEPPE\ÖH /^c^éï£i4Fc,RAD ^%%£\KASPISCHEv& T"-— ZANDSTORMEN MARIOPOL VX£1 A-k OSTOW WlvC. ASTRflKANfoS <&- **V PONTO KASPISCHE -Mg/' LAAGVLAKTE f=jjg=f Zff ZWARTE^-s. HONGER- STEPPE IvpgLT-PAl 69329 In de Sovjet-Unie wordt een groot plan on dernomen, dat de strijd tegen de droogte ten doel heeft. Over een gebied zo groot als En geland, Frankrijk, Italië, België en Nederland samen, zullen de op 15000 koomkwekerijen gekweekte jonge boompjes worden geplant. Deze zullen over 15 jaar, als zij tot bossen uitgegroeid zijn, het gehele klimaat verande ren. De aanleg der bossen geschiedt in acht stroken, voornamelijk langs de grote rivieren: de Wolga, de Oeral, de Don, de Donetz, enz. Denkt men zich deze bossen in de lengte met een breedte van 30 m, dan zouden ze vijftig maal de wereld omspannen. Ettelijke hon derdduizenden boeren zullen in deze strijd worden gemobiliseerd. Men moet tot de pyra- midebouw in de Egyptisch oudheid terug gaan om een dergelijke grote, georganiseerde, ge dwongen krachtsinspanning te ontmoeten.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1