Wat er gebeurde. Europa's economie bedreigd door valse munters. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. SOEST. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 27 SEPTEMBER 1949. Er is iets meer gebeurd dan een devaluatie van het pond sterling en iets, dat veel be langrijker is: het Britse Rijk is gedevalueerd. Dat wil zeggen, dat het eens zo machtige Britse rijk wederom gedaald is in aanzien. En deze keer is de klap hard aangekomen. Twee weken geleden schreven wij, dat de houding van Canada beslissend zou zijn voor de po sitie van de Engelse onderhandelaars te "Was hington, welnu, de beslissing van Canada is ten nadele van het Britse moederland uit gevallen. Men lette eens op: aan de devalua tie nemen deel: het Verenigd Koninkrijk (dat is de officiële naam voor Engeland en Schot land), Zuid-Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland en India. Deze landen vormen gezamenlijk met Canada het Britse Rijk, waartoe verder talrijke koloniën en andere nederzettingen behoren, die geen zelfbestuur hebben. Ier land devalueert ook, maar de Ieren zijn reeds uit het Britse Rijk getreden. Al die landen van het Britse Gemenebest devalueren, be halve Canada. Dit zou op zichzelf nog niet zo ernstig zijn, wanneer niet tegelijkertijd Ca nada had aangekondigd, dat het, evenals Ier land, uit het Britse Rijk wil treden. Canada heeft verzocht aan de Engelse volksvertegen woordiging zijn eigen grondwet te mogen op stellen en zijn eigen opperste rechtspraak te mogen regelen. Dit gaat thans nog in de vorm van een verzoek, maar het is duidelijk, dat Engeland niet bij machte zal zijn een derge lijk verzoek te weigeren. Feitelijk snijdt Canada hiermee de band, die de dominions aan het moederland bindt, door. Hiermee verliest Old-England wederom een belangrijk deel van zijn prestige, doordat de overzeese gebieden meerderjarig en daarmee zelfstandig worden. Ook dit behoefde nog geen reden tot ongerustheid te zijn, indien het Engelse moederland nog steeds ook het geestelijke en nationale centrum van het Rijk was, doch ook deze positie verliest Engeland door de slapheid, die over het Britse volk gekomen schijnt te zijn. Iedereen, die uit En geland terug komt, getuigt van dezelfde ver schijnselen, van een zekere arbeids-schuwheid en van een overmaat aan sociale zorg, die het verantwoordelijkheidsgevoel van de bevolking ondermijnt. Daardoor kon Engeland met de dollarlanden niet meer meekomen en daar door zien ook de dominions zich genoodzaakt zich meer en meer los te maken van het Ver enigd Koninkrijk. De politieke, financiële en economische onttakeling van Engeland gaat op het moment sneller dan die van de Duit se oorlogsindustrie. Als het zo doorgaat, zal dit land binnenkort niet meer zijn dan een dichtbevolkt eiland voor de kust van Europa. Intussen is ook ons land met vele andere Europese lotgenoten meegesleept in deze aan tasting van de muntwaarde. De dollar blijft schijnbaar oppermachtig, ondanks de kenne lijke fouten van de Amerikaanse monetaire economische politiek. Men verliest totaal uit het oog, dat de dollarschaarste in de eerste plaats is veroorzaakt, doordat het Amerikaan se Parlement onder druk van de destijds op permachtige republikeinse partij reeds in 1946 tegen het nadrukkelijk advies van president Truman in, de prijsbeheersing ophief, waar op een fantastische prijsstijging volgde. Het was deze prijsstijging, die, populair gezegd, Europa de das omdeed. Daardoor moest het gehavende Europa voor zijn herstel meer be talen dan het kon en kreeg het minder waar voor zijn geld. Die wanverhouding wordt nu nogmaals verscherpt. Dat men de muntwaar de der verschillende valuta herziet is volko men logisch, maar daarin had ook de dollar betrokken moeten worden. Het feit, dat op de zwarte markt het goud voor veel meer dollars wordt verkocht dan de officiële prijs bedraagt, bewijst dat ook het Amerikaanse geld een geforceerde koers heeft Veel nuttiger zou het echter nog zijn geweest indien men deze muntherziening had gekoppeld aan de voorwaarde, dat Ame rika zijn leveranties aan Europa betaald zou krijgen in goederen. Zo lang Amerika de in voer van Europese goederen belemmert door hoge invoerrechten, zal er van een levendige handel over en weer geen sprake kunnen zijn. Nu men de moeilijkheden tracht op te lossen door uitsluitend monetaire maatregelen te ne men, vrezen wij, dat de devaluatie een stro- vuur zal blijken te zijn, waaraan men zich slechts zeer kort zal kunnen warmen. Heeft Rusland de hand in 't spel? Sinds de uitvinding van het gemakkelijke ruil- middeld geld (welke wordt toegeschreven aan de Egyptenaren en ongeveer gelijktijdig door de Chinezen werd toegepast) hebben duistere figuren zich pr op toegelegd om munten en naderhand ook bankbiljetten te vervaardigen. De grote drijfveer van deze falsificaties was immer om op een gemakkelijke wijze geld te verdienen. De gevolgen n.1. dat eerlijke men sen als slachtoffer moesten fungeren, werden daarbij niet geteld. Dat ook de staat, welke zich met de uitgifte van munten en papier geld bezig houdt, er door in financiële moei lijkheden wordt gebracht, is een aspect, dat Boreaoi Vm> Wcedestrsttt 16 Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, fl-50 - p. post f 1.75. 25e JAARGANG No, 71. wel bekend was, doch tot de laatste oorlog niet als hoofdmotief heeft gegolden. Dit laatste is voor de Duitse oorlogsleiders in 1942 aanleiding geweest om een „officiële" valsemunterij in te richten. Het concentratie kamp SachsenhauseOraniënburg was de plaats van vestiging, terwijl de deskundigen werden gerequireerd uit gevangenen, die uit bezette landen naar Duitsland werden ge sleept. Dit illustere voorbeeld schijnt navolging te hebben gevonden. Volgens berichten uit Ber lijn wordt thans onder Russische leiding vals geld over Europa uitgestort, dat gefabriceerd wordt door vakkundige falsificators, die in Duitsland werden bevrijd en deels in Rus sische handen kwamen. Ontdekkingen. Van 1949 af wordt Europa met vals geld overstroomd. Van de grote voorraden ponden, dollars, Zwitserse en Belgische francs, welke in Oraniënburg zijn vervaardigd, werd welis waar een groot deel vernietigd, doch ettelijke millioenen guldens aan bankbiljetten zijn nog zoek. Wel werden telkens kleine partijtjes achter haald, want specialisten uit alle landen zoch ten naar en vonden fouten in de Duitse fal sificaties en van tijd tot tijd liepen de uit gevers van dit namaak-geld in de val. In December 1948 werd in Denemarken een com plot opgerold, enkele weken later in België en een jaar tevoren in Italië. In Engeland nam men direct reeds de rigo- reuze maatregel om alle pondbiljetten on geldig te verklaren en door nieuwe te ver vangen. Een Nederlandse ex-gevangene van Oraniënburg had namelijk direct na zijn be vrijding de falsificatie-centrale te Den Haag ingelicht en deze waarschuwde na onderzoek de Britse autoriteiten. Tien millioen pond sterling was echter reeds in circulatie ge komen, terwijl van de vernietigde voorraden (190 millioen pond!) ook nog 'n klein deel door Amerikaanse soldaten werd „gered" en uitgegeven in verlofcentra als Brussel en Parijs. Nieuwe bronnen. Ondertussen werden er in Frankrijk nieuwe „dollarfabrieken" ingericht. Ze werden ge vestigd in Aiquille en Cabries, twee voor steden van Marseille. Beide drukkerijen wa ren uitgerust met ultra-moderne machines, terwijl de bende, welke het „bedrijf" exploi teerde, een compleet wapenarsenaal bezat om zich tegen de politie te beschermen. Toch was de Franse recherche de heren te slim af. In September 1947 kwam de zaak aan het licht door de arrestatie van een der bendeleden, Marcel Vorgez, die te Parijs werd aangehouden met 2000 valse dollars op zak. En passant bleek de bende ook hog de hand te hebben in een dubbele moordzaak, diefstal van effecten ter waarde van 22 millioen francs en de uitgifte van valse aandelen der Suez-kanaal-maatschappij Marseille schijnt overigens veel aantrekkings kracht op valse munters uit te oefenen. Dezer dagen werd in een boerderij, in de nabijheid van deze havenstad, een voorraad valse dol lars ter waarde van bijna 600 millioen gul den aangetroffen. Meer dan een jaar lang hadden de persen in deze geheime drukkerij gedraaid. Voor millioenen guldens aan valse biljettfen zijn reeds over Europa gestrooid. Politieke achtergrond? Vooral de laatste ontdekking in Marseille en het wijd vertakte distributie-apparaat dat zich zoals reeds is vastgesteld over bijna de gehele wereld uitstrekt, doen vermoeden, dat deze geschiedenis een politieke achter grond heeft. Reeds in de zomer van vorig jaar verkregen de geallieerde geheime diensten in lichtingen, welke wezen op een groot Russisch, plan om de Westerse economie te ondermij nen. In Berlijn en op enkele plaatsen achter het IJzeren Gordijn zouden nieuwe drukke rijen zijn ingericht, waar vele specialisten uit het kamp Oraniënburg hun werkzaamheden gedwongen moeten voortzetten. De grote hoeveelheid valse Westmarken, die dit voor jaar o.m. in Beieren circuleerden, zouden hiervan afkomstig zijn. Instructies van de Kominform wezen er enige tijd tevoren op, dat uitgifte van vals geld een der meest effectieve methodes was om het openbare leven te ontwrichten. Het Russische plan voor de uitgifte van vals geld zou een tweeledig doel hebben: 1. af braak van het economisch herstel in Europa en 2. financiering van eigen propaganda- en spionnage-apparaat. De inlichtingen, welke in 1948 werden verkregen, wezen op uitvoering van dit plan in de loop van 1949 Alleen Zweden. Vast staat, dat nog nimmer zoveel vals bank papier in omloop was als thans het geval is. Een groot deel is alleen voor specialisten her kenbaar en wordt overigens normaal geaccep teerd. Alleen in Zweden heeft men er geen last van. Daar gebruikt men papier, dat vol gens een geheim procédé wordt vervaardigd, terwijl het fabrieksgeheim aan slechts wei nige arbeiders bekend is. Iedere poging tot namaak faalt zo jammerlijk, dat geen valse munter er ook maar aan begint. In Himmlers fabriek zag men er geen kans toe. Misschien zijn de Russen vindingrijker? Als men hen geloven mag, zijn ze tot heel wat in staat SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis van belang hebbenden, dat op Dinsdag 18 October a.s* zal worden gevoerd de schouw over de in de gemeente gelegen wegen, voetpaden, waterleidingen, bruggen, heu len, heggen enz. Belanghebbenden worden daarom herin nerd aan de artikelen van het Reglement op het Onderhoud en Gebruik der We gen in de provincie Utrecht. Overtreding der daarin voorkomende be palingen wordt gestraft overeenkomstig dat Reglement. SCHOONMAMA KREEG PAN OP HAAR HOOFD. Schoonmama's schijnen te behoren tot de mensen, die het nogal eens moeten ont gelden, zij het dan ook vaak ten onrechte. Maar het kan ook gebeuren, dat zij er zelf aanleiding toe geven, zoals onlangs het geval was met een inwoonster uit deze gemeente, die geld had geleénd van haar schoondochter. Ofschoon zij meermalen gemaand was tot terugbeta ling, liet schoonmama haar dochter op de duiten wachten. Dit begon de geldschietster te vervelen en op zekere dag begaf zij zich in gezelschap van haar man naar de woning van haar schoonmoeder. Dit bezoek gaf aanleiding tot een stevig ruziepartijtje, waarbij schoonmama dreigde haar schoondochter met een pan te zullen slaan. Doch voor het zover kwam, had deze haar de pan ontfutseld en zo kreeg de verontwaar digde schoonmoeder zelf een fikse klap op het hoofd. Ten zeerste gegriefd diende zij een aan klacht in, ten gevolge waarvan de schoon dochter, Mevr. W.-V. zich Vrijdagmiddag voor de Utrechtse Politierechter moest verantwoorden wegens mishandeling. Zij kreeg de wijze raad mee haar schoon moeder niet meer te bezoeken en moést voor dit advies f 10.boete of 5 dagen hechtenis betalen. INBREKERS GEARRESTEERD. Een tweetal personen, afkomstig uitDalf- sen, verdacht van diefstal in de kiosk aan de Soesterbergsestraat bij het station Soestduinen, zijn door de politie gearres teerd. ROEKELOZE AUTOMOBILIST. Zonder er op te letten o,f er een! trein in aantocht was, stak een automobilist met Zijn auto rakelings voor een uit de richting Utrecht komende electrische trein een onbewaakte overweg in onze gemeente over. De automobilist kreeg voor deze onoplettendheid een procesver baal te incasseren. HOE WARM HET WAS... Ten nadele van de wijnhandelaar B» J» v. d- L. alhier werd een kistje met 24 flesjes bier gestolen. TROPEN- EN MOLESTRISICO MILITAIREN. De in Indonesië verblijvende militairen Zijn in het algemeen genoodzaakt, voor de op hun leven gesloten Verzekeringen een premie-verhoging te betalen, ter dekking van het z.g. Tropen- en Mo- lestrisico. Zou deze betaling omi de een of andere reden worden nagelaten, dan zou de kans bestaan, dat, in geval van overlijden de nagelaten betrekkingen van de verze kerde uitkering niet of slechts gedeel telijk zou ontvangen. Het Rijk neemt daarom onder Zekere voorwaarden, voor de militairen van de Koninklijke Landmacht en de Zeemacht, dit extra-risico voor zijn rekening. In de Wet tropen- en molestrisico mi litairen (Staatsblad 1947, No. H 383), opgenomen en toegelicht in legerorder 1948, No. 145 L--L«M., is bepaald, ten aanzien van welke levensverzekeringen dit risico door het Rijk wordt gedragen. De Militairen van de Koninklijke Land macht en de Zeemacht, die in aanmerking wensen te komen voor restitutie van reeds betaalde, of vrijstelling van nog te betalen, extra-premie, wenden zich, even tueel door tussenkomst van een door hen aan te wijzen gemachtigde tot het Hoofd der Afdeling B> 4 van het Mini sterie van Oorlog, Plein 4, te 's-Graven- hage, onderscheidenlijk tot het Hoofd van de Onderafdeling rechtstoestand militaif- ren zeemacht van het Ministerie van Ma rine, Lange Voorhout 7, te 's-Graven- hage, onder opgave van: a. 1. naam en voornamen van de verze kerde militair (voluit); 2. rang of stand, onderdeel en legernum- mer; 3. militair adres; 4. huisadres in Nederland; b. 1- naam en voorletters van de gemach tigde; tevens 2. in welke betrekking deze gemachtigde tot de verzekerde staat; 3. volledig adres van de gemachtigde. Een radiospreker in Amerika heeft ge zegd, dat het nieuws door President Tru- mann vrijgegeven, dat in Rusland een atomaire explosie heeft plaats gevonden, velen het bloed in de aderen heeft doen stollen. Ik kan me indenken, dat het schrik ver wekt heeft, maar het lag toch dunkt mij in de lijn der verwachtingen, dat Rus land, waar de wetenschappelijke werkers ook niet op hun hoofd zijn gevallen, vroeg of laat met zo'n ding zou komen. Aan de hand van die explosie wordt nu aangenomen, dat de Russen er inderdaad in geslaagd zijn zo'n ding te fabriceren. We weten het dus niet zeker. We weten b.v. ook niet of het een proefname met een bom was of dat misschien de jongste bediende iets uit z'n handen heeft la ten vallen. De verklaring van de atoomex plosie, die Moskou zelf geeft, n.I. dat er hier en daar in Rusland grote opruimin gen moeten geschieden en het best mo gelijk is, dat daarbij atoombommen ge bruikt worden, zullen we maar nemen voor wat ze is. Dat ze in Rusland nu in eens zo dik' in de atoombommen zitten, dat zij ze zelfs voor opruimingswerk zaamheden gebruiken, lijkt me niet erg waarschijnlijk. Dan schaar ik me liever onder degenen, die zeggen: „was het wel een atoombom?'' Eigenlijk ben ik veel meer geschrokken van de millioenennota en wanneer er iets met m'n bloed aan de hand is geweestj neem ik aan, dat dit meer is te danken aan de aangekondigde huurverhoging van 15 o/o en de herziening van de personele belasting. t Weliswaar staat er een verlaging van de inkomstenbelasting tegenover, maar ik ben bang, dat dit lood om oud ijzer zal zijn en dat het slot van de rekening wel weer een verzwaring zal betekenen. H. OEKMAN- NIEUWE FRANKEERZEGELS. In de loop van de maand October zullen frankeerzegels van 25 ct. (bruin-rood) en 30 ct. (paars) van het nieuwe type aan de postinrichtingen verkrijgbaar worden gesteld. Tevens zal dan worden begon nen met de verstrekking der frankeerze gels van f 5.en f 10.onder de tof nu toe geldende beperkende bepalingen. COLLECTE TEN BEHOEVE VAN SIMAV1. De op 3 September j.1. gehouden col lecte ten behoeve van de vereniging Si- mavi" heeft het mooie bedrag van f 845,93 opgebracht, waarvan in Soesterberg een bedrag van f185.werd ontvangen. Het werkcomité Soest dankt namens de vereniging „Simavi" alle medewerkers en gevers hartelijk voor hun spontane hulp. HEYERMANSHERDENKING OPENT HET WINTERSEIZOEN VAN DE VAKBEWEGING. Na onderlinge besprekingen hebben de bestuursleden van de vakbondsafdelingen alhier, aangesloten bij het N.V.V., voor het komend seizoen een programma sa mengesteld, waarin niet alleen aan de propaganda, maar ook aan de culturele verheffing van de leden aandacht wordt besteed. In de tweede helft van de maand No vember zal, naar aanleiding van het feit, dat Herman Heyermans 25 jaar geledent overleed', 'n Heyermansherdenking plaats vinden. Hiermede wil men de betekenis van deze schrijver voor de werkende stand op plastische wijze in het licht stellen. Voorts staan er een viertal cursus-avon den te wachten, waarbij o.a. de interna tionale vakbeweging, de coöperatie en het vraagstuk van de verdeling van het maatschappelijk inkomen ter sprake zul len komen. Er zal getracht worden een afdeling voor vrouwen op te richten. Een commissie is ingesteld met het doel een groot Sint Nicolaasfeest te organiseren. In de maand Maart van het nieuwe jaar wordt een filmavond gegeven, terwijl met de viering van de 1ste Mei het winter seizoen zal worden besloten. WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Nabij de F.C. Kuijperstraat stak Vrijdag een wielrijdster op hoogst roekeloze wij ze de rijweg van de Van Weedestraat over en werd daarbij door een juist pas serende auto aangereden. Met een ernsti ge wonde aan het gelaat werd zij opge nomen en naar het ziekenhuis „Die Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Zilverbon van fl.*-j bruine plastic he renregenjas, wit-zwarte hond, boek, do zijn papieren boorden, bruin-grijze gerui te pet, portemonnaie met inhoud, twee sleutels aan plankje, vulpotlood tevens penhouder, jute zak met kurken, kin derbroekje, zwart-witte foxterrier (reu). Inlichtingen elke Woensdag en Zaterdag van 14-16 uur aan het politiebureau.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1