IVOROL Modern Calcutta. Wollen Dames Blouses W. N. NIEUWENHUIS J. LENSSEN, MAKELAAR Het lied van het crediet Het Modehuis SOEST. WERELDTAAL. VOOR ONZE DAMES. Loodgieter - Electriciën Hypotheek verkrijgbaar tegen 311 oi [2 0 Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Ook voor Levensverzekering en Lijfrenten. Louis Gibarti had onlangs een onder houd met dr Bidham Chandra, premier van de West-Bengaalse staat, die een onderdeel vormt van het federatief sa mengestelde India. Hij schrijft o.a. in „La Tribune des Nations": „Wat is er sedert de oorlog in West Bengalen tot stand gebracht?" Deze vraag richtten wij tot dokter Bidham Chandra, eerste minister van West-Ben galen. „De symptomen, welke zich in West- Bengalen voordoen, komen voort uit een ziekte, waaraan zo goed als de gehele wereld lijdt," zei ons de premier, die tevens medicus is. We hebben een vreselijke oorlog achter de rug en daarna de ingrijpende veran deringen, die zijn ingetreden na de ver deling van het land in India en Pakis tan. We zullen het leven van een mil- lioenenmassa in betere banen moeten leiden, die onvoldoende voedsel krijgt, geen behoorlijk onderdak heeft en zelfs niet over drinkwater beschikt. Calcutta, de hoofdstad, heeft de laatste jaren zijn bevolking van 2 millioen tot 5 millioen zien oplopen en dat aantal loopt nog tot 8 millioen op, wanneer men er de in dustriële agglomeratie bij optelt. Cal cutta heeft meer dan de andere steden in Voor-Indië geleden onder de oorlog. Wij waren de enige stad, die een Japans bombardement heeft meegemaakt. In 1941 werden we overstroomd met een golf van vluchtelingen uit Birma, die door de Japanners verdreven werden. In 1942 hebben een catastrofale cycloon en een ontzaglijke overstroming ons land geteisterd. In 1943 volgde een droogte, die ons voedselloos maakte, met als gevolg drie millioen ondervoed den. Op 17 Augustus 1946 werden in Calcutta 50.000 inwoners gedood in de broederstrijd tussen Hindoes en Mo hammedanen. Deze botsingen namen in 1947 nog toe tot aan de volledige af scheiding van Pakistan. De herinnering aan die tijd laat me nu nog niet los Ik liep door met bloed bedekte straten, waar kilometers achtereen de lijken op gestapeld lagen." „Is er aan die bloeddorstigheid sedert dien een einde gekomen?" „Inderdaad is de atmosfeer de laatste tijd opgeklaard, maar een psychologi sche vrede moet door een economische rustperiode worden vooraf gegaan. Ook uit economisch oogpunt ondervinden we nog de naweeën van de wereldoorlog. De verdeling van Indië in Pakistan en Hindoestan brengt nog speciale moei lijkheden met zich mede. Voor de oor log was Bengalen één geheel. De bewo ners leefden vreedzaam bijeen en werk ten in volledige arbeidsvrede. Nu Ben galen in twee delen werd gesplitst wordt in Oost-Bengalen de jute verbouwd, maar de verdere behandeling en de ver koop hangt af van West-Bengalen. De emigratie van de Indische en de Mo hammedaanse bevolking heeft ook on gunstig gewerkt." „Welke betekenis moet men hechten aan de laatste verkiezingen?" „Die verkiezingen hebben duidelijk aan getoond, dat ons volk niet tevreden is met zijn levensvoorwaarden. Als een re gering niet in staat is, een volk, dat lijdt, lotsverbetering te garanderen, dan drukt die ontevredenheid zich uit in een politieke oppositie. Wat ons volk moet leren is het wederopbouwplan, dat door de regering ontworpen is, te ondersteu nen. Om een resultaat te bereiken, zal er van alle kanten samengewerkt moe ten worden, en zal er van de Congres partij, die door Pandit Nehru gesteund wordt, discipline moeten uitgaan." „Maar heeft u een plan en vooral maat regelen op het oog, om in de ergste nood te voorzien?" „Mijn reis naar Europa maakt een deel van die pogingen uit. Ik ben hier geko men, om met de Franse spoorwegen te praten over de snelle opbouw van een Metro in Calcutta. De millioenen inwo ners van onze stad hebben dringend be hoefte aan een goed vervoermiddel. We zijn geïnteresseerd in een goed modern autobussysteem dwars door West-Ben galen heen. Voor dit probleem ga ik speciaal naar Londen. Te Stockholm zoek ik geprefabriceerde woningen en hydro-electrische centrales en te Ko penhagen zoek ik contact met medici, die zich op de bestrijding van de t.b.c. toeleggen. Een bijzondere regerings commissie heeft opdracht, om in zeven jaar een algemeen sociaal-hygiënisch systeem uit te werken. Onze woningbouwplannen, de bouw van een hydro-electrisch net, de verbetering van onze landbouw zullen worden uitge voerd. Maar daarvoor hebben we iets van grote waarde nodigde medewer king en het vertrouwen van het volk. We moeten aan deze zo beproefde massa de gelegenheid geven, om vrij en onbe lemmerd over eigen toekomst te kunnen beslissen." (De Bank van Lening te 's-Gravenhage heet nu officieel „Gemeentelijke Cre- dietbank"). In deze tijd (geen opgewekte), zoekt d' Over heid naar Het Perfecte. In èlk bedrijf, beroep of nering, voelt men voor Titels veel ver ering. Een Loodgieter moet zeven jaren, practijk aan theorie gaan paren, en bre kend met de oude sleur heet hij dan „Sa nitair Monteur". En een Behanger en Stoffeerder, wordt straks óók Hoger en Geleerder, de eigenwaarde ter versterking. Men noemt hem: „Meester Muur bewerking". De Stratenmaker telt pas méé, als Attaché-Boulevardier, de Vulpen- en de Poppendokter, zijn in hun eisen nog verstok- ter, zij wensen, dat men adresseert: „Welzeer- geleerdgerepareerd". De Melkboer, op zijn ochtend-toer, riep gisteren tot mij: „Bon jour!" „De Vakgroep heeft het thans be slist, 'k ben Zuivelkundige Toerist!" En is men door de Zorg verkommerd, be geeft men zich niet naar de Lommerd, nee, nee, ik zeg u, in deez' Lied-Klank: „het is Gemeent'lijke Credietbank". De werkman komt er, de student, de schrijver (al of niet bekend), de schilder, de gepensionneerde, ja ieder, wien 't aan geld mankeerde, zoekt Ome Jan zo nu-en-dan es Maar voortaan heet hij Oom Johannes. En ook de zogenaamde Rijken, gaan tegen woordig graag eens kijken, want zij, die in voorbije jaren, van eigen arbeid konden spa ren, bezoeken Oom bedeesd, beschroomd, de fiscus heeft hen „afgeroomd'. Er zijn daar ijverige lieden, die 't Vaderland het leste bieden, dan wel in vroeger tijden beden, en groot zijn dagelijks hun noden. Men hoort van een Gepensionneerde, die Oom Johannes zó vereerde, dat hij welhaast bij hem logéér- de, en nachtgoed, dekens, deponeerde. Zo'n man was, als hij daar om troost kwam, geen H.V.K., die uit de Oost kwam Die kleine lui, die nog iets hebben, daar voor spint men fiscale webben, en Ooms „Ge achte Cliëntèle", zo uiterst kwetsbaar, broos en frêle, verdient een Nieuwe Naam te krij gen. Van Lommerdklanten moet men zwij gen. En dus bekeek ik dit eens nader, en in het nieuwe Titel-kader,'vond i* een Naam, waaruit men 't Wezen der cliëntèle goed kan lezen. Want komt de fiscus 't laatste halen, toont Oom Johannes zich geen schrale, maar een royale in 't betalen, en zal ook de fiscale- kalen, (mits met een Pand) heus zonder dra len, in bankbiljetten uitbetalen. Welnu, ik heb op goede gronden, voor allen deze naam gevonden: „Stilzwijgende-ont- eigenden-belastinggeld-verkrijgenden." Zij k r ij g e n 't geld, dat zij verlangen. Maar de Ontvanger zal 't ontvangen met lange mouw in verschillende kleuren. Ook grote maten. Steenhoffstraat 15 Telefoon 2132 EEN CLOWN TREEDT OP. Belangstellenden herinneren wij aan de door de Toneelvereniging „Soestdijk" te geven tweede opvoering van „Een clown op", op Zaterdag a.s- in de Eemland-zaal. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in het nummer van Vrijdag j.1- AANLEG WEG EEMNES-HOEVELAKEN. In verband met het feit, dat de rijksweg door onze gemeente en Amersfoort bij zonder gevaarlijk is en het aantal onge lukken op dit traject in de afgelopen periode weer bijzonder groot was, is het Rijk voornemens de aanleg van de nieu we Rijksweg Eemnes-Hoevelaken krach tig voort te zetten. De nodige credieten zijn daarvoor uitgetrokken. Ook de rijksweg Amsterdam-Laren zal moeten worden verbreed. Als begin tot verbetering zal moeten worden overge gaan tot grondaankoop tussen Muiden en Naarden. Ook hiervoor zijn voor het komende jaar de nodige gelden uitge trokken. AANRANDING. Op de V. Montgomeryweg tussen Soes- terberg en Soest werd een dame door een man lastig gevallen, die zich aldaar kennelijk met minder goede bedoelingen ophield. De politie, die onmiddellijk met het gebeurde in kennis werd gesteld, slaagde er in, de man, afkomstig uit Soesterberg, te arresteren. V. Maandagsavonds hield de Joego-Slavi- sche professor Dr. Ivo Lapenna een le zing neen, het was een oratorisch vuurwerk over het onderwerp „Het internationale Hof en zijn rol in de be trekkingen tussen de staten". Wat heb ben wij heerlijk genoten van diens wel sprekendheid. Deze communist viel het uiterst moeilijk neutraal te blijven. Reeds bij de openingszitting had hij daarvan blijk gegeven. Neutraliteit is overigens een moeilijk vak. Men mag wel spreken over oppervlakkige dingen betreffende mens, dier of plant, maar niet over de diepere zin der dingen. Wel mag gespro ken worden over de scheppingen Gods, doch niet over de Schepper, want dat is nu eenmaal niet neutraal. In de onderscheidene vakzittingen was gelegenheid te over om te spreken over „wat op 's harten grond leit". Daar wa ren bijeenkomsten van pacifisten, libe rale religieuzen, filologen, onderwijzers, spiritisten, sociaal-democraten, journalis ten enz. Een fout in de opzet was, dat vele dier vakzittingen op hetzelfde uur plaats vonden, zodat velen slechts een keuze hadden te doen. En duur dat alles daar was. Een onzer Nederlandse kennissen, een verwoed si- garenroker, was een moment zonder en besloot bij een der tabacconists enkele sigaren te kopen. Hij kocht vijf grote en legde daarvoor een Engels pond en vier shilling op de toonbank. De kwa liteit was niet beter dan die van 15 cents bij ons. Laten we dus maar niet klagen- Het enig goedkoop artikel in Engeland is de postzegel. Voor een buitenlandse brief betaalt men daar slechts drie pen- ce of 14 cents, terwijl wie hier 20 cents plakken. Met fikse biljetten stond op vele ra men van winkels te lezen: Esperanto pa- rolata, dat is: Wordt Esperanto gespro ken. In die winkels deden de 1500 bij voorkeur hun boodschappen. De 1500 werden over drie avonden ver deeld tot het genieten van een variété avond in de grote zaal van het stad huis. Zangeressen uit Engeland en Zwe den, danseressen van de dansschool uit Wessex zetten haar beste keeltjes open en beentjes voor. De Zweed Lars Bru- sewitz oogstte veel bijval met zijn trek- harmonika, een toneelgezelschap uit Bristol gaf een comedie ten beste, doch het frappantste was het optreden van Mej. Rayanne, de psycho-telepathiste, die speciaal Esperanto had geleerd voor deze gelegenheid en het perfect sprak. Wat zij te zien gaf, ging de perken van ons begrip te buiten. We vermoeien U niet met de opsomming van vele lezingen, debatten en besluiten van zovele vergaderingen, waarvan wij er eerlijk gezegd wel enkele ver zuimden in verband met het mooie weer en de nabijheid der zee. 'Dat we aan het strand nog vele an-s dere congressisten tegenkwamen, zal nog u verwonderen noch mij. P- H-, HOOGCONJUNCTUUR IN COWBOY-MODE In Amerika is het plotseling voor de jongens een grote mode geworden om in cowboy pakjes rond te lopen. Fabrieken en waren huizen, kledingmagazijnen, enz., doen hun uiterste best deze nieuwste gril aan te moe digen. In New-Orleans werd de verkoops campagne opgeluisterd door een held van vele wild-westfilms, „Hopalong Cassidy", de acteur wiens naam is William Boyd. Hij moest de verkoop aanmoedigen van Ho palong Cassidy-laarzen, sporen, hemden, klappertj es-pistolen en een kleine 40 andere uitrustingsstukken. En succes had hij, want niet minder dan 50.000 kopers en nieuwsgie rigen kwamen naar het warenhuis, waar de verkoop georganiseerd was. Verdiensten voor Hopalong Cassidy: 5% van alle cowboy-arti kelen, waar zijn naam aan verbonden is. In de eerste anderhalve maand, dat deze artike len in de kleinhandel kwamen, werd er voor 1 millioen dollar verkocht. Een volledige jongens-cowboy-uitrusting kost de kleinig heid van 80 dollar, terwijl de minder gecom pliceerde uitrusting voor een „cowgirl" toch nog altijd 40 dollar kost. De grootste fabri kant van namaak-revolvers heeft van deze liefhebberij al zoveel voordeel, dat hij zijn productie tot 5 millioen stuks heeft kunnen verhogen. KLANTEN WORDEN GERUILD Evenals in vele andere plaatsen van het land hebben Amsterdamse melkslijters uit vroeger opgedane ervaringen ge leerd, dat een ongebreidelde concurren tie buitengewoon nadelig is. In Amster dam had die concurrentie voor de win keliers zelfs bijzonder schadelijke ge volgen, doordat de Amsterdammers vroeger zo gemakkelijk verhuisden. Op 1 Mei probeerden duizenden gezinnen weer een nieuwe woning en als zij daar bij van Oost naar West of vice versa trokken, trachtte iedere winkelier zijn klanten toch vast te houden. Het gevolg was, dat in het bijzonder de melkslijters klanten hadden door de gehele stad heen. In kleinere plaatsen heeft men soortgelijke toestanden na de oorlog weten te ondervangen door een vrijwil lige indeling van de klanten in wijken. In grote steden is dit tot nog toe niet mogelijk gebleken, maar de Amster- KEURIGE GEKLEDE JAPON. Een nieuwe japon is veel meer dan dit vroeger het geval was, een evenement in ons leven. Toen konden wij nog wel eens een goedkoop lapje of couponnetje ko pen. Nu meten wij ook voor een coupon netje punten geven. Het is zelfs in som mige zaken de gewoonte, dat, wanneer wij bij voorbeeld vier meter nodig heb ben en ér zit nog maar vijf meter van de gewenste stof op de rol, dan wordt die meter stof niet afgeknipt, doch men stelt u voor de keus, of de vijf meter te nemen of de stof niet te nemen. Daar zijn al heel wat onaangename woor den over gesproken, doch zonder resul taat. Ook al zouden wij de meter extra stof wel voor een bolero'tje of iets der gelijks kunnen gebruiken, dan nog kun nen wij ons lang niet altijd zo'n extra uitgave permiteren, daar is de stof veel te duur voor en bovendien kost het ons dan toch nog extra punten. Gelukkig zijn er ook nog zaken, die niet alleen met hun eigen moeilijkheden, doch ook met die der klanten rekening houden. iWij nemen aan dat uw keus viel op stof, waar nog een grote hoeveelheid van aanwezig was, zodat u het aardige japonnetje, dat hier boven staat afgebeeld, kunt maken. Bent U niet zo jong meer? De witte kraag met revers zullen u jeugdiger doen schij nen, terwijl de japon, wanneer zij van donkere stof wordt gemaakt, door de witte garnering een veel fleuriger aanzien krijgt. Dit model kleedt bovendien slank af, dus ook als u tot de minder, slan ken behoort een uitstekende japon voor Voor het gemak geven wij nog even aan hoeveel stof u ongeveer nodig heeft voor maat '44 c.a- 3,50 M-, 90 c.Mj. breed, maat 46 c.a- 3,60 M-, 90 c.M. breed1, maat 48 c.a- 3,80 M-, 90 c.M. breed, imaat 50 c.a- 4,00 M-, 90 c.M. breed. Klaargeknipte patronen zijn onder num mer 4844 en in de maten 44, 46, 48 en 50 a f 1.05 bij het Patronenhuis, Midden weg 200, Amsterdam-Oost verkrijgbaar. Na ontvangst van een postwissel met duidelijke vermelding van nummer en maat, wordt het patroon omgaande toe gezonden. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 Onbetwist de beste tandpasta dammers hebben er toch wat op gevon den, dat de ergste uitwassen zal oprui men. Er is nu een „uitruil-bureau" ge sticht, waar een melkslijter „verre" klanten kan opgeven ter ruiling met soortgelijke onvoordelige afnemers van collega's. Op die manier hoopt men iede re slijter een meer gesloten gebied te verschaffen, zonder dat men tot een straffe grensregeling komt. Blijkt op de duur, dat sommige bedrijven geen le vensvatbaarheid hebben, dan hoopt de slijters-combinatie deze te kunnen uit kopen. Dit is wel een van de vrieud- schappelijkste vormen van bedrijfssa- nering, die tot nu toe in ons land zijn toegepast.

Soester Courant | 1949 | | pagina 3