Dc Militaire Fondsen Gruwelen en overtredingen jegens de dieren. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Het nieuwe handelsverdrag met Duitsland. doen 'n beroep op onze ereschuld. OiSiciêle mededelingen. IN I)E HOEK. SOEST. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 4 OCTOBER 1949. BureauVul Weedestraat SS - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, fl-50 - p. post f 1.75. 25e JAARGANG No. 75- Op 7 September j.1. is een nieuw handelsver drag met West-Duitsland afgesloten, dat veel gunstiger vooruitzichten biedt dan de vorige regeling, die op 1 Augustus afgelopen was. De nieuwe regeling opent de mogelijkheid tot volledige vrijheid van afzet van het Neder landse product op de West-Duitse markt, de Duitse producten zullen echter slechts op in voervergunningen worden toegelaten, om te voorkomen, dat er. meer uit Duitsland wordt ingevoerd dan door de opbrengst van de uit voer en van transportdiensten aan Duitsland betaald kan worden. De Nederlandse expor teurs kunnen rechtstreeks zaken doen met hun Duitse afnemers en dus niet meer de hindernissen van een ingewikkeld en stroef werkend overheidsapparaat behoeven te over winnen. Het vorige handelsverdrag had niet ten volle aan de verwachtingen voldaan. Dat verdrag was gebaseerd op een export naar Duitsland van 90% millioen dollar, maar in feite is in de twaalf maanden, die op 1 Augustus ein digden, voor niet meer dan 62% millioen dol lar geëxporteerd. Terwijl aldus de uitvoer op slechts 70% van de raming kwam, be reikte de invoer uit Duitsland 85% van de verwachting. Gerekend was n.1. op een in voer van 110 millioen dollar, terwijl in feite werd ingevoerd 93% millioen. Verder had men gemeend, dat Nederland nog 33% mil lioen dollar zou verdienen met verschillende diensten, zoals scheepvaart, wegvervoer, enz. voor Duitse rekening. In totaal zou er dan op de betalingsbalans voor ons land een ba tig saldo overblijven van 14 millioen dollar. Inplaats daarvan brachten de diensten maar 22% millioen op, wat gevoegd bij de ongun stige verhouding tussen in- en uitvoer de eindrekening bracht op een tekort van 8% millioen inplaats van op een batig saldo van 14 millioen dollar. Om dergelijke teleurstel lingen te voorkomen is nu bepaald, dat de in voer uit Duitsland aan zekere beperkingen onderworpen zal blijven. Voorts wordt ge hoopt op een levendiger handel als gevolg van de eenvoudiger regeling en van het feit, dat niet langer in dollars gefactureerd be hoeft te worden, doch dat men in guldens en in marken kan rekenen. Niet alle goederen mag., pa.ec.. përkfhaar 'Duitsland uitvoeren. Verse' groen ten zijn gebonden aan een maximum bedrag van 15 millioen dollar, verse zeevis en haring 1 millioen dollar, consumptie-aardappelen 3 millioen dollar, vroege poot-aardappelen 1 millioen dollar, landbouw- en tuinbouwzaden 500.000 dollar, spiritualiën 500.000 dollar en artikelen van de radio- en electro-technische industrie 3 millioen dollar. Tot 1 Januari a.s. wordt bovendien in Duitsland geen invoer toegestaan van vetzuren, plantaardige en dierlijke oliën en vetten voor industrieel gebruik, met uitzondering van lijnolie, gly cerine, lompen en tin. De invoer kan gewei gerd worden van zeep, kunstmest, houtpulp, en stropulp. Nederland garandeert de uitvoer naar Duitsland van 40.000 ton copra, 15.000 ton palmolie, 10.000 ton cocosolie en 10.000 ton palmpitten. Duitsland garandeert daarte genover de uitvoer naar Nederland van wal- serij-producten (ijzer en staal) tot een bedrag van 17% millioen dollar, 10.000 ton zuivere kali en verder steenkool in overeenstemming met de internationale toewijzing. Voor het opvangen van tijdelijke schommelingen is een bedrag van 15 millioen dollar als limiet ge steld. Nederland heeft zich verder verplicht per kwartaal voor 8 millioen dollar invoer toe te staan van Duitse producten, die voor Neder land wel gewenst, maar niet strikt noodza kelijk zijn. Hoewel op het moment, dat wij dit schrijven, nog niet bekend is wat de koers van de Duit se mark zal worden, verwacht men toch in handelskringen, dat het samenvallen van de devaluatie met het vrijere handelsverkeer met Duitsland zal leiden tot een belangrijke verlevendiging van de handel. Dit zou weer van grote betekenis kunnen zijn voor de op leving van de Rijnvaart. Vroeger verdiende ons land aan transportdiensten voor Duits land ongeveer 100 millioen gulden, wat bij de huidige prijzen ongeveer overeen zou ko men met 100 millioen dollar. Inplaats daar van hebben wij in de afgelopen twaalf maan den met dit werk niet meer dan 22% mil lioen dollar kunnen verdienen. Hoe meer handel echter, des te meer transport. Zoals bekend, wordt door enige Stichtingen, die op initiatief van particulieren zijn opge richt, jaarlijks prachtig werk verricht ten bate der nagelaten betrekkingen van de ge sneuvelde militairen, verminkten uit de strijd en oud-militairen, die materiële hulp van node hebben. Ruim 600.000 per jaar wordt door de ge zamenlijke militaire fondsen uitgekeerd. Hulp wordt o.a. verleend: le. bij ziekte in gezin nen van gesneuvelden (o.a. door uitzending naar herstellingsoorden); 2e. financiële hulp bij studie, teneinde de kinderen dat te laten worden, waartoe zij de mogelijkheid gehad zouden hebben, als hun vader in leven was gebleven; 3e. aanvullende steun bij ver minking. De vraag is wel eens geopperd waarom voor dit sociale werk zes afzonderlijke instellingen nodig zijn. Het antwoord hierop is zeer een voudig. De twee oudste fondsen zijn ontstaan in be wogen episoden van onze geschiedenis. De naam van de oudste instelling op dit terrein geeft dit ook duidelijk aan: „Fonds 1815 voor verminkten en nagelaten betrekkingen". In 1904 werd de Kon. Nationale Vereniging tot Steun aan miliciens „Stamil" opgericht. Het eerste doel der vereniging was bijstand te verlenen aan de dienstplichtingen, die in 1903 gemobiliseerd waren tengevolge van de spoorwegstaking en die daarna gedemobi liseerd hun werk kwijt waren. De vereni ging is sedert haar oprichting steeds steun blijven verlenen aan hen, die tengevolge van de vervulling van. de dienstplicht bijzonder nadeel hebben ondervonden. De bewogen jaren 19401945 hebben in vele gezinnen van hen die deel uitgemaakt hebben van de Nederlandse lahd-, zee- of luchtmacht een zodanige nood gebracht, dat voor elk onderdeel een steunfonds is opgericht. Het Karei Doorman Fonds stelt zich ten doel steun te verlenen aan opvarenden der Ko ninklijke Marine, die gedurende de oorlog slachtoffers van hun taak geworden zijn en/of verlening van steun aan hun nagelaten be trekkingen. De stichting Het Van Weerden Poelman Fonds is speciaal opgericht voor het personeel van de Legerluchtmacht, dat tengevolge van de oorlog, of door andere omstandigheden in verband met de dienst, in moeilijkheden ge raakt is. De vereniging „Ereschuld en Dankbaarheid" stelt zich ten doel steun of bijstand te ver lenen aan de militairen die tengevolge van oorlogshandelingen gewond, ziek of in moei lijkheden geraakten, ofwel het verlenen van hulp aan de nagelaten betrekkingen der mili tairen, die sedert 10 Mei 1940 voor het vader land gevallen zijn. Het zesde militaire fonds is de Prins Bern- hard Stichting. Dit fonds heeft een geheel andere doelstelling dan de reeds genoemden. Het beoogt vooral de behartiging van de ze delijke en maatschappelijke belangen van de - "W" van de oud-leden der Binnenlandse Strijd krachten. Willen de militaire fondsen in staat zijn hulp te bieden waar deze niet mag uitblijven, dan zal ons volk in zijn geheel bereid moeten zijn de hiervoor noodzakelijke gelden bijeen te brengen. Het krijgt hiervoor jaarlijks de gelegenheid tijdens de nationale geldinzame ling, welke door de gezamenlijke militaire fondsen wordt gehouden. Deze collecte vindt dit jaar plaats in de eerste helft van October. Van de netto-opbrengst der collecte zal 20% worden afgestaan aan de „Stichting 1940 1945". SCHOONHEIDS-VERORDENING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat het in gevolge art. 1 van de in de raadsverga dering van 26 Augustus j.1. vastgestelde Schoonheidsverordening gemeente Soest aan de eigenaar of gebruiker van enig onroerend goed, gelegen in het niet-Ian- delijke deel der gemeente, verboden is a. dit goed op enige wijze geheel cf ten dele aan te wenden of de aanwen ding daarvan te gedogen voor opschrif ten, aankondigingen of afbeeldingen in welke vorm ook, welke van een open bare weg, een openbaar vaarwater, of een voor het publiek toegankelijke plaats af zichtbaar zijn; b. op het onroerend goed, van een open bare weg, een openbaar vaarwater, of een voor het publiek toegankelijke plaats af zichtbaar, te hebben een opslagplaats van oud ijzer, glas, afbraak, afval, lompen, puin, oude materialen, onbruikbare of aan hun bestemming onttrokken motor en andere rij- of voertuigen of onderde len daarvan. Het verbod onder a. bedoeld is mede van toepassing op openbare vervoermid delen en woonwagens. Van het vorenbedoelde verbod kan op daartoe gedane schriftelijke aanvrage door Burgemeester en Wethouders vrij stelling worden verleend, terwijl voor het landelijke deel der gemeente de Schoon heidsverordening provincie Utrecht van toepassing is en in de daartoe leidende gevallen een verzoek tot Gedeputeer de Staten moet worden gericht. Ter secretarie (le afd.) zijn omtrent deze aangelegenheid nadere inlichtingen te verkrijgen. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester van Soest maakt be kend, dat hij verhinderd is om op a.s- Woensdag 5 October zowel te Soest als te Soesterberg spreekuur te houden. In plaats daarvan zal spreekuur gehou den worden: te Soest op Donderdagmor gen, 6 October a.s., om 10 uur. te Soes- DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 28 September 1949 bij hen is ingekomen 'n verzoekschrift van M. Wilton, zonder be roep, wonende te Soesterberg, om een verlof A in de bovenlocaliteit van het perceel Amersfoortsestraat 124, aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen hef verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij B. en W- inbrengen. (Processen-verbaal werden opgemaakt; bewijsmateriaal op het bureau van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, Prinses Mariestraat 40, Den Haag, aanwezig). Castreren van een geitebok door het afbin den van een teer lichaamsdeel. Twee jonge katten in blikken trommel ge stopt, waarin brandend stro; van tevoren de dieren met brandende lucifer in de ogen ge stoken. Hond met bijlslagen de kop verbrijzeld. Voerman stak een hooivork in de buik van zijn paard. Koe in het land tong uit de bek gesneden. Paard in een schuur met houweelslagen af gemaakt. Hond met een mestvork doodgestoken. Acht jonge honden levend in een vuilnisbak gestopt. Hond levend begraven. Hond met zijn oren aan een boom gespijkerd. Hond de tong afgesneden. Hond levend in een gierput geworpen. Wagon volgestampt met vee: 13 gestikte run deren. Konijnen levend gevild. Een doodgevroren gele hond op de heide van de Kam gevonden. Hond tere lichaamsdelen afgebonden met dun touw. In veewagen rammen gevonden met afge sneden tere lichaamsdelen. Zieke koe met vijf wonden aan de rechter- achterhand aangetroffen. Biggen aan achterpoten gedragen en met de snuiten over de straat gesleept. Spenen van koeien met collodium dichtge plakt. Drie levende spreeuwen met de pootjes aan een stok gebonden. Kat de staart afgehakt. Gewond paard met knuppels voortgedreven, na uitspanning viel het vanwege de uitput ting neer; de dierenarts adviseerde afmaken. Tijdens een race met paarden „gereden onder de man", een paard aangespoord met een spijker, welke de berijder tussen de vingers had, herhaaldelijk, tot bloedens toe, in de rug te steken. Een stal met 30 stuks uitgehongerd vee aan getroffen; twee koeien moesten worden af gemaakt vanwege uitputting; een der koeien had pas gekalfd en een tweede was aan het kalven. Enz., enz., enz. Denkt heden, Dierendag, aan al dit leed. U gedenkt dan de collecte. Ik heb het voorrecht vele vrienden in Indonesië te hebben, waarmee ik graag en veel coorrespondeer. Sommige kennissen hier beweren, dat daardoor mijn kijk op „de zaak" een scheve is. Wel, misschien Is dat wel zo^ al betwijfel ik het ook, maar voorlopig bekijk ik de zaak dan maar scheef. Uit één brief wil ik U graag een! stuk je voorlezen. Het is maar een heel tam me brief. Ik zou u exemplaren kunnen laten lezen, waarvan de inhoud U de haren ten berge doet rijzen. De namen laat ik liever weg of verander ze, omdat je nu eenmaal nooit kan weten. Hier is wat mijn vriend m de goenoeng mij schrijft: „Cease fire zei je toch hè? Of we daar iets van merken? Nou, om je de waarheid te zeggen niet veel. Van de week hadden wij nog een schietpartijtje in de bioscoop van X, maar dat liep me;t een sisser af, op de gaten in het projeotiedoek na. Je kent Y toch nog wel, de administra teur van Soekadjato? Die is nergens meer te vinden. Vermoedelijk ontvoerd. En een employé van een rubberonderneming aan de Zuidkust viel met een paar on dernemingswachters ook als slachtoffer. Nee, een lolletje om hier te zitten is het niet en ik ben blij, bij alle ellende, dat Nel naar Batavia is met de kinderen. Heb ik die zorg tenminste niet meer. Het ellendigste bij alles vind ik, dat er hier en in Holland Nederlanders zijn, die nu net doen ot de zaak'" in kannen en kruiken is en het geval kans van slagen heeft. De stakkers 1 Alleen het feit al, dat de Repoebliek plotseling zo'n haast had om aan die medja-boender te gaan zitten, zou iedere Nederlander, die ook maar iets van de Indonesiër snapt, tot nadenken moeten stemmen na al het getraineer, dat we tot nu toe in de onderhandelingen met hen ondervon den. Maar intussen zitten wij hier met de rommel. Het personeel wil wel. Wü zelfs héél graag, maar de angst voor hun ei gen bangsa doet ze thuis blijven. Om een gevleugeld woord van Churchill een beetje verdraaid te gebruiken: nog nooit hebben zo weinigen kans^eziejj de tmSc pesten. Ik moet nu aanstonds naar B. Zien dat ik een paar droogrekken gelast krijg, want ons apparaat is ilang. Tot kijk maar weer. Hoop je vlug weer te schrijven, als ik de kans krijgSalut." H. OEKMAN- GEVONDEN VOORWERPEN. Wieldop, zonnebril, pakje met 3 paar sokken, autoped, korenblauw damesvest, Michelin autoband, khaki shirt, autoped, bruin lederen riem, broche, glacé dames handschoen. Inlichtingen elke Woensdag en Zaterdag van 14-ió uur aan het po litiebureau. EEN CLOWN TREEDT OP. Dit zeer goede toneelwerk werd Zater dagavond op veler verzoek, voor de twee de maal in de zaal van Eemland opge voerd door de toneelvereniging „Soest- dïjk'\ De opvoering had o .m. plaats* voor leden van de Buurtvereniging „Soestdijk" en daar ook niet-leden toegang hadden, was de zaal wederom geheel bezet. Ook ditmaal stond het spel wederom op hoog peil en werden de rollen op zo uit nemende wijze gespeeld, dat meerdere aanwezigen een traan wegpinkten. Na afloop dankte de heer D. van de Bos de spelers voor het prachtige spel, waarbij hij de dames bloemen aanbood. De voorzitter, die ook ditmaal de re gie verzorgde, dankte daarna allen, die aan het welslagen van de avond hadden medegewerkt. Dat er actie zit in de vereniging „Soest dijk'' moge blijken uit het feit, dat zij thans reeds wederom een zeer goed stuk in studie heeft. NUTSSPAARBANK. In September werd bij de Nutsspaarbank Amersfoort, Bijkantoor Soest, ingelegd een bedrag van f 55.984,8(k en terugbe taald f23.106,71, zodat meer werd inge legd dan terugbetaald f 32.878,09. Er werden 57 nieuwe boekjes afgegeven. Bovendien werd op verschillende scholen door 333 leerlingen een bedrag gespaard van f 344.35' Voor deze jeugdige spaar ders worden eerst over enige tijd de nieu we boekjes afgegeven. 35 nieuwe spaar- busjes werden uitgegeven. HEK OMVER GEREDEN. Maandagochtend reed een trailer achter ,de Oude Herv. Kerk 'n hek kopot. Zonder zich om iets te bekommeren reed de be stuurder door, maar word door de in middels per telefoon gewaarschuwde po litie aan het bureau aangehouden. De eigenaar van de trailer zal de schade betalen.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1