MASKERADE. De politiek en de romantiek* Over devaluatie* Een monument voor de gevallenen» KERSTMIS 1949- SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Burgerlijke stand. VRIJDAG 7 OCTOBER 1949. 25e JAARGANG No. 74. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. ■as Vm Weed es traaf U Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, f 1-50 - p. post f 1.75. Men kan van de romantiek zeggen, dat hij goed is; men kan ook vinden dat"hij slecht is. Er zijn mensen, die de maatschappij be studeren, die menen, dat de romantische verlangens van de mensheid de wortels waren van het goede dat die mensheid bereikte. Er zijn anderen, die zeggen, dat de romantiek de zwam was, die aan de afzichtelijkste misvormingen van de samenleving schuldig stond. In elk ge val is het een feit, dat welhaast ieder individu, van welke mensengemeenschap dan ook, wel eens korter of langere tijd een tik van de romantische molen te pakken heeft gehad. Maar- hebben we aan die romantische periode van ons leven stuk voor stuk niet een aangename herinnering, een herinnering met een glimlach? Misschien komt dat doordat die roman tiek een droom bleef en geen werke lijkheid werd. Want wanneer dat het ge val is, is het met de romantiek niet meer zo mooi. Dan is het eigenlijk geen romantiek meer maar een niets ontzien de, vaak een in-gemene misdadigheid. Wie heeft zijn hart niet eens opgehaald aan de „Drie Musketiers", die in het verborgene hun rol speelden in het spel tussen Richelieu en zijn tegenstanders? Flikkerende degens en beloonde dapper heid. En wat doden. Nou ja, dat hoort en bij en 't is tenslotte maar een boek. Een Dumas van deze tijd zou stof, te over vinden om een vernaai te schrij ven, dat op z'n minst even spannend was. Een rustige inwoner van Den Haag wordt dood gevonden in een bijna dro ge sloot. Een onbelangrijke tragedie in het grote wereldgebeuren. Maar aan stonds daveren de kranten van een strijd rondom het politie-onderzoek, van be richten over millioenen, die van de ene naar de andere worden gespeeld, van internationale spionnage, van relaties, die reiken tot in zeer hoge kringen, van mensen, die in hun machinaties verstrikt raakten en er door werden gewurgd, van fantasten, die door de hevigheid van hun fantasie van hun atoomvoorstellin gen werkelijkheid weten te maken. Die mensen hebben hun dromen dus weten ie verwezenlijken? Ach, laten we de zaken wet nuchterder bekijken. Wat waren en zijn het per slot van rekening anders dan een paar kleine figuren, die door hun opdrachtgevers werden ge bruikt om wat karweitjes op te knap pen? Karweitjes waar de kleine man netjes zelf ook een „beetje" beter van probeerden te worden? Men moet hun nageven, dat ze het deden op een ma nier, die tot de verbeelding van het publiek sprak. Maar als de zaak straks voor die o zo on-emotiónele rechters komt, met hun dorre maar preciese for muleringen, met hun mathematische toe passing van wetsparagraten, met hun dossiers, waarin alle stukken van die moeilijke legkaart precies stukje naast stukje, weer op hun plaats zijn gelijmd, wat blijft er dan van dat romantïeke- rige agentje over? Zijn opdrachtgever heeft zich van hem gedistancieerd en als een leeggelopen speelgoedfiguurtje, dat je eerst op moest blazen, hangt het ge val in de verdachtenbank. Slechts weinig anders wordt de zaak wan neer het agentje, het pionnetje van de grote schaduw in de verdachtenbank wordt vervangen aoor een stukje macht zelf. Zoals in het proces in Hongarije, waar Rajk en de zijnen bekennen hun mede-ministers te hebben beduveld. Niet één, niet twee, maar twintig en meer ke ren jarenlang. En of men nu van mening is, dat de rechters van Rajk in de be klaagdenbank moesten zitten en Rajk op het groene kussen of dat ze beide terecht moeten staan, ook hier speurt de wereld weer naar de figuur op de achtergrond, een figuur, die zich ook al weer heeft te ruggetrokken, al is het dan ook dat hij nauwlettend blijft toezien op de man van het spel. En ach, ook al is dat agentje gegroeid tot figuur, die op zijn beurt weer tot een stuk macht werd, politieke, economische, Men heeft weer wat nieuws gevonden, Las ik in een knwt-bericht; Men bezorgt Li via plastic Helemaal een nieuw gezicht. Als U rimpeltjes gaat krijgen En uw huidje is verslapt, Wordt U door die knappe vinding Helemaal weer opgeknapt. Strakjes zijn ze hier te krijgen En het kost niet eens veel geld; 'k Heb gehoord, dat de minister Er dollars voor beschikbaar stelt. Dan loopt Opa weer te kijken Naar de meisjes in 't plantsoen; Oma neemt opnieuw de kans waar, Amor heeft weer wat te doen. Naar zo'n echte goede vinding Heeft men jarenlang gezocht; Zelfs door politieke heren Wordt zo'n masker aangekocht. Rusland had het al veel langer, Wist u dat nog niet misschien? Och, u krijgt al sedert jaren Nooit z'n ware snuit te zien. militaire macht, wat heeft de wereld in deze figuurtjes, die hier een Hitier, daar een Mussolini, elders een Franco voor stelden, anders gezien dan buiten hun proporties opgeblazen agentjes van koele machten, rustig cijferend achter de bureaux van de Vereinigte Stahlwerke, of de pachten van hun landerijen optel lende? De wereld vergaapte er zich aan, gaf er zijn bloed voor en de figuurtjes knapten op een keer en werden op de mestvaalt der historie gegooid. Wat geeft het? De wereld is vol speelgoed, dat te koop is voor een mooi lintje, een klinkende titel, een builennissige uniform; met speelgoed dat graag zélf eens spelen wil. Met zichzelf, met zijn wensdromen, met zijn medemensen. Ik weet niet of ik aan uw verzoek om op een voudige wijze te worden ingelicht over de devaluatie en de te verwachten gevolgen met dit epistel voldoe. Dat probleem van de deva luatie is nu maar niet zo één, twee, drie aan een lekengehoor uit te leggen. De meest ge bruikte vorm is te trachten de situatie van een land met die van een persoon of een huis houden te vergelijken, maar die vergelijkin gen gaan altijd min of meer mank, omdat een staat (land) zich kan gedragen op een ma nier, die voor een individu of kleine gemeen schap als volkomen immoreel (ongepast) of ontoelaatbaar zou worden genoemd. Wat is nu het geval met de devaluatie? Nu moet ik even in de geschiedenis terug. Als ik een goede twintig jaar geleden een fiets (b.v. Raleigh) in Engeland kocht (dat kon toen zonder enige beperking!) dan be taalde ik de prijs van 7 pond sterling met on geveer 84.omdat een pond sterling (£1) 12.was. Deze waardeverhouding was niet willekeurig, maar berustte op de hoeveelheid fijn goud in een gouden pond (sovereign) en die in een gouden tientje! 1 7,322 gram fijn goud, 1 gouden tientje 6,048 gram fijn goud. (Reken dus maar uit!). Deze goudbasis (gouden standaard) bestaat allang niet meer, want in Holland kun je nergens voor een briefje van 10.een gou den tientje krijgen en ook in Engeland wil niemand een pondbiljet omwisselen voor een sovereign. Toch is nog steeds een waarde verhouding tussen gulden en pond, maar die is niet gebaseerd op de hoeveelheden fijn goud in de standaardmunten, maar hij is het resultaat van het vrije spel van goederen import en -export en nog wel enige andere omstandigheden, maar laten we ons nu maar alleen bepalen tot die export en import, om dat daar bij deze devaluatie telkens op gezin speeld wordt. Daar echter export en import ieder afzonderlijk kunnen veranderen, is die waardeverhouding niet vast, maar wisselt elk ogenblik, behalvewanneer de leiders van de Staat die waardeverhouding willen, vasthouden. Dan moet de import en de ex port aan banden gelegd worden, d.w.z. de im port volkomen afhankelijk stellen van de export. (De export brengt ons in de positie van schuldeiser, de import daarentegen maakt ons tot schuldenaren!). Wat heeft zich nu afgespeeld aan het einde van de tweede wereldoorlog? Om het verkeer tussen de landen weer op gang te brengen, werd een waardeverhouding van de munten der diverse landen vastgesteld, b.v. het pond op 10.70, de dollar op 2.65. Kijk, en nu die laatste verhouding was er behoorlijk naast! Holland, dat 5 jaar lang systematisch was leeggeroofd, dat z'n rijk gebied in Indië als bron van inkomsten kwijt was, dat z'n hele productie-apparaat weer moest opbouwen en. daarvoor enorme bedragen moest uitgeven, zou ten opzichte van Amerika, wiens produc tie-capaciteit niet had geleden, die van de hele wereld de schuldeiser was geworden, slechts 6% ongunstiger er voorstaan dan b.v. in 1925. U begrijpt, dit was ernaast. Voorlopig kon de invoer niet beperkt worden (we hadden alle Amerikaanse producten bit ter nodig). Daar de export bijna nihil was, stonden we dan ons kostbare goud af (waar van we toch al zoveel kwijt waren!). Boven dien werden de bezitters van Amerikaanse effecten gedwongen, deze stukken in te leve ren, die dan ijlings in Amerika verkocht wer den (onze vorm van export!!). Toen kwam de Marshall-hulp (d.w.z. geen. verhoging van de export, maar een gratis import van artikelen, die we slechts gedeel telijk vrij konden kiezen!). Nu houdt die Marshall-hulp eens op en tegen die tijd moeten we de export zover opgevoerd hebben, dat we de noodzakelijke import kun nen betalen. (In een huishouding kun je toch ook niet jaar in, jaar uit meer uitgeven dan er inkomt!). En wat doe je nu als koopman? Dan probeer je de afzet te vergroten door lagere prijzen en nog betere kwaliteiten! En wat doe je nu als Staat? Dan devalueer je! d.w.z. dan verlaag je in. het buitenland je prijzen drastisch (je onthoudt de eigen bevolking zelfs de goede kwaliteiten terwille van de export) en je zegt: „Er is niets gebeurd! De gulden blijft 100 cents!" Maar o jé, als je in dat buitenland iets moet kopen (en daar kunnen we niet buiten, want we hebben lang niet alles), dan blijkt het niet 30% duurder, maar zelfs 42% meer te kosten! Deze moderne vorm van muntbederf heeft nu enige resultaten en gevolgen, die niet voor elk lid van de staat, die een devaluatie be- l drijft, gelijk uitkomen en dus geeft het on billijkheden. Men mag van een werkelijk lei- der verwachten, dat hij zich met een dusda- nig middel dan ook niet inlaat! Steeds me M echter wint de idee veld, dat het individu er niet meer op aankomt, dat slechts mag gel den het belang van de staat of de groep, die aan de macht is! Gedupeerd worden: pensioenlrekkers, lijf- rentegenieters, loonarbeiders, ambtenaren, kortom allen, die een vast, in guldens uitge drukt, inkomen hebben. Bevoorrecht zijn de kapitaalgoederenbezitters, schuldeisers in niet gedevalueerde valuta, schuldenaren in eigen valuta! De nadelige gevolgen kunnen worden afgewenteld op anderen door fabrikanten, handelaren enz., terwijl ze kunnen worden voorkomen door loontrekkers, die een hoger loon kunnen afdwingen (wat dan ook wel spoedig zal gebeuren!). De verwachting, dat onze goederen en dien sten door het buitenland in ruimere mate zul len worden gekocht, zodat het spook van de werkeloosheid op de achtergrond gedrongen wordt, zal een vergissing blijken, als alle con currerende landen ook devalueren, of als de invoer naar de te veroveren markt wordt be perkt, verboden of zwaar belast. Te betreuren valt de stap, want het geeft wel tijdelijk enige lucht aan een in benauwdheid verkerend land, maar de maatregelen om het organisme werkelijk gezond te maken moe ten nog genomen worden. Deze zijn: grotere arbeidsproductiviteit (dus harder of langer werken), geringere goederenimporten (dus soberder leven), uitbanning van de oorlogs dreiging (waardoor minder uitgaven voor be veiligingen) en tenslotte het aankweken van een grotere gemeenschapszin, waardoor we de moeilijkheden samen zullen dragen. Nu probeert ieder eraan te ontkomen. Alhier heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, om te komen tot de oprichting van een monument ter herdenking van de Soester inwoners, die gedurende de afgelopen oorlog vielen. Het comité heeft zich verzekerd van de onmisbare medewerking van het ge meentebestuur en stelt zich voor, om in de periode van 12 tot en met 19 Octo- ber a.s. een lijstencollecte te houden, ten einde ieder in de geiegenhéid te stellen zijn of haar geldelijke bijdrage te geven. Het op te richten monument dient ge tuigenis af te leggen van de grote dank baarheid van de gehele Soester bevol king aan hen, die bereid waren hun le ven te geven voor onze vrijheid- ledereen geve daarom met milde hand, opdat hier een monument kome, de ge meente Soest waardig! Eventuele giftfen kunnen ook gestort worden bij de N-V- Nederlandse Mid.- denstandsbank of op het gironummer van die bank, tnr- 134908, onder vermei ding „monument". Het erecomité wordt gevormd door: Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern hard der Nederlanden, Prins van Liope- Biesterfeld. Mr. S* P. Baron Bentinck^ burgemeester van Soest. Jhr- C- Dcdeb oud wnd. burgemeester van Soest Mr.. A. L- des Tombe, burgemeester van Apel doorn. In het actiecomité hebben zitting: H. G- Scholtmeijer* G. Engelbarts. W. Hogeboom. A. de Kruijff- G. Pasman,. Het comité van aanbeveling is als volgt samengesteld J. van den Arend, wethouder; J- G- A. Batenburg, gemeentesecretaris; A. W- Beckeringh; L. Beada; H- van den Berg, predikant; J. A- W. Berghauser Pont, geneesheer-directeur van „Zonnegloren"; A. Brouwer, predikant- C- van Es, hoofd inspecteur van politie; E- P- Goedkoop; W. Groart; E. Groeneveid, predikant; K. de Haan, wethouder; J- van Hoef laken; J. Hoppenbro/uwers; Mei- C- E. Jolles, voorgangster; J. B- IC de Jong; D. van Krugten, predikant; R. G- Lommerse, pastoor; O- L- A- Nijhuis; J. W,. Ooms; W. C Priem; H- W. Ran; J. A. Schalkxj A. G- Smit, paste lor; Mevr- A. Q Schreu- der-Matha; H. J- Stroband, arts; Mevir. H. A- E- K. van der Swan-de Kiewit; P. Tensen; Rinke Tolman; M- van Vee- ren, wnd. notaris; Th- Veldhuijzen van Zanten, arts; M. Verkerk, predikant; D. B. J- Voortman, tandlarts; P- G. de Vos, arts; W. M- Voss, \oostoor; P- J. de Vries; W. G- van Za*delhoff, .wethouder- Nog enkele maanden en we mogen weer Kerstfeest vieren. Reeds verscheidene jongens zijn uit Indië teruggekeerd en nog velen zullen volgen, doch nog tien duizenden zijn daarginds en zullen Kerst mis daar nog zijn. Die zullen weer uit zien naar de Niwin-kerstpakketten en benieuwd zijn wat nu de inhoud is. Wilt u, lezer, ditmaal weer meehelpen hen gelukkig te maken en te tonen, dat het geen ijdele woorden zijn: „We leven mee met de jongens overzee" en „Ons hart is bij hen''? Dat uw hart werkelijk bij hen zij, ook wanneer er een klein of fer van u gevraagd wordt voor hen. Wan neer hier straks de Kerstklokken weer zullen luiden, Kerstliederen gezongen zui len worden en men bij de Kerstboom zit, staat uw jongen misschien op een een zame post ver van het vaderland en is er misschien heimwee in zijn hart naar huis, naar vrouw of verloofde en rijst bij hem waarschijnlijk de vraag: Waarvoor ben ik nog hier? Maak hem dan gelukkig met een Kerstpakket van de Niwin en toon, dat u hem absoluut niet vergeten bent. Zij ginds bedanken u bij voorbaat. Wilt u weten wat er alzo in het pakket zit? Hier volgt de inhoud: Blikje met 50 sigaretten, pakje kauw gom, twee rollen pepermunt, tabaksdoos met 50 gram shag, 100 sigarettenvloeitjes, blik roggebrood, blik kaas, blik Amster damse korstjes, tube tandpasta, zakspie- gel, statiefoto van H.M- Koningin Ju- liana en Prins Bernhard, kalendeir, 2 ha ken en doosje punaises, zakagenda 1950, en een Kerstgroet. Ook nu weer kunt u in bepaalde zaken of aan uw deur een bonnetje of etiketje voor een Kerstpakket kopen en zo uw steentje bijdragen voor onze jongens overzee. DE DEVALUATIE IN HET BRANDPUNT DER BELANGSTELLING. Uitgaande van de Afd. Soest van de Partij van de Arbeid werd in de grote zaal van „De Gouden Ploeg" Woensdag avond een ledenvergadering gehouden, waarin de heer C. G- van Leeuwen een inleiding hield over „De Devaluatie". Na ingeleid te zijn door de voorzitter, de heer B. R- Bakker, gaf spreker een po pulaire uiteenzetting over dit onder werp, dat momenteel in het brandpunt van de belangstelling staat. De een noemde het feit der devaluatie een nationale ramp, de ander sprak van een wijs besluit. Spr. gaf op bevattelijke wijze een goed inzicht in de ontstane situatie op finan cieel gebied en de gevolgen hiervan voor het nationaal en internationaal handels verkeer- Ten nauwste hieraan verbonden is het feit, dat het levenspeil naar be neden moet en dit geldt zeer zeker voor Nederland. Hij kwam tot de conclusie, dat de prijs stijging door de devaluatie veroorzaakt, niet volledig opgevangen zal kunnen wor den door een daaraan evenredige loons verhoging. Wat we, aldus spr., wel ei sen is, dat de offers, welke van de ge hele bevolking worden gevraagd, naar evenredigheid van de financiële draag kracht van elke bevolkingsgroep zullen worden verdeeld. In Engeland tracht men door invoering van een winstbelasting dit te bereiken. Voor ons land zal een subsidiëringssysteem hierbij onmisbaar zijn. DE VERDUISTERDE EFFECTEN. Voor de Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank had zich Dinsdag de 41-jarige ambtenaar bij het Beheers instituut O. A- te verantwoorden wegens verduistering van vier stuks effecten ten nadele van de bakker J. S- alhier. Uit het verhoor bleek, dat deze stukken hem in 1946 door de eigenaar tijdelijk in bewaring waren gegeven. A. liet ze re gistreren, op zijn eigen naam zetten en verkopen. Het daardoor verkregen be drag, groot f2200.—, wendde hij ten eigen bate aan. Verdachte, die mede door het onoor deelkundig financieel beleid van zijn I vrouw in financiële moeilijkheden was Naar aanleiding van het boekje, dat vo rige week door de Rekenkamer werd open gedaan, over de verspilling van, landsgelden die, helaas door hogere re geringsambtenaren, wordt bedreven, had ik reeds een „Hoekje" klaar. Ik heb het verscheurd, want al de tijd, dat ik er mee bezig was, had ik hef dee, dat er gelachen werd. Ik had het gevoel, dat, al bedoelde ik het dan zo niet, ik de boel zat te vernaggelen. Het was net of er iemand was, die op mJn schouder tikte en mij de vraag stelde: En nou jij Oekman, met je huichelach tige gezicht en je verontwaardigde stuk jes-schrijverij, wat zou jij nou doen, als jij ook eens de kans kreeg omi uit die ruif met grote mazen mee te eten? En veronderstel dan eens, dat je boven je toch al dik salaris, een toeslag van 35 gulden per dag kon krijgen, wanneer je met verlof was en bovendien nog, ter bestrijding van de extra uitgaven gedu rende je vacantie, een bonusje van f1000.per maand? Wat zou jij dan doen? Mijn, laten we maar zeggen, betere ik zei met een van verontwaardiging tril lende stem, dat ik het nooit, nooit zou accepteren. Dat het krankzinnig zou Zijn. Dat het veel en veel te veel was- Een soort oplichterij van een gemeen schap, die het toch al niet missen kan en met alle mogelijke adviezen tot spaar zaamheid wordt aangezet. Maar die andere „ik" van me, de slech tere dus, dat deel, dat moet zorgen, dat de huur betaald wordt met aan stonds 15 o/o verhoging, dat de bakker, de melkboer en zoveel anderen hun geld krijgen, die de aanmaningen van de be lastingen te slikken heeft, dat andere deel zei met luider stem: pikken natuur lijk. Met allebei je handen en voeten- Als er iemand aan de kassa zit, die zo makkelijk met het geld omspringt, wat zal jij je er dan van aantrekken?, Sijmen betaalt wel! Voor de Rekenka mer behoef jij 'm niet te knijpen, want die komt toch pas; 2 jaar nadat jij het hebt uitgegeven. Zo. Stapelt u nu maar gloeiende kolen op m'n hoofd. U weet nu tenminste hoe Oekman is. Maar voor de helft van bo vengenoemd salaris doe ik het ook nog. Nu ik deze ontboezeming heb neerge schreven, schaam ik mij diep, als ik denk aan onze vorige HV-K. Prof. Beel, Het lichtende voorbeeld voor zovelen. Minister Beel, als ik hem nog zo noe men mag, heeft volgens de Wet het vol ste recht op een heel groot pensioen. Hij wees dit van de hand, zolang hij als Hoogleraar in de zorgen van zijn gezin kan voorzien. Gode zij dank, dat wij in deze ellendige tijd ook nog op zo'n man kunnen wij- zen. H- OEKMAN. geraakt, verklaarde uit nood tot die strafbare handeling te zijn gekomen. Uit ingewonnen informaties bleek, dat hij overigens een bekwaam en betrouwbaar ambtenaar was. De Officier van Justitie wraakte het gebeurde en requireerde tegen A. 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan 5 maanden voor waardelijk onder toezicht en met de voorwaarde, dat hij zich onder psychia trische behandeling zou stellen. De verdediger, Mr. Westra, pleitte cle mentie met het oog op de antecedenten van verdachte en verzocht in verband met de langdurige detentie de onmiddel lijke invrijheidstelling van zijn cliënt De Rechtbank wees dit verzoek af en be paalde de uitspraak op 18 October a.s. Fen foto \"'an 2 prachtige wisenten. Het grootste wild van Europa is alleen nog in énke^ e dierentuinen fe zien. Ook Artis te A'dam heeft zo'n buitenkansje. GEBOREN. Jonannes Wouterus Marti- nus, zoon van J. Verhoef en H- de Jong, Heuvelweg 44. Maria Theresia Johanna, dochter van D. J. v- d. Berg en A, J„ H- De riek x, Nieuwstraat 4- Hendrik Phi- lippus, zoon van H. Feijer en J. Nieuw- land, Da Costalaan 16. Alexander Martin, zoon van W. Artz en M- Horstman, Pias- weg 57a. Nicolaas Jacobus Maria, zoon van N. J- van Woerkom en G> J. v. dt Heuvel, Kerkstraat 30. Anna Maria Cor- nelia, dochter van H. J- Hilhorst en J. C. H. van Maurik, Julianaplein 8- Robert Jan Antonie, zoon van Th. B. H- Renshoff en M. van Heeren, Korte Melmweg 5. Johannes Antonius, zoon van J. Roels en A. Meerveld, Beukenlaan 2a. Cornelis Gerardus Hermanus, zoon van G. J. W. v. d. Brink en A. Huisink, Kerkdwars- straat 4. ONDERTROUWD. G. J. v. Blerk, 28 jr., scheepswerktuigk., Cura^ao en E- Zaal berg van Zeist 25 jr., Dorresteinweg 12. J. de Wilde, 29 jr., groentehandelaar, Baarn en E. Sjollema, 23 jr., Korte Half weg 34. GEHUWD. R. van Bloemendal, 25 jt-, adj. comm R- v. Arbeid, en M. J. Rade maker, 21 jr., Da Costalaan 3- A- P. v. d. Bremer, 33 jr-, landb., en Iq. J. van Logtenstijn, 27 jr., P- v- d. Bremer- weg 3. G. Pb. Hagenbeuk, los arb., en M. v. d. Broek, Koningïnnelaan 61- J. Kra mer, 21 jr., salonbed. gr- vaart cn C. N. Steenbergen, 19 jr., Nieuweweg 87. OVERLEDEN. Maria L« de Rijk, 76 jr., wed. van F J- Zwaan, Schoucenkampw. 77.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1