Amerikaanse welvaartsdromen. De sterken voor de zwakken. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Ook de Dollar komt in de kneL Officiële mededelingen. SOEST. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Bureau: Van Weedestraat BS Telefoon 2566 - Giro 126X56 Abonn. per kwart- f 1.50 - p. post f 1.75. DINSDAG 18 OCTOBER 1949. Mr Keyserling belooft ongekende rijkdom. President Truman, die een politicus is en geen econoom, wint regelmatig het advies in van een driemanschap van economische des kundigen. Eén van deze drie, Leon Keyser- ling, sprak onlangs een vergadering in San Francisco toe en verklaarde daarbij, dat de crisissymptomen, die dit voorjaar Amerika verontrustten, waren overwonnen door het nemen van een aantal verstandige maatrege len. Hij voorspelde, dat, wanneer bedrijfs leiders en arbeiders de sociale vrede in de ondernemingen wisten te bewaren, economi sche crisissen geheel vermeden konden wor den. De middelen, die daartoe moeten worden aangewend, waren volgens hem: ondersteu ning van de landbouwprijzen, beveiliging van het bij de banken ingelegde geld, regulering van de beurs, sociale wetten, bevordering van collectief overleg in arbeidszaken en re geringshulp tot verbeterde exploitatie van de natuurlijke rijkdommen van het land. Dit is niet anders dan een volledig program ma voor geleide economie, waarvoor de Ame rikanen tot nu toe weinig bleken te voelen. Maar als een der naaste medewerkers van de president met zo'n programma voor de dag komt, moet men aannemen, dat Truman met dit programma de strijd om het behoud van de presidentszetel zal inzetten. Tenminste als niet voor het zover is een economi sche crisis uitbreekt! Wat Mr Keyserling beweert, is tamelijk ge vaarlijk. In de eerste plaats krijgt men de indruk, dat hij de betekenis van de hulpmaat regelen, die dit jaar tegen de beginnende de pressie genomen zijn, volkomen overschat. Er is nog niet een zodanige overproductie, dat een ineenstorting voor de deur staat, de boeren en middenstanders hebben nog grote financiële reserves en de industrie had om deze redenen nog geen belangrijke omzetten op crediet tot stand gebracht. Het lijkt dan ook wel wat hoogmoedig om zichzelf op de borst te slaan nu de toestand weer iets beter is geworden. We zullen echter niet met mr Keyserling gaan debatteren en alleen mededelen, welke re sultaten hij verwacht van zijn programma. inkomen van een gemiddeld Amerikaans gezin worden opgevoerd tot een minimum van 4000 dollar per jaar (bij de tegenwoordige koers onge veer 15.000.Op het ogenblik komt slechts een derde van de Amerikaanse be volking aan een dergelijk inkomen; de helft van de inkomens is lager dan 3000 dollar. Als het inkomen zo zal worden verhoogd, kan de Amerikaanse bevolking 12% meer uitgeven voor voedsel, 50% meer voor kleding, en tweemaal zoveel voor genoegen en ontspan ning. Het inkomen van de boeren zou stijgen met 35% en er zou geld in overvloed zijn voor opvoeding, gezondheidszorg, woning bouw en stadsuitbreiding. En na bekostiging van al die uitgaven zou er nog geld genoeg zijn om de verdere vooruitgang van de natie te bevorderen. De landbouw en de industrie De uitgestoken hand met bus, Die wij zo dikwijls zagen, Komt Zaterdag weer eens opnieuw Uw liefde-offer vragen. De plaatselijke comité's Brengen U hier de tijding, Dat die collecte is bestemd Voor T.B.C.-bestrijding. De collectanten zullen U Een speldje gaan verkopen; Dat die collecte slagen zal ■Wil men van harte hopen. Helaas is 't nodig, dat men weer Op straat gaat collecteren, Om de gevreesde T-B-C- Te weren en te kerën. In Zonnevanck en Zonnestraal En 't Soester Zonnegloren Wordt door Uw sympathieke hulp Weer nieuwe hoop geboren. Zoveel patiënten liggen daar Naar beterschap te wensen En die patiënten zijn toen ook Ons aller medemensen? Laat ons, gezonden, daarom saam Het grote leed bestrijden, Om de gezondheid, die gij hebt; Zijt gij heus te benijden. Laat ons dus allen Zaterdag Steunen het prachtig streven, Om aan de zieke medemens Gezondheid te hergeven. Dat onze zieke blijft in nood, Dat mogen wij niet dulden. Geef Zaterdag geen dubbeltje, Maar offer eens--- een gulden 1 Het Comité nam het besluit Krachtdadig aan te pakken Onder het motto, welbekend^ „De sterken voor de zwakken!" JB. V- E. zouden steeds alles kunnen verkopen tegen goede prijzen en werkloosheid zou onbekend zijn. Alles vozegeur? Nu zullen wij de laatsten zijn om te ontken nen, dat een verstandig gebruik van de pro ductiekrachten, waarover de mensheid be schikt, de algemene welvaart belangrijk kan verhogen. Maar de voorstelling van zaken, die Trumans adviseur hier geeft (wij ontlenen de gegevens van zijn rede aan het officiële persnieuws van de Amerikaanse Regerings persdienst) is wel erg kinderlijk. Amerika is zelf geenszins een paradijs en de economische toestand staat bovendien sterk onder de in vloed van hetgeen elders in de wereld ge beurt. Het eerste punt wordt bewezen door de grote staalstaking, die enkele dagen na de rede van Keyserling uitbrak en die hon derdduizenden arbeiders omvat. Het tweede punt heeft Amerika de laatste jaren al volop zorg gegeven en het ziet er naar uit, dat de devaluatie van de Europese valuta's voor Amerika tal van bewijzen met zich zal mee brengen. Mr Keyserling zal zeggen: dergelijke complicaties moeten we vermijden maar ja, de geschiedenis is niet anders dan een aaneenschakeling van complicaties. Sir Stafford Cripps was nog net op tijd: en kele dagen voor hij de Engelse devaluatie be kend maakte, liet hij aan Zuid-Afrika de laat ste 12 y2 millioen aflossen op een goudlening, die Engeland in 1947 bij Zuid-Afrika geslo ten had. Cripps wist wel, wat hij deed, want had de Engelse schatkist deze slotbetaling slechts enkele dagen uitgesteld, dan had men 18 millioen pond moeten neertellen om een schuld van 12% millioen te voldoen. Intussen profiteert Zuid-Afrika zelf in be langrijke mate van de devaluatie. De Zuid- Afrikaanse goudproductie, die de laatste 12 maanden 100 millioen pond opbracht, zal ten gevolge van de devaluatie thans een waarde krijgen van 145 millioen pond. Alleen wan neer goud wordt uitgevoerd naar het dollar- gebied, zal men met de oude prijs genoegen moeten nemen. Dit betekent natuurlijk, dat Zuid-Afrika zo min mogelijk goud naar de dollarlandep zal verkopen, doch er liever za- Aëii ri'iöê'-Zal nücir~irr-iïür^5rrmgg-febxêtt. EVi dit gebied, dus hoofdzakelijk Engeland, India en Australië, varen daar wel bij, want nu kunnen zij hun leveranties betaald krijgen met goud, dat overal in de handel te gebrui ken is. Onder deze omstandigheden begint men nu zelfs in Amerika reeds aan de goud prijs te peuteren. Enige maanden geleden schreven wij, dat ook de dollar ten opzichte van het goud zal moeten worden gedevalu eerd en het gaat reeds vrij snel die kant uit. Het schijnt, dat op het ogenblik op de inter nationale markt goud wordt verkocht tegen een prijs van 42 dollar per Engels ons, wat 20% meer is dan de officiële prijs van 35 dollar. Men zou hierbij vooruitlopen op een onvermijdelijke devaluatie van de dollar, welke meer dan 20% zou moeten bedragen, anders heeft deze speculatie geen zin. Het gerucht hierover wordt versterkt door een ander bericht, dat zegt, dat de Amerikaanse regering thans goud tegen de officiële prijs levert aan Amerikaanse fabrikanten, die het in bewekte vorm verkopen voor 42 dollar en meer. Ook hieruit blijkt dus, dat men op de goudmarkt de dollar thans veel te duur vindt. Komt hier nu nog bij, dat de handel zich in ternationaal van de dollarlanden gaat afwen den, omdat die te duur worden voor onze verzwakte muntsoorten, dan is het niet on mogelijk, dat betrekkelijk spoedig de nood zaak zal blijken om ook de Amerikaanse muntwaarde te herzien. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend dat het verzoek van A- A. Chottel, Wagnerlaan 34, Bilthoven, om in perceel Amersfoortsestraat 70b, kada straal bekend in sectie E. mr. 2429, een naamplatenfabriek te mogen oprichten, door hen is verdaagd. GEMEENTERAADSVERGADERING. De Raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 21 October 1949, te 19.30 uur, ter behan deling van de volgende agenda: 1. Beëdiging van het nieuw gekozen raads lid de heer J. A- Schaafsma. 2. Vaststelling van de notulen der verga deringen d.d. 26 Augustus en 6 Septem ber 1949. 3. Mededeling van ingekomen stukken- 4a. Adres van de bewoners van de Kerke- buurt, verzoekende in de toekomst geen vergunningen meer te verlenen tot ex ploitatie van gelegenheden voor publieke vermakelijkheden op een terrein aan de Middelw'ijkstraat, met voorstel van B. en W. dit aares in handen te stellen van de Burgemeester als Hoofd van Politie, ter afdoening. b. Schrijven van de Directeur-Hoofdin genieur van de Provinciale Waterstaat in Utrecht betreffende vervuiling van de Eem. c. Schrijven van Gedeputeerde Staten ten geleide van een beschikking van de Mi nister van Verkeer en Waterstaat betref fende de wijze van afsluiting van een 3-tal overwegen van de locaal-spoorweg Den Dolder-Baarn in deze gemeente. d. Mededelingen van het raadslid, de heer J. A- Schaafsma, betreffende aan neming van zijn benoeming tot lid van enige raadscommissies en van de com missie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken. e. Schrijven van Mevr. R. Belmer-Mus- sche te Soest, betreffende woonruimte voorziening, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W;. ter afdoening. f. Schrijven van de heer D- de Wit, Mevr- Rebergen en Mevr. Meurer inzake de werkwijze der woonruimtecommissie met voorstel van B. en W- dit voor kennis geving aan te nemen. g. De door Gedeputeerde Staten gewijzigd vastgestelde gemeenterekening en de daarbij behorende bedrijfsrekeningen dienst 1947. h. Jaarverslag 1948 betreffende werk zaamheden in de gemeentebossen. i. Schrijven van de Hoofdinspecteur van Politie betreffende naleving van het ver bod tot het berijden van wandel- en rij wielpaden. 4. Schrijven van de N-V- Centrale Slacht plaats voor de gemeente Soest, verzoe kende een nieuwe voordracht op te ma ken ter benoeming van een lid van de Raad van Commissarissen der N.V- Cen trale Slachtplaats, met voorstel van B. en W. 5. Verzoek van H- J. M. Pieper te Soest om ontheffing van het verbod tot het oprichten van een bedrijf in de kom der gemeente met voorstel van B. en W- o. Credietaanvrage tot uitbreiding der wa terleiding in de Generaal Spoorstraat met plaatsing van een brandkraan. 7. Voorstel inzake vernieuwing van het wegdek van het Kerk pad. 8. Voorstel tot het verlenen van een ex tra crediet voor aanschaffing van nieu we methoden voor het vak aardrijkskun- r\p- ten behoeve «sn de openbare school voor U.L-O. 9. Voorstel tot verhoging van het voor schot op de gemeentelijke vergoeding over het jaar 1949 ten behoeve van de U.L.O.- soholen. 10. Voorstel naar aanleiding van verzoe ken om vergoeding van reiskosten in gevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920. 11. Vaststelling van besluiten tot het ver lenen van medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoe ve van: a. de Mariaschool voor het inrichten van de hal dier school tot leslokaal en het aanschaffen van banken, klassikale en hoofdelijke leermiddelen; b. de Mariaschool voor verharding der speelplaats; c. de U-L-O.school van de Vereniging „Een School met de Bijbel" voor aan schaffing van banken en leermiddelen; d. de Christelijke school te Soesterberg voor het aanbrengen van een tegelpla teau ten behoeve van het onderwijs ïn de lichamelijke oefening. e. de R.K. school te Soesterberg als vo ren. f. de Christelijke Lagere School Prins Bernhardlaan 11, voor het aanschaffen van schoolmeubelen en leermiddelen. 12. Voorstel tot verlening van een aan vullend crediet voor aanschaffing van een faecaliënauto. 13. Crediet-aanvrage voor hef inrichting van een fotografisch atelier in het polifje- bureau. 14. Aanwijzing van een lid in het Stich tingsbestuur van het Soesfer Natuurbad ter voorziening vacature J. Nooder. 13. Belastingreclames. 16. Voorstel inzake bouw van 36 woning wetwoningen in het plan „Hartweg". 17. Voorstel tot oninbaarverklaren van huren van woningen aan de Wieksloter- weg. 18. Voorstel tot het aangaan van een geld lening groot f 330-000.voor dekking van woningbouwuïtgaven. 19. Voorstel tot aankoop van de buiten plaats „Vredehof''. 20. Vaststellen van een besluit tot ver pachting van grond nabij de Lazarusberg aan de Wed. W. Floor. 21. Voorstel tot overdracht van de be voegdheid aan B. en W« inzake verhuur gemeentewoningen te Soesterberg. 22. Vaststelling van een besluit tot jn- brengen van gronden in het grondbedrijf. STRIJD OM EEN BENOEMING. De exploitatie en het beheer van het Slachthuis is in deze gemeente krach tens aangegane overeenkomst, in handen van een particulier lichaam; dit in te genstelling met nagenoeg alle overige gemeenten in ons land, waar de centrale slachtplaatsen överheidsbedirijven zijn. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG. No- 77. Terwijl men In Den Haag op de Ronde Tafel Conferentie maar praat en praat, en men op de ene dag verkondigt, dat de besprekingen „in goede sfeer" worden gehouden, terwijl de volgende dag een verklaring wordt afgestoken, die niet op zo erg veel goede sfeer wijst, wordt in Indonesië de ene schending van de staakt het vuren-overeenkomst na de andere be dreven, worden onze jongens en inheem sen ontvoerd en vermoord en kampongs platgebrand. Blijkbaar om de aandacht van een en an der af te leiden, komt Soekamo voor de radio verklaren, dat, wanner db Ron de Tafel Conferentie mislukt, het niet aan de Indonesiërs ligt, maar aan de Ne derlanders. Wanneer het niet zo in en in droevig was en er zoveel levens van jonge Nederlan ders en anderen mee gemoeid waren, zou je om zoveel cynisme lachen. Terwijl Nederland niet anders doet dan zijn goede wil tonen en steeds meer ter rein prijsgeeft tijdens de onderhandelin gen, vallen gewapende benden onze jon gens vanuit hinderlagen aan. Zonder mankeren haast men zich ïn die gevallen, om mede te delen, dat dit niet het werk is van de geregelde troepen der Repoebliek, maar van rondzwervende rovers. Misschien is dit zo, maar misschien ook niet en persoonlijk geloof ik daar geen snars van. Dit zijn te duidelijk georgani seerde schendingen van de overeenkomst, die ongrijpbaar moet worden gemaakt, waarom men ze op rekening van ram- pokkers schrijft. In Den Haag weet men dit alles en in de zalen van het Kurhaus wordt er om gegnuifd. In Indonesië vliegen waarne mers van de verenigde naties van het ene punt naar het andere. Steeds maar waar nemen en ïn Den Haag steeds maar pra ten over souvereiniteit en schuldenlast met een tegenpartij, die voor de zoveelste keer toont, de meest elementaire over eenkomst aan haar laars te lappen. Naar verluidt gaat de mening in Amerika inzake 't Indië-conf liet Zich ten gunste van Nederland ontwikkelen. Men ziet nu de feiten, zij het wat laat, ïn haar juiste proporties. vooralsnog behoeven wij Amerika, voor wat haar houding ten op zichte van Indonesië betreft, niet dank baar te zijn, maar waar en wanneer zegt onze regering nu eens: Tot hier toe en niet verder? H- OEKMAN- In verband met deze toestand wordt het noodzakelijk geacht, afgescheiden van 'n mogelijke financiële verhouding tussen de gemeente en de N.V-, dat de gemeen te door een lid van de Raad, als vertrou wenspersoon, in het bestuur der Centra le Slachtplaats vertegenwoordigd is. Aan het verzoek van de N-V- Centrale Slachtplaats, om de voordracht, opge maakt voor de raad van 27 Mei 1949, te rug te nemen, kan niet worden voldaan. B. en W- adviseren dan ook tot handha ving van de voordracht, hetgeen betekent, dat niet de aftredende commissaris, het oud-raadslid Mr. J- H. van Doorne, voor een benoeming ïn aanmerking komt, maar een van de volgende raadsleden: A. P- Hilhorst, G. Kruijff en T- Dorrestein- VECHTPARTIJ IN EETSALON. Zaterdag vervoegden zich een drietal aan geschoten personen ïn de eetsalon van v. B* aan de Birktstraat en wensten iets te eten. Over de bediening ontstond een woordenwisseling, welke in een formele vechtpartij ontaardde. Een geweldige ra vage werd ïn de salon aangericht en zo goed als de gehele inventaris werd kort en klein geslagen. Weldra versoheen ech ter de politie, die de d'rfie belhamels in verzekerde bewaring stelde. OOGSTD1ENST 1949. De Ned. Hervormde gemeente zal op Zondag 23 October a.s- haar traditionele oogstdienst houden. Op aller medewerking wordt gerekend. Zaterdag 22 October, 's middags van 3 tot 5.30 uur, wordt gelegenheid gegeven een bijdrage ïn de vorm van een bakje of een zak fruit af te geven in de Oude kerk of ïn de Emmakerk. Het ingezamel de fruit zal bij de zieken en ouden van dagen worden thuis bezorgd. VOORDRACHTAVOND VAN *T NUT. Donderdag 20 October a.s. zal voor het Departement Soest de bekende voor drachtkunstenares Nel Oosthout optre den. Zij zal voordragen Koning Nicolo, een fantastisch spel in 9 taferelen van Frank Wedekind. De inhoud van dit fantastisch sprookje Is als volgt: Een koning verdoet zijn tijd met feestvieren en onderdrukt zijn volk. Een revolutie maakt hem tot zwerver en brengt hem ïn aanraking met het gewone werkende volk. Veel bittere ervaringen maken van hem een wijzer mens. In een wonderlijk en avontuurlijk beroep vindt hij zijn voldoening en verdient zijn eigen brood.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1