ALBERT HEIJN F0^RbZst7la% SOESTERBERG. Plaalsgenoot doet belang wekkende ontdekking. U plukt het geld toch óók niet van de boom! Ha- SPei C/E| ON£n «MandEISpECUj PRlM* CA rf perpak 4 'oo Fr c a o I °'i aankoop van THEl v°or IR cent MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER VOLKSUNIVERSITEIT OPENT HET SEIZOEN. De Stichting Volksuniversiteit opende Donderdagavond het seizoen met een voordracht met muzikale illustratie door André Jurres. Deze avond was speciaal gewijd aan de nagedachtenis van de grote componist Fr. Chopin, die op 39-jarige leeftijd op 17 October 1849 te Parijs, als Pools banneling overleed. Voordat de pianist, André Jurres, het eerste nummer van het programma, „So nate op. 35 in bes kb t'\ ten gehore bracht, gaf hij een uiteenzetting van de bouw van een klassieke sonate. Evenals in elke andere kunst is ook de componist gebonden aan bepaalde aesthetische nor men, die ten dele de vorm van zijn schepping bepalen. Een der voornaamste voorwaarden is het bereiken van even wicht tussen de samenstellende delen. Componeren betekent dan ook niet alleen het neerschrijven van muzikale invallen, maar zoals het woord zelf aangeeft, het harmonische samenvoegen dezer invallen tot een muzikaal bevredigend geheel. Over de bouw van het eerste deel van een sonate, waarin de componist gewoon lijk een tweetal thema's verwerkt, die elkanders tegenhanger zijn, wijdde de pianist uitvoerig uit. Zijn verklaringen illustrerende door de beide thema's uit de Sonate op 35 in bes kl. t. afzonderlijk op de vleugel te laten horen, liet hij duidelijk uitkomen, hoezeer het karak ter van beide thema's verschilt. Die ver schillen openbaren zich gewoonlijk in te genstellingen van streng en zangerig én in verschil aan toonaard. In deze sonate van Chopin is het contrast bereikt door een streng irhytmisch motief te stellen tegenover een zeer zangerig. Hoe béide thema's op prachtig gevarieerde wijze worden herhaald, werd daarna nog aan fragmenten duidelijk gemaakt en na nog het scherzo, de marche funèbre en de fi nale beknopt te hebben geanalyseerd, bracht de pianist het gehele werk op voortreffelijke wijze ten gehore. Over de vertolking van de raadselachti ge finale kan men van opvatting ver schillen. Wij hebben wel eens een ande re gehoord, maar ook deze was zeer ac ceptabel. Na de pauze genoot het publiek van een feilloze en zeer muzikale weergave van de Grande Polonaise, op de vleugel, daar voor welwillend afgestaan door Mevr. Bartelsman, voorafgegaan door een uit eenzetting over het sterke nationale ka rakter van Chopin's muziek, die vooral in de Polonaizes en Marzurka's tot uit drukking komt. Zowel in de zeer gevoelige weergave van de droefgeestige muzikale proloog van deze polonaise als de andere delen, waar - voor een buitengewone technische vaar digheid vereist is, ETeek, dat Andjré Jur res een musicus is, waarvan men nog veel goeds voor het Nederlandse muzikale leven mag verwachten. CHR. NATIONAAL VAKVERBOND^ De afdeling Soest van het Christelijk Na tionaal Vakverbond houdt Dinsdag 18 October a.s- in de zaal van „De Vier sprong'' een vergadering, waartoe alle fa- brieks- en transportarbeiders, zowel man nen ais vrouwen, worden uitgenodigd. In het vertrouwen, dat iedere Christelijke arbeider zijn taak begrijpt, wordt op een zo groot mogelijke opkomst gerekend. LAATSTE ORIëNTERINGSRIT. Zaterdagmiddag werd de laatste van de vier orïënteringsritten verreden, welke door de Motorclubs uit Gooi- en Eem- land waren georganiseerd. De Motorclub „Soest was met de organisatie belast en het prachtig uitgezette parcours, door de Eempolder, Baarn, Lage Vuursche, Holt. Radïng, Maartendijk, Blauwkapel, Biltho- hoven, Den Dolder, door de Soester bos sen en duinen, gepaard met het fraaie herfstweer, maakte de tocht voor de deelnemers tot een waar sportfestijn. Er is fel om de overwinning gestreden en het goede rijden maakte het in de tour klasse nodig, dat door 't lot moest worden beslist, aan wie de jury de prijs moest toekennen. De prijzen vielen ten deel aan: Tourklasse: 1. D^ van Rooij, H-M.CU 3 strafpunten, wisselbeker. 2- M- Kooij, B. M.C, 3 strafpunten, na loting. 3. J. de Groot, H.M.C., 3 strafpunten, na loting. 4. G. Altena, De Uitlaat, 3 strafpunten, na loting. 5. P. Floor, M.C.9., 3 strafpun ten, na loting. 6 -A. Vuijst, H.M.G., 4 strafpunten, na loting. 7- M. v. d. Akker, B.M.C., 4 strafpunten, na loting. Sportklasse: 1. G- Brouwer, Wilnis, 4 strafpunten, wisselbeker. 2. J. Lengers, B.M.C., 7 strafpunten. 3. N. Cramer, Wou denberg, 11 strafpunten. Autoklasse: 1. G. Schuppen, M.C.S., 13 strafpunten. 2. Dr. J. Stroband, M.Q.Sv 15 strafpunten. 3- M. v. d. Ent Braat, M.C.S., 24 sitrafpunten. Aan de volgende teams werd een prijs toegekeffd Tourklasse: 1. Baarnse Motorclub, met 14 strafpunten. 2. Motor Club Soest, met 15 strafpunten. 3- De Uitlaat, 's-Grave- land, met 42 strafpunten. 4- Motorclub Gooiland, met 223 strafpunten. Sportklasse: 1. Motorclub 't Sticht te Doorn met 76 strafpunten. In „Zonneheuvel'' het clubhuis van de M.C.S., reikte de tweede voorzitter van de M.C.S., de heer A. J. Stalenhoef, met enige toepasselijke woorden aan de win naars de prijzen uit, terwijl hij de organi satoren en controleurs dank bracht voor het goede verloop van deze laatste oriën- teringsrit. TERUG UIT BE TROPEN. Met het troepentransportschip „Groote beer welke boot 24 October te Amster dam wordt verwacht, keert uit de tropen terug W. van den Berg, Nassaulaan 11. re volledige passagierslijst ligt gratis ter inzage op ons bureau. GEVONDEN VOORWERPEN. Kinder-slipover, zwarte suéde dames- schoen, Lipssleutel, verchroomde dop, zwart lederen damestas inh., rozenkrans, geborduurde jute boodschappentas, Fiat wieldop, zwart zijden muts, bruin vier kant tasje met huissleutel, damesrijwiel met wit zadeldek, kluwen sajet, redicule, kinderklompje, gevlamde vulpenhouder, bruine portemonnaie, vulpenhouder, baret, rood haarlint, Gregoriaans missaal. Inlichtingen Woensdag en Zaterdag van 14—16 uur, politiebureau, v. Weedestraat. LUXE AUTO GEKRAAKT. Op de Birktsfraat, nabij Kamplust, had een auto-ongeval plaats, dat, gezien de materiële schade, wonder boven wonder zonder persoonlijke ongelukken is afge lopen. Komende uit de richting Soest re den achter elkaar een vrachtauto, een luxe auto en een zware tientons Mac'k- vrachtauto. De vrachtauto moest op een zeker moment voor een stilstaande auto stoppen, daar uit de richting Amersfoort een tegenligger naderde- De luxe auto stopte eveneens, maar de bestuurder van de zware Mack kon zijn wagen niet zo vlug tot stilstand brengen, waardoor de luxe auto als 't ware tussen de twee vrachtauto's werd gekraakt. Van de luxe auto, een splinternieuwe Vauxhall, bleef niet veel meer over dan een verwrongen massa ijzer eii moest zo goed als waarde loos worden weggesleept. De bestuurder kon nagenoeg ongedeerd uit de ruïne worden bevrijd. PADDENSTOELEN TENTOONSTELLING. Voor de tentoonstelling van paddenstoe- len, welke vorige week Donderdag en Vrijdag in de openbare lagere school aan de Beetzlaan werd gehouden, werden door de oudercommissie van die school enige nuttige prijsjes beschikbaar gesteld. Voor de mooiste inzendingen en groepe ringen werden deze prijzen als volgt toe gekend: le Klas: 1. Gijsje van Klooster- 2- Jan van Ginkel. 3. Herman v. Egdom. 4. Dirk v. d- Veer. 2e Klas: 1. Hanna Franssen. 2. Beppie v. Zanten. 3- Antje Zeilstra. 3e Klas: 1. Ria Trip. 2. Christa Waaijen- berg. 3- Simon van Dijk. 4. Ansje van Breukelen. 4e Klas: Nico Verwoerd. Corry van Kooij. 3- Beppie Vink. 4. Ria Wjtteveen. 5e IClas: 1. Evelyne Meurs. 2. Kootje Blankenstijn. 3- Rietje Lagemaat. 6e Klas: 1. Jan Kronemeijer- 2- Nellie van Beenen. 3. Rijkje Veldhuizen. 4. Ka- rel van Zanten en André de Boer. GESLAAGD. Voor het Zaterdag te Utrecht gehouden chemisch analysten-examen slaagde onze plaatsgenote Mej. N- Segers. PREMIèRE „TAPTOE". René Steeswijks nieuwe revue „Taptoe" heeft Vrijdagavond in het Grand Theatre een enthousiaste première beleefd. Het voornaamste weirk in deze groots opge zette show werd natuurlijk gedaan door Willy Walden en Piet Muyselaar, al dan niet als de dames Snip en 'Snap. Na een pittige proloog kregen we deze twee al dadelijk te zien in een vlotte cross-talk over hengelsport. Walden is de man met het verbaasd-domme uiterlijk en de kra kende komiek-stem. Muyselaar is zijn „gangmaker". Deze twee airtisten zijn nog steeds krachten van eerste grootte in de Nederlandse revue. Hun liedjes Zijn treffend recht op de man af. Ze ver kopen soms rake waarheden en ze we ten, wie of wat ze als onderwerpen van hun politieke mopjes moeten nemen. Maar Sleeswijk's revue behoeft niet al leen te bouwen op Walden en Muyselaar. De Rodney Brothers, die vorig jaar ook van de pairtij waren, zorgden ook nu weer voor een paar vlotte tap-dances, terwijl het danspaar Angela en Anthony voor stijlvolle gratie zorgde. Als verdere at tracties in dit programma noemen wij o.a. het close-harmony singing van de Four Rythm Aces, vier jongemannen met een gitaar, die een heel goed nummet ten beste geven en de nog steeds hard werkende harmonieuze ballet-groep van het vorig jaar The Dancing Lovelies, ter wijl Bill Stanfords revue-orkest zorgde voor de muzikale omlijsting van het ge heel en wel op een wijze, die zeker al le lof verdient. PROTEST-ACTIE U.N.O. In verband met de protest-actie van Pa ter H. de Greeve tegen de schending van de Goddelijke en menselijke rechten ach ter het IJzeren gordijn, bestaat te Soes- terberg nog gelegenheid tot het tekenen van de formulieren, die aan de UiN-O. zullen worden toegezonden, op Donder dag 20 October, van 3 tot 5 uujr in 't militair tehuis en bij de heren H- Cle- mens, Kampweg 68 en C. van der Donk, Amersfoqrtsestraat 27, en op Zondag 23 Oct., na de Missen, in het gebouwtje achter de kerk; in het Militair tehuis; in de R.K. School en bij de heer Cf v. dl- Donk. De gelegenheid tot tekenen staat voor een ieder open. E.TTB.O.-CURSUS. Nader meldt men ons, dat de opleiding voor het Eenheidsdiploma E.H.B.O. niet meer in een tweejarige cursus gegeven wordt, doch in één cursus van 26 weken. De nieuwe cursus, welke Donderdag 20 October aanvangt, staat wederom o.l-v- dokter -A. TH. M. Splinter en de heer P. J. Drost als verbandleraar en wordt Sinds enige maanden worden in een be kend centrum voor dieren onderzoek te Amsterdam honden, wier gezichtsvermo gen geheel of gedeeltelijk is verdwenen, ingespoten met een stof, die tot dusverre onbekend was. Bij honden, die leden aan glacoom of aan cataract, heeft deze the rapie geleid tot opmerkelijke resultaten. In practisch alle gevallen is het gezichts vermogen der dieren geheel terugge keerd. De stof is vervaardigd door een biochemicus, de heer Van Leeuwen, al hier. In een onderhoud verklaarde de heer Van Leeuwen, dat tot op heden ruim dertig honden deze nieuwe behandeling hebben ondergaan. Was cataract (staar) opgetre den, dan is de inspuiting verricht via hef onderooglid en werkte de stof van daar in op de oogbal. Bij glacoom was-een di recte inspuiting van het oog een zo genaamde oculaire inspuiting noodzake lijk'. In de laatste gevallen werd onge veer een halve c-c. van de nieuwe stof gebruikt. De heer Van Leeuwen verklaarde, daf de lensvertroebelingen bij de nieuwe be handeling vaak reeds na de eerste in spuiting geheel verdwenen. In andere ge vallen bleek een 2e of 3e inspuiting nood zakelijk. Hij is van mening, dat de gene zing van blijvende aard is. Een dierenarts, die inspuitingen met het nieuwe middel heeft uitgevoerd, verklaar de dat hij aanvankelijk, evenals de mees te zijner collega's zeer sceptisch tegen over de nieuwe therapie stond. „De prac- tijk' heeft tot nu toe echter uitgewezen, dat verbluffende resultaten het gevolg waren der behandeling'', aldus deze die renarts. Hij had deze werkwijze voordien niet mogelijk geacht, doch thans zal hij voortgaan dieren, die aan genoemde oogziekte lijden, met de nieuwe stof van de heer Van Leeuwen in te spuiten. Deze arts verklaarde ons bovendien, daf hij geen enkel schadelijk gevolg, dat door inspuiting veroorzaakt zou kunnen zijn, bij de honden heeft kunnen constateren. Of deze behandeling ook doeltreffend is op het menselijk oog staaf-vast, daar nog geen enkel mens met de nkHrwe stof is behandeld. De heer Van Leeuwe,: persoonlijk is van mening, dat zijn the rapie op het menselijk oog een even heilzame uitwerking zal hebben als op het dierlijk oog. gehouden in de Openbare Lagere school. Desgewenst kunnen de cursisten na be haald diploma als helpster of transport- colonist bij het Rode Kruis overgaan of kunnen zij gelijkertijd bij 't Rode Kruis werk worden ingedeeld- HET WIL NOG MAAR NIET MET DE STEENKOOL Terwijl in vrijwel alle bedrijfstakken van "Nederland de productie thans aanzienlijk bo ven het vooroorlogse peil uitkomt (ook de landbouw heeft zijn achterstand ingelopen), sukkelt de productie van steenkool nog steeds achteraan. Er is wel enige verbetering in vergelijking met het vorige jaar, maar toch bereikt de productie van de mijnen nog niet meer dan ongeveer 85% van voor de oorlog. Bovendien zijn er veel meer mijnwerkers in dienst van de mijnen, zodat de productie per mijnwerker niet meer bedraagt dan 73% van vroeger. Ook dit percentage stijgt veel te langzaam; in 1946 bedroeg het 65, in 1947 68, in 1948 71 en in 1949 73%. Een mijnwer ker brengt dus nog niet driekwart van de hoeveelheid kolen boven, die voor de oorlog normaal was. In de eerste jaren na de be vrijding had men nog de verontschuldiging, dat de lichamelijke toestand van de mijn werkers nog altijd slecht was, doch daar is sinds lang geen sprake meer van. De mijn werkers kregen veel meer voedsel, belangrijk meer kleren, een hoog loon en vele andere voorrechten, doch het feit blijft, dat in het mijnbedrijf de productie slechts zeer weinig steeg, terwijl die in andere bedrijven met sprongen omhoog ging. Het algemene produc tie-indexcijfer van de industrie bedraagt thans 123 en dit zou nog hoger zijn als het achterblijven van de kolenmijnen het gemid delde niet drukte. Dat de mijnen een zo on gunstig beeld te zien geven, is des te zonder linger, omdat de Nederlandse mijnbedrijven zeer modern zijn ingericht, terwijl de sociale zorgen eveneens beter zijn dan in enig ander land. Wanneer de mijnwerkers er in letter lijke zin een schepje oplegden, zou de po sitie van ons land belangrijk beter worden. PRIJSBEHEERSING WORDT VERDER INGEKROMPEN Zoals iedereen heeft kunnen vaststellen, wordt de prijsstop, die de regering afgekon digd heeft, in het algemeen goed toegepast. Slechts in een enkel geval zagen we de aan kondiging: Onze prijzen zijn nu nog laag, koopt thans! Dit is een verwerpelijke metho de om de omzet te vergroten, want het is in strijd met het algemeen belang een prijspa- niek te veroorzaken. Natuurlijk zullen er langzamerhand prijsstijgingen moeten optre den, doch berekeningen tonen aan, dat deze voorshands van beperkte omvang zullen blij ven. Het is zelfs mogelijk, dat de prijzen van uit Amerika ingevoerde artikelen na aanvan kelijke stijging weer zullen dalen, doordat er te weinig vraag is bij de hoge prijzen. Onder deze omstandigheden acht de regering het niet nodig, de organisatie van de Prijsbeheer- sing nieuw leven in te blazen. Naar wij ver nemen zullen met 1 November a.s. weer 400 man van de Prijsbeheersing ontslag krijgen. Als U het geld voor het plukken hebt, sla dit dan over. Zolang dat niet het geval is, vergelijk dan neven staande geldsparende prijzen met hetgeen U nu besteedt. Het loont de moeite, want kopen bij A. H. be tekent voor iedere huisvrouw een steeds terugkerende,belang rijke besparing op haar huishoudgeld. Neemt een maand de proef en U wordt vaste klant bij Albert Heijn. 9r°ot blik nn ""'"delen jfo KC

Soester Courant | 1949 | | pagina 3