Derde loonronde wordt vermeden. Wat de sociale lasten kosten. f—-V—- Europa als wereldmarkt» Nederland en Zwitserland» Officiële mededelingen. SOEST. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. per kwart, f 1.30 - p. post f 1.75. UITGAVE t DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 1 NOVEMBER 1949. BureauVan Weedestraal SS - Teleloon 2566 - Giro 126150 25e JAARGANG No- 81- Het staat thans vast, dat de regering alles zal doen om stijging van de kosten van het da gelijks levensonderhoud te voorkomen. Zoals wij enige weken geleden schreven, moest thans, gekozen worden tussen geleidelijke af schaffing van de subsidies, waardoor even wel de kosten van levensonderhoud onver mijdelijk zouden stijgen, en handhaving van de prijzen op het tegenwoordige peil, waar voor de subsidies niet alleen moeten blijven bestaan, maar zelfs worden verhoogd. Steeds wordt er op gehamerd, dat wij de consumptie moeten beperken, omdat wij te arm zijn om de tegenwoordige levensstandaard (die voor een groot deel op kosteloze Amerikaanse hulp berust) nog langer op peil te kunnen houden. Wanneer men de subsidies op de levensmid delen afschaft en dus de prijzen laat stijgen, zou dit twee gevolgen hebben, n.1. ten eerste besparing van de staatsuitgaven en ten twee de daling van de levensstandaard, dus nood gedwongen beperking van het verbruik. Dit is de harde weg, waartegen als grootste be zwaar is aan te voeren, dat onder die om standigheden grote loonconflicten vrijwel niet vermeden kunnen worden. Wanneer alle prij zen gaan stijgen, kan men er zeker van zijn, dat iedere groep van bevolking stijging van inkomen zal verlangen. De regering wenste daartegenover, dat men wel de hogere prijzen zou accepteren, doch dat men geen stijging van inkomen zou eisen. Alleen dan kan ér sprake zijn van daling van de consumptie. Maar als dit parool niet kan worden opge volgd, zou men in alle kringen hogere prijzen en hogere lonen gaan eisen, wat gepaard zou gaan met tal van stakingen en andere loon conflicten. Men kan ook uitgaan van een ander stand punt en zeggen: Willen we de lonen niet in beweging brengen en willen we dus stakin gen en loonconflicten vermijden, dan moeten de prijzen van het eerste levensonderhoud zoveel mogelijk op het huidige peil gehouden worden. Blijkens verschillende maatregelen, die de laatste dagen getroffen zijn, heeft de regering tot deze laatste methode besloten. Maar men zal vermijden te spreken van her vatting van de oude subsidie-politiek en lie ver spreken over het uitbalanceren van de gevolgen van de devaluatie. Dit houdt het volgende in: Als door de devaluatie de prij zen van ingevoerde artikelen, vooral van le vensmiddelen en veevoeder duurder worden, zal men die artikelen toch in het binnenland tegen de thans geldende prijzen beschikbaar stellen, terwijl de Staat het verschil moet bij passen. De benodigde geldmiddelen zullen voor een belangrijk deel verkregen kunnen worden door een heffing te leggen op de ex port. Wel heeft de regering als standpunt ingenomen, dat de devaluatie-winsten niet afgeroomd zouden worden, maar dat neemt niet weg, dat een deel van de prijsstijging toch gebruikt zal worden om de binnenlandse prijzen laag te houden. Het Ministerie van Financiën staat n.1. op het standpunj, dat de kosten van de subsidies zoveel mogelijk moe ten worden goedgemaakt met de extra op brengst van de export. Behalve levensmidde len wil men ook brandstoffen voor huishou delijk gebruik op deze wijze betrekkelijk goedkoop houden. Waarschijnlijk zal de nieuwe politiek 100 tot 150 millioen gulden meer uitgaven vereisen, tenzij de wereld marktprijzen zouden gaan dalen. Op deze wijze wil men voorkomen, dat in ons land hetzelfde geschiedt als in Frankrijk en Engeland reeds gaande is, n.1. dat de prij zen snel omhoog lopen, waardoor het loon peil omhoog geschroefd wordt en in zeer korte tijd de voordelen van de devaluatie weer vol komen verloren gaan. In Engeland klaagt men er reeds over, dat het beetje lucht, dat men door de devaluatie gekregen had alweer bijna verdwenen is. Zelfs fluistert men over een verdere devaluatie van het pond sterling. De Nederlandse regering wil op deze gevaarlijke weg niet volgen en stelt dus alle pogingen in het werk om de binnenlandse kosten zo veel mogelijk stabiel te houden, althans wat de voeding betreft. Wij menen, dat dit onder de gegeven omstandigheden en gezien de on zekerheid van de buitenlandse economische toestand, nog de meest aanbevelenswaardige koers is. Als toelichting op de werkloosheidsverzeke ring heeft de Minister van Sociale Zaken on langs aan de Kamerleden een brief doen toe komen, waarin een overzicht gegeven wordt van de sociale lasten. Volgens het Ministerie bedragen deze 19% van het loonbedrag. De samenstelling is: ongevallenverzekering 2 tot 3%, ziektewet 3 tot 4%, invaliditeitswet 1 Vz kinderbijslagwet 6% en ziekenfondsenbe- sluit 3,6%. Deze lasten worden vrijwel ge heel door de werkgevers gedragen, alleen wordt de premie voor de ziekenfondsen voor de helft betaald door de werknemers, terwijl van de ziektewet-premie 1% mag worden verhaald, wat echter slechts weinig gebeurt. Bij deze lasten moet men nog voegen de ver eveningsheffing, die 4V2% van het uitbetaal de loon bedraagt en die ten laste komt van de werkgever. In totaal hebben de bedrijven voor de genoemde rekeningen ongeveer 800 millioen gulden aan premies op te brengen. Het rijk draagt verder nog een bedrag bij van omstreeks 190 millioen gulden. De lasten van pensioenen zijn hier buiten beschouwing, omdat deze van bedrijf tot bedrijf verschil len en er nog slechts weinig verplichte be- drijfspensioenen zijn. In het algemeen kan men echter aannemen, dat de pensioenrege lingen nog een last van ongeveer 4% met zich meebrengen. De kosten van de werk loosheidsverzekering worden door het Rijk geschat op 240 millioen gulden per jaar, waarvan de staat ongeveer 90 millioen zal betalen. Het tijdschrift „Industrie" twijfelt echter aan de juistheid van dit laatste cijfer, omdat het gebaseerd is op een totale loonsom van 1947 ten bedrage van 3,8 milliard gul den. Op het ogenblik schat men de totale loonsom reeds op 4% milliard gulden. Ook twijfelt het blad er aan of de gemiddelde werkloosheid gesteld mag worden op 6% van het aantal werknemers. In ieder geval komt dit ook weer neer op een last van on geveer 7% van het loonbedrag. Alle lasten tezamen bedragen dan weinig minder dan een derde van het loon. Het is niet genoeg als ieder Europees land zijn productie opvoert; zij moeten ook geza menlijk één groot handelsgebied gaan vor men, verklaarde Paul Hoffman, de directeur van de Marshall-hulp. De democratische Europese landen vormen tezamen een markt gebied van 275 millioen verbruikers. De Ver enigde Staten hebben een bevolking van 150 millioen en Rusland van 180 tot 200 millioen. Europa is dus van deze drie het afzetgebied met de grootste bevolking. Wel hebben India en China ieder tussen 300 en 400 millioen inwoners, maar daar is de koopkracht zo ge ring, dat zij voor de handel en industrie lang niet de betekenis van Europa hebben. Als de Europese landen maar eens een eind maakten aan hun onderlinge hinderpalen voor de handel, zou Euxopa niet alleen zichzelf kunnen bedruipen, zei Hoffman, maar ook een hogere levensstandaard kunnen bereiken. Voor het eind van de Marshall-hulp in 1952 moet het mogelijk zijn, het volksinkomen in Europa gemiddeld met 50% te verbeteren. De .spanning, die in economisch opzicht tus sen Amerika en West-Europa bestaat, zal zonder twijfel verdwijnen als Europa con tant kan betalen voor hetgeen het nodig heeft en als Amerika weer normaal zaken kan doen en dus kan verkopen inplaats van te geven. Er zal hard moeten worden ge werkt om dit doel te bereiken in de ruim twee jaar, die ons nog scheiden van het einde van de Marshall-hulp. Hoffman waarschuw de voor de gedachte, dat Amerikaanse tou- risten een zo belangrijke hoeveelheid dollars naar Europa zouden lprengen, dat daarmee zonder grote inspanning de economische po sitie verbeterd zou kunnen worden. De nuch tere werkelijkheid is, dat Europa genoeg moet produceren tegen concurrerende prijzen teneinde uit eigen middelen te kunnen beta len voor hetgeen het in Amerika of elders kopen wil. Inderdaad moet de gedachte, dat wij wel kunnen voortleven met behulp van een soort bedeling, de wereld uit, want alleen wanneer men zelf zijn kost verdient, kan men zijn ge voel van eigenwaarde behouden. Tussen Nederland en Zwitserland was een nieuw handelsverdrag afgesloten, dat op 1 October in werking had moeten treden. Ten gevolge van de devaluatie is dit verdrag ech ter niet geratificeerd, zodat er thans geen handelsverdrag tussen beide landen bestaat. Binnenkort worden de besprekingen echter hervat. Voor de NederlandsZwitserse han del ziet het er intussen niet zo best uit. De Zwitserse artikelen zijn door de devaluatie 44% duurder geworden, terwijl ze voor onze begrippen toch al prijzig genoeg waren. Be paalde artikelen zal men echter niet kunnen missen, zoals draaibanken, uurwerken, phar- maceutische producten, e.d., waarvan men de hogere prijzen wel zal moeten aanvaarden. De niet-strikt noodzakelijke invoer van Zwitserse artikelen zal echter afnemen. Aan de andere kant is het lang niet zeker, dat onze uitvoer naar Zwitserland belangrijk zal kunnen toenemen. Evenals Amerika, is Zwitserland een verwend land, dat meer dan voldoende is voorzien van alle mogelijke pro ducten van de beste kwaliteiten. De Neder landse artikelen vindt men er in het alge meen niet goed genoeg, zowel wat kwaliteit als de afwerking betreft. Hier komt nog bij, dat ook allerlei andere landen, die gedeva lueerd hebben, grote aanbiedingen aan Zwit serland doen, zodat de betrekkelijk kleine Zwitserse markt wordt overstroomd met goedkoop buitenlands materiaal. Alleen op zuivelgebied staan wij sterker, maar de vraag naar Nederlandse zuivelproducten is thans zó groot, dat voor Zwitserland vrijwel niets overschiet. De enige tak van bedrijf, waarvoor de deva-r luatie waarschijnlijk gunstig zal werken, is de scheepvaart. Zowel onze zeehavens als de Rijnvaart kunnen er groot voordeel van heb ben, dat de gulden thans zoveel goedkoper is geworden voor de Zwitserse importeurs. Daardoor kan Rotterdam ook een voorsprong krijgen op Antwerpen, aangezien de Belgi sche franc veel minder gedevalueerd is. Zowel in Zwitserland als in Nederland vraagt men zich af of de Zwitserse franc op zijn tegenwoordige hoge waarde kan blijven staan. Zwitserland moet het nu eenmaal voor een groot deel hebben van het vreemdelin genverkeer en als het land te duur wordt voor vacantieverblijf, zal een groot deel van de vreemdelingen zonder twijfel wegblijven. Dat zou op de duur Zwitserland kunnen nood zaken om zijn geld ook bij dat van de andere Europese landen aan te passen. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij ver hinderd is om op Woensdag 2 November a.s- zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van H. J. M» Pieper, Noorderweg 9, alhier, om in peroeel Hairtweg 30, kadastraal bekend in sectie H- no- 7220, een metaaldraaierij te mogen oprichten, door hen is gewei gerd op 28 October 1949. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de Raad dier ge meente op 21 October 1949 heeft besloten ingevolge artikel 72 deir L.O--wet, me dewerking te verlenen ten aanzien van: le. de aanvrage van het bestuur der Ma- riaschool om: a. inrichting van de hal tot schoollokaal- b. aanschaffing van banken en leermidde len wegens stijging van het aantal leer lingen; 2e. de aanvrage van het bestuur der Ma- riaschool om verharding der speelplaats; 3e. de aanvrage van het R-K- Schoolbe stuur te Soesterberg om betegeling van een gedeelte der speelplaats; 4e. de aanvrage van het bestuur der Ver- voor Chir. L- en ILL.O. te Soesterberg, om betegeling van een gedeelte der speel plaats; 5e. Een aanvrage van het bestuur der Ver. „Een School met de Bijbel" te Soest om aanschaffing van leermiddelen en schoolbanken ten behoeve van de ULO school wegens stijging van het aan tal leerlingen. 6e. de aanvrage van het bestuur der Ver. „Een School met de Bijbel" te Soest om aanschaffing van leermiddelen en schoolmeubelen ten behoeve van de la gere school aan de Prins Bernhardlaan 11. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van af heden, kan elk ingezetene en school bestuur van genoemde besluiten bij Ged. Staten in beroep komen. HET VOLK IN DE BEELDENDE KUNST. Donderdagavond sprak de heer Jan Bee- rends, directeur van het Gemeenschaps oord „Drakenburg", vooral bekend om zijn kunstcritieken vooir de Volksuniver siteit. Het onderwerp was: „Het volk in de beeldende kunst". De spreker gaf eerst schetsmatig de ge schiedenis weer van het volk en de so ciale toestanden van die tijden. Bij dfe Egyptenaren, Assiriërs enz. werd de die naar veel afgebeeld, maar als begaafd type zonder individeële trekken. Ook bij de Grieken telde het persoonlijke niet mee, uitgezonderd hen met bijzondere li chamelijke prestaties. Met de komst van Christus veranderden deze toestanden. Langzaam groeiend komt ook het respect voor het menszijn van 't volk, wat pas grote vlucht krijgt in de Renaissance met zijn sterk individualis me, maar waar naast grote rijkdom toch nog veel armoede geleden werd- Voor al werd ook veel aandacht besteed aan de 19e eeuw en zijn ellende. Te beginnen met Jeroen Bosch gaf spre ker, naast het woord, met lichtbeelden weer hoe het volk in Nederland 5s weer gegeven. Jeroen Bosch met zijn angstvisi oen der late middeleeuwen. Adr- Brou wer met zijn kroeggevechten, Breugel met zijn grote voorliefde van volksgebruiken en types, Jan Steen met zijn gezeten bur gers der 17e eeuw, Frans Hals' impres sionistische wijze, Rembrandt zijn men selijk' medeleven, Millet met zijn liefde voor de boer en de landman, Vincent van Gogh met zijn scherpe observatie, J. Israels met zijn weemoed enz. Verder gaf spreker nog de groep karako- turischen der 19e eeuw, welke zo fel en Dat we in een idiote tijd leven en op een vrij waanzinnige wereld wonen, weten we zoetjes aan wel. We krijgen steeds dingen te horen en te lezen, die te zot lijken om waar te zijn en dan denken we, dat dit toch wel het uiterste zal zijn, dat van onze getergde hersens wordt verlangd. Maar iedere keer schijnt het toch nog vreemder te kunnen en vraag je jezelf af of je misschien imbiciel bent geworden en daardoor de dingen niet meer. volgen kunt. In Indonesië beleefden wij wel heel vreemde zaken. We hadden de le politio nele actie, die, juist toen het eind in zicht was, op „hoger bevel" werd afge last. We kregen de 2e politionele actie en toen dachten sommige idioten, w.o« ook ik, dat we nu de zaak zouden kunnen klaren in het belang, van Indonesië en Nederland. Maar er werd anders over ons beschikt. Onder druk van een ge allieerde vriend, moesten we terugtrek ken „volgens plan". We beleefden de overeenkomsten van Linggadjatti, Kalioerang, Renville en hoe ze verder mogen heten, die keurig aan de Indonesische laars werden gelapt. De Rondetafelovereenkomst behoort nu tot het verleden. Resultaten? Doet dat er iets toe? Het zal wel precies zo gaan, zoals niet werd besloten. Intussen vielen en vallen onze jongens. Ook nadat de Repoebliek het „staakt het vuren'* had ondertekend. Insiders had den niet anders verwacht. Infiltraties, te gen de overeenkomst in, hebben nog da gelijks plaats en terreur tegenover de bevolking is niet van de lucht. We weten uit bewijsstukken wie verantwoordelijk is voor dit alles. O ja, dat weten we best- Maar als beloning voor dit met voeten treden van een plechtig gedane overeen komst, gaan we nu aan het Repoebli- keinse leger f3.— per dag per „soldaat" betalen, hetgeen ons ongeveer op zowat f700.00(kper etmaal komt. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik er geen woorden voor weet en wat ik zou willen zeggen neemt onze redacteur toch niet op. f700.000.per dag voor een leger dat het onze niet is, 'n leger, waarvan som mige leden, terwijl zij met hun ene hand hun soldij ontvangen, met de andere hand een Japanse landmijn of tommygun in or de brengen om, vanuit een hinderlaag, op onze jongens te gebruiken. f700.000-per dag voor een leger, dat ons vanuit bamboestoelen en van achter walletjes beschiet, terwijl onze regering in één adem zegt, dat in Nederland ge leden oorlogsschade slechts beperkt zal worden uitbetaald en Nederlanders, die in Indonesië schade leden, zelfs geen cent zullen ontvangen, ongeacht of Zij hierdoor tot de bedelstaf gebracht zijn. Aan ge dane beloften stoort onze Regering ^Ch niet. In Menado moesten in 1946 soldaten van het Knil het tot muiterij brengen, voordat de regering zich herinnerde, dat zij soldijverhoging had toegezegd, een verhoging waardoor de soldij nog ver bleef beneden de f3.per dag, welke wij nu aan een Repoebliek-soldaat beta len. Zevenhondduizend gulden per dag... En als lezer Fr. vraagt: „Wanneer wordt ons volk eindelijk eens wakker?", is het antwoord: Straks heer Fr., wanneer het met Indonesië helemaal mis is gegaan, als de chaos regeert, wanneer minderhe den zullen worden vertrapt door een dio- tator, waarbij Hitier nog maar een kind was. Wanneer wij onze havens zullen slui ten, als onze scheepvaart alleen nog maar herinnering is en onze handel met het buitenland zich zal moeten beperken tot wat wij zelf opbrengen. Wanneer de spoe ling zo dus zal zijn geworden, dat onze diplomaten alleen nog maar goede bede laars zullen zijn en wij afhangen van Marshallhulpen of hoe ze ook heten mo gen. Kortom, wanneer het te laat is. H. OEKMAN, bijtend weergaven de kloof tussen wel en niets bezittende klassen, n.1- Daumier Steinler, Forian, Heine en de meer mil dere menselijke Willet, met als slotKathe Kollwitz met haar tekeningen van het vertrapte volk, maar ook zeer tere en in nige uitbeeldingen van liefde en mense lijkheid. Het geheel werd zeer boeiend en lyrisch weergegeven en de bezoekers gingen mét een schone en blijvende ervaring naar huis. WATERSCHAP „MIDDELWIJK" Vrijdagavond hield het Watersohap „Mid- delwijk" een vergadering van stemgerech tigde ingelanden in de zaal van „De Gou den Ploeg" onder praesidium van de heer J. B- Brouwer. Na vaststelling der begroting voor het dienstjaar 1950, werd de kascommissie benoemd voor het nazien der rekening 1949. Het onderhoud der kaden en slui zen vormde een geanimeerd onderwerp bij de rondvraag.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1