I S~:,ZZ;r- SOEST. SOESTERBERG. U plukt het geld toch niet van de boom! Gro^ontbutko chard, Theo, Gerard, Antoon, Cornelis en Piet, besloten dit heugelijk feit op spor tieve wijze te herdenken en met mede werking van twee schoonzoons, de he ren C. v -kf- Deijssel en B. Jansen, werd een voetbalelftal gevormd, dat j.1- Za terdagmiddag, ten bate van de Niwin, een wedstrijd speelde tegen een B.D.C.- combinatie. Vergezeld van talrijke bruiloftsgasten volgde het bruidspaar, gezeten op een met vlaggen gedrapeerd podium, met belangstelling de verrichtingen van hun kinderen op het groene tapijt, terwijl hon derden belangstellenden het sportterrein omzoomden. Ook de geestelijk adviseur van B.D.C., pastoor Lommerse, woonde dit feestelijk sportgebeuren bij. De wedstrijd was het aanzien ten volle waard. In de eerste helft vlotte de com binatie bij de fam. v. d. Berg nog niet zo goed en de rust kwam met de gelijke stand 3—3. Na de gebruikelijke thee ging het echter beter en hoewel de krachtsverhouding in het veld niet veel verschilde, de familie v. d. Berg beschik te over betere schutters, want niet minder dan vijf keer moest de B.D.Ck-<doelman nog vissen en daar de B.D.C-voorhoede geen kans meer zag doelman Nico te ver schalken, kwam het einde met een ver diende 83 overwinning voor de spor tieve familie. TAFELTENNIS. Deze week was succesvol voor Soestdijk. Soestdijk 2 Was het eerste team, dat in deze competitie de grootst mogelijke overwinning behaalde n.1. 100 op Pats 6- Soestdijk 3 won met flinke cijfers n-L 9-1 van M.H-S- 4, terwijl Soestdijk' 4 zich ook niet onbetuigd liet door met 82 van Demka 4 te winnen. De wedstrijd Soest dijk 1M-H-S. 2 werd verschoven naar 7 November, te spelen in Utrecht. Het programma voor deze week luidt: Donderdag 3 Nov.: Rivendi 4Soestdiijk 1. Woensdag 2 Nov.: Z.T.T.Vy 2Soest dijk 4. Zaterdag 5 Nov.: Soestdijk 2 P.V-H- 2 en Soestdijk 3Jaffa 5- GEVONDEN VOORWERPEN. Snoer kralen, bruine portemonnaie aan padvindersriem, groen vulpotlood, brood mes, hamer, xijwielreparatiefasje, vulpot lood, moer, pet, 2 boorden, kinderwant jes, zilverbon van f2.50, alpinopet, glacé dameshandschoen, grijs kinderwantje, paars-grijze ceintuur, rechter pantoffel, rechter dames glacé handschoen, heren- riem met platte gesp, herenrijwiel, rode damesportemonnaie. Inlichtingen elke Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur aan het politiebureau. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN N.B.B., DISTRICT EEMLAND. De voorwedstrijden van de persoonlijke kampioenschappen van de N.B.B., di strict „Eemland'', van de verschillende klassen zijn beëindigd en de volgend^ spelers hebben zich voor de eindwed- wedstrijden geclasseerd: 2e Klasse Libre: O- ten Hoeve, Veirg- Wagen. J. de Vries, Ons Genoegen. W. Japin, Leusder kwartier. W. Veltman, Me tropole. W- Onrust, O.D.L- Dl de Jong, Ons Genoegen. H- Engelhart, Metropole. C. Rijn, Verg. Wagen, kampioen 1949- 3e Klasse Libre: J. Schuuring, Leusder- kwartier. J. Roovers, Verg. Wagen. G. v. Beek, Soes terkwartier. G- Haarman, Nieuwe Kei. C- Butselaar, D.O.S. J. We- ry Sr., Metropole- W- J. Craanen, Leus- derkwartier, kampioen 1949- 4e Klasse Libre: R. Koster, Zonneheuvel- H. Lambrechts, Metropole- J- Dammers, Nieuwe Kei. W- Bleumink, Metropole. J. Polman, Leusderkwartier. J- v- d. Berg, Leusderkwairtier. P- van Asselt, Cen traal. A- Oudendorp, O.D.L., kampioen 1949. 5e Klasse Libre: Th. van Roekei, Leusder kwartier. B- Koppen, D.O.S. K- Runne- bocm, Leusderkw. R- Bitterling, Soester - kwartier- J- Oósferbeek, Zonneheuvel. W. E- v- d. Meer, Zonneheuvel, J. Schulte, Nieuwe Kei- Reserves: 2e Klasse Libre: J. Kranen borg, Verg. "Wagen- J- v. d. Brug, Leus derkwartier. 3e Klasse Libre: A- v- Lent, Nieuwe Kei. L- Eggelmeijer, Metropole- 4e Klasse Libre: Th- v- d. Pol, D.O.S. Th» Ramselaar, Metropole. 5e Klasse Libre: M. Dekker, Soesterkwartier- W. la Grouw, De Schouw. WAARSCHUWING- Dezer dagen vervoegde zich bij enkele in woners dezer gemeente een persoon, die voorgaf reparaties aan vulpenhouders te kunnen verrichten. Alvorens met deze persoon in relatie te treden wordt men aangeraden eerst informaties bij de po litie in te winnen. MIJ. ZIEKENFONDS „AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Verschenen is het 18e jaarverslag van het Algemeen Maatschappij Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken" over het jaar 1948- Hieraan ontlenen wij het vol gende: Evenmin als over het voorgaande jaar heeft men over 1948 nog geen definitieve oplossing gevonden t.a-v- de financie ring der Vrijwillig Verzekerden. Voor de ze verzekerden werd uit het Verenigings fonds een bedrag van f 12.000-000.be schikbaar gesteld. Hiermede waren de fi nanciële moeilijkheden voorlopig weer opgelost. Niettegenstaande deze belangrij ke bijdrage ïs er toch nog een belangrijk tekort op de Afd. Vrijwillig Verzekerden- Voorlopig worden deze aangelegenheden nog centraal bekeken en geregeld. For meel gesproken is het bestuur verant woordelijk, dus ook wat de financiën betreft. De herziening van het honorarium der specialisten is volledig naar genoegen van genoemde groep opgelost. Dit wordt met genoegen geconstateerd- Vertrouwd wordt, dat ook hier een spoedige definitieve re geling tot stand zal komen. Er is nog een andere groep van medewerkenden, n.1- de apothekers. Ook zij streven voor een andere regeling voor wat het hono rarium betreft. Het kan de juiste verhoudingen in het ziekenfondswezen in hoge mate bevorde ren als voor alle groepen van medewer kers, binnen niet al te lange tijd, honore- ringsregelïngen worden vastgesteld, die de juiste basis zoveel mogelijk benaderen. Al waren de voorwaarden soms niet zoals men die gaarne had gezien, de medewer king van de medewerkers was goed. Het zielental van de Vrijw. Verzekerden steeg van 24566 tot 26186, terwijl dit van de verpl. Verzekerden van 48529 tot 52013 toenam. Het totaal zielental steeg van 73095 tot 78289. De geneeskundige controle werd weder om in samenwerking met de stichting „Ziekenhuïsverpleging" opgedragen aan de dienst van de G. G- en G- Z. van de gemeente Amersfoort. Aan het bestuur werd subsidiie verzocht door het gemeentebestuur van Amers foort voor de dienst schooltandverzor- ging als onderdeel van het Geneeskundig schooltoezicht. Het bestuur onderschrijft het grote nut van een goede schoolland verzorging. Van daar dat het wel bereid was deze subsidie te verlenen, doch alleen onder de voor waarde, dat er een stichting in 4t leven zou worden geroepen, waarin medezeg genschap van het bestuur en anderen ver ankerd zou zijn. Overeenstemming kon nog niet worden bereikt. INBRAAK SNEL OPGEHELDERD. Door goed speurderswerk van onze po litie is reeds na enkele dagen klaarheid gebracht in de inbraak, welke vorige week ten huize van de kleermaker G. aan de Ossendamweg heeft plaats gehad. In samenwerking met de Amsterdamse recherche werd aldaar een zekere H- L- gearresteerd, die betreffende dezé in braak een volledige bekentenis aflegde, terwijl de bij de heer G. ontvreemd!© goederen in beslag konden worden ge nomen. RIJWIEL ONTVREEMD. Een ingezetene, die zich een ogenblik in een café ophield, maar zijn rijwiel on beheerd en niet op slot buiten had ach tergelaten, kwam bij zijn vertrek tot de minder aangename ontdekking, dat zijn karretje verdwenen was. OPBRENGST COLLECTE. Onder dankzegging aan collectanten en gevers wordt medegedeeld, dat de tota le opbrengst der collecten ten behoeve der 3 Sanatoria Zonnegloren, Sonnevanck en Zonnestraal bedroeg f845.waarvan een bedrag, groot f 97-02 uit Soesterberg- Hoewel dit bedrag aanzienlijk blijft onder de opbrengst van het vorig jaar, ïs de commissie gelet op de vele inzamelin gen die worden gehouden zeer dank baar. Het is nu eenmaal nodig, dat de inkom sten uit collecten blijven vloeien, omdat het zich steeds uitbreidende werk dier t.b.c.-bestrijding enorme kosten met zich brengt. Door velen wordt deze collecte gezien als een plicht aan de naaste. Het is de eenvoudigste vorm om aan dit belang rijke werk mee te doen. Moge het daar om, wanneer wij weder een beroep doen op uw medewerking, zo zijn, dat allen niet zeggen: Al weer een collecte, doch dat de meesten zullen zeggen: Deze col lecte is zo sympathiek, dat wij blij zijn ons steentje te kunnen bijdragen. AUTO-BOTSING. Doordat de bestuurder van 'n luxe auto, komende uit de richting Soestduinen, op de Soesterbergsestraat te laat opmerkte, dat van een voor hem rijdende vrachtau to de linker richtingaanwijzer uitstond, kwam hij, juist toen hij wilde passeren, met de naar links zwenkende vrachtauto in botsing. Beide voertuigen werden aan de zijkant ernstig beschadigd. WAARSCHUWING. Bij een door de politie in onze gemeente gehouden controle is gebleken, dat van meerdere personen, die belast zijn met het uitventen van melk en melkproduc ten, de voertuigen en de zich daarop be vindende voorwerpen, waarin deze pro ducten zich bevinden, niet voldoen aan de voorschriften, welke daarvoor bij de wet zijn gesteld. In verband hiermede wordt er van politiezijde op gewezen, dat die voorschriften moeten worden na geleefd en tegen overtreders verbalisé- rend zal worden opgetreden. MISHANDELING. „Ik begrijp niet hoe men zo'n lastig exemplaar als U bij een alleenwonende dame heeft kunnen onderbrengen. Dat ïs geen gelukkige beslissing van het huis vestingscomité geweest.'' Aldus de Utr. Politierechter tot de 65-jarïge H. W-, die zich gisteren voor hem had te verant woorden wegens mishandeling van de weduwe J. N-, bij wie hij enige tijd in woning had genoten. Verdachte ontkende de hem ten laste gelegde mishandeling, doch het slachtof fer, als getuige gehoord, verklaarde, dat de man haar op 11 Juni j.1., na een kor te woordenwisseling, met een stok dus danig op de arm had geslagen, dat zij zich onder dokters behandeling moest stellen. Tenslotte gaf B. toe, dat hij had geslagen, maar dat zou volgens hem ge beurd zijn om de hoofdbewoonster, die hem met een stok te lijf was gegaan, afc te weren. De heren achter de groene tafel hecht ten daaraan echter niet veel geloof, te minder, daar er een zeer ongunstig in lichtingenrapport van de politie ter tafel lag. De Officier van Justitie was van mening, dat tegen dergelijke personen met kracht moet worden opgetreden en eiste 14 dagen gevangenisstraf. De Po litierechter was het geheel met de offi cier eens, zodat het vonnis gelijk' was aan de pis. OVERTREDING INENTINGSWET. Wegens het niet voldoen aan de bepalin gen van de inentingswet 1939 zal tegen elf inwoners onzer gemeente procesver baal worden opgemaakt. DE VARIANT VERLIEST VAN A.D.V- 2 Gisterenavond speelde de Soester Dam club „De Variant" voor de competitie te Amersfoort tegen het 2e tiental van A.DuV. De Amersfoorters wonnen met 137. Tegen de verwachting in brachten de Soester spelers aan de eerste 3 bor den het er slecht af. De uitslag is: G. v -d. ScheerA. Massop 20. W. van AarstR. Damen 20. O SchmidtH. Kraaij 20. A- BakkerJ. Koes veld 11. H. Woertel—H- Terlouw 0-2. L. W. HamminkW. Sjollema 11. J. Vet- kampC. van Es 11- J- DruïjstDl Radstok '11. H. DuitsJ- F. Lenten 2-0. G. NieborgH- Sjollema Jr. 11. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester is verhinderd om op Woensdag 2 November zijn spreekuur te Soesterberg te houden. Het eerst volgen de spreekuur wordt gehouden op Maan dag 7 November a.s- van 2 tot 3 uur. ELECTRISCH WALVIS-VANGEN In de „Foreign Commerce Weekly" vinden we een bericht, dat een Noorse fabriek be gonnen is met de seriebouw van electrische harpoenen voor de walvisvangst. Bij de thans gebruikelijke methode schiet men harpoenen op de walvissen af, die in de punt voorzien zijn van een ontploffende lading. Op het mo ment, dat de harpoen in het lichaam van het dier dringt, komt de lading tot ontploffing, waardoor het dier gedood of althans zwaar gewond moet worden, terwijl tegelijkertijd de haak stevig in het lichaam moet worden be vestigd. Lang niet altijd echter betekent een treffer, dat de gewenste uitwerking wordt verkregen. Het dier kan op een plaats ge troffen worden, waar de ontploffing geen do delijke wond veroorzaakt en het kan ook ge beuren, dat de walvis in zijn doodsstrijd van de harpoen losbreekt en al verdwenen of ge zonken is, voordat de jager contact kan ma ken. Een op de vijf walvissen gaat daardoor verloren. Bij de electrische harpoen heeft men dit verlies niet. Daarbij is de haak be vestigd aan een electrische kabel, waardoor op het moment, dat het dier getroffen wordt, een zware stroom slaat. Waar de harpoen de walvis ook treft, altijd zal de walvis dan door de stroom gedood worden. De vaak weerzinwekkende slachtpartijen bij het van gen van de walvissen worden hierbij verme den, waardoor het gehele bedrijf minder ruw en stuitend wordt. Zeer belangrijk is ook, dat een electrisch gedode walvis niet zinkt, waar door de verliezen sterk beperkt worden. Er is dus alles te zeggen voor de electrische har poen, al zal de uitroeiing van de walvissen er zonder twijfel door bespoedigd worden. ZONNEBLOEMEN INPLAATS VAN GRONDNOTEN Zoals men weet, zijn de Engelsen sinds enige jaren bezig iets ten noorden van de Unie van Zuid-Afrika enorme grondnoten-plantages aan te leggen. Zij willen zich daarmee voor goed onafhankelijk maken wat de voorzie ning met plantaardige vetten betreft. Deze plantages zijn echter tot nu toe geen succes geweest. Grote stukken hadden reeds het vo rige jaar in volle productie moeten zijn, doch de oogst was bedroevend klein. Zowel de in richting van de plantages als het transport naar en van de kust bleken niet aan de tech nische eisen te voldoen. Thans heeft men hfct gehele plan herzien; op een zeer belangrijk deel van het gebied zal men nu geen grond- noten meer planten, maar zonnebloemen. Dit gewas levert ook veel vet en schijnt in die streek beter te slagen. De exploitatie van het overblijvende gebied wordt ingekrompen en men hoopt thans op een veel kleinere schaal en dus met minder kosten een beter resultaat te krijgen. STEENWOL VAN NEDERLANDS FABRIKAAT Enige tijd geleden berichtten wij, dat een fabriek in Duitsland „wol" maakt uit graniet. Daarbij wordt de gesmolten steenmassa uit getrokken tot uiterst fijne vezels, die een uit stekend isolatiemateriaal opleveren. Men krijgt zoiets als glaswol, maar de vezel is nog sterker. Thans vernemen wij, dat binnenkort te Velzen een dergelijke fabriek in bedrijf zal worden gesteld, waarbij, als wij wel zijn ingelicht, afvalmateriaal van de hoogovens verwerkt zal worden. De fabriek begint op betrekkelijk kleine schaal met 30 man perso neel. Voorlopig wordt alleen ruwe steenwol vervaardigd, die als isolatie-materiaal gele verd zal worden aan de Hoogovens, Philips, de Staatsmijnen met de daarbij behorende chemische industrieën enz. Later hoopt men ook te beginnen met de vervaardiging van bouwplaten, die zowel sterk geluiddempend als isolerend zullen zijn. Op deze wijze kan tot dusver waardeloos afval verwerkt worden tot nuttig materiaal voor de industrie en de bouwnijverheid. Als U het geld voor het plukken hebt, sla dit dan over. Zolang dat niet het geval is, vergelijk dan neven staande geldsparende prijzen met hetgeen U nu besteedt. Het loont de moeite, want kopen bij A. H. be tekent voor iedere huisvrouw een steeds terugkerende,belang rijke besparing op haar huishoudgeld. Neemt een maand de proef en U wordt vaste klant bij Albert Heijn. Amandel SPecul Havermout Groe„e Erwten 5<>0 Wterwten 9ram 55 250 gram 42 ct I 00 gr, 28-22 c, 10 cl 9rote rol 25 c, 9r- 31-24 500 gr. 30.27 c 500 gr. 36.32 c, HEERLIJKE ovember yrarri de kr Hotfj ethtigste, en Thee 9eUr 'ffsfe

Soester Courant | 1949 | | pagina 3