de lichtzijT Dc Koning van België. Brandpunten der Internationale Politiek. Nieuwe bon voor koffie. Meningen van onze lezers. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 4 NOVEMBER 1949. 25e JAARGANG No. 82- SOESTER COURANT Abonn. per kwart, fl.50 - p. post f 1.75. Bareau: Van Wecdcstraat SS - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Met een dynastie is het altijd een beetje een wonderlijk geval. Tegelijkertijd is ze voor een natie een betrekkelijk onbe langrijk iets én een ding van het hoogste gewicht. De gewichtigste besluiten worden geno men zonder dat het staatshoofd daar jets aan af ot toe doet en de verantwoorde lijkheid van die besluiiten berust bij die ministers, die op hun beujrt verantwoor ding schuldig zijn aan door het volk ge kozen vertegenwoordigers en aan nie mand anders. Aan de andere kant is het zo, dat het staatshoofd betrokken wordt in welke gebeurtenis dan ook. In tijden van nationaal leed en van tegenspoed, van vreugde en van trots is een der eer sten om welke deze gevoelens zich krista- liseren het staatshoofd. Een volk leeft per slot van rekening zijn eigen leven. Het heeft in eigen boezem zijn vaak recht tegenover elkaar staande zienswij zen, zijn tegenstellingen van belangen, die het onder elkaar uitvecht of waar over men tot een compromis komt. Maar een volk heeft ook zijn verbondenheid, zijn gemeenschappelijke historie en zijn gemeenschappelijk lot. Dingen, die hun verpersoonlijking vinden in het staats hoofd, een staatshoofd, dat door allen wordt geaccepteerd en waardig is geacht om die gevoelens te respecteren. Dit is in België niet meer het geval. Een belangrijk deel van het volk acht de persoon van deze koning niet meer waar dig zijn functie te vervullen. De monar chale staatsvorm is niet in het geding, het koningshuis zelf evenmin. Men wil geen republiek en de tegenstanders van Leopold hebben geen enkel bezwaar te gen het huis Saksen-Coburg als zoda nig. Alleen tegenover een van zijn leden- Zij hebben voor deze houding 'n aantal feiten uit de oorlogstijd opgesomd. Waar het om gaat is dit: een deel van de Belgen accepteert op grond van die fei ten Leopold niet langer als koning. Een deel meent, dat die feiten door de koning werden begaan om 'n land te dienen en 'n derde meent, dat wat de koning deed, geheel niet afkeurenswaardig is. Deze drie richtingen zijn, ook niet nadat ze een jaar of vier de tijd hebben gehad om de pap af te laten koelen en onbe vangen kennis te nemen van elk stand punt, niet bij elkander gekomen. Wij gelóven, 'dat dit ernstiger is, dan dat op 'n gegeven ogenblik Leopold wel of niet op de troon van België verschijnt. Het is een teken, dat men in België niet alleen bezwaar heeft tegen het symbool van Bel- gies eenheid, maar bezwaren heeft tegen aïe eenheid zelf. Op het eerste gezicht zou men de oorzaak zoeken in de tweetaligheid van 't land. Maar Zwitserland js er een voorbeeld van, dat 'n staat gezond kan functione ren ook al worden er 3 talen gespro ken. De tweetaligheid van België is dan ook niet een belangrijke factor, maar wel het feit, dat de groep, die de ene taal voert zich bedreigd voelt door hen, die de andere taal gebruiken. De Vlamingen hebben bijna honderd jaar moeten vech ten om het Vlaams als gelijkwaardig er kend te zien met het Frans. Het Frans sprekende Walenland was in die tijd het land waar de welvaart van België op dreef en niet alleen op economisch, maar ook op cultureel terrein voerden ze de boventoon. Wat voor schade dat deed aan 's lands eenheid kan men nagaan als men bedenkt, dat reeds na de eerste we reldoorlog doodvonnissen werdjen uitge sproken, omdat Vlamingen zich hadden willen losmaken uit het staatsverband. Toen na diezelfde wereldoorlog de Vla mingen hun rechten kregen, hun econo mische invloed toenam en, gelijk daarmee, hun zielental, nu voelen, na de Tweede Wereldoorlog, de Walen zich bedreigd en zijn er, na de bevrijding steevast elk jaar op 't Walencongres stemmen op gaan, tot aansluiting bij Frankrijk. Hun invloed in het ambtenarencorps zien we afnemen en daarmee, nu na de oorlog het overheids ingrijpen in het bedirijfsleven zo is toe genomen, hun economische onbehagen evenzeer toenemen en spreekt mén over „de dictatuur van de Vlamingen", een Ja, we moeten stroom besparen En men geeft diverse tips; Zuinig, zuinig, ook al wonen Wij in *t landje van Philips. Zelfs de radio moet zwijgen, Die zo veel te zeggen had, Maar men moet voor alles wijken, 't Scheelt weer heel wat Kilowatt. Zó veel uur per week geen hot jazz, Ook al lijkt het nu wat saai; 't Is een soort devaluatie Van een dosis hels lawaai. D' omroep kan een uurtje tukken; Dat is heus nog niet zo dom- Wil men meer nog gaan besparen, Doe het dan nog anders om. Twee uur zendtijd, da's voldoende, Ik deed 't als 't van mij afhing; Als het zó ver eens zou komen Was dat pas bezuiniging. Alle gekheid op een stokkie, •t Zal wel wennen op de duur Ener js weer twee uur rust meer Voor benee- en bovenbuur. dictatuur, die, en hier komt de koning weer op de proppen, zoals zij zeggen, te wijten js aan Leopold, „die zo al niet België, dan toch de Walen heeft verra den''. Een standpunt, ingenomen zowel door socialistische als liberale afgevaar digden op het laatste Waalse congres. Nu moet men zulke woorden op zulke congressen met een korreltje zout nemen. Zou men te onzent soms ook niet denken, dat er al Friese legers aan de Afsluitdijk gereed staan? Maar dat zulke uitingen van hoge regionale bloeddruk tot het staatshoofd gericht kunnen worden is weinig fraai, zowel voor de koning als voor hen die ze bezigen. Engelse vrinden-politiek, een ware doolhof. Op de Balkan ratelden reeds wapenen. West-Duitsland slaat goede handelsslag. „Alles voor Europa'!, zei één Amerikaan. Wat zei de rest? Bidault, Frank rijk s nieuwste politieke timmerman. Het kan verkeren. Een bepaald nieuwe uitdrukking is 'het niet, evenmin als het politiek gebeuren, dat ons „inspireerde" om het te gebruiken. Engeland, tot voor korte tijd zó manhaf tig in zijn optreden tegen de oprukken de Roden aan de Jangste, dat het met oorlogsbodems wilde proberen gunstige resultaten voor de Nationalisten te berei ken, datzelfde Engeland heeft de Rode Chinese regering erkend. Nog sterker, het gaat de rechten der Engelse koopvaardij binnen de Chinese territoriale wateren „beschermen' tegen de Nationalistische vlootresten met misschien dezelfde oor logsbodems. Nieuw is dit optreden in het internationale politieke raam niet. Merkwaardig blijft het echter zeker, voor al gezien de nog altijd aanwezige Natio nalistische afgevaardigden in de V.N., waar men vrolijk mee om één tafel schikt. Kennelijk kunnen minder gunstige econo mische omstandigheden een land dus ver brengen, handeldrijvend zelfs tot aan de rood gekleurde kusten van China, let terlijk en figuurlijk rood gekleurd, me de door het bloed van de vijanden van gister, vrienden van heden. Enfin, de vrinden van gister bleven althans in Lalic Sucess vrinden. Om deze kruïswoordpuzzle te verlaten, hoeven we toch Engeland de rug niet toe te keren, zelfs 't probleem behoeven wij niet geheel en al te 'laten rusten. De productietoeslag, een belangrijk onder deel van dat probleem, kan binnenkort mede worden geleverd door de Tommie's, die tot nu toe dienst dedlen in Grieken land. Volgens de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken zullen de troe pen, die aan de overwinning der Konings gezinde Grieken een werkzaam aandeel hadden, spoedig worden teruggetrokken. Dit terugtrekken werkt vooralsnog niet inspirerend op Maarschalk Tito, die zeer koelbloedig de gevaren van een gewa pend Balkanconflict met Sovjet-Rusland onder ogen blijft zien. Zonder dat er slachtoffers vielen, hebben reeds een nacht de automatische wapens van Hon gaarse troepen in de richting der Joego slavische grens gerateld. Tito volstaat met het oproepen van alle hem ten dienste staande reservisten, deze zo goed moge lijk te bewapenen en, zo lang er geen grensoverschrijdingen gebeuren, niet te rug te schieten. Bij al deze toenemende Kominform-bru taliteit doet de uitspraak der Oost-Duitse premier Gottwald, waarin hij zegt, geen afzonderlijk vredesverdrag voor Oost- Duitsland met Rusland te zullen be werkstelligen, merkwaardig aan. Dit geeft dé regering van Bonn mogelijk weer wat moed, nog gesteund door het handelsverdrag met Japan, zo juist voor de duur van een jaar en tot een waarde van twintig millioen dollar, afgesloten. Gezien al de woorden door invloedrijke Amerikanen aan de problematiek der Europese handel gespendeerd, zal het bericht van deze geslaagde Duits-Japan se transactie wel met veel instemming in de U.S.A. zijn ontvangen. Op een bijeen komst van belangrijke importeurs in Amerika drong James Forrester er op aan meer Europese goederen in de States te importeren. Volgens hem zou men er goed aan doen zoveel uit Eu ropa te halen, dat alle obstakels vooir de goederenmarkt.der Oude Wereld uit de weg worden geruimd en djit alles ook dan, als een en ander voor de Amerikaanse fabrikaten een ernstige concurrentie zou betekenen. Vooralsnog hebben wij geen foto van de gezichten die onder Forrester's gehoor zaten. Omgekeerd heeft Paul Hoffman er te Pa rijs, tijdens de conferentie ter Econo mische Commissie voor de Raad van Eu ropa, op aangedrongen de dollarinkom sten vóór Juni 1952 sterk te verhogen. Hij sprak deze woorden in een Parijs, dat de hoofdstad is van een land, dat opnieuw een regering bezit. Georges Bidault - Ka tholiek - is de krachtmens, die het re- geringsmeubei weer jn elkaar wist te timmeren. In hoeverre hij een kracht figuur op de lange afstand blijkt, wil len wij graag aan de toekomst overlaten. Lang zullen we niet hoeven te wachten. Over een maand moet hij een nieuwe loonpolitiek bedisselen. Brr. BISTRJBUTJEBESCHEIDEN BEWAREN. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage zal in de loop van de maand November 1949 de uitvoerende werkzaamheden yan het in liquidatie getreden Centraal Distributie kantoor met betrekking tot de distributie van koffie overnemen. Daar ook de distributie van textiel ten einde is, zullen de werkzaamheden van het Centraal Distributiekantoor en van de plaatselijke distributiediensten een einde nemen. Door het uitvallen van de plaatselijke distributiediensten kan vergoeding van op welke wijze dan ook verloren gegane bonkaarten niet meer plaats hebben. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten zal voor de koffie-distribu- tie gebruik maken van de bonnen van de thans in gebruik zijnde, door de distribu tiediensten uitgereikte levensmiddelen kaart. Deze kaarten (zowel A-, B- alsD- kaarten) moeten dus bewaard worden, aangezien men anders het risico loopt, zichzelf blijvend van de distributie van koffie uit te sluiten. Bijzondere verstrek kingen van koffie aan particulieren, Overheidsinstellingen ei*z. zullen niet meer gedaan worden. In aansluiting op de periodieke veertien daagse bonaanwijzing is thans voor het tijdvak van 6 tot en met 9 November '49 bon 386 Algemeen van de voedingsmiddfe- lenkaart 909 aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. De bon kan op Vrijdag 4 'November worden besteed. De volgende bonaanwijzing zal plaats heb ben over vier weken. Wat ten aanzien van het publiek geldt voor het bewaren van distributiebeschei den geldt eveneens voor de handel, in richtingen, instellingen en Horecabedrij ven ten aanzien van bonnen, toewijzin gen, coupurekaarten e.d. De inlevering van eerder aangewezen bonnen voor koffie (dus bonnen of coupures die vóór 1 November zijn aangewezen) kan tot 6 November 1949 op de gebruikelijke wij ze bij de distributiediensten plaats heb ben, daarna op een door het bedrijf schap nog aan te geven wijze en plaats. Inlevering van eerder aangewezen coupu res voor koffie kan tot 26 November 1949 bij de plaatselijke distributiediensten plaats hebben. Zo spoedig mogelijk zullen aanwijzingen voor de handel en industrie gegeven worden hoe met de nieuw aan gewezen bonnen moet worden gehandeld. Tot zolang dient elke inlevering bij plaat selijke of centrale distributiediensten, 't bedrijfschap of brander, van nieuwe bonnen achterwege te blijven. SCHITTEREND RESULTAAT DER KERSTPAKKETTENACTIE. Namens het Niwin-comité alhier en on- onze iongens overzee zeggen we U, Soes- ter burgers, hartelijk dank voor uw of fervaardigheid en uw medeleven met on ze iongens in Indië. Onze stoutste ver wachtingen zijn overtroffen. 325 Paketten heeft Soest voor zijn rekening genomen. Soms was het werkelijk om er stil van te worden, hoeveel liefde er voor onze jongens ginds bij u wordt ondervon den, zodat velen uwer niet alleen naar vermogen, maar zelfs boven vermogen geofferd hebben. Er waren sommigen, die zeiden: „We voelen er niets voor''- Hoe is het moge lijk'. Zij, die van huis en haard zijn en naar het verre land zijn gegaan, om daar hun plichten voor Koningin en Vaderland te doen, die elk blijk van meeleven uit Holland zo zeer op prijs stellen, kunnen ook wel zeggen: „We voelen er niets voor'', doch die moesten gaan. Nee, dan zij, die van hun kleine inko men nog 2 kwartjes wilden geven, om mee te helpen aan deze Kerstpakketten- actie van de Niwin en zo toonden, dat ze werkelijk meeleven met onze jongens overzee. Daar hebben we diep respect voor en die willen we gaarne, namens onze jongens, een stijve handdruk geven. Dit was Soest op zijn best. iWanneer ge straks in huiselijke kring uw kerstfeest viert, maken ginds in de tropen onze jongens hun Kerstpakket open en welt er een danktoon op in hun hart voor wat U voor hen deed. Onze medewerkers en medewerksters ook heel hartelijk dank voor al hun moeite, die ze zich gegeven hebben, om deze ac tie tot zo'n succes te doen worden. Namens het Niwin-comité, O. T, Waldeck Pyrmontlaan 6, Soestdijk. KOMT U EENS KENNISMAKEN? Nu de lucht grijs en grauw wordt, de regen tegen de ruiten klettert, de bomen hun bladeren laten vallen en men gezel lig binnenshuis zit bij kachel of haard, nu het al vroeger en vroeger donker wordt en we de gezellige winteravonden krijgen, nu kunnen we echt verlangen naar een goed boek. Misschien weten velen uwer nog niet, dat we een mooie uitgebreide bibliotheek hebben in de consistorie der Geref. Kerk aan de Julianalaan op no- 19, waar we een afdeling hebben voor de ouderen en één voor de kinderen. We hebben ruim 500 kinderboeken en ongeveer 1170 boeken voor volwassenen. Indien u zelf of voor uw kinderen een goed boek wenst, kom dan Zaterdagmidf- dag, tussen 3.30 en 4.30 uur, naar de consistorie der Geref. Kerk en u zult er zeker geen spijt van hebben. Bedenk welk een zegenrijke invloed er kan uit gaan van een goed boek. Telkens worden er nieuwe boeken aan gekocht en eerst gekeurd voor ze in de bibliotheek komen, zodat u zich niet ongerust hoeft te maken, dat Uw kinde ren minder goede boeken in handen krij gen. De bibliothecaris, O. TEEKENS. STICHTING MONUMENT. Na de bevrijding werd op initiatief van de toenmalige plaatselijke Commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten, dc heer P. de Vries, een fonds gevormd uit de salarissen van functionarissen, die reeds uit anderen hoofde inkomsten geno- ten. Gedeeltelijk zou dit fonds geschon ken worden aan de Stichting 19401945 en een ander gedeelte zou dienen als basis voor een monumentenfonds. Een dezer dagen werd een bed;rag van f 3150,32 aan het onlangs opgerichte actie comité tot stichting van een herdenkings monument overgedragen. AANRIJDING. Dinsdagavond te half zeven moest een autobus van de Fa. W- C. Tensen, op de Steenhoffstraat, een groentewagen inha len, waarvoor de bestuurder naar links uithaalde. Op hetzelfde moment wilde de chauffeur van een truc met aanhang wagen de autobus inhalen, waardoor op een zeker moment de drie voertuigen naast elkaar reden. De buschauffeur, die een aanrijding met de truck vreesde, haalde enigszins naar rechts uit, met het gevolg, dat hij met de groentewagen in botsing kwam. Van deze wagen werd de zijkant er finaal afgereden, terwijl van de autobus enige ruiten werrden verbrijzeld. De bestuurder van de truck, die de oor zaak van deze aanrijding was, wist, door snel door te rijden en doordat letter en nummer van Zijn wagen niet konden wor den opgenomen, aan een procesverbaal te ontkomen. POSTDUIVENTENTOONSTELLING. Op de Woensdagavond in „Zonneheuvel" gehouden ledenvergadering van de Post duivenvereniging „De Vriendschap" werd besloten op Zaterdag 12 en Zondag 13 November a.s. een tentoonstelling van postduiven te houden in de zaal van café Butselaar aan de Korte Brinkweg alhier. Enige nieuwe leden werden tot de vereniging toegelaten. EIGENMACHTIG GEBOUWD. P. H- alhier had achter zijn woning een schuur, welke hij liet verbouwen tot een vacantieverblijf. Voor dit karweitje had hij echter geen toestemming van het Col lege Algemene Commissarissen voor We deropbouw, wel voor het laten aanbren gen van planken ter reparatie van de schuur. Deze eigenmachtige uitbreiding bracht de man Woensdag voor de Utrechtse Politie rechter, die verdachte er op wees, dat bouwen „op eigen houtje'' niet gaat. De eis luidde f35.boete of 15 dagen hechtenis, waartoe de Politierechter hem conform veroordeelde. R.K. OPENB. LEESBIBLIOTHEEK. NIEUWE AANWINSTEN. LBoolen, Nederlands vijfjarig verzet- H. rdeaux, La resurrection de la char. A. Coolen, Herberg „In 't misverstand". A. Christi, De moordenaar droeg blauw- C. Diókens, A tale of two cities- LI- C. Douglas, The big Fisherman; verv. op The'Robe. R. Franken, The marriage of Claudia. Idem, Young Cladia- Idem, An- other Claudia. Father George, Gods on dergrondse. A- Hobart ,De gespleten rots. K. Jerome, Three men in a boat- Idem, Three men on the Bummel. Paul Julien, Eeuwige wildernis. S- Lewis, Mainsfcreet- B. Macdonald, The egg and I- J- Mens, Het goede inzicht; vervolg op De blinde weerelt. Noothoven van Goor, Sarabande- J. Poortenaar, Jeanne d'Aro E- Wallace, The fourth plague. F- Zweig-Winternitz, Louis Pasteur. ONTVLUCHT. In de nacht van Dinsdag op Woensdag hield de surveilleerende politie een 2- tal jongens aan, die, bij nader onderzoek, uit het Rijks Opvoedings Gesticht te Amersfoort bleken te zijn ontvlucht. Zij werden naar het politiebureau overge bracht en zijn later op transport gesteld naar het R.Ó.G- Zij waren diezelfde avond om half negen ontvlucht, zodat hun vrijheid van korte duur is geweest. PROPAGANDA-AVOND C.N-V- Dinsdag 8 November a.s- houdt het Chr. Nationaal Vakverbond haar grote pro- paganda-bijeenkomst in de zaal van Eem- land. Ieder, die belangstelling heeft voor het C.N.V., wordt uitgenodigd deze avond bij te wonen. Het moet uw belangstelling hebben, want gij hebt jets te maken met het Chr. Nat- Vakverbond. Gij, werknemer, in welk be roep ook, bedenk toch eens, wat een gro te verbeteringen er voor ons allen, maar Die coöperatieve melkboeren toch. Net zijn we bekomen van onze inwendige zieding, veroorzaakt door het opdringen van een melkslijter, waarom we niet ge vraagd hebben, of men komt met wat anders uit de bus- Alles goed en wel- We hebben netjes allen meegewerkt om deze regeling door te voeren, maar nu moet de coöperatie het toch niet te ver drijven. Ik kan me indenken, dat het haar een doorn in het oog is, dat er nog steeds dorpsgenoten zijn, die prefereren om hun melk bij een boer te halen. Dit Zijn deze mensen niet gaan doen sedert de coöperatie haar en tree maakte, doch dit doen zij reeds se dert jaar en dag. De coöperatie was hier mee op de hoogte, toen Zij de bedrijven van onze melkboeren overnam. Mogelijk heeft de coöperatie gedacht, dat deze mensen vanzelf bij haar zouden gaan kopen. Als dit nu een misrekening blijkt te zijn, moet de coöperatie dit niet gaan uitleggen als 'n ernstige dupering van de melkslijters. Zo ernstig is dit kwaad niet en misschien hebben deze mensen een re den, om voor hun litertje melk een wan deling naar de boetr te maken. Nochthans kan ik voelen voor het stand punt van de coöperatie, maar waarvoor ik nu helemaal geen fluit voel, is de drei ging met ernstige straffen, zowel voor ko per als verkoper. Nog daargelaten, dat ik niet geloof, dat er een enkel artikel in ons wetboek staat, dat zulks strafbaar stelt, vind ik het niet juist met dit soort maatregelen te dreigen. Waarom werd er nog niet bij vermeld, dat bij niet opvol ging van het bevel, de aangehoudene ter plaatse zou worden doodgeschoten. Waar om eigenlijk niet? Daaraan zijn wij in de bezettingstijd heus wel gewend geraakt en niettegenstaande deze bedreigingen deden we toch wat we niet mochten. Kom coöperatie, gooi het over een an dere boeg. Lees de Soester Courant van Dinsdag 1 November eens goed na. Zie wat daar onder „waarschuwing'' staat ge schreven. t Als u zelf alles piekfijn voor elkaar heeft, dan komen die „halers" uit zich zelf wel bij u. Dreig echter niet met straffen. Het doet ons nog te veel denken aan een tijd, 'welke nog niet zo lang achter ons ligt. H. OEKMAN, ook' voor u persoonlijk, dóór middel van het Chr. Nationaal Vakverbond zijn ver kregen en nog telkens ontstaan. Gij hoort thuis in een Chr. Vakorganisatie. Waarom? Dat zal U a-s- Dinsdag weer duidelijk worden gemaakt. Kom dus die avond naar Eemland. Twee bestuursleden van het N-C-V- ho pen die avond te spreken, terwijl het Muziekgezelschap „Varia'' uit Zuilen en de bekende declamator, de heer R. Schol ten uit Utrecht, verder voor afwisseling zullen zorgen. Zie verdere gegevens in de advertentie "in dit blad. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend Apotheek „Soest dijk Van Weedestraat 46. NUTSSPAARBANK. In October werd bij de Nutsspaarbank Amersfoort, bijkantoor Soest, ingelegd een bedrag van f 61-098,59, terugbetaald f? 23.913,44, alzo meer ingelegd dan te rugbetaald f37.185,15- Er werden 87 nieu we boekjes afgegeven. Bovendien werd op diverse scholen door 433 kinderen aan het schoolsparen deelgenomen, die 1188 maal een klein bedrag spaarden, tot een totaal van f568,85. In de loop van No vember worden hiervoor de nieuwe boek jes afgegeven. 29 Spaarbusjes werden aan inleggers gra tis in bruikleen verstrekt. Sinds de opening op 14 Juli j.1. werden in totaal 269 nieuwe spaarders ingeschre ven en werd ingelegd een bedrag van f256.558,12, terugbetaald f 89-535,32, dus meer ingelegd dan terugbetaald f 167.022,80- De cijfers betreffende het schoolsparen zijn hierin niet begrepen. THE WINDOW. Een knappe sterke film, die ieders be langstelling volkomen verdient, draait van af heden in het City-Theater. „The WindoW toont ons de jeugdige Bobby Driscoll als een ventje, die door zijn ongebreidelde fantasie min ot meer 'n probleem voor zijn ouders geworden is en bij het vertellen van een werke lijk door hem aanschouwde misdaad na tuurlijk niet geloofd wordt. De daders vervolgen nu de jongen met de bedoe ling hem als enige getuige uit de weg te ruimen. Zo volgen wij deze jacht en stijgt de spanning tot een bijna angst wekkende intensiteit. Dan komt de cli max. In een jungle van vervallen gebou wen dreigt het misdadige voornemen van de daders werkelijkheid te zullen worden. Het ventje is met hen alleen en in hun macht. Doch dan komt het eind, verras send en snel en wij slaken een zucht van verlichting als de jacht een onverwachte wending neemt. Het overtuigende, doch simpele spel van hen, die de jongen in dit drama assiste ren, doet de gedachte aan film geheel vervagen en schept een bijna volkomen werkelijkheidsillusie.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1