Als gij dc Vrede wilt... Het hakenkruis vlamt op aan de hemel. Eventjes terzijde Nederland's Jeugd vraagt Uw aandacht SOEST. IN DEyHOEK. SOESTER COURANT Abonn. per kwart, fl.50 - p. post f 1.75. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949. Bureau t Van Weedestraat SS - Telefoon 25S6 - Giro 126156 25e JAARGANG No. 83 Dertig jaar arbeid voor internationaal arbeidsrecht. Op 29 October 1919 werd te Washington het eerste Internationale Congres van de Arbeid geopend, dat een wereld-omvattende organi satie tot bevordering van het arbeidsrecht zou stichten in opdracht van de overwinnaars in de eerste wereldoorlog. Men hoopte toen immers door middel van de Volkenbond en de daarmee samenhangende instituten een betere wereld te scheppen. Van de Volken bond is niets meer over, evenmin als van de andere op het vredesverdrag van Versailles gegrondveste instellingen, alleen de Inter nationale Organisatie van de Arbeid heelt de tweede wereldoorlog overleefd. Zeer omvang rijk is het constructieve werk, dat door deze organisatie in de dertig jaren, die sinds zijn verlopen, is verricht. Er was ook heel wat te doen. In 1919 was het bijv. nog mogelijk, dat een zeeman, die tengevolge van een schip breuk werkloos werd, zonder enige schade loosstelling ontslagen kon worden. Op het ge bied van de arbeidstijden heersten de meest ongeregelde toestanden, aan de zorg voor het personeel ontbrak bijna alles en aan bescher ming van werkende vrouwen werd niet meer dan een minumum gedaan. Het loont de moeite nog eens de verklaring te lezen, die in 1919 als grondslag voor de Internationale Arbeids Organisatie werd aan genomen. Daarin wordt gezegd, dat een alge mene en duurzame vrede slechts gegrondvest kan zijn op de sociale gerechtigheid. De we reldvrede, zo gaat de verklaring verder, wordt in gevaar gebracht door het voortbestaan van arbeidsvaarwaarden, die voor ontelbare per sonen onrecht, ellende en ontberingen bete kenen. Voorts neemt de verklaring in aan merking, dat wanneer een of ander land ach ter blijft bij de invoering van noodzakelijke verbeteringen, ook de pogingen van de goed willende landen verzwakt worden. Ook dat kan weer een oorzaak worden van internationale conflicten en dus van oorlogs gevaar. Daarom moest het arbeidsrecht ook als een internationale zaak behandeld worden. Als grondslag voor het werk werden vier principes geformuleerd. Deze zijn: 1. Arbeid is geen koopwaar. 2. Vrijheid van meningsuiting en vrijheid van vereniging zijn onmisbare voorwaarden voor de vooruitgang. 3. Armoede, waar die ook bestaat, vormt een gevaar voor de welvaart van allen. 4. De strijd tegen de behoeftigheid moet door iedere natie met onvermoeibare energie worden gevoerd en door internationale sa menwerking worden bevorderd. Daartoe dienen vertegenwoordigers van werkne mers, werkgevers en regeringen op voet van gelijkheid deel te nemen aan vrije dis cussies en democratische beslissingen. Tegenover de gangbare zegswijze „Wilt gij de vrede, bereidt u ten oorlog," stelde het In ternationale Arbeidsbureau: „Wilt gij de vrede, vecht voor het recht!" Zestig staten zijn thans lid van de Interna tionale Arbeids Organisatie, van de A van Afganistan tot de Z van Zuid-Afrika. Het practische werk wordt door het te Genève gevestigde Internationale Arbeidsbureau, dat thans onder de leiding staat van de Ameri kaan David Morse. Maar in deze lange lijst van staten mankeert Rusland. Wel zijn de Russische satellieten Bulgarije, Tsjecho-Slo- wakije, Polen en Hongarije (nog) lid van de organisatie, maar de communisten moeten het toch wel heel vreemd draaien, wanneer zij zonder blikken of blozen de bepaling onder schrijven, dat vrijheid van meningsuiting en vrijheid van vereniging fundamentele rech ten in de arbeidsorganisatie zijn. Men zou de opmerking kunnen maken, dat het I.A.B. alleen successen heeft geboekt op het gebied van de arbeidsvoorwaarden, maar dat het weinig heeft kunnen doen aan ver hoging van de algemene welvaart. Deze taak ligt echter meer op economisch dan op sociaal gebied en daardoor buiten het terrein van het bureau. Laten wij daarom dankbaar zijn voor hetgeen dit bureau bereikt heeft, dankbaar voor de vruchtbare internationale samenwer king inzake arbeidsvraagstukken, en vooral dankbaar voor de onverzwakte wil van alle landen, die niet onder de Russische bedrei ging liggen om de democratische grondslagen van het werk ongerept te handhaven. Maar Duitsland heeft het niet bedoeld. In Keulen werd onlangs een vuurwerk af gestoken. Men had oude voorraden gebruikt en plotseling verscheen aan de hemeleen stralend hakenkruis. Dit was een vergissing. Het feit is echter een merkwaardig teken des tijds: er wordt in Duitsland met gevaarlijk vuur gespeeld. Op eens komt het oude nationalisme weer te voorschijn. De stem van Hitier wordt weer gehoord en, zoals dezer dagen in München, ontstaan er weer hevige botsingen met de Joden. Dr Karl Schuhmacher, de leider der Duitse socialisten, was géén nationaal-socialist. Tij dens het Derde Rijk werd hij ernstig ver volgd. Hij zweeg echter niet. Jaren lang ver bleef hij in een concentratiekamp. Het is een wonder, dat hij nog leeft. Wie de verminkte Dr Schuhmacher voor zich ziet, wéét, dat hij met een man te doen heeft, een man, die het recht heeft ook nu wat te zeggen. Hij heeft echter geen recht om namens Duitsland te spreken, of liever, de Duitsers hebben geen recht om Dr Schuhmacher voor zich als woordvoerder op te eisen. Als Dr Schuhmacher in Essen op de Burg- platz spreekt voor 30.000 mensen en bij felle volzinnen tegen de geallieerden wordt toege juicht, dan zijn zijn bewonderaars van nu (die hij de woorden uit de mond neemt) de nazi's van vroeger. Zij zijn de profiteurs van weleer. De mannen, die het nationalisme van Dr Schuhmacher ondersteunen, liepen voor enkele jaren zelf nog met gelaarsde voet door de bezette landen van Europa, droomden van Afrika en Azië en van de hele wereld Het gaat echter niet om de S.P.D. (Socialis tische Partij Duitsland). De andere partijen hameren op hetzelfde aambeeld. De minister-president van Rijnland-Westfa- len, Dr K. Arnold, verklaarde in een verkie zingsvergadering van de C.D.U. (Christelijk Democratische Unie): „Men kan weliswaar niet loochenen, dat Hitier de wereld in de zwaarste ramp heeft gestort, maar het komt mij voor, dat de overwinnaars in de 50 maan den die sinds de capitulatie voorbij zijn, ook héél erge morele en politieke fouten hebben begaan. Met de schandelijke verdrijving van 12 millioen Duitsérs uit hun Heimat en an dere sinds 1945 door de geallieerden genomen maatregelen, is de rekening van de Duitse en de geallieerde schuld in evenwicht." „De rekening is in evenwicht" daar komt het op aan en zó wordt het verstaan. „De mi nister-president van Rijnland-Westfalen heeft het zélf gezegd". De C.D.U. heeft de- verkiezingswedloop ge wonnen. Dr Conrad Adenauer maakt zich al breed om de presidentszetel in te nemen. Dr Adenauer zeide in een persconferentie, dat het buitenland het nieuwe Duitse nationalis me „niet zo ernstig" moest nemen. Het was niet zo bedoeld. Dezelfde Dr Adenauer be weerde in het begin van dit jaar in Bern, dat de geallieerden wel verstaan moesten, dat de Duitse strijdkrachten, maar niet het Duitse volk in 1945 hadden gecapituleerd; daarnaar hadden de geallieerden zich bij hun bezet- tingspolitiek te richten. Maar wellicht had Dr Adenauer dit ook niet zo bedoeld Het is geen vraag, wat voor de naaste toe komst van de eerste nieuwe regering in Duitsland te verwachten is: een sterke na tionalistische politiek. DE SLECHTE TIJD. Heeft u er al eens wat van gemerkt? - Er is geen geld meer onder de mensen. De bakker, de kruidenier, de melkboer en de slager, zij klagen steen en been- Mensen, die vroeger nooit verstek lieten gaan, als ze met „het briefje" kwamen,, vragen nu met een verlegen gezicht, of ze nog eens terug willen komen, omdat het op het ogenblik niet zo best uitkomt. De zakenman slaat er al geen gat meer van in de lucht. „Knotsen van zaken, me neer, die vroeger cash betaalden, laten weken en maanden op hun giro-over schrijving wachten. Het is hopeloos, me neer.' Als doodgewoon mannetje sta ik daar een beetje tegenaan te kijken. Ik hoor de klachten van mijn vrouw over de duurte van alles en nog wat ik be taal voor eenzelfde pakje shag, waar ik vroeger een dubbeltje voor neerlegde nu het vijfvoudige en als ik mezelf zo Zon^ dags op een goeie sigaar tracteer, dan rekent de winkelier me voor, dat een ro kertje net zo veel kost als lang geleden een kwart kistje- Mijn geldzorgen be palen zich tot de rokerij, ik wil het we ten, maarer zijn ook anderen. En die anderen zie ik met bedrukte gezich ten rondlopen die anderen, vooral de kleine zakenman, weten niet, hoe zij hun leveranciers moeten betalen, omdat de genen aan wie zij geleverd hebben, hun niet betalen. Zo helpt de een de ander de put in. Als ik m'n sigaar niet betaal en m'n buurman en overbuurman doen dat ook niet, dan kan de sigaren-win-» keiier z'n grossier niet voldoen en de grossier moet de wissel van de sigaren fabrikant uitstellen pn de fabrikant kan z'n arbeiders niet betalen- Waarna de arbeiders weer geen sigaartje (of melk en eieren) kunnen kopen. Ja, ja, het is een nare boel. Als wc nu met elkaar eens begonnen, contant te betalen wat we kochten?- f Als we voorlopig zoveel mogelijk de ge presenteerde rekeningetjes eens niét uit stelden. En dan, als we met elkaar erl eens begrip voor kregen, dat we „reuze gesjochten'' zijn en niet verder kunnetti springen dan onze polsstok lang is? Zou den we het dan niet rooien met elkaar? Duizenden Nederlandse kinderen zijn op genomen in ziekenhuizen en sanatoria. Duizenden Nederlandse kinderen, geeste lijk of Jicnamelijk misdeeld, ontvangen een op hun gebreken ingestelde opleiding en verzorging. Duizenden Nederlandse kinderen, die in het eigen milieu niet kunnen of mogen blijven, worden in speciale inrichtingen opgevoed. Deze duizenden vragen uw hulp en als u wilt, kunt u die geven. Gebruik op al uw post Kinderpostzegels; de toeslag is gering en ze blijven geldig tot 31 December 1930. In de loop van het jaar hebt u zekqr prentbriefkaarten noditf: de prentbrief kaarten „Voor het Kind'' leveren belang rijke baten op voor de 335 verenigingen en inrichtingen, die in de opbrengst van Kinderzegels en Prentbriefkaarten delen. Voor elke vijf gulden die u besteedt, kan 1 kind 1 dag worden verzorgd. Hoeveel dagen neemt u voor uw rekening? Van 15 Nov. tot 31 Deo is onze stand aan het Postkantoor geopend. Er zijn weer verscheidene dames, die zich belangeloos voor de verkoop van de Kinderpostzegels, de prentbriefkaarten en de Prinsessekalender van Pro Juven- tute beschikbaar hebben gesteld. Koopt u bij hen en Iaat hun succes nog groter zijn dan in 1948. Ook de scholen zijn dit jaar bij de ver koop ingeschakeld. Dit bevordert bij de jeugd het sociaal gevoel. Op deze wijze doet het ééne kind iets voor het andere, dat in nood verkeert en draagt zo ook zijn steentje bij- Stelt u ook hen niet teleur. Nederland's jeugd heeft uw hulp nodig. Het Plaatselijk Comité voor Kinder postzegels te Soest, Mevr. Dammers-Boeser. Mej. C- B. J. v. Goor. Mevr. E- C- v. Goor-Cleton. Mevr. C> J- Groot-Zadelhoff. Mevr. C* van Noesel-Van Vuuren. Mevr. Simons-de Ruyter- Mevr. van Veeren-Van Lohuijzen- DISTRIBUTIEDIENST TE SOEST OPGEHEVEN. In verband met de opheffing van de dis- tributiedienst op 1 Januari a-s-, zal, zoals dit nog steeds op enkele dagen per week het geval was, geen kantoor meer ge houden worden in onze gemeente. Zij, die nog iets, met betrekking tot de distributie, in orde wensen te brengen, kunnen dit nog doen aan het kantoor te Amersfoort, Plantsoen .West 2- Tel. K 3490 - '4320. FEESTAVOND B.V. „WEST". Het bestuur van de Buurtver. „West' had Zaterdagavond in de zaal van Eem- land, voor haar leden, donateurs en be gunstigers een feestavond georganiseerd met medewerking van de Amusements vereniging „Klein Maar Dapper'' uitBilt- hoven. De zaal was zeer goed bezet, toen te acht uur de voorzitter van „West", de heer Vissche,r, de avond met een wel komstwoord opende. Het verheugde spr- 'n deputatie van de Federatie van Buurt verenigingen aanwezig te zien, terwijl spr. er van overtuigd was, dat „Klein Maar Dapper' dat de avond zou verzorgen, de aanwezigen een prettige en vrolijke avond zou bezorgen. Op vlotte wijze werd daarna een pro gramma voor het voetlicht gebracht, waarvan allen volop hebben genoten. De ten tonele gebrachte schetsen werden goed vertolkt en vielen bijzonder in de smaak, evenals de bloemen- en klompen dans, uitgevoerd door de Juniores van K.M.D. Na de pauze trok de pantomime „Asse poester'', uitgevoerd door de K.M-D<.-girls, bijzonder de aandacht. Ook het optreden van de Accordeon-solisten werd zeer ge waardeerd. Het overweldigende applaus, hetwelk alle medewerkenden bij de fina le ten deel viel, was ten volle verdiend. Met een gezellig bal, met medewerking van „The Blue Stars' werd deze geslaag de feestavond besloten. VOOR DE JEUGD VAN S.E-C Zaterdagavond had de jeugdcommissie van S.E-C- in hotel „Bosch en 'Duin" een gezellige bijeenkomst belegd, alwaar te vens de trekking plaats vond van de ge organiseerde loterij, ten bate van het jeugd-trainingsfonds. De prijzen vielen op de volgende nummers: 907 flacon parfum. 1275 fietsbel- 186 fo to-album. 1588 blik haring- 982 paar pan toffels. 596 vulpen-etui. 1607 horlogeband je, 925 blik mosselen- 1353 paar handva ten, 1653 borstelhanger, 474 stropdas, 843 letterslot, 1196 zilver jjepeltje, 1858 fles bessen, 1805 enveloppe, 1634 pak gort- Het is altijd min of meer pijnlijk met je eigen onwetendheid geconfronteerd te worden. Nu bedoel ik niet in de gevallen, dat je zoon vraagt even z'n wiskunde- vraagstukken te willen verklaren, want daar weet ik altijd wel een punt aan te draaien. Dat is me wel toevertrouwd- Maar ik bedoel in een geval als dit: Een lezer schrijft mij: „Mag dat nou zo maar? Provoor stenen in een buiten muur? Die duvelen bij de eerste de beste regenbui in elkaar. We hebben toch zeker een flbouwpolitie?" Nou, ik moet U eerlijk vertellen, dat ik er geen idee van heb of dat wel of niet mag. Ik heb er trouwens niet de minste notie van wat een provoorsteen is. Een steen is voor mij een steen, al zie ik na tuurlijk wel het verschil tussen een straatsteen en een kiezelsteen. En of wij een bouwpolitie hebben? Ik' moet u zeggen, ik weet het niet, maar het is best mogelijk. Er wordt, zo schrijft de briefschrijver, reeds 7 a 8 jaar ge bouwd? Aldoor met stukjes en beetjes en iedere keer vlug een beetjè kalkovèr het stuk dat klaar is, zodat niemand het ziet Geachte briefschrijver, het is mij en vele anderen bekend. Nochtans voel ik er niets voor hier een naam te noemen, om dat mij dit, eerlijk gezegd, niet lijkt. De rol van verrader heeft me nooit toegela chen en vooral niet, wanneer ik hier geen wezenlijk dorpsbelang In zie. Ik doe dit te meer niet omdat het zelf blijkbaar beter acht Uw naam en adres niet te noemen en meent te kun nen volstaan met een onleesbare krabbel als handtekening. H. OEKMAN- mouth, 1127 fles met inhoud, 1241 pot kersen, 1822 blik haring, 518 doos post papier, 1851 foto-album, 613 fototoestel, 1585 enveloppe, 1783 doos shampo, 1088 enveloppe, 49 blik conserven, 563 fles li keur, 1305 blik visconserven. 1659 paar pantoffels, 1582 drie koppen met schotels, 1669 dames- of herenrijwiel, 390 2 pak jes sigaretten, 482 flacon odeur, 950 naai- box, 819 fles limonade, 90 doos koeken, 1652 blik haring, 964 pak bloem, 1614 si garenaansteker, 1000 luciferstandaard, 1868 servetring, 1156 fietstas, 821 dubbele rijwieltas, 1522 doos sigaren, 1626 schil derij, 809 polshorlogeband, 380 envelop, 10 tafelkleed, 1160, doos postpapier, 399 twee pakjes sigaretten, 1862 keukengar-; nituur, 1285 foto-album, 953 doos post papier, 1072 enveloppe, 674 blik aardbei en, 1844 zilver lepeltje, 1424 enveloppe, 907 flacon parfum, 1713 drie kopjes en schoteltjes, 1011 jasbeschermer, 1179 en veloppe, 456 doos sigaren. Prijzen, die nog niet in ontvangst zijn ge nomen, kunnen worden afgehaald bij G- H- v- d- Broek, Beckeringhstraat 18,al hier. OPBRENGST COLLECTE. De straatoollecte, welke Zaterdag in on ze gemeente werd gehouden ten bate van het Nederlandse Oorlogsgraven-comité, heeft in totaal opgebracht f476.17, waar van f 162.71 te SoQsterbcrg. Het comité brengt hartelijk dank aan de gevers en collectanten, alsmede aan de heer Tensen voor het laten meerijden en de gelegenheid tot collecteren in de auto bussen. i MOTORRIJDER SLIPT. Vermoedelijk door het te snel nemen van de bocht kwam de heer J. B- op de hoek van de VinkeniWegJ en de Laanstraat met zijn motor te slip pen. Door de val liep hij een hersen schudding en enige verwondingen aan het gelaat op. Op medisch advies werd hij per ziekenauto naar de ouderlijke wo ning aan de Plasweg vervoerd. OPENBARE AANBESTEDING. Ten kantore van de directeur van Ge meentewerken werd Maandagmorgen door B. en W. van Soest in het openbaaïl aanbesteed het bouwen van 36 woningen met schuurtjes op een terrein gelegen tussen de Koninginnelaan en de Hartweg, bekend onder uitbreidingsplan „Hart weg''. 20 Inschrijvingen waren binnenge komen met het volgende resultaat. Tetenburg, Ufrecnt f344.044-Ribbe- rink, Soest f369.528- Hendriks, Hoog land f319.500-Bakker Nieuw-Vennep, f 356.000.v. Breukelen, Soest, f 356.200. H. W. van Asch, Soest, f 352.700.Hj. v- Asch, Soest, f327.960v. d. Tol, Maar tensdijk, f 355.104.- v. Buren en Renes, Leusden, f 336.400v. d. Born, Huizen (N.H.) f356.000.-. \V. Klein, Heemste de, f359.922-—. Van Maurik, Hilversum, f 379.300v. Herp en Van Dijk, Utrecht f349.900- v. d. Broek en v» Wilsum, Baarn, f355.032.Vlaanderen en Vrees wijk, Huizen, f357.000.Th. de Goede, Soesterberg, f349.848Fa. de Ridder, Utrecht, f361.000.Walstcin, Laren, f 360.000.—. De gunning zal later wo,rden bekend ge maakt.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1