Rond de Ronde Tafel IJ Dc laatste ronde. Het lied van de Zwarte Man. VOOR ONZE DAMES. PUROL in huis! Een geest der duisternis. SOEST. Zweden van nabij. J. LENSSEN, MAKELAAR Ruim drie eeuwen geleden landde Cornelis Houtman, na een reis van meer dan een jaar, op de rede van Bantam. Dat was het begin van een historische ontwikkeling, die leidde tot de algehele beheersing van de Indische Archipel door het Koninkrijk der Nederlan den. Deze ontwikkeling leidde noodzakelijk tot het overdragen van die heerschappij aan de ont waakte, tot zelfstandigheid gegroeide volken van Indonesië, aangezien de Hollanders dit land niet beschouwden als uitbuitingsobject, maar er ook ontwikkeling en cultuur brach ten. De huidige ontwikkeling, de overdracht der Souvereiniteit, was reeds lang voorzien en in feite aangekondigd in de radio-rede van H.M. Koningin Wilhelmina. Maar, zoals de Minis ter-President het uitdrukte in zijn slotwoord: oorlog en revolutie veroorzaakten stroomver snellingen, waardoor men in draaikolken be landde en zich afvroeg of de stroom nog ooit bevaarbaar zou worden en welvaart zou kun nen brengen. Zo heeft de loop der geschiedenis onweer houdbaar geleid naar de 2e November 1949, naar de bijeenkomst in de statige Ridderzaal, naar de plechtige overeenkomst tussen het Koninkrijk der Nederlanden enerzijds, de Souvereine Republiek Indonesia Sarikat an derzij ds. Weer vult de Ridderzaal, badend in een gloed van licht uit de kronen, die met het daglicht wedijveren, zich met gedelegeerden, adviseurs en toeschouwers. De sfeer is anders dan bij de eerste zitting. Heerste daar een zekere plechtstatige reserve, thans is alles zakelijker, vlotter. Men is gekomen aan het einde van een moeilijke taak, en men is er zich van be wust, dat deze bijeenkomst geen ander doel heeft dan de bereikte resultaten officieel vast te leggen. Het is geen bijzonder interessante bijeen komst. Integendeel. Ze rekt zich, uur na uur. De redevoeringen moeten worden vertaald in en uit Maleis, Engels, Nederlands. De En gelse tolk verstaat zijn vak, weet zelfs gloed en persoonlijk cachet te leggen in zijn woor den, maar de Indonesische vertolker komt er af en toe niet uit, en moet zelfs eenmaal naar de Secretaris-Generaal lopen om de oorspron kelijke tekst van wat is gezegd, aangezien zijn notities hem in de steek laten. De Ne derlandse tolk krijgt een moeilijk moment, wanneer hij een later bijgevoegd gedeelte in de rede van Sultan Hamid II moet vertalen, prima vista, en de leden van de B.F.O.-dele- gatie luisteren met plezierige spanning toe, hoe hij het er af zal brengen. Maar het loopt vlot. Op zulke kleine incidentjes gaat men letten, wanneer de uren in verveling voorbijgaan. De dames onder de genodigden kouten eerst gezellig, blijkbaar over onderwerpen die niets, maar dan ook niets, met de conferentie zelve te maken hebben. En zitten dan geresigneerd te wachten op het einde; onder de Neder landse delegatie doet een papiertje de ronde, dat blijkbaar een goede mop bevat, want de hilariteit plant zich voort van de een naar de ander, tot voorzitter Van Maarseveen, na het geval te hebben gesavoueerd, er een punt achter zet. Hatta spreekt. Niet alle problemen zijn opge lost, constateert hij, en hij noemt het strui kelblok: Nieuw Guinea, waarover de beslis sing een jaar is uitgesteld. Het koloniale ré gime is thans officieel verdwenen, een nieuwe rechtsorde grondt zich op de basis van vrij heid, gelijkheid en gelijkgerechtigheid. Sultan Hamid II bespreekt in het bijzonder de militaire aspecten van de overeenkomst, die meebrengt dat de Nederlandse troepen zo spoedig mogelijk zullen worden teruggetrok ken. Hierdoor mag echter, zo zegt hij, geen vacuum ontstaan, en daardoor zal het nodig zijn dat Nederlanders en Indonesiërs, in vrij willige samenwerking, het gezag handhaven. Een militaire missie zal daartoe in Indonesië blijven. De hulp van Nederlanders zal wel kom zijn, maar ze moet zijn gebaseerd op vrijwilligheid. Men heeft hier met mensen te maken, die gewapend tegenover elkander heb ben gestaan, en niet met dode instrumenten. De nieuwe situatie vraagt wederzijds begrip, offerbereidheid, zelfbeheersing. Het komt nu op de uitvoering van de overeenkomst aan. Maar het verblijf in Nederland, zo constateert hij, heeft het vertrouwen in het welslagen van de samenwerking vergroot. Ook de Belg Herremans spreekt, in het Frans, over wat hier is bereikt. Hij constateert dat van het begin af de overdracht der souverei niteit de wens is geweest van beide partijen. Twee onafhankelijke en souvereine partners hebben zich in een unie verenigd. Falen, zo zegt hij, zou een ramp betekend hebben de leiders van alle partijen waren zich hiervan bewust. Het voorbeeld van dit slagen zal het geloof versterken in het berei ken van overeenkomsten langs vredelievende weg, waaraan de wereld zozeer behoefte heeft. Het is dan al laat, en Minister Drees verzoekt te mogen afzien van een vertaling van deze rede. De leiders der delegaties knikken ook zij verlangen naar het einde. Dan begeven zich de voorzitters der delega ties naar de ledige stoelen aan de rechterzijde van de voorzitter, Minister-President Drees. Zij tekenen zonder gewichtigheid en plech tigheid de overeenkomsteerst Hatta, dan Hamid II, dan van Maarseveen. De leden van de commissie der United Nations zien toe, plaatsen later ook hun handtekeningen. Dan zetten Minister-President Drees en de Secre taris-Generaal Mr Prinsen, hun namen. Een legertje persfotografen heeft zich voor de ta fel geschaard, onophoudelijk flitst het blitz- ücht en klinkt het doffe knappen der lampen. Daarna rijst Minister-President Drees van zijn zetel en gaat in zijn slotrede de histori sche ontwikkeling na, die tot dit* ogenblik, deze mijlpaal in de wereldgeschiedenis heeft geleid. Hij ontveinst zich niet, dat deze over eenkomst niet iedereen bevredigt. Er moesten wederzijds concessies worden gedaan. Zowel in Indonesië als in Nederland zijn groepen, die zich hiermede niet kunnen verenigen. Voor Nederland is dit een diep ingrijpend be sluit. Nederland laat thans een taak los, die het in het oog der wereld veel belangrijker heeft gemaakt dan grondgebied of inwonertal rechtvaardigen. Maar hij spreekt de hoop uit, dat men nu als vrije partners zal kunnen samenwerken, tot heil van beide volken. Handen worden geschuld. Hatta, Hamid II, Critchley, Herremans, Cochran, ze komen allen naar voren en drukken de hand van de Minister-President. En dan is het gebeurd. Nederlands-Indië be staat niet meer. Nederland is geen koloniale mogendheid meer. Indonesië is vrij. Sultan Hamid II heeft het gezegd: het zal van het grootste belang zijn, hoe deze over eenkomst zal worden uitgevoerd. Minister Drees verklaarde het enkele dagen geleden, tijdens zijn onofficiële ontmoeting met de Pers: zowel negatief als positief kan. Nederland hiervan de vruchten plukken. Niet langer zal er strijd, wantrouwen, mis kenning, vijandschap zijn. Niet langer zullen we onze zonen naar het Oosten behoeven te zenden. Niet langer zullen de verhoudingen vertroebeld worden. En daartegenover staat, dat men nu in Indo nesië kan gaan werken aan de wederopbouw. Men zal daarbij de hulp van de Nederlanders nodig hebben. Maar die zijn nu niet langer de heersers, maar de vrijwillige medewer kers, met grote ervaring, met doorzettings vermogen. De wijze waarop Nederland zich uit het verval der oorlogsjaren heeft opge richt, zo zeide de Minister-President in zijn slotwoord, zal ook de Indonesiërs ervan over tuigen dat zij waardevolle partners kunnen zijn. En verder moeten wij de ontwikkeling der dingen afwachten. Het zij ons een troost, dat ons lot en dat van het volk van Indonesië niet in mensenhanden ligt. Wat verschijne, wat verdwijne, 't hangt niet aan een los geval. In 't verleden ligt het he den, In het nu wat worden zal De mens wikt, God beschikt. Hypotheek verkrijgbaar tegen 31| 01 |2 10 Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Ook voor Levensverzekering en Lijfrenten. Hij kwam vandaag, die Zwarte Man, wien wind noch regen tarten kan, die op de hoogste daken klautert, door 't heilig vuur van Plicht gelouterd. Een man, onkreukbaar en intéger, een man met Moed: de schoorsteenveger. Die Vak-gediplomeerde kwam, die borstels, touw en Pet af-nam, hij kwam in 't prille ochtend uurde wind woei koud en tochtend-guur. Wij zagen hem vol welbehagen, ofschoon wij nog te bedde lagen. Wij hebben echter (half in dromen) de kans nog even waargenomen. Een journalist moet steeds actief zijn, een Interview moet hem steeds lief zijn. Dus vroegen wij: „Bent u tevreden? Zo ja, me neer, kunt u met reden, ook uw tevredenheid omkleden?" Hij sprak: „Het is in Neêrland moeilijk. Bu reaucratie werkt steeds verfoeilijk. Je lijdt aan magerte, verdunnnig, door alle soorten van vergunning. Maar één ding zal mijn geest toch sterken: dat ik in Nederland kan wer ken! Maar éénsin rare inspiratie toen dacht ik over emigratie. Ik dacht héél lang, en héél diep naen zag mein Zuid-Afrika. En toen, meneer, ja toen, ja toen, kreeg ik een akelig visioen. Ik zag me daar als schoorsteenveger, die (zwart), ver klaard werd tot een Neger, in Kaapstad of in Bloemfontein, en 'k zag, wat dan mijn lot zou zijn. Men zong niet, in Pretoria: „Lang leev' hij in de Gloria!"o neen, hun vreugde zou pas gróót zijn, als 'k kort zou leven, en gauw dood zijn. En na mijn dood, (ondanks mijn gaven) zou men mij heel APART BEGRAVEN. De nieuwste wet, die daar tot smart leidt, zegt: Bij Begrafenis, Apartheid! Geen zwartje zal, in zwarte dagen, als lijk zich in een wa gen wagen, waarin ook Dode Blanken lagen! En dan, meneer, reeds bij mijn leven, zou mijn beroep veel moeite geven. Ik zou, bij voorbeeld, op een bankje, gaan zitten naast zo'n lieflijk blankje, ik zou een postkantoor bezoeken, men zou mij honen en vervloeken, indien ik daar aan één loket stond, met blan ken, die men steeds zo nèt vond! En zelfs al zou men mij niet tellen, bij zogenaamde natu rellen, men zocht dan tóch, tot in Europa, of blank hier was mijn goeie Opa! Het gaat daar namelijk naar graden, enfin, de rest kunt u wel raden. Je wordt daar ingedeeld in klas sen, van halve-zwart-en-hele rassen. Dus wil ik liever maar proberen, de strijd in Holland te trotseren. Al heeft 't verstand ook hier be grensdheid, men voelt tenminste voor DE MENSHEID! I Zo sprak die schoorsteenveger, simpel. En 'k huldig hem met vlag en wimpel. Arm Neder land, dat steeds, rechtvaardig, elk medemens zag als volwaardig. Arm land, dat bruinen, armen, rijken, steeds zag als mensen, als ge lijken. Arm Nederland, dat and're Volken, de raarste leuzen hoort vertolken, en daarbij ziet, (het kan niet slechter): DIE VOLKEN ALS ZIJN UNO-RECHTER! Zij spelen Rech ter over óns, zij halen over óns de spons, maar honen Indiër en Neger Hoe wijs is toch mijn schoorsteenveger! Waaróm? Omdat hij liever hier blijft, request, bezwaarschrift, formulier schrijft, maar zich dan tóch, in straat en stegen, als Vrije Kerel kan bewegen. Hij kan hier, (menigeen tot zegen), zelfs hèn, bewierookt, allerwegen, die nooit een réprimande kregen, de schoorsteen en de pan-uit-vegen! Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, i Ruwe handen en Schrale huid.^^^» Reeds enige avonden heb ik mijn oude vrien din in de laan gemist. Des daags schaamde zij zich waarschijnlijk om voor de dag te komen, doch niet zodra vervaagden in het sparrenbosje de omlijning der takken en stammen of dan plotseling verscheen zij en ging maar steeds om mijn huis als nodigde zij mij naar buiten te komen. En menigmaal is het haar gelukt mij te lok ken en dan elke keer opnieuw moest ik haar vlugheid, haar rhythmisch bewegen, haar on navolgbare wendingen bewonderen. En nu mis ik haar, die van de vroege lente af tot voor enkele dagen geleden mij trouw heeft bezocht en mij nu plotseling heeft ver laten. Zij, nog door velen veracht, door velen ge«- vreesd, werd graag door mij gezien en vele avonden heb ik mij verlustigd in de vlieg- demonstratie, welke de vleermuis op mooie, stille avonden liet zien. Hoe snel bewogen zich haar fijngeaderde wiekjes, hoe kunstig fladderde zij door het tere takkengestel van berk en beuk en hoe vlug wist zij de snelvliegende kever of het nietige mugje te grijpen. Als ik dan de andere morgen eens goed op lette, dan vond ik hier en daar de harde vleugel schilden van allerlei soorten kevers en hoe langer ik keek, hoe meer ik er vond, juist zoals het gaat, wanneer men naar de sterrenhemel kijkt. Het grote nut, dat de vleermuis dan ook ver richt, is haast onberekenbaar, want wat onze insectenvogels des daags niet vangen, vernie tigt de zo vaak verachte vleermuis op haar nachtelijke tocht, het is niet weinig, wat zij voor haar en haar kroost nodig heeft. In de diepe holte van een beuk of eik be vinden zich haar kinderen met de muizen snoetjes, die met hun aan de voorpoten ge hechte vlieghuid een wandrochtelijke en min der aangename indruk maken. Zijn ze nog geen zes weken oud, dan gaan zij vaak met moeder mee op haar nachtelijke jacht. Zij klampen zich aan haar vast en schijnen in het geheel geen belemmering te zijn bij het vangen van insecten. Na zes weken zoeken zij hun eigen weg, die niet zonder gevaar is, want evenals de mui zen, hebben zij veel vijanden. Wezels, katten, otters en uilen en niet in het minst de mens vervolgen deze uiterst nuttige dieren en zodoende vinden wij, ofschoon wij er soms een groot aantal tegelijkertijd in een holle boom of toren kunnen huizen, ze niet dikwijls in grote getale. Met de herfst verdwijnen zij. Wel trekken zij niet naar warmer landen, doch zij gaan de winterslaap in, zoeken daarvoor gaten van bomen, oude torens en gebouwen op, waar zij dan, heel genoeglijk aan de achterklauw tjes hangend, met een heel gezelschap de winter slapend doorbrengen. Zij teren dan op het zomervoedsel. Toch gebeurt het wel eens, dat door onna tuurlijk zoel weer gelokt, zij ontwaken en op jacht gaan om bij de eerst invallende koude, die zij heel goed weerstaan kunnen, in haai' schuilhoeken te kruipen. Dat vleermuizen in het haar vliegen en van het spek eten, dat bij de boeren vaak in de schoorstenen hangt, is een legende. Wel kan het natuurlijk eens voorgekomen zijn, dat een vleermuis door een ongelukkig toeval in de haardos van een vrouw terecht is gekomen en dan zal de vleermuis in haar angst de scherpe klauwtjes hebben toegekne pen en haast niet te verwijderen zijn ge weest. Haar muisachtig uiterlijk met de dunne, naakte vleugels, haar nachtelijk leven en de schrille, snerpende piepstem, geven haar zo weinig bekoorlijks, dat de mensen al gauw een afkeer gevoelden voor dat wonderlijk ge schapen schepsel der natuur. Maar ik mis het avondlijk bezoek en zal blij zijn, wanneer ik mijn vleermuis met haar trillende, fijn gevoelige vleugels en oren weer in het schemerduister van de lente-avond om mijn huis zal zien, wetende, dat zij in de tijd, dat de mens gaat slapen, haar rusteloze arbeid zal volbrengen ten dienste van hem, die zich vaak haar grootste vijand toont. PRIJSVERHOGING AARDOLIEPRODUCTEN. Ten gevolge van buitenlandse prijsverho gingen en van de devaluatie moesten per November a-s- de aardolieproducten in prijs verhoogd worden. In de Staatscou rant van 31 October zijn o.m. de volgende verbruikersprïjzen opgenomen: 1. Autobenzine fO-29 per liter- 2. I.ichtpetroleuni fO-67, fO-69 en f0.71 VOOR MINDER SLANKE FIGUREN. Vooral vooir oudere dames, die over het algemeen een zwaarder figuur hebben, is het moeilijk een confectiefapon te ko pen. Dit geldt te meer, wanneer het fi guur met niet mindeir dan maat 50 tevre den is. Aan deze dames, die uitsluitend op het zelf maken van haar kleding zij'n aange wezen, hebben wij gedacht, toen wij dit aardige eenvoudige model lieten ontwer pen. Het colletje aan de hals .kan even tueel door een wit kraagje worden ver- vangen. Het heupstuk kleedt bijzonder slank af, de moderne ruimte in de rok wordt door de uitspringende plooien, die niet worden ingestikt, verkregen. De sluiting in het voorpanel wordt met pic-pac-knoopjes gegarneerd. Deze kno pen kunnen desgewenst ook langs het mouwsplit worden gemaakt. Voor oudere dames staat een ceintuur van dezelfde stof het aardigst. De gesp kan dan met een klein lapje stof wor den overtrokken. Het pasje wordt, evenals het heupstuk in punten geknipt. Het klaargeknipte patroon van dit mo del is onder no. 4847 a f 1.05 in de maten 44, 46, 48 en 50 verkrijgbaar bij het Pa- tronenhuis, Middenweg 200> Amstardam Oost. Na ontvangst van een postwissel, waarop duidelijk vermeld nummer en maat, wordt het patroon u per omgaand toegezonden. per 4 liter (rayonprijzen). 3. Tractorpetroleum f 14.75 en f 15.35 per 100 liter (rayonprijzen). 4. Dunne stookolie (Huisbrandolie II) f 11.05 per 100 liter. 5. Gasolie f 12-25 per 100 liter. 6. Minerale Terpentijn f28,60 per 100 L- 7. Speciale benzines: worden met 5-50 per 100 liter verhoogd. ELLECTR. TREIN CONTRA AUTO- Door onoplettendheid kwam de heer J. P- uit onze gemeente op de onbewaakte overweg nabij de sintelcokescentrale tus sen ooest en Den Dolder niet zijn auto in aanraking met de electrische trein van de lijn Amersfoort-Utrecht. De carrosse rie van de auto werd geheel ontzet, ter wijl een der portieren en de ruiten wer- "en vernield. Toch kon de heer P-, die er zonder letsel was afgekomen, de auto nog op eigen kracht naar de reparateur .rij den. KAMPIOENSCHAPPEN BILJARTEN. Na gehouden voorwedstry'djen werd gisteren in hotel ,,De Schouw'" alhier een aanvang gemaakt met de eindstrijden om het persoonlijk kampioenschap 4e klas se libre. Alvorens de wedstrijden een aanvang na- men, sprak de wedstrijdleider van het district, de heer A. Verkerk, een kort woord en sprak de wens uit, dat dje wedstrijden een sportief verloop zouden hebben en dat het de spelers zou mo gen gelukken, door hun spel een hogere klasse te bereiken. De resultaten van de eerste partijen wa- *LerE EL Lambrechts won van W- Blumink- J- Pol won van L. v .d. Berg. R. Kosten won van A. Ouderdoirp- H- Dammers won P. van Asselt. De stand is thans: o* li ?P^man' Leusderkwartier. 2. H. Dammers, Nieuwe Kei. a tj* koster, Zonneheuvel. 4. H. Lambrechts, Mefcropole. 5. L. v. d. Berg, LeusderkWartier. 6. A. Ouderdorp, O.D.L. 7. H- Blumink, Metropole. 8. P. van Asselt, Centraal. Het was dan wel als deelneemster aan het Internationale Zuivelcongres, dat ik in Stock, holm was, maar dat betekende niet, dat wij, dames-leden, behoefden deel te nemen aan de sectie-bijeenkomsten van de mannen, waarin de eigenlijke zuivelvraagstukken werden be sproken. De leiding van het congres had voor de dames een bijna even uitvoerig program ma in elkaar gezet als voor de afgevaardig den van de verschillende zuivelorganisaties en dit programma bleek bijzonder belangwek kend te zijn. Wij kregen de gelegenheid al lerlei kanten van het Zweedse leven te zien en al is het natuurlijk niet mogelijk om met kennis van zaken over dingen te schrijven, waarmee je maar terloops kennis maakt, toch hebben we heel veel gezien, dat iedere vrouw zal interesseren, zoals het ons belang inboe zemde. Eén dag van dit programma was gewijd aan onderwijs en kinderzorg en ik geloof, dat men hierover wel in de eerste plaats zal willen horen. Laat ik beginnen met te vertellen, dat we eenvoudig paf stonden van de mooie scho len en van de grote zorg, waarmee de kin deren werden omringd. Op het punt van scho len weten wij toch in Nederland heus wel wat iets goeds is en ook de Amerikanen beschik ken over onderwijsinstellingen die gezien mogen worden. Maar alle deelneemsters en wij kwamen uit ik weet niet hoeveel landen waren het er over eens, dat wij geen van allen met Zweden kunnen wedijveren. Zwe den had reeds sinds jaren scholen, die aajn hoge eisen voldeden, maar men was er toch blijkbaar niet mee tevreden en zo werd in 1945 een eerste school van een geheel nieuw type gebouwd. Dit gebouw werd ingericht voor 1000 tot 1100 kinderen van 6 tot 14 jaar. De lagere school heeft 8 verplichte leerjaren, waarvan de eerste vier geheel kosteloos zijn. Men is thans aan het uitrekenen of het moge lijk zal zijn ook voor de andere vier jaar alle schoolgeld af te schaffen. Practisch gesproken zijn alle scholen in Stockholm eigendom van de gemeente. Men heeft in Zweden n.1. maar één algemene godsdienst, zodat een splitsing naar religieuze gezindheid niet nodig is. Er bestaan nog wel enkele particuliere scholen, maar daarvan zijn er in heel Stockholm maar twee. Dit zijn erg dure instellingen, die dus voor het onderwijs in het algemeen geen be tekenis hebben. De totale stichtingskosten van de nieuwe school, waarvan ik juist sprak, be droegen niet minder dan 6 millioen kronen; 2% van de bouwsom, dus 120.000 kronen of 90.000.werd uitgegeven aan versiering, zodat men wel kan nagaan hoe mooi en ge zellig zo'n school eruit ziet. In de twee hoogste klassen is voor de jongens handenarbeid en voor de meisjes machine- naaien en weefwerk verplicht. De jongens be schikken over een compleet ingerichte werk plaats met draaibanken en alles wat erbij be hoort; de meisjes hebben bovendien nog uit voerig onderwijs in koken, waarvoor prach tige keukens zijn ingericht. Alles gaat er elec- trisch, zoals ook de moeders thuis electrisch koken. Op die manier leren de meisjes op een degelijke manier met moderne keukeninrich tingen om te gaan. Ook kookles voor de jongens. En nu begint men ook aan de jongens kookles te geven. In de eerste plaats is er daarbij aan gedacht, dat het voor de jongens heel goed is behoorlijk te kunnen koken, wanneer zij uit kamperen gaan. In dit land met zijn einde loze bossen en ontelbare wateren wordt in de korte zomer ijverig gekampeerd en dan is het zeker goed, dat zij allemaal hun potje kun nen koken. Het merkwaardige is, dat de jon gens dol zijn op deze kooklessen. Zij vinden het net zo leuk als de meisjes om in de keu kens wat klaar te maken. Op die manier wor den het tegelijk handige huisvaders en dat is hier wel nodig, want door de schaarste aan arbeidskrachten, door de hoge huren en door de zware belastingen, waaruit al deze luxe moet worden betaald, is het onvermijdelijk, dat vele getrouwde vrouwen blijven werken. En dan is het maar heel goed, dat ook de man nen zich in de keuken kunnen redden. Laat ik er hierbij even aan toevoegen, dat de be lastingen niet minder dan een derde van het inkomen opvorderen, wat nog meer is dan in Nederland, maarde Zweden kunnen zeg gen, dat zij er iets voor terug krijgen. De dokter op school. Ook staan alle kinderen voortdurend onder geneeskundige controle. Een verpleegster is er altijd op school en de inrichting beschikt ook de gehele dag over een tandarts. Er is dus ook een volledig ingerichte tandheelkundige kliniek. Die tandartsen zijn meestal getrouw de vrouwen, die elkaar in de kliniek afwisse len. Zij werken om beurten een paar uur in de schoolkliniek, verdienen daarmee een be hoorlijk bedrag en houden dan toch nog ge noeg tijd over voor de verzorging van hun eigen huishouding. Voor de verdere lichame lijke zorg houdt een gewone dokter iedere week één dag zitting. Alle kinderen worden doorgelicht op t.b.c. en worden ook getuber- culineerd om na te gaan of er geen verborgen besmettingshaardjes in het lichaam voorko men. Als dit niet het geval is en het kind dus volkomen vrij van t.b.c. is, wordt het ingeënt met een serum, waardoor het kind 5 jaar lang is beschermd tegen t.b.c. besmetting. Na 5 jaar wordt die inspuiting herhaald. Zo kweekt men een volkomen gezond jong geslacht op. De school, die wij bezochten, was de eerste van deze soort, maar het is niet bij die ene gebleven. Stockholm bouwt thans 2 a 3 van dergelijke scholen per jaar en de bedoeling is in zo snel mogelijk tempo het gehele lager onderwijs op deze leest te schoeien. Het was dus geen reclame-school, die wij bezochten, maar wel degelijk het schooltype van de naas te toekomst. De zorg voor babies en kleuters. Nu zullen onze lezeressen zich natuurlijk af-

Soester Courant | 1949 | | pagina 2