Het Utrechtse annexatie-vraagstuk. Ons afzetgebied in het Oosten. SOEST. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. per kwart- fi.50 - p. post fi.75. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag- DINSDAG 15 NOVEMBER 1949. Bureau: Van Weedestraat *5 - Telefoon 2566 - Giro 126156 25e JAARGANG No. 85- Het spreekt vanzelf, dat de tot stand- koming van de Verenigde Staten van In donesië een diepgaande invloed zal heb ben op de Nederlandse economie. Dit betreft niet alleen de cultuur maatschap pijen, de handels- en de sdheepvaarton- dernemingen, maar ook onze industrie- De Indische Archipel en in het algemeen alle landen van tropisch Azië, van China en Japan, zijn een belangrijk afzetgebied geweest voor de voortbrengselen van de Nederlandse nijverheid en 't is 'n le vensbelang voor ons land, dat deze po sitie behouden en zo mogelijk verstevigd wordt- Onze industriëlen begrijpen dat en om die redenen hebben de drie grote ver bonden van werkgevers besloten een ge meenschappelijke vertegenwoordiging' van de Nederlandse industrie in Indonesië te vestigen. Aan het hoofd daarvan komt te staan Mr. J- E- van Hoogstraten, op het ogenblik staatssecretaris van Econo mische Zaken te Batavia. Mr. van Hoogstraten valt met zijn neus in de boter, want juist op dit moment zal de concurrentie van de Japanse in dustrie weer voelbaar worden- Generaal MacArthur, de Amerikaanse bestuurder van Japan heeft n.1- met ingang van 1 December a.s- de verplichte minimum prijzen voor Japanse exportproducten op geheven en aan de exporteurs de volle bedrijfsvrijheid teruggegeven. Wel is de bepaling gemaakt, dat de Japanse ar tikelen niet op andere markten tegen ab normaal lage prijzen verkocht mogen worden, maar geef een Japanner een vinger en hij neemt de hele hand- De Japanse levensstandaard is nu eenmaal verbazend laag en daardoor kan Japan veel goedkoper dan Europa of Amerika Industriële producten aanbieden. Dit geldt zowel voor textiel, als voor aarde werk, machines, fietsen enz. enz- Men heeft gezegd, dat de lage Japanse prijzen wel omhoog getrokken zullen worden door de hoge scheepsvrachten, die op de goederen komen, wanneer zij van Japan naar Amerika of Europa wor den verscheept. Men vergeet dan echter, dat de Japanners in de eerste plaats hun afzetgebied zuilen zoeken in Indo nesië, India, Pakistan, Malakka, de phi- lipijnen en omliggende landen. Op deze Aziatische markten hebben zij het na deel van de zo hoge scheepsvrachten niet, integendeel, daar heeft Japan een streep je voor. Doch veel belangrijker is, dat de Aziatische volkeren liever in Azië zullen kopen dan van Amerika of Europa. Ondanks de met de Japanners opgedane ervaringen zal men een voorkeur voor Ja panse producten vertonen. Daardoor kan men zich immers onafhankelijk maken van het commerciële en industriële over wicht van het Westen. Men moet dus verwachten, dat de Indische volken die handel met Japan als een wapen zullen gebruiken en het merkwaardige is, dat hun dit wapen door een Amerikaan in de handen worden gedrukt. Het is daarom zo goed gezien van de Nederlandse industriëlen om een eerste klas kracht aan te stellen ter behartiging van onze belangen in geheel Zuid-Oost Azië. Nederland staat in dat opzicht sterk, door dat *t zich lange jaren heeft gespecialiseerd op de behoeften van de Indonesische economie- Alleen de En gelse industrie beschikt ovet een soort gelijke kennis van zaken, maar produ ceert in het algemeen duurder dan Ne derland. Wat Indonesië zelf betreft kan geen enkel land beter in de behoeften voorzien dan ons land voor wat betreft de speciale producten, die voor de Indi sche culturen nodig zijn. Het bureau, aan het hoofd waarvan Mr- van Hoogstraten komt te staan, heeft dus een grote en zware taak te vervullen, maar als dit werk slaagt, zal een be langrijke bijdrage geleverd zijn tot her winning van de economische zelfstandig heid van ons land en tegelijk voor de we deropbouw van de Indonesische volks huisvesting- De hoofdstad van onze provincie heeft de beschikking over een grondgebied, dat slechts 2300 ha groot is. Sinds een halve eeuw voelt Utrecht zich in een keurslijf geperst vanwege haar eeuwenoude grensafbakening. De pro blemen, waarvoor de steeds sneller groeiende stad geplaatst wordt, zijn van een geweldige omvang. Zowel het Be stuur der stad als het College van Ge deputeerde Staten van Utecht zien in een behoorlijke uitbreiding van het grondgebied der gemeente de enige mogelijkheid om de Utrechtse moeilijk heden tot een oplossing te brengen. Deze gebiedsuitbreiding, die waar schijnlijk in 1950 haar beslag zal krij gen zal moeten geschieden ten koste van de randgemeenten. Reeds sinds 1911 is het vraagstuk der gebiedsuitbreiding van de gemeente Utrecht ten koste van grondgebied der randgemeenten aan de orde. Op 24 Augstus j.1. is de kwestie acuut geworden door de publicatie van het ontwerp-advies, dat Gedep. Staten van Utrecht over dit vraagstuk hebben op gesteld. Hierin wordt aan de annexatie wensen van Utrecht in grote mate tege moet gekomen. Dezer dagen vormt het annexatievraag- stuk een zeer bijzonder agenda-punt voor diverse Raadsvergaderingen. De raden der randgemeenten moeten op kprte termijn hun gevoelen over het ontwerp-advies aan Ged. Staten ken baar maken. Zo kwam op 31 October de raad der ge meente De Bilt bijeen om een antwoord op het ontwerp-advies op te stellen; de raad van Zeist besprak Maandag 7 No vember de annexatie-kwestie en Dins dag j.1. vergaderden de vroede vaderen van Maartensdijk, om hun gevoelen over de Utrechtse wensen kenbaar te maken. Zoals begrijpelijk is, nemen de randge meenten een afwijzend standpunt in. Maartensdijk keert zich het felst te gen de geprojecteerde plannen. Krijgt de grenswijziging haar beslag, dan wordt Maartensdijk immers van een bloeiende gemeente, die 12.200 inwo ners telt, gedegradeerd tot een platte landsgemeente met plm. 5800 zielen. Wijziging van Gemeentegrenzen, vorming van nieuwe gemeenten en opheffing van 3 zelfstandige gemeenten. Ged. Staten zien overeenkomstig het rapport der Streekplanstudiecommissie voor Utrecht en omstreken en het in zicht van de Planologische Dienst, de oplossing in het tegemoet komen van Utrechts annexatieplannen, betrekking hebbende op een gebied van rond 3830 ha. De oppervlakte van de Domstad zal hierdoor ruim twee en een half maal zo groot worden. Het aantal inwoners der gemeente zal met ruim 40.000 zielen stij gen, zodat verwacht mag worden, dat Utrecht, dat thans 190.000 inwoners telt, in 1950 rond 230.000 zielen zal tellen. Volgens de ontworpen plannen zullen de randgemeenten aan de Stichtse hoofd stad de volgende aantallen ha grond en inwoners moeten afstaan: ha inw. Oudenrijn 480 650 Jutphaas 500 7700 Houten 220 100 t Bunnik 370 500 de Bilt 300 90 Zeist 60 10 Maartensdijk 800 8000 Achttienhoven 350 450 Westbroek 220 50 Zuilen 530 23000 3830 40550 Maartensdijk zal dus de grootste ampu tatie ondergaan naar oppervlakte en Zuilen naar inwonertal. Uit het bovenstaande blijkt verder, dat de Bilt en Zeist er genadig afkomen, ge zien vroegere annexatieplannen van Utrecht, die zich uitstrekten over grote delen van deze gemeenten. In de vooroorlogse jaren koesterde Utrecht namelijk het plan Bilthoven en Den Dolder te annexeren, omdat hier de goede belastingbetalers woonden. Van de gemeente Zuilen zal het over grote deel geannexeerd worden door Utrecht. Het restant, het z.g. Oud-Zui len, zal worden gevoegd bij de gemeen te Maarssen. De gemeente Zuilen ver dwijnt dus van de kaart. Van de gemeente Maartensdijk zullen het Tuindorp, Steinenburg en Blauwka pel overgaan naar de gemeente Utrecht. Het overblijvende deel dezer gemeente zal daarentegen worden vergroot met het overgrote deel der gemeenten West broek en Achttienhoven. Ook het bestaan der gemeenten West broek en Achttienhoven wordt dus ge schiedenis. Het gedeelte der gemeente Oudenrijn, dat ten Noorden van de tegenwoordige grenzen van Jutphaas is gelegen, ten Westen wordt begrensd door Rijksweg 26 en in het Noorden door Rijksweg 12, zal bij de gemeente Jutphaas worden gevoegd. De overige delen van de gemeenten Oudenrijn en Veldhuizen, alsmede de gehele gemeente Vleuten worden ver enigd tot een nieuwe gemeente Vleuten- de Meern. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat het voornemen bestaat een nieuw gevormde typische plattelandsgemeente Maar tensdijk te stichten en een nieuwe ge meente Vleuten-de Meern, terwijl Zui len, Westbroek, Achttienhoven, Maar tensdijk (volgens de bestaande gren zen), Oudenrijn, Vleuten en Haarzuilen als zelfstandige gemeenten ophouden te bestaan. De randgemeenten wijzen het annexatie-voorstel af. De randgemeenten hebben indertijd een commissie Donner-van. Haeren inge steld, die het standpunt van de randge meenten formuleerde en daarin annexa tie afwees en samenwerking tussen randgemeenten en Utrecht op de voor grond stelde. Onlangs hebben prof dr A. M. Donner en mr dr van Haeren aan de gemeenteraden van Achttienhoven, de Bilt, Bunnik, Houten, Juphaas, Maarssen, Maartensdijk, Oudenrijn, Westbroek, Zeist en Zuilen een brief ge richt, waarin zij hun standpunt hand haven dat een dragelijke oplossing van Utrechts problemen mogelijk is zonder annexatie. Of de protesten der gemeenteraden en het laatste schrijven der commissie- Donnervan Haeren de dreigende an nexatie voor de betreffende gemeenten zullen kunnen voorkomen, moet echter ernstig betwijfeld worden. Naar het zich laat aanzien, zal 't vol gend jaar het vraagstuk worden opge lost door de regering, die bij de Staten- Generaal over Utrechts annexatieplan nen een wetsontwerp zal indienen. 1 Juli 1950, nog waarschijnlijker 1 Janua ri 1951, zal de uitbreiding van de hoofd stad van onze provincie wel een feit zijn. KAMPIOENSCHAPPEN BILJARTEN. Donderdag- en Vrijdagavond werden de eindwedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van de 4e klasse libre ïn ho tel „De Schouw" voortgezet. De wedstrij den hadden het volgende resultaat: R. Koster verloor van H- Lambrechts. P. van Asselt verloor van J. Polman. W. Bleumink ,en H- Dammers gelijk- A. Oudendorp won van L- v- d. Bergl. L. v- d- Berg verloor van "W. Bleumink. H. Lambrechts verloor van H- Dammers- R. Koster verloor van P- van Asselt. De stand in de 4e klasse libre is nu: I. J. Polman, Leusderkwartier. 2. H, Dam mers, Nieuwe Kei. 3*. H- Lambrechts, Me- fcropole. 4- H- Bleumink, Metropole. 5. Ouderdorp, O.D-L- 6. R. Koster, Zonne- heuvel. 7- P- van Asselt, Centraal. 8, L. v» d. Berg, Leusderkwartier. VERBEEK VOOR DE RAAD VAN CASSATIE. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde F. A- Verbeek alhier tot 20 jaren rijkswerkinrichting. V- had zich schuldig gemaakt aan het verraad van tal van Joodse burgers, die in zijn huis waren en van wie 'hij veel geld heeft geïncasseerd- V. was in beroep gegaan- Voor de Raad van Cassatie te Den Haag werd V. op een brancard in de zittingzaal gebracht, daar hij op het ogenblik ziek is. De pro cureur fiscaal merkte ambtshalve op, dat de gepleegde feiten zeer ernstig zijn en dat zij de straf ten volle rechtvaardigen. Alvorens te concluderen verzocht hij in lichtingen in te winnen omtrent de ge zondheidstoestand van requirant. De zaak werd voor onbepaalde tijd aan gehouden. BEVESTIGING DS. BROUWER- Zondagmorgen werd Ds. A- Brouwer, tot voor kort predikant bij de Geref. Kerk te Soestdijk, door Ds- W- L- Korfker, die bijna 30 jaar in Barneveld dienaar des woords was geweest, in het ambt bevestigd tot herder van de Geref. Kerk aldaar. Tot tekst had ds- Korfer gekozen Joh- 3 29, waarbij hij tot thema koos „De blijd schap als kenmerk van de dienaar des woords". v In de avonddienst, waarbij het kerkge bouw feitelijk nog voller was dan in de morgendienst, verbond Ds. Brouwer zich aan zijn nieuwe gemeente. Onder de aan wezigen merkten wij vele personen uit Soestdijk op. Ds. Brouwer koos als thema van zijn tekst het eerste deel van Efeze 4 11 „En dezelve heeft gegeven*', waarbij hij als tweeërlei gedachte ontvouwde „de predikant, idienaar van 'n Koning en de predikant, idienaar van een kerk". Nog nooit was ik zo verlangend om de- periodieke „Spaarkrant" in m'n bus te krijgen als nu. Niet dat ik wat te sparen heb of wens te worden voorgelicht op dit gebied. Neen, het is met mij nog! steeds knudde wat sparen betreft. Ik' was alleen maar benieuwd of er, al was het maar met een enkel woord, ge rept werd over het verlies, dat ons land leed door de devaluatie en of er mogelijk een aansporing in zou staan, om, door ijverig te sparen, dat verlies weer in te halen. U heeft natuurlijk wel gelezen, dat de devaluatie ons op 145 millïoen gulden is komen te staan. Of was het 155 mïl-» lioen? Maar wat doet dat er ook ei genlijk toe. 10 millioen meer of minder- Van meer belang is de vraag, hoe het komt, dat we in een tijd waarin we niets te missen hebben, er voor 145 millioen invliegen? Het is me, neemt U me niet kwalijk, geen kattendrek. 145 Millioen. Vroeger deden we er, gedurende 'n jaar, een groot deel van onze Staatshuishou ding mee. Waar dit verlies vandaan komt? Niet in de allereerste plaats kunnen we daar de Engelsen de schuld van geven, al was hun toevlucht tot de devaluatie ook de oorzaak. De schuld zit in het feit, dat onze regering, via de Nederlandse Bank, termijntransacties in vreemde va luta deed. Termijntransacties wil zeggen, vandaag b.v- dollars verkopen voor f2.60 met de verplichting ze binnen 2 of 3, maanden te leveren. Daalt de koers in Ideze 2 of 3 faiaanden dan koop je als de bliksem dollars en levert ze af. Dus winst. Stijgt daarentegen de valuta waarin U gokte, zoals nu de dollar tot 3.80, dan is het bijlappen geblazen. Hoe zwaar er gegokt moet zijn om tot een verlies van 145 millioen te komen, kunt li zelf narekenen en als we bij dit ver liescijfer dan in het oog houden, dat er op sommige zaken ook wel winst zal zijn gemaakt, zal het relatieve verlies wel wat hoger zijn. Nu zult U zeggen, dat is allemaal nakaar ten en daar kopen we niets voor, maar waar ik op wilde komen is dit: Is het wel juist, dat onze regering, die steeds maar op spaarzaamheid hamert en dooi-1 alle mogelijke verboden en prijs- beheersing ons moreel op peil probeert te houden, aan termijn transacties in va luta het schamele restant van onze schat kist waagt? Ik sprak hierover een beursman, die pn- geveer letterlijk zei: „Laat me niet bla zen- Aan de beurs werd haast niemand minder door de devaluatie. Integendeel. Met niet een zo*n heel fijne neus kon je de laatste 2 jaar weten, dat er „wat loos" was en je indekken. Dat deed practisch iedereen. Alleen onze regering schijnt daar geen kaas van te hebben gegeten". H. OEKMAN- Na de predikatie werd hij allereerst na mens kerkeraad en gemeente toegespro ken door ouderling J. G Knottenbelt- Vervolgens door Ds- A. Keyzer namens de classis Apeldoorn en als consulent; namens de kerk van Voorthuizen door Ds. Bokma en door de heer W- Kerk hof als ouderling van de kerk van Soest dijk. AANRIJDING. Op de Steen ho ff straat werd de eerwaar de zuster Ursula van het St. Jozefgesticht, toen zij de straat overstak, om zich naar de kerk te begeven, door een uit de rich ting Amersfoort komend motorrijwiel aangereden. De zuster werd tegen de grond gesmakt en bekwam een ernstige hoofdwonde. De motorrijder kwam met de schrik vrij. ONTSNAPT UIT „ZON EN SCHILD". Een wielrijder, die Zondagmiddag door zijn bijzondere gedragingen, op de Rijks weg door de politie werd opgemerkt, werd aangehouden en naar het bureau overgebracht. Het bleek een ontvluchte platiënt van „Zon en Schild" te Amers foort te zijn. Hij is later door personeel van deze inrichting opgehaald. AANBESTEDING. Te Driebergen werd aanbesteed het bou wen van 1^ woningen aan de Zonstraat aldaar. Met een bedrag van f 94-470- was de firma J. v« d- Broek alhier de laagste inschrijver. De gunning wordt later bekend gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Bruine handschoen, herdershond, span ningsmeter, br. portemonnaïe, linker kin derhand schoen, zadeldékje, leren dames handschoen, paar dameskousen, glacé he renhandschoen, groen-witte wollen want, gele hond (Mechelse herder), dames tas, groentemandje, rode rubberbal, licht grijze vulpenhouder, jonge bouvier, ba ret van de Koninklijke Marine, bruine lederen herenhandschoen, bruine Nappa handschoen. Inlichtingen elke Woensdag en Zaterdag van 14-16 uur, politiebur.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1