1 m W PUROL 5 DAMES. Groot Sint Nicolaas-feest in onze gemeente. Wat er om ons heen gebeurde. Koffie Thee Esperanto-nieuws. KG-album verschenen! Alleen \S]E. jurkje, 't Ronde :er aanbrengen, et een gezellig jrtjes opmaken, nder het kraag- Dit staat heel celijk te maken, n achterpand De bovenkant 'udernaden van ikaar gestikt, tl de achterkant 5je worden nu eerst de naden in onder en bo- ichetje aanzei- goede kant op ouw en zoomt net een klein, w in het arms- van het kraag- De halskant nkeren en plat- ls de manchet- i en afwerken, de stof maken, k dienst doen. ijenzomen, dan ijk verlengd 1 is onder No. i 1-2, 2-4 en 85 bij het Pa- Amsterdam sen postwissel van nummer t het patroon iden. )ok zijn er wel ting als gevolg hoofdoorzaak. het land voor toer om steeds is hoogst na- dieren en de l is gekiemde 'dt een dag en dan laat men haver bij de te ontkiemen, sultaten zullen ïschreven, dat lijker zijn te dat de voor- Ie gezondheid, de nacht- en dat er vol- n. m kunnen de l van de tijd r een slechte >ch ook daar an de tijd in Deze werkt 1 in deze tijd lichaam door ïg meer ver and kan bie tbuiten snot slechte hok- lukkig begint i meer in te oedig overal hokken ook want in de toniak en dit beschouwen, king van de >orzaken. De t ganse ge- baarder ook behoorlijke al in de zo- spoedig be- De Federatie van Buurtverenigingen or ganiseert, in samenwerking met de Win keliersvereniging „Soest'', een groot St. Nico laasf eest. Op Zaterdag 26 November a.s. doet St- Nicolaas zijn intrede jn onze gemeente. Te 2.25 uur arriveert de oude Bisschop met 6 Zwarte Pieten per trein aan het station Soest, alwaar hij zal worden op wacht door de Harmonie P.V.Q., de Paleisruiters en enige herauten. In optocht trekt men van daar naar het gemeentehuis, alwaar de Burgemeester, namens het gemeentebestuur, St. Nico laas zal verwelkomen. Na deze officiële ontvangst wordt een rijtoer gemaakt door Soestdijk, waarbij ook Burgemeester en Wethouders zich in het gevolg van St. Nicolaas zullen be vinden. V Ook zal dan een wagen meerijden, waar op de pakketten zullen worden geladen, waarin zich de goederen bevinden, welke St. Nicolaas bestelde bij de Winkeliers, die deelnemen aan de actie, welke door de Winkeliersvereniging „Soest*' ïs geor ganiseerd. Ook op Woensdag 30 November, te 1.30 uur vanaf het „Oranjehotel*', en Zaterr dag 3 December, ,fe 2 uur vanaf hotel „Eemland", zal St. Nicolaas nogmaals een rondgang door de gemeente maken; op 30 Nov. hoofdzakelijk door Soest- Zuid en op 3 Dec. door Soest- De laatste rondgang eindigt in hotel Eem land, alwaar op die middag een groot kinderfeest zal worden gehouden voor pl.m. 1500 kinderen, welke aldaar in groepen worden verwacht. St. Nicolaas zal daar pakketjes uitreiken en er zal een film worden vertoond. Toegang tot dit feest hebben de kinderen der 4 laagste klassen van de scholen. Toegangskaarten zullen tevoren worden uitgereikt. Voor de volwassenen zal er in „Eemland" een feestavond worden gehouden, waar van de baten geheel bestemd zijn tot dekking van de kosten der kinderfeesten. Er wordt tevens een verloting gehouden, waarvan de hoofdprijs een rijwiel of an der gebruiksvoorwerp naar keuze is. Niemand zal willen achterblijven om dit echt Hollandse kinderfeest te doen slat gen. Koopt daarom allen een lot- MISHANDEING. Tijdens een meningsverschil tussen de ar beiders bij een bouwwerk te Soesterberg de ene helft wilde doorwerken oP de voorwaarde van de werkgever, de an deren wensten de arbeid neer te leggen werd de 28-jarige arbeider J. H- v- d. B. uit Soest door de tegenpartij van de leer getrokken en door de schilder C. B- v. D. met een stalen borstel geslagen. De man, die hem van de ladder trok, werd onlangs door de politierechter te Utrecht tot een week gevangenisstraf ver oordeeld. Gisteren stond v- D- voor deze instantie terecht, waar hem, gelet op zijn antecedenten (ï.o 17 veroordelingen), een maand gevangenisstraf wegens de ge pleegde mishandeling werd opgelegd. ONGELUK. De wïelrijdster, Mevr- W- v- d .B., woon achtig alhier, kwam te Bilthoven zo on gelukkig met haar rijwiel te vallen, dat zij een dijbeen brak. 't Slachtoffer werd naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. POSTDUIVENTENTOONSTELLING- Zaterdag en Zondag j-1- hield de Soester Postduiven liefhebbers vereniging „De Vriendschap" haar jaarlijkse tentoonstel ling van Postduiven in de zaal van café Butzelaar aan de Korte Brinkweg. Onder de ruim 200 geëxposeerde duiven bevonden zich prachtige exemplaren en de heer Kollen uit Amersfoort, die als keurmeester fungeerde, had bij de beoor deling lang geen gemakkelijke taak. De tentoonstelling werd Zaterdagavond door de voorzitter van de tentoonstel lingscommissie, de heer E. van Daatse- laar, met een korte toespraak geopend. Volgens spr. bestond er onder de leden steeds ,een zekere wedijver, welke voor al bij de wedvluchten in de zomerdfagen tot uiting komt- Dan gaat het om dev snel ste duif, thans echter om de schoonheid, om de duif met de sierlijkste en krachtig ste lichaamsbouw. De snelste zijn niet altijd de mooiste duiven en daarom zul len na de beoordeling bij de lecfen ook wel teleurstellingen voorkomen, terwijl er weer anderen zijn, die met de uitslag zeer tevreden zullen zijn. Na deze toespraak verklaarde spr- deze tentoonstelling voor geopend. De prijzen werden als volgt toegekend: Onbevlogen doffers: 1. J. Onwezen, 2- H. Spïkman, 3. J- Blankensteijn- Onbevlogen duiven: 1- W- Nieuwenhuis- Gevlogen doffers van 90 tot 300 k.m-: 1. Th- de Muijnck, 2- J. Onwezen, 3. Wc Roest, 4. R. Koster. Eerv. verm. J. Onwe zen. Gevlogen duivinnen van 90 tot 300 k'.m-: 1. J- ónwezen, 2. J. Rijnders, 3. G. SukeL 4. Th- de Muijnck. Gevlogen doffers van 300 tot 500 k.m-: 1- J- Blankensteïjn, 2. J. Rijnders, 3, G* v. d- Broek, 4- Th. de Muijnck. Gevlogen duivinnen van 300 tot 500 k'.m. 1. E> van Daatselaar, 2- W. Nieuwenhuis, 3. W- Roest, 4- J. Mulders. Gevlogen doffers van 500 k.m- en meer: 1. E* van Daatselaar, 2. G. Teeken, 3. H. Spikman, 4- J. Onwezen, 5. J. Blan- kensteijn. Gevlogen duivinnen van 500 k.m. en meejr: I. W. Nieuwenhuis, 2. G. Sukel, 3. Th- de Muijnck. Onbevlogen jonge doffers: W- Nieuwenhuis, 2. J. Meijwes, 3. L Mets. Onbevlogen jonge duivinnen: 1. W. Nieu-' wenhuis, 2. J. Onwezen. Gevlogen jonge doffers van 90 tot 150 k.m«: 1- J. Onwezen, 2. G. van den Broek, 3. Th- Muijnck. 4. R. Bokma. Gevlogen jonge duivinnen van 90 tot 150 k'.m.: 1. J. Blankensteijn. 2. H* Pohlman, 3. H' Pohlman, 4- W. Nieuwenhuis, 5. Th. de Muijnck. Gevlogen jonge doffeirs van 150 k.m- en meqr: 1. R. Koster, 2. Th. Luijtelaar, 3r R.' Koster, 4. G. Teeken, 5. G. van den Broek. Gevlogen jonge duivinnen van 150 k.m. en meer: 1. W. Nieuwenhuis, 2- G. van den Broek, 3- W. Roest, 4- H. Klaren- beek, 5. Th. Luijtelaar. 6. H. Pohlman» De beste oude doffer: J. Onwezen. De beste oude duif: W. Nieuwenhuis- De beste jonge doffer: J. Onwezen. De beste jonge duif: J. Blankensteijti- De beste duif van de gehele tentoonstel-i ling: W. Nieuwenhuis. De aasgieren staan klaar. Van de hoogte uit zien ze neer wanneer Indonesië hun ten deel zal vallen. De een biedt nu al 40 millioen dollar, de ander noodt heel vriendschappelijk een zestal bereidwillige offeraars tot een be zoek om eens nader kennis te maken. Bederf en corruptie in het vaderland, verraad aan Neerlands zaak in het buitenland met hulp en medeweten van een zich als het hoogste col lege opgeworpen hebbende Ver. Naties. In een der vergaderingen van de Assemblee werd deze week een woord gesproken, dat niet van grond ontbloot is, n.1. dat de Ver. Naties een belangenpolitiek voorstaan. De Sovjet vecht met woord èn daad voor uit breiding van haar macht en invloed; Ame rika door het laten rollen van dollars en nog eens dollars voor bevestiging en uitbreiding van haar overwicht en om goed garen te spinnen. Neem nu Indonesië, zodra het souverein is, kan het 40 millioen dollar opnemen, maar voor de helft moet het daar goederen voor kopen in Amerika. En heel goedgunstig zegt Oom Sam dan tegen de domme Hollander die geld geeft om zelf een pak slaag te krij gen van een Indonesiër als hij niet hard ge noeg loopt om het land uit te komen dan zullen we eens overwegen wat we voor uw economisch belang kunnen doen. De domme Hollander met de slaapmuts van de oude Michel op, knikt vriendelijk terug en zegt: alsjeblieft, wil Oom ook nog wat anders als Indonesië hebben? De eens voor domme Michel uitgemaakte Duitser is nu een brutale vlerk geworden, die een grote mond opzet en fel te keer gaat te gen wat hij acht onrecht hem aangedaan, als fabrieken worden ontmanteld, een fatsoenlijker woord voor gesloopt. Vooral Schumacher, die een lijdend mens is, en daardoor mogelijk als leider der soc. partij te fel reageert, heeft in de Bondsvergadering scherp Adenauer als minister-president aan gevallen. Nobel is dat niet, omdat hij wettig gekozen is, al had Schumacher zelf die plaats graag ingenomen. Maar de uitdaging om in het parlement te praten over het recht van Duitsland om in de Raad van Europa een plaats in te nemen, is door Adenauer afge wezen, omdat deze kwestie in de Raad in be handeling is. Nu zou het toch wel dwaas zijn, wanneer tijdens de besprekingen te Parijs, hierover in de Bondsvergadering te Bonn een debat plaats had. Maar Schumacher is nu eenmaal fel gebeten op Adenauer, en al zit deze voor vier jaar als kanselier vast op zijn stoel, onaangename uren zullen hem door ziji tegenvoeter niet bespaard worden. Dan is de strijd om Frankfort als plaats voor de zetel van West-Duitsland te kiezen instede van Bonn, waar, op bevel der geallieerden de hoofdzetel nu gevestigd is, opnieuw door Frankfort opgeroepen. Maar noch Frankfort, noch Bonn is het ideaal, dat is Berlijn. Hoeveel macht moet men de regering van Adenauer te Bonn geven? Ziedaar de vraag. Groter zelfstandigheid naar buiten, lid van West-Europa? Dan is er nog altijd het vasthouden van de vrees aan Franse zijde voor een herleving van Duitsland en weder opleving van oude idealen. De kwestie van het Saargebied, dat ook toegelaten wil wor den, maar waar meer Frankrijk dan de be volking achter zit. Adenauer noemde de ver houding tot Frankrijk de wondeplek in Duits- lands buitenlandse betrekkingen, hetgeen hij juist aan dit Saargebied weet, en het onver standig van Frankrijk zou vinden, als het Duitslands toelating tot de Raad van Europa van die van het Saargebied afhankelijk stelde. In beginsel had het ministers-comité uit de Raad van Europa al besloten om Duitsland toe te laten, maar het beslissende besluit ver schoven tot de centrale commissie van de Consultatieve vergadering haar mening had meegedeeld, die tevens voor het Saargebied zal moeten beslissen. De kleine Assemblee heeft zich voor aansluiting uitgesproken, zo dat het wel als zeker beschouwd kan worden. Behalve de conferentie der Grote Drie, zijn nog in de Franse hoofdstad deze week ver gaderd geweest het comité van twaalf minis ters, vertegenwoordigende de Europese Unie, waar West-Duitsland ook aansluiting bij zócht, doch voorlopig de neus stootte. De 12 ministers durfden blijkbaar niet ronduit „neen" zeggen, en kropen door een achter deurtje naar buiten, door te besluiten zich te wenden tot de permanente commissie van de „Assemblee van Straatsburg", die van advies moet dienen. Welke waarborgen zal Acheson moeten een prachtig St. Nicolaas geschenk „Een Hollands kind, dat is bekend - die vindt in zee zijn element". En in de lucht tegenwoordig! Daarom was het zo'n gelukkige gedachte in het nieuwe KG-album OOSTINJE- VAARDERS zeil-, stoom- en lucht vaart te verenigen. Een album uit dui zend, boeiend en leerzaam tegelijk. En U kunt Uw kinderen dit prachtige boekwerk schenken,doorUzelfenUw gezin het allerheerlijkste kopje koffie of thee te schenken: KG-koffie en -thee! In elk pakje een plaatje.*) Het album 00ST1NJEVA A RDERS beschrijft beroemde tochten van Nederlanders per zeil schip, stoomschip of vliegtuig naar Indië. Dit boekwerk dat ook grote platen bevat, biedt ruim te voor 80 fraai gekleurde plaatjes, waarvan er één is verpakt in elk pakje KG-koffie en -thee, behoudens in de allergoedkoopste soorten. Prijs van het album f. 2.-. Ook tegen inleve ring van 100 plaatjes. Vraagt Uw winkelier Stoomkottiebranderij Theehandel Kanis Gunnink Kampen vragen, die Frankrijk en Engeland bevredi gen, als zij de „aartsvijand" opnieuw moe ten geloven op zijn woord? Schuman moet niet ongenegen zijn iets toe te geven, maar: hij heeft het parlement beloofd geen veran deringen in de politiek, Duitsland betreffen de, aan te brengen zonder het Franse parle ment daarin gekend te hebben. En Schuman houdt nog vast aan de Grondwet en de rechten van de volksvertegenwoordi ging. De 12 ministers van de Raad van Europa had den de vorige week besloten, alles zelf te be sluiten en het andere lichaam van de Raad, de „Assemblee van Straatsburg" voor vol dongen feiten te plaatsen. Deze, de kleine Assemblee genaamd, heeft nu op haar beurt eens hoog van de toren geblazen en van de 12 ministers meer vrijheid van handelen ge- eist. Maar de weg voor West-Duitsland en het Saargebied is nu geplaveid: zij kunnen lid worden. Het Kremlin heeft weer een grote parade en op tocht gezien. De revolutie van 1917 werd her dacht. Vanzelfsprekend werd er ook gerede voerd. Lof voor het Oosten, successen op elk terrein. Dat kon niet uitblijven, want heeft de Sovjet niet ontdekt, dat alle belangrijke uit vindingen in vroeger en later tijd door Rus sen zijn gedaan? Zelfs verontschuldig het beeld de nachtspiegel was door een Rus omstreeks 1450 uitgevonden, maar dan in hout! Geen wonder dus, dat de October-revo- lutie in 1917 als een keerpunt in de geschie denis genoemd werd. En de derde wereld oorlog, verklaarde de Sovjet-Russische vice- premier, betekende het graf van het wereld- kapitalisme. Van kapitaal gesproken: Israël heeft aan Mos kou om een lening gevraagd, terwijl het een zelfde vraag ook aan Amerika deed. In dit verband mag gewezen worden op communis tisch China, dat ook bij beide geldschieters een aanvraag deed, omdat het Oost en West te vriend wil houden. Amerika heeft anders wel andere appeltjes met dit communistische volkje te schillen, o.a. over het vasthouden van legatie-ambtenaren, doch daar gaan de heren heel gemakkelijk overheen. Dat zijn voor hun beuzelingen, waar ze zich niet druk over maken. De kwestie van Haderabad, dat in September vorig jaar weigerde zich naar India te voegen toen dit land Haderabad overviel, is opge lost met de eindelijke toetreding. Pandit Nehroe kan op zijn koloniaal bewind met voldoening terug zien. Als nu Kushmir ook valt, heeft Pakistan de strop, De wereld is één verwarring en wat zal het einde zijn? VRACHTSCHEPEN AAN DE KETTING Een toenemend aantal vrachtboten wordt de laatste weken opgetegd. Het zijn vooral de kleinere Engelse, Griekse en Noorse schepen van het oudere type, die met kolen gestookt worden. Deze boten varen in de wilde vaart, maar voor hun diensten wordt op het ogen-, blik zo weinig betaald, dat het minder kost, wanneer men ze eenvoudig oplegt. De vrach ten worden nog steeds lager en volgens „Het Financiële Dagblad" wordt dit voor een groot deel veroorzaakt door de achteruitgang van de uitvoer van Amerikaanse kolen naar Europa. Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen In ons land wordt voor het personeel van verschillende bedrijven een Esperan- to-cursus gehouden. Om er slechts een paar te noemen: bij Verkade en Pie- tetr Schoen jn Zaandam en Ter Kuile in Enschede. Radio „Vaticaan" heeft bekend ge maakt, dat ïn het heilig jaar 1950 de pro gramma's voor de feestelijkheden ook in het Esperanto zullen worden uitgezonden. De Britse Minister van Onderwijs zond twee inspecteurs als waarnemers naar het wereldcongres van esperantisten te Boujrnemouth. Zij woonden verschil lende bijeenkomsten bij ten einde zich op de hoogte te stellen van het prachtiscih; gebruik van deze hulptaal. Het Braziliaans Instituut voor Geo grafie en Statistiek gebruikt al meer dan 10 jaar Esperanto ïn zijn correspondent tie met het buitenland. Bovendien orga niseert het Instituut verschillende Espe- panto-cursussen voor zijn personeel. Ter gelegenheid van het Oostenrijkse Esperanto-congres te Grasz werd een Es- pteranto-postzegel uitgegeven ter waarde van 20 groschen. Naar aanleiding van de ze verschijning sprak Dr. Kar! Dwor- schalk, alg. directeur van de posterijen ïn Oostenrijk, als volgt voor Radio Wien: „De mensheid hunkert naar vrede en naar een gemeenschappelijke hulptaal, die de verstandhouding tussen de volkeren in de hand werkt. Esperanto is hiervoor het aangewezen middel. Door de uitgifte van deze postzegel heeft de regering van Oos tenrijk' de grote verdienste van Esperanto willen huldigen." Vrijdag 11 Nov. brachten de radio nieuwsberichten een opmerkelijk bericht: Aan de Kweekschool voor onderwijzers te Hengelo is Esperanto als verplicht vak' op het leerplan geplaatst. Let wel, le zers, niet facultatief. Zo ver waren we op enkele scholen reeds gekomen. Of ficieel zullen er dus Esperanto-onderwij zers worden gevormd. Dat kan en zal grote en verheugende gevolgen hebben. Aan de tijd van „de kat uit de boom kij ken" komt wel haast een einde.

Soester Courant | 1949 | | pagina 3