SOEST. IN DE HOEK. SOESTERBERG. SOESTER COURANT Abonn. per kwart- f 1.50 - p. post fl.73. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag- DINSDAG 22 NOVEMBER 1949. BorcaaVan Weedestraat 25 - Telefoon 2566 - Giro 126156 25e JAARGANG No- 87. GECOMPLICEERD VERKEERSONGEVAL. Maandagmorgen had op de Btrrgem. Gro- thestraat een verkeersongeval plaats, het geen gelukkig zonder persoonlijke onge lukken is afgelopen. Een dochtertje van de fam. v. D- stak zonder op het ver keer te letten de drukke Burg. Grothe- sfcraat over, juist op het moment, dat vanuit de richting Amsterdam een per sonenauto naderde. De bestuurder van deze auto remde zo krachtig, dat zijn wa gen een gehele slag omzwaaide en weer in de richting Amsterdam tot stilstand kwam, waardoor het meisje ongedeerd de overzijde van de weg kon bereiken. Bij het omzwaaien van de auto, raakte deze echter een aldaar ter plaatse staande groentewagen, bespannen met een paard. Het paard schrok zo van de botsing, dat het op hol sloeg en enige tientallen me ters verder met de wagen tegen 'n boom botste, waardoor de groentewagen ernsti ge averij opliep- Het paard wercf gegre pen. De auto verspeelde een spatbord en een koplamp- INTOCHT VAN ST. NICOLAAS- Zoals (reeds door ons gemeld zal St. Ni- colaas, op verzoek van de Winkeliers- Ver- Soest en de Federatie van Soester Buurtverenigingen, niet minder dan 3 rij toeren door onze gemeente maken. Na zijn aankomst op Zaterdagmiddag a.s- zal Sint enige dagen in Soest verblijven en gedurende die tijd zijn rijtoeren ma ken, waarbij hij de navolgende route's zal volgen: Zaterdag 26 November. Aankomst aan station Soest 14.25 uur- Ontvangst ten Gemeentehuize. Vertrek Gemeentehuis pl.m- 15-15 uur. Overweg, v. Weedestr., B. Grothestr-, Emmalaan,, Julïanalaan, Soester Engweg, Verl- Talmalaan, Beu kenlaan, Smitsw-, Oude Grachtje, Klaar- waterweg, Beukenlaan, Laanstraat, Alb. Hahnw., Beetzl-, Nachtegaalw-, Schriks- laan, Beckeringhstr., Krommew-, Konin- ginnelaan, Nieuwerhoekpl., Oranje-Ho tel- Woensdag 30 November: Vertrek Oranje- Hotel te 13.30 uur- Burg- Grothestraat» Van Weedestr., Steen ho ff straat, Molen straat, Nieuweweg, Eigendomweg, Den Bliekl., Bosstr., Ossendamw-, Schouten- kampweg, O. Ufcrechtsew-, Braamweg, Weg 143, v. Beuningenlaan, Vosseveldl-, Birktstraat, v. Lenneplaan, Ferd- Huijck- laan, P- v- d* Breemerweg, Eemstraat, Lange Brinkweg, Korte Brinkweg, Stad houderslaan, Noorderweg, Vredehofstr., Nieuwerhoekplein, Oranje-Hotel. Zaterdag 3 December: Vertrek Hotel Eemland te 14 uur. F- C- Kuijper straat, Korte Brinkweg, Lange Brinkweg, Eem straat, Kerkstraat, Torenstr., Kerksir-, Soesterbergsestr-, Eikenlaan, Verl- Kolo- nieweg, Galienkamppelsweg, Birktstraat, Kerkstraat, Middelwijkstraat, Steenhoff- straat, v- Weedestraat, Eemland- Tijdens de rijtoeren zullen een 6-tal zwar te knechts bij alle winkeliers, die aan de grote St. Nicolaas-actie deelnemen, de pakketten in ontvangst nemen, waarin zich de goederen bevinden, welke St- Ni- colaas mj deze firma's kocht. INBREKERSGILDE WEER ACTIEF. In dè nacht werd ingebroken in de kan toorgebouwen van de Anker Emaille fa briek en van de N.V- Ned* Fotografische Industrie te Soestduinen. De daders zijn zeer brutaal te werk gegaan, daar in de Anker Emaillefabriek ook des nachts ge werkt wordt- Een gering bedrag aan geld, een partijtje sigaretten en een rijwiel werden ontvreemd. JAARFEEST E-H-B O-, AFD. SOEST Vrijdagavond hield de afd. Soest van de Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken haar jaarlijkse feestavond in de grote zaal van Eemland. Dr. P- G de Vos, voorzitter van de Soes ter E-H-B-O., heette de vele aanwezigen hartelijk welkom en sprak er zijn voldoe ning over uit, dat de E-H-B O- de specia le belangstelling van het publiek geniet. Spr. memoreerde tevens het grote nut van de E-H-B-O., vooral in een plaats als Soest, met het drukke doorgaande verkeer en daarbij voorkomende aanrij dingen en ongelukken. Verder verwelkomde spr. de afgevaardig den van de E-H-BO--afdelingen Ameron- gen, Hilversum, Utrecht en Zuilen, ter wijl spr. het op hoge rpijs stelde wet houder J. v- d* Arend, als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, te kun nen begroeten, evenals de doktoren P. Donker, Rupert Sr., Rupert Jr. en Stro band en de vertegenwoordigers van de plaatselijke verenigingen P-T-T-, S-E.C. en S.P-S V- Vervolgens bood de heer C. Klomp, na mens de leden met een korte toespraak 't bestuur 'n prachtige clubvlag aan, die in dank werd aanvaard. Tevens had het bestuur de fraaie wisselbeker met de daaraan verbonden medaille, gewonnen op de districtswedstrijden te Utrecht, in ontvangst te nemen. Uit handen van Mej. M- van Herwaarden, penningmeesteres van de afdeling, ont vingen de doctoren-docenten P. G- de Vos, J. Stroband en P- Donker, als her innering een fraai boekwerk. Na dit meer officiële gedeelte werd 'n vrolijk programma afgewerkt. Voor de pauze werden enige vrolijke en goed ver tolkte schetsen voor het voetlicht ge bracht, terwijl het programma met de op voering van de klucht „Papa strijkt de vlag", werd besloten. De verschillende nummers werden door de conferencier Coos van de Velde op uitstekende wijze afgewisseld. Tot slot volgde een gezellig samenzijn met medewerking van het Amusements orkest „De Boers Melodisten". Het was een mooie en gezellige avond. GEVONDEN VOORWERPEN. Autoband, zwarte vulpen, paar bruine wollen kinderwanten, portemonnaie met enig geld, padvindersriem met fluit en sleutel, etui met rijbewijs en wegenbelas- tingkaart, bruine lederen actetas met boeken, enige boorden, rode alpinomuts, geruite das, paar voetbalschoenen, bank biljet van f10.witte wollen wanten, meetlint, rode dameswant, vulpenhouder, nummerbord L 63693, groen-grijze cein tuur met gesp. Inlichting elke Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur aan het Politiebureau. VERGADERING BOERENBOND. Vrijdagavond kwamen de Soester Land bouwers in De Gouden Ploeg bijeen ter bespreking van de situatie, ontstaan door de toeslagregeling voor huisslachtingen. Zoals bekend, wordt per kilogram een toeslag verleend van 55 ct. Door deze maatregel zal o.m worden bereikt, dat het gebruik van varkensvlees wordt ge stimuleerd en er minder rundvee ge slacht wordt. Het fokken en mesten van varkens geeft voordelen in verband met de veevoederproductie. Als een bezwaar wordt echter gevoeld, dat de varkens, die voor huisslachting bestemd zijn, eerst naar een centraal punt gebracht moeten worden om ge wogen te worden. Gepoogd zal worden een (regeling te treffen, die voldoende controle garandeert, maar tevens voor komt, dat overbodig transport moet; plaats vinden. Ook kwam de bestrijding der t-b-c- on der het melkvee ter sprake. De verga dering was van mening, dat 'n bestrij ding van deze ziekte aller medewerking eist, maar de voorgestelde financiëele re geling mocht de melkprijs niet te veel ongunstig beïnvloeden voor de nog niet geheel t.b-c--vrije veebedrijven. KONIJNENTENTOONSTELLING. De konijnenfokvereniging „Onder Ons" hield Zaterdagmiddag in de zaal van ca fé Butselaar aan de Korte Brinkweg een raskonijnententoonstelling. Onder de 79 inzendingeen bevonden zich verscheidene schone exemplaren- Als keurmeester fungeerde de heer L. Hamaker uit Haarlem. De prijzen werden als volgt toegekend: Ereprys voor Jhet mooiste dier van de tentoonstelling: Y. Reitsma te Bilthoven, met grote Chinchill voedster. Ie Prijs voor op één na mooiste dier: A- Grauwmans, met klein Chinchill voed ster. 2e Prijs voor mooiste dier: G. G- Hjl- horst, met witte Wener voedster. Ie Prijs voor mooiste inzending van 1 ras en kleur: T. S- den Broeder, met een collectie Thuringers. 2e Prijs voor mooiste inzending van 1 ras en kleur: W. Graumans, met eea col lectie kleine Chinchilla's. Mooiste pelsdier: A. Graumans, met een kleine Chinchill voedster. Mooiste paar Chinchilla's: A. Graumans- Ereprijs voor grijze Vlaamse reus: P. Be ij en. De beste witte Vlaamse reus: K. Philip- pens. Beste grote Chinchill: Y- Reitsma te Bilt hoven. Beste witte Wener ram: J. A- Schotten Beste witte Wener voedster: G. G- Hil- horst. Beste blauwe Wener: D. Baas- Beste Thuringer: T. S- den Broeder- Beste Belgische Haires: J- v- Gaasbeek Beste kleine Chinchill voedster en ram: A. Graumans- Beste Tan: A- Graumans- Beste Hollander: W. Hoogzaad- Beste kleine Zilver: H- F- Rutgers* Beste inzending in de jeugdklasse: J. Ba tenburg Jr. Beste inzending op één na in de jeugd klasse: H- F- Rutgers* 's Avonds vond in de zaal van Eemlandf voor de leden met hun dames een intie me feestavond plaats, alwaar de op de tentoonstelling behaalde prijzen werden uitgereikt- De voorzitter van de feestcommissie, de heer J. van Gaasbeek, sprak hierbij een kort openingswoord. Het feestprogramma, bestaande uit ko mische schetsjes, acrobatiek, zang enz-, werd op verdienstelijke wijze door eigen leden uitgevoerd. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn, waaraan het muziekgezelschap van Jon. Helder uit Weesp medewerking verleende. MOOI RESULTAAT. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, waren de baten van de j.1- Dinsdagavond gehouden feestavond van de voetbalver. K.P-S- bestemd voor „Pro Juventute", de vereniging, welke tot doel heeft het be dreigde kind te beschermen en te steu nen. Naar wij thans vernemen werd als resultaat van de2e avond door K.P-S- de som van f 526.10 aan „Pro Juventute" afgedragen. KAMPIOENSCHAP BILJARTEN. Donderdagavond werden de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap 4e klasse libre van het district Eemland in hotel „De Schouw" voortgezet» terwijl Vrijdagavond de slotpartijen werden ge speeld. De heer H- Dammers van de Amersfoortse biljartvereniging „De Nieu we Kei'' wist met evenveel winstpunten, n.1- 11, als de heer W- Bleumink van „Metropole", door een beter gemiddelde beslag op de titel te leggen. De spanning heeft er dan ook tot de laatste avond in gezeten. Van de 8 fina listen promoveren er 5 naar de 3e klasse en wel de heren H- Dammers, W- Bleu mink, L. v- d Berg, J. Polman en <R. Koster. De resultaten van de laatste par tijen waren R. Koster verloor van H- Dammers- J. Polman verloor van W- Bleumink- L- v- d* Berg won van H- Lambrechts. A. Ouderdorp verloor van P- v* Asselt. L. v. d* Berg won van R. Koster. H- Dammers won van J. Polman W. Bleumink won van A- Ouderdorp» De eindstand is: 1. H- Dammers, Nieuwe Kei- 2. W- Bleumink, Metropole- 3. H- Lambrechts, Metropole- 4. L- v- d. Berg, Leusderkwartier. 5- J- Polman, Leusderkwartier* 6. P- van Asselt, Centraal- 7. R- Koster, Zonneheuvel- 8. A- Ouderdorp, O-D-L. Aan het slot van de wedstrijden wetfcL door de heer A. Spijker, voorzitter van het district, de bondsmedaïlle aan de nieuwe kampioen, de heer H. Dammers, uitgereikt, terwijl 8 finalisten een herin neringsmedaille van het district in ont vangst hadden te nemen. De heer Spijker wenste de spelers met het behaalde succes geluk en roemde de sportieve geest, die tijdens het tournooi had geheerst. Spr. dankte tevens de bil- jartver. „De Schouw" voor de uitstekende organisatie en de heer La Grouw voor het beschikbaar stellen van 't prima ma teriaal- RECTIFICATIE. In ons vorig nummer stond onder de Predikbeurten vermeld, dat hedenavond in de Chr. Geref- Kerk een avonddienst zou worden gehouden. Wij wijzen er op, dat deze dienst niet hedenavond maar Donderdagavond gehouden wordt. NAKED CITY. Tot en met Donderdag draait in het City-theater „NaT^ed City". Een zeer suggestief detectieve-filmwerk, met als achtergrond de stad New York met haar bewoners. In deze geweldige huizenzee wordt ergens in een flat een jonge vrouw dood gevonden. De politie-luitenant Dan Muldoon begint het onderzoek, dat aan vankelijk hopeloos lijkt, maar tenslotte resultaten afwerpt. Ogenschijnlijk is het gegeven een geval van dertien in 'n do zijn, maar door de buitengewone knap pe en spannende wijze van vertellen en de prachtige creatie van Barry Fitzgerald als de politie-luitenant is het een pro duct geworden, dat ver uitsteekt boven soortgelijke films. Als bijzonderheid ver melden wij nog de medewerking van New York's criminele recherche, waardoor wc kennis maken met de werkwijze van deze beroemde organisatie en welke zeker be langrijk bijdraagt om de adembenemende sfeer in dit filmwerk te verhogen. WTe eens een middag of avond weggerukt wil worden uit zijn gewone doen, kan te recht bij Naked City en zal er een vir tuoos gemaakte filmverbeelding aan be leven. BEURZEN VOOR MUZIEKSTUDERENDEN. Het Utrechts Conservatorium van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst stelt voor de opleiding voor het Eindexamen en voor het Diploma Or- kestspel enige studiebeurzen beschik baar. Voor gevorderde leerlingen zowel voor strijk- als blaasinstrumenten is hier dus een mooie kans de door velen zo begeerde vakopleiding aan het Utrechts Conservatorium te verkrijgen. Gegadigden kunnen zich schriftelijk wen den om inlichtingen tot de administratie van het Conservatorium: Lange Nieuw- straat 2, Utrecht- Wie heeft ook weer gezegd: „Wij zijn groot in het kleine en klein in het gro te"? Heeft niemand dat gezegd? Hoe kom ik er dan aan? Waar ik heen wil en waar ïk het over wilde hebben? Om met de deur in huis te vallen, over de slagers- Niet over de Soester slagers. Bewaar me, nee, daar denk ik niet aan. Die hebben veel te lan ge en scherep messen en dus blijf ik met hen liever goede vrienden. Eigenlijk is dit een „flauwekul" praatje. Althans voor degenen onder de lezers, die bekend zijn met het feit, dat leverworst ook wel „flauwekul" genoemd wordt. Er is flauwekul of te wel leverworst in diverse soorten van uitvoering en inhoud. Er is Haagse, Berliner, Saksische en Smeerleverworst, Leverkaas en mogelijk nog wel andere variaties. In een der plaatsen van ons land, zo las ik, zit het verschil 'm niet alleen in de naam, maar vooral in de prijs, al uitte men daar al eerder de klacht, dat wat men van de ene slager als Berliner te slikken kreeg, precies smaakte als de Saksische van een ander. Maar dat is 'n kwestie van smaak en daar hebben wij het nu niet over. Het gaat om1 de prijs- Saksische is duurder dan Berliner en Berliner op haar beurt weer hoger in prijs dan de Haagse- Waarom nu uitge rekend de Haagse leverworst goedkopei moet zijn dan die Duitse soorten, weet ik niet. De Haagse leverworst is om zo te zeg gen de „worst voor de grote massa", al kan die grote massa zelfs niet iedere dag die „goedkope" Haagse worst op haar brood eten. Nu het varkensvlees aanzienlijk in prijs is gedaald, al vind ik het nog duur ge noeg, lag het voor de hand, dat ook de Haagse goedkoper zou worden, maar dit was blijkbaar niet geheel naar de zin van de slagers in die gemeente, die ïk op het oog heb. Wat deden nu deze slagers-handelaars? Zij maakten onder ling de afspraak geen Haagse leverworst meer te fabrieken, maar stopten de le ver en wat er nog meer ingaat, in een duurder velletje, zodat de goedkoopste worst nu de Berliner is. Maar die „Ber- liver" ligt een beduidend aantal centen boven de z-g. goedkope Haagse van vóór de prijsverlaging van varkensvlees. Wel, ik moet zeggen, het is handig ge vonden van die slagers, om op deze ma nier de mensen tot aankoop van duur dere worst aan te zetten. Maar ik meen ook te mogen zeggen, dat het bliksems onsympathiek is, vooral tegenover het arbeidende deel in die gemeente. Gelukkig dat wij in Soest gezond den kende slagers hebben. H. OEKMAN- FEESTAVOND BUURTVER. ORANJE- De Buurtvereniging „Oranje" doet veel voor haar leden. Zo werd er j-1- Zaterdag in de geheel gevulde zaal van „Huis ten Halve" weer een feestavond gegeven, wel ke buitengewoon geslaagd is. Nadat de voorzitter, de heer De Bruin, een woord van welkom had gesproken, werd door het Toneelgezelschap P.T-T van de vereniging „Tuindorpsbelang" te Utrecht, dat hier een oude en goede be kende is, op zeer verdienstelijke wijze „De Privé-secretaresse'', blijspel in 3'he-' drijven, opgevoerd. Ir. 't bijzonder de hoofdrollen en enige bijrollen werden uit nemend vertolkt. In de pauzes bracht de heer Beek mooie piano-muziek ten gehore. JAARVERGADERING „ORANJE". Dezer dagen hield de Buurtvereniging „Oranje", o.l-v- de heer De Bruip, haar jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereniging 207 leden telt en er financieel gezond voor staat. In de vacature van voorzitter, ontstaan door het bedanken van de heer Geers, aan wie ook als oprichter hulde werd gebracht voor het vele, wat hij voor de vereniging heeft gepresteerd, is gekozen de heer De Bruin. Vervolgens werden in het be stuur herkozen de aftredende leden, de heren Geers, Van Lankeren en Marselis. In plaats van de heer Reinsma, die zich wegens drukke werkzaamheden niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer v. d- Weerd- Namens de reiscommissie bracht de heer Geers verslag uit over het geslaagde uitstapje in de afgelopen zo mer. Besloten werd om het volgende jaar naar Valkenburg te gaan. De rekening en verantwoording van de penningmeester werden in orde bevonden. Naar aanlei ding van een verzoek van B. en W- werd na een breedvoerige bespreking het voor stel van het bestuur aangenomen om de zorg op zich te nemen van de installatie en instandhouding van een op te richten speeltuin te Soesterberg. Voor de boeg ligt wellicht een uitbrei ding van de buurtvereniging met de Van Maarenstraat en Generaal Spoorstraat-

Soester Courant | 1949 | | pagina 1