zs B awezig STEMPVOORT STEMPVOORT J* LENSSEN, MAKELAAR Ook voor Levensverzekering en Lijfrenten. Officiële mededelingen. Voetbal. KERSTPAKKETTEN voor DUITSLAND SOEST. 23 NOVEMBER j. H. SCHILDER, F, D. CARELS, twee of drie kamers met keuken. VILLA TE KOOP RELIGIEUZE ARTIKELEN Toneelclub en Hawaiianorkest. Alleen Koffie Thee "5 Hypotheek verkrijgbaar tegen 311 01 |2 0 Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 9 November 1949 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van W. La Grouw, van be roep hotelier, wonende te Soest, om een tapvergunning in de beneden-vóórlocali- teit en beneden-achterlocaliteit van per ceel Birktstraat 17, aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schrifte lijk bezwaren bij B. en W* inbrengen- VOETBALOVERZICHT. De drie Soester clubs hebben zich Zon dag kranig geweerd. SEC wist te Jut- phaas tegen haar concurrent J.S-V- ge lijk te spelen en daarmede de leiding in 4e klasse K te behouden. Met iets meer geluk had het zelfs een overwinning kunnen zijn. Het niet medespelen van De Mink werd terdege gevoeld, hoewel invaller Beernink zijn plaats niet onver dienstelijk heeft bezet- In deze afdeling speelde Maarssen met 22 gelijk tegen het bezoekende Kampong en wist Amersf. Boys met 42 van VVOG te winnen. De stand in de 4e klasse K ziet er nu als volgt uit: S.E.C- 9 5 4 0 14 J.S.V- 8 4 3 1 11 Maarssen 9 4 3 2 11 Amersf. Boys 9 5 1 3 11 Voorwaarts 7 3 3 1 9 Zwal. Vooruit 7 2 14 3 L.V.V 7 13 3 5 's Graveland 7 2 14 5 Kampong 8 13 4 5 V.V.O-G. 9 0 4 5, 4 B.D.C- nam tegen Voorwaarts(R.) geen halve maatregel en zond de bezoekers met een gedecideerde 7—1 nederlaag huiswaarts. Enige Voorwaarts-spelers ble ken echter zeer slechte verliezers té zijn, hetgeen voor de verstandhouding in het veld niet bevorderlijk was. De medege gadigde voor de titel, En Avant, ver speelde tegen Woudenberg een kostbaar >unt, door met 11 gelijk te seplen, etgeen de leidende positie van B.D-C- ten goede komt. De uitslagen in de le klasse B waren: FortissimoE-M-S- 4-0- De ToekomstF-A-K- 63. OdinIJ.F..C. 40. WoudenbergEn Avant 11. Oran je Wit—*H.D*S- 45- De stand is". H.D.S- 10 7 2, 1 16 B.DC- 9 7 1 115 En Avant 9 5 3 1 13 Fortissimo 9 4 3 2 11 Voorwaarts 9 5 0 4 10 De Toekomst 9 4 2 3 10 Odin 9 5 O. 4 10 Oranje Wit 9 2 3 4 7 F.A-K- 10 2 3 5 7 E.M.S- 10 2 2 6 6 Woudenberg 8 116 3 IJ.F.C 9 0 2 7 2 De Soester Boys zijn weer op het goede pad teruggekeerd en behaalde 'n klei ne, maar nuttige overwinning op het Amersfoortse V-V-Z A- De Boys bezetten nu met 10 punten uit 8 wedstrijden een plaats in de bovenste helft van de rang lijst. De B.D-C-reserves lieten een klein steék- je vallen door op eigen terrein tegen Quidk 4 met 22 gelijk te spelen. S.E-C- 3 schijnt na de vorige week de smaak te pakken te hebben, want nu moest Donar 3 er met 31 aan geloven. In ieder geval een keurige prestatie van deze S.E-C-ploeg. Ten slotte deed zich bij de Soester Boys het eigenaardige geval voor, dat het 2e elftal van de Boys met 23 een lesje kreeg van het 3e elftal* J.SV—S-E-C. 2-2. Door te Jutphaas tegen J.S-V- met 22 gelijk te spelen, wist S.É-G- haar onge slagen record te handhaven en de eerste helft van de competitie met een punt voorsprong op haar concurrenten te be sluiten. Het begin van deze ontmoeting begon voor S-Ë-C zeer hoopvol, want reeds na drie minuten werd de leiding genomen, toen, bij een snelle aanval, over de SEC- linkervleugel, O. Maassen keurig voor zette, zijn broer M. Maassen stapte tac tisch over de hem toegespeelde bal heen, waarop de naar binnen gekomen Klom penhouwer in vrije positie voor het JSV- doel kwam en met een goed geplaatst schot S.E-C de leiding gaf- 01. Aangemoedigd door dit succes behield S.E-C- het beste van het spel en de J-S.V.- verdediging kreeg het zwaar te verant woorden. In deze periode kreeg de SEC- midvocir, geheel vrij voor het J.SV -doel, een bijna niet te missen kans, maar zijn schot ging rakelings naast. Langzaam maar zeker wist de thuisclub het spel meer in evenwicht te brengen, waardoor we een snel van doel tot doel gaand spel te zien kregen. Het schieten bij J.S-V* liet echter veel te wensen over, zodat de 5-E-C -doelman geen al te moeilijk werk kreeg. Toch slaagde J*S-V* er na een kwairtier in de achterstand in te lo pen, toen bij een aanval van de thuisclub, doelman Van Zoghei op een vooruit ge speelde bal, twijfelde met uitlopen. Een der J.S*V-ers was hem te vlug af en uit de scrimmage, die daarop voor het S-E*C-doel ontstond, werd de bal in het S-E-C--doel gewerkt. 11. Met wisselende kansen werd verder ge speeld, maar in de eerste helft werd niet meer gescoord. Na de rust hetzelfde spelbeeld, snelle aanvallen van weerszijden, met trapvsate verdedigingen. Een mooi schot van de S.E-C -invaller Beernink, scheerde de lat van 't JSV-doel, terwijl even later linksbuiten O. Maassen na een snelle ren, zijn schot eveneens door de lat ge keerd zag. Er hing een doelpunt in de lucht en na een kwartier was het Klom penhouwer, die inmiddels midVoor was gaan spelen, die een fraaie pass van rechtshalf Pureveen, met een formidabel schot in een doelpunt wist om te zetten. Niet ontmoedigd zette de J.S*V-ers de tanden op elkaar en slaagden er in SEC iets in de verdediging te dringen. Goed gesteund door de mitdfdenlinie wist de S-E-C--achterhoede enige tijd stand te houden, maar een kwartier voor 't einde slaagde J.S*V- qr in weer gelijk te maken. De J.S*V-midvoor Le Noble kreeg de bal in vrije positie en met een pracht schot, juist in de rechterbovenhoek van het S.E-C-doel, bracht hij de stand op 2—2. In de laatste minuut trachtte S.E-C- nog de overwinning uit het vuur te slepen, maair in deze periode toonde de J.S-V - doelman Bosschieter zijn bijzondere kwa liteiten. Enige corners op het J-S-V.-doel brachten wel veel spanning, maar geen doelpunten. Met S.E-C- in de aanval kondigde tenslot te de uitstekend leidende scheidsrechter C. Donk het einde van deze in goedie verstandhouding gespeelde wedstrijd. K.P-S—SYNRES 6-1. Zaterdagmiddag was het elftal van de N.V* Chemische Industrie „Synres" te Hoek van Holland bij K-P-S- op bezoek voor het spelen van een wedstrijd- De bezoekers beschikten over een vrij goed elftal, dat echter de kunst van doelpun ten maken niet verstond. Dat ging bij K.P*S- beter en de paleismannen hadden al een 20 voorsprong eer de Hoek van Hollanders er in slaagden te scoren. De rust kwam met 21 voor K-P-S- In de tweede speelhelft zetten de bezoekers alles op alles, om hun ach terstand in te lopen, maar de K-P-S -de fensie bleek voor hen niet te passeren. Met regelmatige tussenpozen voerde KPS de stand steeds meer op en het einde kivam dan ook met een 1 overwinning voor K-P-S- GROTE OVERWINNING VAN B.DC- Een geestdriftig en doortastend B.D-C, dat technisch met kop en schouders bo ven haar tegenstanders uitstak, heeft Zon dag gedecideerd met 'n mededinger naar de bovenste plaats afgerekend. Al zal vóór de wedstrijd wel niemand van het talrijke publiek bevroed hebben, dat „Voorwaarts" zo'n bittere pil te slikken zou krijgen, zelfs de meest vurige aan hanger van Voorwaarts zal de grote over winning volkomen verdiend moeten noe men, want hun favorieten kwamen er Zondag, ondanks al hun zwoegen, eenvou dig niet aan te pas. Direct na de aftrap zette Kees Reijerse zijn voorhoede aan het werk en reeds in de tweede minuut bewees Henk van Asch, die als rechts buiten was opgesteld, dat hij deze plaats volkomen waard was- Een goed aangegeven bal van M. Brou wer aan Gerard v. d- Berg, tikte de laat ste handig voor de voeten van de ouidje BTXC-back, die zich geen ogenblik be dacht en de bal oerhard in de touwen joeg. 10- Voordat het spel tien minuten oud was hadden de Soesters door toedoen van Ge rard van de Berg de voorsprong al ver groot tot 20. Vanaf dit ogenblik is B-D*C's overwin ning niet meer in gevaar geweest. Wel probeerden de gasten telkenmale de bakens te verzetten, doch de Soester mid denlinie en achterhoede, waarin Wester laan de door agina gekwelde Kees Eps- kamp uitstekend verving, gaven Voor waarts niet de minste kans. Geregeld zette B.DC- gevaarlijke aanval len op, die op de zenuwen van ver schillende Voorwaarts-spelers op 'n zwa re proef stelden, hetgeen resulteerde in talrijke door B-D^C- te nemen vrije trap pen. Vooral in de tweede helft, die met een 20 voorsprong voor de thuisclub was ingegaan, werd de wedstrijd meerdere malen ontsierd door ruw spel, zodat de scheidsrechter zich genoodzaakt zag van iedere ploeg een speler uit het veld té zenden. Vijf minuten na de hervatting werd het door een strafschop 30. Gerard van de Berg schoot deze onberispelijk in. Even later kreeg ook Voorwaarts een straf schop toegewezen, die eveneens werd be nut. 31* Dit was voor de gastheren het sein de zaak nog energieker aan te pakken. Snel le open aanvallen volgden elkander re gelmatig op. Keurig combinerend wist de B.D.C--voorhoede steeds weer door de vijandelijke achterhoede heen te snijden. Eerst was het Henk van Asch, die uit een voorzet van links wist te scoren- 41* Daarna was het wederom Gerard van de Berg, dank zij een strafschop. 51* De zesde goal en ongetwijfeld de mooiste van deze middag, kwam van Kees Reijer se. In plaats van de bal vanaf het mid denveld, zoals hij de gehele mididag ha)di gedaan, afgemeten voor de voeten van een zijner medespelers te plaatsen, ging hij er in zijn eentje van door, passeerde meerdere tegenstanders en schoot zo hard in, dat de keeper niet eens de kans gegeven werd om naar de bal te kijken, Iaat staan te proberen deze te stoppen. Een juweel van een doelpunt. Tenslotte maakte Kees v. d* Berg er na een snelle ren 71 van; eveneens 'n keurig doelpunt, dat tevens het laatste was van deze wedstrijd, die door idie Soesters volkomen verdiend gewonnen werd. SOESTER BOYS—V.V-Z-A. 2—1. De Soester Boys zijn er in geslaagd deze wedstrijd met 21 te winnen en kwamen dus met deze uitslag maar net met de hakken over de sloot. Reeds dadelijk' na het begin zette de Boys een fel offensief in, maar de trap- vaste V.V-Z A.-verdedïging wist steeds op het critieke moment redding te brengen. Het duurde dan ook nog een half uur eer de thuisclub haar meerderheid in een doelpunt tot uitdrukking kon bren gen. Een goed genomen hoekschop op het V-V-Z A.-doel werd door de Amersfoort se keeper het veld ingestompt. De bal kwam voor de voeten van de vrij op gestelde R. Koster, die met een hard schot de Boys de leiding gaf. Toch zagen de gasten nog voor de rust kans de stand gelijk te maken, zodat met de stand 11 van doel werd verwisseld. De tweede speelhelft kenmerkte zich door een gelijk opgaande strijd met de Boys iets gevaarlijker. Het was dan ook de Boys-midvoor Van Asch, die er in slaag de zijn club opnieuw de leiding te geven. Hoewel beide partijen nog poogden ver andering in deze stand te brengen, slaag den zij daarin niet, zodat het einde kwam met een kleine maar verdiende overwin ning voor de Soester Boys. Voorwaar zeg ik u, voor zoveel gij dit een van deze mijne minste broederen gedaan hebt, zo hebt gij dat mij gedaan. Mafth. 25:40. Het Landelijk Interkerkelijk Bureau voor Noodvoorziening heeft de beschikking gekregen over uitvoervergunningen voor Kerstpakketten a f5,— voor Duitsland. Formulieren aan te vragen per briefkaart bij: I.K.B. afd. Pakketten, Carnegielaan 9, Den Haag 30-JARIG BESTAAN „DE ZWALUW". In het verslag van de jaarvergadering van de Postduivenvereniging „De Zwa luw' hebben wij abusievelijk vermeld, dat ter gelegenheid van het 30-jarig be staan der vereniging Zaterdag 19 Nov. een receptie zou plaats vinden. Deze re ceptie vindt plaats a.s- Zaterdag 26 No vember, van 3 tot 5 uur, in hotel De Gouden Ploeg. TAFELTENNIS. Door »n 8—2 overwinning van Soestdijk 1 op het leidende Velox 3 verbeterde zij haar positie aanzienlijk. Soestdijk 2 ging voort op de goede weg door met die zelfde cijfers van Damka 3 te winnen- Soestdijk 3, nog steeds zonder puntenver lies, kwam mei de volle buit uit Utrecht terug. Met 64 werd van Levu 2 gewon nen. De enigste nederlaag was voor Soest dijk 4, dat met 6—4 voor Iduna 1 het hoofd moest buigen. Door de grote verbetering van het lamp licht in het St. Ludgardisgebouw, wa ren bal en tegenstander nu makkelijker te volgen. Het programma van deze week, dat drie zware uitwedstrijden omvat, luidt: Maandag 21 Nov. Noack 2Soestdijk 1- Woensdag 23 Nov. AMVJ—Soestdijk' 2- Donderdag 24 Nov. Neerlandia-Soestd* 3- Zaterdag 26 Nov. Soestdijk 4Noack 4* FILMAVOND C.N-V- Op Vrijdag 25 November a-s- houdt het C-N-V- een filmavond in de zaal van Eemland. De hoofdfilm, „Naar vernieuwing der sa menleving" heeft al in tal van plaatsen in Nederland met succes gedraaid. Deze nieuwe film van het C-N-V- is een goede combinatie van verhaal en organisatiele- ven, waardoor een spannende film werd verkregen. Ook voor een uitstekend bij programma is gezorgd. OPPASSEN NOG STEEDS DE BOODSCHAP. In de omgeving van de Sparrenlaan werd dezer 'dagen weer een handgranaat (ei- model) gevonden. ONDERLINGE DAMCOMPETITIE. De uitslag van de laatste door „De Va riant" gespeelde wedstrijden is als volgt: H. SjollemaH* Kraaij 02* P. Radstok J. Kentin 20* C* v- EsH- Terlouwi 02. J* AlderdingR- Damen 0-2. J. v. Koesveld—C- v. Es 1-1- H. Kraaij—Si. Zwart 2—0. H. Ter louw—J- v. Koesveld 02. H* SjollemaC- van Es 02. A. L. Massop—H. Terlouw afgebroken- De wedstrijd tegen Veluwezoom-Nijkerk werd uitgesteld tot nader te bepalen da tum. GASTURBINE NOG NIET GESCHIKT VOOR AUTO'S De snelle ontwikkeling van de schroefloze vliegtuigen, die worden aangedreven door gasturbines, inplaats van door explosiemoto ren, heeft, zoals vanzelf spreekt, ook de vraag naar voren gebracht of de nieuwe machines in de automobielindustrie zouden kunnen worden gebruikt. Enkele fabrieken hebben daartoe proefmachines gebouwd, maar er blijken nog zoveel moeilijkheden te overwin nen, dat het nog wel geruime tijd zal duren eer de turbine voor auto-constructie even be trouwbaar en even eenvoudig te bedienen is als de gewone motor. Het dichtst bij de op lossing schijnt de Engelse „Rover" automo bielfabriek. Deze fabriek heeft een turbine gebouwd, die slechts 90 cm. lang, 45 cm. breed en 50 cm. hoog is. De turbine ontwik kelt 100 pk en haalde bij de proeven meer dan 1000 omwentelingen per seconde (70.000 per minuut!) Eigenlijk bestaat deze machine uit twee turbines, waarvan de eerste alleen de compressor aandrijft en dus het gasmeng sel levert en de tweede zorgt voor de voort bewegingskracht. De grote moeilijkheid bij turbines voor auto's is, dat de draaisnelheid zo sterk vertraagd moet worden om op de wielen overgebracht te kunnen worden. Ook de zeer hoge verbrandingstemperaturen zijn een bezwaar, terwijl de uitlaatgassen zó heet zijn, dat zij eerst afgekoeld moeten worden, wat trouwens ook aan de economie van de verbranding ten goede komt. De warmte, die aan de verbrandingsgassen wordt onttrokken, wordt nl. weer gebruikt om het brandstof mengsel vóór te verhitten. De moeilijkheid van de overbrenging wil men oplossen door middel van de hydraulische gangwissel, zoals die de laatste jaren ook bij verschillende auto's wordt toegepast. Verder heeft men nog zorgen over de geluidsdemping, de luchtaan- voer en de verbrandingsgassen-afvoer en de beheersing van de temperatuur, wanneer plotseling snelheid verminderd dient te wor den. Vooralsnog schijnt de turbine dus beter geschikt voor de vliegtuig- dan voor de auto industrie. SURINAME KAN MEER HOUT LEVEREN Een zeer groot deel van Suriname is bedekt met bos, dat een bijna onuitputtelijke hout- voorraad bevat. Toch betrekt Nederland slechts een klein gedeelte van zijn houtbe hoefte uit dit Nederlandse gebied in Zuid- Amerika. Van de 290 millioen gulden, die ons land voor de invoer van hout in 1948 uit gaf, werd niet meer dan 3.600.000.voor Surinaams hout besteed. De heer J. W. Gong grijp geeft in E.S.B. een overzicht van de mogelijkheden, die het Surinaamse houtbe drijf zou bieden bij een betere regeling van de exploitatie. Op het ogenblik levert het ge wone hout voor de zaagmolens in Suriname een rendement van niet meer dan 40%, ter wijl Europese en Amerikaanse zagerijen om streeks 60% nuttig hout uit een boom zagen. De heer Gonggrijp vermeldt, dat de inkoop prijs van het ongezaagde hout te hoog is en die van het gezaagde hout te laag, wat een gevolg is van de zeer slechte toestand, waar in het ongezaagde hout bij de molens aan komt, van de primitieve inrichting der zage rijen en van de ongelofelijk grote houtver spilling, die men overal in Suriname kan con stateren van het moment van kappen af tot en met de verscheping. Verder is een groot nadeel, dat het hout nat wordt ingeladen op de houtboten, waardoor de vrachtkosten veel en veel te hoog komen. De schrijver van het artikel heeft de indruk, dat de vervoerskos ten van hout naar Noord-Amerika 10 tot 20 maal lager zijn dan die naar Nederland. Als het mogelijk zou zijn om Surinaams hout te verschepen voor vrachtprijzen, die de Ameri kanen berekenen bij het vervoer van hout en bauxiet naar hun land, dan zou Suriname zeer goedkoop hout aan Nederland kunnen leveren. Dit betreft niet alleen luxe hout, maar ook goedkoop bouwhout. Voorts is het noodzakelijk om in Suriname een goed inge richt hout-exploitatie-bedrijf op te bouwen, waarbij men de methode kan volgen, die in tropisch Afrika geweldige invloed heeft ge had. Daarbij wordt de rups-tractor bij het kappen van de bomen gebruikt, waardoor de productie per man en per dag 40 tot 50 maal zo hoog wordt als bij het ouderwetse hout hakken. Suriname kan dus een enorme hout productie opleveren en belangrijk bijdragen tot verlaging van de bouwkosten in Neder land. Orthop. Chirurg. HILVERSUM. Te koop gevraagd net ge dragen dames-, heren- en kinder KLEDING. Br. no. 306 bur. S.C. of tel. 2054. Pracht KINDERWAGEN te koop met stoeltje, nieuw bedje en kussentje. Smits- weg 47, Soest. Wegens plotseling aanvaar den ambtelijke functie was het mij niet mogelijk alle patiënten te groeten, het geen ik langs deze weg als nog doe. ARTS. WARMWATER BOILER te koop aangeb., inhoud 80 liter, aftap, merk Inventum. Aan het zelfde adres aan geb. Franse piano. Br. no. 1111 bureau S.C. HAARDKACHEL te koop. Koekoekweg 11 TE KOOP GEVRAAGD te Soest een kleine woning of ruilen tegen een klein pensionbedrijf met vergun ning. tegen lage huur. Aanb. Edelenbosch, Elspeet. TE KOOP 2 clubs, 4 stoe len, 2 tafels, klok, pendule- stel en schilderijen. Alles in goede staat. Na 6 uur 's avonds Braamweg 10. Goed gesitueerd echtpaar zonder kinderen zoekt in bechaafd milieu, op goede stand, eventueel ook gestoffeerd of gemeub. Max. f 150,— p. maand. Aanb. met vermel ding van prijs worden gaar ne ingewacht onder letters BL bureau S.C. TE KOOP een in prima staat zijnde Etna Haard met grond- en achterplaat f 125.— en een partij Weck flessen (s/4 en 1 Liter) f 0.25 per stuk. Birkstraat 83b, bij het sportpark Birkhoven. Gemeub. TE HUUR suite met serre en vrije keuken (centrum Soestdijk), liefst aan ouder echtpaar of dame alleen. Brieven No. 1110 bureau S.C. 8 kamers, kelder, keuken, bijkeuken, centr. verwar ming, leeg te aanvaarden. Tevens te koop huizen voor geldbelegging. Inl. Woning bureau Blaauboer, Eiken laan 19, Telefoon 2995. WONINGRUIL. Wie wil klein huisje in Soest, ge schikt voor echtpaar op leeftijd, ruilen voor groter huis in Zeist, bev. kamer en suite, vier slaapkamers, keuken, gang en zolder, voor- en achtertuin. Huur f 22.75 per maand. Inlich tingen J. Kleefstra, Kroost- weg 186, Zeist. Voor een goede sortering is Uw adres J. Lustenhouwer, Koster Vredehofstraat 5, Tel. 2327 NETTE JONGEN gevr.. 16—18 jaar, goed loon, prettig werk. Bakkerij Deb- bink, Julianalaan 31. Wij wensen op te richten een Dames en Heren (leeftijd 16 tot en met 18 j.), voor het orkest in het bezit van gitaar, mondorgels en banjo, gelieven zich schriftelijk te wenden tot B. Willemsen, Smitsweg 27, Soest. Nu is het prettig winkelen bij Zelf Uw Cadeaux uitzoeken. Van 10 cents Speculaas-popper. en Suikerbeestjes tot luxe nu ja, komt U zelf eens kijken. Als U 't nu bestelt en volgende week komt halen, is de kans groot, dat U 't gratis krijgt, want wij zijn deelnemer der St. Nicolaas Winkelactie. TORENSTRAAT TELEFOON 2601 „De kabels los, de zeilen op - dat gaat er op een sparen". Want het nieuwe KG-album OOSTINJE- VAARDERS is verschenenEen album dat onze jongens en meisjes op boeiende wijze en in rijke kleu renpracht de ontwikkeling laat zien van de zeil-, stoom- en luchtvaart op Indië. Maakt Uw kroost gelukkig, schenkt van nu af de superieure KG- melanges, dan schenkt hen tegelijk dit prachtige album een plaatje. 00ST1NJEV AARDER. tochten van Nederlander, schip en vliegtuig naar biedt iljmte voor 80 geki van er één is verpakt ii en -thee, behoudens t soorten. Prijs van het verkrijgbaar tegen inlevei Vraagt Uu> winkelier! Stoomkoffiebranderij Theehandel Kanis Gun

Soester Courant | 1949 | | pagina 2