Over oorlogskansen gesproken. De Vrouw moet Vrouw blijven... SOEST. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. per kwart- fi.50 - p. post f 1.75. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 6 DECEMBER 1949. BureauVan VVeedestraat 85 - Telefoon 2566 - Giro 126156 25e JAARGANG No. 91- Wij hebben een schat van een buurman. U misschien ook. Maar hij houdt zo ontzettend erg van een praatje. Vooral op die ongeluk kige ogenblikken, van: „Ik stoor toch zeker niet?" en: „Zou ik uw grasschaar mogen le nenja, eventjes maar!" We kénnen dat. Politiek is specifiek zijn onderwerp, en oor logskansen zijn „lievelings-gerecht". Wij wa ren wel genoodzaakt, op ongeregelde tijden het voor en tegen te overwegen. We dachten zo, dat het best zou kunnen gebeuren, dat u ook in zulk een conversatie verzeild raakte. Daarom hebben we enige gegevens voor u opgetekend, waarvoor we natuurlijk op an dere plaatsen ons oor te luisteren hebben ge legd, dan waar onze buurman gewoonlijk pleegt te komen. Russische overheersing. Is het doel van de Sovjetdruk op het Westen een dreigende poging tot directe overheer sing? Gelijk reeds in de Duitse bezettingstijd bleek, krijgen de Russen op een nog uitge strekter gebied te kampen met een tekort aan controle en machtsmiddelen op de bevolking. Hoe verder zij naar het Westen komen, hoe hoger het levenspeil en de intellectuele ont wikkeling van de Europeaan staat. Des te fel ler en vaster dê verdediging en des te ge ringer de kans van acceptatie der Sfowjet denkbeelden. Anders gezegd dus: Indien Mos kou nog meer Westerse landen binnen haar machtsbereik trekt, wordt het haast onmoge lijk om alle naties volgens één beginsel en in vrede te doen handelen. De ervaringen in de Balkan- en Donaulanden hebben ons ge toond, hoe de Sovjets zelfs eeh kleine groep zwakke Slavische landen niet meer in het gareel kunnen houden. Men hoeft daarvoor niet over te gaan tot registratie van alle ge ruchten van de laatste tijd, doch nuchter zich houden bij de feiten. Die spreken duidelijk genoeg van mislukking. En, vragen we, hoe moet het dan gaan als Moskou ook Duitsland, Frankrijk en Italië in de hand zou moeten houden? Het is niet aannemelijk, dat men in het fraaie Kremlin hieraan ernstig denkt. Veeleer beoogt men daar de consolidatie van de bereikte posities en ter beveiliging daar van de verzwakking der Westelijke Janden. Het zal elke communist welgevallig zijn, als we veel praten over onderwerpen als totale oorlog en totale vrede, en maar kermen en wanhopenwant dat is het begin van het verval en zozeer door Stalin begeerde ver zwakking van onze geestelijke veerkracht. Militaire deskundigen zijn van mening, dat Moskou nu niet en in de toekomst niet hoopt, dat het Frankrijk en Duitsland krijgt te be sturen, om te proberen of die landen mis schien toch zo waren te kneden als Polen en Roemenië, wat al zoveel hoofdbrekens heeft gekost. Mocht het tot een militair treffen tus sen Oost en West komen, dan kan de Rus niet beter hopen, dan dat de strijd op Frans- Duits grondgebied wordt uitgevochten. En liefst met atoombommen, want dat alleen geeft de lang verbeide mogelijkheid tot ver nietiging van de gehate Westerse cultuur. Een slag aan de Rijn is dan begrijpelijk. De Rijnverdedigrng. Wie „geen vreemdeling is in Jeruzalem" heeft onlangs veelzeggend met het hoofd ge knikt, toen in de kranten het bericht ver scheen van veldmaarschalk Montgomery, die zo plezierig de Rijn was afgevaren naar Rot terdam toe. In zijn hoofd woelen verdedi gingsplannen voor West-Europa, onder de uitvoering van het Atlantisch Pact. Het plan van een Rijnfront heeft immers een achter grond met huiveringwekkende consequenties. Maar het gaat om de beveiliging van onze West-Europese beschaving en afweer van de Oostelijke overheersing (Rusland Aziatisch blok). Wie over de verdediging praat, moet eerlijk zijn en zichzelf en anderen niet ver helen, dat: De verdediging van West-Europa gebeurt ten koste van de bestaansmogelijk heid van West-Europa. Elke vermindering van hulp van buitenaf, c.q. van de U. S. A., is en blijft doodgevaarlijk. Westelijk Europa is in 35 jaar geteisterd door twee verschrikkelijke oorlogen. De eerste on dermijnde de Europese maatschappelijke structuur. De tweede vernietigde een deel van onze beschaving en van ons bezit. Het cen trum van de beschaving hier, is steeds ge weest een gebied belijnd door de rivieren de Loire, Seine, Rijn en Maas. Andere gebieden sloten daar dan op aan, t.w. het Iberische schiereiland, Scandinavië, Midden- en Zuid- Duitsland, Noord- en Midden Italië. Daar ligt tot nu toe de kern. West-Europese beschaving in stand houden eist: deze gebieden een halve eeuw de kans geven tot ongestoorde ontwik keling. Niets meer en niets minder. Het voor gestelde oorlogsfront, met idem zoveel su per-atoombommen is het zij hoe het zij zelfmoord. Voor zover het Nederland aangaat, bestaat er een redelijke kans, dat we, in het randgebied van Europa, levend uit de slag komen. De rest, naar het Oosten toe, is dan een woestenij, bij voorkeur Amerikaans ter ritoir. Het zal de U.S.A. waarschijnlijk wei nig interesseren, en de voorspelling is zo dwaas niet, dat eenmaal Chinezen in de res ten van West-Europa de baas zullen zijn. Dan is met recht het aanzien van de aarde ver anderdWe kunnen critiek uitoefenen op zulk een gang van zaken, zoveel ons lust, dat is gemakkelijk. Vragen en proberen bij hopen. Men kan ook de schouders ophalen. Maar wij wachten nóg op degene, die eens met betere plannen komt. Gelukkig, dat wij niet zelf de gang van de wereld bepalen en dat wij uit de geschiedenis leren, dat niet door mensen voorziene moeilijkheden vele zaken ten goede kunnen keren. Over heel de wereld wordt de Ameri kaanse vrouw benijd. Nergens ter we reld is de vrouw zo onafhankelijk als in Amerika. Zij zit op de hoogste troon maar begint die te wankelen? Toen de eerste Amerikaanse soldaten uit Europa terugkwamen, sommigen met vrouwen van over de Oceaan, sommigen met verloof den die zouden nakomen, maar bijna alle on uitwisbaar het beeld van de Europese vrouw in het hart, werd er alarm geslagen in de kringen, waarin Miss of Mrs America placht te vertoeven. De eerste schrik is nu wat voorbij, maar toch voelt de Amerikaanse vrouw dat er iets be gint te veranderen. En ze zet zich schrap om die verandering tegen te houden. Zal het haar lukken? Kostbare vrouw. Het Amerikaanse vrouwentype verschilt in tal van opzichten van het continentale. Dat geldt allereerst van het uiterlijk, waaraan zeer veel zorg wordt besteed en waaraan ka pitale sommen worden ten koste gelegd. Alleen aan kosmetische middelen, lippenstift, rouge, enz., dus het „kleingoed" spenderen de Amerikaanse vrouwen 700 millioen dollar per jaar, en wat ze aan sieraden en andere op schik uitgeven, loopt in de milliarden. Daarbij komt dan nog de behandeling bij de kapper, die allerlei ingenieuse vindingen aanwendt om het haar z'n glans en schoon heid te doen behouden (en daar behoorlijk, of onbehoorlijk, voor rekent), de schoonheids behandeling, kleding, schoeisel, lingerie. Door dit alles is de Amerikaanse vrouw de best verzorgde, maar ook de kostbaarste (in let terlijke zin) vrouw van heel de wereld. Vele getrouwde vrouwen hebben evenals haar man een baan. In ieder geval wordt de vrouw in zaken volkomen met de man gelijk gesteld, en vindt niemand het vreemd onder een vrouw als chef te werken. Tot in de grootste bedrijven toe vervult zij de leidende functies. Voor vrouwen met een hang naar emancipatie is Amerika het luilekkerland al zullen ze ook daar door een extra-grote concurrentie-rijstebrijberg moeten heen-eten. Liefde op 't gezicht. De liefde vertoont in Amerika ook gans an deer aspecten dan in ons bedaagde Europa, en zeker kan niet worden gezegd, dat de taal der liefde in alle landen ter wereld dezelfde is. Want Amerika maakt zeer zeker een uit zondering. Psychologen zullen moeten uitzoeken of het hier een uiting van onrijpheid of van deca dentie betreft, maar liefde is in Amerika een zaak van het uiterlijk, zo geestelijk als licha melijk. Wat het laatste betreft, spaart de vrouw moeite noch kosten om zichzelf zo duur mogelijk te „verkopen". Vanuit het za kenleven wordt deze trek aangemoedigd één blik in de advertenties der Amerikaanse tijdschriften zegt meer dan een diepgaande verhandeling hierover. En de talloze strips met verhalen van meisjes, die hun kans mis sen door „slechte adem", body odour" en der gelijke onaantrekkelijkheden mogen ons doen glimlachen, voor het Amerikaanse meisje zijn ze tragische werkelijkheiddat bewijst wel het feit, dat jaar in jaar uit op hetzelfde the ma wordt voortgeborduurd. Met veel raffinement en soms ook voor onze Westerse begrippen onbeschaamdheid, exposeert de Amerikaanse vrouw zichzelf, maakt zich zo begeerlijk mogelijk. Maar dat is slechts de etalage. Is het eerste contact ge legd, dan begint de expositie der „persoon lijkheid". Praat in de wolken. In doorsnee is die imitatie vorstelijk. De vrouw moet aanbiddings-, begeerte-object zijn en blijven. Daardoor krijgt men dan een soort conversatie, die op de keper beschouwd' ook weer „confectie" is. Kort, ironisch, wrang, aantrekkend en weer afstotend, een gescherm met woorden, begrippen, doorspekt met een bepaald „slang", dat grote slagvaardigheid en durf eist. De persoonlijkheid van de man is geheel op het winnen van de vrouw ingesteld. Hij moet „mannelijk" zijn, een „he-man" zoals Clark Gable, het idool der „bobby-sexers" der bak vissen. Daarom moet hij een pijp roken, tweeds dragen, zijn schoenen, zijn hoed, zijn overhemden, zijn dassen, die een Europeaan kleurenblind maken en daarop hele romans schijnen te zijn geborduurd, zijn zakdoeken en zijn portemonnaie, het moet allemaal het stempel dragen van de mannelijke man. Het best kwam dit wel tot uiting in een an nonce vanbroekriemen, waarbij als spe ciale aanbeveling gold dat, wie déze riem om z'n middel snoerde, zich „holbewoner" voel de! Het is allemaal in de grond der zaak uiterst primitief en uiterst tragisch. Want achter het schouwspel van vorstelijk voortschrijdende en door aanbidders omstuwde vrouwen, van zichzelf oppompende mannen, is niets dan een grote leegte. Het massaal aantal echt scheidingen, en het evenredig aantal psychia ters, raadgevers, koffiedikkijkers en astro logen, de „crackpot" religies, waarmee onder nemende mannen (en vrouwen) hun beurzen spekken, gevoegd bij de vele gevallen van abortus, bewijst hoe men zijn levensgeluk voorbijgeschoten is. Met loopt voortdurend met het hoofd in de geparfumeerde wolken, en men kan niet meer anders, want het ganse levenspatroon is ge fixeerd. De meisjes worden van hun jeugd af voorgehouden, de mannen te veroveren en vooral op te letten, dat hun ridder doorlopend over een goedgevulde portemonnaie beschikt. Vele meisjes maken eenvoudig geen afspraak met jongens zonder auto en met bescheiden geldmiddelen. Ze hebben geen zin in „een leven van armoe". Maar vele Amerikaanse jongemannen hebben het in Europa anders gezien. Vrouwen, die opgaan in het gezinsleven, die zorg besteden aan de maaltijden, inplaats van in een res taurant te gaan eten, die vreugde hebben in het opvoeden van kinderen, inplaats van hun aantal zo klein mogelijk te houden. Die 's avonds gezellig thuis blijven, inplaats van een „babj'sitter" te huren en uit te gaan, of vrienden te vragen voor de eeuwige brid gepartijen. Die minder geld besteden aan hun uiterlijk schoon, maar door geluk en levens vreugd aantrekkelijk zijn. Amerikaanse mannen en vrouwen missen een. essentiële voorwaarde voor levensgeluk: ze kennen het offer niet. Ze hebben niet geleerd, dat het heerlijker kan zijn te geven dan te ontvangen. En nu mogen de Amerikaanse bladen zich druk maken en de vrouwenorganisaties de batteren over de vraag, wat er toch loos is met de Amerikaanse vrouw, het antwoord op die vraag is al eeuwen geleden gegeven: de liefde zoekt zichzelve niet! ST NICOLAAS VERRASTE 1100 KINDEREN. Uit alle hoeken van ons dorp waren, niettegenstaande het slechte weer, Zater dagmiddag de jonge Soestertjes naar Eemland getrokken om daar door St. Ni- colaas te worden ontvangen. Al waren er in het begin meerdere klein tjes, die ietwat angstig het verloop van de dingen tegemoet zagen, de gezichten klaarden spoedig op, toen St. Nicolaas mededeelde, dat er gelukkig niemand uit Soest in de zak gestopt behoefde te wor den. Toch zou hij de kinderschare hebben moeten teleurstellen, zo vertelde Sint, als de Federatie van Buurtverenigingen hem niet zo goed had geholpen. De goede man vergat n.l«, bij zijn vertrek uit Spanje, zijn geldbuidel mee te nemen. De Federatie leende Sint echter 'n „he leboel" geld, zodat de kinderen nu niets te kort zouden komen. En dit bleek ook. Zij konden genieten van enkele leuke filmpjes, en bij hef naar huis gaan ktegen de kinderen van een der Zwarte Pieten elk een grote zak vol lekkernijen. Des avonds was er voor de volwassenen een groot St. Nicolaasfeest- De heer D^ van Sloten, voorzitter van de Federatie, heette de aanwezigen welkom, in 't bij zonder de burgemeester met zijn echtge note en de afgevaardigden van de buurt verenigingen en „De Paleisruiters". De bekende „Zingende Broertjes en Zus jes' openden het programma met enige leuke liedjes, waarna St. Nicolaas met zijn zes Zwarte Pieten arriveerde. St- Ni colaas hield een pakkende toespraak en dankte de Federatie en de Soesfer Win keliersvereniging, die het hem mogelijk hadden gemaakt Soest te bezoeken en de jeugd zo rijkelijk te bedelen. De toneelvereniging „Ons Genoegen" voerde vervolgens een klucht in vier be drijven op, getiteld „Moppie", waarom onbedaarlijk is gelachen en waarvan de aanwezigen volop hebben genoten. Het was een goede avond, vol afwisseling. BELANGRIJKE INDUSTRIEVESTIGING. De wenselijkheid om in deze gemeente te komen tot industrievestiging is meer dere malen bepleit. Ook in de gemeente raad is herhaaldelijk op het groot eco nomisch belang hiervan gewezen en dat ons gemeentebestuur in deze diligent is, is herhaaldelijk gebleken. Thans doet zich een gelegenheid voor een belangrijke industrie aan te trekken. De heer E- Kann te Naarden exploiteert reeds 20 jaar een tricotagefabriek in Gen nep en het ligt in het voornemen deze industrie naar hier over te brengen en hiervoor een moderne fabriek' te bou wen, waarin direct werkgelegenheid zal zijn voor ongeveer 70 arbeidskrachten. Het „goedkope" varkensvlees is van erg korte duur geweest. Och, een kind kon wel narekenen, dat de subsidieregeling voor geslachte var kens niet vol te houden zou zijn, maar, omdat we toch op de flacon gaan, maal den wij er niet om of het eindje leen beetje vroeger of later zou komen. Bo vendien sneed het mes aan twee kanten. Wij hadden goedkoop varkensvlees en de boeren een extraatje, wanneer zij hun beesten lieten slachten. Er zat nog wel een derde kant aan het geval, de berooide staatscassa, maar wie daarover nog praat, is een zeurpiet en een vervelende doordrijver, want laten we maar aannemen, dat ze het in Den Haag, waar ze met hun neus boven op onze geldkist zitten, wel beter weten. Daar zien ze de zaken nog helemaal niet zo zwart in. Als onze Ministers zich een hoger salaris van 20 mille laten aanmeten en aan de 2e Kamerleden een salaris verdubbeling geven, vergeleken bij voor de oorlog, dan kunnen we rustig aanne men, dat er geen vuiltje aan de lucht is. i Neen, wanneer het er inderdaad met 's lands financiën zo slecht voor zou staan als sommige vervelende klieren zeggen, neemt U dan maar gerust aan, dat onze regeringsmensen wel zouden voorgaan om alles zo sober en zuinig mogelijk te doen. Zij zouden dan zeker geen hogere salaris sen en toelagen accepteren. Trouwens, we zien op alle gebied hoe ze in Den Haag hun best doen en zuinigjes met de landsgelden omspringen. Aan ouden van dagen b.v. werd een kleine toelage, die zij voor de Kerstdagen had den gevraagd, omdat die mensen het zo hard hebben, geweigerd. Veronderstel, ze zouden wel aan de gang kunnen blijven. Nee hoor, we zullen de suiker een centje per pond goedkoper maken, ter compensatie van het naar ik meen 44 cent duurder wordende varkensvlees en dan mag de burgerij tevreden zijn. En dat zijn we ook. Alleen eeuwige haarklovers kunnen mees muilen en zeggen, dat het een beetje eigenaardig aandoet, als de regering be weert, dat wij naar een iager consumptie niveau moeten en zuinig moeten zijn en zij tegelijkertijd de salarissen voor zich zelf niet onaanzienlijk verhoogt. Neen, ik vind het heel niet vriendelijk van die mopperaars om te zeggen, dat hef niet past om de salarissen en vergoedin gen van de Ministers en Kamerleden met duizenden te verhogen, als een werkman nog geen 5 cent opslag mag hebben. H. OEKMAN- In het bedrijf werken momenteel 87 per sonen, waarvan 75 meisjes, aan de fa bricage van interlock onderkleding en aanverwante artikelen. In het uitbreidingsplan van deze ge meente is toegelaten, dat op gronden, ge legen aan en nabij de Beckeringhstraat, industrie kan worden gevestigd. De heer Kann wenst hiervan twee perce len te kopen met 'n gezamenlijke op pervlakte van 2723 vierkante meter, te gen f2.— per vierkante M- In de raadsvergadering van a-s. Vrijdag zal een beslissing over deze grond,verkoop Worden genomen. VERKEERSONGELUK. Vrijdagavond stak de heer O., komende uit de Vondellaan, per rijwiel de Soes- terbergsestraat over. Door een met flinke vaart rijdende auto, komende uit de rich ting Soesterberg, werd hij aangereden en tegen het wegdek geslingerd. Met een ernstige hoofdwonde en een in gedrukte borstkas werd het slachtoffer opgenomen en naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. De toestand van de heer O. is zeer ern stig. OPLICHTER VOORDE RECHTBANK. D. N. alhier, die zich Vrijdjag voor de Utrechtse Rechtbank moest verantwoor den wegens oplichterij en valsheid1 in ge schrifte, heeft kans gezien de afgelopen jaren diverse zakenlieden op te lichten, waarbij hun bedragen varieerend van f 300 tot f4500 afhandig werden gemaakt. Zo wist hij iemand uit Eindhoven f 500 lichter te maken door hem de overschrij ving van een patates-frifes-vergunning te beloven. De man betaalde het geld, doch de vergunning bleef uit, want N. ha|d deze zelf niet. Een banketbakker uit Friesland, die de zaak te Weert, waar N. werkzaam was, in huurkoop wenste, moest een zekerheid stelling van 14500.betalen; het gehele bedrijf bleek echter verlopen te zijn- Verder tekende N. huur- en koopcontrac ten met een valse naam, terwijl hij zijn relaties door allerlei fantastische verhalen tot zakendoen wist over te halen. Mede gezien het verleden van verdachte, eiste de Officier van Justitie 3 jaar ge vangenisstraf tegen N. Uitspraak volgt 16 December a-s-

Soester Courant | 1949 | | pagina 1