Overal actie* SOESTERBERG. Esperanto-nieuws. Uit de Kippen wereld gemeenteraadsvergadering. Het lied van de haring en standing. GOED, O O EDI, De Raad der gemeente Soest in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 9 December 1949, des voormiddags 9.30 uur, met eventuele voortzetting des na middags 2 uur, ter behandeling van de volgende agenda. 1. Mededeling van ingekomen stukken, a. Schrijven van de Directeur van Ge meentewerken, ter beantwoording van enige in de Raadsvergadering van 21 Oc- tober 1949 gestelde vragen. 2. Voorstel inzake reorganisatie der Schoonheidscommissie en benoeming van 1 lid en twee plaatsvervangende leden. 3. Voorstel tot benoeming lid van het bestuur van het Maatschappelijk Hulp betoon, wegens periodieke aftreding van J. Vonk. 4. Voorstel tot wijziging der gemeentebe groting 1949. (Overbrenging nadelige sal di kapitaaldienst 1948 en niet-verwerk te credieten 1949.) 5. Voorstel tot verhoging van het bij raadsbesluit van 21 October 1949 toege stane crediet voor de bouw van de 36 woningen in het plan Hartweg, als gevolg van de gehouden openbare aanbesteding. 6. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, te weten: a. Verpachting van weiland a« d. Lange Brinkweg aan diverse personen. b. Verpachting van een perceel weiland a. d- Lange Brinkweg aan W. A. Kuijer en P. Brouwer- c- Overdracht door de Raad der gemeen te van de bevoegd'Jieid tot vernuur van oemeentewoningen a. d- Vinkenweg aan B. en W. d. Verkoop grond aan de Beckeringstraat aan E. Kann te Naarden, te bestemmen als industrieterrein. e. Verkoop perceel grond a. d. Gallen- kamp pelsweg aan A. Verïnga te Soest. f. Verpachting perceel Bouwland a. d. Verl. Talmalaan aan J. B. Lanser en P. Majoor. g. Huur perceel Van Weedestraat 3- 7. Bedrijfsfcegrotingen en gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1950. Bij de desbetreffende posten zullen te vens worden behandeld: a. Voorstel tot subsidie-verlening aan de Ned. Herv- Wijkverpleging te Soest. b. Voorstel tot vaststelling van voorwaar den en regelen inzake subsidie-verlening aan kleuterscholen; c- Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op toekenning van studiebeur zen en -toelagen; d. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling, als bedoeld in art. 55 bis der Lager Onderwijswet 1920- HET GEMEENTEBESTUUR ANTWOORDT. In het antwoord van het gemeentebestuur op de verslagen der raadsafdelingen be treffende het onderzoek der ontwerp-be- groting 1950, worden o.a. de volgende opmerkingen gemaakt. De klachten over het woonwagenkamp en de last, die de aanwezigheid van de be woners in de omgeving meebrengt, zijn bekend en hebben de volle aandacht. Getracht zal worden voor deze niet zo eenvoudige kwestie een oplossing te zoe ker.. Nadere voorstellen hieromtrent kun nen tegemoet gezien worden. Verbouw van de noodwoningen aan de Wieksloterweg levert momenteel het be zwaar op, dat door gebrek aan andere woningen niet direct in de huisvesting van de huidige bewoners kan worden voor zien. De toestand, waarin de woningen verkeren, wordt overigens weinig ideaal genoemd. Er wordt geen aanleiding aanwezig ge acht de steun norm voor armlastigen met f2.50 per week te verhogen- Een vergelij king van de steunnormen van hier en el ders laat zien, dat deze niet lager zijn. Daar persoonlijke factoren van de on dersteunde ook een zeer belangrijke rol spelen, blijft 'n individuele beoordeling steeds nodig, zodat aan de normen geen strenge hand wordt gehouden. Het veelvuldig voorkomen van kropziek- te, hetwelk onder de schoolkinderen werd geconstateerd, is voor het gemeentebe stuur aanleiding geweest een advies te verzoeken van de desbetreffende Hoofd inspecteur van de Volksgezondheid. De tandheelkundige verzorging voor de schoolkinderen heeft de volle aandacht; met de ziekenfondsen is reeds overleg gaande. LAAGSTE INSCHRIJVER NOG TE HOOG. In de openbare aanbesteding voor de bouw van 36 woningen in het plan „Hartweg", bleek de laagste inschrijver te zijn de firma Hendriks te Hoogland, voor de som van f 319.500-- Dit bedrag ging echter uit boven de door het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting toegestane maximum prijs. Een vermindering van de aanne mingsom met f6000.— is door enige aangebrachte bezuinigingen in het bestek verkregen. Voor dit bedrag, f313.300* heeft de firma Hendriks zich bereid ver klaard de woningen te bouwen. „HET LAND VAN DE DICHTER" Do dichter Gabriël Smit hield voor de Volksuniversiteit een voordracht over: „Het land van de dichter". Op duidelijke en vaak geestige wijze werd een aandachtig gehoor rondgeleid in de wereld van dichter en gedicht. Spreker begon met te zeggen, dat hoewel er na de oorlog enige verbetering valt te be speuren, cr te weinig belangstelling voor gedichten bestaat. Bovendien lezen de meeste mensen gedichten niet op idje juiste manier. Men is geneigd zich in de allereerste plaats af te vragen: „Wat be doeld' de dichter?" en men komt dan nog al eens tot de conclusie, dat hij op een minder ingewikkelde manier pre cies hetzelfde had kunnen beweren. Er is een groot verschil tussen journa listiek en poëzie. Wanneer de journalist een artikel schrijft over bijv. de Loos- drechtse plassen en daarin mededeelt, dat het riet ruist, doet hij een beroep op ons verstand. De taal heeft echter niet alleen de functie van gedachte-overbren ger, doch bezit ook klank en rythme. Dit laatste komt bijv. tot uiting in een gedicht van Gezelle over „Het ruisen van het ranke riet". Hierin is klank en vorm primair en hierin komt de inhoud als vanzelf tot ons. De poëzie is in deze tijd van groot be lang. De onrust is groot en een ieder schijnt haast te hebben. Ons leven is verschraald tot alleen het verstandelijke en de poëzie kan ons verrijken. Hiervoor is tijd nodig. Men kan geen ge dicht lezen bij een spelende radio. De dichter is een instrument en 't is een eerste eis, dat het instrument zuiver is. Niet elk gedicht is te begrijpen. Het komt zelfs voor, dat de dichter het na enige tijd zelf niet meer begrijpt. De eerste vraag is of het gedicht en dit geldt ook voor andere kunstuitingen, waar is. Het gesprokene werd met voorbeelcten geïllustreerd. Aan het eind van de voor dracht werden door verschillende aan wezigen vragen gesteld. Een hartelijk applaus beloonde de spreker voor de- mooie avond, die hij geboden had. GEVONDEN VOORWERPEN. Herenhoed, zilv. broche, sleutel, rood-gr- kin der want je, donker br. portemonnaie met een bedrag aan geld, rode haarstrik, br. jachthond (teef), gebr. wollen kinder- want, gestreepte stropdas, vulpotlood, schaartje in etui, bril m. licht gekleurd montuur, doosje bevattende een nieuw polshorloge, br. ceintuur, zilv. zakhorlo ge, damesrijwiel. Inlichtingen 's Woensdags en 's Zater dags van 14 tot 16 uur aan het bureau van politie, Van Weedestraat 3. BILJART COMPE1II IE DISTRICT EEMLLAND. Voor de biljartcompetitie van het district Eemland, welke Maandag 2 januari a-s- een aanvang neemt, bestaat onder de ver enigingen een grote belangstelling. Niet minder dan 5 8teams met 288 spelers schreven voor deze competitie in. Bij de deelnemende verenigingen treffen we ook een nieuwe vereniging aan, n.1- de bil jartver. „De Poedel" uit Nijkerk. De indeling is als volgt: Cadre Klasse: Centraal, Die Gouden Ploeg, Ons Genoegen en De Vergulde Wagen. i le Klasse Libre: Gouden Ploeg 2, Leus- derkwartier 1, Metropole 1, Ons Genoe gen 2, Poedel 1, Vergulde Wagen 2 en Zonneheuvel 1. 2e Klasse Libre: Centraal 2, Leusder- kwartier 2, Nieuwe Kei 1, O.D.L. 1, Ons Genoegen 3, Soesterkwartier 1, Theomien 1 en Vergulde Wagen 3. 3e Klasse Libre: Centraal 3, D.O.S. 1, Animo 1, Gouden Ploeg 3, K.O.T. 1, Me tropole 2, Middelwij'k 1 en O.D.L- 2. 4e Klasse Libre: De Schouw 1, Nieuwe Kei 2, Metropole 3, Poedel 2, Soester kwartier 2, Vergulde Wagen 4 en Zonne heuvel 2. 5e Klasse Libre: D.O-S* 2, Leusderkwar- tier 3, K.O.T. 2, Metropole 4, Middelwijk 2, O.D.L. 3, Ons Genoegen 4 en Theo mien 2. 6e Klasse Libre: Centraal 4, Leusder- kwartier 4, Metropole 5, Middelwijk 3, Poedel 3, Soesterkwartier 3, Vergulde Wagen 5 en Zonneheuvel 3. 7e Klasse Libre: Animo 2, De Schouw 2 en 3, K.O.T. 3, Leusderkwartier 5, O.D'.L. 4, Soester kwartier 4 en Zonneheuvel 4. TAFELTENNIS» Soestdijk 1 behaalde een gemakkelijke 100 zege op P.T.T. 5. Doordat Soestdijk 2 met 64 van Vesta verloor, moesten beide punten in Utrecht achterblijven. Soestdijk 3 leed haar eerste nederlaag tegen het leidende Noack 3; het werd 6-4. Soestdijk' 4 herstelde zich door een grote 91 overwinning op Neerlandia 2. DAMMEN. De wedstrijden van de onderlinge com- potitie van de Soester Damclub „De Va riant" hadden het volgende resultaat: R. DamenH. Kraaij 20- J. Kentin H. Terlouw 02. W. SjollemaS. Zwart 20. J. v. KoesveldA. L. Massop 02. J. KentinJ. Alderding 20. A. L. Mas sopH. Ter louw 11. A- KraaijC. v. Es afgebroken. AUTO-ONGEVALLEN. In de Kerkstraat botste een vrachtwagen tegen een daarvoor rijdende auto, welkte plotseling moest stoppen voor een derde auto, die links afsloeg. De vrachtwagen werd zwaar beschadigd. 'n Luxe auto, die, rijdende in de Steen- hoffstraat, plotseling moest remmen, kwam door het gladde wegdek precies in tegengestelde richting te staan. Een juist passerende wielrijder, de heer Van 't N., werd door de auto geraakt en tegen de grond gesmakt. Gelukkig bekwam hij zo goed als geen letsel, maar zijn rijwiel werd totaal vernield. ST. NICOLAAS OP DE VAN DER HUCHTSCHOOL. De vriendelijke Sint en zijn zwarte hel per begonnen Zaterdagmiddag al met hun jaarlijkse bezoek aan de Van der Hucht- kleuterschool. (Nieuweweg 97). Hij bleek een echte kindervriend te zijn, want vol vertrouwen kwamen de kleintjes hem alles vertellen waar ze vol van wa ren. Aardige spelletjes werden gedaan en liedjes gezonden onder de weldadige be langstelling van de ouders. Maandag kwam de grijsaard al weer fris en monter de Van der Hucht Kleuter school in de Rembrandtlaan 20 binnen stappen. Ook hier was grote belangstel ling van de ouders en ook hier vormden mooie zelfgemaakte boten met Zwarte Pielen en cadeaux een ware versiering van de zaal. Dat hij nog tijd vond om 'smiddags de lagere- en Ulo school in de Molenstraat te bezoeken, hadden we niet durven ho pen. Wat hebben de kinderen genoten. Krach- tig gezang was er en als tegenprestatie gaf Piet een Spaanse aria weg, waarna een tractatie volgde. EFFATHA-AVOND. Donderdagavond wordt, vanwege het Doofstommeninstituut „Effatha" te Voor burg, in het Ned. Herv. Wijkgebouw al hier een lezing met lichtbeelden gehou den over 't onderwijs aan deze misdeel de jeugd. De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" verleent haar welwil lende medewerking. De toegang is vrij. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het spreekuur van de Burgemeester wordt Woensdag 7 December a.s. te Soesterberg niet gehouden van 3 tot 4 uur, maar van kwart over een tot kwart over twee. WINKELIERSACTIE. In verband met de St. Nicolaas winkel actie der beide alhier bestaande Midden standsverenigingen deelt men ons nader mede, dat als hoofdprijs een dames- of herenrijwiel beschikbaar wordt gesteld. Op STRAAT zag ik, hoe elegant een man een haring at. Hij hield 'm héél hoog in de hand tot hij 'm binnen had. Ofschoon hij niet erg netjes at was 't toch een nette vent. En, daar hij geen servetjes had kostte het maar 12 cent Een man, in CAFETARIA, at haring, hoogst tevree. Die kwam niet uit aquaria maar uit de zilte zee. Het prijsverschil was niet zo groot daar men fatsoenlijk bleef: de ha ring kostte hier, (met brood) drie stuivers 't was te geef. Johannes Jansen, kleine man at in een WIJK-CAFE daar kwam de snelle kellner an bracht brood èn haring mee. Johan nes Jansen (welbekend) riep opgewekt: Aha! De haring kostte dertig cent. Maar met een blaadje sla. Ook in hotel „COMFORT TOTAL" werd haring zeer begeerd. Hij kwam daar op een zilv'ren schaal en keurig gefileerd. Hij werd op hoge prijs gesteld maar was ook hoog in prijs. Die haring kostte (goed geteld) Een gulden. Op ruw ijs. Nu weet ik uit ervaringen hoeveel verschil er is. fto.cji gingen al die haringen de weg van allé vis. Zie: tussen Haring en de Mens is toch een stil verband want ook de mens leeft zéér intens in eigen kring en stand. Zo loopt hij, in zijn ijd'len waan mee in de standen-race. Totdat ook hij de weg moet gaan de weg van alle vlees Er begint hoe langer hoe meer een actie in het Zuid-Oosten van Europa te ontwikkelen tegen de Sovjet^en de Kominform. Heeft in het Westen Frankrijk Sovjet-Polen het land uitgezet, zijn gewichtige stukken ge vonden, die aanleiding tot deze daad waren, als vergeldingsmaatregel hebben de Sovjets in Polen nu weer Franse ambtenaren getracht gevangen te nemen, ^.a. de secretaresse van de vice-consul te Warschau, ook van het con sulaat te Gdansk zijn drie Fransen gevangen genomen en werden bij 20 anderen huiszoe king gedaan. In Bulgarije is tegen de gewezen vice-premier Kostow en tien mede-beklaag den de beschuldiging geuit, dat zij Tito hiel pen om Bulgarije te annexeren. Beschuldigin gen, die we eerder hoorden. En nu gaat het tegendeel gebeuren, het Z.O. van Europa gaat, op Sovjet-manier, gevangen genomen Russen berechten. De Joegoslavische regering heeft twaalf Sov jet-burgers voor de rechter gebracht, waar van één zichzelf, vóór de terechtzitting begon, van het leven beroofde. In twee brieven, die hij aqhterliet, erkende hij in de ene zijn schuld, terwijl de andere zijn laatste wil be vatte. De erkenning was spionnage in de Joegoslavische republiek. De scherpe nota van Moskou heeft deze te rechtstelling niet kunnen verhinderen. Joego slavië gaat door. Het proces te Serajewo wordt met open deuren gevoerd, d.w.z. met de meest mogelijke vrijgevigheid. Een heel ander geluid komt uit een ander we relddeel, n.1. Nieuw-Zeeland, daar verloren de 16 communisten hun waarborgsom en hun zetels. Hier kwam ook een eind aan het Labour-bewind, dat veertien jaar onafgebroken de leiding heeft gehad, maar nu met 34 tegen 46 zetels van de Nationale Partij verloor. De Nationale Partij, onder leiding van Sydney Holland is voor de terugkeer van de vrije economie en verlaging van belastingen. Holland, die 56 jaar is, zal als leider der partij wel tot minis ter-president worden aangewezen. Zijn partij, in 1936 gevormd, heeft de verkiezingsstrijd gevoerd, gevormd als zij werd uit elementen, die tegen het Labour-bewind waren, tegen overheidscontrole, herziening van de nationa lisatie-voorstellen en van onrechtvaardighe den in de pensioens- en gezinstoeslagen-rege ling. Dat deze omkeer in Londen met beklemd hqrt is waargenomen, laat zich denken. In Labour- kringen daar vreest men, dat deze nederlaag een zielkundige en ongunstige weerslag zal hebben op de kansen der socialisten bij de komende verkiezingen in Australië en Groot- Brittannië. De voorzitter der Conservatieve partij, Lord Woolton, noemde deze uitslag een teken des tijds, omdat de politieke kwesties in Engeland en Nieuw-Zeeland in wezen dezelfde zijn. Dat zal Churchill ook wel zeggen. Deze oude parlementariër is Woensdag 75 jaar geworden en uit heel de wereld gehuldigd. De Deense koning, die hem aan het noenmaal nodigde, sprak hem waarderend toe, waarop de oude rot antwoordde met een herinnering aan het jaar 900, toen koning Alfred de Denen uit Engeland joeg! Dit zette, natuurlijk, geen kwaad bloed, maar werd als gevatheid ge waardeerd. Tenslotte: in Parijs zijn bijeen de West-Euro- pese defensie-chefs en de defensie-ministeis, om te spreken over de veiligheid van Europa- Duitsland hoe moet het meedoen? Dat is hét vraagstuk. En al de vraagstukken samen zijn te vatten in deze éne zin: innige samen werking van allen. Maar daar ontbreekt het aan. Engeland moet, volgens Cripps, een eiland blijven, los van het vasteland, of met een zo rekbare band, dat het op zichzelf blijft staan. Het is niet bereid de offers die het vaste land en ook ons land, móét brengen, mee te dra gen. Montgomery, die met enige klem in zijn stem, zich Christen-soldaat noemde, zag de taak van het Westen in deze tijd als ,„een kruistocht tegen de anti-christelijke en im morele godsdienst, welke het communisme is, waardoor het mensdom alleen maar achteruit gebracht kan worden." daar praten we niet meer over: Onbetwist de beste tandpasta De Algemene Vereniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs heeft in haar Algemene Vergadering, in Augustus ge houden, met een grote meerderheid van stemmen het bestuursvoorstel aangeno men om de invoering van Esperanto als facultatief leervak bij het Middelbaar Onderwijs te ondersteunen. De jaarvergadering van de Engelse Bond van Spoorwegpersoneel heeft een reso lutie aangenomen om de verbreiding van Esperanto te bevorderen. Verder heeft men in een resolutie de regering ver zocht op alle lagere scholen Esperanto- onderricht te doen geven. In Japan in hét volgen van Esperanfo- lessen aan een aantal scholen verplicht gesteld. Aan de medische scholen te To kio en Jikei moeten de studenten Espe ranto leren als voorbereiding tot de stu die van Duits. Hoe is men aan de benaming leghorn geko men? Velen denken, dat deze verband houdt met de grote eierproductie van dit ras. Dit is onjuist. De leghorns zijn van oorsprong Italiaanse hoenders. Vroeger werden ze wel eens Ita- liaanders genoemd. In Italië ligt een stad, Livorno genaamd, die in 't Engels „Leghorn" heet. De naam leghorns duidt dus op de af komst en heeft niets uit te staan met de goede eigenschap „leggen". In 1880 kwamen ze in ons land. Over het algemeen zijn het goede legsters en fabriceren een goed ei, gemiddeld 16 a 17 in een kilo. In den beginne hadden ze hoge poten en grote kopversierselen. Het nut- of Amerikaanse type wint steeds meer terrein, de bouw is slank, korte poten en zwaar bevederden staart. Als eierlegsters staan ze mede bovenaan en beginnen reeds op jeugdige leeftijd te leggen, als ze 5 of 6 maanden oud zijn. Ze zijn zeer bewegelijk en daarom past dit soort niet in een kleine ruim te; een flinke oppervlakte is zeer gewenst. Sterk moet worden afgeraden pluimvee op de markt te kopen als men tenminste goede leg- dieren wil hebben. Merendeels is het uitschot wat daar aangeboden wordt, koop daarom bij een goed vertrouwd adres, betaal maar wat meer, tenslotte is men veel voordeliger uit. Op de markt is 't meestal rommel, Wat men daar aan pluimvee ziet. Koop maar bij 'n erkende fokker, Heus waar, die bedriegt je niet.

Soester Courant | 1949 | | pagina 3