Onze armoede* Wie** wie* wie* Brandpunten der Internationale Politiek. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. SOEST. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. per kwart, fl.50 - p. post f 1.73. VRIJDAG 9 DECEMBER 1949. Bureau: Van IVeedestraat t6 Teleloon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 92- De meningen van de geleerden lopen nogal uiteen over de vraag of armoede noodzakelijk is. Sommige menen, dat er niet aan te ontkomen valt, omdat het ge tal mensen veel vlugger toeneemt dan de mogelijkheid om dat toegenomen aantal mensen te voeden. Zij zeggen zelf, dat epidemieën hongersnood en oorlogen na tuurlijke verschijnselen ziin om dat sur plus aan mensen weg te werken. Anderen geloven echter, dat elke nieuwe wereldburger niet alleen op dit onder maanse komt om te eten. maar ook met een paar handen om te werken en dat de schatten der natuur rijk genoeg zijn om alle stervelingen te voeden. De geschie denis schijnt de laatste gelijk te geven. Het aantal inwoners der aarde neemt nog steeds toe, evenals de mate waarin de mens in zijn behoeften kan voorzien. Tot aan 1940 was het inderdaad zo- Wat we na de bevrijding hebben gehoord was weinig anders dan een variant op de beroemde worden van Churchill in de Meidagen, dat hij Engeland slechts bloed, zweet en tranen kon bieden. Wat horen de inwoners van West-Europa thans an ders dian zweet, armoede en soberheid? Te begrijpen is de gemelijkheid van de man, die behoorlijk hard sappelt in zijn zaak', zijn fabriek of werkplaats of lap grond en van de opbrengst niet alleen kwalijk de kleine dingen durft afnemen, die het leven wat veraangenamen als het Zondagse sigaartje, 'n uitgang naar thea ter of bioscoop of een centje aan de kant voor een vacantie-uitstapje, maar er nauwelijks of in het geheel niet de nood zakelijke huishoudelkije dingen van kan aanschaffen: linnengoed, beddegoed, huis raad e.d. Laten wij in de allereerste plaats niet ver geten. dat wij, Westerlingen, in onze on uitputtelijke wijsheid, nog maar pas ne gen jaar geleden zijn begonnen vijf jaar lang nagenoeg alles wat we hadden op de grondigst mogelijke manier kort en klein te slaan. Nu is een mens z'n plezier een mens z'n leven al was het in dit geval veler mensen dood doch daar willen we het niet meer over heb ben. Er komt echter nog iets bij. De betrekkelijke mate van welstand, waarin we hier in het Westen leefden, ging voor een deel ten koste van een lagere levensstandaard van de bevolking van industriëel minder ontwikkelde ge bieden der aarde. De rijst zou duurder zijn geweest als de tani op Java een loon had ontvangen, dat hem 'n levens standaard had gegeven van een boeren arbeider te onzent. Het is wel waar, dat onze levensstandaard een erg sobere is en dat we. ondanks hard werken, nog wel een flinke poos aan dat lage levenspeil vast zullen zitten. Maar hebben we er wel eens aan gedacht, dat gelijk met ons hoog vooroorlogs levenspeil hongersnood een veelvuldig en geregeld terugkomend ver schijnsel was in China en Z-O--Azië? Alle goederen, die we betrokken uit die laag ontwikkelde gebieden konden we alleen maar betrekken omdat het gros der mensen het daar stukken minder had dan wij. En realiseren wij ons wel, dat deze men sen zo langzamerhand van dat honger lijden genoeg krijgien en voor hun werk een prijs gaan vragen, die wij op moeten brengen óf van hun producten moeten afzien. Waarom zouden zij wel onze hoe der zijn terwijl wij ons over hun lot in het verleden niet bekommerden? Wie heeft er suiker in de erwten- tensoep gedaan? (Soldatenliedje). Nu de winter weer gaat komen En de kachel lustig snort, Krijg ik af en toe van vrouwlief Snert met kluiven op mijn bord. Ah, ze klan zo heerlijk koken, Wordt de snert op 't vuur gezet Loop ik al te watertanden. Snert zo dikkig en zo vet! Varkensoren, vette kluiven, Gooi maar in, 'f kan niet op, Kleine vette varkenspootjes. Soms een halve varkenskop. Het is een familiefeestje Als we kluiven kluiven gaan; Snert die moet je kunnen kauwen, Lepels moeten blijven staan. Dank zij Mansholt zijn er varkens Nu al weer in overvloed; Mansholt heeft een nieuwe slagzin: Voed je duur en voed je goed. 't Varkensvlees gaat duurder worden, Dat is eigenlijk te grijs; „Maak je niet bezorgd, zegt Mansholt, „Suiker wordt verlaagd ip prijs." Zal er nu in plaats van kluiven Wat anders in de snertpot gaan? Mansholt heeft, geloof ik, suiker In de erwtensoep gedaan. Inderdaad, wanneer die laag ontwikkel de gebieden machines e-d. aanschaffen, zullen ze misschien in de toekomst te gen een door ons te betalen prijs hun voortbrengselen kunnen leveren en er zelfs ook nog beter van worden. Maar die machines moeten worden geleverd op crediet en zo lang die dingen in India of Indonesië of waar dan ook niet draaien en de productie omhoog brengen, zo lang wordt ondanks grotere inspanning, ons inkomen niet groter. Want dan eerst wordt ons werk met een reëeel inkomen betaald. Armoede is dus niet noodzakelijk. Al leen ze is op het ogenblik onontkoom baar omdat we tegelijkertijd onze eigen stommiteiten moeten goedmaken èn moe ten betalen voor onze tekortkomingen je gens de mensen, die we, in de jaren achter ons, hebben laten we maar zeggen waar het op staat hebben uitgebuit. Duitsland vecht voor EuropaHoe lang nog? Tsjang Kai Tsjek nog een keer president van nationalistisch China. Oud-oorlogsvlieger verwekt politieke opschudding in Amerika. V.N. schiet tekort in haar toezicht op koloniserende landen. Geeft Zwe den neutraliteitspolitiek prijs? In Beieren is de victorie begonnen. Ja, ja, die gemoedelijke Beieren toch. De bezet tingsautoriteiten mogen dan al hun be zwaren hebben tegen nieuwe politieke groeperingen, daar trekken zij zich niets meer van aan. Gezellig onder elkaar tim meren ze wel een partijbouwwerkje. Dit zou, naar verluidt, het geval zijn o.m- met een partij, die in het leven is ge roepen door August Haussleiter, de man, die zich bij de V.N. is gaan beklagen over het optreden van Adenauer, toen de ze Haussleiter's Nauheimer Kreis ver bood. Het politiek geweten in Duitsland ont waakt weer, een feit, dat wij lang geleden reeds constateerden. Jammer alleen, dat het politiek bewustzijn er gaandeweg wei nig op is vooruitgegaan. Hierom ook zul len er met ons veien zijn, die met een zekere onrust horen spreken over de plannen tot heroprichting van een Duits leger. Internationaal is er nog geen spreker ge weest, die zich openlijk voor de herop richting uitsprak en ook in Duitsland zou er. behalve onder de oud-officieren, weinig enthousiasme voor bestaan. Maar waarom moet er dan zoveel worden ge sproken over iets, waar ieder tegen is? Dr. Adenauer. de Westduitse kanselier heeft nu ook zijn stem in het koor ge mengd. Voorzichtigjes aan. Geen eigen le ger. maar graag een eigen contigent in het leger van West-Europa voor het geval Duitsland zou worden genoodzaakt ver antwoording te gaan dragen voor de veiligheid van West-Europa, dat is het wat Adenauer betoogt- Als men dat zo leest, denkt men on willekeurig terug aan de tijd van: „Duits land vecht voor Europa". Terwijl in de V.N. over het Nabije en Verre Oosten zonder ophouden wordt vergaderd en gekrakeeld, liet Tsjang Kai Tsiek zich opneiuw in het zadel hijsen van een bijna geheel door de knieën ge zakt strijdros: „Nationalistisch China". Met zijn persoonlijk presidentschap stelt de oude vechtjas zich voor de wankele opinie in Amerika één seconde voor twaalven nog ten gunste van de nationa listen te kunnen doen omslaan. De waarnemende president is naar Ame rika vertrokken om opnieuw te proberen wat daadwerkelijke steun los te weken. De anti-communisten psychose in Ameri ka kan tegen de tijd dat Li is aangekomen, in een geheel nieuw stadium zijn. Of de ballon is wat leeggelopen en gedeukt of er is nog meer spanning in. Een oud-ma joor der Airforce, G. Jordian, is met pu blicaties gekomen, die zelfs in Amerika de oren doen tuiten. Volgens de ex-oor logsvlieger zou de vroe4ere adviseur van het Witte Huis, wijlen Harry Hopkins, in samenwerking met twee ambtenaren, hef Amerikaanse atoomgeheim aan Rusland hebben uitgeleverd. Jordan is onmiddel lijk danig aan de tand gevoeld, maar behalve dat hij bij zijn beweringen blijft, zijn er geen resultaten omtrent dit on derzoek bekend gemaakt. Terwijl de blanken in Zuid-Afrika o.l.v. de totalitaire Heer Malan zich voorbe reiden op de herdenking der Zuid-Afri kaanse pioniers, constateren we in de V.N. een stroming, die voor bepaald^ kleurlingen-groepen in de wereld een ge vaarlijke situatie kan scheppen. Opnieuw zijn de landen welke nog koloniseren in de gelegenheid gesteld door midldel van een opnieuw voor drie jaar door de Assemblée aanvaarde aanbeveling om alles wat zij op economisch, cultureel en sociaal terrein in hun koloniën doen of laten, volstrekt geheim te houden. Tegen het weekeinde kwam het in de As semblée weer eens tot een heftige scher mutseling. ditmaal tussen Israël en de Arabische staten. De door de Neder landse gedelegeerde opgeworpen schuld vraag over de nog steeds niet tot stand gebrachte repatriëring der Arabische vluchtelingen, was voldoende om wat oude grieven te doen behandelen. En dit gebeurde met Oosters vuur! Dichter bij huis. in Kopenhagen, is een Conferentie belegd tussen de ministers der Scandinavische landen. Geruchten willen de deelneming van Zweden aan de ze onderhandelingen zien als een prijs geven der Zweedse neutraliteit, wat in kringen van het Atlantische Pact uitslui tend als een belangrijk winstpunt zou worden gezien. KOSTELLOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid tot kosteloze inenting te gen pokken wordt gegeven op Woensdag 14 December 1949 te SOEST, om 2 uur n.m- precies, in een leslokaal der o*L school Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat en om' 3 uur n. m. precies, in een leslokaal van de Maria- school aan de Mariastraat hoek Beetz- laan; te SOESTERBERG om 2 uur n.m. pre cies ten huize van Dr. A. Th- M. Splin ter, gemeentegeneesheer, Amersfroot- sestraat 3. Een week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid worden gegeven tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt ver zocht het trouwboekje mede te bren gen en de armen der in te enten kin deren vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan dé4 bepalin gen der Inentingswet, welke de verplich ting bevatten van de inentingen vóór de eerste verjaardag der kinderen óf indie ning van een bewzaarschrift volgens vast gesteld modiel, ten gemeentehuize ver krijgbaar- 'HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de Coöp. Landbouwvereniging „Soest", al hier. om in perceel Torenstraat ló, kada straal bekend in sectie H nr. 6733, het bedrijf te mogen uitbreiden, door hen is verdaagd. UITSLAG ST. NICOLAASACTIE WINKELIERS-VERENIGING. De verkoop-actie van de Soester Win keliers-Vereniging is ten einde en het ge heel is een groot succes geworden. Zowel de winkeliers als de Winkeliers- Vereniging zijn meer dan tevreid(en en van meerdere zakenlieden is reeds be kend. dat. hoewel 'n kleinere omzet dan vorig jaar werd verwacht, deze daar ver boven uit is gegaan. De houders der bonnen met de num mers 4, 12 en 28 zijn de gelukkigen en ontvangen voor elke bon hun geld, dat is fl.per bon, terug. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit nummer. BILJARTEN. Dinsdagavond vond in hotel De Gouden Ploeg voor het cadre-libre-tournooi van het distr. Eemland de ontmoeting plaats tussen De Gouden Ploeg en Centraal. Het begin van de eerste libre-partij tus sen J. Waasdorp van Centraal en P. Sta- Stalenhoef van De Gouden Ploeg was be paald matig en na tien beurten was de stand 4230 in het voordeel van Waas dorp. Daarna kwam Stalenhoef er beter in en stootte in de He beurt eens fraaie serie van 50 en na enkele kleine series in de 15e beurt een serie van 44. De Centraal-speler kon er maar niet in komen en Stalenhoef liep dan ook regel matig uit- Na 20 beurten was de stand: Waasdorp 99, Stalenhoef 201. In de vol gende beurt kreeg Waasdorp de ballen in goede positie en met een uitstekend gespeelde serie van 61 verkleinde hij zijn achterstand. In de volgende 3 beurten beëindigde Stalenhoef echter de partij. Eindstand 165250. De 2e libre-partij tussen A. v. d- Heiden van de Gouden Ploeg en J. Stalenhoef van Centraal werd door v. d- Heiden een walk-over. daar Stalenhoef ver onder zijn kunnen bleef. Toch hebben wij v. d. Hei den wel eens in betere vorm gezien, hoe wel zijn gemiddelde van 13-15 er mag zijn. Eindstand 250105- De cadre-partïj tussen A. Verkerk van Centraal en R. Stalenhoef van Gouden Ploeg, bleef onder de verwachtingen. Beide spelers bleken niet in vorm. Het spel van beide spelers was te wisselvallig. Wel liet R. Stalenhoef in deze partij 2 technisch goed gespeelde series van 79 en De heer, die mij een poosje geleiden schreef: „ik vind U geen ongeschikte vent, maar U zwamt een beetje te veel over Indië", zal nog even z'n kiezen op el kaar moeten zetten, want ik ben van plan er vandaag nog iets over te zeggen. Daarna zal ik mijn best doen er over te zwijgen, al beloof ik niets met zeker heid. We beleven tè gedenkwaardige dagen in de geschiedenis van ons Koninkrijk, om er vandaag het zwijgen toe te doen. Daarvoor heeft Indië gedurende ruim 300 jaar te veel voor Nederland betekend. Nu we op het punt staan, met goedvin den van onze volksvertegenwoordiging, de banden met Indië officieel en voorgoed door te hakken en Indië prijs te geven aan machten in wiens handen ze een willoos werktuig zal zijn, is dit voor zeer velen een gebeurtenis om, desnooids in gedachten, onze driekleur halfstok te hijsen. Wanneer U dit leest, weet U waarschijn lijk reeds of de 2e Kamer al dan niet haar goedkeuring aan de Rondetafel-over eenkomst heeft gehecht- Ik geloof niet, dat de 2e Kamer voldoende moed zal weten op te brengen, om de zaak af te wimpelen en aan de wereld te zeggen, dat er in Nederland óók nog een slag mensen woont, die zich niet door grote broers laten voorschrijven hoe wij onze zaken moeten regelen. Door een afwijzende beslissing zou on tegenzeggelijk verwarring ontstaan en de gevolgen kunnen verreikend zijn. Ons kabinet zou met goed fatsoen niet beter kunnen doen dan opkrassen en voor onze jongens zou de repatriëring op erg losse schroeven komen te staan. Voor vele Kamerleden zal daarom de ge wetensvraag, vóór of tegen te stemmen, een zeer zware zijn. Het is maar goed, dat ik niet in de 2e Kamer zit, wiant ik zou, buiten mijn fractie om, waar schijnlijk zo stemmen als niemand ver wachtte. Maar hoe ik ook zou stemmen, ik zou mij in dit Indonesië-conflict nooit en ce nimmer laten leiden door goed vertrouwen te hebben, zoals een paar leiders van enkele fracties zeiden. Goud vertouwen? Op wie en op wat? Op onze tegenpartij van Linggadjatti? Van Renvïlle of Kalioerang? Goed vertrou wen op de tegenpartij van de „Staakt het vuren"-overeenkomst? Van stiekeme in filtratie en trekbommen? Goed vertrou wen op mensen als Palar, die op de dag der tekening van de R.T.G-overeenkomst in Amerika al zei. dat hij Nederland wil de uitschakelen uit de driehoekshandel? Kom nou heren Kamerleden goed ver- trouwen-hebbers, laat me niet laohen. U weet van Indië niets, helemaal niets en van de Indonesiërs in het bijzonder nog veel minder. U weet niet van „lain doeloe, lain se- karang", waarmee een Indonesiër alles kan verwerpen, wat hij gisteren is over eengekomen. Als later zal blijken, dat U goed' ver trouwen, dat nergens op steunt, mis- plaats was, is u reeds vervangen djoor een opvolger en niemand, die ter ver antwoording kan roepen, omdat u iets in een paar maanden in elkaar wilde stampen, waarvoor generatics nodig zijn. En dan heb ik het nog niet eens over onze Ambonese en Timorese en Mina- hassase vrienden, die 'n tijd zullen gaan doormaken, waarbij de Duitse bezetting nog maar kinderwerk was. H. OEKMAN- 59 zien, maar de zekerheid miste hij in zijn spel. Het resultaat was: A- Verkerk 168, R. Stalenhoef 300- GENEESKUNDE EN VLIEGWEZEN. Voor de Volksuniversiteit zal Dr. J« Chr. Hubach op 15 December a.s-, in Restau rant „De Schouw"* een voordracht hou den over geneeskunde en vliegwezen. Dr. Hubach was van 1927 tot 1942 chef van de Vliegtechnische Dienst van de Militaire Luchtvaart in Indië en sinds de oorlog chef van de Vliegphysiologi- sche Afdeling Geneeskundige Dienst Luchtmacht Nederland. Bij de Luchtvaart moet het vliegtuig wor den aangepast aan het menselijk lichaam. De mens is gebouwd voor het leven op de grond en is niet aangepast aan hét leven in de ruimte. De voortschrijdende techniek geeft vele problemen ter op lossing. Zo is het technisch mogelijk om in tijd van vier minuten 10 k.m- te stijgen, hetgeen de snelheid1 der vogels verre overtreft- Medische problemen bij hel vliegen zijn o.a. het zuurstofgebrek op grote hoogte; de middelpuntvliedende kracht (een der grootste vijanden van de mens); de lage temperaturen op grote hoogte. Over deze vraagstukken zal Dr. Hubach interessante bijzonderheden mededelen. Daar hij de diverse stadia van ontwikke ling der luchtvaart heeft medegemaakt, vielen het ontstaan en de pogingen tot oplossing der verschillende vraagstukken onder zijvi persoonlijke gezichtskring.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1