Waarom toch al die financiële versperringen. SOEST. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonn. per kwart, fl.50 - p. post fl.75. UITGAVE DRUKKER IJ SMIT - SOESTDIJK Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 13 DECEMBER 1949. Bureau: Van Weedes (raat 15 - Telefoon 2566 - Giro 126156 25e JAARGANG No- 93- Het is geen wonder, dat de gemiddelde lezer er niets van snapt, wat „interna tionale moeilijkheden" eigenlijk bedui den. Men hoort wel praten over de „de viezen", over „deviezenregelingen" en over „omwisselbaarheid van de munt", doch slechts weinige mensen weten, wat dat inhoudt. Men kan gerust zeggen, dat die financiële vraagstukken voor de meeste burgers een volkomen abraca dabra zijn. Zullen we toch eens probe ren er iets van uit te leggen Het is heus wel de moeite waard, want het is zo moeilijk zich een oordeel te vormen van de betekenis van de grote Europese plannen als men er geen idee van heeft wat er eigenlijk met die verschillende termen bedoeld wordt. In de eerste plaats zal men de vraag stellen, waarom de regeringen er toch zo nauwlettend op toezien, welke hoe veelheid geld men meeneemt naar het buitenland en met hoeveel men terug komt. Al die in-de-portemonnaie-kijke- rij lijkt zo overbodig, maar er zijn toch heus klemmende redenen voor. De rege ring van een land wil bijv. niet, dat een van zijn burgers zijn bezittingen naar het buitenland overbrengt en op die ma nier aan de fiscus in het eigen land ont trekt. Bovendien zijn bijna alle regerin gen op het ogenblik van mening, dat zij het laatste woord moeten hebben bij de besteding van het geld, wanneer er in het buitenland iets gekocht moet wor den. Het heet, dat op die manier voor komen kan worden, dat er goederen werden ingevoerd, die minder noodza kelijk zijn. Wat moeten we nu van deze redenering denken? Natuurlijk is het zo, dat alle West-Europese landen straatarm zijn en als dus een burger wegtrekt en zijn bezittingen meeneemt, zal het land nog armer worden. Nu belet men niet, dat de burgers zelf naar een ander land trekken. In theorie is iedereen vrij om te gaan of te staan, waar hij wil. Zou men vertrek uit het land verbieden, dan zou men dat heel terecht als een soort staatsslavernij beschouwen. Maar men mag alleen maar wegtrekken met ach terlating van bezittingen, behalve wan neer het een geval van officieel erkende emigratie is. En ook daarbij is het dik wijls nog moeilijk genoeg voldoende be zit toegewezen te krijgen. Maar waarom trekken de mensen weg? Omdat zij in hun eigen land geen toe komst genoeg zien voor zichzelf en voor hun kinderen, of omdat zij de belastin gen en de prijzen te hoog vinden. Dit laatste argument zou aanleiding kunnen geven tot „kapitaalvlucht", d.w.z. tot het overbrengen van kapitalen naar het buitenland, waardoor in het eigen land een tekort aan beleggingsmateriaal zou kunnen ontstaan. Merkwaardig is dus, dat de staten veel meer prijs stellen op geld en goederen dan op mensen! Maar al deze bezwaren gelden niet al leen voor Nederland, het is precies zo gesteld met Denemarken, Zweden, En geland, West-Duitsland, Frankrijk, Ita lië en tot op grote hoogte ook met Bel gië. Men behoeft dus heus niet de gren zen dicht te houden voor kapitaalvlucht naar deze landen, aangezien men dan toch alleen maar van de regen in de drop komt. Op dit punt zijn bijgevolg de beperkende bepalingen van interna tionaal financieel verkeer totaal overbo dig geworden. En nu het andere punt het vraagstuk van de ongewenste aankopen? hoe staat het daarmee? Wij zouden dan in de eer ste plaats willen opmerken, dat in ieder land massa's artikelen worden geprodu ceerd, die niet bepaald onmisbaar zijn. Onze winkels staan er vol van en zij zijn alle door Nederlanders en met Neder landse of ingevoerde gronstoffen ge maakt. In dat opzicht zijn wij geen steek beter dan het buitenland. En kan men er op vertrouwen, dat er geen minder noodzakelijke goederen het land binnen komen, wanneer de overheid de beste ding van het geld voor de invoer in han den houdt? Neen! Integendeel, wanneer de regering een handelsverdrag met het buitenland afsluit, is zij steeds verplicht ook artikelen toe te laten, die we eigen lijk niet nodig hebben, want doet zij dat niet, dan weigeren andere landen Ne derlandse artikelen, die wij graag kwijt willen, doch die voor de andere partij weer allesbehalve noodzakelijk zijn. Dat is bijv. het geval met bloembollen, luxe aardewerk, likeuren, enz., evenals uit andere landen parfums, wijn, luxe tex- tielf, fijne kaassoorten, enz. Laat men daarentegen de handel vrij om zelf te kopen wat men denkt nodig te hebben, dan zal de importeur uitsluitend aan schaffen, wat in ons land gevraagd wordt en dus verkocht kan worden. Op die manier wordt het geld niet slechter, maar eerder besteed. Iets anders is natuurlijk het verdwijnen van geld naar landen, waar de vooruit zichten gunstiger zijn, bijv. naar Ame rika of Zuid-Afrika. Laten we die apart, dan kunnen we concluderen met te zeg gen, dat er voor de deviezenregelingen tussen de Europese landen feitelijk geen reden bestaat. Wij zijn er allen even slecht aan toe, maar het bedrijfsleven zou het heel wat gemakkelijker krijgen, wanneer de inter-Europese handel werd vrijgelaten. BENOEMING DIRECTEUR V.V-V- „SOEST-VOORUIT". Gisterenavond had onder voorzitterschap van de heer J. G« A- Batenburg in „De Gouden Ploeg'' een algemene ledenver gadering plaats van de V-V-V- „Soest- Vooruït". In deze vergadering werd, na 'n serieuze bespreking, 't bestuur gemachtigd over te gaan tot de aanstelling van een direc teur. Bij de rondvraag kwamen verschillende wensen van enkele leden naar voren, o-a- van het rijwielpad aan de Stadhouders- laan en de verfraaiing van de toegangs wegen der gemeente. 30-JARIG JUBILEUM BIJ DE POLITIE. De heer C. van Wijngaarden, hoofdagent bij de politie alhier, hoopt Vrijdiag 16 De cember a.s- de dag te herdenken, dat hij 30 iaren geleden bij de politie in dienst trad. Aangesteld als agent van politie te Steen- wijk op 16 Dec. 1919, volgde op 16 Fe bruari 1926 zijn benoeming als gemeen te veldwachter te Wanneperveen (O.)- Na aldaar ruim 4 jaar te hebben ige-r diend, volgde op 1 Juni 1930 zijn benoe ming tot agent van politie alhier. 1 Januari 1946 werd hij aangesteld als hoofdagent, welke functie door hem thans nog wordt vervuld. Daar zijn 25-ïarig iubileum in de hongerwinter van 1944 1943 niet kon worden herdfacht, bestaan er thans plannen dit feit nu niet onge merkt voorbij te laten gaan- Wij hebben het vertrouwen, dat het de jubilaris, die ook in sportkringen geen onbekende is, dien dag niet aan belangstelling zal ont breken. GEVONDEN VOORWERPEN- Paar blauw-witte wanten, bruine alpino muts, gebreide wollen muts, rood plas tic damestasje, zwarte portemonnaie met geld, bril met donker montuur, beige wollen herenhandschoen, paar zwarte he renwanten, rechter glacé dameshand schoen, paar herenhandschoenen, paar kinderwanten, rubber laars, hangertje (Delft's blauw in zilver gezet), landme- terstok, zwart lederen djamesportemon- naie met inhoud, huissleutel, dasspeld. Inlichtingen *s Woensdags en 's Zater dags van 14 tot 16 uur aan het bureau van politie. KERSTWIJDINGSSAMENKOMST. A.s- Donderdag (15 December), 's avonds te 8 uur, wordt in de Geref. Kerk aan de Julianalaan een Kerstwijd^ngssamen- kbmst gehouden, toegankelijk voor ie dereen, waarin Ds- A- van de Weg uit Bussum zal spreken over: ,lAlzo lief heeft God die wereld gehad". Het Eangvelisatiekoor „De Roepstem", zal, o.l-v- de heer G. den Broeder, aan deze avond medewerken. TONEELGPOEP „DE FIGURANTEN". Zaterdagavond gaf de toneelgroep „De Figuranten'' in de zaal van „Bos en, Duin" haar eerste uitvoering in dit sei zoen. De heer R. Bergers, voorzitter van de toneelgroep, sprak een kort welkomst woord en memoreerde vervolgens de fu sie van de toneelverenigingen „De Toe komst'' en „De Figuranten". De beste krachten van beide verenigingen zullen nu trachten goede toneelkunst te brengen. Daarop werd voor het voetlicht gebracht „Levensschaduwen"» een toneelspel in drie bed|rijven door Johan van Eekelen. Dit lang niet gemakkelijke stuk werd door de medespelende dames en heren op uitmuntende wijze vertolkt en 'dje talrijke aanwezigen hebben van vlot en goed toneelspel kunnen genieten. Speciaal willen wij noemen de heer G. Veldhuizen als Bart de zeeman; de heer L- Wortel, de fabrikant; diens vrouw', mevr. Hoogeboom-Donk en hun doch ter, Mej. Tilly Voskuilen- Het welverdiende applaus aan het slot trof niet alleen de mediespelenden, maar ook zeer zeker de heer Gottlieb, die als regisseur op bijzondere wijze het zijne er toe heeft bijgedragen om deze uitvoe ring te doen slagen. Een gezellig bal besloot het eerste optreden van „Die Figuranten". DAMMEN. Voor de oompetitie van de Dambond vond te Baarn de ontmoeting plaats tus sen O.K-K- 2 en De Variant 2 uit Soest. Dit treffen eindigde in een idraw. De uitslag werd 1010. De gedetailleerd!e uitslagen waren: O.K-K- 2 De Variant 1. A. van OosteromR- Damen 02 J. TimmerH- Kraaij 20 L. WeijmaJ- van Koesveld 20 A. NoordijkJ- Kentin 02 P. de KleerH- Terlouw 11 A. v- d. MeebergW. Sjollema 02 J. D^ LuschenC- van Es 11' A. J- Nolte'H. Sjollema 20 W. E. MeijerinkS- Zwart 11. GOED FOKVEE VERHOOGT RENDEMENT. Donderdagavond hield de Fok- en Con trolevereniging „Soest" een ledenverga dering in De Gouden Ploeg, o-l-v. de heer P- Segers- Het verheugde de voorzitter te mogen constateren, dat, gezien de gro te opkomst, het groot belang van de or ganisatie wordt ingezien. De productiegegevens werden daarna aan de hand van het iaarverslag door de heer J. Maatman, controleur van de vereniging besproken en op deskundige wijze toe gelicht. Als belangrijkste gebeurtenis in het ver- enigingsiaar werd genoemd het feit, dat veel veehouders zich aansloten bij die vereniging voor kunstmatige bevruchting (K.I-)- Dit zal een stap in de goede rich ting zijn- Door het doelmatig fokken ko men de productiemiddelen op een hoger niveau te liggen. In totaal werden 516 melklijsten afgewerkt. Het productie beeld was dan ook veel gunstiger dan in het voorgaande jaar. Daar het doel van de vereniging is: door doelmatig fokken een hogere opbrengst te, bereiken, moeten aan het fokmateriaal hcjge eisen worden gesteld. In dit ver band werd er op gewezen, dat tot 1 No vember 1949 157 kalveren waren inge schreven. Dit werd een verheugend ver schijnsel genoemd, omdat dit tevens de goedkoopste weg is om de veestapel tot een hoger opbrengst op te voeren. Uit de overgelegde statistieken bleek overduidelijk, dat de leden er trots op kunnen gaan als hun vee op de erelijst wordt vermeld. De heer M. H- Paradijs, hoofefeontroleur van de Prov. Melkcontrole Dienst te Utrecht, onderstreepte het groot belang van een intensieve controle. Aan de des betreffende persoon worden hoge eisen gesteld. Het verheugde hem, dat de con trole in Soiest in goede handlen is. Het feit, dat leden, die reeds enige ja ren lid zijn van de vereniging, maar nog steeds onder op de lijst staan, deed spr. met klem betogen, dat op een persoon lijke medewerking moet worden gere kend. Voorts gaf spr. goede wenken ten aan zien van de dracht der koeien. Er moet op worden aangestuurd, dat in de maan den Januari en Februari het jonge vee ter wereld komt- Goede voeding van de drachtige dieren speelt hierin een voor name rol. Dat de veeboeren bij aankoop van melk vee steeds meer overlegging eisen van de melklijsten, moest een aansporing zijn om de productie op te voeren. Hierdoor wordt het rendement van het bedrijf ten zeerste beïnvloed- Uit de vele vragen, welke hierna vanuit de vergadering werden gesteld, bleek, dat deze bijeenkomst voor het veebedrijf in het algemeen en voor de leden in het bijzonder veel vrucht kan afwerpen. ERGERLIJKE VERWAARLOZING VAN KETTINGHONDEN. Uit het verslag over de maand November van de Inspecteur der Dierenbescher ming Bij een landbouwer, K. te Soest-Zuid^ werd ernstige mishandeling van een paard geconstateerd, 't Dier werd afge ranseld met een dikke stok tot het be gon te steigeren en viel. Even ergerlijk is de wijze, waarop vele kettinghonden ge huisvest zijn. Onverschilligheid en slof heid zijn de weinig te bewonderen eige- schappen, die vele eigenaars van ketting honden kenmerken. Voor de bewaker van huis en hof is het minste dikwijls goe/d genoeg. Hoe kan het anders, d^t ook in de maand November weer talrijke hon den aangetroffen werden, die nog geen behoorlijk hok voor ligging hadden, maar s lechts een hoop doorweekte vod|- den in een open ren, of doornat ge-, regend stroo- Een hond, zielig mager, met drie iongen, bevond zich in een nat hok, zonder stroo of iets dergelijks. De jonge dieren wentelden zich in de modder- Een toonbeeld van schandelijke verwaarlozing. Een oude, afgedankte auto, vol gaten Het zat zo op het oog allemaal prachtig in elkaar en nog nooit heeft een finan- cieele transactie van mij er te voren zo veelbelovend en winstgevend voor ge staan. Het plan was overigens eenvoudig Wij zouden, zolang de suiker nog niet in prijs was verlaagd, onze „hamstervoor raad" gaan gebruiken, die we hebben aan gelegd voor „je kan het nooit weten". De dure suiker kochten we dus niet en wanneer aanstonds de prijsverlaging, (U weet wel, om: de prijsverhoging van het varkensvlees op te vangen), een feit was, zouden we de hamstervoorraad weer met „goedkope" suiker aanvullen. Ik vond het zelf een rijk idee en er zat een dot van een winst in. Het had ons eigenlijk al een beetje tot nadenken moeten stemmen, waarom die prijsverhoging van het varkensvlees wél onmiddellijk van kracht kon worden en de suikerprijsverlaging nog even moest "wachten. We namen maar aan, dat düt was gebeurd om' de slagers een ■plezier te doen. In de loop van de week gingen er geruchten, dat de prijsverlaging van de suiker 8 cent per kilo zou bedragen, hetgeen inderdaad een behoorlijke ver laging zou zijn geweest, al vangt het na tuurlijk die 30 cent verhoging per pond van het varkensvlees niet op. Insiders wisten toen al wel te vertellen, dat dit onmogelijk waar kon zijn, omdat er aan suiker maar een habbekrats verdiend wordt en het een té krankzinnig idee was te veronderstellen, dat de regering haar voordeel van de suikeraccijns prijs zou geven. Wij bleven echter vasthouden aan die 8 cent prijsverlaging, geloofden de zwartkijkers niet en maakten ons bo venvermeld plannetie. Vrijdagavond werd er echter door de radio omgeroepen, dat de prijsverlaging van suiker om „technische redenen" geen doorgang kon hebben en omdat het na tuurlijk erg is voor een Regering zo'n grandiose sof te halen, werd het geval omkleed met 'n. hele hoop verklaringen over „diepgaandje besprekingen" met vakbonden en stichtingen over ik weet niet wat al. Wiat deed' het er trouwens toe. De suikerprijs werd niet verlaagd en het verzachtende praatje bij de aankondi ging van de verhoging van het varkens vlees lijkt dus wel erg op boerenbedrog. Ik kan me indenken, dat een klein baasje zich verrekend en z'n mond voorbij praat, maar van onze regering, met veel profes soren, doktoren in de economie, mees ters in de rechten en nog een heel leger mensen om alles na te rekenen, had ik toch niet verwacht, dat het nodig was zo'n figuur te slaan. Of zou dit juist de oorzaak wezen? H- OEKMAN. en kieren, was het schamele nachtle ger voor een andere viervoeter. Zijn lot- gjenoot bij hetzelfde bedirijf moest het stellen met een onvoldoende afge schermd hok, ook al weer voorzien van doornat stroo. En wat te zeggen van een open, natte ren, met een soort taÜel voor ligging en in het geheel geen nacht hok? Schande, ook voor de baas van het kleine hondje, dat aan een te korte ketting (van slechts 1.33 M- in plaats van de minimum lengte van 1.50 M-) in zijn eigen vuil en op natte voddjen, lag. Het is maar voor de kettinghond immers! In al deze gevallen werden de eigenaren verplicht onmiddellijk voor betere be huizingen te zorgen. Maar - -het koude seizoen is aangebroken en ongetwijfeld zijn er noig' veïe kettinghonden, die niet behoorlijk en niet volgens de wet gehuis vest zijn. Hondenhokken behoren van hout gemaakt te zijn, zonder kieren of naden, met stroo of iets dergelijks voor ligging, terwijl de achterzijde va 'n. de ligging, terwijl de achterzijde van de hokken naar het Noorden moeten ge richt zijn en de opening naar het Zui den. Dierenvrienden, geeft Uw ogen de kost en wanneer U gevallen tegenkomt, die niet door de beugel kunnen, waar schuwt dan onverwijld inspecteur W. P- van Baak. Kerk pad Z-Z- 71, Tel- 2501. BENARDE POSITIE VAN AUTUBUS- Op de Eikenlaan nabij de halte Soest- Zuid moest een autobus van de firma Tensen uitwijken voor) een uit de tegen overgestelde richting komende auto. Daar de berm van de weg langs het schuine talud afbrokkelde, zakten de wielen van de autobus rechts van de oprit naar de spoorwegovergang dtiep in de grond, met het gevolg, dat de bus in zeer hachelijke positie kwam te verkeren en dreigde te kantelen. De passagiers, een 40 in getal, verkeerden in paniek stemming. Maar de buschauffeur be hield zijn tegenwoordigheid van geest en door resoluut optreden konden de pas sagiers ordelijk de auto verlaten en. bleef deze nog in evenwicht. De gevolgen zouden zeer ernstig geweest zijn als de bus van de twee meter hoge berm was gekanteld.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1