De begroting 1950 aangenomen. n #f« Hoe de Wethouders-verkiezing verliep. Grote belangstelling voor de Woningbouw. J. LENSSEN, MAKELAAR Ook voor ROUW- eo TROUW- In twee vergaderingen, waarvan de eerste te half tiei\ begon en de tweodle te ongeveer half 7 eindigde, heeft de ge meenteraad Vrijdag de gemeente- en be drijfsbegrotingen behandeld. 'Alle bedrijfsbegrotingen werden ongewij- zigd vastgesteld, hetgeen ook van de ge meentebegroting had kunnen worden ge zegd, wanneer die raad de subsidie voor de Vrijwillige Brandweer te Soesterberg niet van f 400.— tot f 500had ver hoogd. Wel een bewijs, dat in de begrotingen!, welke sober waren opgezet, doch waarin de noodizakelijke dingen niet waren ver geten, ook rekening was gehouden met de wensen, welke in de raad leven. Vooraf werden een zestal punten behan deld, welke voor het merendeel hamer stukken werden. Na de gebruikelijke opening kwam de agenda in behandeling. 1. Mededeling van ingekomen stukken- a. Schrijven van de Directeur van Ge meentewerken, ter beantwoording van enige in de Raadsvergadering van 21 Oc- tober 1949 gestelde vragen. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel inzake reorganisatie der Schoonheidscommissie en benoeming van 1 lid en twee plaatsvervangende leden. Tot gewoon lid wordt benoemd de heer H. A. Pothoven te Amersfoort en tot plaatsvervangende leden de heren Ir. G. M. Leeuwenburg te Utrecht en H- Ham- dorff te Laren. 3. Voorstel tot benoeming lid van het bestuur van Maatschappelijk Hulp betoon, wegens periodieke aftreding van J. Vonk. De heer J. Vonk wordt opnieuw be noemd. 4. Voorstel tot wijziging der gemeentebe groting 1949. (Overbrenging nadelige sal di kapitaaldienst 1948 en niet-verwerkte credieten 1949.) Nadat de VOORZITTER op een vraag van Mevr. v- d« SWAN heeft meldiege- deeld, dat voor de bouw van een Cultu reel Centrum nog geen toestemming wordt gegeven, wordt het voorstel goed gekeurd- 'm 5. Voorstel tot verhoging van het bij raadsbesluit van 21 October 1949 toege stane crediet voor de bouw van de 36 woningen in het plan Hartweg, als gevolg van de gehouden openbare aanbesteding. De heer BURGWAL informeert (welke wijzigingen in de plannen werden aange bracht om tot de verlaagde aanneemsom te komen. Weth. VAN ZADELHOFF deelt hierop mede, dat aan de grote lijnen niets is veranderd en de vermindering hoofdza kelijk is gezocht in de kleine dingen. Het voorstel wordt goedgekeurd. 6. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, te weten: a. Verpachting van weiland a- d. Lange Brinkweg aan diverse personen. b. Verpachting van een perceel weiland a. d« Lange Brinkweg aan W- A. Kuijer en P. Brouwer- c- Overdracht door de Raad der gemeen te van de bevoegdheid tot verhuur van gemeentewoningen a. d- Vinkenweg aan B. enW- d. Verkoop grond aan de Beckeringstraat aan E. Kann te Naarden, te bestemmen als industrieterrein. e. Verkoop perceel grond a- d. Gallen- kamp Reisweg aan A. Veringa te Soest. f. Verpachting perceel Bouwland a- d. Verl. Talmalaan aan J. B. Lanser en P. Majoor. g. Huur perceel Van Weedestraat 3- Alle onder punt 6 genoemde besluiten werden onveranderd vastgesteld. Als gevolg van een door Mevr. LAND WEER gestelde vraag, deelt Weth- VAN ZADELHOFF met betrekking tot punt 6 mede, dat het verzoek van v- d- Eijden, tot onderhuur van grond vorig jaar is af gewezen. Zijn kippenhouderij is toen toch op deze grond gebleven, doch B. en W- wensen hieraan thans een einde te maken. De heer ZOETELIEF meent, dat het aan hem gezonden schrijven onnodig scherp is gesteld, hetgeen volgens Weth. VAN ZADELHOFF wel zijn oorzaak zal vin den in 'n belediging van een raadblid. De VOORZITTER zegt, dat bedoeld raadslid practïsch werd gechanteerd, waarom spr. geen woord van bedoeld schrijven wenst terug te nemen. Hierna komt in behandeling: 7- Bedrijfsbegrotingen en gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1950. Bij de desbetreffende posten zullen te vens worden behandeld: a. Voorstel tot subsidie-verlening aan de Ned. Herv- Wijkverpleging te Soest b. Voorstel tot vaststelling van voorwaar den en regelen inzake subsidie-verlening aan kleuterscholen; c. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op toekenning van studiebeur zen en -toelagen; d. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling, als bedoeld in art. 55 bis der Lager Onderwijswet 1920- De VOORZITTER geeft allereerst gele genheid tot het houdlen van algemene beschouwingen. De heer CLEMENS zegt, als eerste spre ker, dat de K-V-P. bij de laatste gemeen teraadsverkiezing met 7 zetels uit de bus is gekomen, waardoor zij, door slechts met een partij samen te werken, over 2 wethouderszetels kon beschikken. Van deze macht heeft zij geen gebruik ge-i maakt en omi het college van B. en W-l op een zo breed mogelijke basis te stel len, is wederom met de twee grootste fracties, na de K.V.P., overleg gepleegd. Als gevolg hiervan zijn de oude Wethou ders weer gekozen en spr. is er van over tuigd, diat zij ook in het nu lopende tijdvak niet zullen teleurstellen. Komende tot de te behandelen begroting zegt spr., dat veel tot tevredenheid stemt, al wordt daarin het z.g. 5-jaremplan gemist. Spr. ziet de toekomst niet roos kleurig in, waarom1 een voorzichtig fi nancieel beleid geboden blijft. De tijd van hoogconjunctuur is voorbij en mede door de abnormale belastingdruk, zijn we gekomen op een plaats, waar men de eindjes maar moeilijk' aan elkaar kan knopen. De meerdere geraamde opbrengst van f43.800-van de Ondernetmings- belasting mag prettig aandoen, maar dit kan spr. maar matig bekoren, omdat deze belasting de doodgraver is van de on dernemers. Na 1950 zal het Rijk andjere bronnen moeten aanboren om de gemeen ten veilig te stellen. Spr. hoopt, dat die aan te leggen begraafplaats te Soester berg niet te lang op zich laat wachten en betreurt het, dat men aldjaar nog steeds wacht op een gymnastieklokaal. Het wo ningtekort blijft nog steeds veel zorg' baren, maar spr. is overtuigd, dat B. en W. in deze en ook met betrekking tot de industrie, doen wat mogelijk is. Spr. heeft grote waardering voor de toewij ding, waarmede B- en Wk.; hun taak ver- vervullen en zegt ook dank aan de Ge meente-secretaris, wiens 40-jarige erva ring van grote betekenis is voor B. en W- en de raad. Hypotheek verkrijgbaar tegen Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Levensverzekering en Lijfrenten. De heer OOMS juicht het toe, dat de begroting sober is opgezet- Het land is In grote moeilijkheden, waarom: alle over heidsinstanties grote zuinigheid: moeten betrachten. Spr- acht de ondërnemingis- belasting een niet juiste bron van inkom sten voor de gemeente, waarom hij hoopt dat de gemeente ook op belastinggebied spoedig meer vrijheid zal verkrijgen. De vestiging van industrie juicht spr. toe, maar acht grote industrieën gevaarlijk' met het oiog op de werkeloosheid. Ook het woningtekort gaat spr. ter harte, om dat het gezin en het gezinsleven moeten worden hoog gehouden. Een groot aantal landgenoten, die uit Indië terugkeren, zul len het woningprobleem nog verzwaren, maar spr- hoopt, dat de oude aanvragers, waaronder er velen zijn, die wegens ge brek aan een woning niet kunnen trou wen, voorrang zullen genieten. Spr. hoopt, dat de watervoorziening op Hees en de Dorresteinweg spoedig een oplossing zal vinden en zegt, dat de ge volgde subsidie-politiek hem- niet geheel kan voldoen. Voor wat de Wethoud'ersverkiezing be treft stemt spr- in met de woorden van de heer Clemens. De CH- en V.V.D. heb ben bij de verkiezing bekend gemaakt* dat hun samengaan alleen beoogde het verlies van stemmen tegen te gaan en keurt het daarom1 af, dat deze partijen gepoogd hebben in samenwerking een wethouderszetel te bemachtigen. Spr- brengt dank aan Weth. De Haan, die 't bijzonder onderwijs nimmer heeft achter gesteld bij het openbaar onderwijs. Mevr. LANDWEER zegt, dat de C-HJ en V.V-D. geheel gescheiden werkenJ Het ijveren voor 'n wethouderszetel ging alleen op grond van de gedachte, dat wij' dichter bij de K.V-P. en A.R. staan dan P-v.d.A. Ook wij ijveren voor het bijzonder on derwijs, het christelijk gezinsleven, de Zondagsheiliging en meer woningen, om dat de goede gezinnen de cellen zijn voor een goede maatschappij. De heer VAN WELY meent, dat hoewel de K.V-P- over 7 zetels beschikt, zij geen recht op 2 wethouderszetels kan dloen gelden. Spr. laakt het, dat aan de C-H. en V.V-D. een uitnodiging werd gezon den om te 8 uur een bijeenkomst bij te wonen, waarin alleen de mededeling werd gedaan, dat besloten was, dat de wet houderszetels weer zouden worden inge nomen door de K.V-P-, A.R. en P.v d,A» Spr. heeft lof voor de samenstelling der begroting en juicht de verhoogde sub sidie voor het kleuteronderwijs toe. Door de minimumleeftijd der kinderen echter op 4 jaar te stellen, zullen de besturen in moeilijkheden komen. Spr. heeft ook lof voor de uitzending van kinderen naar vacantie-kolonies en de tandiverzorging der kinderen, maar het gymnastiekonder wijs laat veel te wensen over. Ook met de straatverlichting is dit het geval. De post „Luchtbescherming zou spr- gaar ne op de begroting houden en meent, dat. toen de openbare school voor vóórt- gezet lager onderwijs moest worden ge sloten wegens te weinig leerlingen, ook de v-g-Lo.-scholen van het bijzonder onder wijs hadden moeten verdwijnen, omdat ook de leerlingen dezer scholen te Amers foort beter onderwijs kunnen ontvangen. De heer KRUIJFF meent, dat voor de besprekingen Over de wethouders.verkie- zing begonnen, de C.H- en V.V.D. hier over reeds contactt hadden opgenomen met de K.V.P. en A.R. Spr. betreurt het, dat die anti-socialistische gedachte hier bij op de voorgrond is getreden. Met betrekking tot de woningbouw advi seert spr- een extra toewijzing te vragen voor woningen voor personeel van het vliegveld. Spr. juicht het verlenen van studiebeur zen toe en de verhoging der subsidie voor het kleuteronderwijs stemt tot tevreden heid. Spr. vraagt verder hoe groot de om vang is va,n de werken, welke eigenlijk nodig moeten worden uitgevoerd. De rio lering is volgens spr- zeer urgent. Hiermede moet nodig een begin gemaakt worden. De heer BURGWAL zegt de regerings- en gemeentepolitiek niet te kunnen schei den. De minstdraagkrachtigen lijden door die politiek het loodje. De arbeiders gaan weer naar de werkverschaffing en kleine industrieën worden geweerd. Toen spr. 15 procent loonsverhoging vroeg voor de gemeente-ambtenaren, die minder dan f3000.per jaar genoten, zei men: wacht het rapport Ubink' af. Door dit rapport krijgen de mensen een verhoging van f0.50 per week- Vorig jaar heb ik, aldus spr., al een verhoging van de subsidie voor het kleuteronderwijs verzocht tot f25-per leerling' en verhoging van het (minimum voor de ondersteunden door Maatsch. Hulpbetoon met f2-50- Daar van komt ookt nu niets terecht Verder is het spr. bekend, dat verschillende ge meenten in Noord-Holland de medefdje- ling hebben gekregen, dat voor woning bouw in 1950 slechts ongeveer de helft van het bouwvolume van 1949 kan wor den toegewezen. Ook maakt spr. de raad er een verwijt van. dat hij uit de raads commissies is geweerd. De VOORZITTER, de sprekers beant woordend, zegt verheugd te zijn, dat het college van B. en W- het vertrouwen heeft van de raad. We hebben allen wel een lijst met wensen, maar we leven in een tijd van soberheid en moeten ons daar om zelfbeheersing opleggen. Dat B- en W. niet met een vijf-jarenplan zijn ge komen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het college haar handen vol heeft aan de lopende zaken. Het rioleringsplan is thans in een veel verder stadiium dan vorig jaar, zodat in het komende jaar B. en W- met voorstel len kunnen komen. Wat 1951 zal brengen met betrekking tof de belastingen, weten we nog niet. Het financieel beleid is hierdoor zeer moeilijk. Verder is 't wo ningtekort een der pijnlijkste en moei lijkste problemen. B* en W- doen hierin wat mogelijk is en hebben daarom reedfe een jaar geleden een extra toewijzing voor woningen voor het vliegveld-perso neel aangevraagd. De vestiging van indu strie hangt niet zo zeer af van geschikte terreinen, maar van goede ondernemingen en de daarvoor benodigde werkkrachten. De beschikbaarstelling van studietoela gen zal de industrialisatie ongetwijfeld bevorderen. Uw adres voor het huren kleding BAARN, TEL. 2788 Tot slot zegt spr., dat de subsidie voor kleuteronderwijs voor 1950 niet hoger kan worden gesteld en dat hij verheugd is, dat de kinderuitending 'thans in han den is van niet-gemeentelijke instanties. In tweede instantie voeren hierna nog verschillende sprekers het woord. Met betrekking tot de woorden van de heer Van Wely wijst de heer CLEMENS er op, dat de C.H- en V.V.Di. tot een bijeenkomst werden uitgenodigd, omdat hierom van deze zijdie was verzocht. Als de K.V-P- met haar 7 leden over slechts 1 wethouderszetel mag beschikken» dan, zo gaat spr. verder, begrijp ik niet, waar de V-V-D. de moed vandaan haalt om, met haar 2 lieden er ook een op te eisen. De heer OOMS zegt, dat hij zeer goeld' begrijpt, dat Mevr- Landweer ook de Zondags-heiliging voorstaat, maar wij, al dus spr., nemen de bijbel hiervoor als richtsnoer. Dat men miet betrekking tot het bijzon der onderwijs bovendien ook nog wel anders dienkt, mag blijken uit het feit, dat een kind van de fractiegenoot van Mevr. Landweer de openbare school be zoekt. Tot de heer Van Wely zegt spr-, dat het ongepast was twijfel te zaaien omtrent de capaciteiten van Weth. De Haan- Verder wijst sprekjar er op, diat de heer Burgwal insinuaties heeft gericlht aan het adres van B. en W., toen deze sprak over de subsidie voor het kleu-* teronderwijs. Spr. verzoekt de heer Burg wal deze belediging in te trekken. De heer VAN WELY zegt, dat inzake de wethoudersverkiezing alleen gevraagd is om een onderhoudt Dit was zeer be grijpelijk, omdat de P.v.d.A. 25 procent in stemmenaantal was gezakt, terwijl de C.H- en V.V.D. een grote sprong omhoog' hadden gemaakt. Ik heb niet voor mij zelf een wethouderszetel in de wacht willen slepen, aldus spr.; wel heb ik ge zegd, dat ik mij even gesónikt acht. De heer BURGWAL zegt, dat B. en W- kort voor de verkiezingen de mededeling dedlen, dat zij grootse plannen hadden met het kleuteronderwijs. Hiervan is niets terecht gekomen. Vandaar zijn bemer^ kïng, dat dit verkiezings'politiek was. Mevr. LANDWEER zegt, dat ook voor haar de Bijbel richtsnoer is voor de Zon dagsheiliging. Verder zegt spreekster, dat het aangenamer had aangedaan, als men een briefje had geschreven, dat op een bijeenkomst inzake de wethouders-verkie zing geen prijs werd gesteld. De heer SCHADDELEE zegt, dat zijn 4 kinderen tot voor een jaar geleden al len op de Chr. school waren. Om een zeer bijzondere redien heeft hij een der kinderen van deze school afgenomen. Waar de heer Burgwal niet het voorne men koestert zijn beschuldiging tegen B. en W* in te trekken, stelt de heer OOMS de raad voor deze beschuldiging af te wijzen, waartoe, met alleen de stem van de heer Burgwal tegen, wordt besloten. De algemene beschouwingen met betrek king tot de begroting zijn hiermede ten einde- Het is inmiddels ruim 12 uur geworden, hetgeen voor de VOORZITTER aanlei ding is voor te stellen de vergadering tot 2 uur te schorsen. Voor de raad echter uiteen gaat, vraagt de VOORZITTER nog toestemming 'n 2- tal op de woningbouw drukkende hypo theken af te lossen en een nieuwe te sluiten, hetgeen wordt goedgekeurd. Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen MIDDAGVERGADERING. De heer Schaddelee is met kennisge ving afwezig. I Voor met de behandeling der begroting wordt aangevangen, krijgt Weth. VAN ZADELHOFF nog gelegenheid iets te zeggen over enige in de ochtendverga dering gemaakte opmerkingen. Spr. brengt allereerst dank voor de aan B. en W- gebrachte hulde en hoopt, dat het college ook' in de nu lopende pe riode de raad zal kunnen bevredigen. Spr. wijst dan op de moeilijkheden, wel ke de gemeente van hogerhand in de weg worden gelegd. Nog steeds is geen toestemming verleend tot het uitvoeren van meerdere noodzake lijke werken, waartoe de raad besloot. Aan de begraafplaats te Soesterberg kan nog niet worden gewerkt, om diat de grond nog niet is overgedragen. Dat 't kleuteronderwijs niet bij alle richtingen bloeit, meent spr. te moeten zoeken in het feit, dat somis de goede organisatie wordt gemist. Verder zal het nog wel enige tijd duren voor we weten, hoe groot het bouwvolu me voor 1950 zal zijn. Wel kan spr. me dedelen, dat de kans groot is, dat de ge meente een 70-tal woningen extra krijgt toegewezen voor gerepatrieerden. De begrotingen voor grondbedrijf en We genfonds worden hierna zonder bemer king vastgesteld. Bij de behandeling der begroting Gas bedrijf zegt Mevr. POLET, dat zij heeft aangedrongen op verhoging van de gas- prijs yoor enkele groepen. Daar hierin nog niet is voorzien, zal zij tegen de begroting stemmen. De heer BURGWAL dringt aan op een lagere huur voor de toestellen. Weth. VAN ZADELHOFF zegt, dat dje gemeente de huur der toestellen op 1 Ja nuari voor haar rekening neemt, waar door voor de huurders een lagere huur van f 7.per jaar wordt verkregen. Weth. VAN DE AREND zegt, dat tot een hogere gasprijs nog niet kan worden besloten, omdat het prijzencommissari- aat hiertoe nog geen toestemming heeft glegeven. Nadat Mevr. VAN DER SWAN nog ge pleit heeft voor verstrekking van een tweede pantalon voor de meteropne- merte, wordt de begroting gasbedrijf aan genomen. i Begroting Gemeentewerken. De heer BURGWAL doet het voorstel alle lonen beneden f3000.— met 13 pro cent te verhogen. Weth. VAN DE AREND zegt, dat diit niet mogelijk is. Bij de behandeling der begroting voor 1949 is elke verhoging afgewezen. De heer BURGWAL wenst voor een ver hoging bij de regering aan te dringen. De lieer A. HllHORST zegt, dat 'dfö heer Burgwal het doet voorkomen, alsof hij alleen voor de arbeiders opkomt. Spr. heeft dit steeds gedaan en verzoekt! B. en W- in dit opzicht te doen wat mogelijk is. Spr. adviseert die heer Burgwal de door hem bedoelde verbeteringen te doen ver krijgen middels zijn organisatie. De VOORZITTER zegt, dat verhoging' niet mogelijk isi. D'e lonen worden oen- traal geregeld. Mevr. POLEI juicht het toet,, dat die Stichting van die Arbeid de lonen thans

Soester Courant | 1949 | | pagina 2