Het hele jaar Kerstmis, Wilt U gezellig dansen? Hotel „Bosch en Duin" SOEST. SOESTERBERG. Esperanto-nieuws. Voetbal. Vanal a.s. Zondag kan dat In Zie verdere advertentie Vrijdag. ïn, wel de weg duren iwvolu- )r- me de ge- i krijgt en We- bemer- Gas- j heeft Ie gas- hierin en de jp een lat d;e 1 Ja- waar- i huur n. at tot vorden issari- heeft og ge- a een ro.prie- if aan- ►orstel 5 pro- at diit ïg der loging t n ver- ïgen. it dfc alsof >mt. ■zoekt i wat door a ver- oging' oen- 'die thans beziet, maar verzoekt ook bij de rege ring aan te dringen de lonen te herziene Weth. VAN ZADELHOFF en de VOOR ZITTER menen, dat dit niet op losse gronden kan geschiedien, waarom de voorzitter voorstelt deze aangelegenheid nog eens in een volgende vergadering te bezien. De heer BURGWAL dringt ver dier aan op het aanbesteden van schilderwerk* het plaatsen van\ een gedeelte der ban ken op het Hart en Soest-Zuid en het verbeteren der noodwoningen- De heer CLEMENS dringt aan op het verplaatsen der muziektent te Soester- berg en Mevr. VAN DER SWAN op ver betering van de brug aan de Hooiweg. De begroting Gemeentewerken wordt hierna goedgekeurd, evenals die van het Woningbedrijf. Bij de begroting voor Maatschappelijk' Hulpbetoon stelt de heer BURGWAL voor de steunnormen mlet f2.50 te ver hogen, hetgeen volgens de Voorzitter niet nodig is, daar het bestuur elk steunge- val afzonderlijk beziet Daar het voor stel niet wordt ondersteund, komt het niet in behandeling en wordt ook 'deze begroting goedgekeurd. Begroting Natuurbad. De heer BURGWAL dringt aan op het baden der kinderen in schoolverband, hetgeen door die heer VAN WELY niet zonder gevaar wordt geacht- Ook deze begroting wordt hierna goed gekeurd en komt de gemeentebegroting in behandeling. De heer CLEMENS verzoekt de subsildfie voor de Vrijwillige Brandweer te Soes- terberg met f100.te verhogen, hetgeen wordt goedgekeurd. De heer OOMS' zegt zich met de sub sidie voor S.P-S-V. niet te kunnen ver enigen, zolang deze vereniging ook dona ties ontvangt van de burgerij. Spr. is zelfs bereid de subsidie te verhoglen, wanneer bedoeldie donaties komen te vervallen. Mevr. POLET en de KATH- FRACTIE ondersteunen deze gedachte. Besloten wordt het bedrag niet te schrap pen, doch niet eerder uit te keren voor over deze zaak' nog nader is gesproken. Mevrouw POLET ïuicht de bouw op Vredehof toe doch is bevreesd, dat er, in verband met de huur, niet genoeg ge gadigden zullen komen. Spr. verzoekt een onderzoek in te stellen naar welke wo ningen de belangstelling uitgaat en vraagt zich af, of niet meer woningen moeten worden gevorderd en of de gemeente niet kan bijdragen in de aanleg van sa nitair bij dubbele bewoning. De heer BURGWAL meent, dat niet vol- doendie aandacht is besteed aan dubbele bewoning, keurt de werking van het wo ningbureau af, verzet zich tegen monta- gebouw en verzoekt verhoging der sub sidie voor de kleuterscholen tot f25. per kind. De heer VAN WELY betreurt het, dat kleuterscholen, niettegenstaande de ho gere subsidie, minder zullen ontvangen. Spr. zou een rijksregeling toejuichen- Het voorstel van de heer Burgwal om de subsidie op f25-vast te stellen, komt niet in behandeling, terwijl een tweedie voorstel om de minimum leeftijd; der kinderen van 4 jaar op 3 jaar te stel len, wordt verworpen. De heer BURGWAL verzet zich tegen de subsidie der Kath. Openbare Biblio theek en de heer SCHAAFSMA tegen de subsidies voor de Volksuniversiteit en 't Nut- Mevr. VAN DER SWAN en de heefr VAN WELY verzetten zich tegen het be drag van f200.voor de uitvoering der Mattheus-Passion. De subsidies worden nierna ongewijzigd vastgesteld en de begroting goedgekeurd. Weth. VAN ZADELHOFF deelt hierna nog mede, dat de begroting voor de ver betering der Korte Kerkstraat gereed is en in de volgende vergadering wordt aangeboden. De heer KRUIJFF verzoekt B. en W- bij de Spoorwegen te willen informeren hoe veel ongelukken er nog moeten gebeuren om beveiliging van de overwegen te verkrijgen. De VOORZITTER deelt hierop .medis, dat spoedig met de overweg aan de Eikenlaan zal worden begonnen. Nadat de VOORZITTER hierna nog dank heeft gebracht aan de ambtenaren voor het vroeg gereed zijn der begroting, gaat de raad uiteen. K.P.S.—PONT 1—1. Zaterdagmiddag speelde het eerste elf tal van K-P-S-, op haar terrein aan de Praamgracht een wedstrijd tegen een elftal uit het personeel van de Zaanse Houthandel Fa. Pont- In de eerste speelhelft ging de strijd vrijwel gelijk op, hoewel de aanvallen van de thuisclub gevaarlijker waren. De bei de verdedigingen hielden echter stand en de rust kwam zonder dat een dier partijen er in was geslaagd te scoren- Er waren tien minuten in de tweeldie helft gespeeld, toen de K.P-S.-midvoor uit een goed genomen hoekschop fraai wist in te koppen en daarmede K-P-S- de leiding te geven. Lang pleizier hadden de Paleismannen van deze voorsprong ech ter niet» want reeds enige minuten later wist de Zaandamse rechtsbinnen van een misverstand bij de K-P.S-verdediging te profiteren en mfet een goed schot Idb partijen op gelijke voet te brengen. 1-1- De Zaandammers werden daarna geheel op de eigen speelhelft teruggedrongen. De verdediging der gasten kreeg 't zwaar te verduren en hoewel lat en paal die Zaanse keeper enige keren te hulp kwam, de K.p.S.-ers zagen geen kans meer hemi te passeren. Het einde kwam dian ook met een 11 gelijk' spel. Hoogeveen werd zeer in de K.P.Sl-voorhoedje gemist. HUMOR IN DE RAADZAAL. Het is een goede gewoonte geworden van de secretarie-ambtenaren vairv onze ge- gemeente, om omstreeks het feest van Sinterklaas in de raadszaal bijeen te ko men. om de meest opvallende gebeurtenis sen uit het ambtelijk leven van het voor bije Jaar opnieuw vorm te geven. Het ac cent ligt dan natuurlijk op de humor van het geval en de Sint is hiervan de gees tige vertolker. Uit dergelijke bijeenkomsten spreekt 'n geest van saamhorigheid en wordt onder linge waardering en belangstelling ge kweekt. Vandaar, dat hiervoor alle me dewerking van de burgemeester en de ge meentesecretaris wordt verkregen. Dit keer was de raadszaal met beschei den mtdldelen tott een toneelzaaltje her schapen, terwijl ookJ de echtgenoten der ambtenaren aanwezig waren. „Een hele Jaargang" was de titel van het gevarieerd programma, waaraan ver scheidene ambtenaren medewerkten. In het hoge bezoek van St- Nicolaas vond het geheel zijn voltooiing. WEDERSPANNIGHEID- Niet minder dan 16 veroordelingen in 8 Jaar tijd had G-v-D- achter de rug. Dit belette hem niet opnieuw het risico van gevangenisstraf te lopen toen hij in Oc- tober j.1. in 'n café alhier werd geverba liseerd. De man verzette zich hevig en gaf de verbalisant een stomp in het gelaat. Wegens wederspannigheid voor de Utr. Politierechter gedagvaard, hoorde hij voor dit zeventiende misdrijf 4 maanden gevangenisstraf eisen. Opnieuw zal verdadhte achter gesloten deuren moeten blijven en wel voor drie maanden, waartoe de politierechter hem veroordeelde. SCHAKEN. Voor de onderlinge competitie van de Soester Schaakclub werden in de afgelo pen week de volgende wedstrijden ge- sepeld. J. C- ThomaszeJ- van Emden 10 T- GorterA- vanj Dijk 01 A- W. de RuigW- Benschop 01 Th. de RuigL- de Regt 01 K. F. Mud-J- v. d. Wal 1/2-1/2 T- SpijkersJ- J- W. Blom 1—0 J. ZijtveldJ- Hoek 10 H- v -d- Laan H. Horris 10 KERSTKRIBBE TENTOONSTELLING. De Kafh. Arbeiders Jeugd (de K-A-J.) van Soestdijk organiseert een tentoon stelling van zelf gemaakte kerstgroepen. Deze wordt gehouden in het St- Ludgar- dis-gebouw aan de Vredehofstr- en is ge opend Vrijdagavond 16 December om' half acht. De tentoonstelling is te be zichtigen behalve Vrijdag, ook Zaterdag en Zondag. Zondagmiddag voor 1de kinde ren. Entree 10 cent- Zij, die nog geen kerstgroep bezitten en van plan zijn voor weinig geld er een aan te schaffen, kun nen hier een keuze doen uit ongeveer 20 groepen. Zeer mooie groepen zijn door de leden vervaardigd en inderdaad een kijk je waard. PRIJZEN WINKELIERSACTIE. Voor de St. Nicolaas-actie der beide al hier bestaande mïddenstandsverenigïngen werden door de winkeliers een 57-tai mooie prijzen beschikbaar gesteld. De hoofdprijs, een, damesfiets, is geval len op nummer 17010. De prijzen kunnen tegen overlegging van de nummerbon wordten afgehaald bij de heer G. G- van den Berg, Radlemakerstr. 5a, Soesterberg. EEN HARTELLIJKE ONTVANGST. Bij hun terugkeer uit de tropen wendl Donderdagavond aan de beide militairen, J. Stasse en C- Majoor een hartelijke ontvangst bereid. Opgeluisterd' door de onuziek van de Harmonie „St. Jozef' ontving elk van hen thuis bij monde van de heer Luijf, namens de Niwin-afdeling, een mooie foto-album. Maar ook de buurtbewoners lieten zich niet onbetuigd. Beide militairen ontvingen van hen di verse nuttige geschenken. DRUK BEZOEK VAN SINTERKLAAS. Nadat Sb Nicolaas reeds aan verschillen de scholen een bezoek had gebracht, ver scheen hij op uitnodiging van de L.S.K. Woensdagmiddag nog eens in het Militair tehuis „Huis ten Halve" voor de kindieren van de le, 2e en 3e klasse van alle scho len. Vooraf werden de kinderen toege sproken door Commandant v- Bloem bergen van het le voertuigenpark te Soestduinen. Ook onze Burgemeester was aanwezig. De kleinen werden verrast met heelll mooie cadeaux en diverse versnaperingen. Eén kind van elke school werd nog ver blijd met een door de militairen zelfge maakte slede. Aan het einde bracht de Burgemeester zijn hartelijke dank aan de goede gevers voor al het gebodene, •waarbij hij ook waarderendp 'wioordern sprak' aan het adres van hen, die zulke mooie dingen hadden vervaardigd. Daar na werd nog een film vertoond. Het Engelse Kerstfeest verschilt hemelsbreed van het Nederlandse. Voor de Britten is 5 December geen feestdag en bij hen komen de goede gaven van Sinterklaas 20 dagen la ter: uit de zak van het Kerstman netje. Zo is een Engelse Kerstmis niet alleen een kerkelijke hoogtij dag, maar ook een dag van surpri ses en jolijt, van uitgaan en ver maak en van de Kerstkus onder de mistletoe. Om deze jaarlijkse hausse in ca deaux en uitgaansavonden te kun nen opvangen, zijn vele mensen reeds het hele jaar in de weer ge weest: voor hen is het Kerstmis van 1 Januari tot en met 24 Decem ber! De traditionele zegswijze: ,,'t Is maar eens in 't jaar Kerstmis" is vaak een tegenstrijdigheid, want voor vele men sen duurt Kerstmis bijna een vol jaar. De doorsnee Engelsman zelfs als hij de hele Decembermaand besteedt aan het zoeken en kopen van cadeaux, het voorbereiden van speciale gerechten en het uitdenken van feestelijkheden denkt zelden aan die andere groep der samenleving, die een heel jaar bezig is om de Kerstviering mogelijk te maken. Kerstkaarten bijvoorbeeld groeien zelfs in de oogsttijd niet aan de bomen. Ze moeten getekend, gedrukt en gedistri bueerd worden lang voordat de meesten onzer aan de feestdagen denken. Dus beginnen kunstenaars hun sneeuwland schappen al in Januari te tekenen. Dich ters leveren de vierregelige poëzie, druk kers zoeken een nieuwe lettersoort uit en vertegenwoordigers trekken er op uit om vóór midzomer al de orders binnen te hebben. En velen van deze mensen zijnj reeds vóór Kerstmis 1949 met hun plan de campagne voor Kerstmis 1950 bezig. Inskelijks de fabrieken voor imitatie mistletoe, klatergoud, serpentine, knal bonbons en Kerstmiskousen. Ook zij •werken het hele jaar voor de twee Kerstdagen. En in deze dagen van so berheid en economische crisis moeten „deze tovenaars van Kerstmis" nog vooruitziender en handiger zijn dan ooit tevoren. Wanneer de Britten dit jaar Kerstmis vieren met wat ze maar kun nen kopen om dit feest ook inderdaad feestelijk te maken, dan past hun een gemompeld woord van dank jegens hen, die dit nog mogelijk hebben gemaakt en die dat gedaan hebben, toen wij ons in de stralende zonneschijn van zomer 1949 aan het strand of in de bossen ver maakten. 45 millioen Kerstbrieven. Maar behalve de importeurs, speelgoed fabrikanten en drukkers, die zich van Januari tot December op Kerstmis pre pareren, zijn er nog andere lieden, die verdienen dat wij een meer dan vluchti ge gedachte aan hen wijden. Wanneer bijvoorbeeld de postbode op de laatste dagen vóór Kerstmis zijn pakjes en brie ven aflevert, dan mag men wel even be denken, dat de Engelse P.T.T.-directeur het hele jaar de functie van Kerstman vervult. Het is geen gemakkelijke taak om alle Kerstpost op tijd bij de geadres seerden af te leveren. Het postale Kerstmannetje te zijn voor millioenensteden als Londen of Birming- ham, Manchester of Glasgow is geen si necure en vereist alle strategie van een grote militaire campagne; met het krijgsplan voor deze jaarlijkse D-day in December wordt al in Januari begon nen. Op Kerstmis 1948 leverden de En gelse posterijen zo om en nabij de 450 millioen brieven en 14 millioen postpak ketten af. Een leger van reserve-bestel lers was in dienst genomen en opgeleid nog afgezien van de speciale staf, die wekenlang de post voor overzee uit zocht, die op alle uithoeken der aarde kort vóór of op Kerstmis moest arrive ren. Maar iedereen, waar ook ter we reld, kreeg zijn brieven en pakjes op tijd bezorgd een jaar werk voor twee dagen feest! Geschoold in schone schijn. Op een gans ander terrein wordt even eens het hele jaar door gezweet en ge zwoegd door mensen, die altijd op de achtergrond blijven. Het zijn de mensen met zulke eigenaardige betrekkingen als b.v. pantomine-makers. En dan bedoel ik niet in de eerste plaats de auteurs, balletleiders en regisseurs, maar die lie den achter de schermen, die 12 maanden per jaar bezig zijn met het fabriceren van reuzen, maskers, zeemeerminnen en zelfs achterpoten van paarden en oli fanten. Londen kent twee van die éénmansfir- ma's, die zich in deze zaken specialise ren. Een vijf meter hoge reus moet met zorg en precisie worden opgebouwd, want één pond gewicht op de verkeerde plaats aangebracht kan ten gevolge hebben, dat het hele kunstige bouwsel ineenstort op hét critieke ogenblik: op de planken tijdens de Kerstgalavoorstel ling! Ook hier wordt de materiaalduurte zeer sterk gevoeld en menig pantomine-mon- ster komt dit jaar letterlijk uit lappen mand en vuilnisbak. De makers hebben heel Engeland afgeschuimd op zoek naar restanten textiel, hout en carton. In September stonden de ateliers van deze vreemde artisten al vol met gepleis terde grotten, bordpapieren oerwouden, papieren Zuidzee-eilanden, geschilderde lagunen en apen, die niet in de wildernis maar op een moderne draaibank waren geboren. En laat ik niet de vliegende vissen van plastic of de toverfeeën van papier-maché vergeten. Een deel van dit alles gaat met een toneelgezelschap op Kerst-tournée door Engeland, een ander deel zal de Kerstuitstallingen der grote warenhuizen aantrekkelijk maken. Zo kan ik voortgaan. Voor heel wat mensen begint Kerstmis op 1 Januari en gaat ononderbroken door tot 24 Decem ber. Het resultaat treedt op 25 en 26 De cember voor het voetlicht maar die bescheiden werkers niet Esperanto is als keuzevak geplaatst op het leerplan van de lagere scholen in Groot-Berlïjn, om de internationale toe nadering van de ieugd te bevorderen- Ter gelegenheid van het Oostenrijkse Es- peranto-congres te Graz werd aan een der pleinen de namen Esperanto-ipilein gegeven. Verder werden in Commenlry (Frankrijk) en Oelsnitz (Duitsland) stra ten genoemd naar Dr. Zamenhof (de sa mensteller van Esperanto). Dit jaar stelde de Zweedse regering 1800 kronen beschikbaar voor een afvaardiging naar het Esp. congres te Bournemouth. tevens werden cursussen, voor onderwij zers georganiseerd, waarbij de deelne mers behalve vergoeding van reis- en verblijfkosten 7 kronen per dag ontvin gen. OMVANG VAN DE BENELUX- HANDEL In de eerste negen maanden van dit jaar voerde Nederland uit België een hoe veelheid goederen in van 2.166.000 ton, terwijl naar België werden uitgevoerd 2.325.000 ton. In hoeveelheid was onze export dus groter dan de invoer, maar met de waarde-verhouding staat het niet zo gunstig. Dat komt doordat wij kostbaarder goederen van de Belgen ko pen, dan wij aan hen leveren. Wij koch ten daardoor in die periode van België voor een waarde van 8360 millioen francs, doch verkochten aan België slechts voor 4919 millioen francs. Wel nam het verschil tussen de waarde van in- en uitvoer voortdurend af. In het begin van dit jaar was dit verschil nog dikwijls 500 millioen francs groot, maar in September bedroeg het niet meer dan 154 millioen francs. De toestand was dus voor Nederland veel gunstiger gewor den, doch daarna is de devaluatie geko men, die alles weer onzeker heeft ge maakt. Wij kunnen nu wel veel meer naar België uitvoeren, maar de Belgi sche goederen zijn voor ons 20% duur der geworden en onze uitvoer moet dus wel heel sterk toenemen, willen wij het nadeel van de devaluatie weer inhalen. DE VOLKSWAGEN ALS VRACHTAUTO De volkswagenfabriek zal in Januari '50 beginnen met de serieproductie van lich te vrachtwagens. Zij zijn bestemd voor drie-kwartton nuttige lading, rijden 1 op 11, maken 75 km per uur en kosten af fabriek 5850 DM. Er worden vier mo dellen van gebouwd, n.1. als bestelwa gen, open bak, rijdende winkel en als „bus" met acht plaatsen. Het lijkt dus een handige wagen te worden voor al lerlei snel werk voor winkels, bedrijven, hotels, e.d. De eerste afleveringen wor den verwacht in de loop van Februari en de eerste serie zal voorlopig 10.000 wagens omvatten. Het is echter nog niet- bekend hoeveel van deze wagens voor Nederland beschikbaar komen.

Soester Courant | 1949 | | pagina 3