Waarschijnlijk een voorlopige loonsverhoging. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Voetbal, SOESTER COURANT Bureau I Van WeeteMraat li Telefoon 2S66 - Giro 126158 Abonn. per kwart- fl.50 - p. post f 1.73. DINSDAG 20 DECEMBER 1949. Naar wij vernemen is een nieuw voor stel aanhangig gemaakt met betrekking tot de verhoging van de lonen, die met 1 Januari zou ingaan. Men ziet n.1. geen kans om nog voor die datum een uit gewerkte nieuwe loonregeling tot stand te brengen, terwijl er vooral van werk gevers-zijde bezwaren bestaan tegen het toestaan van een loonsverhoging met terugwerkende kracht. Bij een der gelijke regeling zou de loonsverhoging die in het vooruitzicht wordt gesteld, eerst worden betaald nadat overeen stemming zou zijn bereikt. Daarmee kunnen nog verscheidene weken ge moeid zijn en belangrijke bedragen zou den dan moeten worden gereserveerd. Men zoekt het daarom meer in de rich ting van de verhoging van de z.g. gul den van Joekes" tot een bedrag dat on geveer met de gewenste loonsverhoging overeen zou komen, dus bijv. 3.50 in- plaats van 1.Omtrent het juiste be drag staat echter nog niets vast, even min als over de wijze, waarop de onder nemingen deze loonsverhoging moeten verwerken. Wordt de loonsverhoging in de prijzen doorberekend, dan zitten wij onmiddellijk in de gevaarlijke inflatie- spiraal. Ook hangt hiermee de herzie ning van de subsidiepolitiek samen, dus het vraagstuk van de toeslagen op de levensmiddelen. Daarbij stuit men op al lerlei financiële en sociale moeilijkhe den, om van de economische maaT niet te spreken. De wonderlijke bokkespron- gen met de prijs van varkensvlees en suiker zijn een voorbeeld van de onze kerheid, die omtrent deze kwesties bij de regering momenteel heerst Het eni ge, wat zeker schijnt te zijn, is dat in derdaad het merendeel der loontrekken- den met ingang van 1 Januari op een bescheiden loonsverhoging kan rekenen. GEMEENTERAADSVERGADERING. De Raad onzer gemeente is wederom' in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 23 December 1949, *s av. te 7 uur, ter behandeling van de volgen de agenda: 1. Benoeming van een hoofd der o.J. school te Soesterberg. 2. Voorstel tot het toestaan van een cre- diet voor het aanbrengen van een nieu we ketel voor de centrale verwarming aan de o.l- school Beetzlaan. 3. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het perceel le Weteringpad 8. 4. Voorstel tot het voeren van verweer tegen een dagvaarding ingevolge art. 71 der Woningwet als gevolg van verzet te gen een dwangbevel. 5- Verzoeken om vergoeding ingevolge artikel 13 der L.O. wet 1920. TERUG UIT DE TROPEN. Met het troepentransportschip „Sibajak" vermoedelijke aankomst 30 December te Rotterdam, keren uit de tropen terug: 0. v- d. Broek, Parklaan 2. T- H- van Nimwegen, Lange Brink weg 29. H. M- de Ruijgt, Den Blieklaan <56. A. T- Vis, Mendelssohnlaan 3- Ch. Witte veen, Beetzlaan 45a. Verder keert met de Kofa Inten nog terug J. v- d. Toorren, Veldm. Montgomery- weg 58. De volledige lijst van de Kota Inten namen wij op in ons vorig nummer. VRAGEN AAN B. EN W. Het raadslid de heer G. Burgwal, heeft de navolgende vragen tot Burgemeester en Wethouders onzer gemeente gericht. Met betrekking tot het werk op Colenso: 1. Heeft het object „Colenso1', hetwelk1 in D.U.W-verband wordt uitgevoerd, ook de aandacht getrokken van Uw College? 2. Zo ja, is het B. en W- dan bekend, dat dit object in D-U-W. 2 wordt uitgevoerd en dat de arbeiiders die daar werken, over de week' van 3 tot en met 10 De- dember pl.m- f30.— hebben verdiend, alles inbegrepen? 3. Indien B. en W- hiervan wel op de hoogte zijn, is Uw College dan bereid, bij de bevoegde instanties op directe ver beteringen aan te dringen en, in afwach ting hiervan een gemeentelijke toelage te verstrekken? 4. Indien B. en W- met bovenstaande feiten niet op de hoogte zijn, is Uw College dan bereid direct een onderzoek in te stellen? Met betrekking tot de ondersteunden: I. Zijn Bj. en W. niet met mij van me ning, dat ondersteunden van Sociale Za ken en zij, die Noodwet-Ou(d;erdomsuit- k'ering genieten, gezien de prijsstijgingen van de laatste tijd, in hun dagelijks le vensonderhoud niet behoorlijk^ kunnen voorzien en in het bijzonder in de ko mende feestdagen worden getroffen? 2. Indien B- en W- met bovenstaande in stemmen. is Uw College dan bereid, voor de komende feestdagen een extra uit kering van 50 procent te verstrekken? 3. Zijn B- en W- dan bereid deze uitke ring vóór de Kerstdagen uit te keren? MEDISCH VRAAGSTUKKEN IN DE LUCHTVAART. Sedert de gebroeders Wright in 1903 de eerste wankele schreden zetten op het gebied der luchtvaart is er veel ver anderd. Wat eerst beschouwd werd als waaghalzerij wordt nu geheel normaal gevonden. Slechts weinigen realiseren zich echter welke problemen aan de moderne lucht vaart zijn verbonden. Enige van deze problemen, de medische, vormden het onderwerp van een lezing, die dr. J- Ch. Hubach voor de Volksuni versiteit hield. Dr. Hubach, thans chef van de medische staf der Luchtstrijdkrachten, heeft de ontwikkeling van de medische weten schap ten aanzien van het vliegwezen van zeer dichtbij meegemaakt. Het spreekt dan oók wel van zelf, dat zijn voor dracht werd toegelicht met talrijke aan de pracfijk ontleende voorbeelden. Spr. begon zijn lezing met te zeggen, dat aanvankelijk van medische zijde geen be langstelling bestond voor hefc vliegwezen. Aan de keuring van de militaire vliegers werd dan ook geen bijzondere aandacht geschonken. Ieder, die goedgekeurd was voor soldaat, was dit ook voor vliegenier. Gedurende de eerste wereldoorlog kwam men hiervan terug. Het bleek n.1., dat het overgrote deel der verliezen te wijten was aan de lichamelijke ongeschiktheid der piloten. Na de eerste wereldoorlog ging men zich meer intensief met de medische vraag stukken bezighouden. Vooral in Engeland is in dit opzicht baanbrekend werk ver richt. iDe medische dienst heeft tot taak de ge weldige ontwikkeling van de luchtvaart bij te houden. Terwijl bij de vliegtuigen de grootst mo gelijke perfectie is bereikt, valt er aan de mens niets te verbeteren, om hem voor het leven in het luchtruim geschikt te maken. MLen moet de medische problemen dus oplossen door het aanbrengen van tech nische voorzieningen en hier komt men dan op een zó uitgebreid terrein, dat spr. slechts een keuze kan maken. Besproken werd o.a. het gebrek aan zuurstof op grote hoogte. Hoogvliegen is vooral bij de militaire luchtvaart belang rijk, ja zelfs noodzakelijk. Hij, die bo ven zijn tegenstander kan komen, heeft het luchtduel practisch gewonnen. Door zuurstofmaskers is al een grote verbetering gekomen. Maar boven de 12 a 13 K.M- sorteren deze maskers geen ef fect meer. Men heeft 't toen met zuur- stofdrukmaskers geprobeerd, doch die zijn alleen voor korte tijd te gebruiken. Dc drukcabine biedt hier uitkomst. Voor het geval deze lek wordt geschoten kan het zuurstofdrukmasker als noodmiddel worden gebruikt in de tijd, die nódig is om op geringere hoogte te komen. Dit moet snel gaan en aangezien dit bij pas sagierstoestellen niet kan, zijn hier aan de drukcabine grote gevaren verbonden. Bij het vliegen van bochten met grote snelheid doet de middelpuntvlieden de kracht zich gelden. Deze kracht wordt uitgedrukt in een eenheid, „G" genaamd. Is de kracht onder bepaalde omstandig heden bijv. 5 G, dan betekent dit, dat alle organen 5 maal zo zwaar worden. Het spreekt vanzelf, dat de bindingen van deze organen hiertegen niet bestand zijn. De mïddelpuntvl. kracht beïnvloedt ook de bloedsomloop. Door een speciaal costuum, de zgn. „anti-G-suite", worden de delen van het lichaam onder de rib ben beschermd. Verder sprak Dr. Hubach nog over de zgn. banas. een tengevolge van grote hoogte veroorzaakte gasontwikkeling in het lichaam, die o-ai» pijn in de gewrichten tengevolge heeft, over de lage tempera turen op grote hoogte en over de la waaidoofheid. Dat de voordraoht met grote belangstel ling was gevolgd bleek' wel uit het grote aantal vragen, dat gesteld werd. De V.tL bezorgde haar leden weer een goede avond. AANRIJDING. De bestuurder van een luxe auto, komen- uit de F. G Kuijperstraat, verleende aan een personenauto, rijdende op de Van Weedestraat en komende uit de richting Amersfoort, geen voorrang, waardoor een botsing ontstond en bei de auto's beschadiga werden. Bij 'het door de politie ingestelde onderzoek ble ken de remmen van de auto, welke geen voorrang verleende, niet in orde te zijn, terwijl de bestuurder van de per sonenauto komende uit de richting Amersfoort» niet in het bezit was van, een geldig rijbewijs. WASGOED ONTVREEMD. Bij een tweetal inwoners aan de Klaarwa- terwe en Beckeringhstraat, werd in de avonduren het wasgoed, dat nog aan de lijn hing, ontvreemd. S.E.C. BEHAALT EEN BENAUWDE OVERWINNING. Het zag er in de eerste speelhelft naar uit. dat S-E-C. de ontmoeting tegen V.V.O.G.. dat Zondag in het Dekèth- park op bezoek was, met vlag en wim pel ging winnen. Er was ongeveer 'n half uur gespeeld en de razend-snelle S-E.G-voorhoede had toen reeds voor een 30 voorsprong ge zorgd. De enthousiast spelende Harder wijkers dachten daar echter anders over en hun moedig volhouden heeft de S-E-C.- aanhang dan ook' in de laatste phase van de strijd menig angstig moment be zorgd. De bezoekers begonnen direct met een stevig offensief en de S-EC-achterhoede kreeg dadelijk volop werk. De S-E.C.- middenlinie werd zelfs gedwongen haar achterhoede bij te staan om onheil te voorkomen. Deze veldmeerderheid werd VVOG noodlottig. Er waren 10 minuten gespeeld toen de S.E.C-rechtsbuiten Klompenhouwer een goed aangegeven bal razend snel opbracht om daarna een af gemeten voorzet te geven, die door de goed meegekomen midvoor M. Maassen in volle ren langs de verraste V.V.O.G.- doelman werd gekopt. 10- Niet ontmoedigd zetten de Harderwijkers wederom een offensief in en vijf minuten later herhaalde zich hetzelfde spelletje tussen Klompenhouwer en Maassen en het was weer een pracht kopbal van de ze laatste, welke S.E.G een 20 voor sprong gaf. Het spel geraakte nu meer verdeeld en 't schieten der bezoekers was bepaald zwak. terwijl aan de andere zijde doelman Karssen V.V-O.G. voor 'n grotere achterstand behoedde door enige felle schoten van de S.E-C-linksbuiten O. Maassen op keurige wijze te keren. Toch kon hij na een half. uur spelen niet verhinderen, dat de S-E-C.-midvoor hem voor de derde maal van dichtbij wist te passeren, waarmede M. Maassen de hat trick verrichte. 3—0. Énige minuten voor het verstrijken van de eerste helft kregen de Harderwijkers loon naar werk, toen een hard schot in het uiterste hoekje van het S.E-C.-doel verdween. 31» Met deze stand kwam de rust. De tweede helft begon met een S-E-G- overwicht en hoewel het V.V-O.G.-doel soms op onbegrijpelijke wijze aan een doorboring ontkwam, wisten de bezoe kers met hun snelle uitvallen veel ver warring bij de S-E-G-verdedigers te stichten. Toch werd de S-E.C.-voorsprong vergroot, doordat linksbuiten O. Maas sen na zich handig te hebben vrij ge speeld een hard diagonaal schot loste, dat onder de vallende doelman Idoor in het net verdween. 41- De bezoekers gaven zich echter niet ge wonnen en wisten enige hoekschoppen te forceren en uit een daarvan wisten zij de achterstand tot 42 te verklei nen. Het spel werd er ondertussen niet fraaier op en de S-E-C-achterhoede be gon onzeker te spelen. De bezoekers za gen hun kans en trachtten met snelle en robuste aanvallen de strijd te for ceren. waardoor het spel verscheidene malen wegens te hard spel door de arbi ter werd onderbroken- Aan de andere zijde voorkwam de doellat een zeker doelpunt, toen O. Maassen fraai en hard inkopte. Tien minuten voor tijd slaagden de bezoekers er echter in een derde doelpunt te scoren. 43- De laatste minu ten verliepen vol spanning. Beide ver dedigingen hielden echter stand en het einde kwam met een verdiende, maar kleine 43 overwinning voor S-E-G GROTE SPANNING BIJ B.D-C-E.M.S Na een spannende, enerverende, maar van begin tot einde sportieve strijd, kwam bij E-M-S.B.D.C. het einde met een zwaarbevochten 32 overwinning voor de Soesters. Een resultaat, waarmee de B.D.C.-ers meer dan blij mogen zijn, want, was de uitslag precies andersom geweest, niemand zou dit onverdiend heb ben genoemd. De thuisclub verscheen na weken we derom in de opstelling, die het in het af gelopen seizoen zovele successen heeft gebracht. En ook Zondag leek het er dikwijls op, dat Bunnik de wedstrijd zou winnen, want zowel voor als na de rust was E-M-S. de best spelende en ook meest aanvallende ploeg. Gelukkig' voor B-D.C. bleven in het begin van de wedstrijd, toen E-M-S. door het niet tijdig ingrijpen van de Soester achterhoede enkele opge legde kansen kreeg, Bunnikse doelpun ten uit. Hoewel ook de B-D.C.-voorhoede in deze periode niet stil zat, was het na twintig minuten spelen wel een ver- Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 95. Mag ik ons gemeentebestuur ernstig waarschuwen en de politie de raad geven haar overvalwagen met draaiende motor gereed te houden? Het is maar, dat er later niet wordt gezegd: „wanneer we maar gewaarschuwd waren". Er heerst onder de inboorlingen van ons Soester land namelijk een nu nog smeu lende. onprettige stemming, die op een keer wel eens tof een laaiende uitbarsting zou kunnen komen. Hele buurten voe len zich achtergesteld bij andere buur ten en bepaalde straten en lanen wijzen meesmuilend naar andere straten en la nen. Terwijl van de ene laan 'n niet zo'n erg mooi trottoir wordt veranderd in 'n prachtig betegeld wandelpad, blijft in 'n andere laan de zaak stiekum zoals het is en beschikken ze niet eens over een slecht trottoir, terwijl de rijweg iets is, waar zelfs onze Bataafse voorouders schande over zouden hebben gesproken. Om het kind maar bij de naam te noe men: het gaat over de Beetzlaan. Er heerst daar een stemming om er de bibber van te krijgen. Terwijl het wegdek in de Beetzlaan er uitziet of het midden in de frontlinie heeft gelegen, worden andere straten, waar de toestand heus nog niet zo slecht was, voorzien van nieuwe wegdekken en betegeld trottoir. Ik neem aan. dat een en ander door de betreffende instanties wel behoorlijk ge motiveerd zal kunnen worden, maar kan me toch ook' wel een beetje indenken, dat een bewoner van de Beetzlaan mij schrijft: „Wij wonen in een vergeten laan. We staan wel vaak op de agenda van de gemeenteraadsvergaderingen, maar daar worden we geen cent wijzer mee. Altijd is er wel weer een andere reden, waardoor de toestand bij ons maar niet verbeterd wordt- Wanneer ik zie hoe in andere straten wél de wegdekken wor den verbeterd, die dan nog in een toe stand zijn waar wij erg blij mee zouden wezen, bekruipt mij de lust wel eensom er met een stel op uit te trekken en de tegels naar onze laan te doen ver huizen Tot zover de woorden van de brief» schrijver. Ik weet een Hotel waar te lezen staat: Het is een der moeilijkste zaken, het een ieder naar de zin te maken. Maar helemaal zonder reden wordt er in de Beetzlaan ook niet gemopperd. En of dat zelf stenen weghalen een oplos sing is betwijfel ik, maar de politie is in ieder geval gewaarschuwd. H. OEKMAN- rassing. dat B.D.C. het eerste doelpunt maakte. Kees van de Berg gaf een mooie hoge voorzet, die door de aanstormende Henk' van Asch fraai werd ingekopt. 0-1- Ook hierna kwamen de gasten steeds gevaarlijker opzetten. Vooral de steeds vrijstaande buitenspelers vormden voort durend een groot gevaar- Het dekken van de tegenstanders werd trouwens geduren de de hele ontmoeting door de Soesters schromelijk' verwaarloosd. Dit was bij de thuisclub, evenals het plaatsen, stukken beter. Na een half uur spelen kon dan ook de geheel vrij staande Osendarp uit een corner op gemakkelijke wijze de gelijkmaker in de touwen jagen. 11- In de laatste minuten van de eerste helft zagen we een sterk' aanvallend B.D-.G In deze periode kropen de gastheren door het oog van de naald, toen de Soester midvoor het boogballetje, dat hij over de uitlopende keeper mikte, door de bovenlat gekeerd zag. Direct na de hervatting nam B.D-C door Kees Reijerse opnieuw de leiding. Vanaf de middenlijn schoot hij keihard op doel. De bal verdween tot grote ontsteltenis van de Hongaar, die het E.M.S.-doel ver dedigde precies in de rechter bovenhoek1. Een zeldzaam doelpunt. Het antwoord van de thuisclub voorspel de voor de Soesters niet veel goeds- Telkenmale wist de goed spelende ach terhoede en middenlinie de bal voor de B.D-C.-veste te plaatsen. Hard moest de Soester verdediging werken om zich de nu fel bijtende en prachtig combinerende E-M-S.-voorwaartsen van het lijf te hou den. Eenmaal brak Osendarp door, doch door zich onversaagd voor zijn voeten te werpen wist Bep Epskamp een zeker schijnend doelpunt te voorkomen. Moor dend werd de spanning zo langzamer hand. vooral toen een kwartier voor tijd de geheel vrij staande rechtsbuiten van E-M-S. de balans weer in evenwicht bracht. 22. Verwoed werd er door beide ploegen om het winnende doelpunt gestreden. B.D'-G kwam nu meer in de aanval. Tot twee maal toe ontsnapte het Bunnikse doel op het nippertje aan 'n boorboring. In de allerlaatste minuten ondernam Ge- rard van de Berg een brillante solo-ren, schudde de bewakers van zich a$ en plaatste de bal langs de uitgelopen kee per in de uiterste rechter benedenhoek. 2—3.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1