Groot gezien* De laatste daad* De laatste raadsvergadering in1949. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK IN DE HOEK. Colenso weer ter tafel Schoolhoofd voor Soesterberg benoemd. SOESTER COURANT Bureau: Van Weeüestraat 85 - Teieloon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, f 1-50 - p. post f 1.73. VRIJDAG 30 DECEMBER 1949. In de Scandinavische landen bestaat een verhaa.tje, dat op treffende wijze de eindeloosheid van de Eeuwigheid illu streert. Het luidt als volgt. Ergens, ver weg in het Noorden, verheft zich een rotsblok, duizend meter hoog, duizend meter ang en duizend meter breed. Eén keer in de duizend jaar komt er een klein vogeltje en slijpt er zijn snaveltje op. Wanneer het rotsblok door dat slij pen he.emaai zal zijn afgesleten, is er één se.o de van de E uwigheid om. Dat over het begrip Tijd. Een and-r voorbeeld om het begrip Grootte Le toetsen aan de werkelijkheid. Geen verhaaltje, maar nauwkeurig vast- geste de verhoudingen. We hebben allen wel eens gehoord van de onpeilbaar diepe deuken, die zich in de Stille Oce aan bevinden of va i de hoogste bergtop der aarde in het Himalaya-gebergte. Welnu, als we een globe nemen van een meter doorsnee en we zouden die onpeilbare diepe zeeën en die duizeling wekkende hoge bergen daar in de juis te verhoudingen tot de omvang der aar de op aanbrengen, dan zou de hoogste berg een puntje zijn, dat een mïlimeter boven de oppervlakte uitbreekt en een diepe zee een onnozel klein kommetje van dezelfde afmeting. Die aarde is ten slotte een heel klein deel van ons zonnestelsel, zoiets als een zandkorreltje ten opzichte van een dorps kerk. Het wezen, dat zichzelf zo langzamer hand Mens is gaan noemen, behoeft daarom een niet al te hoge dunk te heb ben, nóch voor zijn grootte, nóch voor zijn ouderdom. Zijn grootte in verhou ding tot de aarde is zoiets als een blad luis in een oerwoud. Oudejaar is vanouds de dag van het opmaken van de ba ans, het is ook de tijd van de bezinning, van de inkeer tot zichzelf, van het zelfonderzoek. Zou het niet goed zijn bij dit alles te be denken, dat wij mensen maar onnoze le kleine schepseltjes zijn en dat ons kunnen niet zo heel erg groot kan zijn, noch ons willen? En dat wij bij de groot te der problemen, die in de wereld op eün oplossing wachten, onszelf terdege doordrin gen van het bewustzijn hoe klein onze krachten zijn en welk een korte tijd één jaar is in de gaig der geschiedenis? DE STAND MET RUSLAND. Het stemt ons misschien een weinig tot optimisme, als we zo eens een vraagstuk bekijken naar weiks oplossing de gehele wereld verjangt: de verhouding .van ide Sovjet-landen tot de rest van de wereld- Zijn we tr mee opgeschoten in die tijd, die er ligt tussen nu en de dag, idat we de vorige balans opmaakten? Sommige idingen lijken iets lichter, andere vertonen nog hetzelfde grauwe aspect van toen. Maar wat wil men? Wat is een jaar en hoe groot de afstand tussen deze twee werelden, gemeten naar de mens van het formaat, dat hij nta eenmaal heeft? DE SOUVEREINITEITS- OVERDRACHT. Deze behoort tot het verleden. Sommigen menen, dat hij te vroeg is gekomen, an deren te laat- Maar beiden menen wel, dat wat er nu is gebeurd, op een of andere manier vroeger of later toch wel had moeten geschieden. Waarom dan al dat lawaai er over? Wat gebeuren moest gebeurde immers; dat het nu niet pre cies in het tijdschema paste van ons, waanwijze mensjes, is toch het belang rijkste niet? Want alweer, wat is een jaar? En wat een mens? DE ATOOMSPLITSING. Technische dingen vormen problemen. Het jaar had haast de lange weg Ten einde toe volbracht en Bij d'andere mijlpaal stond alreeds Het nieuwe jaar te wachten. Het oude jaar droeg met zich mee Het lijvig boekwerk van zijn leven, Nog weinig tijd en 't laatste blad Werd dan door hem beschreven. Dit boek' bevatte zeer veel goeds, Veel eerlijk goede daden, Maar daarbij had ook dit boek weer Nog vele zwarte bladen. 't Bevatte de geschiedenis Van dagen vol van glorie. De laatste bladen meldden zelfs Een mijlpaal der historie. Op deze bladzij schreef hij nog De wens en zegenbede: Laat dat uw daad van vrijheid zijn Want zij betekent vrede. Moge in de toekomst deze daad De vredesheil versterken, De nieuwe unie t' allen tijd. In vrede samen werken. niet alleen voor de technicus of voor de econoom, die ze toe moest passen, maar voor heel de mensheid. Deze kan oP de ene manier ontzaglijk veel' doen voor 'f heil van de mensheid; op de andere Wij ze kan ze die mensheid practisch uit roeien. Welke manier zal het eerst wor den gebruikt? Nog maar héél kort ge leden, een half duizend jaar ongeveer, heeft de mensheid zich eens dezellide vraag gesteld daar er toen iemand was, die het buskruit uitvond- Een feit, dat nu met één regeltje in het boekje over de Algemene Geschiedenis wordt afge daan. Het is natuurlijk heel goed, dat wij op gezette tijden de balans opmaken. Er moet nu eenmaal een beetje orde op de zaken zijn. Maar als we er niet bij be denken, dat alle twee duizend millioen mensen op aarde met elkaar eigenlijk maar een wiemelend hoopje wezens zijn op een onaanzien'ijk stofje van de Kos mos, dan leert die balans ons eigenlijk nog net niets. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No- 97. Nog' één dag en dan heeft het jaar 1949 weer afgedaan. Gelijktijdig beginnen we dan „vol goe de moed en met frisse krachten'*, zoals dat heef, aan het laatste jaar van de eer ste helft van onze eeuw. Bij de jaarwisseling is -het de gewoonte om met welgekozen woorden te wijzen op de lichtpunten en de vele goede idin gen, die in het verschiet liggen. Het spijt, maar daar kan ik dit jaar niet toe komen. Ik versta de kunst van opschroeven wel, maar dit is me al te bar. Wanneer ik al lichtpunten zie, zijn ze heel zwak en ik ben er niet zeker van, of veel er van geen gezichtsbedrog is. In de halve eeuw, die nu bijna achter ons ligt, beleefden wij de opkomst der democratie, maar ook de neergang er van, want geen nuchter mens kan nog over democratie spreken zonder een ietwat lauwe smaak in de mond te krij gen. We maakten twee wereldoorlogen door en al hebben we na beide oorlogen om z'n felst geroepen: „nu nooit weer oor log", zijn we op het ogenblik toch nog niet zo heel zeker van onze zaken. We maakten doorbraken mee naar rechts en doorbraken naar links en het was alles progressiviteit wat de klok sloeg. In onze haast om vooral progres sief te zijn, vlogen we uit onze schoenen vanwege de snelheid. We zijn van een „steenrijk Nederland" een armlastige natie geworden en we gaan 1950 in met een schuldenlast, die haast niet te dragen is en met maar zeer beknopte mogelijkheden op ecönomisch gebied. Een paar dagen geleden werd ide souve- reiniteit van Indië overgedragen aan de R.I.S. Een moment om nooit te vergeten en dat ook nooit vergeten zal worden. Daarvoor zullen wij er allen te diep en te ernsfïg de gevolgen van ondervinden. Ik kan dan ook niet zien waarom, na het aannemen van de R.T-C.-resultaten in de le Kamer, er zo druk gefeliciteerd en gelachen moest worden door leden van onze Regering. Ip persoonlijk vond het om te huilen. Op Oudejaarsavond is alles vergeten en vergeven. Ik wens U sterkte in Uw pogingen in deze twee zo nodige dingen en voor 1950 wens ik U, Uw familie en ons iancf gezondheid, vrijheid en voorspoed. H. OEKMAN- 2. Voorstel tof het toestaan van een cre- diet voor het aanbrengen van een nieu we ketel voor de centrale verwarming aan de o.l- school Beefzlaan. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 3. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het perceel le Weteringpad 8. De heer R. HILHORST verzoekt, ook met het oog op de belangen van het gezin, zo spoedig mogelijk een andere woning voor dit gezin te zoeken en er voor te waken, dat de woning wordt be trokken door een ander gezin, zoals aan de Lange Brinkweg heeft plaats gehad. De heer BURGWAL wijst op het perceel Nieuwstraat 58, waarvan de gevel op in storten staat en welk pand eveneens no dig moet worden afgekeurd. Ook de heer VAN WELY dringt aan op spoedige ontruiming. De VOORZITTER zegt, dat men voor de bewoners van het oerceel aan het We teringpad reeds doen'de is voor een wo ning en dat het geval aan de Niéuw- straat aan B- en W- bekend is, maar al leen nog op 'n advies van bouw- en wo ningtoezicht wordt gewacht. Het voorstel wordt goedgekeurd. 4. Voorstel tot het voeren van verweer tegen een dagvaarding ingevolge art. 71 der Woningwet als gevolg van verzet te gen een dwangbevel. De heer OOMS vraagt of bedoeld ver zet wel juist is. In dit geval is een put gegraven, welke niet nodig was, omdat een niet in gebruik zijnde püt aanwezig was. De heer ZOETELIEF steunt de gedach te van de heer Ooms. Mevr. POLET meent, dat de gemeente alleen de huiseigenaar kan aanspreken, welke laatste zijn huurder weer aan sprakelijk moet stellen. De heer R- HILHORST stelt zich achter B. en W-, omdat de heer v. d. Berg ver zuimd heeft de goede weg te volgen. Het voorstel wordt aangenomen met de; stem van de heer Ooms tegen. 5- Verzoeken om vergoeding ingevolge artikel 13 der L.O. wet 1920. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De vergadering is hiermede ten einde, maar voor de raad uiteen gaat, wenst de VOORZITTER de leden nog pret tige Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar. Tevens hoopt spr., dat de ge meentenaren in de komende dagen iets zullen ervaren van de ware Kerstvrede. Voor het laatst in dit jaar kwam de raad onzer gemeente Vrijdagavond bij een onder leiding van de Burgemeester. Het waren slechts een 5-tal zeer on schuldige punten, die op de agenda prijk ten en was het bij dit kleine aantal punten gebleven, dan zou deze laatste vergadering tevens de kortste in 1949 zijn geworden. Wij maakten ons echter geen illusie, dat we binnen een kwartier weer buiten de raadzaal zouden staan. De heer BURGWAL immers had een aantal vragen aan B. en W- gesteld be treffende de z.i. te lage lonen, die waren uitbefaa d aan arbeiders, die, in D.U.W.- verband op „Colenso" werkzaam zijn, alsmede een verzoek tot uitkering van een Kerstuitkering van 50 °/o op de we kelijkse uitkeringen aan de ondersteun den en hen, die een uitkering ontvangen ingevolge de Noodwet-Ouderdomsuitke- ring. Nadat de VOORZITTER had medege deeld, dat deze spoedvergadering voor namelijk was bejegd ter benoeming van een nieuw hoofd voer de openbare school te Soesterberg, stelde deze allereerst de door de heer Burgwal gestelde vragen aan de orde. De heer BURGWAL, direct het-woord nemer.de, zegt, dat hij heeft gevraagd om een toeslag van 50 °;o op de weke lijkse uitkeringen en niet 50 °,'o op^de toesla wejke reeds als kerstgave wordt gegexen- Snr. stelt voor de bedoelde 50 toe te staan. De VOORZITTER deelt mede, dat Maatsch. Hulpbetoon re ds besl'oot tot het doen van een extra uitkering aan de door de heer Burgwal bedoelde personen. Daar het voorstel niet wordt onder steund, komt het niet in behandeling. De heer BURGWAL dec t verder mede, dat hij een onderzoek heeft ingesteld naar de lonen, wefke aan de arbeiders op Colenso worden uitbetaald. Toen het voorstel in behandeling kwam, om het werk door de DU.W. te laten uitvoeren, heb ik er, aldus spr., op gewezen, dat de zaak daar loontechnisch niet in orde was- Dit is toen door verschillende leden bestreden. Bij de uitbetaling' der eer ste lonen bleek echter, dat het werk in D U.W. II wordt uitgevoerd. Alle werk lieden op één na genoten in de eerste week een loon van pl.m. f 30. In de volgende week genoten er 3 f34. en de rest weer pl.m. f 30.Met zulke lonen, welke ver beneden de overbrug gingsnormen liggen, worden de mensen naar de misdaad gedreven. De raad heeft de uitvoering van het werk in D-U-W.- verband doorgedreven. Laat de raad nu ook zorgen, dat de mensen een redelijk loon verdienen. Ook is het werk niet buiten gevaar door de munitie, welke in de vijver ligt. De heer SCHAAFSMA merkt op, dat de heer Burgwal niets concreets heeft gezegd. Of een arbeider in D-U.W. I of II staat, hangt af van zijn prestaties. Het werk wordt in tarief uitgevoerd en hij, die daarin minder dan 60 ct per uur haalt, komt automatisch in D-U.W. II, terwijl zij, die op minder dan 48 ct. komen, het werk geheel moeten ver laten. In de eerste week hadden de men sen gemiddeld 69 ct. per uur, zoidat niet gezegd kan worden, dat het werk in D.U.W. II wordt uitgevoerd. Bovendien geeft de gemeente een woonplaatstoela ge van fÖ.80, welke voor de Utrechtse werklieden zelfs fl.40 is. Dat niet meer dan 72 ct- per uur wordt betaald, acht spr. onjuist, omdat dit remmend werkt, maar men moet deze zaak niet als propaganda-middej uitbui ten. Spr. wil de belangen der arbeiders zo veel mogelijk' behartigen en is overtuigd, dat B. en W- dit doen. De heer KRUIJFF zegt, dat hij, toen het werk in bespreking was, heeft aange drongen op uitvoering in D.U.W. I. Spr. dringt hierop alsnog aan en wijst op een circulaire van de Minister, waarin wordt geadviseerd de mensen, die in de DUWi niet kunnen meekomen, daaruit te ne men en in ander werk te plaatsen. Weth. DE HAAN wijst er op, dat er zich mensen in de D.U.W. bevinden, welke nog nimmer het daarin te verrichten werk hebben uitgevoerd. Voor deze men sen geldt een trainingsregeling en aan hen wordt gedurende enige weken de gelegenhe d geboden zich in D.U.W'. I te werken. De eerste week mogen we niet als maatstaf nemen. Het weer was toen s'echt en de mensen moeten zich inwer ken. Voor de zich in de vijver bevin dende munitie is de opruimingsdienst ge waarschuwd. Spr. acht het niet juist een toeslag op de jonen te verlenen, omdat de gemeente Soest dan de mensen uit andere gemeenten zou steunen. B. en W. doen voor de arbeiders wat maar mogelijk is. Bovendien moet men bedenken, dat mensen uit de vakcentrale zitting hebben in de commissie, welke beslist of een werk door de D.U.W. zal' worden uitgevoerd. Het werk op Colen so is door deze commissie hiervoor goedgekeurd. Spr. vindt het erg goed koop vragen te stellen aan het college van B- en W-, welk lichaam in deze niets kan doen en meent, dat men uit een der gelijke zaak geen politieke munt moet trachten te slaan. De heer BURGWAL protesteert tegen deze woorden. Spr. zegt, dat hij bij zijn onderzoek aan de mensen heeft gezegd, wie hij was en dat hij communist was. Het tarief in de D-U-W. is zo scherp gesteld, dat de beste grondwerker daar mee nog geen behoorlijk loon kan ha len. Evenals de heer Kruijff verkeerde spr. in de mening, dat het werk in DUW I zou worden uitgevoerd. In principe, aldus spr., hebben we ons uitgesproken om van Colenso een mooi park te maken, maar dit mag niet gaan ten koste van de arbeiders- Spr. handhaaft de door hem gevraagde toelage. Weth. DE HAAN wijst er nogmaals op, dat meerdere mensen op proef werk zaam zijn. Zij, die het loon van D-U.W. I niet kunnen halen, zullen het werk moe ten verlaten- De gemeente heeft geen bevoegdheid een toelage te verstrekken en het spreken van de heer Burgwal voor de buitenwacht kan daarom geen enkel effect sorteren. Als de VOORZITTER hierna vraagt of het voorstel van de heer Burgwal' wordt ondersteund, blijkt dit niet het geval', zodat ook dit voorstel niet in behan deling komt. Hierna komt in behandeling: 1. Benoeming van een hoofd der o.l. school te Soesterberg. Weth. DE HAAN doet bij dit punt de mededeling, dat in de onderwijscommis sie 'de wenselijkheid is geuit een il'id van de commissie in de gelegenheid te stel len een proefles mee te maken, wan neer een benoeming bij het onderwijs moet plaats hebben, opdat dit lid de raad kan adviseren. B. en W. kunnen zich daarmee verenigen, waarom in den vervolge deze weg zal worden gevolgd. De heer SCHAAFSMA juicht deze rege ling toe. Met betrekking tot deze be noeming zegt spr., dat men te Soes terberg de aanstelling van de heer Mul der, een oud-Soesterberger, die ook ge solliciteerd heeft, zou toejuichen- Spr. had gaarne deze persoon op de voor dracht gezien en verzoekt B. en W- als nog een voordracht op te maken, waar op deze persoon voorkomt. De heer CLEMENS zou voor hef voor stel van de heer Schaafsma wel iets kunnen voelen, maar meent niet te kun nen ingaan tegen het advies van de in specteur. De heer VAN WELY wijst er op, dat B. en W- de voordracht samen stellen in overleg met de inspecteur, welke per soon geen ander advies meer kan ge ven, waarom spr. adviseert de voordracht aan te houden. Weth. DE HAAN zegt, dat de actie ten gunste van de heer Mulder aan B. en W. bekend is. Spr. wil niet de vraag be spreken of het juist goed is een be kende tot schoolhoofd te benoemen, maar meent, dat B. en W- niet kunnen afwijken van de voordracht door ide inspecteur opgemaakt. De heer L- J. Boer uit Holten wordt hierna met alge mene stemmen gekozen.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1