Een volk van tien millioen* Gas en Industrialisatie IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Bnreaat Vau Weedestront SS - Teleloon 2566 - Giro 126156 2óe JAARGANG No- 1* Abonn. per kwart- f 1.50 - p. post f 1.75. DINSDAG 3 JANUARI 1950. Het toeval heeft gewild, dat Nederland in het zelfde jaar, waarin het zijn koloniale gebieden verloor eens voor het moederland een bron van rijke inkomsten en een uitgestrekt ar beidsveld voor de gestaag groeiende bevolking zijn inwonertal tot ongekende hoogte zag stijgen. Wie de 10 millioenste Nederlander is en wanneer hij of zij precies geboren werd zelfs het Centraal Bureau voor de Statistiek (het bestond 7 Januari 10 jaar), anders toch voor geen klein geruchtje vervaard heeft het niet kunnen vaststellen. Men mag echter aannemen, dat de geboorte omstreeks half Oc- tober is geschied. Maar al is deze 10 millioen ste Nederlander dan een onbekende, een uiterst belangrijk personage is hij niettemin. Want een groot deel van de energie, die ons land in het afgelopen jaar heeft opgebracht, is gebruikt voor het scheppen van mogelijk heden om deze 10 millioenste landgenoot, straks, wanneer hij volwassen zal zijn, gere geld werk en een redelijke welvaart te bieden. Wat regering en volk in 1949 gepresteerd heb ben en welke plannen voor de toekomst ont worpen zijn om een zekerheid te scheppen, dat al deze millioenen Nederlanders steeds hun maag zullen kunnen vullen, behoorlijk gekleed zullen kunnen gaan en een dak boven het hoofd zullen hebben het is, wanneer men slechts enkele courantenkolommen ter beschikking heeft om een geheel jaaroverzicht in te persen, te veel om op te noemen. Om ons daarom tot het belangrijkste te be perken: een enorm industrialisatie-programma is opgesteld en bevindt zich voor een deel reeds in uitvoering overal verrijzen nieuwe fabrieken en worden reeds bestaande uitge breid; een industrie kan niet werken zonder geschoolde arbeiders daarom zijn en wor den overal in den lande nieuwe vakscholen geopend; aan de ontwikkeling van de land bouw wordt de grootste zorg besteed ook op dit gebied streeft men naar een steeds be ter onderwijs en betere voorlichting; onze werven werken op volle kracht tot uitbreiding van de vloot Rotterdam zag in dit jaar voor het eerste sinds de oorlog weer meer dan 10.000 schepen zijn havens aandoen; niets wordt nagelaten om de verkoop van onze pro ducten in het buitenland te stimuleren daarvoor is een speciaal lichaam door de re gering. in_het leven geroepen, dat door ex perts de buitenlandse, in het bijzonder de be langrijke Amerikaanse markten laat bewer ken, en bovendien werd in September be paald, dat exporteurs over 10 procent van de bedragen, die zij in dollars ontvangen, vrij mogen beschikken; nieuwe projecten tot land winning staan op het programma Lauwer zee en Waddenzee zullen gedeeltelijk worden drooggelegd. Er is haast, veel haast bij de uitvoering van dit alles. Want wel hebben wij ons dit jaar nog in een betrekkelijke welvaart mogen vér- heugen, maar deze was meer schijn dan wer kelijkheid zij werd mogelijk gemaakt door de gratis hulp, die ons in het kader van het Marshall-plan werd verstrekt en naar reeds vaststaat, in ieder geval nog tot 1 Juli 1950 geschonken zal worden. Uiterliik 1952 echter en misschien zelfs nog eerder, zal Uncle Sam ophouden de royale oom te spelen en dan zul len wij op eigen benen moeten staan. En daar wij onze eens zo flinke spaarpot in het buiten land zo goed als geheel opgesoupeerd hebben en de Indonesische bron van inkomsten voor een groot deel voor ons verloren is gegaan, zullen wij van dat ogenblik af voor alles wat wij importeren (broodgraan, grondstoffen x voor onze industrie en wat al niet meer) met onze export moeten betalen. Minister Mansholt heeft daarover in de loop van het jaar iets verteld: 60 procent van de dan nodige deviezen zal de landbouw moeten verdienen; 40 procent zal verkregen moeten worden uit de uitvoer van de industrie en uit dienstbetoon aan het buitenland (transporten bijv.). Daaruit blijkt wel, hoe belangrijk het werk van boer en tuinder voor ons volk ge worden is. Zullen wij er werkelijk in slagen, economisch op de been te blijven? Verschillende deskun digen hebben in het afgelopen jaar getracht, deze vraag te beantwoorden. Er zijn zwart kijkers, die voorspeld hebben, dat het Neder land zal vergaan als Japan en Italië lan den, arm omdat zij op een betrekkelijk magere bodem een veel te grote bevolking moeten onderhouden. Tegenover hen staan degenen, die voldoende vertrouwen in de energie, het uithoudingsvermogen en de vindingrijkheid van ons volk en in de gunstige resultaten van een zich steeds meer aftekenende internatio nale samenwerking ook op economisch gebied hebben, om te durven beweren, dat wij het wel zullen klaren. Wij houden het bij de me ning van deze laatsten. Grenscorrecties Wij spraken zojuist over landwinning. Nu, Ne derland heeft reeds dit jaar enig grondgebied gewonnen, zij het ook niet door middel van drooglegging. Op 23 April, om 6 uur in de morgen, trokken Nederlandse militairen, ma- rechaussées en ambtenaren onze oostgrens over en plantten in samenwerking met Britse autoriteiten Nederlandse vlaggetjes en grens palen op Duits gebied. Dat was de correctie van de grenzen, waartoe de Westelijke mo gendheden kort tevoren besloten waren; de overneming van luttele kilometers grond, enige dorpen en wat gehuchten, voor ons slechts belangrijk, omdat er enige lastige wa terstaatkundige en verkeersproblemen, waar over wij het met de Duitsers nooit eens had den kunnen worden, door opgelost werden en dat was alles, wat van onze in de oorlog gekoesterde annexatiedromen overbleef. En zelfs deze uiterst bescheiden vergoeding voor de enorme ons in de oorlog toegebrachte scha de, deed de Duitsers op de achterste benen staan. Nederland en de Benelux De opheffing van de distributie, gepaard gaande aan de schrapping van bepaalde sub sidies, waardoor verschillende artikelen aan zienlijk duurder werden, geschiedde voor een groot deel met het oog op de verwezenlijking van de Economische Unie tussen België, Ne derland en Luxemburg. Helaas heeft men het doel, dat men zich oorspronkelijk gesteld had, namelijk deze Unie op 1 Januari 1950 te doen ingaan, niet bereikt. Want evenzeer als een huwelijk van een gefortuneerde jongeman met een meisje van bescheiden middelen op bepaalde bezwaren pleegt te stuiten, vlotte het ook met het economisch huwelijk van het rijke België met het arme Nederland niet zo als men zich gewenst had. Maar de onder trouw is al een feit geworden: de Voor-Unie eerst vastgesteld op 1 Juli 1949 is op 1 October ingegaan en op 12 October werd de z.g. vrije lijst gepubliceerd van goederen, waarvan de invoer uit en de uitvoer naar Bel gië, Luxemburg en de Belgische Congo, thans vrij mag geschieden. Reeds eerder in het jaar werd een unificatie van accijnzen met België en Luxemburg bereikt. Gaat nu verder alles goed en er is weinig reden om daaraan te twijfelen dan kan op 1 Juli 1951 de huwe lijksmars gespeeld worden. Dat Nederland de geest des tijds, die eenvou dig om de allernauwste samenwerking op vele gebieden schreeuwt goed verstaat, blijkt niet slechts uit ons opgaan in het Benelux-ver- band. Op talrijke wijzen hebben wij dit jaar laten blijken, dat het aan ons niet ligt wan neer deze samenwerking misschien nog steeds niet zover is voortgeschreden, als de omstan digheden wel eisen. Traden wij in 1948 reeds toe tot de Westerse Unie (die dit jaar bewees meer te zijn dan slechts een militair bondge nootschap door het sluiten van belangrijke sociale en culturele overeenkomsten), in April 1949 tekenden wij het Atlantisch Pact; en de Raad van Europa, het begin naar men hopen mag vkn ëen federalé Westèurópesë regéring, die dit jaar voor het eerst in Straatsburg bij eenkwam, zag ook onze vertegenwoordigers in zijn vergaderingen optreden. De samenwerking der Westerse naties brengt natuurlijk niet slechts voordelen, zoals daar zijn grotere veiligheid, ruimere afzetgebieden voor onze producten enz. zij legt ook ver plichtingen op. Voor een deel moeten deze helaas van militaire aard zijn en maar schalk Montgomery, de opperbevelhebber der Westeuropese strijdkrachten, is twee maal naar Den Haag gekomen om onze hoogste politieke en militaire leiders duidelijk te ma ken, wat in dit opzicht van ons verwacht wordt. Een langere diensttijd hangt onze dienstplichtigen boven het hoofd en de kosten van onze bijdrage aan het Atlantische defen siestelsel zullen zeker niet gering zijn. Devaluatie Dat de internationale samenwerking echter nog niet altijd klopt, bewees de geschiedenis van de devaluatie. Nadat de Britten, die dit jaar in ernstige monetaire moeilijkheden wa ren geraakt, eerst bij hoog en bij laag bezwo ren hadden, dat zij de waarde van het pond niet zouden verminderen, devalueerden zij in September toch en wel liefst met 30 procent. Zij deden dit, zonder hun partners in de Or ganisatie voor Europese Economische Samen werking van te voren op de hoogte van deze stap te hebben gesteld. Dit plaatste onze re gering, die weliswaar de noodzaak van een algemene devaluatie inzag, maar beslist mip- der ver had willen gaan dan de Engelsen, voor een voldongen feit: om aan de concur rentie op de buitenlandse markten liet hoofd te kunnen bieden, moest de gulden het pond sterling volgen. De consequentie van deze de valuatie zal op de duur zeker een stijging van de kosten van het levensonderhoud zijn Overigens heeft de devaluatie ook bepaalde voordelen gebracht: het aangaan van de Voor- Unie van de Benelux werd er gemakkelijker door gemaakt en zonder haar zouden de in de laatste maand begonnen besprekingen tussen Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden over het sluiten van een monetaire unie men heeft daar reeds de weinig schone namen Fritalux en Fibenel voor uitgevonden nau welijks mogelijk geweest zijn. In het algemeen denkt men, dat de mogelijk heid van industrievestiging en uitbreiding hoofdzakelijk wordt bepaald door de beschik baarheid van steenkool en electrische stroom en vergeet men vaak, dat gas van niet minder grote betekenis is. In ons vorige artikel over de industrialisatie van het platteland hebben wij daarover reeds iets gezegd, maar daarmee was het onderwerp lang niet uitgeput. Gas zal n.1. in de komende jaren van toenemende betekenis worden voor de Nederlandse nijver heid. Tot nu toe is Nederland bij andere in dustriestreken ver achter gebleven, wat het gebruik van gas voor industriële doeleinden betreft. In het Ruhrgebied wordt bijv. niet minder dan 90% van het totale gasverbruik door de industrie afgenomen en in Amerika 80%, terwijl het in Nederland niet minder dan 20% is. In ons land leeft men nog te veel bij de gedachte, dat gas alleen maar waarde heeft voor huishoudelijk gebruik en dat de indus triële waarde ervan niet meer dan bijkomstig is. De bovenstaande cijfers bewijzen echter reeds, dat dit in het geheel niet het geval is. Trouwens in Limburg en Brabant, waar de staatsmijnen gas in overvloed leveren, neemt de industrie reeds 50% van de gasproductie af. Tengevolge van de onderschatting van de be tekenis van het gas heeft men in ons land sinds jaren te weinig gedaan aan modernise ring en uitbreiding van de gasindustrie. Tege lijkertijd is hoofdzakelijk door toeneming van de bevolking de vraag naar gas 70% groter geworden, zodat de grotendeels verouderde fabrieken zich tot het uiterste moeten inspan- nenen toch vaak slechts gas van onvoldoende kwaliteit afleveren. Men is nu voornemens niet de plaatselijke fabrieken te gaan verbeteren, maar de gas- voorziening te gaan behandelen als een na tionale aangelegenheid, waartoe op enkele punten van ons land zeer grote en zeer mo derne gascentrales zullen verrijzen. In de eer ste plaats komt daarvoor Rotterdam in aan merking. De Duitse kolen kunnen goedkoop naar het Rotterdamse "havengebied worden vervoerd, terwijl de geproduceerde cokes op dezelfde plaats in zeeschepen verscheept kan worden. Cokes is n.1. onmisbaar voor de staal industrie en daarom een goed uitvoerartikel. Tegelijk krijgt hierdoor het Rotterdamse in dustriegebied een ruime voorziening met gas. Een tweede hoofdpunt vormen de hoogoven- bedrijven bij Velzen, van waaruit het gas ge leid kan worden naar de industrieën van Vel- zen-IJmuiden, Amsterdam en de Zaanstreek. In het oosten van het land rekent men er op, dat het aardgas uit Drenthe een grote pro ductie zal bereiken, misschien zelfs zo groot, dat behalve de noordelijke provincies ook Noord-Holland gedeeltelijk met aardgas zal kunnen worden voorzien. Zoals wij reeds schreven, is dit aardgas van de grootste betekenis voor de industrialisatie van het Noorden van Nederland. De vierde centrale komt bij Beek in Limburg, waar de nieuwe cokesfabrieken van de mijn Emma II in 1952 bedrijfsklaar zullen zijn. Tenslotte zal het vijfde bedrijf in Zeeuws- Vlaanderen komen te staan, annex aan de stikstofindustrie ter plaatse. Behalve Zeeland, dat door een buisleiding onder de Schelde door het gas aangevoerd zal krijgen, zal wel licht ook aan de Antwerpse industrieën gas geleverd kunnen worden. Voor dit plan zou in de komende tien jaar 300 millioen gulden worden besteed, waardoor de gasproductie, die thans 1900 millioen kub. m. bedraagt, vergroot zal kunnen worden tot 2800 millioen kub. m. Waarschijnlijk zal ook nog een hoeveelheid gas uit Duitsland worden betrokken via een pijpleiding van Hamborn Oudejaar en Nieuwe jaar is de tijd van Oliebollen- De banketbakker en zijn maatje hebben het deze dagen zeer druk gehad en wij allen hebben ons de oliebollen heerlijk laten smaken. We beginnen weer wet een schone lei- Ik bedoel, wat goede voornemens be treft- Financieel zouden wij dat ook wel willen, maar daar maken anderen bezwaar tegen- Wij hebben zojuist el kaar „van alles het beste'' toegewenst, we zitten vol goede voornemens en als grote mensen zullen wij proberen ons daaraan te houden- Voor een grote meneer, wiens ver stand niet zo erg groot schijnt te zijn en in een mooie laan in onze gemeente woont, bleek dit te veel- Hoewel hij nog geen 2 uur tevoren met tranen in zijn stem, het allerbes te aan zijn onderhuurders had gewenst, draaide hij tijdens het afnemende feestgeroes de stoppen uit het schakel bord, 't Is niet leuk als je midden in een Nieuwjaarsbijeenkomst in het donker komt te zitten, maar toen even later bleek, dat niet kortsluiting de oor zaak van de duistere boel was, maar het verwijderen van de stoppen, was, zoals men dit noemt, „de boot an". Er werden enige „lieflijkheden" over en weer gewisseld en een klein ge- lukje was het wel, dat er geen slag- of steekwapenen in de buurt waren, anders hadden ook de E-H-B.O.-ers hun nieuwjaarsviering moeten onderbreken- Toen n.1. een van de bezoekers, die blijkbaar meer met dat bijltje had gehakt, het mogelijk toonde, ook zon der stoppen het licht te laten branden, dreigde er even een veldslag, of beter gezegd een „trapslag" en dat zou pas een „waardig" begin van het nieuwe jaar zijn geweest. 's Morgens bleken de stoppen weer in het schakelbord te zijn gedraaid- De zaak was dus weer in orde. Ten minste tot het ogenblik, dat de onder huurder via een „luisteraar»' in deze affaire te weten kwam, dat de man met de souvereine rechten in dat huis had gezegd: „in 1950 pest ik ze d'r wel uit"- Dat kan daar dus een pret tige boel worden. Zoals in dergelijke zaken meer bet geval is, zullen beide partijen wel me nen het recht aan hun zijde te heb ben, waaraan vaak nog wel iets ont breekt. Het is maar fe hopen, dat het gezon de verstand in 1950 terugkeert, want wanneer we over deze kleine zaken al onze nek breken, dan komt er van de grotere dingen die ons in 1950 te wachten staan, helemaal geen fluit terecht- H- OEKMAN- naar Arnhem. Deze leiding zal waarschijnlijk in 1950, althans gedeeltelijk, worden aange legd. Geleidelijk zullen dan de 130 plaatselijke gas fabrieken, zoal niet verdwijnen, dan toch in eenvoudige gasdistributiebedrijven worden veranderd. Zij zullen hun gas van elders krij gen en alleen voor de plaatselijke voorziening zorgen. De technische achterstand van onze gasfabreken is thans zo groot, dat de nuttige productie ongeveer 30% te laag is, terwijl veelal gas van slechte kwaliteit wordt gepro duceerd. Op verschillende plaatsen heeft men reeds van de stichting van nieuwe fabrieken moeten afzien, omdat niet voldoende gas gele verd kon worden. De modernisering is dus wel zeer hard nodig. Tenslotte hangt niet alleen deze verbeterde gasvoorziening samen met de productie van cokes ten behoeve van de staalindustrie, maar ook met de uitbreiding van de productie van stikstofkunstmest. Het gasplan zal daarom in vloed hebben op het gehele levenspeil van Nederland. DAMMEN- Het resultaat van de wedstrijden voor de onderlinge competitie van ide Soes- ter Damclub „De Variant" is: H- TerlouwC- van Es 02. H. Sjol- lemaH. Ter louw 20- H. KraaïjJ. J. van Koesveld 02- R. DamenW. Sjollema 20- H- SjollemaS- Zwart 20. J. van KoesveldR. J. Lieshout 11. W- SjollemaJ. Kentïn 20. D. RadstokH- Sjollema 02- NUTSSPAARBANK. In December 1949 werd de Nutsspaar- bank Amersfoort, bijkantoor Soest, in gelegd een bedrag van f 67.040.06 en terugbetaald f27.718,60, dus meer in gelegd dan terugbetaald f 39-321,46- Er werden 47 nieuwe boekjes uitgege- geven- Sedert de opening op 14 Juli 1949 werden 852 nieuwe spaarders in geschreven en werd ingelegd een be drag van f 397,376.83 en terugbetaald f 147.068,88, dus meer ingelegd f 250-307,95. Aan het schoolsparen wordt door 463 kinderen deelgenomen, die in de maand December 930 maal een bedrag stort ten, totaal f 435,03- Sedert de invoering van het school sparen in September 1.1. bedraagt het aantal stortingen 4280, met een bedrag van f 2.111,69-

Soester Courant | 1950 | | pagina 1