BALANS- OPRUIMING Emigratie door de lucht* SOEST. VOOR ONZE DAMES. J. HOPPENBROUWERS Hypotheek verkrijgbaar tegen 31 J* LENSSEN, MAKELAAR Levensverzekering en Lijfrenten. Officiële mededelingen. PrcdikSseürien. Rï Van Weedestr. 44 naast de Apotheek. „Dit is net Holland," dacht een vijftigtal Ne derlandse jongens, toen zij op de 11e Novem ber 1949 door de ronde raampjes van de KLM Skymaster „Aalsmeer" omlaag keken naar de groene en vruchtbare stroken land rondom de Nieuw-Zeelandse stad Auckland. Naarmate het toestel daalde in de richting van 't vlieg veld, geraakten zij meer en meer in verruk king over de treffende gelijkenis met hun va derland. Misschien kwam er bij enkelen van hen een moeilijk te verkroppen gevoel van heimwee op, want Holland was voor deze jon gens verleden tijd geworden, sinds zij beslo ten hadden hun toekomst te zoeken in een nieuw vaderland op meer dan 20.000 kilome ter afstand van het oude. Twee dagen tevoren waren zij o^ het vlieg- veld van Batavia ingestapt. Na drie of meer jaren harde tropendienst was hun demobili satie een feit geworden. Van hun kameraden waren de meesten al naar Nederland terug gekeerd. Zij echter hadden er de voorkeur aan gegeven rechtstreeks vanuit Indonesië te emi greren naar Nieuw-Zeeland, een land met meer mogelijkheden voor hun toekomst. Toen zij bij aankomst opgewekt en monter uit de Skymaster stapten, werden zij verwel komd door een aantal autoriteiten en emigra tiebeambten, want zij vormden de eerste groep Nederlanders, die in het welvarende Nieuw- Zeeland aan de slag zouden gaan. Nieuw-Zeeland ligt op de 40ste zuidelijke breedtegraad en het is in vele opzichten een land van belofte. Het klimaat is er sub-tro pisch. Terwijl in Nederland de sneeuw en vorst reeds dreigen, eet men daar thans aard beien en kersen. Op het land ziet men nog vele houten huizen met zeer goed onderhou den tuintjes. Men kent er geen werkloosheid en er is geen overproductie. De oorspronke lijke bewoners, de Maori's, zijn er volledig gelijk berechtigd en men spreekt er accent loos Engels. Overigens was deze onderneming voor deze vijftig jongens in het geheel geen avontuur. Reeds op de dag van aankomst hadden allen er een baan. Inmiddels heeft de K.L.M. een tweede groep van vijftig overgevlogen en ook deze vonden allemaal een betrekking in .de landbouw of in de zuivelbedrijven. Het ge middelde weekloon bedraagt zeven Nieuw- Zeelandse ponden, dit is ongeveer 75 gulden in Nederlandse munt. De regering van Nieuw- Zeeland heeft opnieuw 100 Nederlanders uit genodigd daar te komen werken. Deze emigratievluchten vestigen weer eens de aandacht op het grote probleem, waarmee Nederland te kampen heeft, namelijk de over bevolking. Op het ogenblik telt ons land 10.000.000 inwoners. Dit wil zeggen, dat er ongeveer 300 Nederlanders per vierk. km., zijn ofwel dat er voor elke inwoner ongeveer een derde H.A. beschikbaar is. Indien de natuur lijke groei van het Nederlandse volk zich als thans door blijft -zetten, zal Nederland over vijftig jaar 14.000.000 inwoners tellen. Dit is 420 per vierk km. of slechts een vijfde hec tare per hoofd. Dit betekent dat Nederland niet voor iedereen het traditionele huis met een tuintje ervoor zal kunnen hebben. Landaanwinning en krachtige industrialisatie zullen dit probleem wel enigszins verlichten, maar of zij de naturlijke groei van ons volk zal kunnen bijhouden, is zeer de vraag. Een goed georganiseerde en snelle emigratie mag bij de oplossing van dit probleem niet ver waarloosd worden. Elk jaar komen er onge veer. 100.000 jonge Nederlanders bij. Het peil van de emigratie is daaraan zeker niet even redig. De laatste drie jaren verlieten in totaal ongeveer 42.000 Nederlanders het land, om zich voor goed elders te gaan vestigen. Maar deze cijfers vertonen het laatste jaar duidelijk een dalende tendens. Dit is- voornamelijk te wijten aan het feit, dat de landen van immi gratie de achterstand aan arbeidskrachten hebben ingehaald. De Verenigde Staten laten practisch geen emi granten meer toe. Toch blijven er echter veel mogelijkheden open. Vooral voor landbou wers, voor wie dit probleem bijzonder nijpend is. Landbouwers kunnen zich moeilijk over schakelen op de industrie en zo zij dit toch doen, roept dit vroeg of laat een aantal phy- chische problemen te voorschijn. Australië, Zuid-Amerika, Nieuw-Zeeland en vooral Canada hebben landbouwers met de gelijke vakkennis nodig. Zo stelt bijv. Canada in 1950 haar grenzen open voor "niet minder dan 10.000 Nederlandse boeren. Maar zo men al zou willen emigreren, is men er nog niet. Ook hier rijzen enkele problemen, welke een snelle en doeltreffende emigratie belemmeren. Een van de voornaamste is wel dat, van het transport. Hierdoor is men ge noodzaakt soms zelfs meer dan een jaar doel loos en werkeloos te wachten, voordat men in een nieuw vaderland met al de opgekropte energie aan de slag kan gaan. In dit laatste geval kan vooral het vliegtuig voorzien. Het voornaamste bezwaar dat men veelal tegen luchttransport heeft, is dat het zoveel duurder is. Toch is dit niet helemaal waar. Inderdaad is men met andere vervoer middelen gewoonlijk goedkoper uit, maar als voor een groep emigranten van ongeveer 50 personen een vliegtuig gehuurd of gecharterd wordt, zoals dat heet, komt de luchtreis per hoofd toch ook niet zo duur. Zo heeft bijv. de K.L.M. in 1949 zes chartervluchten met tel kens ongeveer 50 emigranten naar Canada uitgevoerd. Deze reizen kwamen per man on geveer 150 a 200 gulden duurder dan met een andere reisgelegenheid. Behalve de aanzienlijke bekorting van de werkloze wachttijd, biedt het luchtvervoer voor emigranten tal van andere voordelen. Het is gerieflijker en snel en de service is in de, passageprijs inbegrepen, zodat de emigran ten tijdens de reis geen enkele uitgave heb ben. Het ontneemt bovendien de landverhui zer het gevoel van triestheid, dat zo dikwijls met lange emigrantenreizen gepaard gaat. Het oude vaderland lijkt door de snelle overtocht niet zo ver weg en het besef van twintig of veertig uur vliegen van Nederland te wonen is veel prettiger dan de gedachte aan een langdurige reis van tien, twintig of meer da gen. Een ander groot voordeel is, dat het gezin ge heel bij elkaar kan blijven, hetgeen niet al tijd het geval is bij transport van grote groe pen, want uiteraard geschiedt het luchtver voer in kleine groepen. Dit vergemakkelijkt ook de aankomst in het land van bestemming en de nodige formaliteiten kunnen daardoor sneller worden afgehandeld. Grote groepen van duizend man of meer lopen grote kans in een ontvangcentrum of kamp tijdelijk te worden ondergebracht met alle na righeid van dien. Tenslotte blijven de banden met het oude vaderland door het luchtvervoer hechter en de aanvoer van post en lectuur geschiedt sneller, hetgeen het contact met het stamland vergemakkelijkt, waarvoor elk emi grant, hoe ver weg ook, toch altijd een week plekje in zijn hart bewaart. 0/ 2 0 Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Ook voor BEKENDMAKING. Burgemeester en Wetnouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluiten van 29 December 1949 de gel digheidsduur van <de vergunningen voor vervoer van personen met huurauto's, als bedoeld bij artikel 46 der Wet Auto vervoer Personen, is verlengd tot uiter lijk 1 Januari 1953: B. A. de Bruin, Gajlenkamp Pelsweg 1; D. Engel, Soester Engweg 48; A- Fugers en Zn-, Kerkstraat 3-5; G- V- d. Geer, Schrikslaan 55; H- Gorissen, Kerkstraat 1; J. Groenveld, Lindenlaan 1; G- Klomp, Koninginnelaan 4; A- J- J. v. Marle, V. Montgomeryweg 82; H- Pul, Postweg 47; G- Spaan, Amersfoortsestraat 2a; J. Tak, Eikenlaan 5; J. Timmer, Beukenlaan 28a; C- Verschoor, Koninginnelaan 83; W- Verwoerd, Laanstraat 54; Chr. v- Wilgenburg, Bïrktstraat 9; terwijl de ten name van C- H- Houdijk Jr. gestelde vergunning is overgedragen aan C. H- Houdijk Sr. en eveneens is verlengd tot uiterlijk. 1 Januari 1953. Soest, 30 December 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgem- S- P. BENTJ.NCK, De secretaris, J- BATENBURG- Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van gerepatrleerden, woonachtig in deze gemeente, dat vol gens mededeling van de voorzitter van de filmcommissie te Batavia aan de Com missaris der Koningin in deze provincie een aantal uit particulier bezit komende films, welker eigenaren onbekend zijn, voor teruggave ter beschikking staan. Het betreft hier een aantal films, voor het merendeel afkomstig uit kampen te Bandoeng, terwijl slechts weinig gegevens bekend zijn. Voor belanghebbenden ligt op het ka binet van de voornoemde commissaris der Koningin een opgave van deze schaarse gegevens omtrent de pl.m- 200 films ter inzage- Soest, 28 December 1949- Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgem- S- P- BENTINCK. De secretaris J. BATENBURG- VRIJ EVANG. GEMEENTE- Eemnesserweg 63B, Baarn. Woensdag 4 Januari, 8 uur, Bijbelle zing door Ds- Veldkamp- Onderwerp: Openbaring 9 6 ,.De mens zal in die dagen de dood zoeken en die niet vinden- EEN DUBBEL JUBILEUM. 1 Januari was het 30 jaren geleden, dat de heer J. G- A. Batenburg tot ge meente-secretaris van Soest werd be noemd. De officiële viering van dit heugelijke feit heeft men laten samen vallen met de herdenking van zijn 40- jarig jubileum als ambtenaar in deze gemeente. Het is een niet veel voorkomend feit, dat iemand in de ambtelijke wereld, geheel zijn ambtsperiode aan een en dezelfde gemeente heeft mogen wijdén. Het 25-iarig jubileum als secretaris viei in de bezettingstijd, zodat de viering slechts in zeer kleine kring kon plaats hebben. Nog een ander jubileum viert de heer Batenburg op 1 Jan. 31 December 1924 was de dag, dat de parochie Soestdijk door wijlen Mgr. v- d. Wetering, Aarts bisschop van Utrecht, werd gesticht en hij tot lid van het Kerkbestuur werd benoemd, hetgeen ook het geval was met de heer J. G- Flapper, welke dus ook jubileert. Intussen nadert met rasse schreden het tijdstip, dat de heer Batenburg, we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, het ambtelijk leven vaarwel moet zeggen. Vast staat, dat ook dan nog niet een periode van rust voor hem zal aan breken. Rusten ligt niet in zijn aard. Een ruim arbeidsterrein op het chari tatief-, cultureel- en kerkelijk terrein blijft dan ook nog voor hem open- Moge het hem nog vele jaren ge geven zijn zijn talenten te gebruiken in dienst van de Soester gemeenschap. AFSCHEID VAN DE GEMEENTE-DEURWAARDER. 1 Januari verliet de heer Van Tol, beter bekend als de gemeente-ideur- waarder, de gemeente-dienst- Vanaf 1938 was hij in deze functie aan hef kantoor van de gemeente-ontvanger ver bonden. Het valt de heer v- Tol, die te mogen en te kunnen werken een voorrecht noemt, zwaar het ambtelijk leven vaar wel te zeggen, maar dit stelt nu een maal leeftijdsgrenzen, welke door hem reeds ruim waren overschreden en daarom weet hij te aanvaarden met begrip voor de realiteit. Dat de heer van Tol als deurwaar der een geziene figuur was in de ge meente, spreekt wel zeer ten gunste van zijn persoonlijkheid, maar ook wisten zijn superieuren en collega's hem te waarderen- Dit is wel ondubbelzinnig gebleken, toen deze functionaris Vrijdagmiddag in de raadszaal afscheid nam van al degenen, met wie hij samen heeft mo gen werken. Zowel de burgemeester als de gemeen te-ontvanger en andere sprekers pre zen zijn ijver en werklust en stelden hem ten voorbeeld. Als uiting van erkentelijkheid werden hem namens de ambtenaren fraaie ge schenken aangeboden als blijvende her innering, terwijl zijn echtgenote bloemen ontving. In zijn dankwoord verklaarde de heer Van Tol zich zeer getroffen door de ze overstelpende bewijzen van waarde ring. Van de uitnodiging vaak nog eens te komen aanlopen in de oude vertrouwde ambtenarenkring, hoopte hij gaarne gebruik te maken. CENTRAAL VERLIEST VAN DE GOUDEN PLOEG MET 4-2. Ook in de tweede ontmoeting voor het gecombineerd Libre-cadre-tournooi heeft Centraal in De Gouden Ploeg haar meer dere moeten erkennen. De laatste wist met 42 te winnen. In de eerste partij tussen p. Stalenhoef van G-P. en J. Waasdorp van Centraal, stond Waasdorp tot in de helft van de partij op winst- Toen kwam Stalen hoef er beter in, terwijl 't spel van Waasdorp verslapte. De eindstand werd 233—250. In de tweede partij tussen J. Stalen hoef van Centraal en A- v- d. Hei- Heiden van de Gouden Ploeg, nam v. d- Heiden al direct de leiding maar geraakt er later geheel uit- Sta lenhoef won de partij. De eindstand' was 234250. In de laatste partij tussen Verkerk van Centraal en R- Stalenhoef van de Gouden Ploeg, hebben beide spelers bij vlagen de aanwezigen op uitstekend spel verrast, hoewel Verkerk zijn su blieme spel van de vorige week op geen stukken na benaderde. De Gou den Ploeg-speler daarentegen speelde een constante partij en liep regelma tig op Verkerk uit- De partij eindig de in het voordeel van R- Stalen hoef met 199300. De stand in dit tournooi is: Cadre-klasse: 1. R- Stalenhoef (G.P.). 2- H- Steffen (Vergulde Wagen). 3- A- Verkerk (Centraal). Libre-klasse: 1- P- Stalenhoef (G.P.). 2. A- v. d. Heiden (G.P-); 3, J, Sta lenhoef (C-); 4. J. Waasdorp (C); 5. F- van der Nat, (O-G.). 6. C- Rijn (V, W.); 7- van de Burg, (O.G.); 8. P- Ilmer (V.W-). D.O-S. KAMPIOEN VAN HET DISTRICT EEMLAND- De Soester Biljartvereniging D-O-S., die in haar laatste wedstrijd slechts drie punten behoefde te veroveren om zich kampioen van het district te noemen, is er in geslaagd, de return-wedstrijd tegen het Amersfoortse Metropole met 53 te winnen. De spelers van het Amersfoortse Me tropole hebben het hun collega's van D..S. niet gemakkelijk gemaakt en sportief getracht, hoewel zij zelf geen kans meer op de titel hadden, aan de Soesters een nederlaag toe te bren gen. Zij zijn daarin echter niet ge slaagd, hoewel het aan spanning niet heeft ontbroken, hetgeen op de per soonlijke prestaties van de spelers van grote invloed was. Eerst in de derde BLOUSE EN ROK VOOR ONZE MEISJES. Als een aardige onderbreking op Het ge wone jurkje, willen onze meisjes ook wel eens rok en blouse dragen. Deze bieden ook meer gelegenheid verschillende kle dingstukken te combineren. Op de rok kan eens een jumper of een trui worden gedragen, terwijl bij de blouse inplaats van een plooirok een glad of een klok- rokje kan worden gedragen. Het eenvoudige blousje krijgt door het aparte stukje, dat met een ingerimpeld kantje wordt ingezet» een gekleed effect- Voor deze blouse is soepele stof het best geschikt- Wordt zij van gekleurde stof gemaakt, dan staat een wit kraag je, waarbij witte manchetjes, bijzonder aardig. Voor onze plooirok mag niet te dikke stof worden genomen, daar anders de plooien niet houden. De plooien wor den rondom ingeregen en alleen in de taille dichtgestikt. Zij worden onder een vochtige doek stevig geperst- Om de taille wordt een moderne, brede cein tuur gedragen. Het klaargeknipte pa troon van de blouse is voor onze le zeressen onder no- 3853 voor de leeftijd 10-12, 12-14, 14-16 en in de maat 40 verkrijgbaar a f 0-85- De rok is in de zelfde maten verkrijgbaar onder no. 4842 eveneens h f 0-85- De patronen kunnen worden besteld bij het patronenhuis, Middenweg 200, Am sterdam. Na ontvangst van postwissel, waarop nummer en maat, wordt het ge vraagde per omgaande toegezonden. partij viel de beslissing ten gunste van D.O-S.. toen G. Teeken^er in slaagde de Metropole-speler G- Krij- nen met 95 tegen 70 carambols te verslaan. De eerste partij was voor D.O-S., terwijl de tweede partij over tuigend door \V. Scheerder van Me tropole gewonnen werd. De laatste par tij eindigde in remise, zoadat uiteinde lijk met 53 werd gewonnen. Direct na afloop van dit voor het dis trict zo interessante tournooi, nam de dïstrïctsvoorzitter. de heer A. G- Spij ker, het woord. Spr- zette in een kernachtige toespraak het doel van de ze verenigingskampioenschappen uiteen en volgens spr. was dit zeer zeker bereikt, n-1- de clubgeest bij de di verse verenigingen te bevorderen. Spr. treurde het echter, dat niet alle ver enigingen aan dit tournooi hadiden deelgenomen, hoewel hij kon medede len, dat er tekenen zijn, die er op wijzen, dat de deelname bij de vol gende kampioenschappen veel groter zal zijn. Mij bracht hulde aan dc wed strijdleider van het district, de heer A. Verkerk, voor de vlotte en deskun dige wijze, waarop dit tournooi was georganiseerd. Vervolgens reikte spr. de prijzen aan de diverse winnaars uit. 1- D-O.S., Soest, districtskampïoen, wis selbeker. 2. D.O.S., Soest, kampioen van Soest, wisselbeker. 3- Metropole, Amers foort, kampioen van Amersfoort, wis selbeker. 4, O.D.L., Baarn, kampioen van Baarn, wisselbeker. 5- Vergulde Wagen, Amersfoort, winnaar verliezersronde te Amersfoort, plaquette. 6- Ons Genoegen, Baarn, winnaar verlïezersronde Baarn, plaquette.7- Centraal, Soest, winnaar verliezersronde Soest, plaquette- De eindstand van het tournooi is: 1. D-O.S., Soest, 21 punten. 2. 0,D,L, te Baarn, 18 punten- 3- Metropole, Amers foort, 9 punten. MI Nit G. nij s Ér, bei toe te A. ZUI hij zic hoi wa vlu hai op Zo he; wa kw m< alc Be de Of ho aa: Dc W€ op kn vo Ui re: be de dii k'n re] L De da "Wc da on D< Ik lei lui Ni or a.< zii D< w< ba di

Soester Courant | 1950 | | pagina 2