Eventjes terzijde Het jaar der verwarring* 29 Zesmaal zoveel stakingen als tijdens de oorlog. SOEST. zelfstandigehulp, ROOKVLEES ENGELSE TOFFEE'S 150 GRAM 29 c Midden-Soiree. Dansstudio Dan Bearda kareol Een goede vriend van me zag zijn kinderen groot worden, trouwen en het huis uit trek ken. Dat is zo 's werelds beloop. De jongens hadden behoorlijk geleerd de meisjes dito met een sterretje en het moet gezegd: zij had den allen hun bestemming gevonden. Zo noemt men dat. In het vrij grote huis bleven vader en moe der eenzaam achter. De kamertjes, enige ja ren geleden ingericht voor de kinderen om rustig te kunnen studeren, stonden al jaar en dag leeg, tot de oude heer op de gedachte kwam, dat hij en zijn vrouw er het hunne toe konden bijdragen, om de woningnood een piezeltje te helpen lenigen. Zij hadden zelf aan twee kamers en een keuken genoeg het overige werd afgestaan en door anderen bewoond. Verwacht u nu verder geen sensationeel ver haal: het gaat best met die inwoning. Maar toch moest ik even aan dit geval denken, toen ik las over een met naam en toenaam genoem de ongetrouwde Haagse heer, die het vroegere herstellingsoord Kareol een lustoord met 70 kamers of zalen heeft gekocht en erin z'n dooie eentje, zij het dan omgeven door een stoet van bedienden gaat wonen. Ja ja, er woont dus nog in Nederland en als er woont, dan kan je er wonen óók. Eén meneer in een villa, die als een paleis is. Eén Haagse meneer, die in de residentie ook al een knots van een huis heeft staan....„Nu moet ik eerlijk zeggen, dat ik op die man met al z'n kamers en vertrekken niet jaloers ben. Ik vind, dat m'n vriend met z'n kinderen, die onderdak zijn en met z'n vrouw, die hem hielp de woningnood van anderen te lenigen, veel en veel beter af is. Maar ik kan me toch voorstellen, dat jonggehuwden, die op een zol derkamer moeten bivakkeren of die, zoals we zo vaak lezen de allerschandaligste woning toestanden meemaken, een dergelijk bericht met haat in het hart lezen. Ik kan me zelfs voorstellen, dat ze een harde klap op de tafel geven en krachtiger dan netjes is verzekeren, dat zoiets ten hemel schreit. Laten we er geen dikke woorden aan verspil len. Misschien hebt u het grote artikel met naam en toenaam en met de dikke woorden niet eens gelezen. Het kan best zijn, dat ik u een nieuwtje vertelde. Want ik las het in schrikt u niet in de „Waarheid". Nu haalt u misschien verruimd adem. „Ode Waar heidin dié krant Laat ik er dadelijk aan toevoegen, dat ik zelf ook niet dweep met onze Nederlandse Praw- da die dank zij de door haar bestreden de mocratie dag in dag uit kan verschijnen. Maarlet u eens op. Ik heb zo'n idee, dat dit Waarheid-verhaal wel eensde waar heid met een kleine w zou kunnen zijn. Want als een dergelijk artikel geheel zou zijn ge logen als er dan niets tegen gedaan zou worden, danzijn wij onze grondwettelijk vastgelegde vrijheid van drukpers niet meer waard! Voor de draad met de waarheid. MISHANDELING EN VERNIELING. Niet minder dan 17 veroordelingen had G. H- v. d. B. op zijn strafregister, toen nij op 31 October j.1. opnieuw een strafbaar feit beging. Zoals meer ge beurde, verkeerde hij in aangeschoten toestand en waarschijnlijk om wat op te kikkeren, trad hij het eethuis van A. van B- binnen en vroeg er om zure naring- Na dit zeebanket kreeg hij trek in patates frites en begaf zich naar de keuken, waar de huis houdster van Van B. aan het bakken was. Het ging de man echter niet vlug genoeg naar de zin, hij raakte handtastelijk met Mei- van 't H- en op het lawaai kwam de baas aanlopen. Zonder zich te bedenken gaf v- d- B. hem enige stompen, pakte een kinder wagen op, die in de kapstok tereent kwam en sloeg vervolgens in het rond met limonadeflesies, die zich in een aldaar staande weckketel bevonden. Behalve de getuigenverklaringen van de eigenaar van het eethuis, wenste de Officier van Justitie ook nog de huis houdster te horen, zodat de zaak werd aangehouden tot 27 Januari a-s- REISLUSTIG VENTTE. Door een inwoonster onzer gemeente werd in de avonid een 5-i'arig jongetje op het politiebureau gebracht- Het knaapje was te Hilversum zonder ver- vcerbewijs in de trein gestapt- Uit het ingestelde onderzoek bleek de reislustige knaap te Hilversum thuis te behoren en werd later door zijn moe der afgehaald, 'die mededeelde, dat dit reeds de vijfde keer was, dat de knaap op deze manier de wijde we reld was ingetrokken. I- V. ..PHILITELICA", AFD. SOEST. De laatste vergadering in 1949, oP Vrij dag 30 December, in City Theater, was toch nog vrij goed bezocht. De agenda was beknopt gehouden, om daardoor meer gelegenheid te geven om te ruilen. De verloting om een zestal prijzen ver liep geanimeerd en aan één tafeltje vie len zelfs 4 prijzen- Men moet maar ge luk hebben. Nog even werd iets medegedeeld over onze tentoonstelling op 7 en 8 Januari a.s- in ,,St. Joseph", waarover de voor zitter een optimistisch geluid liet horen- De directeur van City liet de aan wezigen even zien hoe op de film band de aandacht wordt gevestigd op dit gebeuren in Soest. Een bestuurslid van de afd- Utrecht bracht aanvullende reclame. De tentoonstellingscommissie heeft veel werk verzet en we hopen maar, dat, na de officiële opening, de afdeling succes mag hebben, met hetgeen door uitsluitend leden is bijeengebracht in 55 inzendingen. De voorzitter sloot te 10 uur de vergadering na ide leden een prettige oudejaarsavond en een voor spoedig 1950 te hebben gewenst- GOEDKOPE KERSTVACANTIE Voor de Kerstdagen hald een jong paartje logies besproken in het Oran je-Hotel alhier. Zij hadden de mooie omgeving van Soesfdijk uitgezocht om van de Kerst dagen iets bijzonders te maken- Dat het inderdaad iets bijzonders was, moge uit het volgende blijken. Na zich enige dagen te goed te heb ben gedaan aan alles wat een hotel van naam te bieden heeft en te heb ben genoten van de mooie omgeving, besloot het paartje tot een nieuwe wan deling, waarvan het echter niet is te ruggekeerd. Dit zou op zichzelf nog niet zo erg zijn, als de rekening maar betaald was. De politie is daarna in het geval ge moeid. Het onderzoek bracht aan het licht, dat een jongeman uit Hilversum zich aan oplichting had schuldig ge maakt- Hij is ingerekend en zal zich voor de politierechter hebben te ver antwoorden. POSTZEGELTENTOONSTELLING. Naar wij vernemen wordt oP 7 en 8 Januari a.s- in Soest een Postzegelten toonstelling gehouden, verzameld en sa mengesteld door plaatsgenoten!, allen lid van de afdeling Soest der Inter nationale Vereniging „Philatelïca". Daar dit voor Soest een bijzonder ge beuren is, raden wij U aan, het vol gende nummer van dit blaid goed te lezen- GESLAAGDE ACTIE. De oliebollen-actie ten bate van het zwakke kind, die Vrijdag in deze ge meente plaats vond, is een overwel digend succes gevonden. Enkele dui zenden oliebollen werden aan ,de man gebracht. De afdeling van het Centraal Genoot schap, dat in onze gemeente voor het zwakke kind werkzaarn is, zal door dit resultaat in staat wórden gesteld, aan menig bleekneusje een prettige vacantie te bezorgen in een van haar vele koloniehuizen. GEVONDEN VOORWERPEN- Rozenkrans, rode want, rood leren da- mesportemonnaie met geld, geblokte das, kïnderschoentje, Lïpssleutel No- 80, wol len want, kïnderringetje, gebreid groen kinderwantje, overall, wieldop, gereed schaptrommel met inhoud, zilverbon a fÏ50, gestreepte sjaal. Lïpssleutel No- 219, grijs jasje, bruin kïnderwantje, trek- wagentje, nagelgarnituur, linker dames- want. Inlichtingen 's Woensdags en 's Zaterdags van 14 tot 1$ uur aan het bureau van politie, Van Weedestraat 3- Het zou ons niet verbazen, wanneer men in later tijd het jaar 1949 zou worden genoemd „het jaar der verwarring". Want de verwar ring op economisch en sociaal terrein is groot, zowel in ons eigen land als internationaal. Talloos zijn de conferenties geweest over in ternationale samenwerking, vrijmaking van de handel, opheffing van deviezenregelingen, enz,, maar tot nu toe is daarvan maar heel weinig werkelijkheid geworden. Terwijl na de tot standkoming van de Voor-unie met België de verwezenlijking van de Beneluxplannen eerder verder verwijderd schijnen te geraken, dan dat zij dichter bij hun oplossing komen, spreekt men alweer van nieuwe en grotere statencombinaties. Frankrijk probeert het met een economische vereniging van de staten van het West-Europese vasteland en Engeland tracht overeenstemming te bereiken met de Scandinavische landen. Geen van beide plan nen schijnt echter veel kans van slagen te hebben. En toch staat heel Europa onder zware druk van de zijde van Amerika. Het plan is, dat de Marshall-hulp voort zal duren tot 1952, maar het is lang niet zeker, dat de Verenigde Staten de hulp zo lang kunnen volhouden. De staatsschuld is daar reeds gestegen tot ruim 260 millard dollar en ieder jaar komt er nog 5 tot 6 milliard bij. De belastingen zullen er moeten worden verzwaard en tege lijkertijd hopen zich de voorraden landbouw producten, die de regering van de boeren koopt om de prijzen te steunen, op angst wekkende wijze op. Het is daarom helemaal niet ondenkbaar, dat Amerika reeds betrek kelijk spoedig zwaar zal moeten gaan bezuini gen en dan is het met de Marshall-hulp ge daan. Alleen is er kans, dat dan op gefor ceerde wijze landbouwoverschotten zullen worden geëxporteerd, maar dat kan onze eigen exportpositie wel weer eens nadelig beinvloe- den. Daarom is het dringend nodig, dat Euro pa zo spoedig mogelijk geheel in eigen on derhoud voorziet. Nederland heeft in dit opzicht niet teleurge steld. De arbeidsproductiviteit, zowel in de landbouw als in de industrie, stijgt regelmatig; alleen de kolenmijnen in Limburg blijven achteraan sukkelen. Onze uitvoer blijft zich verbeteren en volgens de laatste cijfers is de verhouding invoer-uitvoer weer gelijk aan die van voor de oorlog, d.w.z. dat ruim 70 pet. van de invoer door de uitvoer wordt betaald. Maar voor de oorlog werden de ontbrekende 30 pet. geleverd door de opbrengsten van Ne derlandse beleggingen in het buitenland, door onze economische werkzaamheid in Indone sië en door de scheepvaart. Daarvan is alleen de scheepvaart een belangrijke post gebleven. Wij kunnen thans alleen met producten goed maken, wat wij moeten missen door het weg vallen van beleggingen en ondernemingen in andere landen. Men zou de Nederlandse economische voor uitzichten gunstig kunnen beoordelen, indien de devaluatie uitgebleven was. Maar wij wer den daarin meegesleept door Engeland, dat onze voornaamste afnemer is, met het gevolg, dat thans het prijs- en loonpeil geheel in ver warring is geraakt. De regering heeft zich de zer dagen genoodzaakt gezien een algemene loonsverhoging goed te keuren in de hoop, dat hogere productiviteit daarvan het gevolg zal zijn. Het zou gezonder zijn geweest, wan neer men de zaken omgekeerd had. Als ge zegd was, breng meer voort en verdien daar door meer, dan was de verhoging van de lonen volkomen gezond geweest. Zoals het thans gaat kunnen wij er niet anders in zien dan een vorm van inflatie, waardoor de waar de van ons geld nogmaals wordt aangetast. Voor het publiek wordt dat voelbaar in deze vorm, dat de kosten van levensonderhoud sneller gaan stijgen dan de inkomsten. Zo spoedig mogelijk moeten we weer trachten tot een zekere stabilisering te komen, anders vervallen we tot Franse toestanden. Gelukig zijn er ook verscheidene aangenamer feiten te registreren. In de eerste plaats de TE KOOP kinderwagen, wieg en opvouwbare kin derstoelen. Vooroorlogs. Laanstraat 80. Te koop ged. INBOE- del- Kolonieweg 2IX Te koop prachtige jonge BOUVIER, 7 weken. Pe likaan weg 2. Mevr. B. Brummer, Prins Hendriklaan 2, Baarn, vr., in haar huishouding van 5 volw. pers een flinke v. d. e. n„ niet onder 20 j. V. g. g. v. Loon f 80, per maand. ASSURANTIES Waldeck Pyrmontlaan ■44 Soestdijk - Telefoon 2080 KWALITEIT A.s. Vrijdag en Zaterdag 6 en 7 Januari heerlijk mals 100 GRAM DE ECHTE Zaterdag 7 Januari a.s., van 92 uur, met medew, van Radio Dansorkest The Silver Wings met o.a. Ben Libosan, Kees Verschoor, Koos Knoop, Bill v. d. Heuvel e. a. Aparte attracties. Demonstraties. Dames verplicht avondtoilet. Heren donker. Beperkt aantal op naam gestelde kaarten voor introducé's, Cursisten seizoen 19491950 ontvangen hun vrij entree-bewijs op de lesavonden. opheffing van de distributie van vlees en van kaas en van textiel, waardoor practisch ge sproken de oorlogsmisère aan de kant is. Kof fie is nog wel op de bon, maar dat product is over de gehele wereld schaars. Het is wel een feestelijk gezicht al die ruim voorziene winkels te zien en dan niet gebonden te zijn aan de nieuwe grenzen, die het bonnetjesstel sel ons zoveel jaren heeft opgelegd. Alleen maar jammer, zal iedereen verzuchten, dat alles zo duur is, waardoor men van al die heerlijkheden zo weinig kan kopen. Maar toch, laten we dankbaar zijn, dat er weer zo veel is. Met hard werken zullen we onze koopkracht wel weer opvoeren ook. Gunstig is ook de ontwikkeling van het bouw bedrijf, dat nog wel kampt met veel te hoge bouwkosten, maar dat dan toch dit jaar meer dan 40.000 nieuwe woningen heeft afgeleverd en dat het volgend jaar naar de 50.000 streeft. Bij de tegenwoordige omvang van het bouwen houdt de uitbreiding van het aantal woningen reeds gelijke trek met de toeneming van de bevolking en in de naaste toekomst zullen we geleidelijk de woningnood zien verminderen. Tegelijkertijd worden overal nieuwe fabrieken en openbare werken gebouwd en wij geloven, dat wij reden hebben om als Nederlanders trots te zijn op hetgeen ons land in dit opzicht presteert. Intussen blijft de bevolking met dezelfde snel heid groeien. Wij zijn nu meer dan 10 mil- lioen inwoners rijk en er zal in de komende jaren nog wel een millioentje bijkomen. Het spreekt vanzelf, dat dit geweldige eisen stelt uyn de voorziening van woonruimte, scholen enarbeidsgelegenheid. Daarom heeft de regering een groot industrialisatieplan opge steld, waarvan de bedoeling is een bestaan te verschaffen aan al de jongelui, die ieder jaar van de scholen komen en een plaats in het volle leven moeten zoeken. Dit is een gewel dige taak en al kan ook de regering geen in dustrieën uit de grond stampen, zij verstaat in ieder geval haar taak en bevordert de in dustrialisatie zoveel zij kan. Emigratie kan hoogstens enkele tienduizenden mensen per jaar een bestaan in andere landen helpen, hetgeen betekent, dat meer dan 100.000 per sonen jaarlijks in ons eigen lang nieuwe plaatsen moeten kunnen vinden. In verband daarmee is het van zoveel bete kenis, dat de inpoldering van het IJsselmeer verder voortgang zal vinden. Enkele jaren hebben de Zuiderzeewerken gestagneerd, doordat de staat eenvoudig niet beschikte over de voor dit werk noodzakelijke kapitalen, maar thans wordt het mogelijk Marshallgeld daarvoor te gebruiken. Daardoor zal over en kele jaren niet alleen onze landbouwopper- vlakte aanzienlijk toenemen, maar zullen ook het westen en 't noord-oosten van Nederland nauwer met elkander in contact komen, het geen uiterst belangrijk is. Tenslotte nog een gunstig streepje aan de balk: de toenemende olieproductie van Dren the. Dit olieveld levert thans reeds een vierde deel van de Nederlandse behoefte aan aard olieproducten op en 't is waarschijnlijk, dat nog groter rijkdommen in de bodem gevonden zul len worden. Ook het aardgas, dat daar aan geboord is, zal binnen afzienbare tijd in ex ploitatie komen en er toe bijdragen, dat de bestaansmiddelen in orize noordelijke provin cies aanzienlijk worden verruimd. Al met al blijven wij optimistisch. Wij hebben nu eenmaal een rotsvast vertrouwen in de be kwaamheden van ons volk. Al zijn we het lang niet altijd eens met de maatregelen van de regering, toch geloven wij, dat in grote trekken ons land voorzichtig en verstandig bestuurd wordt en dat ondernemers zowel als arbeiders, boeren zowel als burgers en ban kiers zowel als reders voor hun taak geschikt zijn. Daarom onbevreesd 1950 tegemoet. Het Internationale Arbeidsbureau te Genéve heeft een berekening gemaakt van het aantal arbeidsdagen, dat voor zover bekend, door stakingen onproductief verloren ging in de 5 oorlogsjaren en in de eerste 3 jaar na de be vrijding. Daaruit blijkt, dat gemiddeld in de na-oorlogse tijd in de gehele wereld zesmaal zoveel werd gestaakt als tijdens de oorlog. Toch zijn de verliezen op het totaal van de arbeid nog niet verschrikkelijk groot, zij be droegen n.1. ongeveer een halve arbeidsdag per jaar per arbeider in de oorlogsjaren tegen bijna drie in de na-oorlogse periode. De cij fers aan verloren arbeidstijd per 1000 arbei ders waren voor de landen, waar de meeste stakingen voorkwamen, de volgende: 1940-44 1945-47 Zweden 108 3685 Ver. Staten 509 2899 Australië 922 1563 Canada 313 1477 Denemarken 47 1062 Ierland 288 669 India 337 601 Engeland en Schotland 179 228 kieuw-Zeeland 135 228 Nederland komt in het lijstje zelfs niet voor, zodat we mogen aannemen, dat het aantal verloren dagen te verwaarlozen is. Het Internationaal Arbeidsbureau voegt er aan toe, dat een verlies van één dag per ar beider per jaar niet meer is dan een derde procent van de arbeidstijd. Werkloosheid loopt echter spoedig op tot enkele procenten per jaar, waaruit het bureau concludeert, dat werkloosheid erger is dan staking. Dit is ech ter een scheve voorstelling van zaken, want stakingen leggen de bedrijven stil terwijl er volop werk is, waardoor een enorme econo mische schade wordt veroorzaakt. Werkloos heid is echter het gevolg van gedwongen stil legging of inkrimping wegens onvoldoende afzetmogelijkheden.

Soester Courant | 1950 | | pagina 3