44 Blik in de toekomst. Brandpunten der Internationale Politiek. Zonderlinge toestanden in België. Negentien-vijftig. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK 8 VRIJDAG 6 JANUARI 1950. 26e JAARGANG No- 2- SOESTER COURANT Abonn. per kwart, f 1.50 - p. post f 1.75. bbs Vbxs Weedestraat SS Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Tot het gilde der kaartlegsters en psy- c(ho-xnetristen horen we niet, maar daarom mogen we toch wel eens gras duinen op het terrein van de manipu- lerenden met ei en koffiedik. Het lijkt vrij ongevaarlijk, want of ie het mis hebt, of dat je raak schiet, de klanten blijven. En onder die klanten zijn er lang niet de eerste de beste. Een groot persagentschap liet zich vlak vóór de jaarwisseling vertellen door zo'n waarzegger, dat het Franse kabinet het iaar 1950 niet zou halen en natuurlijk kwam er ook weer een bekend staatshoofd te overlijden; wie hebben ze er veiligheidshalve niet bij gezegd. Helaas voor de waarzegger leeft Bidaults kabinet op het ogenblik nog. Of dat helaas'' ook voor Frank rijk geldt? En wie of dat staatshoofd wel mag zijn? Nu is het per slot van rekening heel natuurlijk dat staatshoofden ook eens een keer overlijden, maar en nu gaan wij achter het koffiedik zitten zouden er ook kansen bestaan, dat in de komende tijden staten hun bestaan als zodanig eindigen? Misschien zullen ze nog wel worden genoemd onder hun oude naam, maar in werkelijkheid worden ze ingelijfd bij een van de twee grote usurpators van deze tijd. De mensen, die hierbij niet van halve maatregelen houden zetelen in het Kremlin en als Washington sedert de hulp aan Turkije en Griekenland niet stelselmatig hulp aan Europa was blij ven bieden, zou het er hier in het Westen waarschijnlijk anders uitzien dan nu. In de eerste plaats econo misch, maar ook politiek en militair hebben deze contreien zich geconcen treerd tot een gordel, die vooreerst Rusland van zijn expansie naar het Westen wel zal doen afzien. Een staatshoofd mag hierbij misschien ko men te overlijden, de landen zullen hun eigen leven wel blijven leven, zij het ook, dat ze elkaar wel wat van hun souvereiniteit zullen moeten afgeven- Waar zo de zaak er aan de Atlan tische zijde van de w erelid er dus wel vrij rustig bij staat, aan de kant van de Pacific is dit wel allerminst het geval- Het nieuwe China zullen we wel meer als een bondgenoot dan als satelliet van Stalin moéten zien; de communisten hebben er naar het lijkt uitgestrekte gebieden vast in handen en China is op weg, met zijn vier en een half honderd mïllioen zielen, dat is meer dan twee keer het aantal van de hele Sovjet-unie, in Azië de plaats in te nemen, die Moskou inneemt in Europa. Is het te verwonderen, dat de jonge staten aan de rand van dti gebied onder zware idruk staan? Zowel van buiten af als van binnen uit? De jonge staat Viet Nam, het eerst aan bod bij een eventuële opmars over de grenzen van de Chinezen, heeft geen innerlijke kracht- De keizer heeft z'n gezag ontvangen uit de handen van Frankrijk, niet uit handen van het volk. En de rest van deze randgebieden? Zeker, de regerin gen van India, Pakistan, Birma, Siam, Indonesië wortelen dieper, maar men moet niet vergeten, dat deze regeringen zich geplaatst zien tegenover een el lende en een armoede van de volks klassen, die het rijp maken voor het communisme. Misschien op het ogen blik nog niet, maar wel later als de jonge en onervaren leiders en ook het gebrekkig uitgeruste productie-apparaat van die landen niet in staat zullen blijken aan de, overigens gerechtvaar digde, verlangens van het volk te vol doen. Deze nieuwe landen economische hulp te verlenen en ze staatkundig sterk te maken is geboden, maar waar blijft deze? West-Europa zou hier een belangrijke rol kunnen spelen als schakel tussen de V.S en de nieuwe landen. De V.S. bedruipen hoofdzakelijk zichzelf. De in- en uitvoer bedraagt een twintigste deel van het nationale inkomen! en Ik heb eerst wat moeten wennen Aan zo'n keurig rond getal, Maar toch ben ik wel nieuwsgierig Wat dit jaar ons brengen zal. Twee en vijftig lange weken Hebben wij weer voor de boeg. Hebt U zich ook voorgenomen: Nu de handen aan de ploeg? Ja, zo zijn wij, kleine mensen, Onze wil is dikwijls goed. Maar wat hebben we aan plannen? 't Is maar of je het ook doét. En dan zult U met mij zeggen: Wat komt er eig'lijk van terecht; Door de groten in de wereld Wordt nog steeds elk pleit beslecht. Toch, we moeten het proberen, Ook uw. taak ligt voor U klaar. Kijk, zo moeten we beginnen Ook weer in het nieuwe jaar- Met een beetje meer vertrouwen In ons zelf en iedereen, Volgens Koninklijke opdracht, En de handen vast ineen. men weet er nauwelijks weg met de producten, die Europa moet leveren om zijn dollar-leverantie te betalen. Als die, door Ide V.S- nauwelijks ge accepteerde stroom goederen zich eens richtte naar Oost-Azië, waar de men sen er mee geholpen zouden zijn? De hele Marshall-hulp kost de V.S. on geveer evenveel als een dag oorlogvoe ren. Als men op die manier een communistisch opdringen en Idaarmee een onherroepelijke derde Wereldoorlog kon verhinderen, zou het geld dan niet evengoed zijn rente opbrengen? De wereld danste haar Nieuwjaars- dans. Is de gewone man beu of horende doof voor sombere klanken? Bevin schrijft geschie denis door voorgenomen erkenning van rood China. De Indische Oceaan zwaartepunt der interna tionale politiek. Amerikaans Con gres gereed voor verbeten strijd om Truman's beleid. De wereld heeft gedaverd van feest vreugde aan het begin van 1950 en de vooraanstaande politieke leiders gre pen hun kans om te trachten, on der invloed van het plechtig moment, hun stellingen ingang te doen vinden. Vraag ons niet waarom die feestvreug de in Duitsland, Moskou, Londen of New-York zo groot was- Als wij u een bloemlezing zouden voorleggen van uittreksels uit de le zingen der grootmachtigen, zou deze alleen maar een bewijs leveren van de verdeeldheid. Wiliswaar hoorden we zo nu en dan een toontje van goede wil, maar over het algemeen was het een officieel tandengeblikker. Zou die vreugde van het volk dan kunnen be tekenen, dat onder hen niet leeft wat hun leiders zo gespannen bezig houdt? Misschien. Mogelijk is men het ge- politiseer beu en kan men daarvan slechts getuigen in een soort orgie van hossende lol. Het kan natuurlijk ook zo zijn, dat de gewone man, horende doof is voor al die klanken van ernst en geladen heid en alleen daarom maar z'n ge wone leven leidt, waartoe dan waar schijnlijk een dosis „gepaste pret" hoort in de Oudejaarsnacht- In beide gevallen een veeg teken. De Engelse koning deed der traditie getrouw, op Nieuwjaarsdag de lintjes ferm regenen. In het Lagerhuis kwa men er ook nog al wat terecht in de rijen van Labour- Deze arbeïders- edelen zullen nu in het Lagerhuis het veld moeten ruimen, waardoor er, ter- wille van hen, tussentijdse nieuwe af gevaardigden moeten worden gekozen. Voor het overige, de Engelse politici hadden wel iets anders aan hun hoofd dan dansen op Trafalgar Square en Pïccadilly Circus. Zowel de speeches van Attlee als van Churchill waren, hoewel niet somber, dan toch verheten. Churchill verwacht van 1950, dat het in de toekomst zal worden beschouwd als 'n keerpunt in de geschiedenis, ter wijl Attlee opwekte tot de energie, nodig om werkloosheid en haar ge volgen te 'bestrijden. Doelden beiden op Engelands voorne men om het nieuwe China officieel te gaan erkennen? Ongetwijfeld doen Bevin en zijn regering daarmede een stap van geschiedkundige betekenis en wellicht menen zij dit te moeten doen uit economische noodzaken- Zo ver zekerd was men in Londen van de noodzaak der manoeuvre, dat naar het gevoel van velen, Amerika eerder ddardoor van haar half en half ken baar gemaakte voornemen om Formo- sa tegen de roden te gaan verdedigen, afzag, dan door de redenen, die men er in Washington voor aanvoert. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern- hard en het Nederlandse Smaldeel, bestaande uit het Vliegkampschip Ka- rel Doorman, de Kruiser Jacob van Heemskerk en het Fregat Johan Mau- rits van Nassau brengen aan West- Indië en Zuid-Amerika een bezoek. Luchtfoto van het Smaldeel terwijl dit langs de Zuidkust van Engeland op weg is naar de Nederlandse Antillen. Niettemin blijft het natuurlijk moge lijk, 'dat de Amerikanen op het nip pertje hebben ingezien, zonder beïn vloeding van Londen, dat steun a&n Tsjang Kai Tsjek door vele landen in het verre Oosten, als een imperialis tische tactiek kan worden aangemerkt. Washington heeft b.y niet kunnen ver hinderen, dat ook India, dat voor zichzelf heeft bewezen niets van het communisme te willen weten, het rode China als een der eerste lan den na Rusland, erkende. Terecht merkte Minister Spender van Australië dan ook op, dat het politieke zwaar tepunt hoe langer hoe meer van de Atlantische naar de Stille Oceaan ver legd wordt. In deze sfeer gaat het Amerikaanse congres debateren over Truman's bui tenlandse politiek. Met het oog op de congresverkiezin gen aan het einde van dit iaar zul len de Republikeinen een politiek voeren van „alles of niets". De op positie zal Truman's Amerikaanse be- invloedingstactiek aan de kaak stellen en een heftige strijd moet worden ver wacht. In tegenstelling met Trumans persoon lijk nadrukkelijk verzoek, stond sena tor Vandenburg veel te vroeg van 'n ernstig ziekbed op om voor de De mocraten partij te kunnen geven en riep de pers reeds bijeen om Tru man's buitenlandse politiek nogmaals met klem te verdedigen. Niettemin blijft het ïsolationnisme de kop opsteken en onder invloed van de financiers der Republikeinse partij, doet het dit heftiger idian na de oor log ooit het geval was- Slechts enkelen in het kamp der op posanten en wel de meer liberalen, zien met bezorgdheid ideze ontwikke ling der dingen aan- Wij, in het Westen, zijn bij dit al les wel heel erg geïnteresseerd én wij mogen ons wel in ernst afvragen, waar wij straks eventueel aan toe zijn. Het is een geschiedenis, die lijkt op het verhaal van de tien kleine negertjes "Een Belgische confectiefabriek kon ëen groot aantal meisjes en vrouwen gebrui ken en daar er enkele honderden vrou welijke werklozen in de omgeving inge schreven stonden, deed de directie een oproep via de arbeidsbeurzen. De op roep had succes, want in totaal meldden zich 353 arbeidskrachten. De meisjes werd goed-betaald werk aangeboden, waarvoor ze eerst gedurende korte tijd een speciale opleiding zouden krijgen en ook in die opleidingstijd zouden ze be hoorlijk betaald worden. Maar 154 van de meisjes zagen al dadelijk van het werk af, toen ze de condities vernomen hadden, zodat er nog 199 overbleven. Deze zouden op een der volgende dagen zich melden op de fabriek, maar 36 ver schenen er niet, dus schoten er nog 163 arbeidskrachten over. Het was een goed georganiseerde fabriek, die zijn personeel altijd geneeskundig laat on derzoeken en ook de groep nieuwe krachten kwam voor de dokter, waarbij er niet minder dan 83 afvielen. Toen wa ren er nog 80. En deze werden dan aan genomen om de volgende Maandag te beginnen. Edoch, op die Maandag bleven er weer 25 weg, zodat er tenslotte niet meer dan 55 vrouwen en meisjes aan het werk gingen. En dat was nog te veel, want in de loop van de eerste week verlieten nog 30 van hen de fabriek, zo dat er in feitelijke dienst bleven 25 van de 353 werkzoekenden, die zich aange meld hadden. Men schrijft dit voor een deel toe aan de al te royale sociale wetten in België. In de industrie, maar ook in de huishoude lijke beroepen laten vrouwen en meisjes zich daardoor voor korte tijd als werk zoekende inschrijven. Als ze maar korte tijd ergens in loondienst zijn geweest, komen ze dadelijk voor werkloosheids ondersteuning in aanmerking. Vrouwen gaan bijv., nadat ze zich hebben laten inschrijven bij de arbeidsbureaux, een weekje bij elkander z.g. als dienstbode werken. Vervolgens geeft de ene vrouw aan de ander een verklaring, dat de be trokkene bij haar in dienst is geweest en haar ontslag beeft gekregen. Het ge volg is, dat beide steun kunnen gaan trekken. Bij de mannelijke beroepen is dat ook mogelijk en daardoor zijn er tal van officiële werklozen, die niet te be schouwen zijn als bonafide arbeids krachten. Het loopt nu zo de spuigaten uit, dat maatregeelen zullen worden ge nomen om deze uitwassen te kunnen bestrijden. Daarna zal het werkloos heidscijfer in België wel dalen! -8^ - '■T.rï. GEEFT UW BLOED. Op Vrijdag 3 Februari zal door het Ned. Rode Kruis in onze gemeente wederom een bloedplasma-avond wor den georganiseerd. De .directie van het Sanatorium „Zonnegloren", waar de af name zal geschieden, heeft weeir baar volle medewerking toegezegd. Soest is tot nu toe nog maar zeer pover uit de hoek gekomen en heeft zich ver beneden haar stand van 2200Ö inwo ners gedragen. Steeds meer hebben de ziekenhuizen bloedplasma nodig. De hos pitalen in Indonesië hebben er dringend behoefte aan. Als er in kleine dorpen in onze omgeving bloedpLasma-avonden worden georganiseerd, dan geven zich honderden op. Waarom in Soest met veel moeite een 100-tal? Komt inwoners van Soest, dit is een erezaak; dat half litertje bloed daar zult u niets minder van worden. Denkt nu eens een keertje niet aan u zelf, maar aan een ander, een lij dend medemens. Doe het uit dank baarheid voor de u geschonken ge zondheid. Wacht niet te lang met u op te ge ven; er is voordien nog zoveel te regelen. U kunt zich tot en met 16 Januari opgeven bij onderstaande adressen: Verkeershuis V-V-V., Van Weedestraat 4, Tel. 2886; H- de Graaf, Soesterberg- sestraat 34, Tel- 2629- Op te geven: Naam, adres, geslacht, leeftijd, behandelende geneesheer. Doe het nu direct even. Leden van de bloedtransfusiedienst moeten zich niet opgeven. NED. VROUWEN ELECTR- VER. Voor een volle zaal hield zuster Meij boom, namens de voorlichtingsdienst van de algemene Psychiatrische inrich tingen, een lezing in het gebouw „Re ligie en Kunst". Nadat de vioe-voor- zitster, Mevrouw T. van Ooij-v- d. Horst, alle aanwezigen een hartelijk nieuwjaar had toegewenst, gaf zij het woord aan Zr. Meijboom- Het onder werp van haar lezing luidde: Hoe staan wij tegenover onze geesteszie ken". Ten aanzien van deze verpleging bestaan nog tal van misverstanden en wanbegrippen, die alleen door gesta dige voorlichting en persoonlijk con- tect uit de weg kunnen worden ge ruimd. Door verschillende voorheelden toonde Zuster Meijboom aan, hoe uit zware ongeneeslijke geesteszieken, zo wel mannen als vrouwen, deugdelijke arbeiders en arbeidsters gevormd kun nen worden, onder leiding van het verplegend personeel, dat met liefde en toewijding deze patiënten verzorgd. De verpleging in deze inrichtingen ge schiedt volgens de moderne beginselen, waarbij vooral aan de sociale behan deling in het bijzonder aandacht ge schonken wordt. Deze houdt in, dat de patiënten zo spoedig mogelijk in geschakeld worden in de algemene werkgemeenschap van de inrichting door hun, onder toezicht en leiding van het personeel, een geregelde dagtaak te geven, overeenkomstig de geestestoe stand, waarin zij verkeren- Tot slot behandelde Zr. Meijboom „het verplegend personeel", welkte meisjes hiervoor in aanmerking komen en wel ke opleiding ze hiervoor ontvangen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan ruim schoots gebruik gemaakt werd. Na afloop dankte Mevr. Van Ooij Zuster Meijboom voor haar zeer in teressante lezing en onder hartelijk ap plaus van alle aanwezigen nam Zus ter Meijboom afscheid. POSTZEGELTENTOONSTELLING. Naar aanleiding van het 10-jarig be staan der afdeling Soest van de In ternationale Vereniging „Philatelica" het volgende: We weten, Soest gaat met zijn tijd mee of doet er althans pogingen toe en waarom zouden we het hier dan niet beleven een postzegeltentoonstel ling te hebben- Neen, schudt U nu niet dadelijk het hoofd en zegt U vooral niet: „O, dat bij elkaar plak ken van die kleine stukjes papier in een schrift of zo - net als sluitzegels", want dan bent U helemaal fout. Wer kelijk, om behoorlijk postzegels te ver zamelen komt heel wat kijken en er zit een massa meer aan vast dan U denkt wanneer U een 10 cent zegel over de tong haalt en op een brief Naar aanleiding van het in de laatste raadsvergadering besprokene, betreffen de de in het „Colenzopark" in gang zijnde DUW-werkzaam heden, ben ik er ook eens een kijkje gaan nemen en nu heb ik diep ontzag voor de D.U-W.-werkers. Uit het Raadsverslag had ik al iets geleerd van een DUW 1 en DUW 2. In DUW 1 zitten de goede werkers, die het vorstelijke inkomen genieten van 64 cent per uur, wanneer zij tenminste een topklasser zijn. DUW 2 wordt gevormd idoor de minder goe den en die verdienen, wanneer zij mee kunnen komen, 60 cent per uur en als zij net niet bij kunnen sloffen 48 cent per uur. Wanneer zij zelfs deze 48 cent per uur niet kunnen halen „worden zij naar nuis gestuurd", zo wordt in bet raadsverslag gezegd- Wat zij dan krijgen werd er helaas niet bijverteld, maar ik stel me voor, dat het zeker niet méér dan 48 cent per uur zal zijn. Ik heb het nijvere gedoe daar een poosje staan aankijken en alleen al daarvan kreeg ik pijn in mijn rug. Ik heb me afgevraagd in welke klasse ik terecht zou komen, wanneer het ongeluk zou willen, dat ik bij; de D-U-W. zou moeten aankloppen. Ik ben niet tot een antwoord gekomen en met een huivering en een miserabel gevoel weggelopen. Vanuit onze fauteuils, in een goed ver warmde kamer, kunnen wij in onze kennissenkring nu wel beweren, dat de de DUW zoveel beter en psychologisch juister is dan het „stempelen1' van vroeger, maar dat komt vrienden, om dat wij graag wensen, dat 'dit zo is. Aan den lijve hebben wij het nooit gevoeld. Het KAN goed zijn, maar het is het op het ogenblik persé niet- Gaat U maar eens Uw licht opsteken, heren- U zult dan gewaar worden, dat U juist datgene aankweekt, wat U denkt en wenst te bestrijden. H. OEKMAN- plakt. Voor de ouderen kan het ver zamelen louter een tijdpassering bete kenen, maar voor de jongeren zit er beslist een opvoedkundige waarde in. Immers, aan de hand van de zegels van een bepaald land, kunnen we de gehele geschiedenis van dat land volgen met al zijn vreugde, droefheid en po litiek- Een opeenvolging treffen we op de zegels aan van staatshoofden, we zien er de grenswijzigingen, de luchtroutes, kortom alle belangrijke gebeurtenissen. En wensen we ons niet tot een bepaald land te beperken, wel, dan specialiseren we ons in de plantenwereld op zegels, of dieren, portretten, scheepvaart of wat U maar wilt- Gebleken is ook, dat kinderen, die postzegels verzamelen, gemakkelij ker de vakken geschiedenis en aard rijkskunde kunnen volgen, omdat ze door hun zegels (het aanschouwelijke dus) de idingen beter kunnen onthou den. Ook zijn er lieden, die zich spe cialiseren op tandingen, foutdrukken en andere afwijkingen, maar dat zijn dan mensen die over veel vrije tijid en nog meer geduld beschikken. Verder is de manier van verzamelen, het opplakken of misschien beter ge zegd het „etaleren'' een kwestie van karakter. Is iemand nauwkeurig, dan zal dit ook blijken uit de afwerking van zijn albumbladen en dit is, eer lijk gezegd, een eerste vereiste- Op de tentoonstelling, met meer dan 30 inzendingen, waaronder unieke stukken, kunt U zien hoe het wel en hoe het niet moet- Er zijn fraaie, zeer uit gebreide verzamelingen bij van ver schillende landen, de moeite van het bekijken ten volle waard! Voor nadere bijzonder heiden gelieve U de advertentie in idit nummer te lezen- BILJARTEN. Voor de competitie van de N-B-B., dis trict Eemland, vond voor de le klas libre alhier de ontmoeting plaats tus sen de Gouden Ploeg 2 en De Ver gulde Wagen 2 uit Amersfoort De Keïstedelingen wisten met 26 te win nen. In de eerste partij tussen de Amersfoorter Ten Hoeve en de Soes ter Roeten, wist Ten Hoeve ïn 36 beurten zijn benodigde 170 carambols bijeen te brengen- Roeten bleef op 119 staan. Ook in de tweede partij, die tussen Rijn van V-W- en v. d. Kuij van G. P., toonde de Amersfoorter zich sterker- In 28 beurten had Rijn zijn 150 carambols bijeen. Van de Kuïj stond toen op 98- In de derde partij tussen De Bakker van G-P- en Kranenborg van VAV. ging het spel aanvankelijk gelijk op, maar na de 10e beurt zakte het spel van de Gouden Ploeg-speler af, waar door de Amersfoorter gelegenheid kreeg de partij ïn de 35e beurt te beëindi gen. De stand werd 130-83- Van Leeuwen van de Gouden Ploeg redde de eer voor zijn club, door een goed gespeelde partij van 'de Amers foorter Smit in 24 beurten te winnen- De eindstand was 73-105-

Soester Courant | 1950 | | pagina 1